SoiWtMlU Geef leken eigen verantwoordelijkheid Ceidóc k GEESTELIJK LEVEN/OPINIE jü kerk wereld DRINGEND PLEIDOOI PROF. WEILER: CDA wil rol levensbeschouwing in hulpverlening versterken Lofprijzing is hoogste bestemming van de mens" Onverantwoorde procedure pri uueer 1m öit terre des hommes CetdócSomant MAANDAG 23 MAART 1987 PAGIk Remonstranten kregen geen antwoord van Samen op Weg UTRECHT De Remonstrantse Broederschap in ons land wordt moe van het wachten op een antwoord op het verzoek als „waarnemer" betrokken te worden bij Samen op Weg, het proces van hereniging van gereformeerden en hervormden. Dat bleek zaterdag tijdens de algemene vergadering van het Beraad van de Broederschap. Al in 1985 werd de status van waarnemer aangevraagd, maar nog steeds is er geen antwoord gekomen, aldus het bestuur. Overigens bleken niet alle remon stranten gelukkig met de aanvraag. Sommigen pleitten voor samenwerking met andere vrijzinnige organisaties in plaats van met de grote kerken van de Reformatie. De Broederschap telt ongeveer 10.000 leden en lijdt onder een toenemend verlies van leden. Godsdienstrel in Egypte eist dode CAIRO In Egypte is een vrouw omgekomen tijdens rellen tussen moslim-fundamentalisten en christenen. Tientallen mensen, onder wie politiemannen, liepen verwondingen op. In het dorp Shabasy al-Shohada kwam een vrouw om het le ven en werden twee mensen gewond toen militante islamieten na het middaggebed zeven huizen in brand staken. Vier van de woningen waren eigendom van christelijke kopten. Het dorp ligt op 160 km noordwestelijk van Cairo, in een gebied waar kleine groepen van de koptische minderheid wonen. De echte realist is de visionair TILBURG Openheid van de kant van kerkelij ke leiders en het recht van leken op een eigen verantwoordelijkheid is onmisbaar, willen leken kunnen bijdragen aan de vermenselijking van een samenleving die door snelle veranderingen steeds weer nieuwe uitda gingen stelt. Dit zei pro fessor dr. A. Weiier, voor zitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Sa menleving, zaterdag in een dringend pleidooi tot de kerkelijke leiders tij dens zijn slotrede op het congres van rooms-katho- lieke leken in Tilburg. Hij herinnerde de Nederland se bisschoppen aan de door hen vorig jaar geuite wens dat leken „zo veel en zo direct als mogelijk is" worden betrok ken bij de voorbereiding van de komende synode in Rome over de rol van de leken. Voor het driedaagse congres in Tilburg, dat de werkzaam heid van leken op alle moge lijke terreinen in relatie tot de kerk wilde laten zien en een Maria de Lourdes Pintasilo aantal wensen formuleerde met betrekking tot de komen de synode, was mgr. J. Gijsen van Roermond uitgenodigd. Namens het Nederlandse epis copaat gaat hij in het najaar naar de synode in Rome. Hij had de congresleiding echter laten weten verhinderd te zijn. Prof. Weiier hoopte dat de sy node zich in haar uitspraken zou plaaten op het „gemeen schappelijk fundament" van het evangelisch geloof. Hij verwees verder naar het Tweede Vaticaanse concilie dat uitdrukkelijk heeft ge steld dat de waarheid van het geloof niet op te hangen is aan bepaalde formuleringen. Hij beriep zich ook op het concilie dat in loyaliteit de vrijheid heeft gegeven zin en betekenis van de leer te on derzoeken en blinde gehoor zaamheid aan letterlijke tek sten heeft afgewezen. Weiier herinnerde er verder aan dat niemand in de kerk zich kan onttrekken aan de taak te werken aan eenheid van geloof. Hij hoopte dat de komende synode tot het be grip komt dat deze eenheid niet wordt bereikt door de eis van gehoorzaamheid. „Ver trouwen tussen de bisschop en zijn kerk en tussen de pasto res en hun parochie is het fundament van een goed functionerende gemeen schap." In dat verband vroeg hij de synode om herstel van het oude kerkrechtelijke be ginsel dat er geen bisschoppen worden benoemd tegen de zin van de gemeenschap in. Sprekend over de noodzaak dat leken hun verantwoorde lijkheid nemen om tot mens waardigheid in een verande rende samenleving bij te dra gen, vroeg hij zich af hoe dat te realiseren valt, als vooraf trouw wordt verlangd aan de leer. „Wat is de ruimte voor christen-politici om tot een voor de hele samenleving hu mane wetgeving bij te dragen, als hun eigen verantwoorde lijkheid wordt verontacht- zaamd?" Weiier bepleitte verder de in stelling van een nationale le- kenraad onder een eigen ge kozen voorzitter die met het bisschoppencollege overleg pleegt over maatschappelijke kwesties. Hij meende dat het huidige LPO alleen al gezien zijn statuten, daar niet aan kan voldoen. Verder vroeg hij nadrukkelijk dat nu eindelijk de positie van pastorale wer kers en werksters wordt gere geld. De decaan van de theologi sche faculteit in Tilburg, prof. Karl-Wilhelm Merks, be treurde het dat de kerk zoveel energie steekt in de afbake ning van de werkzaamheden tussen clerici en leken. „De intensiteit waarmee en de ma nier waarop zij zich hierop richt toont aan hoezeer zij buitenstaander geworden is van het denken en voelen van de cultuur van deze twin tigste eeuw, ja hoezeer zij haar eigen mensen in de situ atie brengt met twee zielen in een borst te moeten leven." De theoloog meende dat we af moeten van de optelsom-theo- logie van clerici en leken, waarbij de leek tot een voet noot wordt bij een traditionele tekst. Een juiste inschatting van de positie van de leken in de kerk moet leideri tot de slotsom dat de kerk wezenlijk in de wereld moet staan, „en dat is niet alleen een taak voor bepaalde christenen, maar het is allereerst een as pect van het kerk-zijn über haupt." Merks vroeg zich tenslotte af „hoe veel tijd de kerk eigen lijk nog geschonken is bij deze tijd te komen en kerk van deze cultuur en voor deze cul tuur te zijn." Merks hoopte dat zij goed zou beseffen dat zij niet voor de zestiende of de negentiende, maar voor de twintigste en het begin van de eenentwintigste eeuw verant- woordekijk is. De Groningse bisschop B. Möller ging in op de spanning in het bisschopsambt tussen macht en dienst. Terwijl in de burgerlijke maatschappij na de Franse revolutie krachtens de leer van de trias politica de macht over een wetgevende, rechterlijke en uitvoerende instantie is verdeeld, is bij de bisschoppen de macht in een hand gebleven. Weliswaar wijzen de concilieteksten ook op het aspect van de dienst baarheid van het bisschop sambt, „maar hier ligt een probleem waar vele bisschop pen mee worstelen", aldus mgr. Möller. De Portugese oud-premier Maria de Lourdes Pintasilo wees er op dat in tegenstelling tot wat bepaalde politici doen christenen de complexiteit van de wereld moeten aan vaarden. Zij ontrekken zich aan hun verantwoordelijk heid in deze gecompliceerde maatschappij als zij er te snel op uit zijn voor wit of zwart te kiezen. Grootste wijding vrouwelijke diakens in Londen LONDEN In de St.-Pau]ska- thedraal in Londen heeft de om vangrijkste wijding van vrouwe lijke diakens in ae anglicaanse kerk plaatsgehad. Er werden 71 diakens gewijd door de bisschop van Londen, Graham Leonard. De vrouwen kunnen alle taken van een priester verrichten, uit gezonderd het geven van de ze gen, het uitreiken van de com munie en het kwijtschelden van zonden. HULDE VOOR PRO-LIFE VERZEKERING AMERSFOORT Het CDA wil de rol van de levensbe schouwing in de hulpverle ning versterken. Er is sprake van een sterke secularisatie en van een modieuze menge ling van normatieve overwe gingen. Om verdere ontspo ring van de hulpverlening te gen te gaan wil het CDA de professionele hulpverlener weef afhankelijk maken van een bestuur dat de levensbe schouwelijke identiteit van de hulpverlenende instantie bewaakt. Dat zei drs. C.J. Klop, ad junct-directeur van het we tenschappelijk instituut van het CDA, zaterdag in Amers foort op een congres over grondslagen van de hulpver lening, dat was georganiseerd door het Centrum voor Re formatorische Wijsbegeerte. Het Centrum wilde met dit congres de professionele hulpverleners helpen bij het zoeken naar een eigen, le vensbeschouwelijke weg. In de huidige situatie is de professionele hulpverlener oppermachtig geworden, ter wijl hij de patiënt van zich afhankelijk heeft gemaakt. De verantwoording, die de hulpverlener vroeger moest afleggen aan het bestuur, moet hij nu afleggen aan de bureaucratie, omdat de staat hem financiert. Hier wil het CDA van af, aldus Klop. De overheid moet slechts bo demvoorzieningen aan de burgers garanderen, terwijl het particulier initiatief meer ruimte moet krijgen om ei gen, op levensbeschouwing gebaseerde hulpverlenende instanties op te zetten. Klop prees in dit verband de „pro-life"-ziektekostenverze- kering, waarbij mensen vooral uit behoudende chris telijke kring met princi piële bezwaren tegen abortus provocatus hun ziektekosten verzekeren. Klop meldde dat vanuit soci alistische hoek wordt ge werkt aan de oprichting van zogenaamde „witte genees middelen-winkels", waar slechts een bepaalde selectie van de gebruikelijke genees middelen verkrijgbaar zal zijn. Het CDA juicht deze initia tieven toe, aldus Klop, omdat deze partij wil dat de levens beschouwing een sterke rol gaat spelen bij de totstandko ming en uitvoering van de professionele hulpverlening. TV-predikant Bakker van voetstuk gevallen CHARLOTTE De Ame- rikaanse tv-predikant Jim Bakker is afgetreden als hoofd van zijn „electroni- sche kerk" PTL (Praise the Lord Looft de Heer), na dat een plaatselijke krant een buitenechtelijke ver houding met een secretares se had onthuld. PTL, dat vorig jaar een omzet had van ruim 250 miljoen gul den, wordt overgenomen door ds. Jerry Falwell, lei der van de „Moral Majori ty", de beweging van con servatieve evangelische christenen. De 47-jarige Bakker, die be kend staat om zijn dure huizen en zijn prachtige li mousines, gaf toe dat hij bij na een kwart milioen gul den zwijggeld had betaald aan personen die hem met wilden chanteren wegens een affaire met een secreta resse. Zijn boodschap was een mengeling van funda mentalistische geloofsopvat tingen en uiterst conserva tieve en nationalistische ideeën. Met zijn religieuze shows wist hij miljoenen mensen te bereiken. Grote belangstelling voor stille omgang Amsterdam AMSTERDAM Duizenden mensen hebben in de nacht van zaterdag op zondag deel genomen aan de jaarlijkse stille omgang door de bin nenstad van Amsterdam. On der deelnemers bevonden zich onder anderen de bi- schoppen Baf van Rotter dam. Bomers van Haarlem en hulpbisschop Castermsmans van Roermond. Dit jaar liepen ook veel jongeren mee. Zij vertegenwoordigden een tien tal organisaties uit heel Ne derland. De voettocht vindt sinds 1821 elk jaar in de hoofstad plaats ter herdenking van een mira kel in de roomskatholieke overlevering, dat zich zou hebben voorgedaan op 16 maart 1345 in een woning aan de Kalverstraat. PLEIDOOI VOOR HERWAARDERING KERKELIJKE VIERING VV APELDOORN - „In de li turgie als een spelen van de mens voor het aange zicht van God hebben zang en muziek, dans en beweging, fantasie en verbeelding een vanzelf sprekende plaats". Deze stelling hield zaterdag prof. dr. E.H. van Olst de leden van de Gerefor meerde Organisten Vere niging (GOV) voor, die in Apeldoorn hun jaarverga dering hielden. Prof. 'Van Olst, hoogleraar wijsgerige antropologie aan de Vrije Universiteit, Amster dam, hield een betoog onder de titel: „liturgie als levens vernieuwing". Hij legde daar in uit hoe in de bijbel wordt verteld hoe God de mens ziet, welke de bestemmingen van de mens zijn. Zo is er de be stemming om lief te hebben, om de haat en het onrecht te verdrijven. En de bestemming om over de aarde te heersen, verantwoordelijk te zijn voor de schepping. De bestemming van de mens vindt haar hoog tepunt in de lofprijzing van God om wat Hij met de schep ping doet, daarin krijgt alles z'n plaats. Het vieren van Gods hande len met de schepping wordt in de bijbel aangeduid met „ge denken". Daarmee wordt op het naar het heden halen van het verleden, en van daaruit gericht zijn op de toekomst. Gedenken is dus handelend. Zo moet de viering een im puls zijn tot handelen, tot het onderscheiden van goed en kwaad. De vierende mens raakt zo ook betrokken bij het geheim van de verlossing, na melijk het scheiding maken tussen goed en kwaad. God verloste zijn volk door schei ding aan te brengen tussen het water (het kwaad) van de zee en het droge (het goede), zodat het volk kon ontkomen aan de Egyptenaren. In de loop van de geschiede nis heeft het christendom steeds meer van deze bijbelse visie verloren, aldus prof. Van Olst. De invloed van het griekse denken is heel groot (geweest). Dat blijkt uit bij voorbeeld het geringachten van de lichamelijkheid. In de bijbel gaat het om de héle mens, in het griekse denken is de ziel of de geest het hoog ste van de mens. Daarom ook verdween de dans uit de kerk, maar ook de zintuige- lijkheid. En de protestanten beseften in hun afkeer van wierook (zintuig van de reuk) niet dat het hier gaat om een oeroud bijbels beeld voor het' opstijgen van de gebeden tot voor net aangezicht van God. De lofprijzing kwam steeds losser te staan van het concre te leven. De joodse maaltijd, die liturgisch zo belangrijk was, vinden we als zodanig niet terug in het christendom. Het Avondmaal, de eucharis tische maaltijd, was aanvan kelijk een echte maaltijd. Maar eucharistie en agapè, de echte maaltijd, gingen uiteen en de laatste verdween na een paar honderd jaar. Door de onderwaardering van het li chamelijke kreeg het innerlij ke, het geestelijke alle na druk. En dat betekent in de griekse denkwijze alle aan dacht op het verstand, het theoretisch denken. Het con crete handelen en denken groeiden zo uit elkaar. Chris tenen die eerst nog werden genoemd „zij, die van de weg zijn" (Handelingen der Apos telen), krijgen het beeld van mensen die de waarheid kén nen. Een ander voorbeeld van het weggroeien uit de bijbelse sfeer is het verloren gaan van de verhaaltraditie. De bijbel is vooral een verhalend boek, niet één van het analyserend betoog. De Grieken hadden de verhalenvertellers niet zo hoog; alle eer ging naar de fi losofen met hun betogen waarin de dingen via het den ken worden bewezen. De kerk sloot zich hierbij aan; zo ontstond bijvoorbeeld de dog matiek. Tot op de dag van vandaag is er de spanning tus sen het verhaal, waarin in beelden over de werkelijk heid wordt gesproken en filo sofie. Liturgie-ethiek Het zou onjuist zijn, vervolgde Van Olst, om het jodendom alleen te typeren met de ver haaltraditie. Naast de agada, de vertelling, is er de halacha, de leefregel. Deze twee zijn onlosmakelijk met elkaar ver bonden. De spanning tussen deze twee is als een echo te rug te vinden in het christen dom in de spanning tussen li turgie en ethiek. Vaak is de eenheid tussen deze beide ver te zoeken. Ethiek, het hande len, zonder de viering, loopt dood in activisme; liturgie, viering, zonder de ethiek, leidt tot niets. De vroege kerk beleefde wel die eenheid. Daarom de diaken, die voor het maatschappelijk welzijn zorgt, maar die tevens een centrale rol speelt bij de avondmaalsviering. De taal van de'bijbel, aldus Van Olst, is vooral die van beelden. De beeldende verha len ordenen de wereld, leren de samenhangen zien. Via beelden komen mensen in re latie met vorige geslachten, met de traditie. Beelden wor den voorbeelden. De verbeel ding laat echter ook zien wat we missen, dat waarnaar we verlangen. Dat is het visioen, het perspectief dat zin geeft aan de toekomst. Rituelen kunnen mensen hel pen de verbeelding op gang te brengen en daaraan vorm te geven. Daarom ook de góng naar de avondmaalstafel, al dus prof. Van Olst en niet blijven zitten om brood en wijn te ontvangen. In de bespreking beklemtoon de prof. Van Olst de grote be tekenis van het zich bewust worden van de ontwikkelin gen in het christendom. „We moeten het „leerhuis" in om ons te realiseren wat er is ge beurd. Dat vraagt tijd. Pas dan kunnen we proberen in onze vieringen dingen te ver anderen. We moeten niet op hol slaan door allerlei nieu wigheden te introduceren. De kwestie van kinderen wel of niet aan het avondmaal kun je niet in een maand of drie maanden bekijken. De hele traditie van onze avondmaals viering moet daarbij worden betrokken. Pas als we daar zicht op het hebben, komt de concrete vraag van de kinde ren aan de orde". Voorzitter drs. K. de Jong had in zijn openingstoespraak ge zinspeeld op noodzakelijke veranderingen in het liedre pertoire van de kerk. Het le vensgevoel van veel kerkgan gers verstaat woorden en mu ziek van veel huidige kerklie deren niet meer. De Jong meende dat de GOV wat plu riformer zou moeten worden in haar opvattingen over de stijl van de kerkmuziek, zon der overigens de traditie te verloochenen. Eigenlijk zou den mensen de kwestie tot onderwerp van hun academi sche studie moeten maken, al dus De Jong. LÜTSEN KOOISTRA -pi] Het plan voor de bouw van een nieuw stadhuis, openbare bibliotheek, in de Haagse binnenstad komtjj week in een nieuwe, naar het zich laat aanzien beslisj fase. Morgen zal een door wethouder A. Duivesteijn i steld concept-raadsvoorstel met betrekking tot de stadl /bibliotheekplannen worden besproken in het colleger^ burgemeester en wethouders. Naar verwachting zal hepe 5 sluit van het college aan het eind van de middag tijdens da persconferentie worden bekendgemaakt. n ei tuig» Kenmerkend voor de overhaaste manier waaroppt hi college met de plannen omgaat, is dat het vandaag nogn, v wist waar en om hoe laat morgen de presentatie zal pijn hebben. Wel is het de bedoeling van het college dat d|e t€ meenteraad al op 1 april tijdens een informele raadsverg ring over de plannen beraadslaagt om vervolgens op 9 een beslissing te nemen. j BO IN een brief aan burgemeester Havermans heeft de Haiwe VVD-fractievoorzitter Hubert zich er terecht over beklan h dat de raad nog niet eens een week de tijd krijgt zich orf,^ie gecompliceerd en omstreden voorstel voor te bereidend op de dag van vandaag kent de gemeenteraad immers f enkel relevant feit over de komende voorstellen; de rran weet zelfs niet wat er eigenlijk te besluiten zal zijn. Hiirojei wijst er op dat het gaat om een risicovol project van hort hel den miljoenen guldens, met betekenis voor vele gener(het Daar mag een verstandig stadsbestuur niet in een vloej zucht over beslissen, aldus Hubert. Hij dringt daarom aa'T 1 een nieuw tijdschema dat passend is voor een zo kostbai! complexe zaak. Een schema dat er tevens in voorziet dal voorstel op de normale wijze in de raadscommissies v| besproken, zoals ook bijvoorbeeld is gebeurd met het jj Ellerman, dat voorzag in uitbreiding van het huidige l huis aan het Burgemeester de Monchyplein. BURGEMEESTER Havermans doet er verstandig aan verzoek van de heer Hubert in te willigen. Het nu dooi college opgestelde tijdschema heeft er immers alle schijnj dat het de stadhuisplannen in nauwelijks veertien d^^ door de raad wil jagen. Zo'n gang van zaken is niet vooiBj rend, maar onverantwoord. L Nu en dan zon DE BILT (KNMI) Er is een westelijke stroming ontstaan waardoor storingsgebieden van west naar oost over ons land trekkken. De kou is ver dreven en vervangen door zachte vochtige lucht. In de nacht en ochtend is er veel be wolking en valt er af en toe regen. De minimumtempera tuur ligt rond 4 graden. Over dag breekt de bewolking open en komt de zon door. Het is dan grotendeels droog. De middagtemperatuur loopt op tot ongeveer 12 graden. De zuidwesten wind is overwe gend matig, overdag is er wat minder wind. Tegen de avond nadert alweer een nieuwe sto ring die in de avond en nacht en in de daaropvolgende och tend opnieuw regen zal bren gen. De komende dagen zal zich dit weertype handhaven. Na het koude weer dat we ge had hebben, volgt er nu een periode met betrekkelijk zacht weer met af en toe regen en soms wat zon. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid-Scandinaviëvan het westen uit toenemende bewol king en tijdelijk sneeuw, langs de zuidwestkust ook regen. Middagtemperatuur rond 4 graden. 's Nachts landin waarts lichte vorst. Denemarken: zwaar bewolkt, tijdelijk sneeuw en regen. Mid dagtemperatuur rond 6 gra den. Britse eilanden en Ierland: veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 12 in het zuiden en zuid westen. Benelux en Duitsland: veel be wolking en perioden 'met re gen, in Duitsland ook sneeuw. In zuid-Duitsland morgen nog droog. Middagtemperatuur omstreeks 11 graden. Frankrijk: veel bewolkirj van tijd tot tijd regen. It zuiden en oosten dinsdag perioden met zon en al Alpengebied: aan de noojeke de woensdag regen, buni 1500 m sneeuw. Aan de pari zijde overwegend zonnig. graden-grens oplopend 2000 m. Middagtemperatuur de dalen tussen 10 grad^isc het noorden tot 14 in heVeze den. en n Spanje en Portugal: zo^^ maar in het noordwesten i toe bewolking en wat rrf Middagtemperatuur varfkei graden in het noordweste val 22 in het zuiden. ren Italië en Joegoslavische )pze, flinke perioden met zoiQiei vrijwel overal droog. Micwen temperatuur 14 tot 18 gr^g j Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam voor kinderen in nood GIRO 100900 BEEKLAAN 414 - 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940*

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2