Veelbelovend nieuw dieet stimuleert stofwisseling HP btenarenbonden verlagen looneisen 330230.- uit de weekbladen HN deGEJDENE „Steeds gedachte gehad dat er minder of geen raketten moesten komen" DE TIJD Bernlef: Als filosoof heb ik niets te melden ginRNENLAND CcidóGSouaunt DONDERDAG 19 MAART 1987 PAGINA 3 Dofddorper parkeert ito in raadhuis JFDDORP Een 28-jarige man uit ddorp heeft gisteren zijn auto het raad- in Hoofddorp binnengereden. Zonder Q de aan te richten passeerde de auto de toe- sdeuren van het gemeentehuis, waarna de zijn voertuig parkeerde voor de inlichtin- alie. De actie van de man was bedoeld als st tegen de weigering van de gemeente lemmermeer om hem een woning toe te n. Volgens de Hoofddorper heeft hij al pgal ^reek in zjn auto geslapen. De gemeente id dj dat de man niet in aanmerking komt voor tiscl iruimte omdat hij vorig jaar met grote kiezi schuld uit een woning is gezet. Tegen de is proces-verbaal opgemaakt. De auto is in 1 genomen- jar cel ëist ¥>en verpleger Zo hei< „Goed handen wassen bespaart miljoenen" UTRECHT Het gebruik van goede zeep en zachte handdoeken kan een kwart van de infecties in ziekenhuizen voorkomen. Ook moeten verpleegkundigen en artsen die gemiddeld vijftig keer per dag hun handen wassen leren hoe ze hun handen goed kunnen schoonmaken en -houden. Dat zei ziekenhuishygiënist R. Jansen van het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht gisteren op een symposium over eczeem in Utrecht. Naar schatting twintig tot dertig procent van de ziekenhuisinfecties ontstaat door slechte handhygiëne. Ziekenhuizen kunnen de vele miljoenen guldens die de bestrijding van in fecties vergen gemakkelijk besparen door te zorgen voor een optimale handhygiëne, al dus Jansen. Melk-tic uit mais AKKRUM Naast cola-tic moet er ook melk-tic op de markt gebracht worden. Deze suggestie werd giste ren gedaan in het Friese Akkrum op een landbouw-bijeenkomst. Vanuit de zaal opperde men het idee om melk in de handel te brengen met uit mais of suikerbieten geprodu ceerde alcohol. Dit uiteraard om de melkplas te verkleinen. Ir. J. Pop- ma, directeur van de zuivelcoöpera- tie Zuidoosthoek te Oosterwolde, zei: „Er zijn wel twee universiteiten be zig met het ontwikkelen van nieuwe produkten, maar een toenemende bureacratie vanuit Brussel vormt een ernstige belemmering voor de ontwikkeling van nieuwe produk ten". Familie eist heropening onderzoek moord journalisten DEN HAAG Familieleden van de vier IKON-verslag gevers die vijf jaar geleden in El Salvador vermoord werden, eisen heropening van het onderzoek. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft gisteren bevestigd dat hem bekend was dat twee Amerikaanse militaire adviseurs zich op de dag van de moord vlakbij de plaats des onheils bevonden. Eén van de adviseurs zou zelfs bij de identificatie van de lijken hebben gehol pen. Voor de familieleden van de vier is dit een volko men nieuw element. De vier IKON-journalisten werden vijf jaar geleden ge dood in een vuurgevecht tussen het Salvadoraanse leger en guerrillastrijders. Het ministerie van buitenlandse za ken overweegt nu contact op te nemen met de twee Amerikaanse militairen die destijds adviseur waren van het leger van El Salvador. letje ijn >ij di s h< J vo 1 rERDAM De officier aSen justitie in Rotterdam, mr. Koning, heeft gisteren sar gevangenisstraf geëist een ex-verpleger van de rdamse zwakzinnigenin- ing Beatrix-Irene wegens leëindigen van het leven (en 21-jarige ernstig zieke st l*- 3-jarige R.R. uit Vlaardin heeft bekend, dat hij al r tijd het lijden van de ei"ki zinnige jongen die hij ge- ht r ide vier jaar had ver niet meer kon aanzien, nacht van 13 februari jaar drukte hij de pa- waarvan de artsen ver- tten dat 'hij nog slechts zo e maanden te leven had, handdoek op de neus u ia de jongen door ver- de r om *even kwam. atiënt was op zijn derde na een fout bij een opera zwakzinnig geworden, ge, I zijn zesde jaar kon de niet zelf meer eten en ".Jij niet aanspreekbaar. De had epilepsie-aanval- jtn aandoeningen aan de wegen waardoor hij veel opgaf en het vaak be tere 'd had. De jongen kreeg morfine-preparat toege- J, „Hij ademde alleen nog. maiwas alles. En hij had pijn. aai ist ook niet meer hoe je amp in bed neer moest leg- zo verklaarde R. fficier van justitie conclu- le dat R. met voorbedach- rste de hij was er al weken andi wertuigd dat er iets moest iren het leven van de r j nt heeft beëindigd. Dit irde zonder overleg met f'fh. R die uitsluitend 's werkte en dan alleen an torg voor 48 patiënten zi£< verklaarde zelf dat hij w ihandelehd arts niet eens ens R.'s raadsman mr. E. Liere moet zijn cliënt te Ijkn ontslagen van rechts- kui >lging, omdat hij in een nve] lische noodtoestand heeft ideld. Bovendien meende at de organisatie in de kli- ook heeft gefaald. Is het taak van een directie Voorkomen dat het per- ,in zo'n situatie terecht vroeg hij zich af. Uit- 31 maart. BLIJVEND GEWICHTSVERLIES DANK ZIJ LESSEN UIT DE OERTIJD VELP/AMSTERDAM Minder én gezonder eten en in ruim een week drie tot vijf kilo afvallen. Er zijn in ons land enkele honderden populaire, synthetische medicamen ten en niet ongevaarlijke eetlustremmers op de markt die het beloven, zonder dat er van enig blijvend resultaat sprake is. Binnenkort komt een uitgebreid getest nieuw tiendaags „Rotatiedieet" of „Minuscal-afslankpro- gramma" op de markt dat volgens Nederlandse medici veelbelovend is. „Bij een test op een aantal zwaarlijvigen is binnen tien dagen een gemiddeld ge wichtsverlies gemeten van 3,9 kilo", zegt dr. J.A. Lee- zenberg, hoofd Allergologie van de afdeling KNO aan de Vrije Universiteit van Am sterdam, die op grond van wetenschappelijk onderzoek in Amerika, Denemarken, Engeland en Nederland veel van het dieet verwacht. Met het dieet, dat vandaag in Amsterdam werd geïntrodu ceerd, is een nieuwe weg in geslagen bij het zoeken naar middelen om "mensen van hun zwaarlijvigheid af te hel pen. De meeste middeltjes blijken namelijk slechts ge durende korte tijd gewichts verlies te veroorzaken. Het nieuwe produkt kan mis schien wat goedmaken van de omzetdaling die zich bij drogisten en apothekers voordeed op het gebied van Als afvallen door oefeningen, minder eten, psychotherapie, een maagballon of andere methoden nog niet heeft geholpen, dan is er misschien hoop door het nieuwe rotatiedieet. (Van onze sociaal- j economische redactie) V HAAG In de komen- gaan de bonden van idspersoneel met hun achterban praten over een voorstel de looneisen die zij eerder bij de minister van bin nenlandse zaken op tafel leg den naar beneden aan te pas- (ADVERTENTIE) vermageringsprodukten. Daar werd jaarlijks ooit 25 miljoen gulden aan uitgege ven, maar tegenwoordig lij ken de mensen wat zuiniger te zijn geworden. Veel meer dan tien miljoen omzet wordt de laatste jaren niet meer ge haald. Dat komt volgens in gewijden door het zogeheten jojo-effect dat na gebruik van een vermageringsprodukt veelal volgt: het gewicht gaat op en neer, waardoor de „af- slankers" er per saldo vaak weinig mee opschieten. „Sommige mensen worden zelfs zwaarder, al hebben zij hun calorie-inname tot de helft beperkt", zegt dr. Lee- zenberg. Voor veel „slachtof fers" is deze ervaring zó te leurstellend, dat ze zich na verloop van tijd als het ware verzoenen met hun overge wicht. Oude gewicht Een Scandinavische onder zoeksgroep die het middel voor Brocatrade in Velp (een werkmaatschappij van Gist- Brocades-dochter Brocacef) ontwikkelde vroeg zich af waarom mensen na een kuur al snel weer op hun oude ge wicht terugkomen. De snel heid van de stofwisseling van de mens blijkt zich op won derbaarlijke wijze aan te pas sen als minder gegeten wordt. Deze eigenschap dien de de mens al in de oertijd, toen onder vaak bizarre om standigheden dagenlang geen voedsel beschikbaar was. De verbranding van de mens werkte dan op een „laag pit je", waardoor vetreserves overbleven om te overleven. De Scandinavische onderzoe kers zagen het aanpassen van de stofwissling als de oorzaak van het falen van vele lijnpo- gingen. Reden waarom zij zich richtten op stoffen die de snelheid van de stofwisse ling op peil kunnen houden terwijl er minder gegeten wordt. Na diepgaande studies zijn kruiden geselecteerd die een bepaalde eetroutine kunnen stimuleren. Men ontwikkelde de zogeheten Minuscal-me- thode, waarbij de calorie-in name een logische cyclus heeft. Wie volgens de inmid dels op grote schaal beproef de methode wil lijnen, mag de eerste dag 400, de tweede dag 1000 en de derde dag 1600 caloriën hebben. Deze cyclus wordt vanaf de vierde dag weer herhaald, waardoor de verbranding voortdurend op het zelfde peil blijft. De kruiden, die bepaalde li chaamsfuncties extra stimu leren, zijn in tabletten ver werkt die de lijner moet in nemen. Gebruikt men uitsluitend de tabletten, dan is na tien da gen een gewichtsverlies te constateren van circa twee kilo. Maar houdt men zich bovendien nog aan een door de onderzoekers ontworpen eetplan met oefeningen, dan kan men tot vijf kilo afval len, beaamt ook dr. Leezen- berg, die een zogeheten open controle-onderzoek onder twintig Nederlandse vrou wen coördineerde. „De zwaarlijvigheid bij de vrouwen varieerde van „licht cosmetisch" tot „ern stig medisch overgewicht". Tijdens het onderzoek hiel den huisartsen bij deze vrou wen het gewicht, de bloed druk en eventuele bijwerkin gen in de gaten. De resulta ten waren zeer bemoedigend. Alle vrouwen vielen blijvend af, gemiddeld met bijna vier kilo. De bloeddruk bleef nor maal en er werden geen al lergieën geconstateerd", al dus dr. Leezenberg. De dieetkuur is te koop bij apotheek en drogist voor de lieve somma van ƒ55. Daar krijg je negentig pillen, een eetplan en oefeningen voor tien dagen voor. ARJEN VAN DER SAR 31-delig servies Compleet 6-persoons eet- en theeservies van Johnson uit de Wedgwoodgroep. Origineel Regency White. Ook geschikt voor de vaatwasmachine. sen. In plaats van een verbete ring van de salarissen met 2,9 procent willen de ambtenaren gaan praten over t\yee pro cent. De kosten die daarmee gemoeid zijn belopen 900 mil joen gulden, tegen 1,3 miljard van het eerder bod. Volgens AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur is deze stap bedoeld als een gebaar van goede wil in de richting van minister De Koning. Die is gisteren door de bonden na drukkelijk uitgenodigd op zijn beurt in het kabinet te praten over de mogelijkheid met meer geld over de brug te ko men dan tot nu toe. Tussen de tra beloning die het kabinet aangepaste eis van de bonden bepaalde categorieën en het aanbod van de minister schaars personeel wil geven, bestaat voor 1987 nog steeds Volgens de bonden leiden die een gat van bijna 600 miljoen extraatjes voor sommigen on- gulden. Daarbij komt dat de herroepelijk tot demotivatie en ambtenaren alleen maar wil- spanningen op de werkplek, len praten over 1987 en De Er is gisteren wel een akkoord Koning het liefst een tweejari- bereikt over het zogenaamde flankerend beleid. Het gaat daarbij om maatregelen die het kabinet wil nemen om de Het voorstel van de minister gevolgen van de afslankingso om pas definitef over de ar- peratie te verzachten. De be- beidsvoorwaarden te praten langrijkste maatregel waaro- als duidelijk is hoe de loonont- ver men het eens werd is de wikkeling in het bedrijfsleven garantie dat wie wordt ontsla- uitvalt wijzen de bonden af. Ze gen gedurende de deze kabi netsperiode recht houdt op het huidige wachtgeld. ook niet te praten over de uitvoering van de ex- Nieuwe bond van kleine boeren HOOGEVEEN Menig klei- ne boer ziet geen heil meer in het huidige landbouwbeleid en is het vertrouwen in de eigen standorganisaties volledig ver loren. Tijdens een protestbij eenkomst gisteren in Hooge- veen besloten enkele honder den kleine boeren zich los te maken van de traditionele be- langenorganen en een eigen boerenbond op te richten, die het Nederlands Agrarisch Ver bond zal heten. Daarnaast werd een oproep gedaan om de bijdrage aan het Land bouwschap niet langer te beta len. PREMIER LUBBERS: ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG' Premier Lubbers heeft zich bij zijn benadering van het pro bleem van de kruisraket ten steeds laten leiden ■KNOLLEN isrwr MO£IU\K! IK2ACV 'S AAN Oie tv \feNT WEEN. door de gedachte dat er zowel in Oost als West minder middellange-af- standswapens zouden moeten komen of dat daar geheel van zou worden af gezien. Daarbij is hij wel steeds bereid geweest „om met behulp van de drei ging met daadwerkelijke plaatsing zonodig zelfs met de plaatsing zelve onderhandelingen te be vorderen". Lubbers schrijft dit in ant woord op kamervragen van mevrouw beckers-de Bruijn (PPR). Deze wilde weten of Lubbers altijd een tegenstan der is geweest van kruisraket ten en of hij de wapenwedloop inderdaad een „belachelijk verschijnsel" vindt. Mevrouw Beckers baseerde haar vragen op een artikel in premier Van Agt hem onder onze krant. Zij citeerde echter meer had aangezocht als zijn niet wat Lubbers zelf had ge zegd, maar wat „ingewijden" over de premier hadden ver teld. Daarmee wordt „mij een uitspraak in de mond gelegd die ik niet gedaan heb", aldus Lubbers. De premier laat ove rigens in het midden of de aan hem toegeschreven opvattin gen correct zijn. Lubbers hoopt dat het nu niet meer nodig is om in de Twee de Kamer opheldering te ge- opvolger, omdat hij „geen voorstander was van kruis- vluchtwapens". Hieraan voeg de de premier toe: „Ik was be reid alles te doen om te voor komen dat die wapens hier ge stationeerd zouden worden, als dat verantwoord zou zijn. Met die instelling ben ik aan het werk gegaan. Mensen, men sen, wat heb ik gezweten en gepiekerd over die 48 kruisra ketten". ven over het interview met RVD-directeur Van der Voet onze krant, zoals mevrouw verklaarde desgevraagd dat Beckers had gevraagd. De Lubbers daar geen woord van PPR-fractievoorzitster ziet terugneemt. Ook is het zo dat vooralsnog echter geen reden de premier^ inderdaad het waarom zij haar vragen zou intrekken. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst zal de premier dan wij- „vertrouwen" heeft dat er uit eindelijk als gevolg van de concessiebereidheid van de Russische leider Gorbatsjov zen op wat hijzelf tegenover toch geen kruisraketten ge- deze krant heeft gezegd. Lub- plaatst zullen worden in bers vertelde bijvoorbeeld dat Woensdrecht. De Tijd heeft deze week in het kader van de boeken week een „Boekenspecial" waarin een groot interview met J. Bernlef is opgeno men. Hoewel een en ander veel belooft, maakt deze au teur al bij voorbaat de kant tekening: „Als filosoof heb ik helemaal niets te mel den". Wat Bernlef dan wel te vertellen heeft, is hele maal in overeenstemming met zijn oeuvre waarin de personages ook minder pre tenderen dan ze klaarspelen en in het algemeen te klein zijn voor dit leven. „In mijn werk'staat de mens hele maal niet in het middel punt", erkent de gevierde romanschrijver die deze week zijn nieuwste boek „Publiek geheim" ten doop houdt. Een bijna politieke an over de positie van intellectuelen en schrijvers in een totalitair land. Om zich te documenteren reisde Bernlef vorig jaar naar Boe dapest, waar hij tot de ont dekking kwam dat de waar heid maar vliesdun is. „Wat een Middeneuropese schrij ver voortdurend moet doen is dat hij tegen de de ge schiedenis in moet schrij ven". In het voorjaars-boeken- nummer verder: de klassie ke Catalaanse ridderroman „Tirant lo Blanc" die na vijf eeuwen in het vergeetboek te zijn geraakt eindelijk ver taald is, een beschouwing over het herlevende proza in de Amerikaanse pocket en een recensie van Milan Kundera's essay „L'Art du Roman" waarin hij zich op werpt als moralist, vakman en historicus. Kundera (in Nederland vooral bekend van „De ondraaglijke licht heid van het bestaan"): „Het enige bestaansrecht van de roman is dat te zeggen wat alleen de roman kan zeg gen" Naast bijna veertig pagina's boeken is er ook nog plaats voor een reportage over aids en bloedtransfusie. Ten slot te met het wisselen der sei zoenen een luchtig maar niet minder actueel onderwerp: het KNMI gaat in zaken! De discussie over genetische manipulatie en het al dan niet aborteren van foetussen met afwijkingen is ineens zo actueel, dat de weekbladen er aandacht aan blijven be steden. Hervormd Neder land doet dat dit keer door een interview met Yvette den Brok-Rouwendal (26), die eerder te zien was in de VPRO-documentaire „Beter dan God". Toen Yvette werd geboren, hebben haar herse nen een gebrek aan zuurstof gehad, waardoor zij nu spas tisch is. De buitenwereld heeft er meer problemen mee dan zij zelf: „Nu rij ik in mijn rolstoel met mijn zoon Joost op schoot op straat liedjes te zingen. Door mijn spraakgebrek klinkt het absoluut niet, als ik zing. Vroeger durfde ik dat nooit, omdat de mensen dan raar op zouden kijken. Nu kan me dat niet meer schelen. De kinderen en ik hebben het nu fijn samen". Op zoek naar de grenzen van de sport komt HN tot deze conclusie: de wereldre cordhouder van de toekomst leeft vierentwintig uur per dag met het ene doel voor ogen: een nog betere presta tie. En om dat te bereiken is er alleen nog verantwoord eten en verantwoord drin ken (hier en daar wellicht aangevuld met minder ver antwoorde versterkende middelen), doorlopend me disch toezicht, regelmatige tests en vooral een verbod op uitspattingen. De steeds schaarsere recordverbeterin gen zullen verbluffend zijn. De vraag zal alleen steeds vaker worden gesteld of we hier nog wel met echte sport te maken hebben. Rijk worden mag weer, oor deelt de Haagse Post. Zelfs in progressieve kringen is het „bon ton" om over geld te praten en nog meer om er zo veel mogelijk van te ver dienen. Een paar Nederlan ders vertellen hoe ze van 0 tot zes nullen zijn opgeklom men. De 26-jarige uitvinder Michiel Kassies, die inmid dels een huis heeft in Bever ly Hills: „De school heeft mij nooit kunnen inspireren. Op mijn elfde kwam ik er ach ter, dat ik en niet de volwas senen het meestal bij het rechte eind had als het om het oplossen van een pro bleem ging". Inmiddels is hij bezig een oogschakelaar te ontwikkelen waarmee je via een knipoog de televisie uit en aan kunt zetten. In een rondgang langs rijkmakers en geldschieters constateert HP: „Zelfverzekerdheid, een uitstraling van zelfvertrou wen, een kopje arrogantie, dat is waar het steeds op neerkomt. Als je echt rijk wilt worden, zijn uiterlijkhe den de ingrediënten om het een eind te schoppen". Mis schien dat daarom columnist Hofland verzucht: „Wie geen geldinzicht heeft, onge schikt is voor de handel, te weinig vurige belangstelling voor een carrière heeft en de tijd van de grote uitvin dingen achter zich weet, wordt niet rijk. Ik heb me erbij neergelegd". Vrij Nederland publiceert de rede van Andrej Sacha- rov tijdens het Vredesforum waarvan tot nu toe weinig is uitgelekt. Sacharov zegt on der meer: „Mogelijk rekenen de SDI-aanhangers in de Verenigde Staten erop, dat een versnelde wapenwed loop in verband met het SDI de economie van de Sovjet- Unie zal uitputten en ver woesten. Die tactiek zal niet werken en is uiterst gevaar lijk voor de internationale stabiliteit". In een poging de moord door- skinheads op Michael Poyé uit Hilversum te reconstrue ren, vindt VN dat het fascis tisch element ten onrechte naar de achtergrond is ver drongen in de rechtszaak. Ter illustratie een fragment uit een brief van Nico B. aan zijn skinhead-vrienden: „Bij de rechtbank heb ik dus al les op een vechtpartij ge schoven en gezegd dat het niets met racisme te maken had, en dat geloofden ze dus (haha). Ze moesten eens we ten. Ik heb nog steeds een hekel aan twee dingen: dis criminatie en niet-Nederlan- ders, dus zwarten, bruinen, joden, gelen enz. (haha)" De rechter daarover resoluut: „Als hij ons om de tuin ge leid heeft, dan heeft hij ook de psychologen van het Pie- ter Baan-centrum om de tuin geleid, die hem weken lang hebben geobserveerd". In de boekenbijlage ten slot te een lang en zeer boeiend gesprek tussen „de twee grootste gekken van de Ne derlandse literaire uitgevers wereld". Daarmee worden bedoeld Johan Polak en Geert van Oorschot. Een fragment. Polak: „En de rot zooi wordt bewonderd. Het is eigenlijk heel tragisch: je offert je hele leven, je ge zondheid, je geld, alles ei genlijk, op voor literatuur en het komt er niet uit. Ik hoef geen eerbewijzen, maar in Nederland lukt het toch niet om zo'n uitgeverij zo rond te krijgen dat je er een goeie li ving van kan maken voor een paar mensen". Van Oor schot: „Is dat tragisch Johan; is tragisch hier wel het juiste woord?" Polak: „Jawel! Het feit dat jij én moest lezen én moest corrigeren én moest verkopen, eigenlijk alles moest doen, dat betekende gewoon dat jij voor je gezin minder ter beschikking bent geweest dan je eigenlijk zelf wel had gewild. En dat vind ik tragisch". „Kameraad" Konrad Boeh- mer kan niets en weet niets, leren we uit de Groene Am sterdammer, die componist Peter Schat aan de tand voelde over zijn collega en vice-versa. Een interessante confrontatie, aangezien bei de muziekmeesters in de ja ren zestig nog zij aan zij stre den voor de broodnodige vernieuwing van het „ver burgerlijkte" muziekwereld- je in Nederland. Daarbij moest Mozart wijken voor Cubaanse strijdliederen en voor atonale composities die iets wilden uitdrukken van „arbeiderszelfbestuur", zo geven Boehmer en Schat nu met geamuseerde afstande lijkheid toe. Beide heren zijn in de jaren wel een beetje gebrouilleerd geraakt, al is niet helemaal duidelijk waarom. Boehmer. „Ik praat niet als Peter er bij zit. Dan komt de bakkerszoon hem omhoog en kun je een redelijke discussie wel ver geten". Het engagement is wel gebleven. Boehmer: „Ik zou dolgraag een muziekstuk schrijven waardoor het hele kabinet Lubbers in elkaar donderde". Columnist „Opheffer" vliegt in De Groene behoorlijk uit de bocht met een satirisch stuk over de VPRO-televi sieserie van Wim Kayser over genetische manipulatie. Aangezien Kayser zich in zijn drieluik vooral beperkt tot wilde speculaties over de verre toekomst zonder veel te zeggen over reële moge lijkheden van nieuwe tech nieken, heeft „Opheffer" voldoende materiaal om de selectie van het nageslacht op de hak te nemen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3