GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 5 kerk en wereld Bisschop Gi jsen doet aanval op katholieke organisaties „Solidariteit betekent elkaar volledig erkennen „Solidariteit betekent elkaar steunen en elkaar de waarheid kunnen zeggen Solidariteit betekent geen jodenzending Solidariteit betekent geen verlies van indentiteit £eidóc Soman Verdeeldheid binnen VVD Belachelijke transactie weer Ccidóc Souiant DINSDAG 24 MAART 1987 PAGI1 Vaticaanse financiën opnieuw onder de loep VATICAANSTAD Onder leiding van kardinaal-staatssecre taris Agostino Casaroli zijn tien van de veertien leden tellende raad van kardinalen, speciaal belast met het oplossen van de economische en organisatorische vraagstukken waarmee de H. Stoel worstelt, gisteren bijeen gekomen voor een driedaagse conferentie. Verwacht wordt dat de raad opnieuw een beroep zal doen op alle gelovigen, mee te helpen de financiële zorgen van het Vaticaan te verlichten, nu de opbrengst van de jaar lijkse Pieterspenning daarvoor niet meer toereikend blijkt te zijn, zodat de H. Stoel moet interen op vermogen. Hoewel commissielid kardinaal John Krol, aartsbisschop van Philadelphia, al jaren aandringt op volledige opening van za ken, omdat alleen op die manier begrip bij clerus en gelovigen kan worden gekweekt voor de financiële nood, wordt ver wacht dat het ook ditmaal niet verder zal komen dan het pu bliceren van globale inkomsten- en uitgavencijfers. Van een tekort van 22 miljoen gulden over 1984 groeide het Vaticaanse deficit aan tot 78 miljoen over 1985, terwijl de ver wachting is dat over 1986 het tekort verder zal stijgen tot 112 miljoen gulden. Het gaat hier om het dekken van de kosten van het administratieve apparaat met inbegrip van die der af delingen voor religieuze, diplomatieke en sociale aangelegen heden, van het radiostation, het dagblad Osservatore Romano met nevenuitgaven en het uitgeversbedrijf. De platgetreden weg is de veiligste Middeleeuwse zegswijze ,K VAN KRO IS SLECHTS OVERBLIJFSEL UIT VERLEDEN' ROERMOND Bisschop Gijsen Roermond heeft via zijn bisdomblad „De Sleutel" de aanval geopend op katho lieke organisaties. Zo noemt hij de „de K van de KRO een overblijfsel uit het verleden" en de 8 mei-beweging een groep van „verdoolde men sen". Betrokkenen reageren „verbijsterd" en betichten mgr. Gijsen van „onevangeli sche uitspraken". De bis schop heeft in zijn artikel de kritiek op zijn pleidooi voor het geloof van de ene, aposto lische Kerk al voorspeld en herinnert in dit verband aan de weerstand die Jezus bij veel mensen opriep door zijn optreden. organisaties op het gebied van de missie en ontwikke lingshulp beogen en onder steunen naar zijn mening een politieke en sociale „bevrij ding" die „niet zelden evan gelische waarden verwaar loost of zelfs aan de kant schuift", aldus de bisschop. Hij vindt dat iemand die „niet persé blind en doof" wil zijn, het niet kan ontgaan dat heel wat katholieke leden van instellingen, raden, vere nigingen en bewegingen in hart en gedrag afscheid heb ben genomen van leer en lei ding van de RK-kerk. Hij noemt steun aan de 8-mei be weging „het verlaten van de weg die Christus wijst. Daar om is zulk een steun levens gevaarlijk. Wie vanuit een almachtig geloof in Christus, in het .Koninkrijk Gods en Zijn Kerk leven wil, kan on mogelijk in de 8 mei-bewe ging zijn of haar thuis zien, noch daarvan een acceptabe le vernieuwing van christen dom en kerk verwachten", aldus de bisschop, die de aan hangers van de beweging „verdoolden" noemt. Hij meent dat wie Christus en Zijn Kerk trouw wil blij ven. „helder en duidelijk, on omwonden en consequent" de vaststaande inhoua van het geloof zal belijden en be leven, zoals de ene, apostoli sche kerk die leert en uit legt". Dat dit door velen niet in dank wordt afgenomen, blijkt volgens de bisschop van Roermond onder meer uit de kort gedingen die te gen kardinaal Simonis zijn aangespannen. „Maar heeft Christus dat niet voorspeld, en werd Hij zelf niet ook door de woordvoer ders van het volk Gods afge wezen omdat Hij trouw bleef aan zijn streven naar de ver werkelijking van het Ko ninkrijk Gods dat door velen in zijn dagen niet werd aan vaard, omdat het te weinig beantwoordde aan de politiek en sociaal-economisch ge kleurde voorstelling van het paradijs die men had", zo schrijft mgr. Gijsen. „Kwalijk" KRO-voorzitter B. Scbmitz betreurt de uitlatingen van bisschop Gijsen. Hij noemt het kwalijk dat de bisschop blijft voorbijgaan aan geloof, inzet en zorg van honderd duizenden katholieken en hun organisaties in dit land. Schmitz zegt zich meer thuis te voelen bij de uitspraak van kardinaal Simonis, die rond de jaarwisseling de KRO kwalificeerde als een „be langrijk medium" en een „kostbaar instrument in de Nederlandse samenleving". Ook de Mariënburgvereni- ging, die zich als een van de grootste dragende organisa ties van de 8 mei-beweging mede aangesproken voelt, heeft „met verbijstering" kennis genomen van het arti kel. „Onbegrijpelijk is dat bisschop Gijsen groepen ver oordeelt met wie hij altijd ie der contact heeft geweigerd", aldus de reactie. „Over hun opvattingen en gezindheid kan hij onmogelijk afgewo gen oordelen, laat staan hen veroordelen. Hiermee wordt bevestigd: daar waar de kerk is, zijn de bisschoppen niet meer. De voorzitter van de 8 mei beweging, Wies Staal-Merkx zegt het de bisschop erg kwa lijk te nemen dat hij de be weging veroordeelt, zonder ooit contact met haar heeft fezocht Ze noemt het optre- en van de bisschop „zeer onevangelisch". „Er is geen reden om mensen die in een katholieke organisatie actief zijn en op authentieke wijze zoeken naar een manier van leven waarin het evangelie op eigentijdse wijze gestalte krijgt, buiten te sluiten", al dus mevrouw Stael. Volgens haar zouden de bisschoppen blij moeten zijn dat mondige mensen mee willen werken aan de opbouw van de kerk. beweging actief zijn als „ver doolden' wil mevrouw Stael hem erop wijzen dat Christus 99 trouwe schapen in de steek liet en op zoek ging naar het ene, verdoolde schaap. „Deze houding mis ik bij de bisschop van Roer mond". Mevrouw Stael verwacht nog steeds dat het tot een gesprek tussen de bisschoppen en de 8 mei-beweging zal komen. Zij meent dat de opvatting van Gijsen niet die van alle bis schoppen is. De bisschoppen besloten vo rige maand het gesprek op te schorten totdat deze bewe ging van ongeveer 90 katho lieke organisaties en instel lingen meer duidelijkheid zou verschaffen over haar re presentativiteit voor het ka tholieke volksdeel en haar opvattingen inzake de leer van de RK-kerk. PASTORAAL WERKENDEN ROERMOND: Herevangelisatie van mgr. Gijsen is gevaarlijke actie ROERMOND De her- evangelisatie van zijn bisdom zoals die door bisschop Gijsen is aangekondigd, heeft veel kritiek opgeroepen bij de Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW) in het bisdom Roermond. De vere niging noemt het een „ge vaarlijke actie": Er wordt ge suggereerd dat de wereld louter slecht en verderflijk is en dat mensen hun proble men alleen maar kunnen op lossen door katholiek te wor den, omdat uitsluitend de RK Kerk de waarheid bezit. Verder doet de campagne het volgens de VPW voorkomen alsof al de mensen die anders geloven dan mgr. J.M. Gijsen geen echte gelovigen zijn. Er wordt van uitgegaan dat de kerkelijke voorschriften goed zijn en dat de mensen ver keerd zijn zonder dat de lei ding van het bisdom zich af vraagt of de leer van de RK Kerk op sommige punten aanpassing behoeft. Tenslotte acht de VPW de campagne gevaarlijk voor de oecumene. De leider van de campagne, kanunnik W.A. van der Valk, heeft gezegd dat er weer een katholieke Christus moet worden ver kondigd. De VPW meent dat de RK Kerk Christus niet mag monopoliseren en het geloof moet verkondigen in dialoog met de andere ker ken. De VPW verenigt ongeveer eenderde van de priesters die in de parochies van het bis dom Roermond actief zijn. Ds. Roberts heeft z'n miljoen gulden TULSA, VS. De Ameri- kaanse televisie-evangelist Oral Robert is zielsgelukkig. Hij heeft al het geld binnen dat hij nodig heeft voor de uitzending van onder meer artsen naar de Derde Wereld. Volgens Roberts had God hem in maart 1986 een jaar de tijd gegeven acht miljoen 'dollar voor dat doel in te za melen. Haalde hij dat bedrag niet, dan zou hij sterven, zo hield de predikant zijn tele visiepubliek voor. Vorige week kwam hij nog een mil joen tekort. Toen trok hij zich terug in een gebedssto ren om te bidden en te vas ten. Een dag later kwam de miljonair Jerry Collins uit Florida, rechts op de foto, naar Roberts toe met een cheque van 1,3 miljoen dol lar... RABBIJN VAN VOOLEN (VERBOND VAN LIBERAAL RELIGIEUZE JODEN): ARNHEM „Solidariteit tus sen joden en christenen is ten diepste het erkennen van ie ders eigenheid, het erkennen van hoe de ander zichzelf verstaat. Wat de erkenning van de joodse eigenheid theo logisch voor christenen bete kent is vooral een zaak van hen zelf. Maar ik denken het inhoudt het jodendom te zien als een eigen weg van waar heid en heil". Dat zegt rabbijn E. van Voolen van de Libe raal Joodse Gemeente in Arn hem. Namens het Verbond van Liberaal-Religieuze Jo den in Nederland zit hii in het OJEC. Vanavond zal hij het woord voeren tijdens de bij eenkomst in de Kloosterkerk. „Helaas zijn er nog steeds christenen die voor joden hun identiteit willen bepalen. Dan komen redeneringen als: het oude Israël heeft afgedaan, de christelijke kerk is daarvoor in de plaats gekomen. De con sequentie van dat denken is dat joden als zodanig geen be staansrecht meer hebben". De rabbijn meent dat erken ning van de joodse eigenheid de christelijke kerk voor we zenlijke theologische vragen JODEN EN CHRISTENEN OVER SOLIDARITEIT In de Haagse Kloosterkerk wordt vanavond een bij eenkomst gehouden van het Overlegorgaan Joden en Christen (OJEC). Aan de orde komt de solidariteit tussen joden en christenen. Voorafgaand aan deze bijeenkomst een aantal interviews met joden en christenen over de vraag wat in dit opzicht onder so lidariteit kan worden verstaan. plaatst. „Het zijn overigens niet alleen de joden die van de christenen vragen hen te erkennen in de wijze waarop ze zich zelf verstaan. Ook moslims in ons land vragen van de christelijke kerken hen eindelijk te zien als men sen in de eigenheid van hun geloof. Concreet zou dat bij voorbeeld moeten inhouden dat joden, moslims, hindoes en anderen wettelijk recht op verlof krijgen op voor hen geldende rust-, feest- en ge denkdagen". RONNIE NAFTANAEL (CIDI): r>r> DEN HAAG In de relatie joden-christenen is de afgelo pen maanden het klooster op het terrein van het voormali ge vernietigingskamp Ausch witz in Polen veelvuldig aan de orde geweest. Recent heeft de rooms-katholieke kerk be sloten het klooster te sluiten. Dat wordt toegejuicht door o.a. Ronnie Naftanaël, direk- teur van het Centrum voor informatie en documentatie Israël (CIDI). „Maar het is denk ik te veel gezegd om het verwijderen van het klooster in Auschwitz te zien als een teken van solidariteit met jo den. Immers in datzelfde Po len staat in Birkenau, op de Elek waar vroeger de Orts- ammandantur was geves tigd, een rooms-katholiek kerk met een metershoog kruis op het dak". „In de Rooms-Katholieke Kerk worden weliswaar stap pen voorwaarts gedaan in de richting van de joden, maar Birkenau is een teken dat we er nog niet zijn. Voor joden heeft dat kruis een grote sym bolische betekenis. Immers door dat kruis hebben joden zo geleden". Naftanaël meent dat solidari teit tussen ioden en christenen zich vooral moet uiten in het elkaar steunen en elkaar de waarheid kunnen zeggen. Te vaak is de verhouding nog ge kenmerkt door wederzijdse vooroordelen. De wonden die door Auschwitz zijn geslagen, zijn nog niet geheeld. Christe nen weten zich vaak geen raad met het verleden en jo den hebben moeite om de arg waan, veroorzaakt door dat verleden, af te leggen en christenen te zien als be trouwbare partners. „Joden en christenen moeten zien dat ze in één God gelo ven en dat ze samen op weg moeten zijn naar een betere wereld. Gezamenlijk hebben ze de opdracht de grote be dreigingen van deze wereld te lijf te gaan", aldus Naftanaël. Tussen joden en christenen in ons land bestaan heel goede contacten, bijvoorbeeld via het OJEC, meent Naftanaël. Toch is er alle aanleiding om blijvend allert te zijn op de juiste houding jegens elkaar. „Het zijn niet alleen funda mentalistische christenen die de joden niet zichzelf laten zijn. Ook bij „progressieve christenen" vind je opvattin gen en meningen die een open en onbevangen blik op joden verhinderen. En van joodse zijde bestaat ook nog Ronnie Naftanaël (CIDI) onoegnp en een onzuiver jeeld van christenen. Neder landse katholieken bijvoor beeld wekken soms eerder de irritatie van joden, op dan pro testanten, vanwege de hou ding van het Vaticaan jegens de ioden in de Tweede We reldoorlog. Terwijl juist in Nederland die Katholieke Kerk een positieve rol heeft gespeeld". DS. H. VREEKAMP (HERVORMDE RAAD VOOR DE VERHOUDING VAN KERK EN ISRAËL): r>r> DRIEBERGEN In een re cente brochure van het gere formeerd deputaatschap Kerk en Israël „Joodse vragen! Christelijke antwoorden?" gaan de orthodoxe rabbijn H. Rodrigues Pereira en de libe rale rabbijn E. van Voolen in op een gereformeerde bezin- ningsnota over de verhouding met de joden. Rabbijn Rodri gues de Pereira vraagt in zijn reactie aan de Gereformeerde Kerken „om de zending on der Israël geheel en definitief stop te zetten en af te schaf fen". In de kerkorde van de tereformeerden staat: „De erken zullen zich richten tot de Joden in en zo mogelijk Dr. H. Vreekamp ook buiten Nederland om hen uit de Heilige Schrift te betui gen dat Jezus de Christus is". Het beleid van de Israël-orga- nen van beide kerken is ech ter niet gericht op .jodenzen ding". Dat blijkt onder meer uit het verzoek van de gere formeerde synode aan de plaatselijke kerken om aparte commissies in het leven te roepen voor de ontmoeting van kerk en Israël. Op veel plaatsen coördineert de zen dingscommissie deze ontmoe tingen. Maar de verworven inzichten in de unieke relatie van de kerk met Israël vedra- gen niet meer dat deze con tacten via een zendingscom- De hervormde studiesecreta ris van de Raad voor de ver houding van kerk en Israël, dr. H. Vreekamp, herinnert er aan dat in 1951 de Hervormde Kerk als eerste het begrip „zending" in verband met de joden heeft ingewisseld voor „gesprek". In de uitwerkin gen van de kerkorde staan nog formuleringen die mis verstanden oproepen, meent hij. Dr. Vreekamp doelt daar mee onder meer op de zinsne de dat de Hervormde Kerk „roeping tot het apostolaat heeft ten aanzien van het volk Israël". Sinds 1979 liggen er voorstellen om de formule ringen zodanig te wijzigen dat ook daarin tot uitdrukking komt hoe de Nederlandse Hervormde Kerk Israël als gelijkwaardige partner ziet. Daarbij hoort ook een voorstel om aandacht te vragen voor kerkelijk anti-semitisme. Dat joden vragen dat kerken termen die feitelijk .joden- zending" bedoelen doorstre pen, acht dr. Vreekasmp zeer begrijpelijk en terecht. Overi gens neeit ook het OJEC de kerken gevraagd hun kerkor des in dezen te herzien. DEKEN KEET (KATHOLIEKE RAAD VOOR ISRAËL): AMSTERDAM De Vati- caanse commissie voor de re ligieuze betrekkingen met het jodendom, publiceerde in 1985 een verklaring waarin onder meer staat dat kerk en joden dom niet kunnen worden ge zien als parallelle wegen van heil, omdat Jezus ons verze kerd heeft dat er „één kudde zal zijn en één herder. De kerk moet van Christus getui gen als de Verlosser voor al len, „met handhaving van het meest strikte respect voor de godsdienstvrijheid in overeen stemming met de leer van het Tweede Vaticaanse Concilie". De Comissie wijst op het grote gevaar van het anti-semitis me, „dat altijd weer klaar ligt om onder verschillende ver mommingen de kop op te ste ken". Het gaat erom, aldus de verklaring, een juiste kennis te verwekken van de geheel unieke „band" die ons als kerk verbindt met de joden en het jodendom. De Nederlandse bisschoppen spreken in hun brief over de oecumene, begin dit jaar ver schenen, uit dat het „oecume nisch van belang is, dat wij met andere christelijke ge loofsgemeenschappen onder richt worden in dat leerhuis waarbinnen Jezus zijn predi king begon Dit zal oecu menisch vruchtbaar zijn, mits lieke traditie in het oog hou den, want het gaat om één heilshistorie welke God met Abraham begon en tot op he den doorzet". De voorzitter van de Katho lieke Raad voor Israël, deken J.M.E. Keet, zegt over de ver klaring en de brief dat het gaat om „formuleringen die aan de voorzichtige kant zijn". „Als er in de verklaring van 1985 wordt gezegd dat jo dendom en christendom geen „parallelle wegen" zijn, dan is dat waarschijnlijk een formu lering om te voorkomen dat katholieken zich afvragen of er nog wel verschillen zijn, bijvoorbeeld in de betekenis van Jezus". Ook in de formu leringen van de bisschoppelij ke brief over de oecumene zou een zekere angst een rol kunnen spelen, veronderstelt deken Keet. „Het staat er wat mager misschien, zo gaat dat nu eenmaal met verklaringen en brieven. Maar ik kan zeg gen dat ik uitermate gelukkig ben met het beleid van het episcopaat in dezen. Er zijn diverse ontwikkelingen die mij zeer verheugen. Denk maar aan het studiesecretari aat dat we nu hebben". Voor deken Keet is het een vanzelfsprekendheid de an der, dus ook een jood, te er kennen in diens eigenheid. „Joden en christenen moeten het zelfverstaan wederzijds uitermate diep respecteren. Gebeurt dat niet, dan worden mensen tot in het diepste van hun bestaan geraakt en wel licht beschadigd. Een dialoog in wederzijdse erkenning be- iet dat er optreedt. Wat mij betreft zelfs integen deel. Ik dank God dat er jo den zijn, want door hen leer ik mijzelf, als christen, beter te verstaan". LÜTSEN KOOISTRA Is de totale afrekening binnen de VVD nu afgelopen, ni gedwongen vertrek van Zoutendijk en Kamminga in h« gelopen weekeinde, of moeten er nog meer koppen ro Die vraag houdt de liberale gemoederen nog volop bezij gedachten gaan dan op de eerste plaats uit naar de „w< schoven" voorlieden Nijpels en De Korte. Ook De K maakte immers jarenlang deel uit van de „denktank fractievoorzitter Nijpels", om maar eens een term te gel ken van de met een sneltreinvaart mislukte staatssecre Schwietert, die zelf ook nog een blauwe maandag van®r' „denktank" deel heeft uitgemaakt. De partijcultuur binnen de VVD is ongemeen hard, zo£- het weekeinde opnieuw gebleken. Lange tijd laat men bj derende mensen in de top niet alleen ongehinderd hun gaan, maar moedigt ze hen zelfs aan. Wanneer plotsdU meestal door een onverklaarbare oorzaak het tij ecbe keert, dan is het ook volledig afgelopen. Iedere omstrfn kop die dan uitsteekt wordt afgehakt. Zoutendijk en minga hadden de pech net in zo'n fase hun kop te moye uitsteken voor hun kandidaatstelling in de Eerste Kamq o m De „denktankers" Nijpels en De Korte hebben het guj! gehad tevoren hun hachje te hebben gered. Op dit morl zitten ze op hun ministersstoelen, al dan niet in de luwtelot betrekkelijk rustig. Als we de partijcultuur binnen de Vt e echter goed aanvoelen, dan zal er op den duur ook voor'ê3 geen plaats meer in de top zijn. Als het tij bij de VVD maal is gekeerd, dan blijft dat zo. Ook wie zijn politiek^n ven inmiddels heeft gebeterd of fraaie argumenten aanv^, verandert daar weinig aan. I di (zei HOE lang houden Nijpels en De Korte het nog uit? Al$s ze mee zit tot het einde van het tweede kabinet-Lubbers.jre dan immers breekt het moment aan dat ook zij hun el moeten uitsteken voor het prolongeren van hun functü*1 voor een andere publieke taak in de partij. Het kan ec! ei ook anders lopen, want de verhoudingen binnen de zijn, ondanks de gedeeltelijke grote schoonmaak, hardgi dig verziekt. In het kabinet staan figuren als Nijpels en Korthals nog steeds als kemphanen tegenover elkaar. En buitengi kabinet is het tussen de volgelingen van die twee ook al pais en vree. Het opzij schuiven van Zoutendijk en Kam^U{ ga (want daar kwam, ondanks de mooie verklaringen ire het vrijwillig terugtrekken, de ingreep in het afgel<pn weekeinde op neer) heeft de wraakgevoelens bij een aa^1 Nijpelianen in de VVD hevig aangewakkerd. Terwijl de peratuur oploopt, dringt de vraag zich op hoe lang de nie^0 leider Voorhoeve er in zal slagen een uitbarsting te vooite men. Voor het voortbestaan van het kabinet is het te ho}-l! vei cel: dat hij de VVD in de hand blijft houden. Na de Argentijn Diego Maradonna geniet ster-voetb. Ruud Gullit de twijfelachtige eer de duurste voetballee wereld te zijn: zeventien miljoen gulden betaalt de Italia;te club AC Milan voor hem. Deze naar aard en omvang 8- strekt belachelijke transactie onderstreept nogmaals de surditeit van de steeds buitensporiger bedragen die omp in de wereldwijde handel in voetbaltalent. OoK Gullit vindt het prijskaartje, dat PSV aan hem hg( gehangen, „schokkend en buiten alle proporties". Een re«^,j die aantoont dat deze sportman gelukkig niet naast zijn y Z] balschoenen is gaan lopen, maar zijn gezonde verstancjsiij vermogen tot relativeren heeft behouden. Bij zijn nieird; club die kennelijk zo vermogend is dat geld geen enkel^k speelt, moet daaraan ernstig worden getwijfeld. er^ Later opklaringen. DE BILT (KNMI) Een serie van lagedrukgebieden trekt via zuid-Engeland net even ten noorden van de Waddenei landen naar Denemarken en de Oostzee. Morgen ligt de laatste van deze reeks op de Noordzee. In de middag pas seert het erbij behorende kou front. De vochtige, relatief warme lucht wordt dan ver vangen door een wat koelere luchtsoort. Het kan" dan mor gen van het westen uit wat op klaren. Maar eerst is er veel bewolking en af en toe regen of motregen. De minimum temperatuur ligt rond 7 gra den, terwijl in de middag de temperatuur een waarde haalt van omstreeks 12 graden. Er staat een matige zuidenwind, die in de loop van de dag naar west draait. Aan de kust staat zo nu en dan krachtige wind. Het weer in de komende da gen wordt bepaald door een diepe depressie op de Noord zee. De temperatuur gaat ge leidelijk iets dalen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-ScandinaviëVeel bewol king en tijdelijk sneeuw, langs de kust regen. Middagtempe- ratuur rond 5 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en enige tijd regen. Middagtemperatuur rond 8 graden. Britse eilanden, IerlandHalf tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 12 in het zuiden en zuid westen. Benelux, Duitsland. Veel be wolking en perioden met re gen. Middagtemperatuur om streeks 11 graden. Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt en vooral woensdag af en toe regen, in het zuido<|se perioden met zon. Middag)d peratuur van 10 graden ipeb* noorden tot 17 in het zuitfs ii wa; Alpengebied. Aan de noortstij de woensdag regen, bf A 1500 meter sneeuw. Aan A zuidzijde overwegend zori- B Nul-graden-grens oplopende 1800 meter. MiddagtemjPen tuur in de dalen van 12 grtfan in het noorden tot 14 ind c zuiden. Ne ber Spanje, Portugal: Woeni le veel bewolking en wat rfl- donderdag droog en zor. Middagtemperatuur van»" graden in het noordwesteir 20 in het zuiden. KC Italië, Joegoslavische rioden met zon en vr$T] overal droog. Middagtemphoi tuur 14 tot 18 graden. Ab' pen De Bilt Eelde Eindhove Berlijn motregen 8 3 Bordeaux regen - 9 Brussel regen 10 9 Dublin mist 6 S Frankfort regen 8 7 Genève niet ontv Helsinki sneeuw 2 -1 Innsbruck zw.bew. 10 1 Klagenfurt h.bew. 11 -7 Kopenhagen sneeuw 5 0 Lissabon motregen 17 13 Locarno niet ontv. Warschau l.bew Casablanca niet oi v.bew. 18 13 SE.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2