IDA wil drie zetels college van edeputeerde Staten =trandtrein-express rijdt 1 mei eerste rit rse celstraffen geëist voor roofoverval GELD VOOR CARILLON ^SDEN OMGEVING CcidacSowtanl ZATERDAG 21 MAART 1987 PAGINA 15. HAAG/KATWIJK laffe en minne streek ik geen goed woord over heb". Met deze en gaf de officier van van de Haagse recht- fcisteren te kennen een ende roofoverval door Katwijkers op 15 de- ir vorig jaar zwaar op pen. Hij eiste voor een ge Katwijker die het I gehanteerd had dan Lee jaar onvoorwaarde- elstraf en zes maanden ïardelijk met een id van twee jaar met ïvan voorarrest. Tegen 119-jarige compagnon werd anderhalf jaar onvoor waardelijk en zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf geëist. Doelwit van de overval was een benzinestation op de Hoorneslaan in Katwijk. De 23-jarige Katwijker, die vol gens het psychiatrisch rap port verminderd toereke ningsvatbaar is, had enkele jaren geleden in het pompsta tion gewerkt en kende ae si tuatie. Het gebrek aan geld werd bij hem verergerd door zijn verslaving aan cocaïne. Hij was al eerder veroordeeld wegens zijn aandeel in een ende roofoverval, waarfcij ook geschoten werd. Zijn compagnon gaf al zijn geld uit aan het spelen op gokautomaten. Hij kreeg on langs een alternatieve straf wegens het plegen van een aantal inbraken. De officier van justitie achtte de feiten bewezen en eiste ook met het oog op herhaling een behoorlijke celstraf. Verder wil hij dat beide mannen begeleid worden om van hun cocaïne- respectie velijk gokverslaving af te ko men. De rechter doet uit spraak op 3 april. Muntendag in Lisse LISSE De Numismatische Kring Bloembollenstreek houdt vandaag een muntendag in Lisse die voor iedereen toegankelijk is. Er wordt om 14.00 uur een de monstratieveiling gehouden en bekende munthandelaren geven acte de présence. Als extra servi ce voor het publiek kan iedereen de herkomst en waarde van munten laten onderzoeken. De muntendag wordt gehouden in gebouw Het Trefpunt aan de Schoolstraat 11 in Lisse. De toe gang is gratis. Het programma ziet er als volgt uit: 10.00-13.00 uur: gratis determinatie en taxa tie van munten; 10.00-17.00 uur tentoonstelling; 14.00 uur: de monstratieveiling. Bewoners protesteren tegen ontsluitingsweg Sweilandpolder OUD ADE Zeven be woners van de Boekhor- sterweg in Oude Ade ma ken ernstig bezwaar tegen het plan om een weg aan te leggen door de Swei landpolder. Zij hebben dit in een brief aan de raad van Alkemade naar voren gebracht. De weg dient ter ontsluiting van de Sweilandpolder waar twee agrarische bedrijven zijn gevestigd. De weg moet aansluiten op de Boekhorsterweg. Volgens de bewoners is het praktisch onmogelijk om de weg met een hek met slot voor onbevoegden geheel af te slui ten. Zij vrezen daardoor dat niet alleen de twee Warmond- se veehouderijen ontsloten worden, maar tevens de hele polder waar ook de Kaagsocië teit ligt. Van maart tot novem ber zal dit volgens hen leiden tot een aanzienlijke toename van het recreatieve verkeer over hun weg. De bezwaren van de bewoners zijn daar dan ook voorname lijk tegen gericht. De toename van het gemotoriseerde ver keer brengt volgens hen over last en gevaarlijke verkeerssi tuaties met zich mee. Boven dien vormt de toename van het zware bestemmingsver keer van de veehouders en be zoekers van de Kaagsociëteit een bedreiging voor de niet- onderheide bebouwing langs de als B-weg aangemerkte Boekhorsterweg. Tenslotte be schouwen de bewoners de aan leg van de onsluitingsweg als een aanslag op het milieu in het weidegebied van de Swei landpolder en daarmee het landelijk karakter van de leef omgeving. In de brief spreken zij van „een verdere verloede ring van het buurtschap Ze venhuizen". Zij dringen er bij het gemeentebestuur op aan geen enkele medewerking te verlenen voor de weg, vooral omdat er „geen enkel belang voor Alkemade mee gediend Als alternatief pleiten zij voor een veel kortere ontsluitings weg vanaf de veehouderijen die aansluit op de Leidseweg. „Dit ligt veel meer voor de hand, omdat de twee War- mondse veehouders niet op Alkemade, maar op Leider dorp georiënteerd zijn". Een woordvoerder van de ge meente Alkemade, de heer J. Oerlemans, verklaarde gister middag dat de gemeente niets tegen de plannen kan doen. IGROND VAN VERKIEZINGSUITSLAG PROVINCIE HAAG Het CDA aag met drie gede- irden in het college "edeputeerde Staten |van Zuid-Holland te- dieren. De christen-de- laten zijn nu nog met bestuurders in het gleden tellende colle- !nwe vertegenwoordigd, aliens CDA-lijsttrekker mei der Meer recht vaar- 8°de verkiezingsuitslag ^'afgelopen woensdag t méversterking van zijn al tij in GS. Het CDA ets noen twee zetels en u met 24 leden verte- 1 RJoordigd zijn in de fjjjnciale Staten van die Kolland, die in to- dp; taal 83 leden telt. Het gevolg van het CDA- standpunt is mogelijk dat het aantal gedeputeerden uitge breid moet worden tot negen. De PvdA eist namelijk na de grote overwinning van afgelo pen woensdag vier plaatsen in het college op. De VVD, die zes zetels in moest leveren en er uiteindelijk vijftien over hield, wil twee liberale gede puteerden. Volgens Van der Meer is een uitbreiding van acht naar ne gen gedeputeerden te verdedi gen. „Sinds het Openbaar Li chaam Rijnmond bij de pro vincie Zuid-Holland is ge voegd, hebben we er enorm veel werk bij gekregen. Het aantal gedeputeerden is daar bij achtergebleven. Bovendien heeft de provincie veel meer milieutaken gekregen van het Rijk. Nu heeft onze gedepu teerde Hekkelman in zijn por tefeuille gezondheidszorg én milieu. Je zou bijvoorbeeld kunnen denken aan een gede puteerde die alléén milieu op zich neemt, en één met alleen volksgezondheid in zijn porte feuille", aldus Van der Meer. Begin volgende week begin nen de eerste oriënterende ge sprekken tussen CDA, VVD en PvdA. De grootste partij, de PvdA, neemt daarbij het voor touw. Van der Meer heeft zijn standpunt over uitbreiding van het college nog niet voor gelegd aan VVD of PvdA, maar hij zegt wel: „Het partij programma van de PvdA sluit uitbreiding naar negen gede puteerden niet uit". Van der Meer meent dat de echte on derhandelingen pas eind vol gende week op gang komen. „We hebben de verkiezingsuit slagen van afgelopen woens dag nog eens goed bekeken. Wat vooral opvalt is dat we het in het Westland bijzonder goed hebben gedaan. We heb ben overigens in de hele Randstad fraaie resultaten be haald. Dat in tegenstelling tot de rest van het land waar het soms wat tegenviel". Gevraagd naar een verklaring daarvoor, zegt Van der Meer: „Ik denk dat de bewoners van het wes ten de laatste maanden aardig beginnen te merken dat de economie opleeft. Maar zoals altijd trekt de werkgelegen heid het eerst aan in de Rand stad, dat is tenslotte de motor van onze economie, hoe je het ook wendt of keert". Frans Groenewoud koninklijk onderscheiden Frans Groenewoud, de meest den aan de Orde van Oranje populaire vuilnisman, die Nassau. Tijdens een zeer druk Noordwijk ooit heeft gekend, is bezochte receptie speldde bur- gistermiddag bij zijn afscheid gemeester J.M. Bonnike hem van de gemeentedienst ko- de versierselen van de onder- ninklijk onderscheiden met de scheiding op. Hoezeer Frans in ere-medaille in zilver, verbon- en buiten zijn functie gewaar deerd wordt, bleek uit de enor- dig gehuldigd. Groenewoud me opkomst in De Kuip. Het werd op 10 maart 65 en be- gemeentebestuur, de ambtelij- reikte daarmee de pensioenge- ke diensten, zijn collega's en rechtigde leeftijd. Slechts node zeer velen uit de burgerij heb- ziet men Frans uit het weke- ben Groenewoud daar uitbun- lijks straatbeeld verdwijnen. vc 7VIJK De Strandtrein- »n Bbs tussen Katwijk en •eningen rijdt waar- 1/.", fijk 1 mei zijn eerste rit. cs di vroege avond rijdt een >ude trein omgevormd cr Boertuig tussen de twee aatsen. De officiële ope- atenvan deze lijn geschiedt ichijnlijk al deze maand. )e Ipress is een initiatief van er J. de Bruijne, eigenaar diverschillende hotels in htspfeningen, die de verbin- ziet als een uitstekende V'\ i van slechtweerrecreatie. iet project is een werkge- V.", beid gemoeid voor naar schatting zestien personen. Er is inmiddels ongeveer een mil joen gulden in het project ge ïnvesteerd. De bedoeling is dat de gebrui kers van de Strandtreinex- press onderweg een uitvoerige uitleg krijgen over de beteke nis van het duingebied en de lokale historie. Daarvoor is in middels uitgebreid onderzoek verricht, zodat een ogenschijn lijk kaal stuk strand een rijke geschiedenis blijkt te bevatten en heel wat te verhalen heeft. Zo wordt de invloed van de Romeinen, de betekenis van de duinen als zeewering, het ontstaan van Meijendel en de Pan van Persijn belicht. De gemeente Katwijk heeft voorlopig een vergunning voor 1987 gegeven. Tijdens het zo merseizoen, tussen 1 mei en 15 september, rijdt de trein alleen 's avonds tussen half acht en tien uur. De gemeente is wel bereid om het treintje in die periode ook overdag te laten rijden als het slecht weer is. Buiten het seizoen mag het tussen een half uur na zonsop gang en een half uur voor zonsondergang rijden. De snel heid mag niet hoger zijn dan 20 kilometer per uur. Ter hoogte van de strandpaviljoens moet zelfs stapvoets, 5 kilome ter per uur, worden gereden. Het schenken van alcoholhou dende dranken is uit den boze. De trein, die met een snelheid van ongeveer 15 km per uur over het strand voortbeweegt, draait in Katwijk bij de Uitwa tering en heeft een halte ter hoogte van de Voorstraat. Ter promotie van de Strand- treinexpress zijn in het Kat- wijks Museum al filmopnames gemaakt. Het KRO-program- ma „Brandpunt in de markt" besteedt binnenkort aandacht aan de trein. De gemeente Katwijk verdient overigens geen cent aan de strandtrein. „Wij huren het strand van de domeinen. Als we op onze beurt geld zouden vragen voor de strandtrein, zouden we het strand moeten onderverhuren. En dat doen wij niet", aldus een woord voerster. „Dat wordt te inge wikkeld. Bij een strandpavil joen ligt dat veel eenvoudiger, want dat rijdt niet heen en weer. Expositie over het Jodendom DEN HAAG Een overzicht van alle Joodse gebruiken en symbolen is van 27 tot en met 29 maart te bezichtigen op een tentoonstelling over het Jo dendom in het gemeentecen trum van de Maranathakerk aan de Sweelinckstraat in Den Haag. Op vrijdag 27 maart is de expositie gereserveerd voor scholen en de volgende zater dagmorgen voor een classicale studiecommissie. Zaterdagmid dag van twee tot half vijf en zondagmorgen na kerktijd kunnen alle overige belang stellenden terecht. RIJNSBURG Burgemeester Jonkman van Rijnsburg kreeg gistermorgen 2200 gulden ten behoeve van het carillon in de to ren vóór de Nederlands Hervormde Kerk in Rijnsburg. Het geld was afkomstig van de voorzitter van het bestuur van winkelcen trum De Hoftuin in Rijnsburg, dat 10 jaar bestaat. De bijdrage wordt gebruikt om het carillon te laten spelen. Het jubilerend'.- winkelcentrum organiseerde gisteren ook een bloemstukken- wedstrijd voor leerlingen van de tuinbouwschool in Rijnsburg. Leerlingen moesten artikelen van winkeliers verwerken in bloemstukken. Een jury met burgemeester Jonkman beoordeel de de in de etalages van de winkeliers neergezette werkstukken. De eerste prijs was voor Wiljan van Hoven uit Rijnsburg, de tweede prijs voor Adrie van Egmond uit Rijnsburg en de derde prijs voor Yolanda Hollebeek uit Leiden. de. Hetgeen bewees, dat de bloedsomloop bijna geheel opgehouden had. Een derge lijk verschijnsel deed zich voor, toen dezelfde persoon Elotseling de photograp- ieën zag van vier hoofden, onmiddellijk nadat zij onder de guillotine waren. Het af grijselijk gezicht had voor een oogenblik een stoornis in den bloedsomloop te weeg gebracht". Die MacDonald toch. Tijd voor enige scherts. Bladzijde 8, de laatste, stond er bol van: „Een student keert lang na middernacht huiswaarts, uit volle borst het Gaudeamus igitur gal mend. „Zeg eens, wat moet dat beteekenen?", wordt hem door een handhaver der orde toegevoegd. „Laat het mij eerst even uitzin gen", is het kalm bescheid, „en dan zal ik het wel voor je vertalen". „Verliefde vrijer tot broertje van zijn aangebedene: „Zeg Karei, kun je niet een lok van je zuster's haar machtig worden?" Karei: „Neen, maar ik wil je wel zeggen, waar ze 't bergt". „Van Puffelen (die 's mor gens heel vroeg telefonisch wordt opgescheld): „Spreek, als ik u verzoeken mag, wat duidelijker, ik kan u abso luut niet verstaan!" Vriend Braafjens: „Dan hebt u ze- HAMLET: „We zien den Deenschen prins in de kerkhof scène, als hij volgens Shakespeare met een doodshoofd in de hand, de ijdelheid der wereld bespot". LENTE MAART '25: „Een stukje nawinter. In het wandelbosch Groenendael te Heemstede, na een Maartsche bui". ker nog niet uw ooren losge knoopt Van Puffelen: „Ja, toch wel, maar u schijnt uw gebit nog niet in den mond te hebben". „Professor, die van zijn uit gever de drukproeven van een zijner werken ontvangt: „Die onzin heb ik al eerder ergens gelezen!" Tenslotte „typisch Ameri- VOETBAL '25): „België- Nederland in Antwerpen gespeeld. De geestdriftige Nederlanders op de tribune, bij het maken van het eenige doelpunt, dat intusschen aan ons vaderland de overwinning verzekerde". kaansche" humor: „Wat hadden de Amerikaansche democraten eigenlijk noodig om er te komen?", vroeg ie mand. „Meer democraten", was het antwoord". S)eCcidóoHe Gou/ta/ru Onder redactie van Ton Pieters. uit waarom :hen zo gezond is. Dokter autipcDonald te Washington ld dat trouwens al aange vend. „Deze geneesheer left getracht met behulp ffi zelfgemaakte instru- enten den physiologischen uxe Hoed van geestesarbeid i te gaan. Het was den an ,kr MacDonald opgevallen, art. jt menschen die veel gees- n Pfarbeid verrichten, dik- jls aan bloedarmoede le- Om de oorzaken hier op te sporen, legde hij de borst van scholieren gordel, voorzien van een 't die op berookt papier beweging aangaf, n zag hij, dat kinderen, ;{j gfe hun geest langen tijd in- anden, minder ademhaal- Hanln en dat de vermindering ichein zuurstoftoevoer in ver- ipp.iuding stond tot de moei- riekkheid van geestesarbeid, ken iarentegen veroorzaakt la ten een onmiddellijke uit- gtting der longen en is aiedtarom volgens dr.MacDo- ^ld een der beste physiolo- lS «Sche verrichtingen die we innen doen". acHnnalH was ook zo at tent een proef te nemen met een journalist en hij beves tigde de gordel „aan een willekeurig deel van het li chaam en legde den journa list de taak op om een moei lijk boek te verklaren. De stift bewoog zich weinig of niets, waaruit de geneesheer opmaakte, dat het bloed van elk lichaamsdeel naar het hoofd was gestegen. Daarop werd het instrument aan het hoofd van den jour nalist bevestigd en dezen verzocht op een blinkenden nikkelen te staren". Wat de journalist maar al te graag deed, waarschijnlijk. „Na een poosje werd de man slaperig" nog steeds een „Verkooper: „Dit zijn buitengewoon sterke bretels, daar hebt u uw leven lang genoeg aan". Klant: „Zulke moet ik juist hebben, geef me die maar". Verkooper: „Alstublieft. Is één paar genoeg?" heel normale reactie bij een journalist „doch bleef bij bewustzijn. Dadelijk werd een vermindering van bloed in de hersenen waargeno men. Nu werd hem de be kende beschrijving van Nancy's moord in Olivier Twist ter lezing gegeven. In den beginne vertoonde het zwartgemaakte papier een lijn die met den normalen, polsslag overeenkwam; maar hoe pakkender de be schrijving werd en hoe meer ze den lezer boeide, des te meer beschreef de wijzer op het zwarte papier een rechte lijn, tot zij eindelijk een zui ver rechte, als een met een liniaal getrokken lijn vorm-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15