ÏThialf maakt faam waar sportuitslagen Jchapers dreigt McEnroe een oorvijg te geven PORT Ccidóc Somxittt vrijdag 20 maart 19s7 pagina 11 Negen Ajacieden in selectie Oranje SPORTWERELD Strandloop AV Holland Indianen bedreigen Winterspelen rn HER WERELDRECORDS ^AR] Aaron Winter, links, opgenomen in de selectie voor Oranje. ZEIST Negen Ajacieden maken deel uit van de selectie voor het Nederlands elftal, dat volgende week woensdag (25 maart) in Rotterdam een kwalificatiewedstrijd voor het Europees kam pioenschap speelt tegen Griekenland. Bondscoach Rinus Michels haalde in vergelijking met de oefenwedstrijd in Barcelona tegen Spanje (1-1) Marco van Basten en John Bosman terug. Verder maakt Aaron Winter zijn debuut in de A-selectie. Michels zal zondagavond de definitieve selectie van zestien spe lers bekend maken. De groep komt maandag op het KNVB-cen- trum in Zeist bijeen en trekt dinsdagavond naar Noordwijk om zich daar verder op de wedstrijd voor te bereiden. De voorlopige selectie ziet er als volgt uit: Hans van Breukelen, Ruud Gullit, Rene van der Gijp, Gerald Vanenburg en Ronald Koeman (allen PSV), Frank Rijkaard, Ronald Spelbos, Sonny Silooy, Jan Wouters, Arnold Mühren, John Bosman, John van 't Schip. Aaron Winter en Marco van Basten (allen Ajax), Adri van Tiggelen (Anderlecht), Joop Hiele en Sjaak Troost (Feyenoord), Wilbert Suvrijn (Roda JC) en Wim Kieft (AC Torino). Badminton In de achtste finales van het enkelspel van de strijd om de internationale kampioenschappen van Frankrijk is Uun Santosa (Ned) met 10-15 en 8-15 uitgeschakeld door Ardy Wiranata uit Indonesië. Voetbal De voor gisteren vastgestelde wedstrijd voor de der de ronde van de strijd om de KNVB-beker tussen Groningen en Geldrop, is opnieuw afgelast wegens de slechte conditie van het veld in Groningen. Voetbal De tuchtcommissie Betaald Voetbal van de KNVB heeft vier spelers geschorst voor één wedstrijd: J. Lecker (FC Utrecht), J. de Jong (Telstar), D. Hoekman (Roda JC) en W Wouterse (Wageningen). Voetbal Bij afwezigheid van Ruud Gullit heeft PSV gister avond de oefenwedstrijd tegen Valencia afgesloten met een ge lijkspel (2-2). De aanvoerder meldde zich af wegens ziekte van zijn vrouw. Short-track toernooi om Sleutelstadtrofee LEIDEN In Schaatscentrum Leiden aan de Vondellaan wordt zondag een internationaal short-track toernooi gehouden, waar in gestreden wordt om de Sleutelstadtrofee. Aan de start komen een aantal buitenlandse en een groot aantal sterke Nederlandse rijders en rijdsters. Het programma omvat, naast de normale wedstrijden, een aantal ludieke wedstrijden. Het toernooi wordt besloten met een ploegenachtervolging. Toegang voor de voor ronden (10 tot 14 uur) is gratis, voor de finaleronden (na 14 uur) f 2,50. Kinderen gratis toegang. LEIDEN AV Holland houdt zondag een duin-strandloop over 2, 4, 8 en 16 kilometer. Inschrijven is mogelijk op het laatste par keerterrein links bij de Wassenaarse Slag. Deelname kost f 2.50 (tot 14 jaar) en f 3,50. De start is om 11 uur. BILJARTEN Grand Prix-toarnooi driebanden in Rotterdam Halve final»»: Nleuwenburg (Den Haag)-Wigbers (Den Haag) 50-34; Schumann (Capelle a/d IJssel)-De Jong (Hendrik Ido Ambacht) 50-33. SCHAATSEN Racordwadstrijdan Heerenveen Damea, 500 meten 1. Bonnie Blair (Vst) 39,43 (wereldrecord); 2. Aaftink (Ned) 40,99; 3. Haringa (Ned) 41,13; 4. Hölseth (Noo) 41,20; 5. Stam (Ned) 41,32; 6. Class (Vst) 41,37; 7. Rys-Fe- rens (Pol) 41,47; 8. Van Gennlp (Ned) 41,54; 9. Grenler (Can) en Meijer- (Ned) 41,89. 3000 meten 1. Yvonne van Gennip 4.16,85 (wereldrecord); 2. Stam 4.23,06; 3. Moolhulzen (Ned) 4.28,62; 4. Belci (Ita) 4.33,99. Heren, 500 meten 1. Nick Thometz (Vst) 36,55 (wereldrecord); 2. Fokits- jev (Sov) 36,94; 3 Jansen (Vst) 37,26; 4. Ykema (Ned) 37,42 (Nederlands re cord); 5. Goeljajev (Sov) 37,51; 6. Henriksen (Vst) 37,53; 7. Jonkman (Ned) 37,57 (Nederlands juniorenre- cord); 8. Kuiper (Ned) 37,65; 9. (Vst) 37,94; 10. Oberhuber (Wdl) 38,00; 11. Rönnlng (Noo) 38,03; 12. Streb (Wdl) 38,09; 13. Mitchell (Vst) 38,22; 14. Bengtsson (Zwe) 38.47; 15. Tröger (Wdl) 39,54; Boelsma (Ned) gevallen. 3000 meten 1. Leo Visser (Ned) 3.59,27 (wereldrecord); 2. Hadschiefl (Oos) 3.59,42; 3. Kemkers. (Ned) 3.59,60; 4. Karlstad (Noo) 3.59,78; 5. Eminger (Oos) 4.00,05; 6. Sjasjerin (Sov) 4.00,46; 7. Vergeer (Ned) 4.01.21; 8. Kraayenbos (Ned) 4.01,98; 9. Magnusson (Zwe) 4.02,03; 10. Faik- Lars9en (Noo) 4.02,79; 11. Bozjev (Sov) 4.03,05; 12. Baltes (Wdl) 4.06,17; 13. Koopmans (Ned) 4.06,47; 14. Flaim (Vst) 4.07,06; 15. Bengtsson (Zwe) 4.07.28; 16. Miles! (Ita) 4.08,53; 17. Nytand (Noo) 4.10,48; 18. Gus- tafson (zwe) 4.11.02; 19. Tröger (Wdl) 4.12,55. SQUASH EK in Wenen Dames: Nederland-Belglö 3-0: Hoog- endoorn-Tracey 9-1.9-0,9-0; Houts- ma-Vuylsteke 9-4,9-0,9-2; Remljnse- Conard 9-0,9-2,9-2. Kwartfinale»: West-Dultsland-Nederland 2-1 Hol- be-Hoogendoorn 9-2,7-9,5-9.9-2,5-9; Hammerschmidt-Houtsma 9-6,3-9,1- 9,9-3,10-8; Körsgen-Remeljnse 8-7,6- 9,9-5,10-9. Engeland-Wales 3-0; Finland-Noor- wegen 3-0; lerland-Spanje 3-0. Haren: Nederland-Denemarken 5-0: Van der Plulm-Hoelgard 9-2,9-4,9-3; Frieling-Joel 9-7,9-4.9-5; Scheffer- Makalainin 9-5,9-3,9-3, Vertogen- Gyde 9-2,9-0,9-4; Cune-Christensen 9-2,9-0,9-8. Kwartfinale»: Engeland- Wales 4-1; West-Dultsland-lerland 4- 1; Zweden-Frankrljk 5-0. TENNIS Grand Prix-toernooi Rotterdam Herenenkelspel, tweed» ronde: Ed- berg (Zwe)-Maurer (Wdl) 6-0.6-0; B Svensson (Zwe)-Dyke (Aus) 6-4, 6-0, Jarryd (Zwe)-leach (Vst) 7-6(7-2),3- 6,7-6(7-3); Mansdorf (lsr>-Sanchez (Spa) 7-5,6-2; Grabb (VstFPImek (Tsj) 6-4,4-1 Plmek trok zich terug met een verstuikte enkel; McEnroe (Vstj-Scha- pers (Ned) 6-4.6-0; Hooper (Vst)-Ny- ström (Zwe) 6-4.6-4; Mecir (Ts|>-For- get (Fra) 7-5,7-5. Heren dubbelspel, tweede ronde: Edberg/Jarryd (Zwe)-Emerson/Tyson (Aus) 6-4,6-4. VOLLEYBAL Dames, eerste divisie A: Brevok - Tonegldo 1-3 (16-14.11- 15,15-10.16-14). IJSHOCKEY EK B-junioren in Zoetermeer Nederland-Belgié 9-1(1-0,5-1,3-0). Eindstand: 1. Nederland 4-8; 2. Hon garije 4-6; 3. Belgiö 4-0. KARPOV NEEMT RUST LINARES Anatoli Karpov heeft gisteren een rustdag ingelast voor de schaaktweekamp tegen zijn Russische landgenoot Andrej Soko- lov. Karpov heeft in het duel in Linares na negen partijen de leiding met 5 1/2-3 1/2. De tiende partij staat voor zondag op het pro gramma. Geen winnaars dubbeltoto DEN HAAG De dubbeltoto 11a heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd De resultaten zijn: Dubbeltoto 11a: le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 3 x 1622,80, 3e prijs: 84 x 144,90. Cijferspel 11 en 11 a (Vaste prijzen): 0x6 cijfers goed, 3x5 cijfers goed, 21 x 4 cijfers goed, 252 x 3 cijfers goed. 2620 x 2 cij fers goed. Snoeck trekt zich terug uit arbitrage commissie ZEIST De arbitrage-commissie van de KNVB, die zich volgende week vrijdag buigt over de zaak Gullit-PSV, is op één plaats gewijzigd. Na overleg met zijn mede-arbiters heeft drs. Mar tin Snoeck zich teruggetrokken als lid van de commissie. Snoeck nam die stap nadat duidelijk was geworden dat zijn werkgever binnenkort co-sonsor van PSV wordt. Hoewel de advocaat van Gullit noch een andere betrokke ne bezwaar heeft gemaakt tegen het lidmaatschap van Snoeck van de arbi trage-commissie, vond deze het beter zich terug te trekken. In de commissie wordt Snoeck opgevolgd door mr. O.J.H.M. van Eijndhoven. CALGARY De Olympische Winterspelen in Calgary lijken on der een weinig gelukkig gesternte te zijn geboren. Na de fraude affaire met de verkoop van kaartjes volgde het vertrek van een aantal hoge medewerkers. En gisteren werd het organisatie-comité (OCO) geconfronteerd met een dreigement van een Indianen-stam. Hoofdman Bernhard Ominayak van de Lubicons heeft de Canade se regering laten weten tijdens de spelen de aandacht van de we reld te willen trekken met allerlei protest-acties. Spectaculairste onderdeel van de reeks van acties moet een blokkade worden van de fakkel-tocht. Tegelijkertijd doen in het Noordkoreaanse leger geruchten de ronde over „iets ongebruikelijks" dat zal gebeuren om de Olympische Spelen in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel te ver storen. Dat heeft een Noordkoreaanse overloper woensdag gezegd. De overloper, sergeant Yoo Chon-soo is de 99ste Noordkoreaanse soldaat die sinds 1953 de demarcatielijn tussen Noord en Zuid is overgestoken. Hij liep op 7 maart over naar het zuiden en werd gisteren aan de pers gepresenteerd. Hij zei dat Noord-Korea vindt dat de organisatie van de Spelen in Seoul de „valse indruk" wekt dat Zuid-Korea een souvereine staat is. [EERENVEEN Vier ireldrecords waren de irbluffende oogst van eerste dag van de re- ird-driedaagse in Heer- iveen waar de inmid- •ls welbekende faam het supersnelle istijs in het overdekte ialf-stadion werd aargemaakt. Bonnie lair, Nick Thometz, -/ vonne van Gennip en eo Visser schreven op - omaar een donderdag- vond in maart schaats- istorie. Op de 500 meter Rj erdwenen de in Medeo evestigde toptijden van arin Kania en Pavel Pe- ov uit de recordboeken, p de 3000 meter werden e tijden van Kania en iktor Sjasjerin geschie- irj enis. le Nederlandse inbreng in de :ordjacht was even groot als «ienbarend. Van Gennip igde cum laude in haar po- ig om de absente Oostduitse nia een wereldrecord af te WIJK. hoepen. De Haarlemse bouw- haar race op de 3000 meter tmuntend op en pakte de inst in de slotronden: j. 16,85, exact 1,17 seconde beller als de wereldkampioe- ISle. De Haarlemse had van ^jjtmdscoach Egbert van 't ^*ever de opdracht gekregen toptijd van Kania aan te Alen. „Je moet het gewoon roberen", sprak hij z'n meest ëgaafde pupil toe. „Onder- reg schrok ik van de tussen- jden", gaf de rijdster toe. „Ik aakte zelfs een beetje in de (rar. Volgens Egbert kan ik anavond ook het wereldre- ord op de 5000 meter aan, ik reet het niet. Het scheelt bij- a zestien seconden". Nauwelijks waren de 7000 o ehaatsfans uitgejubeld over fan Gennip's „staatsgreep" of r diende zich een nieuwe .iensatie aan. Op de openings- in p Yvonne van Gennip viert met de van haar bekende glimlach haar beste wereldtijd over 3000 meter. rit van de 3000 meter bij de heren dook Gerard Kemkers als eerste onder de vier minu ten: 3.59,60. Sjasjerin's 4.03,22 verbleekte hierbij. Tot de voorlaatste rit bleef die tijd onaangetast, omdat gevestigde coryfeeën als Bozjev, Karlstad (op het nippertje), Sjasjerin en ook Vergeer zich er op kapot beten. Leo Visser, die in fe bruari al op hetzelfde ijs het wereldrecord op de 5000 me ter in ziin zak stak, zorgde met de Oostenrijker Michael Hadschieff voor de apotheose. Elkaar opzwepend kwam het duo zij aan zij op de finish af, waar Henk Gemser de volko men leeggereden Visser tot een uiterste krachtsexplosie opjutte. De Haastrechter duw de z'n schaats als eerste over de lijn, waarmee Visser z'n tweede wereldrecord van het Heerenveense ijs mocht gris sen» 3.59,27. „Het zou hoogst irritant zijn geweest wanneer Hadschieff ons dat record had ontfutseld. Ik zou vast niet hebben kun nen slapen", aldus Henk Gemser. Volgens de snel ont troonde Gerard Kemkers is het in Heerenveen nog niet afgelopen met de recordregen (er werden immers ook 35 persoonlijke records verbe terd). „Ik ben ervan overtuigd dat we nog meer supertijden tegemoet gaan. Wellicht al op de 5000 meter, op de 10.000 meter moet het mogelijk zijn onder de veertien minuten te rijden". De vier wereldrecords in Heerenveen betekenden dat de organisatie fors in de geld buidel moet tasten. Immers, voor elk wereldrecord zou 20.000 gulden worden uitbe taald, elk nationaal record (zoals Jan Ykema op de 500 meter: 37,42) leverde 2500 gul den op. Het prijzengeld van Van Gennip en Visser wordt trouwens aan een stichting toevertrouwd. „We gaan na tuurlijk niet onze amateursta- tus op het spel zetten", rea geerde Gemser. En Leo Vis ser: „Een werelrecord is voor mij een betere erkenning als schaatser dan twintigduizend gulden". Ook de Amerikanen Bonnie Blair en Nick Thometz stel den dat het prijzengeld in Heerenveen slechts byzaak is. Blair, die gisterochtend ziek in bed bleef, kondigde aan dat ze in de toekomst nog sneller zal rijden dan de 39,43 die haar nu negenhonderdste van een seconde onder Kania's wereldrecord bracht. „Op het laatste stuk maakte ik enkele misslagen. Het is dit seizoen al de vierde keer dat ik een 39-er reed, we gaan straks nog naar Medeo. Ik zal in de Sov jet Unie serieus trachten dit record aan te vallen, omdat het geen perfecte race was weet ik dat dit nog niet het einde is". Nick Thometz was verrast door z'n 36,55 (was 36,57 van Pogev) op de sprint, de eerste keer dat de Ameri kaan onder de 37 seconden- grens dook. „Ik heb een goed seizoen achter de rug, maar dit is een levensgrote verras sing". Wereldkampioen Andrej Goeljajev zorgde ongewild voor de enige dissonant in Heerenveen. Vlak na de fi nish schoof de Rus onderuit en belandde meters verder te gen een ijzeren deur, omdat was verzuimd de bocht na de finish te beveiligen. De schui ver bleef zonder nadelige ge volgen. Na afloop van het wedstrijdgedeelte immers nam de Rus plaats achter de drums van het begeleidings orkest van Lee Towers om sa men met Oleg Bojiev te musi ceren. HENNIE LEMEIN 1 zip TERDAM Michiel pers had gisteravond de tweede keer in carrière de wereld- rs kunnen halen. Lukte de Rotterdammer een line anderhalf jaar ge len met zijn overwining Boris Becker in Mei- urne, ditmaal had een terlijke draai om de •n van een opponent zelfde bijna gedaan. En ar het ditmaal de illus- ■e John McEnroe betrof s succes in de publici- verzekerd geweest. is er gisteravond in een Ahoy' (helaas) niet van ge nen. McEnroe koos eieren ir zijn geld, hield zich na paar kleine incidentjes in begin van de partij gedeisd ontliep op deze manier een torische oorvijg. „Ik meen- het", verklaarde Michiel lapers ver na afloop van de tij, op een moment dus dat nog eens rustig zijn gedach- had kunnen laten gaan t het voorval en zijn com- ntaar daarop. „Hij zei iets en me, een woord dat ik r maar niet zal herhalen uit overwegingen, larop ik hem toevoegde dat dat niet nóg een keer moest [en, want dat ik hem an- een klap zou verkopen", 'op na een commentaar "e toehoorders dat zich na dat dreige- it keurig had gedragen uit iond van de altijd al tame- Zelfbewuste Nederlander Ider een spoor van humor „Ja, misschien heeft I wel geholpen", fhiel Schapers maakte met anekdote veel goed van t hij daarvoor in zijn partij 1 laten liggen. De Rotter- nmer, die een speciale tak- "k Had uitgestippeld geba seerd op vertragend spel, kon het één set redelijk bolwerken. Maar nadat McEnroe zijn er gernis had verbeten was het snel gedaan met de koopman: 6-4, 6-0. „Het irriteerde me mateloos zoals hij (Schapers; red.) de tijd nam voor zijn ser vice. Het duurde zeker 35 se conden tussen twee punten en .daardoor raakte ik een beetje boos, een beetje uit mijn even wicht ook. Dat was de reden waarom ik in de eerste set slecht speelde. Hetgeen ook voortvloeide uit het feit dat ik ontzettend baalde van deze wedstrijd. Deze partij kon me op geeri enkele manier moti veren, omdat ik dit soort ont moetingen al zoverschrikke lijk vaak heb meegemaakt. Daardoor maakte ik ook die opmerkingen, maar die had den niets persoonlijks tegen hem". Oost-Indisch Michiel Schapers vatte de situ atie zo kennelijk niet op. De Rotterdammer, die overigens een zeer ontspannen indruk maakte, voegde de 22-jarige Australische scheidsrechter ook nog enige commentaren toe. Maar deze hield zich wij selijk oost-Indisch doof, kon ook niet anders doen, want hij had McEnroe's tirade ook on gemoeid laten passeren. Hetgeen doorgaans de toege paste taktiek is van de officials als McEnroe het weer eens op zijn heupen krijgt. Een aan pak, die ook collega's meestal toepassen, hoewel een enkele opponent nog wel eens verbaal van jetje wil geven. Ivan Lendl, die trouwens ook weg weet met tijdrekken zoals vo rig jaar in Parijs bleek in de fi nale tegen Pernfors, is wat be treft de enige die McEnroe ook op dat vlak goed partij geeft. Een aantal jaren geleden vlo gen beide kemphanen elkaar in Antwerpen dermate in de haren, dat er minutenlang niet Michiel Schapers (links) en John McEnroe schudden elkaar de hand met gezichts uit drukkingen die tekend zijn voor sfeer tijdens de, door McEnroe gewonnen, partij. werd getennist, alleen geschol den. Michiel Schapers had ook wat dat betreft baanbrekend werk kunnen verrichten als het tot een lichamelijke uitbarsting van woede was gekomen. „Het' was geen stijl wat hij zei", be nadrukte de Nederlander „Zoals hij ook tekeer ging te gen de supervisor een dag eer der in de partij tegen Chesno kov. Dat kan toch niet". Strijdplan Wat ook niet kon was gister avond een nieuw stuntje van Schapers, die McEnroe een aantal jaren geleden in Stock holm eenmaal eerder had ont moet. Toen werd de Rotter dammer met tweemaal 6-1 af gedroogd, maar inmiddels heeft hij wel zo veel ervaring dat hij op zijn minst een strijd plan ontwikkelt. „Ik wilde hem met vertragend spel uit zijn ritme halen. Als je gaat rammen krijg je de ballen nog harder om je oren. Daarom be sloot ik het nu zo te proberen, en het ging lekker. In de tweede set was ik fysiek niet meer in staat om dat speltype voort te zetten. Maar ik ben over het totale optreden tevre den. In Stockholm liep ik maar heen en weer, zonder taktiek. Maar hij serveerde wel minder dan toen. Mans dorf kan het hem vrijdag mis schien nog wel moeilijk ma ken. Ik moet nog zien of hij in staat is weer nummer één te worden. Het lijkt me niet waarschijnlijk dat dat lukt. De top-vijf bereikt hij wel weer. Maar of dat hem voldoende bevrediging geeft betwijfel ik". Michiel Schapers, die aan ziin optreden in Ahoy' ruim 10.000 gulden overhield, bevindt zich als verliezer in de tweede ron de in goed gezelschap. Ook Joakim Nyström, de titelver dediger, moest het veld rui men. De geblesseerde Zweed verloor van de net van een zware knieblessure genezen Amerikaan Chip Hooper, die vanuit het kwalifikatietoer- nooi het hoofdevenement had bereikt. FRANK WERKMAN iniek velt ■reldkampioen ME Zbigniew Bo- k heeft gisteravond als Ie aanvaller van AS ha wereldkampioen Centinië geveld: 2-1. Bij 1 was er in dit vriend- ifcppelijke duel nog Wicht: 1-1. De Argen- fen namen na een trtier nog wel de lei- ,g door een doelpunt ïTapia. De 20.000 toe- Ifcuwers in het Romein- Btadion konden echter le 32e minuut al de ge- naker bejubelen van Poolse vedette Boniek. de pauze scoorde hij maals. Tapia (links) brengt de wereldkampioen aan de leiding.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11