Warchaupact komt bijeen voor INF- raketvoorstel £eidóeSouta/nt khomeiny is brein *Ühter aan- «faire" ft S weren kzo-vezel; G start rocedure ij Gatt Regering Thatcher houdt kernwapenproduktie geheim Zwart Zuid-Afrika herdenkt bloedbad Doden door brand in torenflat New York Nieuwe ambassadeur VS heeft geen diplomatieke ervaring ALGERIJE WIL FOKKER- VLIEGTUIGEN ÏITENLAND MAANDAG 23 MAART 1987 PAGINA 5 >rsica geteisterd r bomaanslagen !CIO Banken, postkantoren .astingkantoren op Corsica zijn Jag getroffen door meer dan 50 ie bomexplosies, aantal gebouwen raakte be- Jigd, maar er vielen geen 1 .Stoffers. Het Corsicaanse Natio- no| Bevrijdingsfront (FLNC) eiste a%erantwoordelijkheid voor de 3,5flagen op. De meeste aanslagen rktjien plaats op het noordelijke i divan het eiland, dat tot Frank- en 200 kilometer van de TrdjSe zuidkust ligt. Het FLNC krot al meer dan tien jaar actie met inslagen om kracht bij te zet- in zijn eis van onafhankelijk- 'n ïvoor Corsica. Aquino erkent falen vredesbeleid BAGUIO President Corazon Aquino van de Filipijnen heeft gisteren erkend dat haar vredesbeleid heeft gefaald. Zij heeft het leger opgedragen aanvallen uit te voeren tegen communistische opstande lingen en rechtse extremisten. „Het ant woord op de terreur van links en rechts is niet sociale en economische hervor ming maar politionele en militaire actie. ,Toen wij spraken over vredesinitiatieven heb ik al gezegd dat als die mislukken en als het nodig wordt de oorlog te verkla ren, ik een reeks eervolle militaire over winningen wens". Aquino waarschuwde haar tegenstanders van links en rechts dat zij hen noch de dood vreest en het verzet voor het einde van haar ambtstermijn (over vijf jaar) zal neerslaan. Tsjaad verovert Libische basis N'DJAMENA Het leger van Tsjaad heeft gisteravond Quadi Doum veroverd, de belangrijkste land- en luchtmachtbasis van Li bië op het grondgebied van Tsjaad. Aan de verovering was een zwaar gevecht vooraf ge gaan. Tsjaad begon het offensief ter herovering van het noorden in december van het vorig jaar, nadat rebellen die eerst trouw waren aan Libië overliepen naar de Tsjadische regering. Tiendui zenden burgers van N'Diamena liepen de straat op om de histori sche overwinning te vieren en ook vandaag werd een grote overwinningsparade gehouden. Massaal protest in Frankrijk (Door onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Rond de honderdduizend mensen hebben gisteren in Parijs gede monstreerd tegen het beleid van de re- gering-Chirac. Met extra treinen en bussen had de communistische vak bond CGT haar leden uit heel Frank rijk naar Parijs gehaald voor een „mas sale golf van onvrede" tegen de bezui- nigingspolitiek van minister Seguin. Onder meer wil Seguin het aantal door het ziekenfonds te vergoeden medicij nen verminderen. CGT-leider Krazuc- ki noemde die politiek „a-sociaal" en waarschuwde de regering dat de sociale zekerheden werden afgebroken „tegen de wil van het volk". VS dreigen weer met vergelding tegen EG WASHINGTON De Ameri- kaanse regering zal niet nalaten krachtige tegenmaatregelen te ne men als de EG haar plannen doorzet voor een belastingheffing op plantaardige vetten en oliën. Volgens een een hoge functionaris van de Amerikaanse Commissie voor Handel „zal de schade onge kend groot zijn als de EG ons over deze kwestie tot een confrontatie dwingt. De VS zijn sterk tegen dit voorstel gekant en zien het als een rechtstreekse aanval op één van Amerika's meest waardevolle eti belangrijkste exporten" ;est« iu TT ■s^HINGTON Aya- k">lh Khomeiny zelf was J*"brein dat de Verenig- Staten en Israël in de van de Iranagua-affai- ckte. Dit bericht het ^^rikaanse nieuwsma- ""ne „US News and :ld Report". ]ens het blad ontwierp meiny het plan om aan »ns voor de oorlog tegen [te komen. Hij liet tussen ben geruchten versprei- ->ver zijn ophanden zijnde een machtsstrijd rond Opvolging en het bestaan een pro-Amerikaanse ning in Teheran, plan werd op 25 januari ten huize van Khomeiny jwerkt, aldus US News World Report, en met een s zorgvuldig uitgewerkte ïoetingen, waaronder in iburg en Londen, verwe- ijkt. fpeciale onderzoekers van Congres stellen intussen ens de Washington post onderzoek in naar de the- dat al in 1983 in het Witte I in het geheim voorberei- ;en werden getroffen voor particuliere hulpactie voor 'ontra's in Nicaragua. Contra's hebben ondertus- een nieuwe slag te verwer- gekregen. Fernando Cha- ro, één van de leiders van Nicaraguaanse opstandelin- is zaterdag opgestapt uit leiding van de Verenigde iraguaanse Oppositie O), waarin de anti-sandi- sche rebellen samenwer- de UNO-leiding is diepe leeldheid ontstaan tussen atigde leiders en vertegen- rdigers van het omverge- pen bewind van Somoza. >nenigheden leidden begin maand al tot het vertrek de gematigde UNO-leider iro Cruz. VS willen niet dat Iran de og met Irak wint, zei giste- de Amerikaanse minister defensie Weinberger, die daarmee distantieerde de neutrale positie die ihington in de Golfoorlog :ieel inneemt. pSSEL Omdat de VS /en weigeren een nieuwe letische vezel (aramide) het Nederlandse Akzo- icern op hun markt toe te ISt n, begint de Europese nmissie een procedure bij GATT. Volgens de Com- sie weren de VS de Akzo- zel op oneigenlijke gronden dit bedrijf geen faire gehad toen de In- 3ational Trade Commission, nt uitsprak dat de Ameri- ïse markt aan de arimide- els van het Amerikaanse ijf Dupont de Nemours Pffit blijven voorbehouden. Loco en Dupont voeren in schillende landen een juri- ;h gevecht over de vraag deze vezel het eerst heeft __jwikkeld. ■wij. In krant ontvangen Bel tussen )0 en 19.00 uur, zaterdags tussen mor'0 en 15.00 uur, telefoonnr.071- rner248 en uw krant wordt nog dezelf- tivond nabezorgd. (Vervolg van voorpagina) MOSKOU De verwijde ring van alle Euroraket ten, de zogenaamde nul optie, werd in eerste in stantie voorgesteld door de Amerikaanse president Ronald Reagan. Gorbats- jov en Reagan kwamen echter niet tot overeen stemming over het voor stel tijdens hun topont moeting in Reykjavik, in oktober 1986. Gorbatsjov stelde zich op het stand punt dat er geen akkoord kon komen als dat niet ook bepalingen bevatte ten aanzien van ruimte- wapens en strategische ra ketten (het SDI-progra- ma). Vorige maand verklaarde Gorbatsjov af te zien van zijn eis de raketten onder een noe mer met SDI te vatten waarop de VS en de Europese NAVO- landen zeer positief reageer den. Maar sommige Westeuro- pese regeringen en deskundi gen toonden zich bezorgd dat West-Europa door het ver dwijnen van de INF-raketten zal worden blootgesteld aan het Sovjet-overwicht op het gebied van de korte-afstands- raketten, de chemische wa pens en de conventionele strijdkrachten. Vandaag begint in Moskou een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van het Warschaupact. Onderwerp is Gorbatsjovs INF-voorstel. De vergadering is niet off- fcieel bekendgemaakt, maar Oosteuropese zegslieden be vestigden dat de bijeenkomst is vastgesteld voor de komen de bezoeken van de Britse pre mier Thatcher en de Ameri kaanse minister Shultz ver groot het belang ervan, zo ver luidt in Moskou. Met het oog op Shultz' missie naar Moskou riep Howard Ba ker, de stafchef van het Witte Huis, het Congres op het debat over de uitleg van het ABM- verdrag ten minste op te schorten tot na de reis van de minister. De discussie over het verdrag, dat voorziet in beper kingen op het gebied van anti- raketsystemen, is van belang voor de voortgang van presi dent Reagans SDI-onderzoek naar een raketafweersysteem in de ruimte. De Amerikaanse regering wil een ruime interpretatie aan vaarden om uitgebreide SDI- proeven mogelijk te maken. Maar in het Congres bestaat aanzienlijke weerstand tegen een dergelijke stap. Baker zei dat een besluit in deze zaak voorlopig is uitgesteld. „Mo menteel is het geen probleem dat het politieke landschap be hoort te beheersen", aldus de stafchef. LONDEN De regering Thatcher is van plan 2.000 kernwapens te produce ren in het kader van de modernisering van het Navo-arsenaal, maar de regering heeft dat voorne men voor het parlement geheim gehouden. Dat heeft het weekblad The Observer gisteren gemeld. De krant meldde dat het pro ject werd ontdekt in documen ten die in de Verenigde Staten werden opgeëist door de on derzoeker Daniel Plesch, die daartoe een beroep deed op de Amerikaanse wet op de Open baarheid van Bestuur. De bevindingen van Plesch zullen binnenkort door de Universiteit van Bradford in Yorkshire worden gepubli ceerd, onder de titel: „Voorbe reiding voor het eerste ge bruik van kernwapens in Eu- geheime produktieplannen be trekking hebben op wapens voor de korte afstand, waaron der twee nieuwe soorten kern wapens, een van de grond af gelanceerde raket en een door vliegtuigen gelanceerde kruis raket „Zij worden niet gedekt door de huidige Amerikaans-Russi sche wapenbeheersingsonder- handelingen, maar zijn van fundamenteel belang voor de Navo-strategie als eerste kern wapens te zullen gebruiken in het geval van agressie van het Warschau-pact, aldus het be richt. JOHANNESBURG Zwarten in geheel Zuid- Afrika hebben zaterdag twee massamoorden her dacht: die van 1960 in Sharpeville, waarbij de politie 69 mensen dood schoot, en die van 1985 in Langa, waarbij tenminste 21 mensen de dood von den. De herdenkinsgdiensten kon den overal ongestoord plaats vinden, behalve in het district Kaapstad. De schietpartij, tij dens een demonstratie tegen pasjeswetten, leidde tot inter nationale verontwaardiging. De regering kondigde daarop op 30 maart 1960 voor de eer ste maal de noodtoestand af. Het Afrikaanse Nationale Congres en het Pan-Afrikaan- se Congres werden vervolgens op 8 april verboden. De pasjes- wetten die zo'n belangrijke rol speelden in het incident in Sharpeville, werden vorig jaar afgeschaft. Overigens is ook in Nederland, onder meer in Lei den, den Haag en Amsterdam het bloedbad herdacht. Intussen had aartsbisschop Desmond Tutu, het hoofd van de Zuidafrikaanse Anglicaanse Kerk, zaterdag zijn eerste offi ciële gesprek met leiders van het ANC, aldus ANC-functio- narissen. De bisschop sprak met verschillende leiders, on der meer voorzitter Oliver Tambo. Tutu omschreef zijn ontmoeting als „vriendschap pelijk en bevredigend", maar gaf toe dat er sprake was van meningsverschillen. Over de aard van die meningsverschil len liet Tutu zich niet uit, maar ANC-woordvoerders zei den dat de aartsbisschop en het ANC het niet eens waren over de tactiek, die moet wor den gevolgd om vrijheid en democratie in Zuid-Afrika te brengen. Volgens de aartsbis schop is het stadium niet be reikt waarin geen plaats meer is voor niet-gewelddadige me thoden. De wereld moet vol gens Tutu een kans gegeven worden om door druk op Pre toria niet-gewelddadige veran dering af te dwingen. Aartsbisschop Desmond Tutu, leider van de anglicaanse kerk In Zuid- Afrika, heeft gisteren zijn eerste officiële overleg met lei ders van de ver zetsbeweging Afrikaans Natio naal Congres afgesloten met een afwijzing van geweld om een einde te maken aan de apartheid. Zo wel Tutu als ANC-voorzitter Oliver Tambo omschreven hun gesprekken overigens als „vriendschap pelijk en nut tig". Vrouwelijke ronding terug in modebeeld PARIJS De heu- pen en boezems ziin terug in het mode beeld. Dat bleek za terdag in Parijs tij dens de presentatie van de wintermode 1987. Bijna elke ont werper bleek beïn vloed door het idee priesteressen van vrouwelijkheid" te creeërende vrouwe lijke rondingen moe ten de blikvangers worden. De modellen leken nu eens niet op ondervoede daklozen, maar toonden zich met typisch vrouwe lijk figuren. Overi gens liepen de ont werpen uiteen van de glanzende silhouetten door Claude Montana, naar flirterig en chi que door Karl Lager- feld en buitenaardse, maar sexy wezens door ontwerper Jean- Paul Gaul tier. Monta na's collectie was schitterend en ge durfd: scherpe lijnen, unieke silhouetten. De koning van de brede vierkante schouder, gooide het dit jaar overigens op een rondere schouder. Op de de kleurpatro- nen viel niets aan te merken: ecru en ivoor, een hele reeks khaki-kleuren en zelfs mogen we deze winter nog vrolijke noten verwachten bij voorbeeld met koraal, groen, botergeel en chocoladebruin. De show van het mode huis Dior (Christian Dior overleed in 1957) was daarentegen al leen bestemd voor jonge meisjes met spillebenen, die niets anders aan hun hoofd hebben dan feesties. Dior-ontwerper Mare Bohan liet het zandlo pers-figuur prefere ren in zowel de dage lijkse kleding als het uitgaansleven. Stof fen met fleurige op drukken, gebreide stukken, zwart flu weel en kleine veter- tjes. Montana-ontwerp: een leren broek on der een halflange bontjas, afgezet met leren riem. Modehuis Dior maakt de schouder dit jaar iets minder vierkant. In New York zijn gisteren zeven doden en 30 gewonden gevallen door een brand in een torenflat van 35 verdiepingen In Harlem aan de Fifth Avenue. Een meisje van 12 en haar broers van 18 en 22 jaar wierpen zich van de 33e verdieping naar beneden om aan de vuurzee te ontkomen. „Wij hoorden hen om hulp gillen, hun kleren brandden, maar niemand kon hen helpen, toen sprongen zij", zei een bewoner. De brandweer was geroepen om een brand In de stortbakkenrulmte van de flat te blussen en kreeg pas na twintig minuten door dat er ook brand woedde op een paar bovenverdiepingen. Leger Joegoslavië verdedigt communisme BELGRADO Joegoslavië zal zijn leger inzetten als dat nodig blijkt om het communistische politieke systeem in het land te verdedigen. Dit heeft premier Branco Mikulic verklaard in een interview met Westduitse journalisten van Der Spiegel, dat gis teren door het officiële persbureau Tanjug werd gepubliceerd. Mikulics uitlatingen volgen op en golf van stakingen en opko mende politieke onrust in het land. Hij waarschuwde ervoor dat als het Joegoslavische constitutionele systeem wordt bedreigd, de autoriteiten „alle middelen" zullen gebruiken om het systeem te verdedigen. „Daar valt ook het leger onder", zo voegde hij eraan toe. John Shad is trouw aanhanger president Reagan (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De za kenman en financier John Shad wordt de nieuwe Amerikaanse ambassa deur in Den Haag. Maar wat de nu 63-jarige Wall- -Streetveteraan in de di plomatie te zoeken heeft, is een raadsel. Waarom juist hij een man zon der diplomatieke en bui tenlandse ervaring in Den Haag werd benoemd, is een nóg groter raadsel. Immers, Den Haag wordt door de Amerikaanse re gering nog steeds gezien als een belangrijke ambas- sadeurspost die vaak door diplomatieke routiniers wordt bezet. President Reagan heeft overi gens vele trouwe medestan ders op belangrijke diploma tieke posten in de wereld be noemd. En Shad, die het grootste deel van zijn indruk wekkende carrière als zaken man en financier heeft door gebracht in de directiekanto ren van de grote effecten- en aandelenfirma's in New York, is een van de trouwste politie ke vrienden van de Ameri kaanse president. In 1981 werd Shad door Reagan benoemd tot voorzitter van de Effecten- en Aandelen Commissie, de SEC. Die com missie werd opgericht om het publiek, en vooral de bezitters van effecten en aandelen, te beschermen tegen oneigenlijke praktijken op de financiële markten. Overigens was het geenszins merkwaardig dat Shad door Reagan op die hoge post werd fezet. Shad is altijd een ver- laard Republikein geweest die persoonlijk grote sommen geld heeft gestoken in de ver kiezingscampagnes van tal van Republikeinse presidentskan didaten. Hij maakte ook deel uit van de commissie die de verkiezingsfondsen voor presi dent Reagan bijeen bracht. Bo vendien onderschrijft Shad de economische opvattingen van John Shad, geen diplomaat. de Reagan-regering volledig. Hij heeft zich altijd fel verzet tegen een te grote overheids bemoeienis, vooral in bedriifs- en economische aangelegenhe den. Dat is ook de reden dat hii, als voorzitter van de SEC, tal van naar zijn opvatting al te stringente regels heeft te ruggedrongen of verzacht. Zo heeft de SEC onder Shads lei ding geijverd om de wettelijke verplichting voor het open baarmaken van bedrijfsgege vens zoveel mogelijk te ver zachten. Van Shad komt de uitspraak dat „de industrie zichzelf veel beter kan regule ren dan dat de overheia dat kan". Voor zijn benoeming tot SEC- voorzitter werkte Shad 18 jaar als vice-president van E.F. Hutton Group Inc. Hij had de hand vele grote bedrijfsfusies. In het jaar voor zijn benoe ming bracht hii voor 5,6 mil jard dollar aan fusies tot stand. Voor zijn Hutton-periode werkte Shad als effecten-des kundige bij tal van grote Wall- -Streetfirma's. Bovendien be zat hij 17 commissariaten bij top-firma's. Shad wordt beschouwd als een van de rijkste mannen van de Reagan-regering. Bij zijn be noeming als voorzitter van de SEC verkocht hij ziin Hutto n-aandelen voor 7,8 miljoen dollar. Aangenomen wordt dat de overige banktegoeden van Shad en zijn echtgenote meer dan 4 miljoen dollar bedragen. Bovendien heeft Shad aande len ter waarde van minstens 350.000 dollar op naam van zijn twee kinderen gezet. Op het moment van zijn toe treding tot de Reagan-regering was Shad groot-aandeelhouder bij tal van grote ondernemin gen zoals Eastman Kodak, Ex xon, IBM, Wang en Citicorp. In 1972 werd hij door het blad Finance uitgeroepen tot „de beste investeringsbankier van het jaar". Shad heeft tal van goede relaties in de politiek. Een van zijn beste vrienden is CIA-directeur William Casey, die tijdens de Nixon-regering eveneens voorzitter van de SEC was. Naar verluidt zou er grote aandrang op Shad zijn uitgeoe fend om af te zien van zijn be noeming in Den Haag. De SEC is druk doende met het onder zoeken van een reeks finan ciële schandalen in Wall Street Eerst bracht de SEC de duistere praktijken van aande lenhandelaar Ivan Boesky aan het licht. Daarna werden an dere top-handelaars in de kraag gevat. En vorige week werd Dennis Levine gegrepen, een van de topmensen van Drexel, Burn- ham, Lambert. Deze effecten makelaars die de afgelopen jaren fortuinen verdienen worden ervan beschuldigd kennis die zij over ophanden zijnde bedrijfsfusies hadden, te hebben gebruikt om zichzelf te verrijken. In Wall-Streetkrin- gen heet het dat de SEC deze affaires buitengewoon be kwaam heeft aangepakt. Dat was ook reden om er bij Shad op aan te dringen de ambassa deursbenoeming in Den Haag te weigeren. —LIP ALGIERS Algerije heeft belangstelling voor de nieuwe Fokker F-50-vliegtuigen. De president van de Algerijnse luchtvaartmaatschappij, die deze interesse tegenover mi nister Van den Broek kenbaar maakte, heeft echter aantallen noch termijnen genoemd. dagen aan Algerije beëindigt, tekende gisteren een lucht vaartovereenkomst die de KLM en Air Algérie de moge lijkheid biedt diensten Am sterdam-Algiers te onderhou den. De KLM is vooralsnog niet van plan Algiers aan te doen, maar kan het akkoord gebrui ken voor het overvliegen van Algerijns grondgebied. Voor Air Algérie kan het akkoord van nut zijn als de Algerijnse autoriteiten besluiten toerisme meer dan tot nu toe te gaan bevorderen. Van den Broek heeft zaterdag in Algiers zijn Algerijnse colle ga Ahmed Taleb Ibrahimi ge vraagd zijn invloed aan te wenden opdat de Nederlandse opvarenden van het schip Ka- terine W., die in de Algerijnse haven Mostaganem aan de ketting ligt, bewegingsvrijheid krijgen. De Kapitein van deze Neder landse kustvaarder, die vol gens de Algerijnse autoriteiten bii het afmeren op 24 januari scnade van een müjoen gulden aan de Algerijnse vissersboten heeft veroorzaakt, mag niet van boord. De officieren mo gen fourageren.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5