„Ik heb het gevoel dat ik voor God moet spelen -eiders Nijmeegse rakersrellen opgepakt Den Haag krijgt stadhuis van 315 miljoen hanciën it 225 Tien m Jn Haag Irdwijnen SELECTIE YAN PATIËNTEN DODELIJK DILEMMA KONINKLIJK HUIS Stress nekt arbeider eerder dan manager Meer samenwerking kruiswerk en gezinsverzorging Geheim overleg over aids-vluchtelingen T^NENLAND QeidócQowiant WOENSDAG 25 MAART 1987 PAGINA 3 tflict taxi's ^Jiotels voor -^-te commissie ^^ERDAM De drie weken gele- pgonnen boycot van taxichauf- iegen drie Amsterdamse hotels is ïk-caP® om uur opgeheven als van een bemiddelingsvoorstel zoethouder M. van der Vlis (ver- liets Hüie heeft beide partijen gisteren jatie jsteld nog deze week een com- appavan drie wijze mannen te benoe- velem ^et confüct te geraken. De g I was gericht tegen de hotels apolsky, Sonesta en Pullitzer, die aieuvQsten met eigen busjes van en sken e luchthaven Schiphol rijden. De i persrdamse taxichauffeurs vinden ïeestepodroof. en nip- eide weini taillé Dpenh iwelit Wijsmuller klaar met „Hornestrand" IJMUIDEN Bergers van Wijs- muller-IJmuiden hebben gisteren de berging van het met 400 ton dynamiet geladen Deense vracht schip „Hornestrand voltooid. Na uitgebreide inspecties is het schip op eigen kracht de haven van Hamburg binnengevaren. Daarna zijn de bergèrs met de scheeps- en ladingeigenaren en de verzekeraars besprekingen be gonnen over de financiële afwik keling van hun werkzaamheden. Wijsmuller heeft met de berging van het schip een waarde van circa 6 miljoen gulden in veilig heid gebracht. Meer gemeenten met toeristen belasting DEN HAAG Een stijgend aantal gemeenten (250) is overgegaan tot de heffing van toeristenbelasting. In ant woord op vragen van het VVD-kamerlid Nijhuis zegt staatssecretaris Evenhuis (Eco nomische Zaken), dat bij de heffing vrijwel altijd een kop peling wordt gelegd met de ge meentelijke kosten voor het toerisme. Dat steeds meer ge meenten de toeristen voor de gemeentelijke tekorten laten opdraaien is „moeilijk aan te geven", aldus Evenhuis. Nederland telt weer 84.000 inwoners meer DEN HAAG De bevolking van Neder land is vorig jaar met 84.000 mensen toege nomen, oftewel met het aantal inwoners van een gemeente als Zoetermeer. Dat wa ren er 9.000 meer dan in 1985. Nederland overschreed daarmee vorig jaar de grens van 14,6 miljoen inwoners: op 1 januari van dit jaar stonden 14 miljoen 614 duizend mensen ingeschreven in de gemeentelijke bevolkingsregisters. Vorig jaar werden er 184.000 kinderen geboren, 6.000 meer dan in 1985. Van hen waren er weer iets meer bui tenechtelijk: negen procent van het totale aantal. Er overleden 125.000 mensen, 3.000 meer dan in 1985. Vanuit het buitenland vestigden zich 87.000 mensen in ons land, 8.000 meer dan in 1985. Het aantal emigran ten bleef met 55.000 ongeveer gelijk. Daling aantal echtscheidingen DEN HAAG (ANP) - Het aantal echtscheidingen is vorig jaar voor het eerst sinds 1958 gedaald. Er werden in 1986 30.000 huwelijken ontbonden, tegen 34.000 in 1985. Er werden vorig jaar 87.000 hu welijken gesloten. Dat zijn er vijfduizend meer dan het jaar er voor. De sinds 1984 opgaande lijn in het jaarlijkse aantal huwelij ken zette daarmee door. Hierdoor en door gezinshereniging van mi granten groeide het aantal echt paren van 3 miljoen 425 duizend op 1 januari vorig jaar tot 3 mil joen 431 duizend op de eerste dag van dit jaar. iad ui en fii naakf7 ihoud ?ekon lij onj] llege HAAG - Het zwaarte- PlarVan de afslanking van an Ministerie van financiën en eiin Den Haag te liggen, /elisv225 ambtenaren moeten arvarÖnen' Elders in het land .15.5 arbeidsplaatsen weg ei4iet buitenland twee. Ie relaugustus 1988 zullen er unt n gedwongen ontslagen Mogelijk dat dit na die wel gebeurt, maar door voorn genoemd in het af ding ngsplan van Financiën, cundjtm gaat naar minister De I j-fig van binnenlandse za- ie de afslanking van de 'ter Verheid coördineert. Bij 'grijPjk moeten 26.500 banen sier. 'ijnen. iren flastingdienst zit niet in we pn, omdat hier aparte af- ovr.U?n 0Ver ZÜ" Êemaakt- ,aldo krimpt Financiën Ult Pen procent in, gelijk ver entecover alle afdelingen. Het Draat Fiscale Zaken is n (min 5,6 procent), wat lhangt met de fiscale Ïving die deze kabinets- le plaatsvindt. kerenbewijslast jens minister t aan de orde HAAG Minister (lals Altes (Justitie) gisteren in de Eerste fr tegengesproken dat en van de beginselen de rechtstaat nie- is schuldig totdat het Ileel is bewezen wil ten. Hij doelde op zijn el om het mogelijk te i het vermogen van ïandelaren in beslag te n en de kritiek die Veelp is geleverd. Er is vol- ijdag Korthals Altes geen idagte van omkering van de 1 graglast, maar van een bil- verdeling van de be- kVaarist. De staat (het open- aS aministerie) moet aanto- ndoo^at iemand schuldig is idagtj veroordeelde moet be- z 'dP ^at vermoëen te- U1 ïs verkregen, aldus de ijdag— AMSTERDAM Stel dat je als internist be schikt over een genees middel tegen aids, maar er niet genoeg van hebt om al je patiënten te hel pen, voor wie kies je dan? Deze akelige vraag lijkt ver weg (er is helaas geen middel tegen aids), maar volgens dr. I. de Beaufort, verbonden aan het Instituut voor Ge- zondheidsethiek in Maas tricht, zijn dergelijke „dramatische problemen al in de nabije toekomst te verwachten". Op het symposium „Patiënt, zorg en management", dat vandaag in Amsterdam werd gehouden, liet De Beaufort weten niet te durven kiezen. „Loten, strootjes trekken, misschien is dat wel het eer lijkste. Ik schrik er voor te rug, maar ik ken geen betere oplossing". Mr. W. Vroom, ju riste bij de artsenorganisatie KNMG en ook spreekster op het symposium, kan evenmin uitkomst bieden. Om te voor komen dat individuele artsen al te veel met strootjes moe ten gaaii werken, stelt zij voor van bovenaf te bepalen waar de grenzen van de ge zondheidszorg liggèn. Maar erg optimistisch durft ze niet te zijn. „Ik vrees dat het de politici nog niet zo bezig houdt". Aan de hand van het (fictie ve) voorbeeld van de inter nist die beschikt over een mogelijk geneesmiddel tegen aids, waar hij slechts twee van zijn zeven patiënten mee helpen kan, schetste dr. De Beaufort (wier inleiding we gens ziekte door mr. Vroom werd voogelezen) de enorme verantwoordelijkheid die er op schouders yan artsen komt te liggen zodra de mid delen beperkt zijn. Er moet Een willekeurige ziekenzaal: wie krijgt het nieuwe geneesmiddel wel en wie niet? Recht op leven De zeven patiënten uit het voorbeeld van De Beaufort, die sowieso al recht hebben op leven, kunnen allemaal wel een reden aanvoeren waarom juist zij het genees middel moeten krijgen. „Gui- do, 69 jaar oud, is een zeer beroemde schilder, homosek sueel zonder vaste partner, doet veel voor andere patiën ten". Als kunstliefhebber zou de internist er alles voor moeten doen Guido in staat te stellen nog wat te schilde ren. „David is 23 jaar oud, taxichauffeur". Hij heeft nog een leven voor zich, reden genoeg om hem te helpen. „Jan (39) is hemofiliepatiënt, vader van vier kinderen tus sen vier en twaalf jaar oud". Jan is vriend en collega van de internist, dat schept „spe ciale plichten". Of neem Maurits, een 56-jarige hoge ambtenaar bij het ministerie van wvc. „Hij kan in zijn functie nog veel voor andere aidspatiënten doen". „Ik heb het gevoel dat ik voor God moet spelen", ver zucht de internist. „Dit hoort helemaal niet tot mijn taak". Maar wie dan wel moet kie zen, weet De Beaufort ook niet. Den Haag? De politiek? „Natuurlijk, ze kunnen door prioriteiten te stellen proble men voorkomen, maar dat zal niet altijd lukken. Er is biivoorbeeld nog steeds een tekort aan donororganen waar ze in Den Haag geen oplossing voor hebben". Dan maar „wie 't eerst komt, die 't eerst maalt"? „Guido was heel snel op de hoogte door vrienden uit Amerika, Jan door de publicaties in medische tijdschriften. De anderen kwamen later. Die wisten helemaal niets van aids, netzomin als hun huis artsen. Het is niet eerlijk om Jan en Guido daarom te hel pen". Als de internist uit het voor beeld van De Beaufort belde naar mr. Vroom, juriste bij de KNMG, zou die dan een op lossing krijgen voor het pro bleem? „Nee, ik weet het ook niet", zegt Vroom. „Het grote probleem is dat er maar heel weinig goede selectie-criteria zijn. Er bestaat geen alge meen aanvaarde oplossing". Hoewel Vroom geen exacte cijfers kan ophoesten, durft ze wel voor haar rekening te nemen dat er veel meer art sen met het selectie-dilemma te maken hebben, dan men geneigd is aan te nemen. Omdat de Grondwet in arti kel 1 gelijke behandeling in gelijke gevallen voorschrijft, is het volgens Vroom van groot belang dat er uniforme regels komen voor de selectie van patiënten. Daarom moet er bijvoorbeeld niet per zie kenhuis beslist worden over de behandeling van hartpa tiënten, maar landelijk. En daarbij mag niet uitgegaan worden van een rantsoen, maar moeten prioriteiten ge steld worden. Dan zijn alle beschikbare voorzieningen voor iedereen toegankelijk. En een democratisch gekozen overheid moet beslissen wel ke voorzieningen in het ge heel niet geboden worden, „op grond van duidelijke cri teria, die openlijk besproken worden", aldus Vroom. „De wetgever moet uiteinde lijk normen formuleren en vastleggen. De artsen kun nen hen wel aan informatie helpen, maar zij kunnen niet de besluiten nemen. Dat moeten de Tweede Kamer en de regering doen. Zij moeten een fundamentele discussie voeren over wat er wel en niet tot het pakket van ge zondheidszorg moet behoren. Maar ik vrees dat het hen nog niet zo bezighoudt. Het gaat natuurlijk ook om moei lijk verkoopbare zaken. Poli tici ontlopen daarom het pro bleem, ze wachten maar af hoe de selectie zich in de praktijk ontwikkeld, dan hoeven ze zelf geen pijnlijke beslissingen te nemen". Dat er intussen al mensenle vens afgeschreven worden uit gebrek aan geld, ontgaat Den Haag. Vroom: „Het An- toniusziekenhuis in Nieuwe- gein heeft al gezegd: Dit is de wachtlijst van hartpatiënten, daarvan zijn er zo- en zoveel overleden, wegens ons ge brek aan middelen. Zulke si tuaties doen zich op dit mo ment overal al voor. Maar blijkbaar is het nog niet ern stig genoeg". STEVO AKKERMAN :e™pdEGEN Met de ar- hetitie van acht mannen rouwen uit Nijmegen tt de Nijmeegse politie '<ust- eiders en organisato- Mid!16 Pateken te hebben gratfte ernstige geweldda- eden rond de ontrui- tcENjf van het gekraakte 1-kantoor „De Ma- maart fis Claus stelt de Esso xicoker-raffinaderij in tterdam officieel in be lt. riënburg" op 19 januari. Daarbij werd in de Nij meegse binnenstad voor ruim vier miljoen gulden vernield. De acht werden giste.ren aan gehouden tijdens invallen in een kraakpand in Nijmegen- centrum en vier andere pan den. Tijdens daarop volgende huiszoekingen is volgens de politie een aanzienlijke hoe veelheid bewijsmateriaal in beslag genomen. Dit heeft de Arnhemse officier van justitie mr. N. Leeman gisteren tijdens een persconferentie in Nijme gen meegedeeld. Volgens mr. Leeman heeft de politie met de aanhouding van de acht actievoerders alle kop stukken achter die geweldda digheden te pakken. Ze wor den onder meer verdacht van het aanzetten tot vernielingen en uitlokking van twee bran den. Die branden veroorzaak ten voor een half miljoen gul den schade in het Nijmeegse stadhuis en het districtsbureau van de rijkspolitie in Nijme gen. De verdachten zijn aangehou den op grond van artikel 140 van het wetboek van straf recht, dat deelneming aan een rechtspersoon, die tot oogmerk heeft het plegen van misdrij ven, verbiedt. Het is volgens mr. Leeman voor het eerst dat dit artikel, dat tot nu toe voor al in fraudezaken werd gehan teerd, in ruimere zin ook van toepassing wordt geacht op diegenen, die als collectiviteit gewelddadigheden als in Nij megen organiseren en leiden. Tijdens de huiszoekingen bij de krakers werden onder meer autobanden in beslag genomen. JA,C*JOE£N£MDJD McecëP. SBLIST. OP 2e CAT iDeEVAN BPKSOU6 NCxJ vAN CBGfcHO XflJSL DEN HAAG Niet alleen managers hebben last van stress. Juist werknemers in la gere functies ondervinden na delige gevolgen van spannin gen, zegt de Nijmeegse psycho loog drs. F. Marcelissen, die binnenkort promoveert op een onderzoek naar stress op het werk. Iemands persoonlijkheid en de steun van chef en colle ga's op het werk hebben meer invloed op het ontstaan van stress, dan de eisen die de or ganisatie stelt. Dit blijkt uit driejarig onder zoek onder duizend werkne mers bij 22 bedrijven. Marce lissen onderzocht onder meer hoe vaak agressiviteit, jachtig heid en overdreven betrok kenheid bij het werk voorko men. Dat gedrag blijkt iuist bij mensen in lagere functies stress, geestelijke en lichame lijke problemen en zelfs har tinfarcten te veroorzaken. Op een plaats waar de machine het werktempo bepaalt of waar langdurige geconcen treerde aandacht is vereist, zal een jachtige, agressieve wijze van reageren de produktie im mers tegenwerken. Managers zouden daarentegen zulke klachten minder snel hebben omdat hun functie een grotere mate van zelfstandigheid met zich meebrengt. Zij bepalen hun eigen werktempo. DEN HAAG De Natio nale Kruisvereniging en de Centrale Raad voor Gezinsverzorging hebben besloten tot een nauwere samenwerking. Het is de bedoeling de. hulp die wijkverpleegkundigen, ziekenverzorgenden en gezinsverzorgsters plaatse lijk bieden beter te coör dineren en op elkaar af te stemmen. De voorzitter van de Nationale Kruisvereniging, mr. E. Ve der-Smit, zei gisteren op een persconferentie dat een goede samenwerking doelmatigheid bevordert. Dat is in het belang van de thuiszorgdie moet worden uitgebreid en die in tensiever moet worden omdat in de toekomst meer mensen thuis zullen worden verzorgd en verpleegd in plaats van in. bejaardenoorden en verpleeg huizen. Op plaatselijk niveau wordt hier en daar al nauw samenge werkt. Landelijk is ook over leg gaande met de organisaties van huisartsen en maatschap pelijk werk die eveneens een belangrijke rol spelen in de thuiszorg. Beide organisaties hopen vol doende financiële middelen te krijgen om de noodzakelijke hulp te kunnen blijven geven. Dan is er ook geen „gat in de markt" voor commerciële in stellingen, die volgens hen niet dezelfde kwaliteit en continuï teit kunnen bieden. Ze vinden dat moet worden voorkomen dat alleen „kapitaalkrachti gen" noodzakelijke hulp kun nen krijgen. Homeopathische medicijnen wellicht uit ziekenfonds UTRECHT De vergoeding van homeopathische en antroposo fische medicijnen door het ziekenfonds staat opnieuw ter discus sie. De Ziekenfondsraad bespreekt deze week of deze middelen in de toekomst moeten vallen onder het begrip „drogisterij-arti kelen". In dat geval zijn ze van vergoeding door het ziekenfonds uitgesloten. De vroegere staatssecretaris van volksgezondheid Van der Reij- den heeft de Ziekenfondsraad gevraagd of het stelsel van „nega tieve lijsten", dat bepaalt welke geneesmiddelen niet in het zie kenfondspakket zitten, eenvoudiger kan. Hij heeft voorgesteld alle medicijnen die buiten de apotheek te verkrijgen zijn, bij voorbeeld bij de drogist, automatisch uit te sluiten. De Zieken fondsraad wil helemaal van het lijstenstelsel af omdat het node loos ingewikkeld zou zijn. Om te voorkomen dat te veel soorten medicijnen op ziekenfondsrekening worden voorgeschreven ad viseert de Ziekenfondsraad staatssecretaris Dees (Volksgezond heid) regionaal overleg tussen artsen, apothekers en ziekenfond sen te stimuleren. In dat overleg kunnen de partijen overeen komen welke middelen „economisch en medisch verantwoord" zijn bij bepaalde aandoeningen. Veel Westduitsers zouden naar Nederland willen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen de Nederlandse en Westduitse regering vindt de laatste tijd geheim overleg plaats over het toekomstig beleid ten aanzien Westduitsers die naar Nederland willen om dat ze aids hebben of drager van het aids-virus zijn. Woordvoer ders van verschillende Haagse ministeries hebben dat in bedek te termen bevestigd. Het homo-maandblad De Gay Krant onthult dat op topniveau onder meer wordt gesproken over maatregelen tegen een moge lijke stroom van wat nu al aids-vluchtelingen wordt genoemd. In de Bondsrepubliek trekken de laatste maanden veel mensen die aids hebben of met het virus -besmet zijn vanuit Beieren naar het noorden. Dat gebeurt sinds de Beierse regering een aantal strenge maatregelen heeft genomen tegen deze groepen mensen. Volgens de Gay Krant houden met name veel Duitsers die dra ger van het virus zijn ernstig rekening met de mogelijkheid dat andere deelstaten het voorbeeld van Beieren zullen volgen. Daardoor zouden ze uiteindelijk genoodzaakt kunnen worden de wijk te nemen naar Nederland. Het ministerie van WVC denkt overigens dat dit niet zo'n vaart zal lopen. Inmiddels tekent zich in de Tweede Kamer een meerderheid af voor het verstrekken van gratis heroïne aan verslaafde Amster damse prostituee's. Deze groep blijkt een belangrijke weg te vor men waarlangs het aids-virus van de risikogroep van drugsver slaafden zich over de rest van de bevolking uitbreidt. „PLAN KOST BURGERS GEEN CENT" DEN HAAG De bouw van een nieuw stadhuis aan het Spui in Den Haag is financieel haalbaar, ook al kost de nieuwbouw honderd miljoen gulden meer dan de aanvankelijk voor het project uitgetrokken 215 mil joen gulden. Dit stellen burgemeester en wethouders van Den Haag in een voorstel aan de gemeenteraad. Volgens het college staat niets de bouw van het stad huis meer in de weg staat. De eerste paal kan eind vol gend jaar de grond in, het project is dan in 1992 klaar. De enige vraag die nog beantwoord moet worden is welk project uiteindelijk de stadhuismarathon zal winnen: dat van architect Rem Koolhaas of van de bouwmeester Richard Meier. Hun plannen, die beide ongeveer 315 miljoen kosten, zijn als enige nog volop in de race. Eind dit jaar moet de ge meenteraad voor één van deze twee kiezen. Wethouder A. Duivesteijn (stadsvernieuwing) garandeerde gisteravond in een toelichting op het collegestandpunt dat de Haagse burgers in hun portemonnee niets zullen merken van het ogenschijnlijk dure plan. Het stadhuis kan geheel betaald worden uit besparingen die het opdoeken van verschillende gemeentelijke gebouwen en afbraak van het huidige stadhuis aan het Burgemeester De Monchyplein opleveren. Nu betaalt de gemeente jaarlijks 22,5 miljoen gulden aan huur en exploi tatie van die gebouwen. Voor dat bedrag Ijan een nieuw stadhuis van zo'n 315 miljoen gulden worden gebouwd. De wethouder: „Er zitten geen grappen en grollen of trucs in dit voorstel. Iedereen mag het narekenen. Dit plan kost de burger geen cent". Duivesteijn benadrukte dit nogmaals, om dat veel critici geloven dat de Haagse burgers uiteindelijk de rekening gepresenteerd zullen krijgen van de ambitieuze plannen van het progressieve college. Burgemeester en wethouders beslissen volgende week welke van de twee overgebleven plannen aan de gemeenteraad zal. worden voorgelegd. Op 9 april krijgen de raadsleden tijdens een uitgebreide commissievergadering de eerste kans zich over de stadhuisplannen uit te spreken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3