^elclóe Sou/temt 4» Werkonderbreking bij EBR STAD OMGEVING Van Leer weg van Hoge Rijndijk Handig 'miniburo' Illegale decoders werken niet meer I f LS EISEN PERSONEEL NIET GEHONOREERD WORDEN Acht maanden geëist tegen „katvanger" oefgeestig WOENSDAG 25 MAART 1987 PAGINA 11 voorzichtige chauffeur irt eis drie maanden IAAG/LEIDEN Tegen een 22-jarige inwoner van Irbrug is gisteren drie maanden gevangenisstraf geëist, twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. ien vroeg de officier van jusititie om een onvoorwaarde- tzegging van de rijbevoegdheid van negen maanden. De jj op 27 november vorig jaar een fietster aangereden toen z'n vrachtwagen vanaf het Levendaal rechtsaf de St. Jo- insloeg. Deze vrouw overleed als gevolg van de botsing, haar schedel werd verbrijzeld. mevrouw E.C. van der Vlierd sprak van grote onvoor- »id bij de man. Deze zei dat hij de vrouw wel had gezien, it hij dacht dat hij „nog wel naar rechts kon afslaan". De loemde dit een „fatale vergissing". De man, die van be- ;htwagenchauffeur is, vertelde dat hij al eens achter het slaap was gevallen. Bij het ongeluk dat toen gebeurde "illeen hijzelf gewond. Uitspraak op dinsdag 7 april. Bouwkeet en woning doelwit inbrekers LEIDEN Uit een nissenhut bij de nieuw bouw in de Stevenshofpolder is het afgelo pen weekeinde voor 5500 gulden bouwmate rialen en gereedschap gestolen. De goederen waren eigendom van een bedrijf uit Den Bosch. De daders hebben het slot van de keet geforceerd. Tevens werden het afgelo pen weekeinde gouden sieraden en enkele tientjes ontvreemd uit een woning aan de Warmonderweg. Om binnen te komen haal den de daders de ruit uit de voordeur. De hele woning werd doorzocht. Dief betrapt in Diefsteeg LEIDEN De Leidse politie heeft van nacht om vijf voor twee een 22-jarige Leide- naar op heterdaad betrapt bij een inbraak in een winkel aan de Diefsteeg. De man had juist zijn zakken gevuld met driehonderd gulden. Om binnen te komen had hij een ruit ingeslagen'. Boomplantdag in Leiden pas volgende week LEIDEN De nationale boomplantdag die vandaag ge houden wordt is in Leiden een week verschoven. Dit in ver band met de acties tegen het onderwijsbeleid van de rege ring die vandaag plaatsvinden. De boomfeestdag wordt nu in Leiden gehouden op 1 april. Zo'n 100 leerlingen van de hoogste groepen van de vier Leidse basisscholen zullen woensdagochtend een deel van het park de Leidse Hout van jonge bomen en struiken voor zien. Ze worden daarbij gehol pen door personeel van de di rectie Groen van de gemeente. Franse prijs Leidse filmers LEIDEN De Nederlanders Dirk Nijland en Jos Platenkamp, beiden verbonden aan de subfaculteit culturele antropologie van de Leidse universiteit, hebben in Parijs in het Musée de l'Homme voor hun film „Tobelo Marriage" de zogenoemde Prix Na- nouk gekregen. De prijs werd uitgereikt tijdens het zesde Bilan du Film Etnografique (overzicht van de etnografische film) dat werd gehouden van 16 tot en met 22 maart. De prijs bestaat uit het voor vier maanden ter beschikking stellen van apparatuur bij het maken van een nieuwe film. Op deze jaarlijkse bijeenkomst, die wordt gehouden onder auspiciën van het Franse Centre National du Recherche Scientifique, worden films beoordeeld die culturen of cultuuraspecten in beeld brengen. „Tobelo Marri age" (huwelijk bij de Tobelo's) werd uit 200 films ge kozen en gaat over de onderhandelingen, voorberei dingen en de voltrekking van een huwelijk bij de Tobelo, een stam op het eiland Halmahera dat hoort bij de Noord-Molukken. FILMNET VERANDERT CODESIGNAAL LEIDEN De illegale decoders die de signalen van Filmnet omvormen tot een duidelijk beeld zijn sinds afgelopen maandag onbruikbaar. Filmnet heeft het code-signaal gewijzigd, en door deze technische actie zijn alle illegale aansluitingen verbroken. Volgens H. Klap, adjunct-directeur van Filmnet, keken „vermoe delijk honderden, maar misschien wel duizenden" Lei- denaars illegaal naar de films van Filmnet. Kabelabonnees die naar de speelfilms van Filmnet willen kij ken, hebben een decodeerkastje nodig. Abonnees van Filmnet krijgen een dergelijk apparaat thuis, maar voor knutselaars is het niet moeilijk zelf een decoder in elkaar te zetten. In een winkel in Leiden waar elektronica-onderdelen worden ver kocht, zijn de benodigde losse onderdelen te koop. De namaak- decoders zijn volgens Filmnet de oorzaak van het lage aantal Leidse abonnees. Sinds 1 november 1986 is Filmnet in Leiden te ontvangen. Een abonnement kost 32 tot 44 gulden per maand. Er zijn volgens Filmnet inmiddels ongeveer 360 betalende leden in Leiden. Dat is ongeveer een procent van het totaal aantal kabelabonnees. „Gemiddeld is vijf procent van de kabelontvan gers abonnee na drie maanden", weet H. Klap. Volgens hem is in Amsterdam tien procent abonnee en in Utrecht, waar Film net nu drie maanden uitzendt, vijf procent. Klap schat dat de illegale aansluitingen het bedrijf ongeveer 40.000 gulden per maand kosten. Klap denkt dat het probleem nu voorgoed uit de wereld is. „Als andere namaak-decoders in de handel komen, dan veranderen we het signaal weer". Vol gens de adjunct-directeur is dat vrij eenvoudig, omdat een door Filmnet geleverde decoder stuurbaar is. Klap: „Als iemand gea bonneerd is op het blok van drie uur tot elf uur, dan zorgen wij ervoor dat de decoder de signalen op die tijd omvormt. Ook kunnen we abonnees afsluiten en wat we ook kunnen sturen is de frequentie. Vanuit een studio in Brussel worden de signalen uitgezonden via de satelliet. De signalen worden in Nederland opgevangen op een schotel, maar moeten worden omgevormd, omdat je anders een heel onscherp beeld ontvangt. We zenden nu uit via een andere frequentie. Onze eigen decoders zijn op nieuw ingesteld en de illegale decoders werken niet meer". Volgens eigenaar Kok van een winkel in elektronische appara tuur aan de Beestenmarkt is het mogelijk apparaten te ontwik kelen die „bijvoorbeeld met een schakelaar" het programma van Filmnet kunnen blijven omvormen als de uitzendfrequentie verandert. „Ik weet dat die dingen in Amsterdam worden ver handeld", zegt hij. „Maar zelf begin ik er niet meer aan. Ik heb onderdelen verkocht voor een gulden en daarmee konden de mensen de films ontvangen. Het beeld was wel niet zo mooi als dat van de echte abonnees, maar je kon het wel zien". Leverde Kok alleen onderdelen, bij andere zaken kunnen com plete namaak-decoders worden gekocht. Filmnet heeft een be drijf in Den Haag dat illegale decodeerkastjes leverde voor de rechter gedaagd. De rechter heeft hen veroordeeld en het be drijf moet een dwangsom betalen als wederom wordt gehandeld in namaak-decoders. „Een probleem blijft bestaan", zegt Klap. „En dat is dat de con sument met een illegale aansluiting de klos is. Want wij hebben gehoord dat zo'n namaak-decoder 180 tot 600 gulden kost, en dat is natuurlijk wel weggegooid geld geweest". Collectanten Het Chili Front Leiden houdt van 4 tot met 9 mei een col lecte om het Chileense Volksverzet in Concepción te ondersteunen. Hiervoor wor den collectanten gezocht. Aanmelden bij het Chili Front Leiden, Herensteeg 5 in Leiden. Gospelconcert Het Jaffo Gate Quartet geeft zondag 29 maart een gospel concert in de Bethlehems- kerk aan de Lammermarkt 57. Aanvang 19.30 uur. De entree is gratis. Ruilbeurs Het comité Tuihstad wijk- Staalwijk en de Leidse post zegelvereniging De Postze gelvrienden houden maan dag 30 maart een ruilbeurs voor jeugdige verzamelaars van onder andere munten en postzegels in De Linde, He renstraat 64 in Leiden. Aan vang 19.00 uur. Toegang kost een gulden. LWH De Leidse Werkgroep Homo- sexualiteit houdt zondag een praatshow. Onderwerp dit keer homosexualiteit bij de politie, in het leger en in het klooster. De praatshow wordt gehouden in het gebouw van de LWH aan de Langegracht en begint om 15.30 uur. Aktief Wijkvereniging Aktief houdt morgenavond een klaverjas - en sjoelavond in het clubge bouw aan de Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. Ie dereen is welkom. )EN De provincie •Holland mag bedrijfs- uit het Rijnmondge- storten op de Maas- !e. De voorzitter van Ideling Geschillen van *ur van de Raad van heeft gisteren het 7fek van de Stichting ur en Milieu om schor van de vergunning af- izen. De combinatie Jnt u bedrijven en de ge- kelei)te Rotterdam hebben ke|eIyergunning voor de irééplaats bij de provincie ie- evraagd. Zij. willen op laterWaasvlakte een stort- rekts inrichten met een ca- eit van 2 miljoen ton. en oppervlakte van 18 ire willen de bedrijven m n puin en niet-brand- bedrijfsafval opslaan. §9 'ordt geen ernstig ver- ^iinigd chemisch afval ■gjgjrt. Ook schoon afval is 1^ welkom, omdat daar- H1 andere verwerkings- Hplijkheden bestaan. De Hl st Centraal Milieube- R( Rijnmond zal de aan- en opslag controleren, provincie acht de op- ilaats van groot belang een deel van de be- ^^afvalstroom uit het jnondgebied te kunnen Ingen. Nu de Belgische riteiten hebben aange- ligd, dat aan het stor- van Nederlands afval it land een einde moet en, vormt de stort- ts op de Maasvlakte welkome aanvulling de beperkte opslagca- teit in ons land. LEIDEN De firma Van Leer gaat weg uit Leiden. Vol gens directeur H. Llilofs maakt de gemeente de voort zetting van het bedrijf aan de Hoge Rijndijk 272 onmogelijk. De gemeente wil strengere voorwaarden verbinden aan de hinderwetvergunning van het bedrijf. Lulofs zegt dat dan niet meer gewerkt kan wor den: „Strengere hinderwet- voorschriften versnellen het vertrek uit Leiden. Ik zoek al een andere vestigingsplaats". Amsterdam, waar Van Leer ook een vestiging heeft, lijkt de eerst aangewezen plaats om naar toe te verhuizen. Lulofs sluit niet uit dat het Leidse be drijf uiteindelijk in het buiten land wordt voortgezet. Hij schat dat het bedrijf over een tot anderhalf jaar uit Leiden verdwenen is. Firma Van Leer, een bedrijf dat zich bezig houdt met het bedrukken van blik, is sinds 1965 in Leiden gevestigd. Het is onderdeel van het vaten fa bricerend concern Van Leer, dat meerdere vestigingen heeft in Nederland. Het bedrijf aan de Hoge Rijndijk veroor zaakt al jaren stankoverlast voor de omwonenden, die ook al jaren bij de gemeente kla gen. De gemeente heeft eerst door overleg met het bedrijf geprobeerd een einde te ma ken aan de overlast. Zo wer den in de loop van de jaren enkele veranderingen aange bracht in de produktiemetho- de. In 1978 is een sterk ruiken de laksoort vervangen en in 1985 is een nieuw oplosmiddel gekozen. De stankoverlast werd hierdoor niet weggeno- IDEN Het perso- »1 van het Energiebe- jf Rijnland (EBR) zal d volgende week het rk een uur neerleggen het college van be- br de eisen voor betere leidsvoorwaarden ist zich neerlegt. Bo- idien zullen er bij inten van het EBR ïn afsluitingen wegens nbetaling meer plaats- iden. Het college van beheer krijgt een week de tijd om op de eisen te reageren. Het personeel van het energiebedrijf heeft dat gistermiddag tijdens een vergadering in het gebouw aan de Langegracht besloten. De vakbonden zijn van me ning dat het college van be heer zich ten onrechte ver schuilt achter de minister van binnenlandse zaken. Het colle ge moet dan wel noodgedwon gen de kortingen op de ambte narensalarissen doorvoeren, volgens de ABVA/KABO en de CFO is er nog voldoende ruimte om binnen het EBR wat aan de arbeidsvoorwaar den te doen. Ze hebben dan ook vijf voorstellen op tafel gelegd, die volgens hen volle dig buiten de minister om ge honoreerd kunnen worden. Volgens die eisen zouden per soneelsleden eerder recht krij gen op bevorderingen en extra salariëring. Bovendien vinden de bonden dat het personeel recht heeft op een extra maandsalaris. Sinds 1979 zou er 22,5 miljoen gulden gekort zijn op de salarissen. „Dat. geld is echter niet naar het rijk ge gaan, maar in de algemene re serves van het EBR verdwe nen. Je zou kunnen zeggen dat het personeel het EBR een le ning van 22,5 miljoen heeft verstrekt. Bij een rente van 8,5 procent moet dat voor ieder een een extra uitkering ter grootte van een maandsalaris inhouden", aldus een woord voerder van de bonden. Het personeel ging akkoord king van een halve dag, een met het voorstel van de bon- stiptheidsactie voor onbepaal- den om het college van beheer de tijd en een demonstratieve tot 31 maart de tijd te geven optocht door de stad kregen te om op de eisen te reageren, weinig steun. De bonden stellen zich overi gens op het standpunt dat de acties niet ten koste van het publiek mogen gaan. Tijdens het uur werkonderbreking zal de electriciteitscentrale daar om doordraaien en zullen mensen die om hulp en infor matie vragen gewoon gehol pen worden. Voor de voorgestelde actie middelen bleek er echter wei nig animo. Alleen in een werkonderbreking van een uur en het niet afsluiten van wanbetalers kon een ruime meerderheid van het perso neel zich vinden. De voorstel len voor een werkonderbre- ortplaats val op aasvlakte GEMEENTE WIL EIND AAN STANKOVERLAST MAKEN moet te komen. Nu wil de ge meente het proces versnellen. Dat kan, maar dat betekent het verlies van zes arbeids plaatsen voor Leiden". Een definitieve oplossing voor de stankoverlast zou, volgens Lu lofs, te duur zijn. „De huidige installatie kan niet zoveel meer verbeterd worden. Com pleet nieuwe technieken zijn uit milieu-oogpunt wel ideaal, maar nog te weinig uitgetest om als bedrijfszeker te worden betiteld. Het is bovendien ook dan nog maar afwachten of je over een paar jaar niet met hetzelfde probleem zit". De gemeente betreurt het on dertussen niet eerder te zijn begonnen met de formele pro cedure om de voorwaarden in de hinderwetvergunning te verzwaren. Wethouder J. Pe ters: „We voeren al jaren over leg met Van Leer maar dat heeft tot nu toe niets opgele verd. Er is nog steeds stank overlast. De formele procedure moet hier een oplossing voor bieden". Volgens Peters is het niet de bedoeling van de ge meente dat Van Leer uit Lei den vertrekt. „Maar het zou wel de consequentie kunnen zijn van de aangepaste hinder- wetvoorschriften'erkent hij. Peters wijst er overigens op dat Van Leer al eerder ge dreigd heeft uit Leiden weg te zullen gaan. Wat met het terrein aan de Hoge Rijndijk moet gebeuren bij een eventueel vertrek van Van Leer is niet bekend. Het bstemmingsplan staat vesti ging van een ander bedrijf toe, maar woningen zijn ook toege staan. men, want de klachten van de omwonenden bleven. In de zo mer van 1986 werd door de ge-' meente overleg gevoerd met het bedrijf over de technische mogelijkheden om de overlast definitief binnen de perken te houden. Aangezien dit niets opleverde besloot de gemeente in de herfst van hetzelfde jaar uiteindelijk een formele proce dure te beginnen om strengere voorschriften aan de hinder wetvergunning toe te voegen. Deze procedure wordt nog voorbereid. De raadscommissie ruimtelijke ordening praat er morgen over. De gemeente Leiden verwacht dat de firma Van Leer in be roep zal gaan tegen de strenge re voorwaarden in de hinder wetvergunning. Dit zou bete kenen dat de definitieve oplos sing nog ongeveer twee jaar op zich zal laten wachten. Direc teur Lulofs van Van Leer denkt er echter niet over om in beroep te gaan tegen de ge meente. „Wij waren met de gemeente en de buurt in ge sprek om oplossingen te vin den voor het stankprobleem. Wij hebben ons in het verle den niet onredelijk opgesteld en geprobeerd de buurt tege- wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). I drijf „terwijl u nog geen steen kunt optillen", aldus recht bankpresident S.F. Kootte. Twee mannen droegen het idee aan en leverden ook het personeel dat inderdaad be stratings werk deed, maar voor een veel lager bedrag dan op de facturen werd ingevuld. Blanco facturen die door de Leidenaar werden geleverd en in zijn huis werden ingevuld door een van de twee mannen. De verdachte zou voor zijn hulp 500 gulden per week ont vangen. „Ik heb dat geld nooit gekregen", aldus de verdachte tijdens de zitting. De officier had geen medelijden met de Leidenaar die zich verdedigde met te zeggen dat hij aanvan kelijk niet door had dat hij zich „in een wespennest had gestoken". Hij vond dat de verdachte dat meteen had kunnen weten. „U heeft er toe bijgedragen dat de belasting voor een aanzienlijk bedrag is opgelicht", vond de officier. Volgens hem was het onmoge lijk de schade precies vast te stellen vanwege de ingewik keldheid van de zaak. Hij wil de niet ingaan op het voorstel van advocaat Landman om de katvanger een alternatieve straf te geven. „Een zaak als deze komt niet in aanmerking voor dienstverlening", zo vond hij. Uitspraak over veertien dagen. De gemeente wil de overlast van het bedrijf Van Leer Inperken. De stank zou de omwonenden bezorgen. last Dit 'miniburo' is voor u at droefgeestig gezicht biedt een van de fraaiste stuk- n de Leidse binnenstad. In opdracht van de gemeente serie grote lindebomen verwijderd van het deel van het iburg bij het Academiegebouw. Het weghalen van de bomen was noodzakelijk In verband met de vernieuwing van de walmuren. Verplaatsen van de bomen was niet meer mo gelijk. Daarvoor verkeerden ze in een te slecht conditie. Zo dra de werkzaamheden aan de walmuren achter de rug zijn, worden nieuwe bomen geplant. Daarbij zullen grote bomen worden gebruikt zodat dat stukje Rapen^jrg niet uit de toon valt bij de rest. Totaal zullen ruim twintig bomen worden ver vangen. DEN HA AG/LEIDEN Te gen een 29-jarige Leidenaar is gisteren acht maanden gevan genisstraf geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De Lei denaar heeft bekend dat hij tussen maart en december '85 in totaal 21 blanco facturen ter beschikking heeft gesteld waarmee anderen de belasting voor „een aanzienlijk bedrag" hebben opgelicht. Het precieze bedrag zou niet vastgesteld kunnen worden. De officier van jusititie noem de de Leidenaar „het prototy pe van de katvanger". Een katvanger is iemand die dient als dekmantel voor verboden activiteiten van anderen. Hij wordt afgescheept met een re latief klein bedrag voor zijn aandeel in de zaak. Het eerste feit waarvoor de man ter zit ting moest verschijnen was dat hij vier blanco facturen had geleverd aan een man die er vervolgens bedragen op invul- de voor goederen die de kat- vanger zogenaamd zou hebben geleverd aan een Amerikaanse firma. Inkomsten waarover geen BTW hoefde te worden betaald, omdat de spullen aan een buitenlands bedrijf waren geleverd. De belasting betaal de die BTW inderdaad terug. In het tweede geval fungeerde de Leidenaar als baas van een zogenaamd stratenmakersbe- CcidóeSomcwit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11