Jungle Commando heeft buik vol van huurlingen Fransen willen strengere controle op vluchtelingen EG viert feest op Noordpool Husak wil hervormen Miljoenen smartegelj na besmetting met ail Onderzoeker geef J zichzelf aidsvacciij Kphl biedt Moskou samenwerking aan BUITENLAND QeidwOowuvnt DONDERDAG 19 MAART 1987 PAGlJ]\fI Gevangenisstraf dreigt voor vriend van Reagan WASHINGTON Michael Deaver, de voormali ge vice-stafchef van het Witte Huis, is in staat van beschuldiging gesteld wegens meineed. Hij wordt ervan beschuldigd gebruik te hebben ge maakt van zijn contacten in het Witte Huis ten behoeve van buitenlandse cliënten, voor wie hij lobby-campagnes voert. Toen hij hierover door het Congres en een federale onderzoeksjury werd ondervraagd, zou Hij hebben gelogen. De Ameri kaanse wet bepaalt dat iemand die voor het Witte Huis gewerkt heeft, pas na een jaar lobby-activi teiten mag verrichten en dan alleen voor kwes ties waarbij hij zelf nooit rechtstreeks betrokken is geweest. Als hij op alle vijf punten van de aan klacht schuldig wordt gevonden kan Deaver een van de naaste vrienden van president Reagan veroordeeld worden tot 25 jaar. Geen speciale EG-top over plan Gorbatsjov BRUSSEL Er komt geen spe ciale Europese topconferentie om de jongste ontwapenings voorstellen van Moskou te be spreken. Enkele dagen geleden had de voorzitter van de EG- commissie, de Fransman Jac ques Delors, de mogelijkheid ge opperd van een EG-top over ontwapening. België, dat tot eind juni het voorzitterschap van de EG heeft, voelt er echter niets voor, onder meer niet om dat de EG een economische ge meenschap is en geen defensie bondgenootschap. Ravage na aardbeving ben krachtige aard beving heeft giste ren het zuiden van Japan getroffen. Daarbij kwam een postbesteller om het leven, toen zijn auto verpletterd werd door een los geraakt rotsblok. In winkels werd veel schade aangericht doordat stellingen omvielen. In een f| winkel In de stad Miyazakl raakte de Éj vloer bezaaid met 1 omgevallen flessen. k Israël vermindert banden Zuid-Afrika JERUZALEM Israël heeft besloten nieuwe militaire con tacten met Zuid-Afrika te ver bieden en andere banden met Pretoria te verminderen. Mi nister van buitenlandse zaken Peres heeft daarover vandaag het parlement ingelicht. Israël zal bestaande militaire over- den met Pretoria worden daarentegen verminderd. Ove rigens is minister van handel en industrie Sharon fel tegen de sancties. PRAAG President Gustav Husak van Tsjechoslowakije heeft het centraal comité van de communistische partij een programma voor hervorming en democratisering van de sa menleving voorgelegd. De plannen lijken sterk geïnspi reerd door de begrippen „ver nieuwing" en „doorzichtig heid" zoals die zich heden ten dage in de Sovjet-Unie ont wikkelen. Zo komen er moge lijk geheime verkiezingen voor partijfuncties en zouden de media meer openheid moe ten betrachten. Na dertien jaar oppositiekrant voor Chilenen SANTIAGO De Chilenen hebben gisteren als het ware in de rij gestaan om het eerste nummer te bemachtigen van de eerste oppositiekrant die mag verschijnen sinds de mili taire staatsgreep van dertien jaar geleden. „La Epoca", dat drie jaar heeft moeten vechten om te mogen publiceren, be vatte een hoofdredactioneel artikel waarin werd gezegd dat men zou strijden „voor de mocratie nu en morgen, hier en elders". La Epoca is ge maakt naar het voorbeeld van het dagblad „EU Pais" in Ma drid, opgericht na de dood van generaal Franco in 1975. De nieuwe krant doorbreekt het monopolie dat de Chileense re gering in de dagbladpers heeft. Labour wil raketten even laten staan LONDEN De Britse socia listen zullen, als zij een rege ring vormen, niet eisen dat de Amerikaanse kruisraketten van Britse bodem verdwijnen, zolang er schot zit in de wa penbesprekingen tussen de VS en de Sovjet-Unie. Deze ver andering in het Labour-stand- punt heeft grote bezorgheid gewekt in de linkervleugel van de partij en de anti-kern wapenbeweging. Volgens par tijleider Kinnock is de partij niet van haar anti-kernwapen- beleid afgestapt. Maar het on middellijk eenzijdig ontwape nen, zoals de partij van plan is, zou volgens Kinnock de kan sen op een raketten-akkoord sterk verminderen. Vliegtuigen met alarm voor koersafwijkingen TOKIO De Japanse lucht vaartmaatschappij Japan Air lines (JAL) gaat haar vliegtui gen uitrusten met een installa tie, die de piloten waarschuwt wanneer zij van hun koers af wijken. JAL wil hiermee voorkomen dat zich nogeens zo'n ramp voordoet als in 1983, toen een fors uit zijn koers ge raakte Zuidkoreaanse Boeing door gevechtsvliegtuigen van de Sovjet-Unie werd neerge schoten. In december 1985 vloog een passagierstoestel van JAL tijdens een vlucht van Tokio naar Moskou per onge luk over militair geheim ge bied. Sovjet-Migs dreven de Boeing naar zijn juiste koers terug. JAL is de eerste lucht vaartmaatschappij die een der gelijk alarm in zijn vliegtuigen installeert. (Van onze verslaggever Rob Ruggenberg) STOELMANSEILAND Binnen het Surinaamse Jungle Commando van Ronnie Brunswijk groeit de weerstand tegen de aanwezigheid van de vier Britse huurlingen en de Fransman, die als piloot optreedt. Een aantal re bellen heeft Brunswijk gevraagd de vijf weg te sturen. Niet alleen gedragen huurlin- §en zich op de guerrillabases toelmanseiland en Langatab- betje uiterst onbeschoft, ook hun „prestaties" achtten de jungle-commando's beneden peil. Vooral het fiasco, vorige week met de zelfgemaakte mortieren, die bij de eerste proefnemiifg al uitelkaar spat ten, heeft afbreuk gedaan aan hun professionele image. Hun aanwezigheid is verder bepaald geen reclame voor het Jungle Commando, zo ge ven de rebellen grif toe. Brunswijks militaire adviseur, Michel van Rey, heeft zich om die reden altijd een tegen stander van het inschakelen van huurlingen getoond. Ook de Surinaamse ex-president Chin A Sen en bosneger voor man dr. Eddy Jozefzoon heb ben zich in het verleden tegen huurlingen uitgesproken. Bei de worden overigens deze week weer op Stoelmansei land verwacht. In nieuwsuitzendingen vanuit Paramaribo van Radio Suri name wordt er steeds vaker de nadruk op gelegd dat Brunswijk „huurmoordenaars en dieven" in zijn gelederen heeft opgenomen. Dat gebeur de gisteren ook naar aanlei ding van de ontruiming deze week van Brownsweg en om geving. In dit gebied, circa vijftig kilometer ten zuidwes ten van de Brokopondo-stuw- dam, dwongen de militairen De rebellen van Ronnie Brunswijk (midden) storen zich aan het onbeschofte gedrag van de Britse huurlingen. talloze bosnegers hun huis en goed te verlaten. Volgens de Surinaamse media was die ac tie noodzakelijk omdat Bruns wijks „beroepsmoordenaars" in dit gebied actief zouden worden. Plundering Sommige jungle-commando's, die met de huurlingen aan het front zijn geweest, bevestigen dat de Britten zich schuldig maakten aan plundering en aan mishandeling en beroving van burgers. Dit zou zich vooral hebben afgespeeld in en bij Moengo en Albina. Om dat de huurlingen van hun Amsterdamse ronselaar Geor ge Baker geen contanten heb ben gekregen, maar enkel de toezegging dat zij „na afloop van de strijd" in Paramaribo hun gage plus een bonus krij gen, pikken zij kennelijk on dertussen elk graantje mee. Op Stoelmanseiland, de hoofdbasis van Brunswijk, weet het zendelingen-artsen- paar Lucas Paanakker en Ka rin Scholten ook over de huurlingen mee te praten. Het komt voor dat de Britten 's avonds het terras van het doktershuis oplopen en zon der een woord te zeggen alles wat drinkbaar is van tafel meenemen. Ook spreiden de huurlingen hun arrogantie van de macht ten toon door bij de artsen vrijwel dagelijks even te komen „koffie drin ken". De artsen zijn de enigen op het eiland die nog over koffie beschikken. De huurlingen hebben zich de afgelopen dagen op Stoelman seiland bezig gehouden met de fabricage van een soort vliegtuigbom, die zij met een parachute vanuit de buitge maakte Cessna boven Albina willen uitwerpen. Om Albina is in december wekenlang een hevige strijd gevoerd, die uit eindelijk door het Surinaams leger werd gewonnen. De be volking is gevlucht. Er zijn nu alleen nog militairen in deze grensplaats aanwezig. De Britse huurlingen hebben hun bom gemaakt van een lege gascilinder, die zij hebben ge vuld met kruit en dynamiet en voorzien van een ontste kingsmechanisme. Het is hun bedoeling deze bom binnen kort boven de kazerne in Al bina af te werpen. Camouflage De Britten hebben Brunswijk ook voorgesteld een aanval op Zanderij te ondernemen, het internationale vliegveld van Suriname. Zij zouden daar een of meer vliegtuigen op de grond willen vernietigen. Ook het tweede indertijd door het Jungle Commando buitge maakte vliegtuig, een Twin Otter, dat tot dusver vrijwel onbruikbaar op Langatabbetje stond, wordt thans weer vliegvaardig gemaakt. Daarvoor zorgen vier Ameri kanen, die onder de dekman tel van .journalisten van het weekblad Newsweek", vorige week naar Frans Guyana zijn gereisd. Zij verbleven een dag in hotel Le Toucan in Saint Laurent, maakten daar con tact met het Jungle Comman do en voeren zaterdag naar Stoelmanseiland. Direct na aankomst op dit eiland legden zij hun camera's opzij en kleedden zij zich om in ca mouflage-uniformen. Volgens sommige jungle-commando's zijn de Amerikanen gewoon wapenhandelaren, aan wie Brunswijk de Twin Otter zou hebben beloofd in ruil voor wapens. (Vervolg van de voorpagina) BONN Pas sinds 1985 is het geneesmiddel Factor VIII ook in Nederland gegaran deerd vrij van het aidsvirus. Voor veel bloederziektepatiën- ten is het onheil echter al ge schied, omdat ze al voor die tijd met besmet Factor VIII werden behandeld. In Nederland is volgens voor zitter H. van Dijck van de Vereniging van Hemofiliepa- tiënten de schade relatief be perkt gebleven, aangezien vrijwel onmiddellijk strenge maatregelen zijn genomen om besmetting via het bloed te voorkomen. „In Duitsland wordt vrijwel alle Factor VIII uit Amerikaans bloedplasma gemaakt. En iedereen weet dat bloed in Amerika een com merciële handel is, waarbij re latief meer kans op infectie met het virus heeft bestaan. In Nederland zijn we echter goeddeels zelfvoorzienend". Vrijwel onmiddellijk nadat een aidstest beschikbaar was, is deze bij alle Nederlandse bloedbanken ingevoerd. Bo vendien wordt het preparaat Factor VIII vanaf 1985 „ge kookt" om eventueel resterend virus te doden. Ook volgens het ministerie van Volksge zondheid is de controle inmid dels „zo goed als waterdicht". Overiges is risicogroepen (ho mofielen, prostituees en drugs gebruikers) al in vraagd niet langer bloed I staan. „Er is zeer snel enk quaat op het verschijnsel! gereageerd. Wij hebben dej derlandse geneesmiddel! brikanten wat dat betreft! nig te verwijten. Al is hel tuurlijk niet prettig te 1 met de wetenschap df twintig procent kans hebl aids besmet te zijn", aldui Dijck. In West-Duitsland, waar name de firma Bayer F jid VIII uit Amerika impor - hebben twintig hemofil tiënten die besmet zijn al I-! schadeclaims ingediend. zekeraars en producenten het geneesmiddel wilier^ een stichting oprichten d* claims afhandelt. Een et voorzichtige schatting v&j te keren bedragen beliep/ honderd miljoen mark.L woordvoerder van de faj^ ceutische vereniging Nefj^t bevestigde vanmorgen da „riskante" geneesmiddel tor VIII van Bayer niet ii derland verhandeld w Hoewel in Bonn de gn Europese kliniek voor he liepatiënten gevestigd is, Nederlandse patiënten daar vrijwel nooit behant „Als we op vakantie gaai men we meestal een gecoi treerd preparaat van het lingsmiddel mee", zegt Dijck. PARIJS Een onderzoeker van de Universiteit et Marie Curie in Parijs, Daniel Zagury, heeft zitj en elf andere personen een experimenteel vaccin j aids toegediend. Het vaccin is ook bij een kleine J vrijwilligers in Zaïre ingespoten. De vaccinatie lenu eerste van deze aard bij mensen. HA Een en ander blijkt uit een ingezonden brief in het Britse r< schrift Nature. Zagury schrijft dat het vaccin het immufctaa teem opwekt afweerstoffen te produceren tegen twee vL^ van het aidsvirus. De onderzoekers zeiden echter nietL\. proeven zijn genomen om te zien of het vaccin werkelijk ir is besmetting met het aidsvirus te voorkomen. In het ment is een genetisch gewijzigd „vaccinia"-virus gebruiktje b het bekende koepokvirus, dat met succes is gebruikt om pi h€ uit te roeien. De onderzoekers hebben voorts een groepjtie ders een preparaat gegeven, bestemd om afweer tegen aidfge op te wekken. Het preparaat bestaat uit de eigen bloedcella de patiënt en eiwitten die gelijkenis vertonen met die vP~ aidsvirus. De resultaten worden later bekendgemaakt, al^J- brief van Zagury. Therapeut besmet kinderen met aids NEW VORK Een Israëli- sche man, die zich in New York geruime tijd heeft uitge geven voor psycho-therapeut, blijkt tijdens zijn „praktijk" zeker honderd kinderen te hebben misbruikt, van wie hij er 28 heeft besmet met het aids-virus. Dat is in New York bekendgemaakt. De man, die nadat hij was aangeklaagd het land uit vluchtte, zit nu in Is raël in de gevangenis om aan de VS te worden uitgeleverd. Reagan beloi ,volled opheldering WASHINGTON De /jj<le kaanse president Reagan beloofd dat hij vannacljuis dens zijn eerste persconiog tie sinds vier maandei j" nieuw „volledige opheld v zal geven over het schi s rond de wapenhandele Iran en de Contra's. Hij nke •lan de journalisten „dolpgs plai kig' achter te laten. ikt (Vervolg van voorpagina) ST. LAURENT De overheid in Frans Guyana is niet gevoelig voor het argument van het Zeister Zendingsgenootschap dat het voedsel dat de Fran sen verstrekken te weinig is en bovendien niet aan sluit bij de eetgewoonten van de vluchtelingen. De Fransen geven slechts mondjesmaat vis en rijst, het hoofdvoedsel van de bosne gers. Zij geven daarentegen veel varkensstaarten en bo nen; voedsel dat de vluchte lingen nauwelijks kennen. Aan niet-geregistreerde vluchtelingen mag ook geen voedsel meer worden gege ven. „De Fransen willen alle vluchtelingen dwingen zich te laten registreren", aldus Dap. „Zodra ze geregistreerd zijn verdwijnen ze in een kamp en krijgen ze een Frans rantsoen eten. Maar de vluchtelingen zijn bang om in een kamp gestopt te wor den, omdat ze daar in hun vrijheid worden beperkt". Volgens Dap staan veel vluchtelingen nu voor keuze in een kamp te gaan zitten, of af te reizen naar het diepe zuiden van Suriname, waar ze ook redelijk veilig zijn voor de soldaten van Bouter- se en waar het ZZG ze wel van voedsel kan voorzien. Het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk heeft gis teren een aanval gepleegd op het militaire kamp te Brownsweg, het Fort-Doedel. Volgens et officiële Suri naamse persbureau SNA hebben de dienstdoende manschappen van het natio nale leger hebben de aanval afgeslagen. Aan de zijde van de opstandelingen zouden veel doden en gewonden ge vallen; in de gelederen van het nationale leger zijn geen slachtoffers gemeld, aldus de SNA. Het Surinaamse leger is begonnen met zuiverings acties in de omgeving. BONN De Westduitse bondskanselier, Hel mut Kohl, heeft zich in zijn regeringsverkla ring uitgesproken voor een verdieping van de betrekkingen met de Sovjet-Unie en verdere ontwikkeling van de relatie met de DDR op alle niveaus. Volgens Kohl moet serieus worden ingegaan op de voorstellen die Gorbatsjov heeft gedaan ten aanzien van de ontwapening, maar zijn coalitie partners van de CSU verwachten daar erg wei nig van. Oppositieleider Hans-Jochen Vogel (SPD) had in zijn reactie geen goed woord over voor Kohls redevoering. De SPD zal nu komen met Europese initiatieven, zoals een hervor ming van de landbouwpolitiek. Er moeten vol gens Vogel aanzetten komen om zowel in de binnenlandse als de buitenlandse politiek de in vloed van Duitsland en in ieder geval die van Europa te versterken. Die aanzetten moeten bo ven de enge partijpolitiek verheven zijn. FLIP Hollandse duffe! rigens maar de vraag, nog steeds komen er n onthullingen over het aa daal. Zo zou volgens d$oot York Times van gistere deel van de opbrengst v wapenleveranties aan Iri betaald aan ontvoerder/00^ de Amerikaanse gijzela 1 Libanon. Volgens de spreken Amerikaanse fi le narissen over een „b# s' voor geleverde diensten |^ei geld zou bedoeld zijn a *ar tegemoetkoming in de die de Libanese g maakten bij het gevf"" houden van hun gijzelaa^ De Amerikaanse SenaatZ01 vannacht een poging ge deerd om het overmake (j) nog openstaande militair e aan de Contra's in Nic |pj£ ter waarde van 40 miljot lar te blokkeren. Het gs de laatste termijn vat pakket van 100 miljoen waaraan het Congres iiee zijn goedkeuring h Maar ook als de Senaat had besloten, zou Reag besluit ongedaan hebbë maakt. Sommige sen - hebben gezegd dat zei toekomst echter v steunverlening zullen ren als president Reagai diplomatieke stappen neemt voor een oplossii lf,f het Nicaraguaanse caw! President Reagan heefl 1988 nog eens 105 miljoe lar hulp gevraagd, ma kans dat hij daar steui krijgt, is zeer twijfelachi BRUSSEL Kosten noch moeite worden gespaard om het 30-jarig bestaan van de Europese Gemeen schap op passende wijze te vieren. Zelfs de Noord pool wordt voor de gele genheid tot Europees grondgebied verklaard, zo blijkt uit een gedetailleerd programma, dat gisteren in Brussel is verspreid. Alle feestelijkheden kunnen echter niet maskeren dat de Nederlanders, samen met de Westduitsers, steeds minder vertrouwen hebben in de een wording van Europa. Dat blijkt ook uit een opinieonder zoek, waarvan de resultaten gisteren in Brussel zijn gepu bliceerd. De Europese Com missie maakt zich ernstige zor gen over de ontwikkeling in de twee landen die aan de wieg hebben gestaan van de Europese Gemeenschap. De commissie spreekt van „nieu we probleemlanden". Opval lend is dat de zeer chauvinis tisch geachte Fransen op het ogenblik het meeste vertrou wen tonen in de Europese sa menwerking. Voor Nederlan ders en Duitsers gaat het alle maal te langzaam. Het zwaartepunt van de ko mende feestelijkheden ligt in Rome, waar op 25 maart 1957 het oprichtingsverdrag van de EG werd ondertekend. Vol- >K gende week woensdag, dmdi van de grote herdenkinr de Europese vlag worde plant op de top van de h« berg in Europa, de Blanc. Op 7 mei vertrekL ultralicht vliegtuigje nar puntje van de Noordpo daar moet de Europe: wapperen. In ons land i de feestelijkheden zich-1 namelijk concentreren op sterdam, dat is uitgeroep) culturele hoofstad van I* in 1987.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6