ieiden kan grote toevloed asielzoekers niet meer aan STAD OMGEVING Handig 'miniburo' JeidaeSomo/fit Feest in de Haarlemmerstraat oekomst Al Mizan blijft onzeker Raad van State vernietigt bouwvergunning Sandersgarage De la Mar krijgt groen licht van PSP D66: HUUR STUKJES GROEN IS TE HOOG ^1 VRIJDAG 20 MAART 1987 PAGINA 13 akenburg stapt uit gemeenteraad EN Het Links Leiden-raadslid takenburg heeft gisteren haar idmaatschap om gezondheidsre- opgezegd. Ze woonde al geruime een raads- en commissievergade- i meer bij. Stakenburg, die na- de CPN in de fractie van Links n zat, wordt met onmiddelijke in- opgevolgd door J. Laurier, be ilid van de CPN afdeling Leiden, jombinatie van raadslidmaatschap i baan bleek te zwaar. In een gro- ctie kan je het dan nog een tijdje aan gaan doen, maar bij ons kan iet", aldus Stakenburg. De drie linkse partijen verloren bij de ipen gemeenteraadsverkiezingen zetel en fractievoorzitter H. de la yerd wethouder. Zodoende bleven er in feite twee fractieleden over. Stakenburgs opvolger Laurier zat na mens de CPN al in de steunfractie van Links Leiden en stond 21ste op de lijst van Links Leiden bij de gemeente raadsverkiezingen. Voor het samenstel len van de lijst waren er al afspraken gemaakt over partijgebonden opvol ging. Fractievoorzitter R. van Lint en CPN- bestuurslid E. Koen zeggen het in een verklaring te betreuren dat de fractie nu geen vrouwelijke leden meer telt. „Als gevolg van andere niet te combi neren werkzaamheden, verhuizing en het niet te voorziene tijdstip van ver vanging bleken op dit moment echter geen vrouwelijke kandidaten beschik baar te zijn", aldus Van Lint en Koen. Overvaller aangehouden LEIDEN Een 42-jarige Vlaardinger is vanmorgen om vier uur aangehou den, verdacht van de gewapende over val afgelopen dinsdag op het bij-kan toor van de Rabobank aan de Lammen- schansweg. De buit bedroeg 25.000 gul den. De Leidse politie is direct na de overval begonnen met een groot buurt onderzoek. Dit leverde een goed signa lement op en gegevens over de vlucht auto. De Vlaardinger werd aangehou den in een kantoor vlak bij zijn wo ning. Hij beschikte over een sleutel om dat hij regelmatig pro deo werk ver richtte voor dit bedrijf. Zijn familie verkeerde ondertussen in de veronder stelling dat hij enkele dagen in het bui tenland verbleef. De Vlaardinger heeft nog niet bekend. Van het geld ont breekt nog elk spoor. Leidenaar aangehouden HAZERSWOU- DE De politie van Hazerswoude heeft vannacht een 19-jarige Lei denaar aangehou den die wordt verdacht van een aantal diefstallen in auto's. Het gaat om het wegne men van autora dio's of pogingen daartoe op ver schillende plaat sen in de ge meente. Kopstukken debatteren over ontwikkelingshulp LEIDEN H. Pont, voorzitter van de FNV, de Twee de-Kamerleden E. Herfkens (PvdA) en E. Terpstra (VVD) en G. Hayen, directeur externe betrekkingen van Philips discussiëren dinsdag 31 maart over protec tionisme en ontwikkelingshulp. De vraag die centraal staat is of het niet tegenstrijdig is dat Westerse landen ontwikkelingshulp bieden aan de Derde Wereld terwijl tegelijkertijd steeds meer handelsbelemmerende maat regelen worden genomen tegen de ontwikkelingslan den. De discussie wordt geleid door prof. dr. P. Baehr, lid van de wetenschappelijke raad voor het regerings beleid. Hij bezet dit jaar de Leidse Cleveringastoel. Het debat wordt gevoerd in Cambridge-stijl. Dat betekent dat behalve de vier kopstukken ook vier studenten voor of tegen de stelling „Westers Protectionisme plus Ontwikkelingshulp is Hypocirisie" pleiten. Bovendien kan het publiek zich mengen in de discussie. Het debat begint om 20.00 uur in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. DOLF VERSPOOR HOUDT LEZING LEIDEN Dolf Verspoor houdt ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag een voordracht in het Aca demiegebouw (Rapenburg 73) op dinsdag 24 maart om 16.15 uur. Dolf Verspoor studeerde Chinese taal- en let terkunde in Parijs. Hij was werkzaam als journalist, en reisde als correspondent van het persbureau AFP door Ceylon, India, Indochina en Indonesië. In 1951 keerde hij terug naar Nederland en begon met het vertalen van Spaanse poëzie en toneelstukken. In 1957 werd hij on derscheiden met de Nijhoff-prijs. Thans werkt hij aan een anthologie van vertalingen uit de Spaanse poëzie van de 16e en 17e eeuw. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde in samenwer king met de Leidse vakgroep talen en culturen van La tijns-Amerika. UCHTELINGEN BU SOCIALE DIENST ACHTERGELATEN ilDEN Leiden "kan grote toevloed van >nsen die asiel zoeken it meer aan. De op- ngmogelijkheden lieten zo tekort dat de 7N (Vereniging van uchtelingen Neder- nd) gistermiddag drie uchtelingen bij de Ge- eentelijke Sociale enst aan de Langebrug eft achtergelaten. „Er net iets gebeuren. Op ze manier kan het echt t meer", zei een jordvoerder van de fN over de actie. GSD had gistermiddag en idee wat ze met de drie ichtingen moest beginnen, teindelijk werd in overleg t de verantwoordelijk thouder H. de la Mar be ten een vluchteling onder brengen bij het Centrum iderdak. De twee andere nden via relaties van de *D elders terecht, problemen zijn ontstaan Drdat steeds meer vluchte- gen naar Nederland oral naar de Randstad men. De Leidse afdeling n de VVN kwam extra in Gesprek Brinkman met gemeenten LEIDEN Minister L.C. Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur gaat volgende week donderdag met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en met Vluchtelingenwerk (VW) praten over de problemen die zich mo menteel voordoen rondom de opvang van asielzoekers. Volgens een woordvoerster van het ministerie behelst het een „oriën terend gesprek". Het aantal asielzoekers vertoont sinds enige maanden een sterke stijging. Vluchtelingenwerk liet onlangs al weten dat de problemen haar boven het hoofd dreigen te groeien. De toename wijt Vluchtelingenwerk vooral aan ver scherpte maatregelen die andere wester se landen hebben getroffen om de vluch telingen te weren. Staatssecretaris Korte- Van Hemel (Justitie) wil sneller beslis sen over asielzoekers. Alle geldende pro cedures worden sterk bekort. De be windsvrouwe heeft daartoe voorstellen aan het kabinet voorgelegd. Waarschijn lijk vallen volgende week besluiten bin nen het kabinet. Mevrouw Korte wil de vreemdelingendiensten de bevoegdheid geven asielverzoeken af te wijzen. Dat betekent dat asielzoekers meteen het land uitgezet kunnen worden. Tevens wil zij strengere controle aan de grenzen. Asielzoekers die uit andere westerse lan den komen, worden niet toegelaten. Voorts moeten luchtvaartmaatschappij en strenger toezien op de passagiers die zij naar ons land brengen. meer nnen worden geplaatst in pand Hooigracht 16, dat langs door de gemeente is rkocht aan Studentenhuis- sting. Omdat de andere op vanghuizen doorgaans hele maal vol zitten en vluchtelin gen maar voor een week te recht kunnen bij Centrum Onderdak, heeft de VVN dringend behoefte aan een nieuw pand. De gemeente stelde een kantoor aan het Terweepark beschikbaar voor drie jaar. De VVN heeft besloten dat pand niet te ge bruiken omdat het door de vereniging zelf moest worden opgeknapt. Een woordvoer der: „Het opknappen kostte een slordige 60.000 gulden. Dat konden wij niet opbren gen". Omdat in Leiden geen goedkope pensions zijn waar de vluchtelingen enige nach ten kunnen verblijven, ver wees de VVN regelmatig mensen door naar andere ge meenten. Maar dat is nu, zo zegt de VVN, „absoluut on aanvaardbaar, gezien de noodsituatie in deze steden". Station Gisteren was volgens de VVN een „onwerkbare situa tie ontstaan". Twee mensen uit Pakistan en een Ghanees konden volgens de vereni ging nergens worden onder gebracht. Twee van de drie asielzoekers brachten de nacht van woensdag op don derdag door op het station. In de hoop dat de gemeente maatregelen zou nemen, wer den de drie vluchtelingen gistermiddag achtergelaten bij de GSD. De Sociale Dienst stond perplex: „We vinden dit niet de goede manier om met mensen om te gaan", zei H. Driessen van de dienst. „Dit gaat ten koste van de vluchtelingen, maar ook van onze relatie met de VVN. Wij moeten ervoor zorgen dat mensen een uitkering krijgen als ze daar recht op hebben, maar wij kunnen niemand onderdak bieden". Mevrouw B. Beltman van de GSD vond dat de VVN „de verkeerde plaats" had uitge zocht. „Ze hadden naar de wethouder moeten gaan, of naar de directie huisvesting". „Het probleem is groot. Maar ik denk dat je maar op een manier een oplossing kan vinden, en dat is door met el kaar aan tafel te gaan zitten. Instanties moeten niet tegen over elkaar gaan staan, daar begin je niets mee", vond G. Jue, bij de GSD coördinator van de activiteiten voor de vluchtelingen. Vandaag vindt opnieuw overleg plaats tussen de betrokken instan ties. Ger Jue: „We moeten eenzelfde situatie zien te voorkomen. De GSD weet niet wat er moet gebeuren als er morgen weer vluchtelin gen op de stoep staan". Niet netjes Wethouder H. de la Mar noemde de actie van de VVN „niet netjes". „We zijn nu met elkaar aan het zoeken naar geschikte opvangruimte. Deze actie van de VVN fietst er doorheen. Die drie mensen worden daar in feite door de VVN voor gebruikt. We heb ben al voorgesteld om een nota op te laten stellen over het vluchtelingenprobleem in Leiden. Maar de VVN zei lie ver te wachten op de discus sie in de Tweede Kamer. Nu voelen ze zich kennelijk ge roepen wat af te dwingen". „Het vluchtelingenprobleem is in het hele land groot", weet de wethouder. Een VVN-vrijwilliger komt met cijfers: „Vorig jaar kwamen totaal vijfduizend asielzoe kers naar Nederland, de eer ste drie maanden van dit jaar zijn er al vijfduizend geko men". Schietpartij in Merenwijk Een 27-jarige Leidenaar uit de Smelkenhorst is gistermiddag rond twee uur beschoten terwijl hij op weg was naar het winkel centrum in de Merenwijk. De aandacht van de Leidenaar werd getrokken door een automobilist die zijn wagen verliet en op de Leidenaar af kwam met een pis tool. Deze vluchtte een flat in waarna de achtervolger een schot loste. Daarbij werd nie mand gewond. De schutter ver dween met zijn auto. De politie beschikte na een buurtonder zoek (foto) over een goed signa lement van de schutter. Daar door kon gisteravond om elf uur een 22-jarige Hagenaar worden opgepakt. De Hagenaar, bekend bij de politie, wordt ook verdacht van een schietpartij die enkele weken geleden in Den Haag plaats vond. Ook toen schoot hij op de Leidenaar, die daarbij le vensgevaarlijk gewond raakte. Hij was juist een paar dagen uit het ziekenhuis, toen gisteren de tweede aanslag plaats vond. Een gokschuld is, volgens de politie, de aanleiding. Het pistool is nog niet gevonden. De Hagenaar heeft nog niet bekend. aarden tegen oeren van «containers EN Ondanks grote be- n van bejaarden en inva- tegen de invoering van ontainers, is de commis- ultuur, volksgezondheid oen gisteravond akkoord n met het voorstel van B om de grijze vuilniszak- n wijken buiten de sin- e laten verdwijnen. Vol de reinigingsdienst wor- nensen geholpen die bij- leeld problemen hebben het verplaatsen van de iners. n brief aan de gemeente N. van de Toorn „na- vele bejaarden en min- aliden" het verzoek het lel af te wijzen en „geen snen in minicontainers te en". In de brief wordt ge- op het feit dat mensen 'onen in een huis zonder rtuin, de container door oning moeten slepen en vooral voor de bejaarden linder-validen een extra ting. De briefschrijvers 1 de containers ook niet voortuin zetten „want de uin is een versiering van oning, en niet om vuilnis- te plaatsen". Wethouder uijers zei gisteravond dat toekomst mogelijk behal- al aanwezige glas- en pa- lakken ook compostbak- in de stad worden ge- Ongeveer 200 mensen verdrongen zich gistermorgen voor de hekken voor de nieuwe vestiging van C&A aan de Haarlemmerstraat. Iets na tienen mochten drie dames uit het publiek „helpen" bij de officiële opening, die uiteindelijk werd verricht door de 3-jarige Donatello van Schaik uit Nieuwe- gein. Verkleed als burgemeester knipte hij een lint door, waarna het nieuwsgierige winkelpubliek de nieuwe zaak in kon. De hele dag trokken gisteren rijen mensen langs de grote kluizen voor de winkel, in de hoop dat hun gratis sleutel in het slot zou passen. Aan geluksvogels deelt de kleding- gigant een waardebon uit. Het C&A-concern gaf meer weg. Tienduizend gulden werd bijgedragen aan de monumentenverlichting die is aangebracht aan de gerestaureerde gevel van de Hartebrug- kerk. Wethouder J. Peters ontstak de verlichting gisteravond, waaraan ook de Winkeliersvereniging Haarlemmerstraat een financiële steen heeft bijgedragen. _JlEN De toekomst het Marokkaans-Ne- ands maandblad Al in blijft onzeker. Het sterie van welzijn, sgezondheid en cul- (wvc) weigert nog Al Mizan daadwer- jke ondersteuning te Met de gemeente ien zijn informele ge kken gaande over een elijke permanente idie. i januari viel Al Mizan on der de regeling „Sociaal-cultu reel beleid en werkloosheid: Voorrang voor jongeren" van Sociale Zaken en wvc. Toen deze geldstroom plotseling stopte, besloot de gemeente Leiden Al Mizan tot 1 juni 1987 financieel te ondersteu nen. De produktiekosten van het maandblad kunnen wor den betaald met de opbreng sten van abonnementen, ad vertenties en losse verkoop. Dat betekent dat de basis voor het blad is gegarandeerd, maar volgens de redactie is meer geld nodig. „Als we na 1 juni geen subsidie krijgen, dan stoppen we ermee", aldus een redactielid. „We hebben geld nodig voor de eindredactie en voor de vertaling". Het ministerie heeft tien- tot vijftienduizend gulden be schikbaar gesteld om de redac tie een cursus interviewtech niek te geven, verzorgd door een Nederlandse journalist.' „Maar, zegt de redacteur, „daar willen we het geld niet voor gebruiken. Lessen inter viewtechniek zijn niet nodig, want de redactie volgt al twee jaar praktische vakken op de School voor de Journalistiek". De redactie van Al Mizan be grijpt niet dat minister Brink man van wvc „een veelbelo vend initiatief van Marok kaanse jongeren zoals Al Mi zan" niet wil subsidiëren, ter wijl hij „de mond vol heeft over de dramatische situatie van Marokkaanse jongeren op het gebied van onderwijs en werkgelegenheid". Al Mizan begon op 1 maart 1985 als een tweetalig krantje voor de Marokkanen in Lei-, den. Later ging de drie man sterke redactie zich richten op Zuid-Holland en nog later groeide het maandblad uit tot medium voor de gehele Ma rokkaanse gemeenschap in Nederland. (ADVERTENTIE) Demonstratie van 's werelds veelzijdigste TV: BeovisionLX2800. ('lip' Radio Hoogeveen ya f Roelofsarendsveen Zuidelnde 169, Tel. 01713-2091 DEN HAAG/LEIDEN De Raad van State heeft de bouwvergunning die de gemeente had afgege ven voor de Sanderspar- keergarage op de hoek van de Raamsteeg en het Levendaal vernietigd. Re den voor die nietigverkla ring is het feit dat volgens de bouwverordening het gebouw maar 12 meter hoog mocht zijn, terwijl de garage in totaal 13 meter hoog is. Een woordvoerster van de ge meente Leiden vindt de uit spraak van de Raad van State „merkwaardig formeel". Voor het bestreffende gebied is een nieuw bestemmingsplan in voorbereiding. Volgens dat plan is de huidige bebouwing wel toegestaan, volgens het be staande echter niet. „Door gaans mag je op nieuwe be stemmingsplannen anticipe ren. In dit geval kennelijk niet. We hadden hier niet op gerekend. Geen van de inge diende bezwaren ging ook over die nokhoogte. Bij behan deling van het schorsingsver- zoek in 1984 had dit ook een struikelblok kunnen zijn, maar het is niet aan de orde ge weest", aldus de woordvoer ster. Zij verwacht dat de gevolgen van de uitspraak beperkt zul len blijven. De gemeente zal vermoedelijk wat juridische kunstgrepen moeten toepassen totdat het nieuwe bestem mingsplan van kracht is. Van afbreken zal geen sprake zijn. Schadeclaims van bijvoorbeeld omwonenden zullen vermoe delijk weinig kan van slagen hebben, omdat het bestem mingsplan inhoudelijk wel aan alle eisen voldoet, aldus de ge meente. Volgens wethouder J. Peters (ruimtelijk ordening) kan de formele uitspraak van de Raad van State wel gevol gen hebben voor toekomstige procedures en bouwvergun ningen, waarbij er strikt gelet zal moeten worden op de toe gestane nokhoogte. Het huidige bestemmingsplan is overigens speciaal gemaakt voor de Sandersgarage. Dat het bouwplan toch niet over een kwam met het bestem mingsplan, is een gevolg van het feit dat de er winkels in zijn ondergebracht. Eerst was dat niet de bedoeling, maar om financiële redenen werd het later toch noodzakelijk geacht. Gevolg was wel dat het ge bouw hoger moest worden. LEIDEN Een onderzoekscommissie van de PSP heeft zich voorlopig akkoord verklaard met het wethouderschap van H. de la Mar. De commissie, bestaande uit twee vertegenwoordigers van de landelijke PSP en twee van de plaatselijke afdeling, is vorig jaar na het aantreden van het Leidse college van PvdA, VVD en Links Leiden ingesteld om te bekijken of De la Mar zich wel aan het verkiezingsprogramma van zijn partij hield. De samenwerking met de VVD stuitte toen zowel in de Leidse afde ling van de PSP als in de landelijke PSP-kringen nogal op kri tiek. De onderzoekscommissie is tot de conclusie gekomen dat De la Mar nog te kort in het college zit om te kijken of er structurele veranderingen hebben plaats gevonden. Daarom heeft men gis teravond besloten om het functioneren van de Links Leiden- wethouder over een jaar opnieuw te bekijken. De la Mar laat overigens weten zich daar niet veel van aan te trekken. „Ze mo gen van mij onderzoeken wat ze willen, maar voor mij is belang rijker wat de PSP, CPN en PPR hier in Leiden er van vinden. Dat geldt trouwens voor iedereen van de afdeling". LEIDEN D66-raadslid J. Hoekema vindt de huurprijs voor de stukjes groen in de Merenwijk te hoog. Hij zei gisteravond tij dens de vergadering van de commisie cultuur, volksgezondheid en groen dat hij overweegt een amendement voor verlaging in te dienen op het raadsvoorstel van het college om de snippers openbaar groen te privatiseren. De commissie ging gisteravond akkoord met het voorstel, dat in houdt dat particulieren bij hun huis stukjes groen waaronder be langrijke kabels liggen, kunnen huren van de gemeente a vijf gulden per vierkante kilometer per jaar. Groen waaronder geen leidingen en kabels liggen, kan worden gekocht tegen de prijs van vijftig gulden per vierkante kilometer. Hoekema vond dat de huurprijs niet kan worden gerelateerd aan de koopprijs: „Als je een stukje grond huurt, zit er een risico aan vast. De schade die een nutsbedrijf aanbrengt als er iets met de leidingen moet gebeuren, komt voor rekening van de huurder". Het privatise ren van het groen begint in de Duinen en Dalen in de Meren wijk. Daarna komt de rest van de Merenwijk aan de beurt, waarna de rest van de stad volgt. Wethouder F. Kuijers zei gis teravond dat bii de nieuwe wijken, zoals de/Stevenshof, zal wor den geprobeerd om situaties zoals in de Merenwijk te voorko- Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm. een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres: Postcode/plaats: Telefoon.!voor controle bezorging, Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam: Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). dse Courant, Antwoordnummer I betalen wij). - -<11H CcidóvQowcmt J

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13