Studenten krijgen „.kninkaart" mee Bon: Gullit defensietop boet doen wat minister zegt Veel gewonden na aanslag op Britse basis Brandt struikelt over ruzie, Vogel opvolger Meer incidenten tegen joden gemeld PLAN VOOR LEVENSLANG ONDERWIJS Si Gratis zakje soep, Albert!' E "Mmmm, lekker Knorr." Dinsdag 24 maart 1987 Hj 78e jaargang no. 23763 £eio6c <3oma/ntm p Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm.Losse nummers 1.1.10. Veel bewolking en perioden met regen. Plaatselijk mist. In de middag van het westen uit ook enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur ongeveer 7, middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Matige zuiden wind- later draaiend naar west. Zon op: 06.35; onder: 18.58. Scheveningen hoog water: 10.06 en 23.01; laag water: 03.24 en 17.01 uur. HsHS j jidkanker stijgt verontrustend or gebruik zonnebank STERDAM De stijging van het aantal mensen b westerse wereld dat overlijdt aan de kwaadaar- vorm van huidkanker (melanoom) is verontrus- De oorzaak daarvan moet volgens internationa- fcderzoekers worden gezocht in het toenemend ge ile van hoogtezonnen, zonnebanken en -kanon- Jaarlijks krijgen ruim 5.000 mensen in Neder- 'én of andere vorm van huidkanker. De Neder- Gezondheidsraad verwacht dat dit aantal bij luidige omvang van kunstmatig zonnebaden met t 5 procent zal toenemen. De „goedaardige" is in Itisch alle gevallen (90 procent) te genezen. De I kwaadaardiger vorm van huidkanker die de pig- Itcellen aantast, heeft een sterftepercentage van lig. Het aantal slachtoffers is sinds 1950 toegeno- van 20 tot ongeveer 300 per jaar. l 4: Hoogtezon en zonnebank voor Nederlan- onnodig DEN HAAG Het aantal antisemitische incidenten in Nederland is vorig jaar opnieuw toegenomen. Er werden 76 incidenten tegen joden gemeld, tegen 61 in 1985 en 49 in 1984. Dit staat in het vanmorgen gepu bliceerde jaarverslag van het CIDI, het Centrum In formatie en Documentatie Israël. Bij de incidenten gaat het onder meer om pamfletten, leuzen, insignes en uitlatingen en persoonlijke bedreigingen. De stij ging wordt volgens het CIDI deels veroorzaakt door een beter functioneren van de diverse stedelijke meld punten tegen discriminatie. Een andere oorzaak is het aantal voetbalincidenten. Sinds de wedstrijd Ajax-FC Den Haag in augustus vorig jaar wordt er strenger op getreden tegen anti-joodse gedragingen rondom het sportveld. Pag. 2: Joden en christenen over solidariteit Vat met gif op strand Scheveningen DEN HAAG Op het Noorder- strand van Scheveningen hebben strandwandelaars drie aangespoel de vaten gevonden, waarvan er één het landbouwgif sodium hyro- lic bevatte. In de andere twee zat afgewerkte olie. De vaten komen vermoedelijk uit Engeland. Men sen die eventueel nog vaten vin den moeten contact opnemen met de politie (070- 104911) en mogen de vaten absoluut niet aanraken. Surveillerende agenten zijn gezien de windrichting extra attent op het aanspoelen van meer vaten, met name op de Wassenaarse Slag. Procent loonsverhoging voor werknemers tuinbouw DEN HAAG De ongeveer 25.000 werknemers in de tuinbouw krijgen met terugwerkende kracht per 1 maart een loonsverhoging van één procent en per 1 januari 1988 van nog eens één procent. Met ingang van 1 juli volgend jaar gaat de leeftijd waarop werknemers vervroegd kunnen uittreden omlaag tot 59 jaar. De automatische prijscompensa tie blijft gehandhaafd. Dit zijn de belangrijkste afspraken uit het princi pe-akkoord dat de Voedingsbond FNV en de In dustrie- en Voedingsbond CNV hebben bereikt met de drie centrale landbouworganisaties over een nieuwe twee-jarige collectieve arbeidsovereen komst voor de tuinbouw. De nieuwe cao loopt tot 1 maart 1989. Afgesproken is verder dat er een stu die wordt gemaakt van de technologische verande ringen in de tuinbouw en de behoefte aan scholing die hiermee samenhangt. PEC Zwolle verdwijnt ZWOLLE De spelers van PEC Zwolle zijn vandaag in gelicht over de toekomst van het betaalde voetbal in Zwol le. Dat verdwijnt aan het einde van dit seizoen nu de ge meenteraad van Zwolle niet akkoord is gegaan met een bijdrage van 715.000 gulden voor de herbouw van een nieuwe tribune. De oude is in december 1985 door brand verwoest. De beslissing van de gemeenteraad is reden voor voorzitter/eigenaar Marten Eibrink om uit Zwolle te ver trekken. Hij wilde gisteravond nog niet al te diep ingaan op de naaste toekomst. „Ik ga in elk geval uit Zwolle weg', was zijn onwrikbare mening. „Ik zal de juridische procedure die nu tegen de gemeente loopt tot het bittere einde volhouden. Die zou nog weieens vele jaren kunnen duren". Voor zijn club zijn er twee mo gelijkheden. Of PEC Zwolle houdt helemaal op te bestaan, of Eibrink neemt zijn betaalde voetballicentie van de KNVB mee naar een andere stad en gaat met dezelfde spe lersgroep elders door. „Ik wil daar nog eerst een nachtje over slapen', zei Eibrink. Pag. 7: Een ramp voor Zwolle. edée' hoort erbij, vindt deze Japanse Sumo-worste- ,ij n die gistermorgen 24 gekookte eieren bestelde i V>ntbijt. De Japanner, zo te zien beslist geen te p eitje, is momenteel in het Britse Essex voor de 3nb)nien van een film over gevechtssporten. De !en van het hotel waar de drie worstelaars die geriaan meewerken verblijven, heeft zich speciaal afun komst moeten instellen. Zo verorberden de aaipnder meer dertig kroppen sla, negen kilo bief- idbien zes liter ijs. •i6 n Dijk wil snel weer aan de slag ;en( J idef HAAG Minister Van Dijk. op het ogenblik pl0er portefeuille en nog herstellende van een !n operatie, knapt naar eigen zeggen heel snel op. t loop binnen afzienbare tijd weer aan de slag te 3". aldus Van Dijk in een gesprek met het dag- epp Trouw. De minister weet nog niet precies wan- bel hij het werk op Binnenlandse Zaken weer kan jvéatten „maar de vooruitzichten zijn uitstekend". DEN HAAG Het hoger onderwijs, universiteiten en hogescholen, zal in de nabije toekomst uitgroeien tot instellingen voor le venslang onderwijs. Het gaat dan niet meer alleen om vierjarige dagopleidin gen maar ook om korte cursussen gericht op bij en nascholing van volwas senen. Iedereen krijgt met zijn vwo-diploma eenzelf de aantal „waardecou- pons" die recht geven op een hoeveelheid onder wijs, eventueel ook op la tere leeftijd in de vorm van her- of bijscholings cursussen. Dit couponsys teem zal niet afhankelijk zijn van het inkomen van student of ouders. Dat luidt in het kort de toe komstvisie, die minister Deet- man van onderwijs ontvouwt in een voorlopig nog vrijblij vende „schets' aan de Tweede Kamer. Het beeld dat de be windsman van het toekomstig hoger onderwijs geeft, lijkt nauwelijks meer op wat het hoger beroepsonderwijs en de universiteiten nu zijn: instel lingen die een redelijk stabiel en uniform aanbod van vierja rige opleidingen aanbieden voor studenten tussen de 18 en 24 jaar en die voorafgaan aan het zoeken naar een geschikte baan. Door de groeiende vraag naar aanvullend onderwijs (als men al gewerkt heeft) en een stij gende behoefte aan korte cur sussen zal de traditionele ho geschool of univei'óiteit ver dwijnen. Zij zullen zich gelei delijk aan transformeren in instellingen, waar ook onder wijs kan worden gevolgd ter afwisseling met de beroep spraktijk, d.w.z. voor mensen een studie of cursus willen volgen om hun carrièremoge lijkheden te vergroten. „Vol wasseneneducatie zal een groeiend deel van het hoger onderwijs vormen", zo voor spelt Deetman. Pag. 4: Deetman schetst marktgericht systeem van hoger onderwijs MÊM .^er =el .sha (Van onze ^Skariementaire redactie) fl HAAG Leden je l de defensietop moe- tels gewoon het beleid uit keren dat door de be- \dslieden wordt be- |jld. Zoniet, dan moeten .jVpiaar vertrekken. Met st(e opmerkingen rea- msrde staatssecretaris 1 5-1 Houwelingen (Defen se gisteren op eerdere "Spraken van de militai- g j belangenvereniging fedDM, dat de defensietop doj. personeelsbeleid ifvÖrsboomt. lit land is het nog altijd zo dat bewindslieden het beleid bepalen en niet de ambtelijke top", zo stelde Van Houwelin gen voor de NCRV-radio. De ACOM meent sterke aanwij zingen te hebben, dat de de fensietop bevreesd voor het oprukken van de nieuwe klas se van technisch specialisten binnen het leger weer ou derwets de nadruk wil leggen op „het aantal strepen", ten einde de traditionele hiërar chie in stand te houden. Van Houwelingen zei niet de in druk te hebben dat de defen sietop de vernieuwingen niet zou willen uitvoeren. De staatssecretaris liet wel door schemeren dat de zorgen van de ACOM over het opereren van de defensietop hem niet geheel vreemd voorkomen. (stlandse veilingen fuseren SLDWIJK De besturen de Commissies van Toe- ,t van de drie Westlandse jnteveilingen hebben van- 9 in een brief aan leden, rörs en personeel meege- Md dat ze eensgezind zijn in I standpunt over een fusie, de ledenvergaderingen jetde drie veilingen akkoord "de met voorgestelde die plannen, is de fusie definitief. Het gaat om de veilingen Westland-Noord, Westland- Zuid en Delft-Westerlee. Sa men zijn de veilingen goed voor een omzet van ruim een miljard gulden, dat is een der de van de omzet van alle 37 Nederlandse groente- en fruit veilingen. (ADVERTENTIE) ,fglAHe klanten van de 100-jarige Albert Heijn krijgen i <van Knorr een zakje Special Soep (4 borden) bij ™Sankoop van een doosje Portie Special Soep. bhZo'n zakje kost normaal f 1.13. U mag kiezen uit ««champignon- of aspergecrêmesoep. Lekker, Knorr. Portie Special soep, s-tomaten-champignon- crême of kerrie met croutons, 1 CQ «doosje a 3 zakjes l.j" ïJGRATIS zakje Knorr Special soep.* Zolang de voorraad strekt. (Aanbieding geldig t/m zaterdag 28 maart a s Een militair vraagt de papieren van een automobilist in de buurt van de Britse basis in West-Duitsland, waar afgelo pen nacht een bom ontplofte. Leidenaar overleden na ongeval met lift LEIDEN De 49-jarige W. Broers, werknemer van de Leidse meelfabriek De Sleu tels, is gistermorgen rond kwart voor tien overleden na een ongeval met de paternos ter-lift in de fabriek. Het lift- systeem bestaat uit een voort durend in beweging zijnde band met planken waarop men kan staan om omhoog of omlaag te gaan. Uiteraard dient de gebruiker tijdig erop of eraf te springen bij de ge wenste verdieping. De Leide naar was op weg naar de twee de verdieping om aan de gevel van de fabriek herstelwerk zaamheden te verrichten. Hij had een brede veiligheidsriem bij zich die hij volgens de poli-, tie al in de lift had aangedaan. Een van de haken die aan de veiligheidsriem zit, is vast ko men te zitten in een verbin dingsconstructie van de lift. De man verloor zijn even wicht toen de haak losschoot en kwam klem te zitten tussen de voetplank van de lift en de tweede verdieping. RHEINDAHLEN Voor de officiersmess van het Britse leger- en lucht machthoofdkwartier in Rheindahlen in West- Duitsland is gisteren een autobom ontploft. Zeker 31 mensen raakten ge wond. De verantwoorde lijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. Voor de aanslag kwam er een telefoontje binnen met de waarschuwing dat er een bom zou ontploffen. De bom woog 100 kilo en sloeg een gat in de grond met een diameter van drie meter. De mess raakte zwaar beschadigd en tot hon derden meters in de omtrek werden ruiten vernield. Zeven Geen Krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 mensen zijn in ziekenhuizen opgenomen en 24 anderen aan lichte verwondingen behan deld. De zes Duitsers en de Britse officier, die moesten worden opgenomen waren niet ernstig gewond. De ande re gewonden waren 21 Duitse officieren en echtgenotes en drie Britten. Italië eist uitlevering Marcinckus ROME De Italiaanse rege ring staat op het punt het Va- ticaan de uitlevering te vragen van de Amerikaanse aartsbis schop Paul Marcinckus en twee van zijn naaste medewer kers. De prelaat die de Vati caanse bank IOR leidt, zou medeplichting zijn aan de mil jardenfraude van de Banco Ambrosiano van Roberto Cal- vi. Overigens lijkt het uiterst onwaarschijnlijk dat het Vati- caan aan het verzoek zal vol doet. Toen een maand geleden een arrestatiebevel tegen het drietal werd uitgevaardigd liet het Vaticaan al weten dat er sprake was van „inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van het Vaticaan". Pag 4: Uitlevering Marcinc kus komt Vaticaan ongele gen Poolse jeugd wil naar het Westen WARSCHAU Meer dan 90 procent van de Poolse jeugd wil naar het Westen emigre ren. De Poolse iongeren willen goede banen, hoge salarissen en mooie woningen. Dit heeft het Poolse tijdschrift Polityka geschreven naar aanleiding van een opinie-onderzoek. „Meer dan 37 procent van de Polen met een middelbare op leiding zei ervan overtuigd te zijn dat er voor hen geen toe komst is weggelegd in Polen", aldus Polityka. Ook oudere Polen toonden zich ontevre den met de situatie in hun land, schreef Polityka. Ruim de helft van de in 1986 onder vraagde volwassenen vond dat de economie van Polen er slecht aan toe is. In 1984 was nog maar een derde van de ondervraagden die mening toegedaan. AMSTERDAM Trein +Toegangbiljetten bij NS-stations Na zijn aftreden als partijvoorzitter van de SPD maakte Willy Brandt gisteren in Bonn een lief gebaar naar Margarita Mathio- poulos. De directe aanleiding tot zijn vervroegde aftreden was de voorgenomen benoeming van de Griekse tot partijwoordvoerder. BONN De voorzitter van de Westduitse sociaal democratische partij SPD, Willy Brandt, is gisteren afgetreden. Brandt was 23 jaar lang voorzitter van de SPD. Hij zou tot 1988 voorzitter blijven. Hans- Jochen Vogel, fractievoor zitter van de SPD in de Bondsdag, wordt de nieu we voorzitter. Aanleiding tot Brandts besluit om af te treden was „dat hij een einde wil maken aan de onverkwikkelijke discussies over zijn opvolging". Boven dien kreeg Brandt zware kri tiek over zijn plan de Griekse Margarita Mathiopoulos te be noemen tot partijwoordvoer der. Hoge partijleden uitten kritiek op de wijze waarop Brandt deze affaire aanpakte en vroe gen zich af of hij nog wel in staat was de SPD te leiden, die in januari de grootste verkie zingsnederlaag in 25 jaar leed. Het ongenoegen over Brandt ontstond toen hij vorige week een vriendin die geen lid is van de SPD als woordvoerster van de partij naar voren schoof. De 30-jarige Griekse heeft bovendien een verloofde die lid is van de regerende christen-democratische partij CDU. Mathiopoulos liet eerder op de dag weten af te zien van de post, om de positie van Brandt niet te schaden. •Tot het zomerreces blijft Brandt waarnemend voorzitter van de SPD. Het partijbestuur heeft „met bewogenheid en respect" kennisgenomen van het besluit van Brandt en ver klaarde dat niet alleen de par tij maar het hele land getrof fen zal reageren. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGE BS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanat 30.- p dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tal. 071-894040 De man van zes miljoen is al lang overtroffen. Gul lit is nu zelfs de man van zeventien miljoen. Voor dat bedrag gaat hij tenminste van PSV naar AC Milaan. Daarmee wordt hij, op de Argentijnse wondervoetballer Maradona na, die nog veel meer waard is, de duurste man ter wereld. „Kan iemand zo veel waard zijn?", is een vraag, waarop vandaag een antwoord in de Leidse Courant. In geld uitge drukt blijken mensen - afhankelijk van het mo ment waarop - in verschillende waarden te zijn uit te drukken. En dat, terwijl ze toch allemaal gelijk zijii. Met kranten is dat andersom. Ze zijn alle maal gelijk van waarde: iets meer dan een gulden. Maar de inhoud maakt, dat de Leidse Courant goud waard is. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. SB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement or den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1