Waterschap akkoord met restauratie Veense sluis Rijnakkoord boos op Leiderdorp Economie en politiek op ondernemersdag Werklooshei* iets gedaald Jonge steenuilen in Koudekerk 14 Logopedische hulp l neemt toe in AlkemaC De Veense sluis. indeliiks specie wordt verstra aan tafel JJB onderdak in Het Anker HAZERSWOUDE De Stichting Jeugd-, Jongeren- en Buurtwerk (JJB) in Hazerswoude krijgt onderdak in een aanbouw van het multifunctioneel centrum Het Anker. Het JJB is nu gevestigd in een oude kleuterschool aan de J. Re- viusstraat en kampt al lang met ruimtegebrek. In totaal gaat de JJB-aanbouw aan Het Anker 491.000 gulden kosten. De gemeente wil hieraan 740.000 gulden bijdragen. De bijbeho rende grond wordt door de gemeente voor het symbolische bedrag van een gulden aan de JJB overgedaan. Het bouw plan van de aanbouw vermeldt voor de JJB een grote huis kamer annex speelruimte met vouwwand en een keuken- /barhoek opo de begane grond. Ook de administratie en de garderobe worden daar gehuisvest. Een hobbyruimte wordt op de eerste verdieping gebouwd. Het Anker krijgt één grote zaal door het weghalen van tus senwanden en het verplaatsen van de noordgevel van het bestaande gebouw. Verder krijgt Het Anker een berging, ex tra toiletten en aangepaste deuren. De ruimten van de JJB en die van Het Anker blijven volledig van elkaar geschei den. Tijdelijke vestiging bibliotheek duurder HAZERSWOUDE De tijdelijke vestiging van het filiaal van de openbare bibliotheek in Hazers- woude-dorp kost 316.800 gulden. Dat is 135.000 gul den meer dan oorspronkelijk beraamd. Bovendien moet er nog eens een bedrag van 34.000 bij gere kend worden voor het verspijkeren van het ge bouwtje. Het is de bedoeling dat het filiaal tijdelijk in de voormalige kleuterschool Prinses Margriet aan de Poelzoom gehuisvest wordt. Uiteindelijk wordt de bibliotheek gevestigd op het Ambachts plein in Hazerswoude-dorp. De nieuwbouw is ech ter flink vertraagd. Naar verwachting zal deze nog zeker twee jaar op zich laten wachten. Het aantal boeken dat het nieuwe filiaal binnen haar muren krijgt zal in eerste instantie ongeveer zesduizend zijn. Uiteindelijk wordt dit bestand langzamerhand uitgebreid tot zo'n twaalfduizend banden in de bi bliotheek. Extra lokalen voor Leidschendamse scholen LEIDSCHENDAM Bij vier Leidschendamse scholen zullen in totaal acht lokalen worden bijge bouwd. In de wijk 't Lien zullen in het complex van de openbare Dalton-basisschool en de Samen werkingsschool Emmaus voor protestant christelijk en rooms-katholiek onderwijs voor elke school drie lokalen worden neergezet. Verder krijgen nog de r.k. basisschool Marie-Bernadette aan de Van Ruysdaellaan en de r.k. basisschool Duivenvoorde aan De Haar elk een lokaal extra. In laatstgenoem de school gaat het om een speellokaal voor de jong ste leerlingen waardoor leerlingen in het hoofdge bouw kunnen worden gehuisvest. In het voormali ge kleuterschoolgebouw aan de Gravin Catharina- laan zal het tweede kinderdagverblijf van de Stichting Kindercentra Leidschendam worden ge vestigd. De totale kosten bedragen, inclusief in richting, ruim 1.260.000 gulden. Twee doden bij aanrijding HAARLEMMERMEER Door een frontale botsing twee personenauto's in Haarlemmermeer zijn donderd; tend de 49-jarige K.E.K.G. Reichelt uit Badhoevedorp 21-jarige R.A. van Iersel uit Uithoorn om het leven gek De twee slachtoffers waren de bestuurders van de autol frontaal met elkaar in botsing kwamen. Het ongeluk gel de op de Schipholweg bij Badhoevedorp. De Haarlen meerse politie vermoedt dat de automobilist uit Uithooi zig was met een inhaalmanoeuvre. Beide mannen wai slag dood. Greep in kassa ALPHEN AAN DEN RIJN Twee dieven hebben middag de Centra zelfbedieningswinkel aan de Concël in Alphen beroofd van 1400 gulden. De dieven, een mi een vrouw wilden 100 gulden wisselen. Toen de cassièi wisselgeld pakte, deed dp man een greep in de kassa, werd opgemerkt en na enige discussie met de win] toonde hij zich bereid het geld terug te geven. Nada», tweetal de winkel had verlaten bleek echter dat er. steeds 1400 gulden ontbrak. LEIDERDORP/ALKE MADE De leden van de Verenigde Vergade ring van het Waterschap De Oude Veenen gingen gisteravond in meerder heid akkoord met een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden om een kwart miljoen gulden uit te trekken voor de res tauratie van de oude sluis in Roelofarends- veen. Het fiat werd overigens niet bepaald zonder slag of stoot gegeven. Met name de Wou- brugse hoofdingeland G. de Lange, vond dat het Water schap het benodigde geld pas beschikbaar zou mogen stel len na de eind van deze maand te houden gemeente raadsvergadering van Alke made. Pas dan namelijk valt de definitieve beslissing over een gemeentelijke bijdrage aan de restauratie van in to taal vijftigduizend gulden. Een andere Hoofdingeland, de heer H. Th. Wijsman, vond de Alkemadese bijdrage wel erg karig afsteken bij het kwart miljoen dat het Water schap voor de restauratie van de sluis uittrekt. Naar zijn mening hebben de gemeente Alkemade en de Stichting voor Behoud en Beheer van de Sluis meer belang bij de restauratie dan het Water schap zelf. Dit sprak dijk graaf J. Uit den Boogaard echter nadrukkelijk tegen en hij weigerde pertinent zijn voorstel in te trekken. „De sluis is eigendom van De Oude Veenen en wij als Wa terschap zijn op de eerste plaats verantwoordelijk voor de waterkering. De gemeente Alkemade heeft alleen maar belang bij de sluis vanwege het historische karakter er van. De Stichting voor Be houd en beheer van de Sluis komt pas in actie als de res tauratie voltooid is", aldus de dijkgraaf. Hij vertelde dat de sluis deel uitmaakt van de waterkering van de Veender- Lijkerpol- der. Om die reden moest de sluis als waterstaatkundig werk dringend worden her steld. „Die sluis lekt nu aan alle kanten. Het water spuit er vierentwintig uur per dag aan alle kanten uit. Vandaag of morgen begeeft een van de deuren het en dan ontstaat een situatie die vergelijkbaar is met een gat in de kade." Omdat de Veender- en Lij- kerpolder een vaarpolder is met vaarrechten is het vol gens hem niet mogelijk de sluis met een damwand af te sluiten. „Elders zijn wegen, hier vaarwegen. De kwekers in die polder zijn voor hun aan- en afvoer van allerhan de materialen afhankelijk van een open vaarverbinding met het Braassemermeer". Hoofdingeland H. J. Verstee- ge eiste goede afspraken met de Stichting voor behoud en beheer van de Sluis over de bediening ervan. Hij vroeg zich af wie de sluis gaat be dienen en door wie deze per soon betaald zal gaan wor den. Hoofdingeland tevens raadslid in Alkemade de heer P. van der Meer verzocht Dijkgraaf en Heemraden tot slot om te zoeken naar een technische oplossing van het bedieningsprobleem, zodat de sluis ook in de toekomst zelf kan worden bediend door de persoon die er gebruik van maakt. ALKEMADE De on dernemersdag die op woensdag 22 april in res taurant De Woelige Baren in Oude Wetering wordt gehouden heeft als thema: Economisch wenselijk en politiek haalbaar. De dag wordt georganiseerd door de Stichting Stibela, wel ke ten doel heeft het ont wikkelen en stimuleren van het sociaal en econo misch gebeuren in Alke made, in samenwerking met de gemeente Alkema de, de Kamer van Koop handel in Leiden en en kele andere instanties. Enige jaren geleden werd in Alkemade voor het eerst een ondernemersdag gehouden. Tijdens deze dag konden on dernemers hun mening geven over de gemeente, bepaalde si tuaties en het heersende on dernemersklimaat. Diverse onderwerpen die toen ter sprake kwamen, vonden hun weg naar de gemeenteraad en waren voor raadsleden een aanwijzing om bepaalde zaken door te zetten of juist achter wege te laten. Het programma van de ko mende ondernemersdag ver meldt een welkomstwoord door de voorzitter van Stibela, de heer Th. E. Akerboom. Hierna verzorgt de Kamer van Koophandel een dia-presenta tie. De heer A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, houdt een inleiding met als titel Eco nomisch wenselijk en politiek haalbaar. Onder de titel Tuin- bouwmogelijkheden en recon structie verzorgt Ir. L. Gijs- berts van het Consulentschap voor de Tuinbouw een cause rie. Hierna is het de beurt aan C. A. Broeksma, secretaris van de Kamer van Koophandel met een lezing die als titel draagt: De plaats van de mid denstand in Alkemade. Tot slot verzorgt de heer J.B. Uit den Boogaard, veehouder te vens dijkgraaf van Water schap De Oude Veenen, een inleiding over het Onderne men in Alkemade. 's Middags wordt het pro gramma voortgezet door de burgemeester van Alkemade, de heer A. H. Meerburg, over zijn eerste indrukken van Al kemade gedurende het afgelo pen half jaar. De dag wordt besloten met een discussie en beantwoording van vragen door een panel bestaande uit A. H. Meerburg, A. Konings veld, C. A. Broeksma, L. Gijs- bers en de Alkemadese wet houders L. M. Beelen en W. Nugteren. Aanmelden kan bij H. Bakker, Noordeinde 61 in Roelofa- rendsveen, tel. 01713-9002. LEIDERDORP Het ge meentebestuur van Lei derdorp maakt zich schul dig aan onbehoorlijk be stuur en stelt het be staansrecht van de streek- muziekschool op een on verantwoorde wijze ter discussie. Deze beschuldi ging wordt geuit door de directie en stafleden van de streekmuziekschool Rijnakkoord. Aanleiding voor de beschuldi ging is de standpuntbepaling van de gemeente Leiderdorp ten aanzien van de nieuwe wet Gemeenschappelijke Re gelingen. De streekmuziek school maakt thans deel uit van een gemeenschappelijke regeling waaraan de gemeen ten Leiderdorp, Koudekerk, Hazerswoude en Alkemade deelnemen. De toekomst van de streekmuziekschool staat op het spel, omdat volgens de nieuwe wet de gemeente Lei derdorp voor wat de interge meentelijke samenwerking be treft bij Leiden wordt inge deeld. De gemeente Leider dorp heeft bij de provincie po gingen gedaan de muziek school op de uitzonderingslijst te plaatsen. De boosheid van de medewerkers van de mu ziekschool vloeit voort uit het feit, dat het Leiderdorpse col lege van B en W het verder ondersteunen van de aange vraagde ontheffing op de re gio-indeling afhankelijk wordt gesteld van de bezuinigingen op het muziekonderwijs. In een periode van twee jaar moet de muziekschool 25% be zuinigen, hetgeen neerkomt op een budgetkorting van onge veer 100.000 gulden. Zoals bekend bestaat er al eni ge tijd onenigheid over het fi nanciële beleid bij de streek muziekschool. Zo wacht de ge meente Leiderdorp nog steeds op de afrekening over 1985. Diverse malen hebben ge meenteraadsleden daarover hun ongenoegen uitgesproken. Directie en staf van de mu ziekschool hebben in een brief aan het algemeen bestuur van Rijnakkoord hun verontrus ting over de gang van zaken uitgesproken en om een on derhoud gevraagd. Wethouder C. Huigen-van Boven (VVD) van cultuur wil in dit stadium nog geen commentaar op de brief geven. Zij wil eerst de re sultaten van het overleg af wachten. Gouden trouw Het echtpaar J.C. van Rijn en C.A.N van der Salm viert op 1 april het 50-jarig huwelijksfeest. Het bruidspaar woont al vanaf de groene bruiloft In de boerderij aan de Dorpsstraat 87 in Warmond. Vanuit die de woning is er de laatste jaren een ruim uitzicht over het Zomergat en het Joppe. Iedere bezoeker is daar enthousiast over, maar het bruidpaar niet: „We hadden graag de Zwanbur- gerpolder gehouden vanwege de beschutting die de bomen daar gaven. Nu moeten we bijna eens zoveel uitgeven aan stookkosten". Veehouder Van Rijn betreurt nog steeds de vergraving van de Zwanburgerpolder en de zandwinning. „De boeren zijn er niets mee opgeschoten. De beloofde brug is er nooit gekomen en de onsluiting aan de kant van de Zijl middels een pont heeft voor de boeren aan-deze kant van Zwanburgerpolder geen nut", zegt hij. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Vpor de eerste keer heeft een paartje steenuilen met succes twee jongen grootge bracht in een nestkast van de vogelwerkgroep Koudekerk/ Hazerswoude en Omstreken. Dit blijkt uit een verslag van de vogelwerkgroep, over de nestkastenbezetting in Koude kerk en Hazerswoude in 1986. Zes jaar geleden is in een oude boomgaard al een nestkast voor steenuilen opgehangen. In 1981 werden er in de nest kast twee eieren gevonden die bij nader onderzoek nog res tanten van pesticiden bleken te bevatten. Vijf jaar bleef de kast onbezet, ze werd gekraakt door spreeuwen. In 1986 is echter met succes een broedsel van de steenuil grootge bracht. Ook nu zijn er voortdurend twee steenuilen in de boomgaard aanwezig, zodat de verwachtingen voor 1987 hoog gespannen zijn. De ontwikkeling van de torenvalken- stad verloopt minder voorspoedig. Vlogen er in 1985 uit 5 kasten nog 17 jongen uit, in 1986 waren er slechts twee broedsels met in totaal vier jongen. Over de oorzaak van de achteruitgang is niets bekend. Uit het verslag blijkt nog een aantal opvallende dingen. De koolmezenkasten die buiten de bebouwde kom zijn opgehangen, worden bijna allemaal gekraakt door ringmussen. Binnen de bebouwde kom wor den deze kastjes wel bewoond door koolmezen. De bosuilen- kasten worden grotendeels bewoond door de holenduif, die enkele broedsels per jaar kan grootbrengen. In 1986 werden in zes nestkasten jonge holenduiven gevon den. Behalve door middel van nestkasten zorgt de vogel werkgroep ook nog op een andere manier voor Kunstmatige nestgelegenheid. In het voorjaar worden in poldersloten rondom Koudekerk en Hazerswoude vlotjes gelegd met de bedoeling daarop zwarte sterns te laten broeden. De vlotjes worden in de herfst weer opgehaald. In 1980 maakten twee paar zwarte sterns al gebruik van deze gelegenheid. Het aantal broedparen steeg snel tot 28 in 1983. Daarna was er weer een teruggang. In 1986 werden er achttien paartjes zwarte sterns op de vlotjes gevonden. Ook dit voorjaar zul len vrijwilligers weer de polders intrekken om vlotjes voor deze bedreigde vogelsoort in de sloten te leggen. ieloc ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal werklozen in dekn. Alphen aan den Rijn is in februari teruggelopen. Dat blijt de werkloosheidscijfers van het Gewestelijke Arbeidsbure^ totaal stonden begin maart 1326 mannen en 879 vrouw^.atj( werkzoekenden bij het arbeidsbureau ingeschreven. Het van 2205 werklozen komt neer op 5,8 procent van de beroa, volking. Met name het aantal jeugdige werklozen is gedaapcja ook het aantal vrouwen. In de bouwsector is het aantal w4n 2 zén vrij hoog gebleven. Dit hangt mede samen met de st(,en winter. In de handel en de kantoorsector daalde de wer|Ze heid. In totaal waren er 267 banen vacant. De werkloosheid in de Rijnstreek ontwikkelde zich in de s pen maand als volgt: Mannen Vrouwen c Feb. '86 Mrt. '87 Feb. '86 Mrt.'8F Alphen a/d Rijn 901 849 658 599. Hazerswoude 120 109 62 62 Koudekerk 40 40 28 26| Leimuiden 27 30 26 22 Nieuwkoop 121 115 64 60 Nieuwveen 22 21 13 Rijnsaterwoude 14 15 12 09 Ter Aar 66 60 47 45 Woubrugge 51 47 16 Zevenhoven 17 16 14 ALKEMADE Bijna vierhonderd kinderen in Alkemade krijgen op de een of andere manier lo gopedische hulp. Bij hon- derdzestig van hen ge beurt de behandeling met een frequentie van eens per week. In 1985 waren dat nog 130 kinderen. Het aantal kinderen in Alke made dat behoefte heeft aan logopedische hulp vertoont al jarenlang een stijgende lijn. Dat staat in het onlangs verschenen jaarverslag over 1986 van de schoollogopedische dienst in Alkemade. De logopedistes ziin in 1984 in overleg met de scholen begon nen met een vroegtijdige logo pedische begeleiding van de Boekenweek in Leidschendam LEIDSCHENDAM Tijdens de Boekenweek wordt in de openbare bibliotheek aan het Fluitpolderplein in Leidschen dam een tentoonstelling ge houden over de schrijfster Tessa de Loo die het boeken weekgeschenk „Het Rookof- fer" heeft geschreven. Verder is er nog een tentoonstellinkie over „Amsterdam, culturele hoofdstad 1987 van Europa". In de bibliotheek en ook in het filiaal aan de Damstraat start verder het Boeken-Toptien- Aa leerlingen. „Hierdoor wojg k kans op mogelijke vertilry van het leerproces voor!vioL of op zijn minst gereduci zo staat in het jaarv®lg"< „Taalstimulering in de j but terperiode is gewenst iaas een achterstand in de s$mai taai-ontwikkeling van in). }jt kan zijn op de verstanq)^ ontwikkeling. Een goede) ontwikkeling is van grol vloed op de schoolvordei van het kind en ook bela* voor de emotionele ontv(,£c ling van het kind." Bij alle leerlingen van van de basisschool (de re eerste klas) doen de 1< distes jaarlijks een alg* vijftien minuten durentj derzoek naar symptoméj stoornissen op het gebiej spraak, taal, stem en gi Maar liefst 62 procent, deze categorie kinderen" vorig jaar logopedische! nodig te hebben. heul project De boeken die c. lijst staan zullen snellere/we den geleverd en dus voor de lezers beschif zijn. Ze krijgen een spf etiket en een bijzondere i- terwijl over een van d€j Toptienlijst komt in de t theek te hangen. Tijdei Boekenweek ook een spp oude boeken-verkoopact kwartje per boek, vijf b voor één gulden. Oude i mofoonplaten kosten driL den. De boekenweek volgende week zaterdag sloten. LEIDEN OMGEVING £eidóe<3otnaiit VRIJDAG 20 MAART 1987 PAGINj Gebakken ananas-kaasplak met macaronipaprikasaus en witlofsalade - hopjesvla met gember (vegetarisch) Voor twee: 2 plakken bele gen kaas van 1 centimeter dikte a 100 g, 2 lepels bloem, X theelepel kerrie, paneer meel, 25 g margarine, 2 schij ven ananas, peterselie; 250 g macaroni, zout, peter selie; 1 grote ui, 10 g margarine, 2,5 dl water, halt groente bouillontablet, 1 lepel toma tenpuree, paprikapoeder, 1 paprika, 12 g maizena, ket jap, zout, peper; 1 struikje witlof, 2 augur ken, 1 lepel mayonaise, 1 le pel yoghurt, zout, peper, sui ker, radijsjes; 75 g suiker, 1 lepel water, 0,5 liter melk. 25 g maizena, op- loskoffie en gember naar smaak. Snijd de korsten van de kaas. Meng bloem, kerrie en zo veel koud water dat het mengsel de dikte van yoghurt heeft. Haal de kaas door dit papje en door paneermeel. Bak de plakken vlot bruin in de margarine en leg ze op een voorverwarmd bord. Laat de uitgelekte ana nas in het overblijvende vet warm worden en leg de schij ven op de kaas. Garneer met een toefje peterselie. Kook de macaroni gaar vol gens de gebruiksaanwijzing, doe hem in een schaal en strooi er fijngeknipte peterse lie over. Fruit grofgesneden ui licht bruin in de margarine. Voeg water, bouillontablet, tomaten puree en paprikapoeder toe en laat het mengsel een kwartier koken. Ontdoe de paprika van steel en pitjes en snijd de vrucht in korte reepjes. Kook de stukjes paprika vier minu ten mee met de uienbouillon. Meng de maizena aan met koud water, schenk het meng sel bij de bouillon en laat de saus al roerende een minuut koken. Voeg naar smaak ket jap, zout, peper en paprikapoe der toe. Laat de suiker in een droge braadpan lichtbruin worden tot de helft van het oppervlak bruist. Voeg water toe en di rect daarna de meeste melk. Laat de karamel op een klein vuur oplossen en bind vervol gens de vla met een papie van maizena en de rest koude melk. Voeg van het vuur kof fie en gember toe. JEANNE In elk vak|e dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1. tot waterkering dienende dam; 2. van blokken bevrören sneeuw ge bouwde hut; 3. eertijds veel gebruikte, drank; 4. wafelvormig gebakje; 5. ver keerde daad. vooral als gevolg van onervarenheid; 6. dichter; 7. echtge noot. OPLOSSING eöea L Ueeod g :dejssiuj g ;sood -ujoi v :duiais e :o|6i z :uiep»si5t i Woubrugge voor plassenschap WOUBRUGGE fteeds een tiental jaren bezint Woubrugge zich op de recreatie. De sa menhang met het rijkelijk aanwezige water speelt daarin uiteraard een belangrijke rol. Gisteravond deed de gemeen teraad een belangrijke stap door zich accoord te verklaren met het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met een aantal omliggende ge meenten, waarvan de details later zullen worden bezien. Woubrugge bleek wel genegen deel te nemen in een piassen- schap, omdat de raadsleden in meerderheid van mening wa ren, dat regulerend moest worden opgetreden in het ge bied. Aangezien recreanten zich niet aan de gemeente grenzen houden, komt een overkoepelend orgaan van ge meenten rond de Hollandse Plassen gewenst voor. De VVD bleek echter nog niet te overtuigen. Die fractie wilde de noodzaak van een plassen- (Protestantse Groepering) ging in zijn afwijzing nog verder. Hij verwachte van een plas senschap niets dan: „Narigheid en pllende". Ook de voorstan ders hadden toch wel wat be denkingen. Zo wilde Henk van der Nagel (CDA) van te voren de kosten gelimiteerd zien. Voor vijf jaar wilde hij een en ander wel proberen. Daarna wenste hij een grondi ge evaluatie met een mogelijk heid tot uittreden uit de rege ling. Belangrijk argument om in te stemmen met het plas senschap vormde het feit, dat Staatsbosbeheer onlangs heeft laten weten wel af te willen van de recreatie-eilanden De Hem.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14