PRINCIPES lime Pike, de al veertien jaar bij thuiswedstrijden van Luton Town dienstdoende politie-agent: „Het systeem heeft gewerkt maf de eerste minuut". Een supporter van Luton Town stopt zijn pasje in de gleuf van de scanner. Luton Town tonen hun pasjes die het hen mogelijk maakt een toegangskaartje te kopen voor de thuiswedstrijd van hun club. LUTON - Vol afgrijzen denkt Jim Pike terug aan de dertiende maart van 1985. Toen maakte hij het ab solute dieptepunt mee in zijn loop baan. De politieagent uit Luton met zijn grijze ringbaard en rustige vaderlijke uitstraling deed toen zo als al twaalf jaar het geval was dienst bij een thuiswedstrijd van The Hatters (de hoedendragers) zo als de plaatselijke voetbalcub lief kozend wordt genoemd. Luton speelde een bekerwedstrijd tegen Millwall, die berucht is om zijn aanhang zoals in Nederland FC Den Haag dat is. Die dag straalde de politie werkelijk geen greintje gezag meer uit en zij sloeg zelfs op de vlucht voor de volledig losgesla gen aanhang van Millwall. De Londense club wist zich die avond vergezeld van liefst achtduizend sympa thisanten, drieduizend meer dan het ge middeld per thuiswedstrijd door de tour niquetten ziet gaan. Millwall had uitein delijk echter alleen maar ellende van die omvangrijke aanhang. Dat gold trou wens ook voor Luton Town. Bijna vijf tig mensen raakten gewond, onder wie 33 politieagenten. Zevenhonderd kuip stoeltjes waren losgerukt en als projectiel gebruikt tegen voornamelijk de politie die met 360 man op de been was. In het stadion aan de Kenilworth Road be droeg de schade zo'n 15.000 pond, daar buiten vierden de aanhangers van Mill wall hun anarchistische neigingen bot op argeloze voorbijgangers, geparkeerde au to's, huizen en winkels: nog eens een schade van zo'n 10.000 pond. De Britse Spoorwegen meldden die avond een schadepost van 45.000 pond. Overtroffen „Erger dan dit kan niet, dacht ik steeds", meldt Jim Pike. „Toch werd dit korte tijd later overtroffen, veruit overtroffen door de tribunebrand bij Bradford, onge regeldheden in Birmingham en het dra ma in het Heizelstadion, waar zelfs do den vielen. Vaak had ik toen het gevoel dat het einde van het voetbal nabij was. Echt, op die avond van Luton Town - Millwall voelde je gewoon vooraf al dat het wel eens faliekant mis zou gaan. We stelden ons er op in alle trammelant te voorkomen, maar wat gebeurde overtrof veruit mijn bange vermoedens". Hoewel er sinds 1977 in Engeland een wet op de veiligheid in sportstadions is kreeg het voetbalvandalisme opnieuw veel aandacht van de overheid. Op 12 juni 1985 ontmoette premier Margaret Thatcher de Engelse voetballeiders en verklaarde dat een nationaal pasjessys teem maar eens serieus moest worden overwogen. Secretaris Graham Kelly van de Football League had al becijferd dat een dergelijk project zonder over heidssteun wel 22 miljoen pond zou kos ten, hetgeen de doodsteek zou betekenen voor vele clubs uit de derde en vierde divisie. Hierop stelde Thatcher, dat wan neer Everton 800.000 pond kon neertel len voor de aankoop van Gary Lineker van Leicester City, er toch sprake moest zijn van rijkdom in de voetballerij. In opdracht van het Britse ministerie van binnenlandse zaken toog vervolgens een commissie onder leiding van rechter Popplewell aan het werk om maatrege len tegen het voetbalvandalisme te be denken. De commissie kreeg als uit gangspunt mee dat de veiligheid van het publiek nu maar eens boven de belangen van de clubs moesten worden gesteld. Zij kwam overigens niet met verrassen de aanbevelingen: gesloten tv-circuits in de stadions, strengere straffen voor van dalen en een algeheel pasjessysteem. Luton Town wachtte de debatten over het rapport-Popplewell - die overigens nog steeds geen definitieve maatregelen hebben opgeleverd - niet af, maar werk te zelf zeer voortvarend aan een systeem waarmee aanhangers van de bezoekende clubs buiten het stadion konden worden gehouden. Het investeerde 250.000 pond (ongeveer 800.000 gulden) in een bevei ligingssysteem. Een pasje van één pond, dat alleen mensen uit Luton en omge ving kunnen aanschaffen, is hét attri buut waar het hele omstreden systeem om draait. Het plastic pasje met een magnetische code moet bij het betreden van het stadion worden gestopt in een gleuf van een busje, dat is aangesloten op een computer. Alleen als de code overeenstemt met de gegevens in de computer, kan de bezoeker het draaihek passeren. Anders blijft het geblokkeerd. De bezoeker kan vervolgens het stadion complex betreden en pas dan komt het tribunekaartje aan de orde. Bijna 29.000 mensen hebben inmiddels een pasje aan geschaft, hoewel het stadion slechts 16.500 toeschouwers kan bergen. Luton Town heeft een ware vloedgolf van kritiek over zich heen moeten laten komen. De teneur ervan vormde de aan tasting van de persoonlijke vrijheid. „Maar", verdedigt Bill Tomlins, alge meen secretaris van Luton Town, zijn club, „dacht men nu dat wij het zo grap pig vonden? Wij hebben in eigen vlees gesneden, zeer veel geld geïnvesteerd en krijgen nu minder uit recettes binnen". Die verminderde inkomsten worden ge schat op 30.000 gulden per wedstrijd. Toch bezoekers Afgelopen zaterdag kwam Manchester United, Engelands populairste club, op bezoek. Een goede krachtproef ten aan zien van de doelmatigheid van het pas jessysteem dus. De 12.509 toeschouwers zorgden voor de op één na hoogste op komst dit seizoen. Toch zaten er een kleine honderd supporters uit Manches ter op de tribune. Lutons pr-man Colin Moore: „De supportersclub van Man chester United had ons verzocht hun en treebewijzen te sturen. Die club had ge gevens over goed bekend staande aan hangers verschaft, waarna wij er geen enkel probleem mee hadden een beperk te groep toe te laten op speciaal geco deerde kaarten". Moore bekent dat er bij de thuiswed strijd tegen Chelsea supporters van de Londense club op de eretribune zaten. „Voorzitter Ken Bates van Chelsea, een van de felste tegenstanders van ons pas jessysteem, had zijn kaarten aan suppor ters van zijn club gegeven. Dat voor beeld hadden meer bestuursleden van Chelsea gevolgd, vandaar. Voor de goe de orde wil ik nogmaals stellen: ons sy steem kan nooit garanderen dat suppor ters van de gastclub ons stadion niet binnenkomen. Het systeem bemoeilijkt dit alleen maar. Denk je dat je met een creditcard altijd honderd procent goed zit? Daarmee kan toch ook worden ge fraudeerd? Niet gemakkelijk, maar het gebeurt soms wel. Zo'n pasje kan door de bezitter wel worden doorgegeven aan een vandaal. Wij hebben overigens zo veel vertrouwen in het systeem dat we denken dat dat maar een enkele keer zal voorkomen. Zodra zij rotzoc* trappen en worden gesnapt zijn zij immers hun kaart kwijt en dan komen zij het stadion niet meer binnen". Davie Coxon, een van de in Luton aan wezige supporters van Manchester Uni ted, vindt het eigenlijk maar niets, zo veel poespas voor het verkrijgen van een kaartje. „Je moet toch overal ter wereld naar een voetbalwedstrijd kunnen. Ik vind het ook niet eerlijk. Luton wordt nu massaal aangemoedigd, United niet. Daarom is het ook niet vooruit te bran den. United was niet zo dood als een pier geweest als wij met meer supporters hier waren geweest. Een voetballer moet horen dat er mensen zijn die om hem geven, hij moet horen voor wie hij voet balt. Dat pasjessysteem bevoordeelt Lu ton. Dat systeem is rotzooi. De sfeer vredig? Kom nou, het lijkt hier wel een kerkhof'. Lyrisch Jim Pike, de al twaalf jaar dienstdoende politieagent bij thuisduels van Luton Town, is daarentegen lyrisch over het systeem. „Het heeft gewerkt vanaf de eerste minuut". Daarover zijn de leve ranciers van het systeem iets bescheide ner. „Wij hebben aanloopproblemen ge had. Het kan ook niet bij de eerste keer honderd procent goed gaan. Daar is het systeem iets te ingrijpend voor. De men sen moeten ermee leren omgaan. Boven dien bleken de scanners, de busjes met de gleuf waarin het pasje moet worden gestopt, niet weersbestendig. Ze raakten aanvankelijk defect en dat gaf dus nogal wat tumult. Nu loopt alles al een tijdje voortreffelijk". Een klein half uur voor de aftrap, wan neer de grootste drukte zich meldt voor de toegangspoorten, wijst hij op de ont spannen sfeer. „Dat was tot dit seizoen anders. Dan was het: mensen, maakt dat u wegkomt want de supporters van de tegenpartij zijn in aantocht. Die moesten met een politie-escorte vanaf het station worden begeleid. En dan nog zagen zij kans het winkelcentrum te terroriseren, winkels langs de route te plunderen en op de tribunes te vechten. Trouwens, ook de aanhangers van Luton Town wa ren bepaald geen lieverdjes. Die hadden zich verenigd in buurtgroepen als Bury Park Youth Posse, The Men in Gear en the Boys of Luton Town. Meest jongens tot midden in de twintig. Achtergron den? Jongens met sociale problemen? Geloof ik niet zo, er waren jongens met goede banen bij. Ik denk dat het meer een kwestie was van zich op een of an dere wijze willen manifesteren". „Gemiddeld moesten wij 169 man (één agent op elke 65 toeschouwers) inzetten. Sinds de invoering van het pasjessys teem is dat teruggebracht naar zeventig, tachtig (één agent op 130 toeschouwers). Dat was hard nodig, want de politie in Luton heeft ook nog andere taken dan de orde handhaven bij een voetbalwed strijd. Luton is een stad met een hoog criminaliteitscijfer, na Londen het hoog ste van Engeland. Ikzelf heb er dit sei zoen weer meer plezier in gekregen om hier dienst te doen. Ik geloof weer in de toekomst van het voetbal. Het pasjessys teem is niet zo zeer een „ban de bezoe kers-", maar een „redt het voetbal-ac tie". Het pasjessysteem van Luton Town ge niet inmiddels Europese faam. In de cember bracht een Nederlandse delegatie een orièntatiebezoek aan de ruim vijftig kilometer ten noorden van Londen gele gen plaats. Het betrof een afvaardiging van het Landelijk Overleg Voetbalvan dalisme (LOV), die bestond uit De Bak ker (veiligheidscoördinator van de KNVB), De Graaf (vertegenwoordiger van het ministerie van binnenlandse za ken), De Vries (vertegenwoordiger van het ministerie van WVC) en Molenaar, korpschef van de gemeentepolitie in Alkmaar). De delegatie oordeelde posi tief over het systeem, maar vond het in geld vertaald te kostbaar (geschat wordt 95 miljoen gulden) voor Nederland. Vandaar, dat momenteel wordt gewerkt aan een minder kostbare variant. Met andere woorden: wel een pasjessysteem, maar zonder elektronische apparatuur. Verder moet men zich ten aanzien van de toepasbaarheid van het systeem in Nederland afvragen of de stadions wel voldoende kunnen worden afgesloten. Het stadion van Luton Town wordt aan twee zijden begrensd door huizen. Eén tribune is zelfs alleen toegankelijk via een poort onder de huizen. Verder be schikken alle Engelse clubs in tegenstel ling tot de meeste Nederlandse over een professionele staf die de administratieve verwerking eenvoudig aankan. Secretaris Tomlins van Luton Town: „Ik ben gelukkig met de resultaten van het systeem, ook al kostte het veel geld. Die kritiek? Daarvoor heb ik wel begrip. Die richt zich tegen de beperking van per soonlijke vrijheid. Nog terecht ook, maar heeft elk radicaal systeem niet iets onrechtvaardigs in zich? Die kritische mensen begrijpen onze filosofie niet. Het systeem is ingevoerd om de ellende weg te krijgen, de vredige familiesfeer terug te halen. Die tendens is al duidelijk zichtbaar. Wij hebben het gevoel dat het pasje de betrokkenheid van onze sup porters met de club nog groter heeft ge maakt. Verder hebben wij nu aanmerke lijk minder politiekosten (in tegenstel ling tot Nederland betalen de Engelse voetbalclubs de kosten van de aanwezig heid van de politie in het stadion, red.). Door de prettige sfeer zie ik de recette wel weer omhoog gaan. Bedenk wel: het pasjessysteem is voor ons een experi ment. Ooit hopen wij een situatie te be reiken, waarin het pasjessysteem overbo dig is. Het zal ongetwijfeld nog wel enige tijd duren. Misschien hebben wij het sy steem in de toekomst alleen nodig bij topwedstrijden of wedstrijden met ver hoogd risico. Beschouw het systeem dat wij nu hebben maar als een gele of nog beter rode kaart tegen het vandalisme". FRANS LEERMAKERS apfc/i suppoost controleert de op elk toegangspoortje aangesloten computers of de controle ikwiioos verloopt. Deze twee supporters van ZATERDAG 21 MAART 1987 door Frank Werkman Ik hecht aan principes. Persoonlijk heb ik er niet zo veel en ik vraag me op dit moment van schrijven af hoe dat komt. Is het een gevolg van een moreel, dat geen grenzen kent? Of vloeit het voort uit de wetenschap dat het hebben van principes mooi is, maar het consequent hanteren er van oneindig moeilijker? Hoe het ook zij, ik heb er mee leren leven. Het volgen van bepaalde grondslagen is prijzenswaardig. Je komt het niet veel meer tegen. Vandaar dat het een aparte ervaring is weer eens te worden geconfronteerd met een uilzonderling. Die echter meteen zowel nieuwsgierigheid als achterdocht oproept. Want net meest recente voorbeeld van een principieel mens komt nota bene uit de voetballerij. En daar zijn principes net zo zeldzaam als een drievoudige een twee besloten met een achterwaartse omhaal in de kruising. Toch is er iemand die pretendeert zo'n unicum te zijn, Hans Kraay. Zijn naam is inmiddels synoniem voor alle mogelijke kwalifikaties, waarbij mislukking evenwel de boventoon voert. Kraay, die eens door een generatiegenoot werd afgeschilderd als een voetballer van het angsthazentype, laat een bijna onafzienbare rij van gebroken relaties achter. Een reeks die buiten de voetballerij aanleiding zou zijn om elke stap direct met de allergrootste argwaan te bejegenen. Kraay is in een bepaald opzicht inderdaad een uniek mens. Hii is de enige voetbaltrainer, die bij alle drie topclubs in ons land heeft gewerkt. Of eigenlijk bij vier, want hij leidde ook nog korte tijd AZ'67, toen een aankomende topclub. Waarbij het overigens opvallend (of veelbetekenend?) was dat de Noordhollanders pas echt gingen presteren, nadat Kraay zijn hielen had gelicht. Zoals hij bij Ajax te laat aantrad om nog te kunnen meedrijven op de golven van roem die de Amsterdammers begin jaren zeventig overspoelden. Of zoals hii bij Feyenoord voornamelijk volop lof kreeg voor de manier waarop hij het Rotterdamse zakenleven warm kreeg voor zijn toenmalige werkgever. PSV is de enige topploeg waarmee Kraay succes had. Hoewel ook dat weer zeer betrekkelijk was, want na het veroveren van de Nederlandse titel was het na één ronde Europa Cup al afgelopen. Laat nu uitgerekend PSV, zo ongeveer de netste club van het westelijk halfrond, Kraay de deur wijzen. Vanwege zijn principes Kom nou toch! De in elk geval verbaal door Kraay beleden grondbeginselen bleken niet zonder gevolg. Want zelfs bij het zo keurige PSV vindt men het best dat iemand principes heeft. Maar het moet geen gela gaan kosten. En als Kraay zijn zin had gekregen was Gullit tot het eind van het seizoen geschorst en PSV zeker geen kampioen geworden. Nu is dat ook nog allerminst zeker, maar de kans op prolongatie van de begeerde en commercieel o zo belangrijke onderscheiding is in elk geval nog zeer ruim aanwezig. De sponsor van PSV wil rendement zien voor de vele miljoenen die in het voetbalfiliaal zijn gestopt. Daar wegen de mooiste principes van de hele wereld niet tegenop. Is het bestuur van PSV nu toch een stelletje gewetenloze, principeloze schurken? Ik vind van niet. Men heeft gewoon eieren voor zijn geld gekozen. Zonder Kraay kan PSV kampioen worden, zonder Gullit niet. Zo simpel ligt dat. En dat er en passant nog een paar ton in de salarissfeer kan worden bespaard is mooi meegenomen. Die zou PSV eventueel kunnen gebruiken om Gullit alsnog een verbeterd contract voor te leggen. Als PSV het moment een beetje zorgvuldig kiest en Gullit in de juiste sfeer tegemoet treedt, waarom zou de meest besproken voetballer van dit decennium dan niet tussentijds nog een keer voor pakweg vijf jaar bijtekenen? Bij Gullit hoef je nergens meer van op te kijken. De vrouw of vriendin van een voetballer is overigens diens achilleshiel. Waar een vedette zonder blikken of blozen de meest misdadige aanslagen op zijn enkels doorstaat is toch de levensgezellin degene die het succes bepaalt. Want heeft ae gade van een profvoetballer het ergens niet naar de zin, dan is de kans groot dat de speler in kwestie er op het veld niet helemaal met zijn gedachten meer bij is. Vraag het Michel van de Korput. Die vond het in Turijn perfect, maar zijn vrouw had heimwee naar het Brabantse land. Dat betekende arrivederci voor Michel. Voetballers en dus ook voetbaltrainers (ex-voetballers doorgaans tenslotte) hebben één principe. Zodra ze het stapperslegioen hebben verlaten moet het thuis pais en vree zijn. Zo niet dan is het wegwezen geblazen. Zou de vrouw van Kraay het in Eindhoven niet meer zo naar de zin hebben gehad? Ook zij weet tenslotte dat haar man zó weer ergens aan de slag komt. Desnoods als columnist bij Nieuwe Revue. Binnenkort zal blijken of Kraay inderdaad zo principieel was of snel een nieuwe baan heeft en dus gewoon een zeer gewiekste opportunist is. CeidócSouAatit'

Leidse Courant | 1987 | | pagina 25