Hoogtezon en zonnebank voor Nederlander onnodig „Wij vechten door maar terrorisme is niet te bewijzen' £ctaUc@outfMit ?ri Deetman schetst marktgericht systeem van hoger onderwijs Privé in hoger beroep tegen kinderen Irene Leider radicale Sikh-organisatie: r>r> BHH r Chanel shockeert Uitlevering Marcincku^ komt Vaticaan i ongelegen t „Aanslagen als op Makro soms goed te praten' BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 24 MAART 1987 PAGINA DEN HAAG - Het levenslang heeft willen schetsen „om zo- onderwijs dat minister Deet- doende een discussie in het man zich voorstelt gaat heel veld los te maken", andere eisen stellen aan uni versiteiten en hogescholen dan het huidige aanbod van vieija- rige opleidingen voor jong-vol wassenen. Enerzijds moet be roeps- en vakgericht onderwijs gaan zorgen voor de behoefte aan bij- en omscholingsoplei dingen tijdens de werkzame levensperiode. Anderzijds zal de tendens tot levenslang we derkerend onderwijs ertoe lei den dat meer aandacht moet worden besteed aan cursussen die zijn gericht op individuele ontplooiing en culturele vor ming. Avond- of deeltijd, korte en lange opleidingen; dat alles zal tot het pakket moeten gaan behoren. De traditionele tweedeling tus sen wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs zal verva gen, doordat nieuwe opleidin gen ontstaan die deze twee on derwijssoorten gaan overlap pen. Deetman voorziet dan ook dat een situatie gaat ont staan, waarbij de ene universi teit of hbo-opleiding niet gelijk is aan de andere: de ene zal zich meer gaan richten op be roep of vak, de andere meer op algemene vorming of op onderzoek. Prijskaartje De onvermijdelijke consequen tie van dit toekomstperspectief is volgens Deetman, dat de in stellingen genoodzaakt zullen zijn zich op bepaalde segmen ten van de markt toe te leg gen. De formele gelijkheid en gelijksoortigheid van alle op leidingen en instellingen, zoals die nu bestaat, zal mettertijd verdwijnen. Ook voor de prijs die de on- derwijsconsument (want zo wenst de minister de studen ten voortaan te zien) moet gaan betalen, zal per opleiding en instelling verschillend wor den. Het „prijskaartje" zal af hangen van de duur, de inten siteit (hoeveel uren per week) èn ook van de geboden kwali teit van de opleiding. Die „kwaliteit" wordt bijvoorbeeld bepaald door de kansen op een baan in samenhang met het te verwachten salaris. Bonnenboekje Een laatste, uitermate belang rijk perspectief, is Deetmans uitgangspunt dat „de kans op hoger onderwijs niet mag wor den bepaald door het inkomen van studenten of ouders". Ie dereen krijgt dus, aan het be gin van ziin beroepsvoorberei dende studie, een couponboek je of „knipkaart" mee (Deet man spreekt van „vouchers"), waarmee hij de behoefte aan hoger onderwijs tijdens znn le vensgang kan betalen. Wat de minister niet schrijft, maar waarschijnlijk wel bedoelt: als de coupons voor gratis onder wijs op zijn, zal de consument voor nóg meer educatie fors in eigen beurs moeten gaan tas ten. De „schets" van minister Deetman is weliswaar een nog zeer ruwe, maar wel valt er duidelijk uit af te leiden dat het hoger onderwijs in dit toe komstbeeld in nogal onrustig vaarwater terecht zal komen. Aangezien de waarden als „ge lijksoortigheid" en „gelijk waardigheid" meer en meer uit het hoger onderwijs zullen verdwijnen, zullen daar ande re waarden voor in de plaats komen. Naam en status van een opleiding of instelling zul len mede de „kwaliteit" gaan bepalen. En de concurrentie tussen de instellingen onder ling zal een veel zwaarder ac- FRANS WEERTS AMSTERDAM Het weekblad Privé gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank dat het roddelblad de kinderen van Irene van Lippe Biesterveld niet langer „hinderlijk mag volgen". Mr. B. Asscher bepaalde en kele weken geleden in kort geding dat deze vorm van nieuwsgaring van Privé onaanvaardbaar is. Directeur Essen- berg van Privé-uitgeverij De Lage Landen vindt die uit spraak echter „onduidelijk". Hij heeft er daarom beroep te gen aangetekend en gevraagd om spoedappèl. Aanleiding tot het kort geding was een artikel over Irenes oudste zoon Car los, die vier dagen lang voortdurend gevolgd werd door foto grafen van het boulevard-blad. Dit opdringerig gedrag werd door mr. Asscher veroordeeld. De rechtbankpresident wilde echter niet zover gaan alle publicaties over het gezin van Ire ne in Privé te verbieden. Ginjaar tegen stimuleren mannen in vrouwenberoepen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Ginjaar weigert de deelname van mannen in traditionele vrouwenberoepen als verpleging en verzorging actief te stimuleren in het middelbaar beroeps onderwijs. Volgens Ginjaar blijkt namelijk dat mannen ook in verzorgende beroepen weer een onevenredig deel van de betere banen, de topfuncties, voor zich opeisen. „Ik vind dat buitengewoon bedreigend en ik wil meisjes die carrière-mogelijkheden nu niet afnemen", aldus de staatsse cretaris gisteren in de Tweede Kamer tijdens het overleg over het middelbaar beroepsonderwijs. Volgens de bewinds vrouwe, die onlangs een campagne startte om meisjes te be wegen voor exacte vakken en technische beroepen te kiezen, is „de tijd nog niet rijp" om een omgekeerde beweging naar de traditionele vrouwenberoepen actief te bewerkstelligen. cent krijgen: bijvoorbeeld de irktgerichte op leidingen, waarmee goede kansen op een baan kunnen worden geboden. Deetman verwacht terecht dat zijn toekomstbeeld gepaard zal gaan met „aanzienlijke veran deringen en vernieuwingen". Wat de vernieuwingen betreft, zal de overheid financieel bij springen, zo laat hij weten. Geen blauwdruk De minister stelt uitdrukkelijk dat zijn schets niet gezien moet worden, als een „blauwdruk" voor het hoger onderwijs nieu we stijl. Dat zal pas in een la ter stadium gebeuren, als in het „Hoger Onderwijs en On derzoekplan" de toekomst wordt uitgestippeld. Maar hoe vrijblijvend de schets dan ook zijn mag: Deetihan laat daarin toch voldoende van zijn eigen denkbeelden in doorsijpelen, om een idee te krijgen van het beleid dat hem voor ogen staat: een veel meer beroeps- en marktgericht systeem van hoger onderwijs, waarin de in stellingen hun bestaansrecht voortdurend moeten bewijzen en waar een uitermate geva rieerd en breed aanbod aan opleidingen steeds aan de ver anderende vraag moet worden aangepast. Deetman gaf giste ren overigens toe dat hij een „bewust provocerend" beeld (Vervolg van de voorpagina) Hoewel zonnebanken en dergelijke apparaten ook de vorming van de voor de mens noodzakelijke vitamine D bevorderen, is het voor de gemiddel de Nederlander absoluut niet nodig onder de hoogtezon of zonnebank te gaan liggen. Een uit zondering geldt voor be jaarden die veel binnen- die weinig buitenkomen en in Nederland veel kleding dragen. Dat kunstmatig zonnebaden de mensen fitter maakt en de kans op infecties vermindert, kan wetenschappelijk niet worden aangetoond, aldus dr. W. Passchier van de Volks gezond she ids raad. Hij en we tenschappelijke onderzoekers uit verschillende landen zijn in Amsterdam bijeen om ge durende drie dagen met el kaar te praten over de gevol- zitten en bij mensen met gen van ultraviolette straling, een donkere huidskleur wat er tegen gedaan moet worden en welke normen bij blootstelling aan deze straling moeten worden gesteld. De ministeries van volksgezond heid en van milieubeheer na men samen met de Europese Gemeenschap het initiatief tot deze bijeenkomst. Ultraviolette straling kan lei den tot oogschade en ver hoogde kans op een versnel de veroudering van de huid. Het gevaar van huidkanker is het meest ernstige gevolg van te veel ultraviolette stra ling. In de westerse landen is er een toenemend aantal sterfgevallen ten gevolge van huidkanker. Strandvakanties teveel aan zonlicht Toch kunnen onderzoekers de toe name van huidkanker niet verklaren uit de sterk ge groeide belangstelling voor strandvakanties in zonnige landen en evenmin reeds aan de afbraak van de ozonlaag. Zij zoeken het dan ook in het toenemend gebruik van de kunstmatige zon. Uit allerlei dierproeven blijkt dat die straling wel degelijk kwalijke gevolgen kan hebben voor de gezondheid. Internationaal is het een rommeltje wat betreft de voorschriften, aanbevelingen en normen voor het kunst matig zonnebaden en de daarbij behorende appara tuur. Deze varieren van niets in sommige landen tot zelfs strenge regels in Zweden. Nederland kent slechts aan bevelingen. Bij de deelne mers aan de conferentie in Amsterdam is er dan ook duidelijk behoefte aan ge meenschappelijke normen. Pargat Singh (rechts voor, met bril) kwam dit weekeinde naar Nederland om een religieus sikhfeest mee te vieren. DEN HAAG Moet het oorlog worden tussen de sikhs in Punjab en de rest van India? Dr. Pargat Singh, één van de leiders van de radicale Interna tionale Sikh Organisatie, steekt een afwerende hand op: hij wil eerst overleggen voor hij ant woord geeft op die vraag. De dertien aanwezige sikhs steken de koppen of beter gezegd, de oranje tulbanden bij elkaar en strijken peinzend over hun lange baarden. „We blijven hier natuurlijk niet zitten discussiëren", formuleert Pargat Singh voorzichtig. „We willen het liefst een vreedzame en eerbare oplossing. Maar wij zijn wel mensen die hun rechten verloren hebben. Wanneer wij ont dekken dat vechten de enige mogeljkheid is, dan vechten wij". Of de sikhs een ultimatum hebben gesteld aan de Indiase regering van Rajiv Gandhi, wu de sikhleider niet zeggen. „Wij gaan u natuurlijk niet onze strategie vertellen voegt hij vermanend toe. Dr. Pargat Singh kwam dit weekeinde uit Londen om samen met een deel van de duizend in Neder land wonende sikhs iq de tem pels in Rotterdam en Amster dam het religieus feest de „Hola Mahala" te vieren. aan de toegevoegde naam werden steeds meer wapens in Singh, Sanskriet voor leeuw, de tempel gebracht en de rege- mant viif k en tulband; „kach" voor korte een directe revolutie tijdens soldaten)broek; „kara" voor het komende festival. Bij de armband; „kanga" voor kam gevechten werd de radicale en „kirpan" voor dolkmes. De leider (en huidige martelaar) vrouwen zijn uiterlijk niet als Brindanwahle Singh door 72 sikh herkenbaar. Traditioneel kogels getroffen. Vele honder- gezien zijn sikhs voornamelijk den, mogelijk duizenden, sikhs landbouwers of militairen. werden gedood. Zij zworen doelstische) regering zou zich haar sikh-lijfwacht vermoord, door hen bedreigd voelen en De wereld reageerde geschokt; hen daarom willen vernieti- de hindoes koelden hun woede gen. Pargat Singh: „Het sikhis- op iedere sikh die zij konden me verwerpt het kastenstelsel vinden: duizenden mannen, en de meergoderij. Dat vinden vrouwen, kinderen en baby's de Gandhi's eng Bovendien werden afgeslacht. Sindsdien stellen wij dat India niet de hebben sikhs en hindoes meer- grootste democratie ter wereld dere bloedbaden aangericht. Pargat Singh: „Wanneer een is. In een democratie zou Rajiv Gandhi niet zonder inspraak van het volk de rol van zijn moeder Indira hebben kunnen overnemen en zij op haar noch ontkennen dat er een beurt niet van haar vader sikh-groepering bestaat die Nehru". Ik beschuldig de Indiase rege ring niet, maar het is evenmin mogelijk te bewijzen dat de sikhs het gedaan hebben. In India heeft men zelfs gepro beerd de sikhs de schuld te ge ven van het gifdrama in Bho- pal". De Internationale Sikh Orga nisatie, waarvan Pargat Singh tot voor kort voorzitter was, verwerpt het beleid van de Al kali Dal. Deze politiek gema tigde partij, die momenteel de deelstaatregering vormt, wil onder meer genoegen nemen met een autonoom Punjab in plants van een „vrij" Khalis- tan. Een akkoord dat eind juli vorig jaar namens Alkali Dal werd ondertekend en dat de sikhs meer vrijheden zou moe ten geven, wordt door Pargat Singn minachtend terzijde ge- Terrorisme schoven: „Daar staat toch niets Sr-S3Lrad^5n2!! Ovengens werd de onderteke vreedzame weg niet mogelijk Khalistan Leeuw In India wonen ruim twaalf miljoen sikhs, van wie tien miljoen in de noordwestelijke staat Punjab. Zij hangen het sikhisme aan dat rond 1500 werd gesticht door de eerste goeroe (leraar) Nanak. Deze hindoe poogde zijn eigen gods dienst te combineren met de leer van de islam. Met name het kastenstelsel en de tiendui zenden godsbeelden stootte hem af in het hindoeïsme. De huidige sikh is herkenbaar De radicale sikhs willen een onafhankelijke staat Khalistan „het land der zuiveren" terroristische acties voorbe reidt en uitvoert. Een dergelij ke terreuraanslag wei'd gesug gereerd nadat een vliegtuig van Air India op weg van het Canadese Montreal naar Bom bay boven de Atlantische en zij willen dat Amritsar als Oceaan als gevolg van een ex- naar en leider van de Alkali Dal, Longowal, nog geen maand na de plechtige onder tekening van het akkoord ver moord. Vermoedelijk door ex tremistische sikhs, maar zoals Pargat Singh al eerder zei: „Niets is te bewijzen". De Lon- dense sikh-leider wil slechts listan bestaat sinds de Britten om het leven, rond 1850 een einde maakten Pargat Singh: „Het zou na- 4 5T neerstortte Daarbi] '"f/" °P de wamen alle 379 inzittenden' sikhs, zoals Punjab bestond. Sinds de be storming van de Gouden Tem pel in juni 1984 is dat verlan gen verhevigd. de strijd voor Khalistan. „Wanneer wij grote leiders Indiase regering of geheime JJJ,Hpïh/ntfpipngMaar dienst het vliegtSig heeft laten onderhandelen. Maar onder de exploderen. Er gaan toch al l'l" zoveel Indiërs dood, dus wat 350™'>nze Mu£M. ka zou makkelijker zijn dan een Het Indiase leger ging in de bom in het toestel te plaatsen aanval nadat vele duizenden militante Sikhs zich in de tem pel hadden verschanst. Er en de sikhs daarvan de schuld te geven We stonden immers toch al bekend als terroristen. derleden. Als de gevangen lei ders niet snel vrijkomen, gaan wij vaart zetten achter de zaak. Wij vluchten niet, wij vechten!". JOOS PERSOON Zoon van Dean Martin verongelukt LOS ANGELES Dean Paul Martin, de zoon van acteur en zanger Dean Martin, is zater dag met een gevechtsvliegtuig verongelukt op een be sneeuwde berg. De 35-jarige Martin, een kapitein van de Nationale Garde, en wapenof ficier Ramon Ortiz waren aan boord van een F4-C Phantom die zaterdag tien minuten na vertrek van de radar ver dween vlakbij de top van bij na 4.000 meter hoge San Gior- gino. Enkele seconden eerder had de vluchtleiding gewaar schuwd de koers te wijzigen in verband met een bergtop in de buurt. Verondersteld wordt dat het toestel is veron gelukt. Pogingen om het Dean Paul Martin in eenzelfde vliegtuig ais waarmee hij zaterdag verongelukte. vliegtuig te vinden zijn tot nog toe mislukt. Onbekend was ook of Martin en Ortiz zich misschien met hun para chute in veiligheid hebben weten te brengen. WÊÊÊBKÊÊÊÊÊKÊÊÊM WÊÊSBÊÊBÊBBÈKSBÊÊMBBM Een ontwerp van Givenchy voor de avonduren: een kort, flu* topje met daaronder een satijnen pof-rok. PARIJS Chanel komt met micro-rokjes. Dat was giste ren het verbijsterende, zo niet shockerende nieuws tij dens de show in Parijs van wat eens een conservatief modehuis was. Chanel-ont- werper Karl Lagerfeld was overigens niet de enige; ook Givenchy vertoonde onder het label Nouvelle Boutique luxueuse kleding boven de knie en Valentino hield het eveneens kort. Karl Lagerfeld ging hele maal door de bocht voor zwarte micro-rokjes en baby dolls, afgezet met zwarte flu weel, staijn en glanzend vi nyl. Een deel van de collectie was weliswaar uitgevoerd in rood, wit en marineblaL maar Lagerfeld had bil baar besloten dat kor zwarte japonnen de onaf*1 tastbare trend van Cha j moet worden. n Givenchy 's kleding zag 11] ontzettend duur, maar voc^il ook aantrekkelijk uit By sweater-collectie was <p\ van de beste, die Givenc. ooit maakte: heuplange pr' overs afgezet met angora, fe£ ven heel kleine leren rokj— De Italiaan Valentino brar— zijn ontwerpen uitsteka.— van snit als altijd in IA stoffen tussen jersey en le De a-symmeterische, diaOi nale zoom noemde hij IK guillotino-look. De Japanse ontwerper Jin Abe bleek gisteren het meest creaflt met hoeden, bijvoorbeeld hier een met witte veren en zijden trn zen. iini I0f( (Vervolg van voorpagina) ROME Het is de eerste keer dat de Italiaanse staat om uitlevering van een zo hoge prelaat als aarstbisschop Marcinclt vraagt. Italië beroept zich op een artikel uit het verdrag van if teranen uit 1929 dat de betrekkingen tussen de Italiaanse st/ en Vaticaanstad regelt. Artikel 22 zegt dat „de Heilige Stoel a de Italiaanse staat personen uitlevert die in Vaticaanstad j vlucht zijn en verdacht worden van daden op Italiaans grondt1, bied die door de wetten van beide staten als delicten beschouj e worden". Marcinckus, die nog gewoon in functie is, heeft in) reet schuld bekend door het IÖR een bedrag van 242 milio dollar te laten betalen aan de schuldeisers van de Banco Ambi siano. Juist in deze dagen is in Rome het kardinaalscollege een dat toezicht houdt op de financien van de kerk. De C schoppen willen de gelovigen oproepen tot grotere bijdragen 4 het centrale bestuur van de kerk. De zaak-Marcinckus zali goedgeefsheid van de gelovigen echter zeker niet bevordereiZv1 KLAAS DE JONGE: (Van onze parlementaire redactie) PRETORIA/DEN HAAG Klaas de Jonge meent dat aan slagen zoals die van de actie groep „RaRa" op Makro-vesti- gingen in Nederland „soms wel goed te praten zijn". De Jonge zegt dit op één van de geluidsbandjes die hij recent neeft doen smokkelen uit de Nederlandse ambassade in de Zuidafrikaanse hoofdstad Pre toria, waar hij nu al twintig twintig maanden gedwongen verblijf houdt. Veronica-radio zond gisteren een deel van de inhoud van de bandjes uit. De Jonge herin nert eraan dat hij aanslagen in Europa a la die van de Rote Armee Fraktion eerder heeft afgekeurd. Nu is hij echter ge deeltelijk tot een andere me ning gekomen, onder meer omdat „RaRa" succesvol is ge weest in haar „bestraffing" van een Nederlandse firma met belangen in Zuid-Afrika en zij daarbij persoonlijke on- felukken heeft weten te voor omen. De Jonge lijkt met deze open bare uitspraken een belofte aan de Nederlandse regering te schenden. Op verzoek van minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) had hij toe gezegd dat hij niet meer zelf standig contact zou zoeken met de Nederlandse pers. De Jonge meent echter dat hij niet meer aan die belofte is gehouden, omdat Nederland niet meer zou onderhandelen over zijn vrijlating. Hij heeft daarom al eens voorbereidingen getrof fen om te vluchten. Dat plan ging echter niet door, doordat de ambassadeur hem „bepaal de spullen" had laten afne men. Een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken wil op dit laatste niet ingaan. Wel noem de hij het „erg onverstandig" wat De Jonge heeft gezegd, Dat zal zijn gedwongen ver blijf in de ambassade zeker 1985 in Pretoria aan de ZuiL frikaanse politie, die hem h gearresteerd op verdenk! van terroristische activiteit Sindsdien kan hij geen vi meer buiten de Nederlani ambassade zetten, waar hij I vendien permanent bewai wordt door twee marechai sees. Volgens Frank Qui ambassadeur van Zuid-Afri in Den Haag, wordt er nog v degelijk onderhandeld over Jonge. Quint verwacht dat I „binnen afzienbare tijd" I leiden tot een oplossing van' kwestie.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4