„Mijn bemanning kon niet op ramp voorbereid zi jn" Politiemannen in pyama dood gevonden Georgelli was actief in SDI-onderzoek Rumoer in Parijs over verbod pikante bladen KAPITEIN VEERBOOT IN EERSTE INTERVIEW Jgisch ies nu jwel rmonenvrij WACHT MET ACTIE »aGEN ZURE REGEN PLEIDOOI ^TTENLAND üeidóaQowiant ZATERDAG 21 MAART 1987 PAGINA 7 irner eerste itse secretaris- ieraal NAVO j De Westduitse minister Defensie, Manfred Wörner, i waarschijnlijk opvolger je Britse Lord Carrington ecretaris-generaal van de I). Dit is uit ingelichte bron [d door het Westduitse pers- u DPA. De vierjarige Iperiode van Carrington volgend jaar juni af. Wör- hu de eerste Westduitse se- [is-generaal worden. Eerder de functie vervuld door on- Bnderen de Nederlanders Stikker en Joseph Luns. Tiener veroordeeld wegens doodslag op ouders Bobby Ewing BOULDER Een rechtbankjury in de Amerikaanse stad Boulder heeft de 19-jarige Kenneth Miller veroor deeld wegens zijn aandeel in de overval op de bar van de ouders van Patrick Duffy, alias Bobby Ewing van Dallas. Bij de overval in novem ber 1986 kwamen beide ouders om het leven. De jury achtte Miller schuldig is aan de dood van Terren- ce en Marie Duffy, hoewel moord met voorbedachte rade niet bewezen geacht werd. Miller pleegde de over val samen met zijn even oude vriend Sean Wentz. Italië temt automobilisten met superboetes ROME Italië heeft de automo bilisten in zijn binnensteden in minder dan drie dagen „getemd" door superboetes op te leggen. In Rome en Napels, waar het anders een complete chaos is, gedragen de automobilisten zich keurig en voetgangers durven zelfs weer de zebra's te gebruiken. Dit komt door een legertje contoleurs, dat zeer snel is met het boeteboekje. De opgelegde boetebedragen kunnen oplopen tot 500 gulden voor fout parkeren (als dat het verkeer hindert) of door rood licht rijden. Tweede Saoedische gijzelaar vrij BEIROET In Libanon is een tweede Saoedische gijzelaar vrijgelaten. Kort na zijn vrijla ting gaf de zakenman Khaleb Deeb een persconferentie. Hij zei op 26 januari door een groep gewapende mannen in het Isla mitische westelijke deel van Beiroet ontvoerd te zijn. Dank zij bemiddeling van Amal-leider Nahib Berri zou de Sii'itische Amal-militie de man hebben la ten gaan. Afgelopen woensdag werd de Saoedische diplomaat Bakr Damanhuri na ruim twee maanden gevangenschap op vrije voeten gesteld. Duvalier verliest 16 miljoen aan VS WASHINGTON De bezittin- gen in de Verenigde Staten van de voormalige dictator op Haïti, Jean Claude Duvalier („Baby Doe"), zijn in beslag genomen. President Ronald Reagan heeft hiertoe gisteren een beschik king ondertekend. Duvalier, die momenteel in Zuid-Frankrijk leeft, bezit in de VS een vermo gen dat wordt geschat op ruim 16 miljoen gulden. Het Ameri kaanse Congres had Reagan ge vraagd de goederen te redden voor de bevolking van Haïti, het armste land op het westelijk halfrond. Cultureel verdrag met Marokko van kracht RABAT Het bezoek van minister Van den Broek aan Marokko heeft tot resultaat gehad dat het vier jaar geleden getekende culturele akkoord tussen beide landen op 1 mei in werking zal treden. Ook verdragen over het vermijden van dubbele belasting en het wegtransport, die in 1977 en 1982 werden getekend, zullen naar verwachting over enkele maanden van kracht worden. Minister Van den Broek vertrok vanmor gen na een officieel bezoek van drie dagen aan Marokko naar Algerije. Hij en zijn Ma rokkaanse collega Abdellatif Füali, toonden zich gisteren buitengewoon tevreden. Het verdrag regelt onder meer de komst van Marokkaanse onderwijskrachten voor on derwijs in het Arabisch voor de bijna 28.000 Marokkaanse kinderen in Nederland. LONDEN „Mijn be manning was goed geoe fend, maar de ramp met de Herald of Free Enter prise voltrok zich zo snel dat niemand daarop voor bereid kon zijn". Dit zei kapitein David Lewry gis teren in zijn eerste inter- |M sMMm-MSffiaasa v*ew sedert de tragische Bin David Lewry (46) poseert samen met zijn vrouw, twee gebeurtenissen met de 1 na de rampzalige gebeurtenissen in Zeebrugge. veerboot op vrijdag zes maart in Zeebrugge. De „Herald of Free Enterpri se" kapseisde binnen twee minuten en maakte daar bij volgens de jongste offi ciële cijfers op zijn minst 134 slachtoffers. Lewry raakte gewond en werd in shocktoestand naar Enge land overgebracht. De kapitein liet zich niet uit over de oorzaak van de ramp, ven uit met de slachtoffers en hun familieleden en kennis sen. Ook prees hij de beman ningsleden die urenlang heb ben geholpen passagiers uit het half gezonken schip te krijgen. Deskundigen houden het er op dat er water is bin nengestroomd via de open staande boegdeuren van de veerboot. De reden waarom die deuren open zijn blijven staan wordt momenteel nog onderzocht. de ramp zelf een longbesch ging op en raakte gewond aan zijn schouder. „Toen het schip op zijn kant lag, bevond ik mij onder water in het stuurhuis. De bootsman Terry Ayling en kwartiermeester Tom Wilson haalden de eerste en de twee de officier en mij uit het wa ter. Ik kan me nog maar flar den herinneren. Ik heb geen idee hoe lang ik in het water was. Bij tijd en wijle raakte ik buiten bewustzijn. Het was koud, nat en ik had pijn", al dus Lewry. Hij kon zich verder geen de tails herinneren behalve dat hij op het schip wilde blijven. Bemanningsleden hebben eer der verteld dat ze de kapitein met geweld van de boot heb ben moeten krijgen omdat hij wilde blijven helpen. Lewry zei ook dat hij veel steunbetui gingen heeft ontvangen uit de hele wereld maar ook van pas sagiers. R n onze correspondent) iSEL Het Belgische dat naar Nederland geëxporteerd, is prak- hormonenvrij. Dit is gis- vastgesteld tijdens het ïnschappelijk beraad van eterinaire keuringsdien- ran de drie Benelux-lan- eerder dit jaar grote !men waren ontstaan de vleesexporten naar (land en minister Braks lbouw en Visserij) al had igd de grens te sluiten Belgisch vlees, zijn de )les in België verscherpt, ns de Nederlandse in- e zijn sinds begin maart naar bij 22 dieren spuit en ontdekt en bleek in hf 'van die) gevallen sprake lormooninjecties. ms de Belgische delega- ler, dr. Soulier, komen —^speetjes 17 april bijeen ^•—jpnieuw gegevens uit te ^Klen. Tijdens het beraad is Europese Commissie op enkele manier aan de 260 geweest. Nederland had lergelijke klacht overwo- als België op de Neder- e protesten niet zou rea- het met sc^erPere controles. (Vervolg van de voorpagina) ROME Het Star Wars-project (SDI) van de Ameri kaanse president Ronald Reagan vormt mogelijk de achtergrond van de aanslag op generaal Georgelli. Gis teren werd bekend dat de militaire topman zich bezig hield met de bewapening van de Italiaanse luchtmacht en ook van doen had met het onderzoek naar strategi sche ruimtedefensie. De generaal die op weg was naar huis, had vanwege het drukke verkeer een kleine sluipweg genomen. De terroristen die het doen en laten van de topmilitair goed moeten hebben bestu deerd, hadden daar kennelijk op gerekend. Net op het punt waar de wagen van de generaal vaart moest minderen, vond de aanslag plaats. De militair achter het stuur, die door de terroris ten ongemoeid was gelaten, werd met shockverschijnselen opge nomen in een ziekenhuis. In een telefoontje aan de Milanese redactie van de krant „La Republica" werd de verantwoordelijkheid voor de aanslag opge ëist door de Strijdende Communistische Partij, de militante vleugel van de Rode Brigades, die op dit moment de dienst uit maakt bij deze terroristische organisatie. De Italiaanse politie bestempelde de moord als een „klassieke aanslag". Met de moord op Georgelli zoeken de Rode Brigades kennelijk opnieuw aansluiting met de Action Directe in Frank rijk en de Rote Armee Fraktion (RAF) in West-Duitsland. In Frankrijk vermoordde de Action Directe generaal Audran, die zich op hetzelfde werkterrein bewoog als Georgelli. In West- -Duitsland doodde de RAF de wapenfabrikant Ernst Zimmer- mann in zijn huis bij München. De aanslag op de Italiaanse ge neraal past precies in deze strategie van het West-Europese ter rorisme tegen de NAVO en de bewapening. ar (Van onze correspondent) 5SEL De EG-milieuministers hebben ook gisteren geen 5 enord bereikt over vermindering van de uitworp van zwavel t/de en stikstofoxiden, twee notoire veroorzakers van zure 1, in de grote stookinstallaties. Minister Nijpels (Milieube- I verklaarde na afloop dat er wel vooruitgang is, „maar je een hele sterke bril nodig om die te zien". Met name Spanje jngeland hebben hun verzet tegen scherpere normen nog opgegeven. ussflfiebben de „twaalf" zich ertoe verplicht de volgende Milieu- op 21 mei, tot een akkoord te komen. Wel werd overeen- nenéning bereikt, met uitzondering van- Denemarken, over een Israëlische luchtaanval in Zuid-Libanon TEL AVIV De Israëlische luchtmacht heeft gisteren een aanval uitgevoerd op een ver laten guerrillahoofdkwartier bij de havenstad Sidon in Zuid-Libanon. De piloten meldden voltreffers en zijn be houden op hun basis terugge keerd, aldus een communiqué van het militaire opperbevel in Tel Aviv. Bij de actie zou den geen slachtoffers zijn ge vallen. Het was de zevende aanval op een doel in Libanon sinds het begin van dit jaar. ISKE EN W1SKE DE HELLEGATHONDEN (C) Standaard Ultflevert|/Wavary Productlona Even schrikken schrikken toen een auto dwars door de etalageruit dook. De au tomobilist zei dat hij in de winkel in'het Amerikaanse plaatsje "Cherry Hill belandde, omdat het gaspedaal vast was komen te zitten. Zijn remmen werkten daarbij kennelijk ook niet naar be- Wlnkelbediende Karl Pearce leunt over zijn toonbank alsof hij wil horen. Er waren geen gewonden, maar de ravage was er niet vragen: „Kan ik u helpen?", maar het was toch echt wel even minder om. (Vervolg van de voorpagina) ST-LAURENT In Suri name wordt er druk over gespeculeerd of het jungle commando van Brunswijk verantwoordelijk gesteld moet worden voor de dood van drie politieman nen, die gisteren na de aanslag op de politiepost bij Tamanredjo levenloos werden aangetroffen. Volgens het Surinaamse pers bureau SNA zijn de drie slachtoffers door de mannen van Brunswijk van hun bed gelicht en in koelen bloede ge ëxecuteerd. Ze waren nog in pyama. Vervolgens staken de jungle-commando's het kan toor van de stichting landbou wontwikkeling Commewijne in brand en gijzelden geduren de enige tijd de directeur. Later in de ochtend zou er op nieuw een schietpartij geweest zijn, toen de commando's een auto trachtten te stelen en daarbij weerstand ontmoetten. Volgens de Surinaamse media raakten hierbij twee mannen, een vrouw en een achtjarig meisje gewond. Het commando reed vervolgens naar Meer- zorg op drie kilometer afstand van Paramaribo, aan de over kant van de Surinèmerivier. Bij hun overval op de politie post aldaar werd een agent ge wond en wist een ander onge deerd te vluchten. Met benzine uit een nabijliggend benzine station werd de politiepost vervolgens in brand gestoken. Onmiddellijk na de aanslagen besloot de militaire regering het veer over de Surinameri- vier stil te leggen. De com mando's hebben vermoedelijk van dit veer gebruik gemaakt om van Tamanredjo Meerwijk te komen. Het optreden van het junglecommando leidde tot paniek onder de bevolking van het district Commewijne. Veel mensen trokken naar de hoofdstad. Militairen van het nationale leger naar werden naar het district gedirigeerd, en pasten strenge controle toe op personen en voertuigen. Di plomaat en woordvoerder van Bouterse Heidweiller noemde de acties bij Paramaribo gister avond „typerend" voor het Jungle Commando. „Dit zijn kleine groepjes rebellen die snelle hit-and-run-acties uit voeren, waarbij vernield en gemoord wordt. Zelfs met een zeer groot en perfect georgani seerd leger kun je dit soort operaties niet voorkomen". Infarct treft Amerikaanse onderhandelaar WASHINGTON De Ameri kaanse leider van de onder handelingsdelegatie bij de wa penbesprekingen in Geneve, Max Kampeiman, is getroffen door een lichte hartinfarct. Hij is in een ziekenhuis opgeno men en moet zeker een week rust houden. De 66-jarige on derhandelaar zou dinsdag voor een Senaatscommissie gehoord worden over het Strategisch Defensie Initiatief. De volgen de gespreksronde in Genève was gepland op 8 mei. PARIJS Bij de opening van de Franse boekenweek is een hevige rel ontstaan over het besluit van de regering-Chirac de verkoop van vijf pikante tijdschriften voortaan te ver bieden. Ook komt er een leef tijdsgrens voor boeken waarin erotische of pornografische af beeldingen zijn opgenomen, in een poging de jeugd te be schermen tegen schadelijke in vloeden. President Mitterrand heeft zich in de discussie ge mengd door te verklaren de maatregel in feite neerkomt op censuur. „En ik ben tegen alle vormen van censuur Volgens een wet uit 1949, die nu weer uit de kast is gehaald, mogen onder meer de Franse edities van „Penthouse" en „Newlook" niet meer aan jon geren verkocht worden. Voor vijf andere bladen geldt een algeheel verbod op de openba re verkoop en op het adverte ren. „Vrijheid is nog geen bande loosheid en het is van essen tieel belang dat de jeugd be schermd wordt", zei minister van binnenlandse zaken Char les Pasqua. Hij kondigde wel aan een commissie van uitge vers, rechters en parlementa riërs te consulteren alvorens de maatregel definitief van kracht wordt. Ex-minister van cultuur Jack Lang veroordeelde de aange kondigde actie als „in - strijd met het recht van meningsui ting en publicatie". Volgens het dagblad Libération, dat zes pagina's aan de omstreden maatregel wijdde, is het besluit „een eerste aanwijzing van een proces van culturele achteruit gang". „De fatsoensrakkers zijn terug", aldus Libération. door Bert van Velzen Don Eladio Blanco Villa heeft een goede advocaat nodig. Anders zal hij moeten brommen voor het wapengeweld waarmee hij zijn Spaanse geloofsijver heeft ondersteund. Hij heeft, zo lazen wij dezer dagen met ontsteltenis, een ziin gezag ondermijnende gelovige in het been geschoten. Een op het eerste gezicht straffe maatregel. Waarom schoot Don Eladio, pastoor te Pixeiro in de landstreek Galicië, die in het uiterste noordwesten van Spanje beklotst wordt door de Atlantische Oceaan en de Golf van Biscaye waarom schoot Don Eladio niet in de lucht? De echo van de schoten van Pixeiro weerkaatste tot in de verre uithoeken van de wereld. De berichten waren tot dusver summier en gaven de indruk dat de 47-jarige pastorale schutter een nazaat moet zijn van Don Quichot, wiens vroomheid hem naar de bol is geslagen. Valt er een lans te breken voor Don Eladio? Er hangt reeds een boetekleed voor hem klaar. Men zal hem Don Bombardo gaan noemen en nimmer vergeten dat hij in Gods naam is gaan schieten. Wat Don Camillo betekent voor de damesfiets, wordt Don Bombardo voor de Colt punt 45. Bij de bepaling van de strafmaat zal hiermede rekening gehouden moeten worden. Bij het afwegen van verzachtende omstandigheden en/of verminderde toerekenvatbaarheid zal moeten worden nagegaan of Don Bombardo, gedreven door de kille eenzaamheid van het celibaat, zich wellicht in te ruime mate heeft gelaafd aan de cider, die in Galicië in grote hoeveelheden wordt aangemaakt De cider drinkt gemakkelijk weg, maar overmaat leidt, evenals bij de zwaardere Calvados, tot verregaande roekeloosheid, gekoppeld aan laaiende drift Daarom is het zo jammer dat de kelders van Don Bombardo wel op wapens, maar niet op cider zijn onderzocht De zachtaardige Albarino uit Pontevedra herbergt geen duivels, zoals de cider, maar deze mooie Galicische wijn zal men in de kelder van een arme dorpspastoor niet aantreffen. Het is een nobele clericale wijn, waarvan de druiven zijn aangedragen door pelgrims op weg naar Compostella. Het is een typische wijn voor Jezuieten, die van nature geen domme dingen doen. Don Bombardo is een echte ciderman. Zijn woede laaide op omdat een oud vrouwtje, dat op vrijdag 13 maart was overleden, klaarblijkelijk in de laatste jaren van haar leven had besloten dat zij zo dicht bij de hemel stond, dat zij niet meer naar de kerk hoefde. Volgens de persbureaus was zij „niet geregeld" of „nooit meer naar de mis gegaan. Don Bombardo meende dat zij deswege „geen volwaardige" begrafenis verdiende en deelde de begrafenisgangers in de kerk mede dat hij de kist niet naar het kerkhof zou vergezellen. De gelovigen begonnen gezagsondermijnend te morren en Don Bombardo trok zijn pistool. Edelachtbare heren, leden van de jurv. Had verdachte maar in de lucht geschoten, zodat de kalk uit de kruisgewelven op de zwarte klederen der rouwenden zou zijn nedergedaald om daar als waarschuwing te beklijven. Maar helaas, Don Eladio loste vijf schoten, waarvan er zich een vastbeet in het been van een rebel. Kerkrechtelijk stond Don Bombardo stevig in zijn schoenen toen hij besloot het oude vrouwtje niet naar haar laatste rustplaats te begeleiden. Barmhartig was dat in geen geval en geen enkele Vaticaanse missive verplicht hem om pogingen tot afbraak van zijn gezag te vuur en te zwaard, of met de kogel, te bestrijden. Nochtans bepleiten we erbarmen voor Bombardo. Hij heeft zich netjes overgegeven aan de Guardia Civil en geen schot gelost op het wereldse gezag. Er zijn geen doden gevallen. Don Bombardo zal zijn wapens neerleggen en voor iedere kogel, aie hij in de kerk heeft afgeschoten, een novene houden. Er blijft, als we de zaak in perspectief willen plaatsen, toch nog een heel verschil tussen de zondvloed en een kogel in de kuit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7