CcicUc 0omcmt r 4 Exti^stortj)laatsen in Zuid-Holland Bij VS bluffen over akkoord Euroraketten izenden Chinezen :k na giflozingen LEIDSE VUIL- NIET MEER KWIJT Zoutendijk keert nJ net terug in rVD-fraetie senaat WORTELTJES EN VARKENSLAPPEN Parkeermanoeuvre met tragische afloop BEDRIJVEN CONTACTDAGEN Drie slachtoffers van veerboot aangespoeld KOSTER EN ZOONS GRUPEN INBREKERS AC Milan: „Ook Van Basten van ons" Maandag 23 maart 1987 78e jaargang no. 23762 dagblad voor zuid-holland Uitgave Westerpers. behorende lot Sijthofi Pers, Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-BankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnidagvan 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. HET WEER In de nacht en ochtend veel bewolking en af en toe regen. Plaatselijk mist en in de loop van de dag enkele opklarin gen. Minimumtemperatuur omstreeks 4, middagtempera- tuur rond 12 graden. Wind zuidwest, matig, overdag tijdelijk afnemend. Zon op: 06.37; onder: 18.57. Schevenin- gen hoog water: 08.20 en 21.21; laag water: 02.45 en 15.46 uur. jovaibiNG Meer dan 14.000 mensen y |e Chinese provincie Shanxi ver- vergiftigingsverschijnselen na drinken van door giflozingen -uild water. Dit heeft het dagblad ndek^ieunieuws China" bekendge- t. Volgens de krant is een aan- ensen er ernstig aan toe, maar •lijke slachtoffers werden niet ge il. De krant meldde dat tijdens re- itiewerkzaamheden in een kunst- tfabriek op 2 januari 17 kubieke ■r giftige chemicaliën werd ge- 1 in de rivier de Nanzhang. Meer 14.000 mensen hadden na de lo- Lrj last van maagpijn, buikloop, dui- C^heid en misselijkheid. Openbaar vervoer in Amsterdam hervat AMSTERDAM Het personeel van het Gemeentelijk Vervoer Bedriif (GVB) heeft vanmorgen om half elf vergaderd over het akkoord dat gis teravond laat werd bereikt tussen de Abva/Kabo en de Amsterdamse wet houder Jonker van personeelszaken. Het zag ernaar uit dat het personeel met het onderhandelingsresultaat zou instemmen zodat het openbaar ver voer (bussen, trams en veerboten) in de middag weer op gang zou komen. Het Damrak in Amsterdam leek zaterdag wel een grote parkeer plaats. Door de staking van het openbaar vervoer en de parkeer politie had geen enkele automobilist die dag moeite een plaatsje te vinden voor zijn auto. mgetjes gered p it drijfzand ^MEN De brand- v'"ajer moest er zatermid- j» aan te pas komen om fee jongetjes uit het Jjfzand te halen dat pr de afgraving van de jeine Rietpias in Em- [n is ontstaan. Jeroen Ibon (6) en Tim Roling in Ll() hebben een uurtje in blubber vastgezogen keten. Vader Sijbon zei ögs na de goede afloop: Ie kinderen stonden tot de bovenbenen in i drijfzand en zaten 24urvast. We konden voon niks beginnen, •oen vroeg nog: „Pap- kom ik er wel uit", keken wel bang, ja. Ik i toen dat ze maar stil pesten blijven staan, fen later heeft de andweer ze eruit kun- in krijgen. De kinderen |bben 's nachts weer ima geslapen". LEIDEN Er moeten op korte ter mijn extra stortplaatsen in de pro vincie Zuid-Holland komen voor af val dat tot nu toe in België wordt gedumpt. Dit heeft gedeputeerde J.W. Hekkelman vanmorgen aange kondigd na het Belgische besluit dat er geen Nederlands afval meer in België mag worden gestort. Hoeveel stortplaatsen er moeten komen, is nog niet bekend, omdat de provin cie niet precies weet om hoeveel af val het gaat. „Van de 700.000 ton afval die jaar lijks van Zuid-Holland naar België wordt vervoerd, kan nog een deel in Rotterdam en Dordrecht worden verbrand. De Afval Verwerking Rijnmond kan ook nog wel wat kwijt. Wat de stortplaatsen betreft, zal het lastiger zijn. Iedereen is er van overtuigd dat ze er moeten ko men. Maar niet in de eigen achter tuin, liever bij de buren", aldus Hekkelman. Hij erkent, dat het nu aantrekkelijk wordt om illegaal te storten. Vooral voor Zuid-Holland zijn de problemen groot, omdat jaar lijks vanuit Nederland een miljoen ton afval naar België gaat en zeven tig procent daarvan uit die provin cie afkomstig. De Leidse vuilverbranding kan in de problemen komen als de Belgi sche grenzen op korte termijn dicht gaan voor vliegas en ovenslakken. De vuilverbranding wil met het be drijf dat voor het vliegas en de slak ken naar België transporteert en de provincie bekijken hoe de proble men opgelost moeten worden. De Leidse vuilverbranding laat jaarlijks vele tonnen vliegas en ovenslakken restanten die overblijven na ver branding van huisafval naar Bel gië afvoeren. De vuilverbranding hoopt volgend jaar een eigen stort- gebied bij De Does in Leiderdorp in gebruik te kunnen nemen. Op lan gere termijn zullen de problemen daarom opgelost kunnen worden. Vertrek Gullit in wereldpers EINDHOVEN De trans fer van Ruud Gullit naar AC Milan heeft niet alleen voor opwinding gezorgd in alle geledingen van de Ne derlandse en Italiaanse me dia. De aankoop van Berlus coni voor zeventien miljoen gulden werd in Italië zo mo gelijk nog breder uitgemeten dan de tweede seizoensne derlaag van Maradona's Na- poli. Ook in de rest van de wereld kreeg de zaak, met de achtergronden, alle aan dacht. De Nederlandse voet baller van het jaar werd alom geroemd om zijn tech nische vaardigheid, gekop- field aan kracht en uitstra- ing. „Nederlands opwin dendste ontdekking sinds de uitvinding van het totaal voetbal in de jaren zeven tig", was één van de kwalifi caties. En dus is zijn vertrek de gevoeligste aderlating voor PSV, dat zijn enige ster ongaarne met de noorderzon naar het zuiden ziet vertrek ken. „Een sportief verlies, waar we natuurlijk niet gelukkig mee zijn", zei de Eindhoven- se manager Kees Ploegsma. „Financieel heeft PSV zeker niet gecapituleerd. We wa ren er vrij zeker van dat de arbitragezaak door ons zou worden gewonnen. Maar we waren hoe dan ook blijven zitten met het probleem van een speler, die zijn zinnen 7-jarige Tim (links) en de 6-jarige Jeroen (met muts) worden door brandweerlieden uit hel drijfzand in Emmen gehaald. isti (Van onze parlementaire redactie) ïtjn HAAG Dr. G, etendijk, sinds bijna ze- jaar fractieleider van VVD in de Eerste Ka- tlr, voelt zich gedwon- li in juni afscheid te ne- !n van de politiek. Hij ert niet terug in de iuwe Eerste Kamer, die 9 juni door de provinci- f staten wordt gekozen, Idat hem was gebleken 9 t zijn kandidatuur bin- WÉ de partij omstreden BBs. Ook de voormalige ijvoorzitter van de fD, J. Kamminga, heeft weten geen prijs er te stellen op een se- atszetel. •sitie van Zoutendijk it "binnen de VVD al enige ter discussie. De meerder- igjd van de regionale afdelin- i in zijn partij (kamercen- les) had hem niet op de eer plaats gezet van de lijst met ïrale kandidaat-senatoren, en zagen in Zoutendijk de n die mede-verantwoorde- was voor de incidenten en ies binnen de partij, die de D de afgelopen jaren elec- aal verlies hebben opgele- Den Hfd. ;n de kamercentrales begin jaar de ontwerp-kandida- r lijst voor de Eerste Kamer N.L lenstelden, zetten zij sena- pjj ir. D. Luteijn op de eerste plaats en Zoutendijk op de tweede. Het hoofdbestuur van de VVD, dat deze handelwijze van de achterban beschouwde als een onterechte motie van wantrouwen jegens Zouten dijk, besloot de fractieleider toch tot lijstaanvoerder aan te wijzen. Afgelopen zaterdag vergader de in Scheveningen de VVD- verkiezingsraad, waarin verte genwoordigers uit alle kamer centrales zitting hebben, om tezamen met het hoofdbestuur de definitieve kandidatenlijst voor de senaatsfractie vast te stellen. Het was al enkele we ken duidelijk dat de kamer centrales daar van plan waren Zoutendijk opnieuw een plaats op de lijst te laten zakken. Zoutendijk liet het echter zo ver niet komen. Voorafgaande aan de vergadering las nij een verklaring voor, waarin hij meedeelde zich geheel uit de politiek te willen terugtrek ken. Daardoor werd de uit Zeeland afkomstige ir. D. Lu teijn, actief in diverse land bouworganisaties, alsnog lijst trekker. Pag. 3: Zoutendijk: „Ik had me een ander afscheid voor gesteld" (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding Geschrapte 90 worteltjes, CQ zak ±500 gram Magere varkenslappen, 500 g 538338CQQ kilo 3x3)®® 0Ö5S O.ZsO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN BOSCH Een 77-jarige man uit Rosmalen heeft giste ren zijn echtgenote (75 jaar) overreden toen zij achter de auto stond om parkeeraanwijzingen te geven. Volgens de politie verloor de man de controle over de wagen verloren toen de auto ineens met volle vaart achteruit schoot. De vrouw, die onder de auto terecht kwam, werd met ernstige verwondin gen in het ziekenhuis opgenomen waar ze later op de dag is overleden. Houtrusthallen Den Haag Ontmoetingsplaats van nieuwe relaties ffl.ravf.:! Vakbeurs voor middenstand en bedrijfsleven -* MOSKOU Het Ameri kaanse voorstel om alle middellange afstandsra ketten uit Europa te ver wijderen is bluf geweest. De Verenigde Staten zijn helemaal niet van plan tot een akkoord te komen te raketten te verwijderen. Dat zegt Victor Karpov, hoofd van de afdeling wa penbeheersing van het ministerie van buiten landse zaken in de Sovjet- Unie. Karpov zei tegen het Russi sche dagblad Izvestia dat Was hington op een akkoord aan stuurt dat het ombouwen van middellange afstandsraketten in korte afstandsraketten toe laat. Het akkoord zou geen be perkingen bevatten ten aan zien van korte afstandsraket ten. Als de VS „ons willen af schepen met een vodje papier als dekmantel voor het behoud van het Amerikaanse kernra ketten-arsenaal in Europa, zul len we daar niet mee instem men," zei Karpov. De Rus was tot januari leider van de on derhandelingsdelegatie in Ge neve. Over de kruisraketten zei Karpov dat de VS niet willen dat deze vernietigd worden. Washington wil ze volgens hem uit Europa terugtrekken om schepen en onderzeeërs mee uit te rusten. „Met andere woorden, Washington wil in bezit blijven van al zijn mid- dellange-afstandsraketten maar onder een andere dek mantel", zei Karpov. Pag 5: Warchaupact bijeen voor raketvoorstel Thatcher houdt kernwapen- produktie geheim WESTKAPELLE/DOMBURG Bij Westkapelle en Dom burg, gelegen langs de uiterste westkust van het eiland Walc heren, zijn zaterdag de stoffelijk resten gevonden van drie vrouwen. Aangenomen wordt dat het gaat om mensen die op 6 maart bij Zeebrugge zijn omgekomen bij de ramp met de veerboot Herald of Free Enterprise. Op de kledingstukken van één van de vrouwen zat een speld van de rederij Town- send Thoresen, de eigenaar van de gekapseisde veerboot. Zeebrugge ligt ongeveer 20 kilometer van Westkapelle, aan de andere zijde van de Westerschelde. Bij de zoekactie naar meer slachtoffers en drijvende containers van de gekapseisde veerboot stootte gistermorgen een patrouillevaartuig van de rijkspolitie lek en strandde in de monding van de Wester schelde. Het lek werd bij laag water gedicht waarna de boot op eigen kracht naar een Vlissings bergingsbedrijf kon va ren. SASSENHEIM Twee Amsterdammers van 38 en 41 jaar ke ken zaterdag lelijk op hun neus. Zij waren juist bezig een kroon luchter te stelen uit de Hervormde Kerk aan de Jacoba van Bei- erenlaan in Sassenheim, toen zij gestoord werden door de koster en zijn vier zoons. Zij hadden wat lawaai gehoord en troffen in de kerk het tweetal aan. Met enkele rake klappen brachten de koster en ziin zoons de inbrekers van hun ideeën af en hielden ze vast, totdat de politie hen kwam halen. CONTROLE VEEWAGENS LEIDERDORP De rijkspolitie van Leiderdorp heeft in sa menwerking met de verkeersgroep van het district en de bere den politie vanmorgen 33 veewagens gecontroleerd op de Enge- lendaal in Leiderdorp. Er werden negen processen-verbaal op gemaakt tegen handelaren, die op weg waren naar de veemarkt in de Leidse Groenoordhallen. Over het algemeen ging het om veewagens die te vol waren gestopt met dieren. In sommige wa gens werden dieren vervoerd die niet in dat soort wagens ver voerd mogen worden. Ook werden technische mankementen geconstateerd. heeft gezet op AC Milan. Dan zitten club en speler op een ander spoor". Tot zijn opluchting kreeg Gullit, die het door de Mila nese baas Berlusconi te beta len bedrag zelf belachelijk noemde, zaterdag onver wacht de medewerking van zijn huidige, ook niet onder betalende werkgever bij het sluiten van een drie-jarige overeenkomst met de Itali aanse televisie-tycoon. De international kan zich derhalve onverwacht in re latieve rust voorbereiden op de belangrijke wedstrijd te gen Griekenland, die wel rechtstreeks wordt uitgezon den in Monaco, maar door Berlusconi nog niet als voor proefje aan het Italiaanse publiek wordt voorgezet Dat moet het nog even met het huidige AC Milan doen en de huidige trainer Lied- holm. Al wisten Italiaanse kranten ook al te melden, dat Liedholms vertrek na kende is. Ruud Gullit proost op zijn transfer met zijn vrouw Yvonne (links), zijn vriend Ron Niekerk (ex-speler van Haarlem) en diens echtgenote. ROME „Ook Marco van Basten is van ons". Dat heeft de gedelegeerd bestuurder van AC Milan, Adriano Galliani, ge zegd. Op een bijeenkomst van de zestien Italiaanse profclubs van de eerste divisie heeft Galliani namens AC Milan offi cieel meegedeeld dat zijn club ook Van Basten heeft inge lijfd. Het bestuur van de Eindhovense miljoenenclub, dat vorige week Hans Kraay vanwege de „affaire-Gullit" liet opstap pen, wil het vertrek van Gullit naar AC Milan opvangen door Frank Rijkaard alsnog bij Ajax los te weken. Rijkaard tekende weliswaar onlangs in Amsterdam bij, maar zou ook PSV een toezegging hebben gedaan. Flarden. Die zijn blijven hangen, na zo'n weekein de vol met nieuws. Flarden van radiouitzendingen en van televisiebeelden. Niet helemaal volledig, want het is weekeinde. Het nieuws is voorbij voor je het weet. Gelukkig hebben we nog de krant. Om te lezen, hoe het nou precies staat met de berging van de Harold of Free Enterprise, wat er aan de hand is in de Kamer rondom de aids-test bij bui tenlanders, wat het CDA volgens WD'er Vonhoff moet doen, waarom Zoutendijk en Kamminga niet in de Eerste Kamer willen en hoe het met de sta king in Amsterdam is afgelopen. En dan al dat nieuws nog uit het buitenland en uit Leiden en om geving. Lees de Leidse Courant en u bent weer bij. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1