ickey Mouse iefinitief ïaar Frankrijk ret geheim van fats is karakter9 Commando-adviseur Van Rey niet afkerig van onderhandelingen Tactische fouten hfeken moegestreden Brandt op 2}aël weigert gevangenenruil met ontvoerders BEDRIJVEN CONTACTDAGEN GIN ÏÏENLAND EcicbeSou/iant DINSDAG 24 MAAKT 1987 PAGINA 5 kandidaat identschap (ORK De voormalige Navo- jbber en minister van buiten- I zaken generaal Alexander |eft zich officieel kandidaat ge- >or het presidentschap van de rde Staten. Haig is de tweede Jkein die zijn kandidatuur offi- (kendmaakt. Eerder deed dat IPont, de vroegere gouverneur laware. Op 6 april wordt ver fat senator Jack Kemp uit New kandidatuur bekend zal ma- Jnderen die zich voorbereiden [Republikeinse campagne zijn fcsident George Bush, Senator lie, tv-evangelist Pat Robertson (minister van defensie Donald lid. AIDS-REMMEND MIDDEL DUUR WASHINGTON De Amerikaanse autori teiten die controle houden op geneesmidde len, de FDA, hebben het groene licht gege ven om het aids-remmend medicijn AZT onder de merknaam Retrovirin in de VS op de markt te brengen. Het is geen genees middel tegen aids, maar het verlengt het le ven van de patiënt. AZT blijkt echter schrikbarend duur te zijn. De fabrikant hangt er een prijskaartje aan van zo'n 14.000 tot 20.000 gulden per patiënt per jaar. Fabri kant Burroughs-Wellcome zegt dat de prijs zo hoog is door de hoge kosten van onder zoek en produktie. Verder zijn er nogal wat nare bijwerkingen. Bij de proeven moest de helft van de patiënten afhaken omdat voor hen het middel erger dan de kwaal bleek te zijn. Darmtransplantatie binnen 10 jaar mogelijk VENETIE Binnen 10 jaar zal het moge lijk zijn darmen te transplanteren en tegen het einde van de eeuw zullen zieke organe- nen vervangen kunnen worden door orga nen van bavianen. Dit heeft een Ameri kaanse chirurg verklaard op een internatio nale conferentie over transplantaties. Tho mas Starzl, een specialist in levertransplan taties, zei dat na succesrijke transplantaties van harten, longen, levers en alvleesklieren, de techniek van het overplanten van dar men nog resteert om overwonnen te wor den. Voor de langere termijn blijft nog het onderzoek naar dieren als orgaandonors, zei Starzl, eraan toevoegend: „Tegen het einde van de eeuw zullen wij het stadium van transplantatie van organen van bavianen naar de mens hebben bereikt". Tamils richten slachting aan COLOMBO In regerings kringen op Sri Lanka is verno men dat Tamils gisteren een slachting hebben aangericht on der Singalese dorpsbewoners. Daarbij zouden 25 mensen zijn doodgeschoten en -geslagen. Verder zouden bij twee aanval len op het eiland tien soldaten zijn gesneuveld. De 25 Singale- zen werden gedood in het dorp Surunewa nabij de oostelijke havenstad Trincomalee. Onder de slachtoffers bevinden zich twaalf vrouwen en vijf kinde ren, aldus een regeringsverkla ring die door militaire functio narissen werd gegeven. Macao wordt weer Chinees BEIJING Na meer dan vierhonderd jaar Portu gees bestuur zal Macao in 1999 weer in Chinese han den overgaan. Dat heeft de Portugese ambassadeur in Beijing, Octavio Vale- rio, gisteren bekend ge maakt. De soevereiniteit soverdracht van de encla ve met 450.000 inwoners in Zuid-China vindt plaats op 20 december 1999. Ma- cao is het laatste overzeese gebiedsdeel van Portugal. De belangrijkste inkom sten komen via de gok- tempels waar de stad mee is bezaaid. (Van onze kpondent Bob van Huët) IJS Mickey Mouse jf.i een pied terre in kofc-la-Vallee' ten oos" onafan Parijs. Na ander- Cha. jaar touwtrekken n de Franse staat, de zag i Ile-de-France en de ir votfrikaanse firma Walt uit. ey Productions j35 P) tekenen premier de voorzitter van [egionale bestuur Gi- i rok) o brat raud en WDP-directeur Michael Eisner vandaag het definitieve contract voor de bouw van een Europees Disneyland. Over vijf jaar moet dat worden geopend. Met het project is ongeveer vier miljard gulden gemoeid, een kwart van de kosten van de Kanaaltunnel. Er worden per jaar tien miljoen bezoe kers verwacht, die Frankrijk weer vele miljoenen aan de viezen zullen bezorgen. Naar verluidt behelst de over eenkomst dat de Franse staat en de regio Ile-de-France in eerste aanleg 700 miljoen gul den zullen uittrekken voor de onteigening van de land bouwgronden bij Marne-la- -Vallee, dat aan de snelweg naar Nancy ligt, ongeveer dertig kilometer oostelijk van Parijs. Verder zullen wegen worden aangelegd en de snel le metro RER doorgetrokken naar het toekomstige pret park. In de exploitatie-maat schappij die de beschikbare 1945 hectare gaat exploiteren is 60 procent van het kapitèal Europees (voor het grootste deel Frans) en 40 procent Amerikaans. Walt Disney Productions zelf heeft een aandeel van 16,6 procent. De financiële afspraken rond het pretpark zijn volgens een woordvoerder beter „dan wat de socialisten hadden bedon gen". Het eerste principe-ak koord over de bouw van Dis neyland werd twee jaar gele den getekend door de socialis tische premier Laurent Fabi- us. Jacques Chirac zou in de onderhandelingen met WDP hebben bedongen dat in het project rekening wordt ge houden met de Europese en Franse cultuur. Dit om een „Amerika aan de Marne" te voorkomen. Hoewel de aanleg van park en infrastructuur werk gaat opleveren voor zeker 20.000 mensen is lang niet iedereen gelukkig met het initiatief. In Marne-la-Vallee hebben be zorgde boeren en milieuvrien den zich verenigd in een asso ciatie tegen de komst van Eu ro-Disneyland. Op het toe komstige bouwterrein hebben ze borden geplaatst met een kop van Mickey Mouse waar door een grote streep is ge haald. Anderen denken dat het pretpark lang niet zoveel werk zal opleveren als nu wordt beloofd. „Marne-la- -Vallee is geen Californië. Het regent hier vaak. Het park zal hooguit in het zomerseizoen kunnen draaien en slechts kleine baantjes opleveren", aldus een tegenstander. Maar met de ondertekening van daag van het verdrag lijkt toch niets de komst van Do nald, Mickey en alle anderen nog in de weg te kunnen staan. (Vervolg van de voorpagina) BONN Het leek alsof het einde der tijden in aantocht was toen de SPD-top gisteren bij el kaar kwam. Voorzitter Willy Brandt, zijn twee plaatsvervangers Hans-Jo- chen Vogel en Johannes Rau plus het lievelings neefje van „Onkel Wil lie", Oskar Lafointaine, sloten zich voor beraad op, voorafgaand aan de vergadering van het presi dium van de sociaal-de mocraten. Toen Brandt zich tenslotte klaarmaakte om aan deze be langrijke zitting deebte nemen had hij een gezicht dat past bij het brengen van een onheils tijding: versteend. De 73-jarige voorzitter had een beslissing genomen: aan het tijdperk- Brandt kwam na 23 jaar een einde. Het was al voor niemand een geheim meer, dat hij moege streden was. Hij had immers al laten weten dat hij in 1988 de leiding in .jonge handen" wil de leggen. Maar dat Brandt al voor de herfst volgend jaar, als het grote partijcongres op het programma staat, de pijp aan Maarten zou geven had nie mand verwacht. Hij was welis waar moegestreden maar tot het einde zou hij zich in blij ven zetten voor de partij. De sociaal-democratische ka meraden hadden de afgelopen dagen weliswaar zitten mok ken en de partijleider gebrek aan leiderscapaciteiten verwe ten, maar niemand wilde in grond van zijn hart de Vredes- nobelprijswinnaar van zijn ge respecteerde sokkel stoten. Welke partij kan bogen op zo'n internationaal vooraan staande leider, een man bo vendien die zo'n aanzien ge niet dat aangenomen werd dat hij tot zijn aangekondigde af treden in 1988 op zijn reputatie kon teren en gerust hier en Aan het tijdperk Brandt is een einde gekomen. De 73-jarige Brandt is 23 jaar voorzitter van de sociaal-democratische SPD geweest. Hans-Jochen Vogel wordt zijn opvolger. daar een steek kon laten val len? In de ogen van zijn partijgeno ten had hij echter grote tacti sche fouten gemaakt. Brandt was degene die in het heetst van de verkiezingsstrijd het streven van de SPD om een meerderheid te krijgen af zwakte door te stellen dat moest worden voorkomen dat de CDU/CSU een meerder heid zouden krijgen. De voorzitter werd verweten dat hij de kansen van kanse lierskandidaat Rau aanzienlijk verkleinde toen hij liet weten in 1988 af te wiÜen treden. Verder liet Brandt zich in be noemingen binnen de partij door de „linkse" Oskar Lafon- taine voor voldongen feiten plaatsen en tenslotte was er nog die affaire met de Griekse, bovendien partijloze, Margari ta Mathiopoulos die Brandt het liefste zag als woordvoerder van zijn partij. Dat laatste deed hem de das om en de kameraden mokten hardop. Brandt had weliswaar veel krediet maar er moest nu toch wel corrigerend worden opgetreden en de sociaal-de mocraten konden niet werke loos zitten wachten tot eind 1988. Jjff. BLUEBERRY HILL iïfMAARTIN AHOY' DAM De Do- leorie is voor de ste keer van toe- op Nederland. Of iu in een schouw- Apeldoorn is of privé-feestje van Ijonair in Lekker- de bezoekers van lens van Antoine Domino bezwijken voor het enthou- en de charme van creaBlueberry Hill". Ijden ernee die de 59-jarige liner met zijn twaalf jerke band momenteel [ns land maakt levert dezelfde beelden op: 11 bezwete Fats en >vA3nsend en zingend pu- 3at voor een groot deel uit mensen die Fats al- naar kennen via de ofoonplaten van hun ider. Fats „leeft" weer, is niemand die het de keihard werkende en er, die elf maanden per tournee is, misgunt, ide zondag staat de dik- t om |>er_comPonist "if New op de planken in Rotterdam. Kaarten slechts mondjesmaat aar, en wie niet snel rmoedelijk achter het tekent de immense van Fats, die ijnlijk deze tournee groter is dan ooit. De hang naar nostalgie, naar het oude vertrouwde, laat ook hier zijn onmiskenbare sporen achter. Geheim Wat is het geheim van Fats Domino, dat hij zoveel jaar na zijn muzikale hoogtepunt nog zalen razend enthousiast weet te krijgen? Saxofonist Lee Al len en trompettist Dave Bar tholomew, twee van de meest befaamde musici uit de band van Fats, onlangs in een in terview: „Het geheim van Fats is z'n karakter. Hij is al tijd opgewekt en vrolijk. Bo vendien gelooft hij in wat hij zingt en speelt. Het publiek is daar gevoelig voor". Dat karakter van Fats Domi no zou inderdaad wel eens de grote verklaring kunnen zijn voor zijn succes. Hij is wars van kapsones, heeft voor ie dereen een vriendelijk woord over, en, het meest belangrijk, tijdens zijn optredens gaat hij tot het uiterste. Er is geen op treden waarin Domino zich er gemakkelijk vanaf maakt. Het hele optreden wordt ge kenschetst door inzet en en thousiasme, niet alleen van de zanger zelf, maar ook van zijn bandleden, die er alles aan doen het publiek uit de stoe len te krijgen. Organisator Bauke Algera: „Hij geeft ook waar voor je geld. Hij maakt zich er beslist niet mét een Jantje van Leiden vanaf, zo als tegenwoordig veel arties ten. Hij speelt soms twee uur achter elkaar. En wat ik van de vele concerten van Fats gezien heb, is dat de mensen over het algemeen opgetogen de zaal verlaten". De organisator en Fats zelf mikken op een publiek dat tussen de 30 en 50 jaar ligt. Mensen, die normaal niet veel naar grotere popconcerten gaan, maar dit buitenkansje niet zullen laten lopen. Maar volgens Algera zitten de fans van Fats in alle lagen van de bevolking. „De jeugd heeft de rock and roll herontdekt Twintig jaar nadat 'Blueberry Hill' op de plaat gezet werd, kwam het weer in de hitpara de terecht. In 1976 werd het zelfs nummer één op de hit parade. Dat geeft wel aan dat de muziek van Fats Domino tijdloos is", aldus Algera. Van hem zijn ongeveer honderd miljoen platen ver kocht. Het mag duidelijk zijn dat dat een concertpubliek oplevert dat vele malen groter is dan dat van de gemiddelde popgroep. En een publiek dat minder aan de mode onderhe vig is dan dat van popgroe pen. Want welke groep kan dertig jaar na de compositie nog teren op successen als „There goes my heart again", „Whole lot of lovingen „Blueberry Hill"? Bouterse moet oplossing voor conflict vinden (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) STOELMANSEILAND „Ik weet nog niet waar mijn grens ligt, maar er kan een moment komen dat voor mij de maat vol is. Ik hoef niet tot het ein de toe te blijven". Michel van Rey, ex-luitenant, ooit minister van Leger en Po litie in Suriname en nu als militair adviseur van Ron nie Brunswijk meevech tend in diens Jungle Com mando, zit danig in zijn maag met de aanwezig heid van vier Britse huur lingen. Van Rey is alom bekend om zijn democra tische opstelling (dat was ook de reden dat hij het als minister onder Bouter se maar kort uithield), maar die gezindheid strookt niet bepaald met samenwerking met huur lingen. „De VN hebben het inzetten van huurlin gen verboden", zegt hij peinzend. „Het is voor mij politiek en emotioneel een enorm probleem". Binnen het Jungle Commando neemt Van Rey een aparte plaats in. Hij noemt zichzelf een eenling. „Dat ben ik altijd geweest. Nu weer. De beslis sing of ik blijf of naar Neder land kom, neem ik alleen of met mijn vrouw. Ik hou er niet van om mij in een groep te verschuilen". We praten op Stoelmanseiland, de ver en veilig in het binnenland ge legen hoofdbasis van het Jun- ge Commando. Hier nam runswijk (25) het besluit de vier huurlingen tot het Jungle Commando toe te laten. „Ik zit niet in een positie, en wil daar ook niet zitten, om dergelijke beslissingen tegen te houden", zegt Van Rey verontschuldi gend. „Persoonlijk denk ik dat wij in staat zijn een authentie ke Surinaamse strijd tegen Bouterse te voeren". Hij heeft nog wel iets ter verdediging van Brunswijk aan te voeren: „Als jonge organisatie die tracht een democratisch ideaal te verwezenlijken klop je eerst aan bij westerse democratieën. Maar die hebben ons in de steek gelaten". „Dan zie je dat talloze andere krachten op ons gaan inwerken. Sommigen zoals de Amsterdamse Surina mer George Baker, die de huurlingen ronselde den ken dat ze op hun manier een steentje kunnen bijdragen. En natuurlijk hebben die vier mi- Ambl igen s zal rdereiiZALEM De Is- kennen gegeven geen Hhe regering heeft druk uit te oefenen op Is- orstel om de Ameri- raël om op de eisen van je gijzelaar Alann de ontvoerders in te gaan. die door de Islami- Jihad in Libanon De „Jihad" liet in een verkla- vastgehouden, te rini weten dat Steen ernstig I tegen honderd ge- ?'fk is en kan w°r,den. vrj«e- T«^ai laten in ruil voor „honderd ge- nen in Israël van de vangenen in de cellen van de gewezen. De Vere- bezetter van Palestina". Steen 3us Staten hebben te is één van de vier academici die twee maanden geleden werden ontvoerd op het ter rein van de universiteit in West-Beiroet. „Als die man echt ziek is, moeten zijn ontvoerders hem onmiddellijk vrijlaten. Zij moeten alle gijzelaars vrijla ten. Deze zaak heeft op geen enkele wijze iets met de staat Israël te maken", zo reageerde een officiële woordvoerder in Jeruzalem op de eisen van de islamitische organisatie. Waite is ontvoerd door de Or ganisatie voor Revolutionaire Gerechtigheid, omdat hij een Amerikaanse spion zou zijn. Dat heeft Radio Teheran giste ren gemeld. Tot nu toe neeft geen enkele groepering zich verantwoordelijk gesteld voor de ontvoering van Waite, die op 20 januari in West-Beiroet spoorloos verdween tijdens zijn pogingen buitenlandse gij zelaars vrij te krijgen. e Zuil ïem h denk) viteitl en vi erlanj S rechal Qui i-Afxl nog over. t dat1 ijd" I l van* Generaal vermoord om betrokkenheid bij SDI ROME Luchtmachtgeneraal Licio Giorgieri is vrijdag in Rome gedood wegens de deel neming van Italië aan het Amerikaanse SDI-onderzoek naar een raketafweersysteem in de ruimte. Dat maakte de terreurorganisatie „Verbond van Strijdende Communisten" gisteren bekend. In het com muniqué van deze met de Rode Brigades verbonden ter reurgroep heet het dat de 61- jarige generaal „enkel en al leen" vermoord is wegens zijn verantwoordelijkheid voor de Italiaanse betrokkenheid bij het SDI-project. De verklaring was voorzien van de leuze: „Italië uit de Navo Geen Italiaanse deelneming aan Starwars". Het communiqué werd gevonden na anonième telefoontjes aan kranten. litairen kwaliteiten die ons goed van pas komen". Onderhandelingen Toch toont Van Rey zich groot voorstander van een andere oplossing dan de militaire. Als de Surinaamse machthebbers een voorstel doen tot onder handelingen met het Jungle Commando zou hij daar „flexi bel" en „constructief" op wil len reageren. „Het gaat ons er om de dictatuur kwijt te ra ken. Zowel gewapende strijd als onderhandelingen zijn middelen tot dat doel". Hij re ageert daarmee met name op de recente, voorzichtige, uitla tingen van Bouterses kabinets chef Heidweiler die, kennelijk in tegenstelling tot zijn baas, onderhandelingen met Bruns wijk niet langer uitsluit. „Maar de bereidheid tot onderhande len moet wel in eerste instan tie van Paramaribo komen", meent Van Rey. Hij heeft, zegt hij, goede hoop dat in het komende half jaar op dit punt vooruitgang zal worden geboekt. Op 31 maart moet in Paramaribo de ont- werp-grondwet gepubliceerd worden en binnen zes maan den nadien moet een referen dum plaatsvinden. Dat al thans, heeft Bouterse het Suri naamse volk beloofd. Van Rey: „Als dat referendum al leen in Paramaribo wordt ge houden, maakt Bouterse zich daarmee nationaal en interna tionaal volkomen ongeloof waardig. Hij weet dat. Op een of andere manier moet het binnenland daar dus bij wor den betrokken. En dat laatste kan niet zonder het Jungle Commando, dat immers vrij wel het hele binnenland in handen heeft. Dat betekent dat Paramaribo voor die tijd een oplossing voor het conflict moet hebben gevonden". Constante druk Van Rey meent dat er, onder de constante druk van het Jungle Commando, in Para maribo nu al van alles veran dert. Hij wijst op de verklaring van de Surinaamse Bond van Leraren, vorige week. En die van de leerlingen, enkele da gen later. Daarin zegden zij openlijk het vertrouwen in het regime op. De verklaringen werden zelfs voorgelezen voor de Surinaamse radio, zodat heel Suriname er kennis van heeft genomen. „Dit is van grote betekenis", meent Van Rey. „Dit soort openheid was onder Bouterse niet eerder mogelijk. Nu durfden mensen hun handtekening onder deze petities te plaatsen. En andere mensen durfden dat uit te zen den. Het bewijst dat de loyali teit van velen aan het omslaan is". Hij meent dat het Jungle Commando de druk op Para maribo daarom de komende tijd dient te vergroten. Hij wil niet zeggen welke aanvallen verwacht kunnen worden, maar vindt wel dat de acties die gericht zijn tegen de eco nomie van het land het meest succesvol zijn. Op de vraag of het Jungle Commando Suriname daarmee niet ten gronde richt, ant woordt hij: „Onze economie was al totaal kapot. Het land is totaal geruïneerd. Als wij uit sluitend een militaire strategie zouden toepassen, zou dat veel doden tot gevolg hebben. Nu vermijden we dat zo veel mo gelijk". Dat als gevolg hiervan werknemers werkloos raken moet op de koop toe worden genomen, vindt Van Rey. „Bij iedere strategie, ook deze, kun je kanttekeningen plaatsen. Maar de mensen in de stad en elders moeten wel beseffen dat dit een nationaal conflict is en dat ze niet kunnen doen of hun neus bloedt. Overal ster ven mensen". „Wat nu gebeurt is de prijs die Surinamers moeten betalen voor de ontwikkeling van een hardere staat De wereldge schiedenis leert ons dat andere landen door datzelfde diepe dal zijn gegaan. Kijk naar de VS, Frankrijk, Nederland, In donesië. En wat is er daar uit eindelijk uit gekomen? Een stabielere, democratiser sa menleving. Daar hopen wij ook naar toe te gaan. Maar één ding is zeker: Suriname zal nooit meer de jolige en vrolij ke staat worden van weleer". Johnny jongste held van Jungle Commando (Door onze verslaggever Rob Ruggenberg) OOST-SURINAME Buitenlandse dokters zou den het een wonder noe men. Johnny Delano, een 12-jarige Surinaamse bos negerjongen, kan weer lo pen. Drie maanden gele den schoten soldaten hem een kogel dwars door de linkerenkel. Het hele on derbeen werd versplin terd. Nu speelt Johnny weer gewoon met zijn vriendjes en vriendinne tjes op de rotsen bij een stroomversnelling in de Marowijne-rivier in Suri name. Zijn genezing heeft hij niet te danken aan een dure operatie in een modern ziekenhuis, maar aan een onbekend en voor ons ge heimzinnig ritueel van een bosneger-medicijnman. De jonge Delano moest in de cember vorig jaar toezien hoe soldaten van Bouterse zijn ouders doodschoten plus de rest van de inwo ners van de dorpen Saba- na, Mooi Wane en Moen- go-Tapoe. Bouterse liet de aanval uitvoeren met de gedach te da t re bellenlei - der Brunswijk zich daar bevond. Johnny werd in zijn enkel geschoten, maar wist de jungle in te vluchten, waar hij door leden van het Jungle Commando werd gevonden. De Franse arts (zonder Grenzen) Bonnot verbond het been zo goed en kwaad als het ging en sjouwde twee dagen met Johnny op zijn rüg door het oerwoud. Hij wilde de jongen bij een modern zie kenhuis afleveren, waar hij geopereerd zou kunnen worden. De rebellen brachten het kind echter naar een medicijnman, die de enkel wist te genezen met geheimzinnige ritue len, meegebracht uit Afri ka. Dokter Bonnot ver blijft niet meer in Surina me hij woont thans in Parijs maar als hij Johnny nu zou zien lopen, zou hij zijn ogen niet gelo ven. Misschien snapt een kundige obiaman met al zijn zogenaamde hokus- -pokus wel meer van ge nezen dan uiteindelijk een westerse dokter. '(ADVERTENTIE) Houtrusthallen Den Haag Ontmoetingsplaats van nieuwe relaties fri.reJ;" Vakbeurs voor middenstand en bedrijfsleven

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5