Image milieu- activist is aan herziening toe Werkende vrouw beter opgeleid dan man Geen heksenjacht op cholesterol EetdaeCoivtant Lokauto in strijd tegen autokrakers Scharrelei populair v DIRECTEUR ZUIDHOLLANDSE MILIEUFEDERATIE: Lokaal telefoneren mogelijk duurder na privatisering PTT VERLOF VOOR ZWANGERSCHAP MEESTAL TE KORT giWNENLAND ZATERDAG 21 MAART 1987 PAGINA 3 erden nog vast PHEN De vier Koerden die [lopen zondag werden opgepakt f aanleiding van de schietpartij Ens het Koerdisch nieuwjaars- jt in de schouwburg in Deventer, [en in hechtenis. Afgelopen don- lag oordeelde de rechter-com- [aris dat één van de mannen kon •den vrijgelaten omdat er te wei- Ibewijzen tegen hem waren. Offi- j van justitie mr. P.H.A.J. Cre- k ging daarop in hoger beroep, iyond dat de man in verband met ^onderzoek nog ingesloten moest ten en achtte de kans op herha- aanwezig. Daarop werd de i gisteremiddag weer werd op- :t De vier worden verdacht [poging tot moord. DEN BOSCH De gemeentepolitie in Den Bosch maakt al ruim een jaar ge bruik van een zogenaamde „lokauto" om het groeiende aantal auto-inbraken in die stad een halt toe te roepen. Dat staat in het jaarverslag over 1986. Ove rigens steeg in datzelfde jaar het aantal auto-inbraken in Den Bosch met meer dan een kwart, n het jaarverslag toont de politie zich niettemin tevreden over het resultaat van het experiment. In 1986 liepen vijftien inbrekers tegen de lamp doordat ze de lokauto als doelwit uitkozen. Door een stil alarm op de cen trale meldkamer kon de politie de in brekers meestal op heterdaad betrap pen. Benzine wordt cent duurder ROTTERDAM Benzine wordt maandag een cent per liter duurder. Dat houdt in dat aan de zelftankpomp een liter super- benzine 161 cent gaat kosten en een liter gewone benzine 156 cent. De prijzen van dieselolie en LPG blijven het zelfde. Vissen op kabeljauw en wijting beperkt DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij heeft met in gang van dinsdag het vissen op ka beljauw en wijting beperkt. Neder landse vissers hebben dit jaar de toe- gestande hoeveelheid kabeljauw al voor de helft binnengehaald; bij de wijting is dat een derde. Vissers die zijn gespecialiseerd op het vangen van deze soorten, de zogenoemde rondvisvissers, mogen per reis nog maar maximaal 2.000 kilogram ka beljauw en 4.000 kilogram wijting aanvoeren. De beperking geldt niet voor de op kabeljauw gespecialiseer de vissers die over een speciaal do cument beschikken. DEN HAAG De voorkeur van de consument voor schar releieren boven eieren uit leg batterijen groeit. Uit een en quête die het bureau Inter view heeft gehouden in op dracht van de Dierenbescher ming blijkt dat ruim zeventig procent van de Nederlanders voor eigen gebruik liever scharreleieren koopt. Dit cijfer verklaart volgens de Dieren bescherming de sterk gestegen verkoop in de afgelopen jaren van deze eieren van 220 mil joen stuks in 1984 tot 300 mil joen vorig jaar. Geld voor twintig harttransplantaties UTRECHT Het academisch zie kenhuis in Rotterdam mag dit jaar van de Ziekenfondsraad twintig harttransplantaties uitvoeren. In een ontwerp-besluit, dat donderdag in de raad aan de orde komt, wordt hier voor een bedrag beschikbaar gesteld van ruim 5,6 miljoen gulden. Dit geld is ook bestemd voor de verdere behandeling van patiënten die al een transplantatie hebben ondergaan. In 1985 zijn er in Dijkzigt acht hart transplantaties uitgevoerd en vorig jaar vijftien. Een aantal van de pa tiënten die een ander hart hebben gekregen is al weer geruime tijd aan het werk. Drie patiënten zijn overle den. John Shad nieuwe Amerikaanse ambassadeur DEN HAAG John S.R. Shad (62), een amateur-parachutespringer, is, zoals dat in diplomatiek jargon heet, geparachuteerd als de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Den Haag. President Reagan heeft be roepsdiplomaten gepasseerd en zijn per soonlijke vriend en financiële expert Shad de functie gegund. De Republikein Shad, die grote bedragen inzamelde voor de ver kiezingscampagne van Reagan, heeft geen enkele ervaring op het gebied van de in ternationale politiek. Tot zijn benoeming was hij voorzitter van de SEC, de Ameri kaanse beurscommissie. Volgens deskun digen heeft zijn beleid het Amerikaanse bedrijfsleven per jaar honderden miljoe nen dollars opgeleverd. Shad is de opvol ger van Paul Bremer III. geiiB weigert vacature °|jkhouder hasjwinkel 'ERDAM Het Rotter- ,rklISe Gewestelijk Arbeidsbu- heeft geweigerd te be- lelen bij het aantrekken een boekhoudkundige it voor een hasjwinkel in ;rdam. Het GAB vindt dat overheidsinstelling niet bemiddelen bij het aan- in van iemand voor een an £|el die wettelijk niet geac- de jeerd is. De woordvoerder de hasjwinkel zegt de wei- ïg niet terecht te vinden bedrijf heeft al tien men- in vaste dienst, voor wie lasting en alle sociale )0"r (dichtingen betaald wor- j ai poll dH|oo</ en appel 'evjjit bij overval iniflTENA De man die ren een postagentschap in \tena overviel, moet p md hebben opgekeken •j hij later de zak met zijn n"» openmaakte: een thermos- ?e 3 een zakje brood en een nnf/- De overvaller had de et fierder van het agentschap, ,i is ondergebracht in de on- \rie van de hervormde !V0x, 's ochtends opgewacht. (ibeheerder gaf daarop een itic zak die hij bij zich had J de overvaller, waarop het hazenpad koos. Met imf buit waarvoor hij beslist f was gekomen. igsn "aarscheurtjes vdidrie DC-10's HIPHOL Bij een DC-10 j de KLM zijn gisteren tij een reguliere inspectie scheurtjes ontdekt in een ,de twee horizontale staart - ;en. De inspectie werd [evoerd in Zurich door De Zwitserse maat- zippij controleerde daarop tide eigen DC-10 toestellen, itwee van de tien werden jieens haarscheurtjes op de- de plaats aangetroffen. De yi, die in totaal vijf DC-10- gtuigen in de vloot heeft, ie komende dagen de ove- I vier toestellen op Schip- aan een inspectie op haar- qrtjes onderwerpen. Vol- de luchtvaartmaatschap- is er geen reden de vlieg- jèn aan de grond te hou- nesië wordt vakantieland zuifc; ,-RLEM Bij de start van zomerseizoen zijn tot nu gemiddeld vijf procent ir reizen geboekt dan in ilfde periode vorig jaar. De emene Nederlandse Vere ng van Reisbureaus IVR) noemt het opvallend Tunesië als dè groeibe- mming naar voren komt, 'olgd door Turkije, Israël en inje. Het vliegtuig is een k populairder geworden, mals het gebruik van de ei- I auto. belangstelling voor- Grie- iland is moeilijk te peilen: (Is wordt een groei, deels l achterstand opgegeven, al- i de ANVR. Ook de Vere- jde Staten zitten in de lift. worden ook weer meer rei- I naar Oost-Europa geboekt, belangstelling daarvoor ingezakt na de ramp met kerncentrale in Tsjernobyl. goslavië blijkt echter plot- ng minder in trek. afgelopen winterseizoen is r de reisorganisaties en bureaus in ons land als re- ijk tot goed bestempeld. Dat dt voor zowel de winter- rtvakanties als voor win- vakanties naar zonnige lan- van de vaak gehoorde isen van de reizigers was i betere vakantiespreiding ir het seizoen. De indruk taat dat een deel van de va- ïtiegangers ook buiten de -k (Krokusvakantie) op reis willen, daarbij profiterend lagere prijzen en meer E mte. ROTTERDAM „Pas wanneer mensen zelf op een gifbelt blijken te wo nen, worden ze actief. Ze worden dan direct in hun eigen belang ge schaad. Dat de luchtver vuiling in de Randstad op de lange duur ook ge volgen heeft voor de ge zondheid, wil men niet zien", aldus directeur Niko van Brussel van de Zuidhollandse Milieufe deratie. Van Brussel reageert hier mee op de uitkomst van een onlangs gepubliceerd onder zoek van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen dat uit wees dat de Nederlandse be volking de afgelopen tien jaar minder milieubewust is geworden. „Mensen die dag in dag uit te maken hebben met luchtvervuiling sluiten daarvoor hun ogen. Men legt zich erbij neer, er vanuit gaande dat er niet aan te ont komen valt. Soms wordt het probleem zo verdrongen, dat men zelfs het bestaan ervan ontkent. Toch ruik ik elke dag weer dat Rotterdam stinkt". Overigens vindt Van Brussel, die in een vorige functie als bioloog onderzoek verrichtte bij de Leidse universiteit, dat ook de milieubeweging zelf schuldig is aan de afnemende belangstelling voor het mi lieu. „We moeten af van het geitenwollen-sokken-image. De milieu-activist is niet lan ger iemand die nieuwe ont wikkelingen tegenhoudt en terug wil naar grootmoeders tijd. Er is nou eenmaal veel vraag naar allerlei kunstpro- dukten, die niet per definitie slechter zijn dan natuurpro- dukten. De milieubeweging moet daarbij niet aan de kant blijven staan, maar meewer ken aan het ontwikkelen van minder schadelijke kunstpro- dukten". „Dit geldt ook voor de be strijdingsmiddelen in de land- en tuinbouw. Boeren en tuinders moeten vaak wel zware vergiften gebruiken om hun bedrijf rendabel te houden. Aan ons is de taak „Ik ruik elke dag weer dat Rotterdam aan te tonen dat er ook min der schadelijke middelen zijn. Boeren en tuinders kun nen daar alleen maar baat bij hebben, want zij lopen zelf de grootste risico's". Blauwe wimpel Of het Europees jaar van het milieu zal bijdragen aan een verhoging van het milieube wustzijn van de Europese burger wordt door de milieu beweging in twijfel getrok ken. Ook Van Brussel is niet overtuigd van het nut van de blauwe wimpel voor het schoonste strand en een zil veren bezem voor de schoon ste stad. „Niet alleen de burgers, maar vooral de Europese regerin gen moeten meer doen om de grensoverschrijdende milieu problemen op te lossen. Al leen bij rampen als in Tsjer nobyl en de vervuiling van de Rijn na de brand bij San- doz worden politici echt ac tief. Vergeten wordt dat de Rijn voortdurend wordt ver vuild. Men zou zo'n milieu jaar moeten aangrijpen om daar iets aan te doen. Ook het stimuleren van het open baar vervoer en het terug dringen van de uitstoot van stikstofoxyden door het auto verkeer staan bij ons hoog op het lijstje". Dat er maatregelen getroffen moeten worden, wordt door geen enkele politieke partij meer ontkend. Naar schat ting 25 tot 40 procent van alle problemen zijn te vinden in Zuid-Holland, waarbij met name het groeiende wagen park en de chemische indus trie in Rijnmond hoog scoren. Van Brussel: „Het ziet er naar uit dat de omvang van het milieuprobleem alleen maar groter zal worden. De Randstad blijft de economi sche motor van Nederland en de verkeersstroom tussen Rijnmond en Schiphol zal al leen maar groeien. Terwijl alle partijen pleiten voor handhaving van het groene hart van Zuid-Holland, lijkt men in de praktijk alleen maar oog te hebben voor het oplossen van de files. Vol gens de verkeerslobby moe ten er meer en bredere we gen komen. Dat daardoor al leen maar meer verkeer wordt aangetrokken waar voor in de steden geen ruim te is, beseft men onvoldoen de. Files zullen er altijd blij ven bestaan". Ook de over heid onderkent het milieu probleem ih Zuid-Holland. Vooral de laatste jaren is men de noodzaak van een overkoepelende milieufede ratie gaan inzien. Ondanks de bezuinigingen werden de beschikbare financiën, mede door subsidies van het minis terie van VROM en de pro vincie, verdriedubbeld tot een bedrag van 500.000. Daarvan kon een team van acht mensen, deels part-ti mers, worden aangetrokken. Resultaten Hoewel hij de resultaten niet direct aan zijn eigen organi satie wil toeschrijven ziet de directeur van de milieufede ratie wel degelijk dat er vooruitgang wordt geboekt. „Vooral op lokaal niveau is er al veel bereikt. Door een intensievere controle zullen er nauwelijks nog gifbelten bij komen, terwijl er al veel vervuilde grond wordt afge graven. Verder is ook de kwaliteit van provinciale wa teren door het bouwen van zuiveringsinstallaties aan zienlijk verbeterd". „Het grootste gevaar voor de de vervuiling. Het gaat daar bij om vervuiling die geleide lijk en verspreid over een groot gebied een vrijwel on herstelbare schade aanricht. De zure regen is daar een voorbeeld van. Een voor beeld in Zuid-Holland is de fluor-uitstoot in het Rijn mondgebied door de Afval verwerking Rijnmond en de kunstmestfabriek Windmill. Een gedeelte van het gebied midden-Delfland is daardoor niet meer geschikt voor land bouw; een ontwikkeling waar de overheid zich bij neer lijkt te leggen. Het krijgt dan als bestemming re creatie- of „natuurgebied", aldus Van Brussel. Verwacht wordt dat ook elders in Zuid- Hollad de landbouw steeds meer terrein zal moeten prijsgeven aan de industrie en de uitbreiding van het wegennet. Ongelijke strijd Ook hier geldt dat de milieu federatie de ontwikkelingen kritisch volgt. Daarbij is ook overleg met het bedrijfsleven niet uitgesloten. Van Brussel: „Een eventuele strijd met het bedrijfsleven is natuurlijk ongelijk. Het ontbreekt ons aan kapitaal en invloed. We moeten proberen bedrijven met argumenten overtuigen een bepaalde investering achterwege te laten of juist wel te doen". „Overigens hebben ook be drijven baat bij een goed ge organiseerde milieubewe ging. Een bedrijf als Shell staat bijvoorbeeld niet onwel willend tegenover een finan ciële bijdrage aan onze activi teiten. Het mag natuurlijk niet een structurele bijdrage worden waar we op den duur van afhankelijk worden. Zo'n bijdrage komt misschien tegenstrijdig over, maar je moet niet vergeten dat voor de overheid hetzelfde geldt: aan de ene kant meewerken aan de vervuiling door het afgeven van vergunningen en het uitbreiden van het wegennet en aan de andere kant de milieubeweging sub sidiëren". FONS VAN RIJN Harde akie Het idee was leuk, maar de uitvoering een stuk minder. Deze werknemer van de elektriciteitscentrale Hemweg in Amsterdam wilde duidelijk maken hoe hij denkt over het verlagen van de ziektekostenvergoeding voor ambtenaren. In de sneeuw op zijn auto wilde hij, in de moderne spelling, om aktie roepen. Maar hij kon het woord niet goed schrijven. Of heet de man misschien gewoon Akie? AMERSFOORT Er is geen reden om bij gezonde mensen zon der klachten het cholesterolgehalte te meten en in de gaten te houden. Dat hebben artsen, diëtisten en voedingsdeskundigen gisteren in Amersfoort gesteld op een zogenoemde consensus-bij- eenkomst. De was belegd om een uniform beleid met betrekking tot cholesterol uit te stippelen. De Nederlandse hulpverleners wijken met hun stellingname af van hun Amerikaanse collega's, die juist propageren dat ieder een op gezette tijden zijn cholesterolwaarde moet laten meten. „De Nederlandse arts vindt dat er geen heksenjacht op choleste rol moet komen. Een onderzoek van de bevolking zou de men sen alleen nodeloos ongerust maken", aldus dr. W. Stiggelbout van de Nederlandse Hartstichting, één van de initiatiefnemers van de bijeenkomst. Volgens hem leidt de Amerikaanse lijn er alleen toe, dat mensen zich blind staren op cholesterolwaarde, terwijl het risico van hart- en vaatziekten van nog een groot aantal andere factoren afhankelijk is. Mensen met een laag cho lesterolgehalte kunnen getroffen worden door een hartinfarct, terwijl mensen met veel cholesterol in hun bloed gezond een hoge leeftijd kunnen bereiken. Artsen moeten aan de hand van andere risicofactoren beoorde len of iemands bloed op cholesterol bekeken moet worden, zo besloten de aanwezigen in Amersfoort. Die andere factoren zijn: erfelijkheid, roken, hoge bloeddruk en stress. Ook bij mensen met klachten die kunnen wijzen op hart- en vaatziekten is cho- lesterolonderzoek noodzakelijk. De Nederlandse artsen en diëtis ten werden het ook eens over de cholesterolwaarde die behan deling noodzakelijk maakt. Wie meer dan 6,5 mmol cholesterol heeft, moet op dieet. Als dat het cholesterolgehalte niet omlaag brengt, zijn er medicijnen. DEN HAAG Gehuwde werkende vrouwen zijn beter opgeleid dan man nen. Verder gaan zij an ders met hun vrije tijd om; in vergelijkingen met mannen gaan ze veel va ker naar concerten. Daar naast is de interesse van mannen om sportwedstrij den te bezoeken de laatste jaren flink afgenomen. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport „Trends in de leefsituatie van de Nederland se bevolking 1974-1983". Hier in worden de resultaten be kend gemaakt van enkele on derzoeken naar de leefsituatie van bepaalde groepen Neder landers. De vraagstelling had onder meer betrekking op de vrijetijdsbesteding, gezond heid, woonsituatie, sociale con tacten en verscheidene gevoe lens van de ondervraagden. De groep werkende vrouwen bleek wat de vrijetijdsbeste ding betreft aanmerkelijke verschillen te vertonen met de mannen. Voor de tweeverdieners is de leefsituatie sinds 1980 iets gun stiger geworden. Het rapport concludeert dat dit vooral te maken heeft met een verande ring in de samenstelling van deze groep. Veel jonge mensen met een hogere opleiding kie zen vandaag de dag voor onge huwd samenwonen. Over de veelbesproken twee deling tussen mensen met een arbeidsloon en die met een uit kering laat het rapport zich voorzichtig uit. Van een ver gaande tweedeling is alleen tussen 1980 en 1983 sprake ge weest. Het onderscheid uitte zich vooral in het netto-jaarin komen. Bovendien bleek dat uitkeringsgerechtigden minder vaak lid waren van een vere niging. Aan de andere kant zijn in diezelfde periode de verschillen tussen deze groe pen op het terrein van gezond heid en medische consumptie aanzienlijk verkleind. Schade door brand bijna verdubbeld DEN HAAG De directe schade door brand, waarbij de ge meentelijke brandweerkorpsen zijn opgetreden, bedroeg vorig iaar 1,04 miljard gulden. In 1985 was dat nog 714 miljoen. Dat betekent derhalve een stijging van 46 procent. De schade aan gebouwen (exclusief horeca) bedroeg vorig iaar jaar 181 miljoen gulden en aan woonhuizen 120 miljoen. In deze categorie bleek bijna de helft van alle branden aangestoken. Er vielen in totaal 63 doden en 733 gewonden, onder wie 161 brandweerlieden. Dat is minder dan in 1985. De gemeentelijke brandweerkorpsen meldden 37.600 branden aan het CBS. Dat is 13 procent meer dan in 1985 (33.400). Het aantal branden in de open lucht bedroeg ruim 23.000 (1985: ruim 18.000). Deze branden veroorzaakten een gezamenlijke schade van circa 353 miljoen (1985; 48 miljoen). (ADVERTENTIE) AMSTERDAM Het ophef fen van het monopolie van de PTT kan op den duur leiden tot een forse tariefverhoging voor het lokale telefoonver keer. Omdat vooral de lagere inkomensgroepen daarvan de dupe worden, zou de overheid de PTT moeten verplichten jaarlijks een aantal van onge veer vijfhonderd telefoontik ken niet in rekening te bren gen. Dit zegt drs. Paul Slaa, onder zoeker aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, in zijn proefschrift „Telecommunica tie en beleid", waarop hij vol gende week woensdag promo veert. Volgens Slaa zal de pri vatisering van de PTT, die in 1989 moet ingaan, het bedrijf dwingen te concurreren met andere aanbieders van com municatiediensten. Dat bete kent dat de PTT-tarieven op zijn minst kostendekkend zul len moeten worden. Het lokale telefoonverkeer wordt nu nog indirect door de PTT gesubsi dieerd; de tarieven zijn te laag voor commerciële exploitatie. Overigens zullen de kosten van het interlokale en interna tionale telefoonverkeer dalen als de PTT kostendekkend gaat werken, aldus Slaa. UTRECHT Ruim 70 pro cent van een kleine onder zoeksgroep zwangere werk neemsters heeft niet genoeg bevalling ruim tien weken neemsters. De onderzoekers verzuimd. concluderen dat een versoepe ling van de bestaande reg Dit blijkt uit een onderzoek en vei xlenging aan de officiële periode voor van de Stichting Coördinatie „waarschijnlijk welkom" zou zwangerschaps- en bevallings- Communicatie Onderzoek den ziin. verlof van twee keer zes we- Ziekteverzuim (CCOZ) onder Van de onderzochte vrouwen ken. Gemiddeld wordt vóór de 119 recent bevallen werk- van het verlof verzuimde ruim 60 procent di rect voor de bevalling langer dan zes weken aaneengesloten, namelijk gemiddeld tien we ken. Het ziekteverzuim tijdens de zwangerschap blijkt samen te hangen met het soort werk dat wordt verricht. Vrouwelij ke ambtenaren verzuimen doorgaans minder rond de be valling dan handarbeidsters, evenals part-timekrachten ten opzichte van vrouwen met een full-timebaan.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3