Niemand hoeft in Nederland te verhongeren" Bemanning Nederlands schip al weken vast in Algerijnse haven Europees akkoord over berscherming ozonlaag Brinkman noemt overtijd-behandeling geen abortus Golf van zelfmoorden tieners schokt Amerika CeidócSotvumt It Bond verwacht bij NS verlies 1.500 banen rr ÏNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 20 MAART 1987 PAGINA 9 pn miljoen Insen met besmet E Ongeveer tien miljoen in praktisch alle landen zijn met aids. In sommige delen van ereld bedraagt deze besmetting i vier en vijftien procent van de ssen bevolking. Het besmettings- itage bij risicogroepen, drugsver- 5 en die vuile naalden gebruiken tnofielen met wisselende contac- gt zelfs tussen zestig en tachtig it. Dit heeft de directeur van de ^gezondheidsorganisatie WHO, nathan Mann, gisteren in Genè- Vissen in Rijn weer toegestaan DUSSELDORF Meer dan vier maanden na de brand bij het che misch concern Sandoz en de milieu ramp die dat tot gevolg had, hebben de autoriteiten in het Duitse Noord- rijn-Westf alen bekendgemaakt dat weer in de Rijn gevist mag worden. De jongste onderzoeken hebben aan getoond dat de vis in het gebied geen schadelijke stoffen meer bevat. De Zwitserse autoriteiten zeiden dat de visvangst in de Riin in Zwitserland nog minstens tot het eind van dit jaar verboden blijft. Mogelijk zal binnen enkele maanden wel weer in enkele zijrivieren mogen worden ge vist. Twintig min gulden noodhulp Mozambique DEN HAAG Minister Bukman (ont wikkelingssamenwerking) heeft besloten 20 miljoen gulden uit te trekken voor ex tra nood voedselhulp aan Mozambique nu de voedseltekorten daar alarmerende vor men hebben aangenomen. Volgens het ministerie dreigen de ernst en omvang van de voedseltekorten in Mozambique een situatie teweeg te brengen die verge lijkbaar is met de hongersnood in Ethiopië in de jaren 1983/84. De belangrijkste oor zaak van de noodsituatie is de al jaren voortslepende burgeroorlog. Nederland zal met de hulp zoveel mogelijk aanslui ting zoeken bij de hulpacties die worden opgezet door de EG, VN-organisaties en particuliere organisaties. ROTTERDAM Vier be manningsleden van het Nederlandse vrachtschip Katerine W. zitten al sinds eind januari vast op hun schip in de Algerijnse ha venplaats Mostaganem. De Algerijnse autoriteiten houden de Nederlandse kapitein, twee Nederland se stuurlieden en een Au stralische machinist vast omdat de eigenaar van het ship, Gewa Chartering in Rotterdam, volgens de Al gerijnen een bedrag van bijna een miljoen gulden moet betalen. Die claim houdt verband met schade die de Katerine W. op 24 januari bij het afmeren in de haven zou hebben ver oorzaakt. Volgens de directeur van Gewa Chartering, G. Walraven, is aan minister Van den Broek van buitenlandse zaken ge vraagd bij zijn bezoek deze week aan Algerije te trachten enig schot in deze zaak te bren gen. Walraven heeft de indruk dat de schadeclaim die de Alge rijnen hebben ingediend in hoge mate overdreven is. Bij het afmeren is wel enige scha de veroorzaakt, maar volgens de Gewa-directeur gaat het om niet meer dan een beschadigde railing en wat schade aan een paar zeer oude houten vissers boten. Bestuurder Touwen van de internationale zeeliedenvak bond ITF omschrijft het vast houden van de scheepsbeman ning als ,je reinste gijzeling". [BUD-VOORLICHTER CHRISTINE GROENEWEGEN: N HAAG „Ik vind heel eng als we in Ierland gaan praten i honger. Ik weet dat heel wat mensen zijn i echt krap zitten, ar honger: nee. nie- nd hoeft in Nederland iger te lijden". Dat t Christine Groene- gen van het Neder- ds Instituut voor Bud- voorlichting (NIBUD) reactie op een deze ek openbaar gewor- i rapport over armoe- in Nederland. De soli- iteitsorganisatie ATD- irde Wereld in Den ag zegt in dat rapport 700.000 mensen in [Ierland zo arm zijn ze nauwelijks te eten )ben. conclusie van ATD lijkt NIBUD-voorlichtster k overdreven. Ze is het met de organisatie eens er in Nederland een zeer itantiële groep is die door irmoede nauwelijks meer ef deel uitmaakt van de enleving. „Hoe meer ie- ïd de franjes in zijn be- n door armoe moet laten en, hoe sneller hij of zij oleerd raakt. Eerst zegt noodgedwongen het om- )blad op, dan de krant en r ook de telefoon. Kom je naai in zo'n situatie te lt, dan doet zich een luwbaleffect voor dat nauwelijks te stoppen is. Dat is armoe". Deze mensen, voornamelijk werklozen, hebben geen geld om als zoveel anderen deel te nemen aan het maatschappe lijke en culturele leven. ATD-Vierde Wereld geeft in zijn rapport een schets van deze „buitengesloten armen". „Deze mensen ontvangen nauwelijks of geen materiële, culturele of morele mogelijk heden om echt aan de sa menleving deel te nemen", aldus het rapport. „Deze be volkingsgroep wordt voort durend geconfronteerd met honger, geweld, een gevoel van nutteloosheid, onge schooldheid en werkloosheid. Zij beschikt over geen enkele reserve van waaruit ze kan investeren in een maatschap pelijke, culturele, politieke en geestelijke toekomst, zoals de rgst van de samenleving dat aoet". Verkeerde keuzes Volgens Christine Groenewe- gen van het NIBUD hoeft de situatie van deze bevolkings groep dus niet automatisch te leiden tot honger. Als dat wel voorkomt, heeft dat volgens haar meestal te maken met verkeerde keuzes bij de uit» gave van het budget. „Als je echt voor zaken als de tele foon en het lidmaatschap van een- voetbalclub kiest en er daardoor niet genoeg over blijft voor het huishouden, dan is dat toch je eigen schuld. Dat klinkt heel rot, maar het is zo. In andere ge vallen is er meestal een schuld in het geding". Groenewegen erkent dat het alternatief, het bezuinigen op "uitgaven voor sociale activi teiten, ook geen lolletje is. „De uitkeringen in ons land zijn echter ook niet bedoeld voor die extraatjes. Met een uitkering moet iedereen, zo is ons uit onderzoek gebleken, de eerste levensbehoeften kunnen bekostigen, zoals eten, kleren en huisvesting. De vraag is alleen of de poli tiek wil beslissen dat ieder een een telefoon moeten kunnen betalen, op vakantie moet kunnen gaan, een krant lezen én dat bovendien de kinderen op een sportclub moeten kunnen. Voor dat doel zijn de huidige mini mum-uitkeringen niet toerei kend". Het NIBUD heeft enkele ja ren geleden eens onderzocht met welk bedrag de uitkerin gen moeten worden ver hoogd om iemand wél te kunnen laten genieten van die extraatjes. Daarin werden minimumbedragen vastge steld voor uitgaven als een bus-abbonnement, een fiets, een telefoon, een omroep blad, één lidmaatschap van een sportvereniging per ge zin en een „rokertje". Ook zou er op zeer bescheiden schaal een cursus gevolgd moeten kunnen wórden. Zo'n gezin zou ook een huisdier moeten kunnen hebben, een klein extra bedrag voor kle ding, een verjaarscadeautje én wat zakgeld voor de kin deren. Daarbij is er van uit gegaan dat het vakantiegeld ook echt voor een vakantie wordt benut. Het NIBUD Christine Groenewegen van het NIBUD: „Als je echt voor za ken als de telefoon of het lidmaatschap van een voetbalclub kiest en er daardoor niet genoeg overblijft voor het huishou den, dan is dat toch je eigen schuld. Dat klinkt heel rot, maar het is zo". concludeerde dat de mini- mum-uitkeringen voor een gezin van vier personen dan met ten minste driehonderd gulden omhoog zouden moe ten gaan. „Dat levert overi gens geen riant bestaan op, je zou het nog steeds een mini mumbestaan kunnen noe men. Het is aan de politiek om hierover beslissingen te nemen". Uitkering per week Volgens het onderzoek van ATD-Vierde Wereld worden uitkeringen door de sociale diensten gedaan met een re gelmaat die de armsten onno dig in problemen brengt. „Er zou een keuzemogelijkheid moeten zijn. Gezinnen die dat willen moeten hun uitke ring per week kunnen ont vangen", zo vindt de organi satie. „Maar ook dat brengt veel gezinnen in grote proble men", denkt Christine Groe newegen. „Heel veel uitga ven gaan per maand, per kwartaal of nog langer. Dat blijkt voor veel mensen al problemen op te leveren bij de planning; krijgen ze eens per week een uitkering, dan moeten ze over een zeer gro te discipline beschikken om van die kleine bedragen con sequent wat opzij te leggen voor de grote uitgaven, als huur, gas en licht". Volgens de voorlichtster is er een duidelijk verschil tussen mensen die jaar in jaar uit met een minimuminkomen moeten doen en mensen die dat probleem tijdelijk heb ben. „De laatsten zien van tijd tot tijd met een baantje wel weer kans om boven dat minimum uit te komen, heb ben ook altijd hoop dat de malaise van tijdelijke aard zal zijn. Zii die al jaren tot de minima behoren, vormen daarentegen een zeer kwets bare groep. Die mensen zijn het stadium voorbij dat ze nog konden teren op de din gen die ze hadden. Een ge scheiden vrouw heeft mis schien nog een paar jaar ple zier van haar televisietoestel die ze met haar man kon ko pen toen ze nog getrouwd was. Begeven de apparaten in huis het en kan ze die niet vervangen, dan is het sneeuwbaleffect ingezet. Het is een soort verpauperen". ARJEN VAN DER SAR (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Vlak voor ze het Europese Jaar van het Milieu openden, hebben de twaalf EG-milieumi- nisters gisteren een ak koord bereikt over beper king van de produktie van cfk's, die internatio naal worden beschouwd als de ernstigste bedrei ging van de ozonlaag. Het besluit, dat na veel dis cussie kon worden genomen, omvat een protocol over be vriezing van de produktie van de chloor-fluor-koolwa- terstoffen, dat twee jaar na de ondertekening in werking treedt, een verdere beper king van de produktie die na zes jaar 20 procent moet be lopen en een evaluatie na minder dan vijf jaar, die aan leiding kan geven tot scher pere maatregelen. Een eens gezinde Europese opstelling is van groot belang, omdat de EG in Wenen samen met Ca nada, de VS en de Scandina vische landen in gesprek is over een wereldomvattende beperking van de produktie van cfk's, die vooral in spuit bussen worden toegepast. Volgens minister Nijpels, die een paar maal benadrukte dat de voorgestelde maatre gelen Nederland nog niet ver genoeg gaan, waren Enge land en Italië het minst over tuigd van de noodzaak van een „harde" aanpak. „Voor Nederland, eigenlijk voor de hele Benelux en voor Dene marken en West Duitsland, is er voldoende bewiis dat de cfk's verantwoordelijk zijn voor de aantasting van de ozonlaag", aldus Nijpels, die vooralsnog „een eigenstandi ge Nederlandse positie" in Wenen niet uitsloot In Ne derland zelf zullen desnoods vergunningen worden open gebroken om de voorgeno men reductie te halen. Vol gens Nijpels zal de Limburg se vestiging van Akzo daar mee het meeste moeite heb ben. De milieu-ministers, die gis teren voorts besloten het zwavelgehalte van gasolie tot 0,2 gewichtsprocent terug te brengen, sloten de eerste dag van hun beraad af met de onthulling van een beeldje en een wandeling door het Brusselse Zoniënwoud, beide ter markering van de start van het Europese milieujaar. De Milieuraad wordt van daag voortgezet. Nijpels wil dan samen met Denemarken proberen te komen tot een vrijwel algeheel verbod op het gebruik van cadmium in de EG. Ringen terug Een dolgelukkige Henrlan Lucas op de stortplaats van de VAM In WIJster met de teruggevonden ringen. Dit was echt zoeken naar een speld in een hooiberg. Eigenlijk Is het een wonder dat het gelukt Is', zegt de 22-jarige Henrlan Lucas uit Lemelerveld over de geslaagde zoekactie naar drie ringen die per ongeluk bij het vuilnis terecht waren gekomen. imer wil rhoging i rente- gjstelling ■HAAG De regering Aroor januari 1988 komen n wetsvoorstel tot ver van de rentevrijstelling 0 naar 1.000 gulden en .400 naar 2.000 gulden in gezin. Voorts zal er arte rentevrijstelling komen voor rente op (oeden van kinderen gulden per kind. De Kamer nam hiertoe en met algemene stern en motie aan van VVD, en PvdA, waarin de re- tevens het verzoek ont- de zogeheten saldome- ten aanzien van de hy- ïkrente af te schaffen, eze versoepelingen denkt amer de fraude op het n van de rente-inkom- minder aantrekkelijk te n. iraak door \irman op video tgelegd 'HTEN Dankzij een video-amateur zijn twee en, die opgepakt waren ns inbraak in Drachten, erkend als de daders van nbraak in Dokkum. De werden deze week, met nderen. in Drachten ge- eerd, nadat zij door de Iar van het huis waar ze fn ingebroken op heter- waren betrapt Vervol- meldde de politie van ■im zich met een video waarop een video-ama- Je inbraak bij zijn buur- had vastgelegd. De ama- die toevallig aan het fil- 'as, zoomde onmiddeliik n hij twee mannen bij luurman in de tuin zag. zien van deze beelden ie de Drachter politie van de vijf opgepakte in- rs DEN HAAG Overtijd behandeling is geen abor tus, vindt minister Brink man van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur, waarmee hij zich achter een meerderheid in de Tweede Kamer schaart. Daaronder valt niet het CDA. Dat bleek gisteren tijden een vergadering van de vaste kamercom missie voor volksgezond heid over het jaarverslag 1985 van de Geneeskundi ge Hoofdinspectie over de abortuswet. Het CDA-kamerlid mevrouw Laning, die zelf arts is, conclu deerde uit medische gegevens dat overtijd-behandeling pas gedaan wordt als een vrouw in verwachting is. Deze behande ling moet binnen zestien da gen na het uitblijven van de maandelijkse menstruatie plaatsvinden. In die tijd heeft een eicel zich nog niet in de baarmoeder kunnen „neste len", waardoor een medische ingreep veel makkelijker uit voerbaar is. Met deze gegevens in gedachten komt volgens mevrouw Laning de vraag naar voren wanneer de vrouw nu eigenlijk zwanger is: vlak na de bevruchting of pas na het innestelen van de eicel? Volgens Laning blijkt uit de medische praktijk dat een vrouw pas voor een overtijd behandeling binnen zestien dagen in aanmerking als blijkt dat zij zwanger is. Op grond daarvan typeerde zij overtijd behandeling als een „mislei dend eufemisme". Volgens haar is een dergelijke medi sche ingreep niets anders dan een in een vroeg stadium uit gevoerde abortus en moet daarom ook hier vijf dagen be denktijd in acht worden geno men. Minister Brinkman zei het met haar eens te zijn dat de medi sche wetenschap sinds de in voering van de abortuswet in 1984 op het gebied van zwan gerschap enigzins veranderd is. „Maar", meende hij „de in formatie die we tot nu toe hierover hebben, is nog niet volledig te noemen; daarom heb ik in mijn brief bij dit jaarverslag op een heel open en eerlijke manier getracht de overtijd-behandeling weer te geven I V«J Studentenrel Ecuador Een student van de universiteit in Quito gooit een traangasgra naat terug naar de politie. Gisteren braken in de Ecuadoraanse hoofdstad rellen uit, nadat de politie getracht had een einde te maken aan een demonstratie van studenten. De Jongeren protes teerden tegen het financiële beleid van de regering en rantsoe nering van benzine. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het gebeurde woensdagmor- fen. Een politieagent in et onder de rook van New York liggende stad je Bergenfield inspec teerde een rij huurgara- ges, tot hij in een van de garages een draaiende automotor hoorde. In de garagebox hadden zich een 17-jarige jongen en 20-jarig meisje opgeslo ten. Met de polsen aan het stuur gebonden en al bewusteloos van de kool monoxide. Door snel in te grijpen kon de agent op net nippertje het le ven van dit jonge stelle tje redden. Deze kennelijke zelfmoord poging staat niet op zichzelf. Enkele uren tevoren was in een dorpje in de buurt het li chaam van een 20-jarige jon gen gevonden in en auto waarvan de motor nog liep en die eveneens achter geslo ten garagedeuren was gepar keerd. Vorige week werden in dezelfde garages in Ber genfield de lijken van twee meisjes en twee jongens in de leeftijd van 17 tot 19 jaar ge vonden. Ook zij hadden zich in een auto met draaiende motor opgesloten in de we tenschap dat de giftige uit laatgassen fataal zouden zijn. Ze lieten een brief na die het bewijs leverde dat het viertal bewust de dood had gezocht. Twee dagen later brachten twee meisjes van 17 en 19 jaar zich op precies dezelfde wijze om het leven in Chica ne zelfmoorden van deze tie ners hebben de inwoners van het 25.000 inwoners tellende stadje Bergenfield diep ge schokt. Vooral ook, omdat af- telopen zomer al verschrik- elijke dingen in het stadje waren gebeurd. Twee jon gens van 21 en 22 jaar wier pen zich voor de trein. Het li chaam van een andere jon gen werd in een vijver ge vonden. En in september gooide een 18-jarige jongen zich van een rots. Deze dramatische gebeurte nissen hebben het snel groei end aantal zelfmoorden on der de Amerikaanse jongeren opnieuw onder de aandacht van een ontzet publiek ge bracht. Jaarlijks plegen in de VS ongeveer zesduizend jon gelui in de leeftijdsgroep tus sen 15 en 24 jaar zelfmoord Tegenover iedere geslaagde zelfmoordpoging, staan twee honderd niet geslaagde po gingen, zo hebben deskundi gen vastgesteld. Het aantal zelfmoorden onder tieners is in de afgelopen 15 jaar meer dan verdubbeld. Opmerkelijk is dat veel jon- felui óf samen de dood zoe- en óf aangemoedigd lijken door een geslaagde zelf moordpoging van leeftijdsge noten of vrienden. Boven dien hebben onderzoeken aangetoond dat programma's over zelfmoord op de televi sie bijna altijd door een ver hevigde zelfmoordactiviteit worden gevolgd. Deskundigen vallen over el kaar heen met verklaringen voor het relatief hoge zelf moordpercentage in de VS. De meer conservatieve psy chologen en sociologen zeg gen dat de zelfmoorden voor al te wijten zijn aan het uit eenvallen van gezinnen door scheiding van de ouders, drugsverslaving en de zeer slechte vooruitzichten op een baan in het prestatiegerichte Amerika. Andere deskundi gen zoeken de oorzaak die per, en bekritiseren de „ont- kinderlijking" van de VS. In Amerika zouden kinderen te vroeg volwassen en zelfstan dig gemaakt worden, hetgeen kan leiden tot een catastrofa le puberteit. Als gevolg van deze "vroege volwassenheid" en het onderdrukken van na tuurlijke puberale impulsen, zou de echte volwassenheid waarnaar gezonde pubers zeer verlangen geen doel meer zijn voor de Ameri kaanse tieners. Veel tieners ervaren hun leven daardoor als uitzichtloos, niet meer Uit dagend en zonder zin. UTRECHT De Vervoers- bond FNV verwacht dat bij de Nederlandse Spoorwegen de komende jaren zo'n 1.500 ar beidsplaatsen vervallen als ge volg van de extra bezuinigin gen van 150 miljoen gulden tot 1990. Volgens een NS-woord voerder valt verlies van werk gelegenheid niet uit te sluiten, verder wilde hij geen com mentaar geven omdat de chefs van diensten en afdelingen nog met bezuinigingsvoorstel len moeten komen. De Ver- voersbond baseert het ver wachte verlies aan arbeids plaatsen op de eerdere „hero verweging van 75 miljoen gulden waardoor tot eind 1985 in totaal meer dan zevenhon derd arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MU3EI THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9