een extra geluidshinder na -verbreding spoorlijn I Gerenoveerde kelders I Hoogstraat geopend Fraaie reiswekker STAD OMGEVING jcidóc ScMiflq/nt Meer mogelijkheden voor winkels buiten centrum iderzoek naar weersysteem Dienstencentrum verbouwd Kunstenaars bij MOKER jpi;ssr\iNzj ZATERDAG 21 MAART 1987 PAGINA 13 !N Mensen met een verminderde afweer zijn heel fiVA staat om voldoende antistoffen te maken tegen een er valarmee zij nog nooit eerder in contact zijn gekomen. aarde is wel dat de doses toegediende stof worden «lkor^voudigd. Dat is een van de conclusies, van belang >t ontwikkelen van vaccins, van C.R.W. Korver, die i is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan iuniversiteit van Leiden. Hij promoveerde op een on naar de afweer bij gezonde mensen en bij mensen stoornis in het immuunsysteem. Ook heeft Korver id onderzocht van kinderen, die kort daarvoor een krgtransplantatie hadden ondergaan in verband met lie. Hij constateerde dat kinderen die behalve bloéd- van de donor óok eigen cellen hebben, een verhoogd ipen op terugkeer van leukemie. LEIDEN Detailhandel bui ten het stadscentrum moet voor een aantal branches mo gelijk zijn. Dat staat te lezen in een gemeentelijke Notitie Pe rifere Detailhandel. De ge meente Leiden stapt daarin af van het algemene principe dat alle detailhandel in het stads centrum moet worden geves tigd. Erkend wordt dat grootschali ge detaillisten in de Leidse binnenstad moeilijk kunnen uitbreiden. Door vast te hou den aan vestiging in het kern winkelgebied loopt Leiden de kans dat dergelijke zaken ver huizen naar de gemeenten rond Leiden. Dat zou de cen trumfunctie en de werkgele genheid in de detailhandels sector aan kunnen tasten. Bij de ontwikkeling van de tailhandel buiten de winkelge bieden zal worden gekeken om wat voor goederen het gaat en op welke afstand de winkel buiten het bestaande centrum komt te liggen. De gemeente wil voorkomen dat het win kelcentrum te veel uitdijt Daarom moeten grote detailza ken aan de rand van het cen trum komen. De gemeente Leiden wil de vestiging van detailhandel niet helemaal vrij laten. Dat houdt het risico in dat de beschikba re ruimte in de stad niet opti maal wordt gebruikt. De ge meentelijke bestemmingsplan nen zijn juist bedoeld om dat te bevorderen. De gemeente wil de handel in dagelijkse goederen buiten de winkelcentra zoveel mogelijk tegen blijven gaan. Alleen gro te supermarkten kunnen eventueel aan de rand van winkelgebieden worden geves tigd om te vermijden dat ze uit Leiden vertrekken. Daarente gen moet handel in volumi neuze goederen zoals auto's, boten en bouwmaterialen, wel buiten de winkelcentra moge lijk zijn. LEIDEN Het Dienstencentrum Ouderenwerk aan het Bevrij dingsplein 60 in Leiden Zuid-West heeft een verbouwing onder gaan. De weekagenda,is daardoor gewijzigd. Maandag tot en met vrijdag wordt er iedere ochtend tussen 9.00 en 10.00 spreekuur gehouden op het gebied van welzijn voor ouderen. Op maandag is er van 10.00 tot 12.00 uur een cursus maatschappelijke oriënta tie voor 55-plussers. Van 14.00 tot 15.30 is er op maandag kant klossen. Op iedere eerste dinsdag van de maand wordt er van 10.00 tot 12.00 uur een vergadering van de Wijk Ouderen Raad gehouden. Woensdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur houdt de wijkagent spreekuur, donderdagochtend van 10.30 tot 11.30 uur de sociaal raadsman. Op woensdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur is er een cursus handwerken. RESULTAAT NIEUW ONDERZOEK VAN TNO "^DEN Verdubbeling wonenden wel graag zouden i de spoorlijn tussen 2ien- Ook °P basis van het D ofen en Den Haag/Ma- ^üng^et^orden P-Phoeve heeft in de opgelegd. msvaalbuurt en het P-Prskwartier geen extra De bewoners van de Mors en p.puidshinder tot gevolg. de Transvaalbuurt zijn mas- ll nieuw geluidsonder- sa.^ te hooP gelopen tegen de Kr Twn plannen van de NS om het !k van TNO uit Delft £poor te verbreden. Ze zijn 'ft dat uitgewezen. „We niet zo zeer tegen de verbre- eten nog harde conclu- ding zelf, als tegen wel de ge- 1 trekken, maar het ziet volgen die dat voor hen naar uit dat de globale die naafcomsten van dit onder- narnaanta K" MC Jftfd van de directie mi- j van de gemeente. wonenden van de spoor- hadden om een nieuw erzoek gevraagd, omdaf lere onderzoeken volgens onbetrouwbaar waren, uitkomsten daarvan zelfs op een verminde- van de geluidsoverlast en hadden tot gevolg de NS niet verplicht kon I en 1(jen om geluidsschermen >laatsen, iets wat de om- door de NS verplicht werd geluidswerende voorzienin- om geluidsschermen te plaat- gen worden aangebracht sen. In volgende onderzoe- langs de spoorlijn. De ge- ken was echter sprake van meente heeft bij het rijk wel vermindering van het geluid, subsidie aangevraagd voor waardoor die verplichting geluidwerende maatregelen, verviel. De bewoners voer den daarbij aan dat de onder zoekers ten onrechte niet wa- maar de toekenning daarvan onzeker. Wel heeft de ge meente toegezegd dat er ge ren uitgegaan van een hogere luidsschermen komen bij het treinenfrequentie na de uit- gedeelte Morsweg IV, indien breiding. de woningen daar niet ge- Na de protesten van de be- sloopt worden. gemeente bij de NS onvol- iiaicu vctii un uiiuci- doende voorwaarden afge- niet veel afwijken dwongen om de overlast voor eerdere bevindingen hen te beperken. De gemeen- het bureau Van Dors- te plaatst dan wel schermen woners deed de gemeente in januari enkele concessies. In 1994 wordt na de verbre ding overigens opnieuw een Het groen langs de spoorlijn geluidsonderzoek gedaan. Als ter: .PI 5": aldus G. in 't Veld, in een deel van de Trans vaalbuurt, maar de Morsbe- woners willen dat ook. De Transvaalbuurtbewoners vinden bovendien dat de maatregelen tegen overlast onvoldoende zijn. De omwonenden van de spoorlijn wezen er de ge meente eind vorig jaar op dat de NS enkele opeenvolgende geluidsonderzoeken had la ten verrichten die vrij twij felachtig waren. De eerste gaf nog toename van de ge luidsoverlast te zien. waar- zal zo snel mogelijk worden aangelegd, tijdens werkzaam heden aan de spoorlijn wordt er grondmechanisch onder zoek verricht en bovendien zou er een nieuw geluidson derzoek komen om alle twij fels weg te nemen. Dat on derzoek geeft nu dezelfde uitkomsten als de eerdere on derzoeken die het bureau Van Dorsser in opdracht van de NS hield. Overigens is bij het TNO-onderzoek evenmin uitgegaan van een hogere treinenfrequentie, omdat die volgens de NS onzeker is. Door de uitkomst van het TNO-onderzoek blijft ondui delijk wanneer en waar er het lawaai dan toch blijkt toegenomen, wordt de NS alsnog verplicht de kosten van aanleg van geluidsscher men te betalen. Secretaris C. Koele wijn van de vereniging Spoorleed, een belangenvereniging van om wonenden van de spoorlijn in de Mors, beaamt dat het TNO-rapport de bezwaarma kers weinig verder helpt, maar wijst er op dat er vol gens hem ten onrechte nog steeds wordt uitgegaan van de oude frequentie. „We zul len dan ook blijven proteste ren en in beroep gaan bij provincie en Raad van Sta te". lm) IN De stichting Mo- >esteedt woensdag 25 ïre in haar radio-uitzending frequentie van Omroep srkerid aandacht aan een van eur Ad van der Waals rina: heeft een gesprek met twee le den van de organisatiecommis sie van het evenement, dat op 23 maart van start gaat in de Hooglandse Kerk. Verder is er een interview met dominee Verseput, vlootpredikant op de marinebasis Valkenburg, over zijn werkzaamheden. Er wordt ook aandacht besteed aan de actie tegen apartheid die mo menteel gehouden wordt in Leiden. De uitzending is van 19.00 uur tot 19.30 uur via de ether te beluisteren op de 105.7 Mhz FM en via de kabel op de 88.1 Mhz. Aannemers Beljon en Granneman (links) onthullen samen met wethouder J. Peters en buurtbewoner G. Gussenhoven de „witte steen" met de namen van de medewerkers aan de renovatie. LEIDEN „Durf, creati viteit en verbeelding, dat zijn de peilers waar de Visbrug en de kelders van de Hoogstraat op rusten". Met deze woorden schet ste wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) gis termiddag de ingrediën ten die voor de restauratie van de kelders onder Hoogstraat noodzakelijk waren. Samen met J. Jes- surun, plaatsvervangend directeur-generaal van het ministerie van WVC, bijdragen van Paul van innv Bijl, Frank Buurman en >r Evelein. Foto: Dick ens. 'g,. Ifslachtig (1) et waren ze, afgelopen zatter- bij Omroep Rijnland, r nog dan dat. Eindelijk, lelijk zaten ze met hun ra- uitzendingen behalve op label ook in de ether. Wie e zelf bij deze omroep heeft Êrkt kon eigenlijk niet be ien wat dit moment voor betekende. r de vele vrijwilligers is vanaf de eerste uitzending lie kabel vechten tegen de —kaai geweest: geen mens "ooit van „hun" omroep gehoord, al valt dat de te tijd wel mee. niet in de te plaats dank zij de pu- ties in de pers over alle res bij Rijnland. Het aan- luisteraars was miniem, zo vreemd overigens, g radio-luisteraars die iïevisie op de kabel heb- Hjpaangesloten weten name- lat het kastje in de muur toegang geeft tot talloze >zenders. die zij niet via ither kunnen ontvangen. Omroep Rijnland, tot ipen zaterdag, ote vreugde was dan ook ijpelijk. Iedereen in Lei en omstreken kan voort- onder enig probleem zijn aanzetten en het nieuws :ijn eigen streek en woon- 's vernemen. Liefst tot in d-Holland en in een ge- tte als Hellevoetsluis, in =£euken tijdens het koken, =jpe auto op weg naar het c of misschien wel op de ine langs het voetbalveld, kabelaansluiting nodig, de vli|f ":V i wat doen, is knop van de zender- keuze naar rechts draaien tot hij op 105,7 Megahertz staat. Halfslachtig (2) Maar daar nu gezien dè voorgeschiedenis van Rijn land-in- de-ether bijna onver mijdelijk zit een addertje onder het gras. En niet zo n kleintje ook. Al draaiende naar rechts ontdekte tenmin ste één luisteraar tot zijn grote schrik en verbazing dat Rijn land voor hem alsnog iets on grijpbaars zou blijven. Een blik op de zenderschaal leerde hem, dat die niet verder ging dan 104 Megahertz. Zelfs met wat geforceerd duw- en trek- werk kreeg hij de laatste 1,7 Megahertz er niet bij. Als we een woordvoerder van 's lands grootste radioprodu cent in het zuiden des lands mogen geloven, zullen bin nenkort nog veel meer men sen tot deze constatering ko men. „De helft van de radio's in Nederland gaat volgens de statistieken niet verder dan 104 Megahertz", aldus deze man. Wist de PTT dat dan niet toen werd bepaald op welke fre quentie Radio Rijnlang zou gaan uitzenden? „Zeker wel", aldus J.J.M. Maas, coördinator locale omroep bij de PTT. „Maar er is geen ander gebied beschikbaar voor zenders als Rijnland. Wij zijn gebonden aan internationale overeen komsten en die bepalen dat de andere gebieden, links van 104 Megahertz, niet voor loca le omroepen mogen worden gebruikt". Halfslachtig (3) Zeer vervelend voor Rijnland. Het liefst zat de omroep er gens in de buurt van de regu liere zenders als Radio I, II en III, zoals de piraten dat doen, want dan loop je altijd nog de kans dat luisteraars je toeval lig tegenkomen. Nu is echter de helft van het aantal poten tiële luisteraars bij voorbaat afgevallen. „Ach", relativeert Maas, „ik vind het zo slecht nog niet. Pas in de ether zit ten en dan al door de helft van de radio?eigénaars ont vangen kunnen worden. Zo Omroep Rijnland in de ether? Niet voor iedereen (Zie: Half slachtig). kun je het natuurlijk ook be kijken". Inderdaad. Maar voorlopig blijft Omroep Rijnland een halfslachtige zaak. Alle ra dio's van voor 1980 vertonen dit mankement en daarvan zijn er nog veel in omloop. En welke eigenaar van zo'n „ou derwetse radio is bereid een nieuwe aan te schaffen, alleen om Rijnland te kunnen ont vangen? Een omroep die er slechts met de grootste moeite in slaagt om überhaupt in de lucht te komen, omdat de zen ders óf worden gestolen óf ka pot gaan? Dat kunnen er nooit veel zijn. Beschaafd Het zijn onzekere tijden voor de gemiddelde bankemployé. Kwam er vroeger een onge schoren, plat pratende man met een nylonkous in de hand de bank binnen, dan kon je als werknemer alvast zuch tend de gang naar de kluis' maken: die trok zo meteen een pistool en riep: „Dit is een# overval". Niet leuk, maar nog' wel voorspelbaar. Het métier van bankoverval ler lijkt echter inmiddels ook een ander slag mensen ge trokken te hebben. Bij de Ra bobank aan de Lammen- schansweg stapte dinsdagmid dag een keurig glad geschoren heerschap binnen, die in Al gemeen Beschaafd Neder lands liet weten een klein on gelukje gehad te hebben. Hij was per ongeluk tegen een voor de bank geparkeerd staande auto aangereden. En of die misschien van een van de bankmedewerkers was. Een vrouwelijke werkneem ster dacht dat het om haar auto ging en kwam door het deurtje naast de loketten naar buiten om de schade op te ne men. De keurige meneer trok daar op een vuurwapen, riep in hetzelfde Algemeen Be schaafd Nederlands „dit is een overval", liet vervolgens een plastic tas met wat bankbiljet ten vullen en verliet daarop de bank. Het signalement dat de politie heeft verstrekt: donkerblond krullend haar, zwart snorretje, een donker blauwe loden jas en een ge streepte collegesjaal. Naar verluidt heeft de Hermandad enkele honderden verdachten in de omgeving van sociëteit Minerva aan de Breestraat ge signaleerd, voordat de dader kon worden gepakt. Alcohol De bestrijding van het alco holmisbruik staat bij de Alke- madese VVD hoog in het vaandel geschreven. Afgelo pen maandag werd er in ieder geval een avond aan gewijd in de inspirerende omgeving van cafébar 't Veen in Roelo- farendsveen. Een handjevol belangstellenden, waaronder burgemeester Arie Meerburg en de wethouders Luuk Beel- en en Wim Nugteren hoorden met geduldige belangstelling aan welke verderfelijke in vloed alcohol heeft op het menselijke lichaam. Enigszins onthutst werd gereageerd op de verklaring van huisarts Van Mierlo dat er statistisch gezien 440 alcoholisten in Al kemade rondlopen maar dat daarvan slechts 10 procent bij de artsen bekend is. De VVD wenste echter voor alsnog geen politieke conse quenties te verbinden aan het pijnlijke onderwerp. De vraag van een toehoorster of de VVD nu zal gaan streven naar het droogleggen van de gemeentelijke recepties werd enigszins lacherig afgedaan. Ook de drooglegging van jeugdsociëteiten en kantines werd een minder goed idee gevonden, gezien de vrijheid die de VVD nog altijd hoog in het vaandel heeft staan, en vanwege de noodzakelijke in komsten voor clubs die daar uit voortvloeien. Voor een aantal bezoekers was trou wens het bijwonen van de „drooggelegde" vergadering al een hele opgave. Zij begon nen, met Luuk Beelen voorop tegen elf uur hevig te verlan gen naar het bargedeelte van net etablissement. Met bier, wijn of sherry konden uitein delijk de sombere bespiegelin gen van maandagavond wor den weggespoeld. Voor wat betreft de VVD moest de he vige ontnuchtering van de statenverkiezingen van woensdag toen in ieder geval nog komen. Rommel (1) Waar moet de Leidse regio in de jaren negentig haar schil len en dozen kwijt? Over die vraag breken de gemeenten die hun vuil nu nog laten ver werken door de Leidse vuil verbranding het hoofd. De problemen die bij beantwoor ding van die vraag om de hoek komen kijken zijn tal rijk. Wanneer gaat de Leidse vuilverbranding nu precies dicht? Welke regiogemeenten doen er allemaal mee? Moet er een nieuwe vuilverbran ding gebouwd worden en zo ja: waar? Of moet de rommel uit deze regio maar naar de Afval Verwerking Rijnmond worden afgevoerd? Inmiddels zijn er al wat rap porten over de problematiek verschenen. Het bureau Has- koning stortte zich met over gave op de computer om te kijken wat de goedkoopste op lossing is. Ambtenaren uit Leiden, Den Haag en Zoeter- meer vergaderden velen uren om uiteindelijk de Interimno ta Toekomst Afvalverwerking af te scheiden. De provincie liet zich evenmin onbetuigd en liet een voorontwerp af valstof fenplan het licht zien. Belangrijkste conclusie uit alle rapporten over deze kwestie: het is een buitenge woon moeilijke kwestie. Ie dereen geeft een dozijn moge lijkheden voor de toekomst, maar voor een uiteindelijke keuze komt nog wel wat om de hoek kijken... Rommel (2) Deze week liet het dagelijks bestuur van de Gevulei, de gemeenten die de Leidse vuil verbranding beheren, een ontwerp-voorstel voor de toe komst van de afvalverwer king het licht zien. Ook hier de conclusie: het is een bui tengewoon moeilijke kwestie. Reden om maar weer eens een stuurgroep in te stellen, die de problemen op een rijtje moet zetten. Gevulei-voorzitter Fred Kuij- ers, als Leids wethouder pro testerend tegen de rommel die zijn eigen vuilverbranding de lucht in slingert, liet onlangs nog weten dat er wel haast is geboden. Als er ergens een nieuwe vuilverbranding ge bouwd zal worden, moet de doorgaans trage molen van ruimtelijke ordening-procedu res op gang komen. Voor het einde van dit jaar dient er daarom duidelijkheid zijn. Een ding is echter al wel dui delijk. Als er ergens een nieu we vuilverbrandinginstallatie komt (en dat zal wel in Zoe- termeer zijn), is die het eerste jaar louter bezig met de ver nietiging van de enorme pa piermassa die aan haar komst vooraf ging. opende hij officieel de ge restaureerde kelders. Het was één van de officiële handelingen die plaats von den. Peters overhandigde Jes- serun het eerste exemplaar van het boek „De Hoogstraat op Stelten", dat de renovatie beschrijft. De heren Granne man en Beljon van het aanne mersbedrijf dat de renovatie heeft uitgevoerd, boden de ge meente een nieuwe „witte steen" aan. Daarin staan de namen gegraveerd van de be langrijkste medewerkers aan de renovatie. J. Verplancke, voorzitter van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel, opende samen met wethouder Peters de markt- verzamelkraam op de Hoog straat door een lange slinger van rotjes* aan te steken op de Visbrug. Wethouder van cul tuur F. Kuijers tenslotte ont hulde het beeld „De Bloemen- koopman" op de Hoogstraat. De kelders onder de Hoog straat mogen officieel open zijn, de procedures rond de Hoogstraat zijn nog niet afge rond. Afgelopen donderdag kwam bii de arrondissements rechtbank in Den Haag de eis tot schadevergoeding aan de orde die de Leidenaar Van Engelen, exploitant van kof fieshop De Kleine Klup, bij de gemeente heeft ingediend. Van Engelen, die op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Hoogstraat zit, eist schadever goeding voor geleden omzet verlies tijdens de renovatie. Volgens de gemeente hoort een dergelijke renovatie tot de normale bedrijfsrisico's. Peters merkte bij de opening op dat als de gemeente in dergelijke gevallen schadevergoeding moet gaan betalen, de stads vernieuwing moeilijk wordt. „Bovendien moeten de winke liers zich dan realiseren dat baatbelasting de keerzijde van de medaille is". Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Nol I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Uoor, Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). CeidóeSouto/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13