if Jewapening Sovjets neemt I larmerend toe Willy Brandt laat een ontredderde SPD achter Britten smeren stroop om mond Saoedisehe vorst BEDRIJVEN CONTACTDAGEN (ADVERTENTIE) Houtrusthallen Den Haag Ontmoetingsplaats van nieuwe relaties fri.rafl'l Vakbeurs voor middenstand en bedrijfsleven Canada hervat zeehondenjacht HALIFAX De omstreden Canadese jacht op zeehonden, die vijf jaar stil heeft gelegen als gevolg van protesten, is weer gestart. Gisteren voer het eerste schip met jagers uit in de richting van de ijs vlaktes bij Labrador. Dit jaar zijn de ja gers „slechts" gewapend met geweren en niet met de beruchte knuppels waarmee de zeehonden vroeger werden gedood. Zij hebben de Canadese minister van vis serij toegezegd geen pasgeboren zeehond jes te zullen doden. De jagers mogen van de Canadese overheid dit jaar 57.000 zee honden doden. Functionarissen van het ministerie van visserij varen mee om er voor te zorgen dat de jagers zich aan de nieuwe regels houden. In de havenstad Halifax zijn organisaties, die zich verzet ten tegen de zeehondenjacht, bijeen ge komen om zich te beraden over acties. Middellandse Zee is herstellende ROME De Middellandse Zee is zich aan het herstellen van de water vervuiling, die het bedrieglijke blau we water jarenlang op veel plaatsen onveilig maakte om een duik te ne men. Mostafa Tolba, milieudeskundi ge van de Verenigde Naties, zei giste ren dat de inspanningen van de om ringende landen hun vruchten begin nen af te werpen. Vele jaren werd gevreesd dat het leven in de zee zou uitsterven als gevolg van vervuiling. Tien jaar terug verklaarde dezelfde deskundige dat eenderde van de stranden langs de Middellandse Zee onveilig was voor baders. Nu liet Tol ba weten dat dit nu nog maar voor eenvijfde van de stranden geldt. Peres praat met gematigde Palestijnen JERUZALEM De Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Shimon Pe res heeft gisteren met een groep Pales tijnen uit de bezette gebieden gespro ken met het doel Palestijnse vertegen woordigers te vinden voor vredeson derhandelingen. De Palestijnen lieten Peres echter weten dat de PLO moet worden betrokken bij vredesbesprekin gen. De Israëlische bewindsman had «en onderhoud met vijftien gematigde Palestijnen van de Jordaanoever en uit de Gazastrook, die niet bekend staan als sterke aanhangers de PLO. Het wa ren vooral door Israël benoemde burge meesters en figuren uit de zakenwe reld, die nauwe banden onderhouden met Jordanië. Links wint van Gandhi CALCUTTA In Cal cutta, de hoofdstad van de Indiase deelstaat West-Bengalen, is van daag een links volksfeest gehouden om de derde achtereenvolgende ver kiezingsoverwinning te vieren van de linkse coa litie op de Congress partij van premier Gandhi. Van de 126 zetels waar voor de uitslag intussen bekend was hadden de linkse partijen er 105 ge wonnen en Congress slechts 21. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVEB FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXfoSITI ES Efj EEN COMPLETE AGENDA Korte avondjaponnen naar een ontwerp van Louis Scherrer. klasieke richting. In verge lijking met Scherrer en Un- garo werden minder dure stoffen gebruikt en zijn de modellen meer geschikt voor alle dag. WOENSDAG 25 MAART 1987 PAGINA 7 IRA claimt aanslag op Britse Rijnleger BELFAST Het Ierse Republikeinse le ger heeft zich gisteren verantwoordelijk gesteld voor de aanslag op de officiers mess van het Britse Rijnleger in het Westduitse Rheindahlen. Bij die aanslag liepen 31 mensen verwondingen op. Van hen raakten er zeven ernstig gewond. Het IRA zegt in een in Belfast uitgege ven communiqué dat het een „vernieti gende slag" heeft willen toebrengen, zon der slachtoffers onder burgers te maken. In de verklaring zegt het IRA dat aan de aanslag een waarschuwing vooraf is ge gaan. Het IRA heeft naar eigen zeggen al twee maal eerder een aanslag uitgevoerd op onderdelen van het Rijnleger. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Met het vertrek van Willy Brandt als voorzitter zijn de gemoe deren binnen de Sociaal- Democratische Partij op geen stukken na tot rust gekomen. De voorhoede- -gevechten breken nu uit over het leiderschap van de partij en daarmee over de koers die in de toe komst moet worden ge volgd. De vraag is hoe lang de ge doodverfde nieuwe voorzitter Hans-Jochen Vogel in die functie zal aanblijven. De kans is groot dat zijn mandaat slechts duurt tot het voorjaar van 1988, de datum waarop Willy Brandt na 24 jaar het voorzitterschap zou neerleg gen. Vogel, die fractieleider in de Bondsdag wil blijven, verte genwoordigt de traditionele partijlijn die ook Brandt steeds heeft gevolgd. De laatste jaren heeft die lijn politiek gezien tot weinig successen geleid. Bij de Bondsdagverkiezingen van vier jaar geleden leed Vogel als SPD-kandidaat voor het Bondskanselierschap een zwa re nederlaag tegen Helmut Kohl. Vanaf dat moment werd de SPD geteisterd door interne tegenstellingen en schandalen. De traditionele lijn met afwij zing van de Groenen als moge lijke regeringspartners op bondsdagniveau, bleef welis waar gehandhaafd, maar on dervond steeds meer kritiek in de partij. Al voor de jongste Bondsdagverkiezing van 25 ja nuari tekende zich binnen de SPD het tweestromenland af. Brandts optreden als voorzitter ondervond steeds meer kri tiek. Vooral ziin houding in de slotfase van de Bondsdagver kiezing wekte veel veront waardiging: Brandt gaf voor tijdig de hoop op een verkie zingsoverwinning op en pas seerde kanselierskandidaat Jo hannes Rau in de openbaar heid, toen zijn opvolging ter sprake kwam. Dat Vogel vier jaar voorzitter wi blijven levert binnen de partii gegarandeerd nieuwe problemen en tegenstellingen op. De stroming onder leiding van de Saarlandse minister- Hans Jochen Vogel, de gedoodverfde nieuwe voorzitter van de Westduitse sociaal-democraten, wil ook fractieleider in de Bondsdag blijven. -president Oskar Lafontaine die op 17 juni tot een van de plaatsvervangende voorzitters moet worden benoemd zal stellig proberen haar greep op de partijleiding en de partij- koers te verstevigen. Hans-Jochen Vogel deed een oproep aan de socialisten de rijen nu weer te sluiten en eensgezind opnieuw ten strijde te trekken tegen Kohls rege ringscoalitie. Tegen partijgeno ten gaf hij even later echter toe dat de partij voor een on gelooflijk zware opgave staat. In feite verkeert de SPD al een hele tijd in een ontredder de staat, de ene verkiezingsne derlaag na de andere, grote onenigheid over de te volgen politieke lijn, het schandaal van het woningbouwconcern Neue Heimat en een reeks in terne ruzies die de betrokke nen „over de straat rollend" uitvochten. „Het laatste straat gevecht" heeft geleid tot de af gang voor Brandt. In de praktijk is het Brandts tweede politieke afgang. Zijn eerste was die als Bondskanse lier, toen bleek dat zijn secre taris en vertrouweling Gtlnter Guillaume in werkelijkheid een Oostduitse topspion was. Brandt moest aftreden, Hel mut Schmidt volgde hem op. De affaire-Mathiopoulos zinkt qua belang bij de affaire-Guil- laume in het niet. Het ging om niet meer dan een in feite vrij onschadelijke maar tegelijkertijd onhandige benoeming van een een offi ciële woordvoerster voor de §artij. Wanneer binnen de PD de rijen gesloten waren geweest, dan zou de achterban de benoeming stellig hebben geslikt als laatste onverstandi ge zet van de vermoeide Brandt, die toch binnenkort zou worden uitgezwaaid. Wie niet wilde zien dat de SPD intern ontredderd is, weet nu wel beter. Brandt is domweg te lang aangebleven. De SPD heeft hem dat onge nadig duidelijk gemaakt, tot grote vreugde van de rege ringscoalitie die prettig veel aandacht van de regeringsver klaring van Kohl afgeleid zag. Brandt heeft de signalen van onderaf eindelijk goed begre pen. Het moment Om af te tre den is allang gepasseerd. Er komt nu geen afscheid met feestelijk vertoon plus loftui tingen. En Brandt heeft geen tijd meer gekregen de kwestie van zijn opvolging in alle rust te regelen. Een laatste poging van de par tijtop om het op te nemen voor Brandt is vruchteloos geble ven. Brandt heeft bleek, zwij gend en gedesillusioneerd het politieke toneel verlaten. Zijn opvolgers mogen het nu uit vechten. De betrokkenen zul len daarbij stellig nog wel eens vechtend over de straat rollen, want de SPD is niet genegen, maar ook niet in staat de vuile was binnen te houden. Gemaskerde groet Gemaskerde leden van het Ierse Repu blikeinse Le ger (IRA) vu ren in Lon donderry een ere-saluut af naast de lijk kist van Ge rard Logue. De man kwam zon dag om het leven, toen een bom voortijdig af ging. De ex plosie dood de voorts een Ierse po litieman. TENLANDfieidócSoutmit ier Thatcher ontkent ernisering kernwapens EN De Britse premier Thatcher heeft gisteren dat er nog geen definitief besluit is genomen over jderniseren van nucleaire slagveldwapens die door ■se troepen in Europa worden gebruikt. Wel erken- ilat een principe-besluit daarover was genomen, server meldde dat de regering een besluit van de '■leheim had gehouden om 2.000 nieuwe kernwapens luceren in het kader van een moderniseringsopera- Iatcher stelde dat de Nucleaire Plangroep van de ■\i 1983 een principebesluit had genomen over het Jtelen van oude kernwapens en de „noodzaak van ke verbeteringen om de effectiviteit van de reste- yoorraad te verzekeren". Sindsdien, aldus That- jeeft opperbevelhebber Rogers zijn voorstellen ge en de lidstaten en worden die op nationaal niveau >erd. IpUKAANSE MINISTER WEINBERGER: De ontwikkeling van de nieuwe Sovjet-gevechtshelikopter Hokum wordt genoemd in het jaarverslag van het Amerikaanse Penta gon. IINGTON/DEN 5 De Sovjet-Unie haar militaire macht nerend" vergroten, n an de macht komen Michaïl Gorbatsjov kt geen verandering st ïht in de militaire n k van Moskou. ïft de Amerikaanse mi- van defensie, Caspar Weinberger, gisteren gezegd bij de presentatie van het jaar lijkse rapport van het Penta gon over de „militaire macht van de Sovjet-Unie". Weinberger zei dat het rapport „objectief" aantoont dat de Sovjets elk jaar hun strate gisch offensief en defensief militair vermogen uitbreiden en hun conventionele militaire macht, in weerwil van ontwa peningsvoorstellen en publici taire acties. De minister wil dat het Westen meer geld steekt in zijn conventionele strijdmacht. Weinberger zei ervan over tuigd te zijn dat de Sovjet-Unie het ABM-verdrag over beper king van raketafweersystemen heeft doorbroken en aan een effectief en betrouwbaar SDI- systeem werken. Als Moskou erin slaagt het eerst zo'n ver dedigingssysteem in de ruimte te brengen „zou de wereld veel gevaarlijker zijn", aldus Weinberger. Weinberger wil Amerikaanse middellange-afstandswapens in West-Europa ombouwen.tot korte-drachtwapens. Hij zei dat dit de snelste manier is om het overwicht van de Sovjet- Unie op het gebied van korte- afstandswapens tegen te gaan. Het Sovjet-persbureau Tass wees gisteren het Amerikaan se rapport als leugenachtig van de hand. Volgens Tass zet ten de Amerikanen alles op hun kop door de Soviet-Unie, zonder bewijs, te beschuldigen 'van agressie. „Het is Moskou dat vrede voorstaat en voorstelt alle nu cleaire wapens tegen het jaar 2000 van de aardbodem te ve gen, een voorstel waarop de Amerikanen geen goed ant woord hebben kunnen geven. De VS gaan door met het ver meerderen en moderniseren van hun strategisch wapenar senaal". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Leden van het Britse vorstenhuis en van de regering Thatcher beijveren zich met het smeren van stroop om de mond van de Saoedisehe koning Fahd bin Abdoel Aziz al-Saoed (65) die een staatsbezoek van drie da gen brengt aan Groot- -Brittannië. De mogelijke verkoop van 72 supersoni sche Tornado-straaljagers, een stel onderzeeërs en ander oorlogsmateriaal, voor een waarde van vijf tot zes miljard pond, ver klaart waarom deze ko ninklijke visite geen alle daagse gebeurtenis is. Fahd streek op Gatwick neer aan boord van zijn luxueuze eigen Boeing 747-300. De vorst was vergezeld van meer dan honderd hovelingen, onder wie de rijkste jongen ter we-. Koning Fahd van Saoedle-Ara- bië en koningin Elizabeth van Groot-Brittannië poseren bij aankomst op Buckingham Pa lace. reld, prins Abdoel Aziz bin Fadh (13). Deze jongste prins ontving kortgeleden nog een extraatje van 190 miljoen pond als zakgeld. Het Saoedi-Arabi- sche koninklijke gezelschap logeert op Buckingham Palace dat veel minder comfort biedt dan de meeste van Fahds tal rijke luxueuze appartementen en woningen in Londen. Maar de Arabieren kennen de Britse hoofdstedelijke toestanden. Toen koning Fahds oom Fei- sal, die in 1975 vermoord werd, in 1919 het eerste Saoe- di-Arabische koninklijke be zoek bracht aan de Britse hoofdstad (Feisal was in die tijd nog maar 14 jaar oud) wei gerden alle Londense luxeho tels onderdak te verschaffen aan „die roetmoppen uit de woestijn." De jonge Feisal moest gaan overnachten in een militair kosthuis nabij Vic toria Station. Vandaag de dag zien de Brit s-Arabische verhoudingen er wel enigszins anders uit. In hetzelfde Victoria Station werd de koninklijke trein met het Arabische gezelschap gis teren opgewacht door konin gin Elizabeth, prins Philip, premier Thatcher, leden van naar regering en diverse diplo maten. Ornaat koning Fahd 114 kilo weegt en hij boven dien een beetje kreupel is, hadden de Britten een speciaal trapie geplaatst vóór de open landauer waarin hij met ko ningin Elizabeth naar Buc kingham Palace moest rijden. Dat soort koetsjes zijn name lijk nogal wankel. De verkoop van 72 Tornado's en onderzeeërs zou het belang rijkste defensiecontract zijn, dat de Britten ooit hebben af gesloten met een vreemde mo gendheid. De Saoedi's willen gedeeltelijk betalen met olie: koning Fadh zit een beetje in de rats omdat de olieprijs, die vroeger dertig dollar per vat bedroeg, momenteel schom melt rond de achttien dollar. Hoewel Saoedi-Arabië nog enorm rijk is, betaalt het te genwoordig toch minder snel zijn lopende rekeningen. Groot-Brittannië wenst dan ook garanties dat het niet te lang hoeft te wachten op de vijf miljard pond. Als koning Fahd ook Britse onderzeeërs wil kopen, dan kosten die hem een extra miliard pond. De kans is groot dat hij zal aan dringen op een forse herinves tering van Brits kapitaal in di verse hi-tech projecten in Saoedi-Arabië. \ffinement Parijse ode IJS Hoewel nie- f flauw viel van ver- g, vertoonden ontwer- ^lals Ungaro, Scherrer, Jf Laroche en Hermes jen in Parijs zeer ge- i eerde en tevens gen fbare kleding. ro bewerkte zijn wijde oj es met brede schou- met veel koper en zil- Daaren tegen bestond ieel van zijn collectie •ijze jersey rokken met. in bordeau-kleur, Y en rood. Ungaro's \sluitende japonnen za- er weldoordacht en uit. Ie avondjurken werden 'en niet veel vertoond, elke dame zou zich i ontwerp van Scherrer \en: modellen van hondische en laat-Vi- flaanse stijl, met smal ende mouwen in fluweel. Heel fraai i Scherrers lange jas- i Prince of Wales-stijl daaronder een strakke Voor de perfect ge lyuppies bracht Scher- mooi flanellen blazers I zijden blouses; ook voor de werkende zijn de onkreukbare 'onnen. hhe en Hermes zochten leze winter in de meer Iblikatie Requiem over terreur Stalin KOU Het literaire ■blad „Oktjabr" leen gedichtencyclus |e in 1966 overleden tres Anna Achmato- |yer de Stalinistische gepubliceerd. De (itencyclus „Requi- die tot nog toe ver was in de Sovjet staat afgedrukt in artnummer van het ire blad. I voorwoord bij de publi can „Requiem" zegt de le ervan overtuigd te It „dit gedicht niet alleen ■terair belang is, maar ook van maatschappelijk be lang". De verschijning van het 'gedicht, dat een klaagzang is op het lot van de moeders tij dens de Stalin-terreur in de ja ren dertig, wordt gezien als een nieuwe bijdrage aan de de-staliniserings-campagne in de Sovjet-Unie. De afgelopen maanden zijn in de Sovjet-me dia steeds vaker artikelen ver schenen waarin de misdaden van de in 1953 overleden par tijleider aan de kaak worden gesteld. De in het blad afgedrukte ver sie van „Requiem" is geba seerd op de „ongekuiste" tekst die de dichteres in een brief aan een vriendin, Zoja To- matsjevskaja, vastlegde. In de twaalf gedichten tellende cy clus hekelt Achmatova de martelingen, deportaties en de massale terechtstellingen waartoe Stalin tijdens de „zui veringen" van de jaren dertig opdracht gaf. De dichteres schreef de cyclus voor haar zoon, Ljova Goemiljov, die van 1938 tot 1956 in het kamp zat. Vóór en vlak na de Russische revolutie van 1917 genoot Achmatova grote faam met haar gedichten, maar later werd haar werk verboden. In de oorlog mocht zij weer pu bliceren, maar in 1946 werd zij op last van Stalins „cultuur paus" Nikolaj Zjdanov uit de Schrijversbond gezet wegens het „anti-volkse' en „reactio naire" karakter van haar werk. WW) Jt OOK, VH€T op eev) pvioEse VtfifiTS 2\ttö1 7

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7