binder prijsschommelingen )ij nieuwe visdagenregeling Ministers bezorgen Chirac grijze haren of. Oort waarschuwt voor wijzigen belastingplan I'NENLAND/BUITENLAND CeidóeSowcmt WOENSDAG 25 MAART 1987 PAGINA 5 an ice °°>fltd-staatssecretaris leltsti i P^,zekamp overleden -12930JAAG Oud-staatssecretaris van economische zaken Hazekamp is naar nu pas bekend is geworden afgelo- inderdag op 60-jarige leeftijd overleden. Hij is gisteren Haag in besloten kring begraven. f amp was van 1973 tot 1981 staatssecretaris van econo- zaken in achtereenvolgens het kabinet-Den Uyl en ïte sorite kabinet-Van Agt. Voor die tijd (in 1971 en 1972) ^z®n |j lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Martij (KVP). Namens deze partij heeft hij ook negen de Haagse gemeenteraad gezeten. Daarnaast werkte tele jaren als hoofd van de afdeling Economische Za- j de gemeente Den Haag. i aftreden als staatssecretaris vervulde Hazekamp di- :ommissariaten en bestuursfuncties. Zo was hij com- |s bij de NMB-bank, ITT Nederland en Sturko ex- fchterijen en voorzitter van het Produktschap voor iVisprodukten. T.M.H. Hazekamp Legitimatieplicht middel tegen schijnhuwelijken DEN HAAG Het CDA wil buitenlanders die in ons land willen trouwen een legitima tieplicht opleggen om schijnhuwelijken tegen te gaan. Het CDA-kamerlid Van der Burg doet die suggestie in schriftelijke vragen aan minister Korthals Altes van justitie. Boven dien zou de ambtenaar van de burgerlijke stand verplicht moeten worden na te gaan of de buitenlander zich heeft gemeld bij de vreemdelingenpolitie. De minister deed het CDA twee weken geleden de toezegging ad vies te zullen vragen over de mogelijkheid ambtenaren van de burgerlijke stand hun me dewerking aan een huwelijk te laten onthou den als zij het vermoeden hebben dat het om een schijnhuwelijk gaat. Van der Burg drong daar op aan om de vrouwenhandel te bestrij den. Tweede Kamer vóór lerarenopleiding aan universiteit DEN HAAG Een kamermeerderheid van CDA en VVD stemt in met het wets voorstel van minister Deetman om de universiteiten te belasten met de oplei ding van eerste-graadsleraren. De PvdA staat voor een moeilijke afweging, aldus PvdA'er Wallage gisteren in de Tweede kamer. De grootste oppositiepartij had liever gezien dat alle leraren ongeacht het niveau van hun studie worden opge leid aan de Nieuwe Lerarenopleidingen (NLO's). Minister Deetman staat positief tegenover het idee om universitaire stu denten al voor zij afstuderen de kans te geven om een deel van hun lerarenoplei ding bij een NLO te volgen. KNOV vindt plannen Deetman voltreffer SCHIPLUIDEN Het door minister Deetman voorgestelde systeem van couponnen die recht geven op een bepaalde hoeveelheid onderwijs is psychologisch een voltreffer. Zowel de leerling als de onderwijsinstanties worden daardoor geprikkeld adequaat in te spe len op maatschappelijke behoeften. Dit heeft mr E. Kruiderink, algemeen secretaris van het Ko ninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV), gisteren gezegd tijdens een spreek beurt voor ondernemers in Schipluiden. Hij vindt dat minister Deetman terecht het grote belang onderkent dat her-en bijscholing heeft voor betrokkenen voor wat betreft hun positie op de arbeidsmarkt, aldus Kruiderink. De plan nen betekenen voor het onderwijs een funda mentele koerswijziging. [EVENINGEN/KAT- 'K Het is nog een ge toekomstmuziek, i wie-weet kunnen Nederlandse restau- s deze zomer bij hun {gerechten weer ge in een prijs vermel- De experimentele agenregeling die per pril voor de Neder- Ise zeevisserij ingaat, tt in elk geval een l maken aan de forse schommelingen voor rodukten. „We kün- wat rust brengen in aandel, als tenminste regeling niet op- iw een papieren wet tt te zijn waaraan bij- liemand zich houdt", voorzitter K. Hoek- van de Nederlandse iersbond. ifgelopen jaren heeft het gerommeld in de visse- :tor. Veilingmeesters en er meerdere admini- ies op na te houden, de ïrs zelf gebruikten bij het (Hen van log- en vangst- Jen meer de dikke duim de eerlijke vulpen en ndelijk moest de Europe- Commissie concluderen in Nederland van de eengekomen vangstbe- ~ing weinig terecht m. Een slechte beurt J het relatief milieube- -te Nederland in een Eu- dat elk jaar opnieuw zijn best doet de overbevis- sing van de Noordzee binnen de perken te houden. Maar de grote schoonmaak lijkt nu begonnen. Voorzitter dr. D. Langstraat van het overkoepelende Visserijcen- trum in Den Haag bekent: „We halen een beetje opge lucht adem. Het ziet er naar uit dat we met de visdagen regeling inderdaad een vangstbeperking kunnen rea liseren. Het is gemakkelijker te controleren of deze nieuwe regeling ook wordt nage leefd". Averechts In grote lijnen is het georga niseerde visserijbedrijfsleven gisteren akkoord gegaan met de vervanging van de be staande stilligregeling door de nieuwe visdagenregeling. „De visdagenregeling bete kent eigenlijk voor de vissers en de rederijen een verbete ring", vindt ook Hoekstra. „Bij de stilligregeling moes ten de viskotters totaal veer tien weken in de haven blii- ven. Wat zag je? De schade die dat bracht werd in de maanden daarna ingehaald door ook op zaterdagen door te vissen. Zo werd uiteinde lijk over de hele periode niet minder gevangen, maar de vissers werkten zich wel alle maal tegelijk uit de naad". De visdagenregeling is eigen lijk precies omgekeerd aan de stilligregeling. In plaats van dat de overheid voor schrijft wanneer met gevist wordt, krijgen de vissers bij de visdagehregeling per kwartaal een bepaalde hoe veelheid dagen toegekend waarop wèl gevist mag wor den. De visser mag zelf bepa len wanneer hij deze toege kende visdagen (tussen de 152 en 172 dagen totaal per jaar) wil „besteden". „Geen enkele regeling die de vangsten beperkt is een pret tige regeling, maar de visda genregeling biedt in elk ge val een maximale flexibili teit", vindt Langstraat. „Om dat de toegekende dagen over kwartalen verdeeld zijn is een betere spreiding van de aanvoer over het gehele jaar mogelijk". Prijsvorming Hoewel het voorgaande een beetje economisch klinkt is iedere visliefhebber wel be kend met het verschijnsel. Het aanbod en dus de prijs van vrijwel alle vissoorten kan enorm varieren. De prijs van kabeljauw bijvoorbeeld kan aan de marktkraam bin nen enkele weken verdubbe len tot twintig gulden per kilo. Hetzelfde geldt voor schol, tong, zeebaars enzo voort. Als de vissers massaal voor de kant liggen (stilligre geling!) en de consument blijft om vis vragen, dan vliegt de prijs omhoog. Ma ken alle vissers overuren maar neemt de vraag niet be langrijk toe, dan keldert de grijs van het zeebanket, ecretaris W. Zwemmer van het Vakverbond van Neder landse Vishandelaren kan er over meepraten. „De prijzen schommelen enorm en dat is voor de handel in het alge meen een slechte zaak", weet hij. „De consument weet niet meer waar hij aan toe is en aarzelt voor hij een viszaak binnenstapt". Anders dan Langstraat verwacht Zwem mer niet al te veel effect van de nieuwe regeling op de prijsvorming. „De pieken zullen er een beetje vanaf gaan, maar ik geloof niet dat die prijsverschillen met deze nieuwe regeling opgeheven kunnen worden. Het is nu eenmaal zo dat een boer zijn land kan bekijken en zijn oogst kan schatten, maar een visser weet van tevoren nooit waar hij mee thuis komt. De ene dag stikt het van de wij ting en een week later is de schol weer niet aan te slepen, met alle gevolgen van dien voor de prijs". Mazen Hoekstra van de Vissersbond ziet overigens nog wel een addertje in het gras, of liever gezegd, enkele mazen in de wet. In de experimentele re- feling zoals minister Braks ie heeft voorgesteld, is het namelijk in principe mogelijk dat vissers die in een bepaald kwartaal niet alle visdagen gebruiken, deze in het vol gende kwartaal alsnog opne men. Andersom moeten te veel geviste dagen in het na volgende tijdvak weer ge compenseerd worden. Hoek stra: „Als je het aantal dagen dat je mag overhevelen niet aan een maximum bindt, is het in principe mogelijk dat een visser in één keer alles binnenhaalt en het verder voor gezien houdt. Daarmee bevorder je niet bepaald een regelmatige aanvoer". Uit de commentaren van het Visserijcentrum, de Vissers bond en het Vakverbond voor Vishandelaren (5000 verkooppunten) blijkt in elk geval dat de sector het er over eens is dat er eindelijk en gelukkig een rede lijk werkbare vangstbeper kende regeling is gekomen. Bestuurders van alle drie de organisaties dringen zelfs aan op harde sanctiemaatregelen in geval bepaalde vissers toch de visdagenregeling zouden overtreden. Hoekstra: „In het verleden was het zo dat dege ne die zich keurig aan de re gelingen en voorschriften hield daar in feite voor ge straft werd, omdat de rest ge woon doorviste". Volgens minister Braks zul len degenen die de nieuwe regeling aan hun laars lap pen zo streng gestraft worden dat ze het verder wel zullen laten. Zelfs het in beslag ne men van een schip of gedeel telijke stillegging van een be drijf wordt niet uitgesloten. Langstraat: „En men moet de sociale controle van de vis sers onderling ook niet uit vlakken". Hoekstra is het daar roerend mee eens: „Er is een bepaalde verbittering on der de vissers die zich tot nu toe keurig gedroegen. Ik denk dat deze vissers hun collega's extra in de gaten gaan houden, ja". PAUL KOOPMAN 'ERDAM Prof.dr. sel heeft voorbereid, Dort, voorzitter van maakt zich zorgen over de mmissie die een ver- uitgebreide advisering udigd belastingstel- over zijn plannen. Hij zei dit gisteren in Amsterdam tijdens een lezing over de hervormingsplannen, die begin 1989 in werking Luchtbanden Het wiel is al lang geleden uitgevonden, maar toepassingen zijn er blijkbaar nog In overvloed. Deze motorfiets op luchtbanden werd gisteren In het Russische Tomsk gedemonsteerd tijdens een parade van voertuigen, gemaakt door amateurs. moeten treden. Oort vreest dat de SER, werkgevers en werkne mers, maar ook de Eman- cipatieraad met een zee van opmerkingen en idee ën zullen komen. Zijn grootste zorg is dan dat regering of Kamer conces sies doet op pijnpunten die op zich onschuldig lijken maar dat niet zijn. Het rechtzetten van minieme onrechtvaardigheden zal vol strekt destructief uitwerken op het voorstel, aldus Oort, die politiek Den Haag opriep zich te weerhouden van perfectio neringen. Zijn plan houdt glo baal in een samenvoeging van loon- en inkomstenbelasting en sociale premies, met één ta rief over de eerste 55.000 gul den en twee of drie percenta ges voor de hogere inkomens. Bovendien moeten werkne mers de werkgevers premies gaan betalen, in ruil waarvoor hun bruto-lonen met het be drag van die premies worden verhoogd (brutering). De gehe le operatie verloopt per saldo opbrengst- en inkomensneu traal. Grootste pijnpunt lijkt op dit moment het schrappen van de alleenstaande-toeslag bovenop de belastingvrije som. Daar door gaan vooral lager betaal de alleenstaanden er in koop kracht op achteruit. Prof. Oort noemde deze „prijs voor de eenvoud" klein. Hij twijfelde aan de rechtsgrond van een al leenstaande-toeslag. Alleen zijn is minder duur dan wel wordt gesuggereerd, zo meen de hij. Bovendien gaat het in werkelijkheid om zeer weinig mensen die de dupe zullen worden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Geen Houdini Clayton Veach mag dan bij de Amerikaanse politie een zekere re putatie hebben opgebouwd als ie mand die gemakkelijk uit een cel weet te ontsnappen, een tweede Houdini is hij toch niet. Na twee weken op de vlucht te zijn geweest, verdween Veach onlangs voor de 69e keer in de cel, ditmaal in een gevangenis in Nashville (Tennes see). Geboeid aan handen en voe ten probeerde Clayton „Rabbit" Veach gisteren zijn lichaam door een luikje in de celdeur te wringen. Met zijn hoofd lukte dat nog, maar daarna kon de man niet meer voor- of achteruit. Kamer akkoord met fusie agrarische scholen DEN HAAG Een meerder heid van de Tweede Kamer legt zich neer bij het compro mis dat de regering heeft be reikt over een fusieproces van vier hogere agrarische scholen (Wageningen, Deventer, Velp en Boskoop). Dat bleek giste ren bij een korte heropening van de beraadslagingen over de fusie. De stemming over di verse moties werd uitgesteld, terwijl de VVD-motie om De venter als „bilokatie" van de nieuwe gefuseerde school te handhaven werd ingetrokken. Er is nu gekozen voor één nieuwe school in Velp, met een dependance in Deventer. CDA en VVD zijn het daar mee eens, de PvdA vond Wa geningen een veel betere keu ze dan Velp en sprak van een „sterfhuisconstructie" voor de vestiging in Deventer. Geweldadig protest Een politieman haait uit voor een klap aan een demonstrant In het Spaanse Ovldo. Vandaag was de tweede dag van een landelijke staking van onder anderen studenten, artsen en boeren tegen het beleid van premier Gonzalez. De conservatieve partij heeft inmiddels een motie van wantrou wen ingediend tegen de socialistische premier. jKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER BLUNDER NA BLUNDER IN FRANSE POLITIEK (c) Standaard UltgevwIJ/Wavery Productions (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Een ongeluk kige uitspraak van minis ter Seguin van sociale za ken, een grove blunder van collega Pandraud voor binnenlandse veilig heid en een zoveelste mis ser van ijzervreter Charles Pasqua van binnenlandse zaken. De Franse premier Chirac krijgt langzamer hand grijze haren van de fouten van zijn equipe. Enige onverbeterlijke mi nisters zorgen telkens weer voor een hoop onno dig rumoer. Chiracs kan sen voor de presidentsver kiezingen van volgend jaar worden er daarmee pen", was een van de leuzen niet beter op. tijdens die manifestatie. Philippe Seguin beet het spits af. Een pijnlijke bezuinigingso peratie bij de Securite Sociale, het Franse stelsel van sociale voorzieningen, waarbij de re gering minder medicijnen door het ziekenfonds wil laten vergoeden werd door de mi nister geïntroduceerd met de opmerking dat „de Fransen maar beter rood vlees konden eten in plaats van medicijnen". Protesten links en rechts le verde dat op en was natuurlijk koren op de molen van de communistische vakbond CGT, die juist op het punt stond een grote demonstratie in Parijs te houden tegen de „asociale" politiek van de re- gering-Chirac. „Chirac denkt alleen maar aan de rijken. Zij kunnen nog rood vlees ko- Robert Pandraud wilde daar voor kennelijk niet onderdoen, want op brute wijze scheurde hij de nog niet geheelde won den van het grote studenten protest open. De familie van Malik Oussekine, de student die een afranseling door de Parijse oproerpolitie niet over leefde, kreeg van de minister een onvoorstelbare trap na in een interview met Le Monde waarin hij stelde: „Als ik een zoon had die het aan zijn nie ren had, zou ik hem ervan weerhouden zich 's nachts als een idioot te gedragen." In plaats van enig respect ten op zichte van de familie noemde Pandraud de broer van het slachtoffer bovendien een du bieuze zakenman. Pandraud weigerde, zelfs na verbijsterde commentaren in de Franse pers zijn excuses aan te bieden. Spoken Minster Charles Pasqua van binnenlandse zaken bezorgde Frankrijk censuur-spoken nota bene aan de vooravond van de grote boekenbeurs in Parijs. Hij maakte zich opeens sterk voor een „nieuwe mo raal" zonder blote billen of borsten. Met een stoffige wet uit 1949 kondigde Pasqua een kruistocht aan tegen erotiek en pornografie in boek en tijd schriften. Geschrokken van de heisa is minister Pasqua in middels voor een belangrijk deel teruggekomen op zijn niet echt moderne ideeön: het ho moblad Gai Pied mag in de kiosken blijven. Met name het politieke ge stuntel van het duo Pasqua en Pandraud vindt zijn weerslag in de populariteit van premier Jacques Chirac, die zoals de zaken er nu voor staan kans loos moet worden geacht voor het presidentschap. De Fran sen erkennen dat een zekere vooruitgang is geboekt op eco nomisch terrein, maar ze staan sceptisch tegenover de zoge naamde maatschappelijke ver anderingen en de wijze waar op die worden gepresenteerd. Geruchten gaan dat de pre mier „Charlie en Bob" zoals Pasqua en Pandraud door hun Gaullistische achterban wor den genoemd, kwijt zou wil len. Een omvangrijke kabi netswijziging deze zomer zou Chirac gelegenheid bieden zijn twee haviken weg te promove ren en met wat „aardiger" ploeg aan de voorbereidingen van de presidentsverkiezingen te beginnen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5