rijzenij moet sluiten STAD OMGEVING ^inolddo bestaat tien jaar Uitgelezen opgeruimd Acties bij EBR lijken onafwendbaar ALLER LEI(DS) sje slaat paraplu jrander 5 klucht lETAALVERWERKINGSBEDRIJF KAN NERGENS TERECHT Examen doen aan ziekbed CeidacSomotfit ART! DINSDAG 24 MAART 1987 PAGINA 9 Een 16-jarig meisje rschoten heeft gistermid- i tien over half zes een |er op de vlucht gejaagd, isje fietste door het tun- inder de Haagweg bij de 'liaan. Ze werd vastge- door een man die in de |telde richting fietste. Het pakte haar paraplu en »en paar ferme klappen nan sloeg op de vlucht. Goekoop pleit in Den Haag voor Marokkanen LEIDEN Burgemeester C. Goekoop en wethouder D. Tesse- laar gaan morgen naar het ministerie van justitie in Den Haag om voor het verblijfsrecht van Salhi Salah en Amina Echaoui te pleiten. Deze twee Marokkaanse Leidenaars worden be dreigd met uitzetting uit Nederland. Behalve de burgemeester en de wethouder zullen ook ds. Koek, voorzitter van de Leidse raad van kerken, en de advocaten Ladrak en Roest bij het ge sprek aanwezig zijn. Verder bestaat de Leidse delegatie uit vertegenwoordigers van de Marokkaanse gemeenschap in de sleutelstad en het comité „Salhi en Amina moeten blijven". De delegatie zal onder meer naar voren brengen dat de gemeente Salhi inmiddels werk heeft aangeboden. Daardoor is de reden van zijn mogelijke uitwijzing werkloosheid komen te vervallen. Tijdens het overleg zullen deelnemers en sympathi santen van het comité voor de ingang van het ministerie de monstreren, zo hebben zij aangekondigd. Het comité is enkele weken geleden een actie voor het tweetal begonnen in een po ging uitwijzing te voorkomen. Daartoe zijn onder meer hand tekeningen opgehaald. Ons Buiten houdt grote schoonmaak LEIDEN De tuinvereniging Ons Buiten houdt zaterdag 4 april in het kader van de viering van het 30-jarig bestaan van de vereniging een milieudag. Het is de bedoeling het terrein van de vereniging aan de Marnixstraat te ontdoen van alle ongerechtigheden zoals oude meubelen, dakbedekking, vloerbe dekking, verfresten en bestrij dingsmiddelen. Om een en ander mogelijk te maken worden speciale containers neergezet. De vereni ging wil zo een steentje bijdragen aan het schoonhouden van het mi lieu. Voor de kinderen wordt een kleurwedstrijd gehouden, waarvan de prijsuitreiking 's middags om vier uur is. Schilderijen gestolen LEIDEN Een groot aantal schilderijen is tussen zondagmiddag 13.00 uur en maandag middag 12.00 uur ge stolen uit een bedrijfs pand aan de Haven. De inbrekers kwamen binnen door de voor deur te forceren. De inbraak werd maan dag ontdekt door de eigenaar van het im port- en exportbedrijf. De waarde van de schilderdoeken is on bekend. IDEN Het Leidse J^rtaalverwerkingsbe- ^jf Gijzenij aan de Ti- ^^rstraat gaat dicht. jK.or de vijf werknemers S^-^imiddels ontslag aan- yraagd bij het geweste- y: arbeidsbureau. Re- r^yi van de bedrijfsslui- is het feit dat Gijze- £^jnergens in de Leidse r*70 een nieuw bedrijfs- jnf ein kan vinden. metaalverwerkingsbe- Hwas al met de gemeente en overeen gekomen om fertrekken van het huidi- terrein aan de Timor- at, omdat het bedrijf daar r overlast voor omwonen- zorgt Gijzenij verwerkt >wrakken, schroot en an- oud metaal. In het nieu- bestemmingsplan Zijloe- is op het terrein woning bouw gepland. Eind vorig jaar kwam eigenaar J.J. Gij zenij met de gemeente over een om in elk geval voor 1 januari 1988 van het terrein vertrokken te zijn. Het vinden van een alterna tieve lokatie stuitte echter op problemen. Verhuizing naar het industriegebied Room burg kon niet doorgaan, om dat de aanleg van een nood-, zakelijke insteekhaven voor de gemeente te duur was. Bo vendien vielen er van omwo nenden de nodige protesten tegen de komst van Gijzenij te verwachten. Het bedrijf, dat per se over een aanvoer- route over water wil beschik ken, kreeg daarom een be drag ter compensatie aange boden, omdat de gemeente het bedrijf geen vervangende lokatie kon bieden. Gijzenij ging vervolgens op zoek naar een bedrijfsterrein in de regio. „Ik heb 25 ge meenten in de Leidse regio aangeschreven en uitgelegd wat ik zocht. Ik wilde het be drijf uitbreiden met extra machines en er zou werk zijn voor 10 of 15 mensen. Maar van 23 gemeenten vernam ik dat ze geen geschikt terrein hadden. De overige twee hebben helemaal niets van zich laten horen. Tja, dan blijven er voor mij weinig mogelijkheden over", aldus de gelaten eigenaar J.J. Gij zenij. „Ik wil hier in de regio blijven. Ik kan wel naar een andere plaats in de provincie verhuizen, maar daar zitten al metaalverwerkingsbedrij ven. Ik heb hier mijn klan ten zitten". Gij gel iizenij heeft daarom kort ileden het besluit genomen om te stoppen. „Ik wilde voor de zomer een nieuw ter rein hebben. Zo'n verhuizing kost toch de nodige tijd en ik moet hier voor volgend jaar weg zijn, al was daar mis schien nog enige speling mo gelijk geweest. Maar ik kan nu nergens terecht en ik kan mijn personeel niet langer in onzekerheid laten. Ze hebben de mededeling gelaten aange hoord. Ze weten dat ik niet anders kan. We zijn inmid dels begonnen om de boel te verkopen. Voor de zomer wil ik leeg zijn". Gijzenij is een aloud Leids fa miliebedrijf. In 1857 begon de overgrootvader van de huidi ge eigenaar met het metaal- verwerkingsbedriif. „Met een hondekar haalde hij metalen, benen en huiden op. Die werden dan in een pakhuis opgeslagen. Zijn vrouw hielp ook mee". Nadien is het be drijf steeds van vader op zoon overgegaan. In 1950 verhuisde het bedrijf van De Waard naar het huidige ter rein aan de Zijloever. „Mijn zoon van 19 stond al klaar om het bedrijf van mij over te nemen. Hij zou de vijfde generatie geweest zijn", aldus Gijzenij. „Ik weet nog niet wat ik zelf ga doen. Ik ben vijftig en werk hier sinds mijn veertiende. Veel anders kan ik niet". Gijzenij denkt dat er met het sluiten van het metaalver werkingsbedrijf problemen kunnen ontstaan met de ver werking van ijzer en metalen in Leiden en omgeving. De andere Leidse metaalverwer kingsbedrijven De Nobel en Kluivers hebben volgens G zenij niet de ruimte en mogelijkheden om op dezelf de schaal grote partijen oud metaal te verwerken. „Aan nemers die wat over hebben moeten straks naar Alphen of Den Haag. Of het wordt gewoon ergens illegaal neer- PAUL VAN DER BIJL H. Prins en gecommitteerde T. van der Zwaan nemen Ursula Smeele tentamen af. Ursula haaJde een zes. LEIDEN „Ik simuleer niéts, ook al zie ik er niet ziek uit". Dat zei gister middag de 39-jarige H. Prins, geschiedenisleraar aan de Rembrandtscho- lengemeenschap uit Lei den, toen Ursula Smeele zich met een bloemetje kwam melden op de afde ling neurologie van het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. De 18-jarige Ursula kwam mondeling tentamen geschie denis doen over haar scriptie met als onderwerp „Leonar do da Vinei en zijn tijd". Le raar Prins ligt sinds vrijdag in het ziekenhuis met een hernia. Hij moet een rust kuur van tien dagen onder gaan. De mondelinge tenta mens moesten in elk geval doorgaan in verband met het naderend centraal schrifte lijk examen. Prins: „Ik vond het niet reëel voor de leer lingen om de examens door iemand anders af te laten ne men. Ik heb de kandidaten zelf opgeleid, weet waar ze zich mee bezig hebben ge houden en kan dit dus niet uit handen geven". De leerlingen kregen vorige week woensdag al van hem te horen dat de examenplaats weieens het ziekenhuis zou kunnen zijn. Vrijdag werd dit bevestigd door de conrec tor en maandagmorgen ver namen ze dat alles in het Eli sabethziekenhuis geregeld was. „Neuroloog dr. De Boesten gaf direct alle medewer king", vertelt Prins. „De art senkamer is ontruimd en er is koffie neergezet voor de examenkandidaten". Gistre- ren werden zeven kandida ten geëxamineerd. Morgen volgen nog zes kandidaten. „Het gaat uitstekend. Met uitzondering van een meisje dat een acht haalde, scoren de meeste kandidaten rond de zes. Het feit dat ze bijna allemaal wat meebrengen, speelt uiteraard geen rol", lacht de geschiedenisleraar die stiekem wel blij is met de afleiding in het ziekenhuis. „Ik houd mij nu bezig met onderwerpen als Machiavelli en het feminisme. Anders had ik de hele dag naar het plafond liggen staren en was langzaam gek geworden", geeft hij toe. „Kwade tongen hebben al beweerd dat ik dit gedaan heb om de hele dag bezoek te krijgen. Maar dat is natuur lijk niet waar". EN „Het is hier litleenfabriek". Dat .lagda Hofkes, een i tien vrijwilligsters ^jubilerende speel-o- ^Pinokkio draaiende ti. Pinokkio viert ■■■^eek het 10-jarig be- EIDI „Ouders komen 8 iet alleen speelgoed *om daarna gelijk te kken. Vaak wordt ■raat over de kinde- e ondertussen met t kunnen spelen. Pi- heeft daar ruimte Als het erg druk is n de. kleintjes op de spelen", voegt Hof- aan toe. »l-o-theek Pinokkio, ge- in buurthuis 't Spoor tje aan de Bernhardkade 40, ging op 26 maart 1977 van start. In die tijd was er in de Leidse wijk De Kooi weinig speelgelegenheid voor kleine kinderen. De woningen waren krap bemeten zodat ook bin nenshuis weinig ruimte was om te spelen. De in het buurt werk actief zijnde Martine Brommeijer, die zelf een zoon tje had en op een kleine ver dieping woonde, kende de pro blemen in de wijk uit eigen er varing. Zij kwam op het idee een speel-o-theek op te rich ten. Samen met Bart Bavelaar en Kitty Keijzer werd een ruimte gezocht en gevonden in de kelder van de toenmalige H. Hartschool. De gemeente gaf subsidie, vrijwilligsters werden gevonden en Pinok kio, de eerste speel-o-theek van Leiden, kon beginnen. De omstandigheden waaron der Pinokkio moest functione ren waren verre van ideaal. De ruimte onder de H. Hart school lag beneden het water peil en regelmatig stond de speel-o-theek blank. „De situa tie werd onhoudbaar. Door de wateroverlast trok het speel goed krom", vertelt Magda Hofkens, duidelijk opgelucht dat inmiddels een betere ruim te is gevonden. Pinokkio heeft al zeven jaar een zaaltje in buurthuis 't Spoortje, na nog een jaar in een vrijgekomen lokaal van de H. Hartschool verbleven te hebben. Inmiddels zijn nog twee speel- o-theken geopend in Leiden. Sinds februari is de Stichting Platform Speel-o-theken Lei den opgericht. Deze stichting wordt gesubsidieerd door het ministerie van wvc. Binnen kort wordt een part-time kracht aangesteld om het tend^aar 'ang komen Leidse kinderen naar Pinokkio om te spelen en om speelgoed te lenen. 1.2:9 diegeld moeten verder de huisvesting en de organisatie kosten van de drie speel-o-the ken worden betaald. Behalve de huisvesting van Pinokkio is ook de leefsituatie in de Kooiwijk in de afgelopen tien jaar verbeterd. De oude, kleine huizen zijn gerenoveerd of afgebroken en vervangen door ruimere woningen. Bo vendien is in de buurt speel ruimte gecreëerd. De behoefte aan een speel-o-theek is daar mee niet verdwenen. Pinokkio heeft tachtig gezinnen met ge middeld twee kinderen die lid zijn. Ruim de helft daarvan woont in De Kooi. ,3ehalve sociaal contact is in de speel-o- theek duur speelgoed verkrijg baar dat de meeste mensen niet in huis hebben. Boven dien wordt vaak eerst gekeken of de kinderen zich langer dan een paar dagen met een duur stuk speelgoed vermaken voordat men tot aanschaf overgaat", meent Elleke Doe- ve. Verder leren ouders op Pi nokkio het spel van hun kin deren waarderen. Magda Hof kens: „De Kooi is een arbei derswijk. Er zijn relatief veel kinderen met een taalachter stand. Spelarmoede, kinderen die niet zelf tot spelen kunnen komen, is ook niet vreemd in deze buurt. De speel-o-theek met het grote aanbod van, aan de ontwikkelingsfase aange past, speelgoed kan daar iets aan doen". Pinokkio heeft veel speelgoed waar de kinderen wat van kunnen leren. Het is echter niet zo dat de vrijwilligsters al tijd proberen leerzaam speel goed mee te geven. „Soms kie zen ouders voortdurend ont wikkelingsspeelgoed, terwijl de kinderen bij binnenkomst naar al het andere speelgoed rennen. Wij adviseren de ou ders dan eens goed te kijken naar wat de kinderen interes seert", aldus Elleke. De vrijwilligsters schaffen ge zamenlijk het speelgoed aan. Daarbij wordt gelet op duur zaamheid en veelzijdigheid. „Het moet de fantasie van de kinderen prikkelen. Verder Kinderen lopen niet altijd af op speelgoed met een educatief doel. Ouders moeten weten dat ze zich ook met een kasteel kostelijk kun nen amuseren. SPEEL-O-THEEK REMEDIE TEGEN SPELARMOEDE moet het niet te agressief zijn en geen speelgoed ziin waar kinderen zich aan hechten. Poppen bijvoorbeeld kopen we weinig. De meeste kinderen hebben die thuis en bovendien willen ze die niet meer terug brengen", stellen Elleke en Marga. Dat laatste is toch al niet altijd even makkelijk. De vrijwilligsters van Pinokkio hebben zich weieens gedwon gen gezien een stuk speelgoed cadeau te geven omdat het kind het speelde niet meer af wilde staan. „Dat kunnen we natuurlijk niet te vaak doen", lacht Magda. „Nieuw speel goed moeten wij uit eigen mid delen betalen". Die eigen mid delen bestaan uit een tientje lidmaatschap per gezin en vijf tig cent voor het twee weken uitlenen van een stuk speel goed. De tien vrijwilligsters van Pi nokkio willen het tienjarig ju bileum niet ongemerkt voorbij laten gaan. Morgenmiddag komt Koki de clown op be zoek. Aanvang 14.00 uur. Vrij dag 27 maart is er een receptie waar onder andere oprichtster Kitty Keyser haar visie geeft op het belang van de speel-o- theek. Aanvang 15.30 uur. Pi nokkio is geopend op dinsdag en vrijdagmorgen van half tien tot half twaalf en op woensdag- en donderdagmid dag van drie tot vijf uur. WRGIEBEDRIJF NEGEERT ■"TMATUM VAKBONDEN Het staat vrijwel vast dat het per- van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) iat voeren voor betere arbeidsvoorwaar- et personeel is vanmiddag bijeen geko- i zich te beraden, nadat het college van van het EBR een ultimatum van de rtpden gisteren naast zich neer had gelegd, rgkbonden AbvaKabo en CFO hebben het L aieel vanmiddag voorgesteld actie te gaan tlg8li. Welke vorm de acties krijgen, is nog ^^lidelijk. De vakbonflen wilden zich daar ^^rgen nog niet over uitlaten. „Dat moet wtsoneel zelf beslissen. Het publiek zal er geval geen last van hebben", aldus een ■fvoerder. Mogelijk wordt besloten tot ö|£idsacties. ep van de bonden om actie te gaan voe ren, komt voort uit een al jaren slepend conflict tussen het personeel van het EBR en het colle ge van beheer. De problemen zijn mede een ge volg van de ambtenarenstatus van de werkne mers van het EBR. Daardoor is het EBR ge dwongen de kortingen en bezuinigingen van de minister van binnenlandse zaken op de ambte narensalarissen door te voeren. De vakbonden erkennen dat, maar voegen daar aan toe dat het college van beheer zelf toch nog mogelijk heden heeft om de arbeidsvoorwaarden van het personeel te verbeteren. Omdat het college dat volgens de bonden al jarenlang weigert, werd begin deze maand besloten het overleg met het EBR af te breken. „Het college verschuilt zich achter de minister", verklaarden de bonden toen. Het college werd daarbij een ultimatum gesteld. Tot uiterlijk gistermiddag zouden nieu we voorstellen gedaan kunnen worden. Het college van beheer deed dat echter niet. Vol gens P.C. Heemskerk, wethouder in Noordwlj- kerhout en lid van het college van beheer „omdat de minister dat gewoon niet toestaat". Hij constateert verder dat de zaak „muurvast zit, maar dat het college daar niets aan kan doen". Het college van beheer heeft de minister vorige week een brief gestuurd met het verzoek om een gesprek over de arbeidsvoorwaarden. In die brief wijst het college er onder meer op dat de motivatie van het personeel van het EBR af neemt door de kortingen op de salarissen. Ver der houdt het college de minister voor dat het personeel van het EBR in een nadelige positie verkeert ten opzichte van andere energiebedrij ven. Die hebben veelal een andere juridische structuur, waardoor het personeel geen ambte naar is. Het aantrekken van goed personeel wordt daardoor steeds moeilijker, aldus de brief. Voor de vakbonden is deze brief aan de minis ter echter niet voldoende. „Het EBR heeft een eigen verantwoordelijkheid", aldus de woord voerder. Het personeel is daarom vanmiddag voorgesteld actie te gaan voeren. Daaraan zou een nieuw ultimatum van een week gekoppeld moeten worden. Tot uiterlijk volgende week dinsdag kan het EBR nog met nieuwe voorstel len komen. Verder hebben de bonden hun le den vanmiddag voorgesteld het college van be heer een maand de tijd te geven voor overleg met de minister van binnenlandse zaken. Het Jazzkwintet Wim Kegel speelt vrijdag 27 maart in Brasserie Le Bambou, Heren straat 1, Leiden. Aanvang 21.30 uur. De toegang is gra tis. Lezing (1) De evangelist D. Steenhuis houdt vrijdagavond 27 maart een lezing over de werkloze kerk in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1. Aan vang acht uur. Lezing (2) Fay Tijssen van Ierlant houdt vrijdag 27 maart een lezing over theosofie in het Centrum Ex '85. Toegang kost vijf gulden, aanvang acht uur. El Salvador El Salvador. Dat is het thema van de bijeenkomst die zater dag 28 maart wordt gehou den bij 't Lisc aan de le Bin nenvestgracht 25. Er wordt een video vertoond over het leven in bevrijde delen van El Salvador en een toespraak gehouden. Een Latijns-Ame rikaanse band zorgt voor de muzikale omlijsting. Aan vang: 20.30 uur. Cursus Hypnose en zelf-hypnose is het onderwerp dat zaterdag 28 en zondag 29 maart van tien tot zes uur wordt behan deld in centrum Ex '85 onder leiding van Frits Schoon. Deelname kost 175 gulden. Opgeven bij Ex '85: 071- 133494. DADERS OVERVAL CASINO SPOORLOOS LEIDEN De daders van de overval op het casino aan de Steen straat zijn nog spoorloos. Wel is de identiteit van de twee overval lers bij de politie bekend. De twee mannen, een 37-jarige en 24-jari- ge Leidenaar, konden aan de hand van het signalement worden erkend. Beiden zijn bij de politie bekend. Inmiddels heeft de poli tie 8 aangiften binnen van beroofde casinobezoekers. Daaronder be vond zich de casino-eigenaar die 30.000 gulden kwijt is geraakt en een groot aantal cheques. Verder is van de bezoekers een aantal gouden sieraden gestolen en enkele honderden guldens. De overige elf casino-bezoekers hebben nog geen aangifte gedaan. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Atoom: Adres: Postcode/plaats: Telejoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Saam:1Vooi Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ~~k

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9