Hervormde zending en werelddiakonaat verkopen aandelen Shell en Philips Rome weigerde dialoog Ccidóc Soman; 1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Griekse bisschoppen trekken ten strijde tegen regering weer CeidaeSowcMtt DONDERDAG 19 MAART 1987 PAGIN |\[I Joodse twijfels over wenselijkheid ontmoeting met paus LOS ANGELES Joodse kringen in de Verenigde Staten hebben hun twijfels geuit over de wenselijkheid de paus tijdens diens reis door Amerika te ontmoeten. Volgens de Unie van orthodox-joodse gemeenten kunnen joden beter wegblijven van de oecumenische ontmoeting als de paus zich niet wil uiten over erkenning van de staat Israël en over de rol die het Vati- caan heeft gespeeld tijdens de holocaust en over het helpen ontsnappen van notoire oorlogsmisdadigers. Rabbijn Alan Ka- linsky die deze mening verkondigde, lijkt de stem te zijn van vele orthodoxe joden. De nationale Unie van orthodox-joodse gemeenten omvat 1200 gemeenten in de V.S. en Canada. Eerste Chinese bijbelvertaling uit grondtekst TAPEI Drie rooms-katholieke en drie protestantse geeste lijken van Chinese afkomst hebben zich gezet aan het verta len van de bijbel uit de grondtekst in het Chinees, de eerste vertaling van deze aard. Zij denken tien jaar nodig te hebben om dit project tot een goed einde te brengen. De enige bijbelvertaling in het Chinees die thans in gebruik is stamt uit 1968, toen een op een Engelse tekst gebaseerde ver taling werd uitgegeven. Het loont meestal de moeite, wanneer men de verwachtingen van de opiniepeilers niet tot zich genomen heeft. PENSIOENFONDSEN LIGGEN DWARS OEGSTGEEST/DRIE BERGEN De hervorm de organen voor zending en werelddiakonaat gaan de aandelen Shell en Phi lips verkopen wegens de vestigingen van deze be drijven in Zuid-Afrika. Hiermee wordt gevolg gegeven aan het synode besluit van november 1986 om tot „selectief af stoten van aandelen van bedrijven met vestigingen in en handelsverkeer met Zuid-Afrika" over te gaan. De generale synode bespreekt volgende week de resultaten van een gespreksgroep waar in de diverse hervormde or ganen onder leiding van se cretaris-generaal dr. R. Mooi het november-besluit bespra ken. Gisteren werd duidelijk dat de gespreksgroep niet met een eensluidend standpunt komt. Tegenover de zending en het werelddiakonaat wei gert bijvoorbeeld de raad voor de predikantspensioenen om bedoelde aandelen af te sto ten. „Dergelijke maatregelen zijn schadelijk voor het rede- nement en vormen verstoren de ingrepen in het belegings- beleid", aldus de voorztter van de raad, J.W. Droog. „Juist Shell en Philips zijn be drijven die een belegger graag in zijn portefeuille heeft". Met hun beslissing om de aan delen Philips en Shell af te stoten willen de Raad voor de Zending en de Generale Dia- konale Raad uitdrukking ge ven aan de bezorgdheid over de situatie in Zuid-Afrika en over de steun die Nederlandse bedrijven direkt en indirekt verlenen aan het apartheids systeem. Daarbij speelde de oprpep van Zuidafrikaanse christenen aan kerken elders om op concrete wijze aan te dringen op economische maatregelen jegens Zuid-Afri ka, die kunnen bijdragen tot wezenlijke veranderingen in Zuid-Airika. Volgens de beide hervormde organen gaat het bij hun besluit niet om „scho ne handen", maar om de er kenning dat kerken bij geld belegging ook hebben te reke nen met overwegingen van ethiek en getuigenis. Overi gens wijzen ze er op dat hun besluiten geen veroordeling inhuden van de werknemers van genoemde bedrijven. Luthersen Het pensioenfonds van predi kanten in de Evangelisch-Lu- therse Kerk heeft laten weten „nu en in de toekomst" niet te aanvaarden dat het geen geld mag beleggen in bedrijven die banden hebben met Zuid- Afrika. De taak van het fonds zou vrijwel onmogelijk wor den, aldus een verklaring van het pensioenfonds aan predi kanten en kerkeraden, omdat dan het overgrote deel van de kapitaalmarkt ontoegankelijk zou worden. De uitspraak kwam naar aan leiding van een verzoek van de synode zich te bezinnen op het bezit van financiële belan gen in bedrijven die in Zuid- Afrika werken. Gezien de oproep van de sy node en gezien het (beschei den) belang van de betreffen de belegging is het bestuur van het fonds echter bereid de obligaties Philips te verko pen. Op een geschikt moment zal daartoe opdracht worden gegeven, aldus de brief. Van de zijde van de Lutherse Kerk werd desgevraagd me degedeeld dat deze obligaties op dit moment de enige „be smette" belegging in de porte feuille van het pensioenfonds vormen. Verder is al het geld in staatsleningen en dergelij ke belegd. ATHENE De Grieks- Ongeveer tachtig bisschop- orthodoxe kerk verzet P«nJPrake" Wf"5 een zich tegen plannen van ^^0" dat'vorige de socialistische regering week in het Griekse parle- om landgoederen van kloosters over te nemen. Ook willen zij niet dat de staat invloed krijgt in kerkelijke aangelegenhe- ment aan de orde is gesteld. Daarin is voorgesteld binnen een half jaar 150.000 hectaren aan kerkelijke landbouw- en bosgrond over te dragen aan de staat. De bisschoppen ei- den. De bisschop van sen intrekking van het Alexandroupolis, Anthi- stel en zijn bereid daarvoor mos, heeft dit gisteren op een persconferentie ver klaard. Nederland» Hervormd» Kerk Beroepen: te Boxmeer-Vlerllngs- beek, mevrouw A.M. Spijkerboer, eervol ontheven predikante te Lely stad, die dit beroep heeft aangeno men; te Groningen, P.O. Wolthaus te Huissen, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt: voor Ede en Moerkapelle. E.M. Bakker te Nlj- kerk; voor Putten, toezegging. W. Arkeraats te Giessendam-Neder- hardinxveld. Gereformeerde Kerken Beroepen: te Sint Pancras, me vrouw drs. L.A. Burggraaf! te Gauw- Terzooi; Beroepen te Wageningen, mevrouw drs. M.M. Jansen aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. te „vechten", zo zei bisschop Anthimos: „In het verleden hebben wij ons voor de Griekse natie opgeofferd. Wij hebben voor haar gevochten en zijn vastbesloten dat nu weer te doen." De socialistische regering van premier Andreas Papan- dreou wil de grond overdra gen aan boeren. Maar vol gens de bisschoppen zal het land niet bij arme landbou wers terechtkomen, maar bij coöperatieve bedrijven die zichzelf al voldoende kunnen bedruipen. Valt over de verdeling van de grond met de bisschoppen nog te praten, over invloed van de regering in bestuurlij ke kerkzaken laten zij zich onverzettelijk uit. Een plan van de regering het kiesrecht van kerkraden aan de staat te laten toevallen, noemde Anthimos „dynamiet onder de kerkelijke vrijheid". Engelse R.K. Kerk geen toevluchtsoord anglicanen LONDEN De Rooms-Katholieke Kerk mag geen toevluchts oord zijn voor anglicanen die de toelating van vrouwen tot het priesterambt afwijzen. Dat schrijven 31 vooraanstaande rooms- katholieken in Engeland in een open brief aan de anglicaanse bisschop van Londen, Graham Leonard. Leonard is de laatste jaren de belangrijkste woordvoerder geworden van die anglica nen die vrouwelijke priesters afwijzen. Sommigen van hen hebben gezegd dat ze overwegen toe te treden tot de RK Kerk, waar geen sprake is van toelating van vrouwen tot het prieste rambt. Peleen Maradona bij paus Edson Arantes do Nascimento, alias Pele, de legendari sche Braziliaanse voetballer (rechts) is gisteren op het Va- ticaan ontvangen door paus Johannes Paulus II. Vandaag had de paus een ontmoeting met de Argentijnse voetbal aanvoerder Mara dona. De paus riep hen op tot sportivi teit. De Braziliaanse vedette werd verge zeld door de Poolse international Boniek en enkele spelers van het Argentijnse elftal, dat vorig jaar in Mexico wereld kampioen werd. Het Argentijnse elftal speelt vanavond een vriendschappe lijke wedstrijd tegen AS Rome. KATHOLIEKE UNIVERSITEITEN: (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Een aantal ka tholieke universiteiten is in problemen gekomen door het harde volstrekt afwijzende standpunt van het Vaticaan ten aanzien van kunstmatige be vruchting. De universitei ten van Rijssel in Frank rijk en Leuven hebben echter aangekondigd dat zij voorlopig doorgaan met het kweken van em bryo's in de reageerbuis. Hoewel het Vaticaan ka tholieke ziekenhuizen en universiteiten had opge roepen met deze praktij- Tijdens de plechtigheden was de peuter gezeten op een rijk versierde, met zijde bedekte troon in een Tibetaans altaar of „gompa". Spaanse peuter nieuwe Tibetaanse lama NEW DELHI Een tweeja rig Spaanse jongetje, Osei Iza Torres, is bij Dharamsala in de Noordindiase Himalaya als hoofd van een groot Tibe taans klooster geïnstalleerd. De peuter is het vijfde kind van Paco en Maria Torres, een Spaans echtpaar dat een .rondreis maakt langs boed dhistische tempels en kloos ters wegens de veronderstel de voorbestemming van het kind. Volgens het Tibetaanse boeddhisme zijn lama's reïn carnaties van gestorven la ma's. Osei werd voor zijn uit verkiezing onderworpen aan verschillende proeven, die hij alle zonder problemen vol bracht. Zo koos hij de gebeds- kralen van de overleden lama uit een groot aantal van dergelijke kralen. De moeder van de peuter verklaarde dat lama Yeshe haar in een droom was ver schenen en haar had geze gend. Daarna was zij zwan ger geworden van Osei. ken te stoppen, óver weegt Rome geen maat regelen. „De kerk", zo heeft Curie-kardinaal Ratzinger gezegd, „is op gebouwd uit plaatselijke kerken. Wij beperken ons tot het geven van morele aan wijzigingen. Ook het Nijmeegse universi taire St.-Radboudziekenhuis, waar evenals in het Tilburgse Elisabethziekenhuis de rea geerbuismethode wordt toege past voor het verwekken van kinderen, heeft te verstaan geen boodschap te hebben aan de instructie uit Rome. Prof. R. Rolland, hoofd van de af deling gynaecologie, vindt dat aan de handelwijze van het ziekenhuis niets valt aan te merken. Rolland heeft zich gestoord aan het „ongenuan ceerde" Vaticaanse standpunt, waarbij genetische manipula tie en de reageerbuisbaby- techniek als een pot nat wor den beschouwd. Hij zegt dat de artsen in het Radboudzie- kenhuis tweeënhalf jaar gele den, voordat men begon te experimenteren, zich uitvoe rig hebben beraden en nu unaniem van oordeel zijn dat "wat we doen, goed is". Met zijn jongste uitspraken heeft Ratzinger olie op de gol ven gegooid en voorkomen dat het tot een frontale con frontatie komt tussen Rome en een belangrijk deel van de katholieke medische wereld. Terwijl in Nederland eerder schouderophalend werd gere ageerd, waren vooral in Fran se en Belgische katholieke medische kringen de reacties bijzonder scherp. Dat Ratzinger zijn houding zou verzachten leek een week geleden nog onwa In zijn instructie vorm van kweken van het menselijk leven buiten de moederschoot en vrijwel alle methoden van kunstmatige bevruchting worden voor ka tholieken taboe verklaard. De hardheid van het Romein se standpunt was een verras sing en teleurstelling voor veel moraaltheologen en me dici uit de VS en Frankrijk. Men had verwacht dat Rome in elk geval zijn zegen zou ge ven aan het kweken van nieuw leven in de reageer buis, wanneer dat geschiedt met het zaad van de man en de eicellen van zijn echtgeno te. Rome, zo meenden ze, zou deze kinderloze echtparen tig-tal gevallen in voorberei ding", aldus Regnier. Hij is te leurgesteld dat Rome „de dia loog heeft geweigerd." Reg nier: „Wij hadden van Rome niet zo'n strenge onbuigzaam heid verwacht. Niet zo'n tota- toch wel de helpende 'hand le afwijzing." Hij voelt zich reiken, zeker in geval van gesterkt door de Franse kar- een goed duurzaam huwelijk. Het Vaticaan heeft echter an ders beslist. dinalen en theologen. Rijssel is dan ook van plan door te gaan. „Wij kunnen mensen die ene kind willen toch niet alleen laten in naam van de kerk", zo concludeert hij. Protest is er ook uit de Vere nigde Staten gekomen. Een Onaanvaardbaar Voor de katholieke universi- o teit van Rijssel en dat geldt van de pijlers van Ratzingers ook voor de twee Belgische Instructie is dat het ontstaan universiteiten is het Romeinse van leven niet losgemaakt standpunt onaanvaardbaar, mag worden van de liefderij- „Wij accepteren de Instructie ke geslachtsdaad binnen het van het Vaticaan met uitzon- huwelijk. Amerikaanse theo- dering van het gedeelte dat logen vinden die visie erg be gaat over het kweken van perkt. Een kind dat via nieuw leven met het sperma kunstmatige bevruchting op en eicellen van de ouders", de wereld komt, is zeker niet heeft pater Jerome Regnier op liefdeloze wijze geconci- van de Franse universiteit in pieerd, zo menen zij. De liefde een interview met de Corriere tussen man en vrouw reikt della Sera gezegd. Hij is te- veel verder dan de geslachts- leurgesteld dat de pogingen daad. Het is formeel. Of het van Rijssel om een inbreng te Vaticaan erg onder de indruk leveren bij de totstandkoming is van deze kritiek is twijfel- van de instructie op niets zijn achtig. uitgelopen. „Rome wist wat Rijssel heeft de hoop nog niet we aan het doen waren. Rome opgegeven dat Rome straks wist ook dat de Belgische ka- toch bij zal draaien. De Fran- tholieke universiteiten met sen zeggen dat Ratzinger ook hetzelfde bezig zijn. „Daar bijdraaide inzake de bevrij- zijn al 36 kinderen op deze dingstheologie na verzet van manier geboren en is een vijf- de Braziliaanse bisschoppen. Kerken signaleren herleving Japans nationalisme OSAKA Vertegenwoordigers van kerken in Japan en Ko rea hebben hun afschuw uitgesproken over herlevend natio nalisme in Japan, de uitbreiding van de bewapening, de min achting van minderheden en in het algemeen van de mensen rechten, speciaal in Korea. Alles wijst volgens de kerken in de richting van een herleving van een geest, die indertijd de invasie in andere Aziatische landen door Japan heeft gerecht vaardigd. De kerken breken de staf over de neo-koloniale po litiek van Japan door het uitoefenen van economische macht in Azië en over het groeiend sekstoerisme van Japan in Zuid- Korea, waardoor de vriendschap tussen deze volken zwaar op de proef wordt gesteld. Bovendien worden Aziatische vrou wen gedwongen te werken in de Japanse seksindustrie „en dat is nooit in overeenstemming te brengen met de waardig heid van elk mens die naar Gods beeld is geschapen", Een verklaring van de kerken brengt in herinnering dat in Korea meer dan tweeduizend gewetensvervolgden in de gevangenis zitten. Er worden mensen opgebracht naar politiebureaus zonder bevel tot inhechtenisneming en er worden zomaar huiszoekingen verricht. Bovendien wordt op brutale wijze doorgegaan met het op de meest onmenselijke manier marte len van gevangenen, aldus de kerken in hun verklaring. "IFD Aanzien kabinet geschaad je a dt zijn alie u i Het was best een aardig sommetje dat premier lujp vannacht voorrekende aan Wim Kok en Hans van ty1' toen deze fractievoorzitters van PvdA en D66 op nogal toon stelden, dat het kabinet-Lubbers nu zijn beleid d dat te wijzigen. Ze gingen daarbij uit van de theoretisc! irui samenstelling van de Tweede Kamer, indien de verkiezi s0*1' van gisteren voor die Tweede Kamer zouden zijn genlS P Vergeleken met de uitslag van vorig jaar zou de Pvd/ één zetel hebben verloren en D66 één zetel hebben g< nen. „Min een en plus een is samen nul", zo doceerde bers. „Dus als de twee grootste oppositiepartijen in aantta] tels gelijk blijven, waarom zou het coalitiekabinet dai beleid dienen te wijzigen?". 61 EEN aardig en niet serieus bedoeld rekensommetje Lubbers, die daarmee vooral Wim Kok stevig op zijn j Tv zette. Maar dat neemt niet weg dat CDA en VVD bij di ten verkiezingen een gevoeliger klap van de kiezers he 1 gekregen dan politici van beide partijen gisteravond vo ven te beseffen. Het was bijna naïef wat vooral de VVD -gj figuren stelden: dat de coalitie gewoon op de ingeslagen :ust moet doorgaan, dat er feitelijk niets verandert. Alleen K bers zelf sprak van een „mentale opdoffer", doelend c aar achteruitgang in de Eerste Kamer, en® constateerde d ee uitslag zou kunnen leiden tot een verslechtering van he :rda maat binnen de coalitie. Statenverkiezingen zijn natuurlijk gewoon stK1; verkiezingen en de samenstelling van de Tweede Kamei zigt er in het geheel niet door. Maar de sfeer in en roi coalitie zal wel degelijk veranderen. Bij de kamerverki Ljn' gen van vorig jaar kreeg de coalitie een onverwacht r ide meerderheid van 81 zetels, mede dank zij de winst die I, n bers alleen al door zijn uitstraling voor zijn CDA-partij r wacht sleepte. Nu echter zouden CDA en VVD elk dri tels hebben verloren indien de verkiezingen voor de Tv ttei Kamer hadden gegolden. De beide regeringspartijen zo |e r zelfs de meerderheid in de Tweede Kamer hebben verl ha De conclusie kan daarom geen andere zijn, dan dat de ui pa van gisteren het aanzien van de regeringscoalitie in de i f"? rende drie jaar van de kabinetsperiode zal schaden. zw DaAR hoeft niet al te dramatisch over te worden gel* 2 maar premier Lubbers zal het achteraf wellicht betre 1 dat hij zich in de afgelopen verkiezingscampagne heef n'j!1 perkt tot een ondersteunende rol op de achtergrond. Zo tn als zijn persoon het CDA vorig jaar aan een grote winst we geholpen, zal het nu geleden verlies ongetwijfeld medi °F gevolg zijn van de wijze waarop hij zich op de achterg,d heeft gehouden. Weliswaar ging het in eerste instantie irLm< daad om verkiezingen voor de Provinciale Staten, ma; uitslag bevestigt, dat er meer op het spel stond: het aai jst van het kabinet. Dat gevaar heeft het CDA in zijn camp in wellicht toch onderschat. 20 ffic DAARNAAST zijn er nog de gevolgen voor de Eerstede mer, die over drie maanden als resultaat van een grondde wijziging voor het eerst in zijn geheel door de gisteren ,re zen Provinciale Staten wordt gekozen. De meerderheid"^ de regeringscoalitie zal daar waarschijnlijk wel met sIl, één zetel behouden blijven, maar het is zelfs niet hele is uitgesloten, dat CDA en VVD alleen met steun van horj rechts een krappe meerderheid in de Eerste Kamer z E* 1 bezitten. Dat zal ook in het eerste, maar zeker in het tw:ha geval betekenen dat om Lubbers te citeren het kal *ns „nog meer dan voorheen met goede argumenten zal mc y komen" om zijn voorstellen door de Eerste Kamer te I en sen. Dat zou dan nog een positief effect genoemd kuiolg worden van de vrij verrassende uitslag van de staten ve zingen. "d' Aanhoudend buiig DE BILT (KNMI) Ook morgen vallen er van tijd tot tijd maartse buien. Er bestaat nog steeds een kleine kans op onweer. De minimumtempera tuur ligt rond het vriespunt en ook in de middag is het koud met maxima van omstreeks 4 graden. De wind is westelijk. Hij is vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan hard. De depressie bij zuid-Scandinavië, waar om heen de buiige en koude lucht onze kant opkomt, verdwijnt zaterdag van de weerkaart. Haar plaats wordt ingenomen door nieuwe, van de Oceaan komende lagedrukgebieden. Die brengen wat minder kou de lucht mee, maar zij geven ook een grote kans op neer slag. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Plaatselijk wat sneeuw. In de middag iets boven nul, in de nacht overwegend mati ge vorst, in Denemarken lich te vorst. Britse eilanden: Vrijdag opkla ringen en plaatselijk een win terse bui. Zaterdag regen en vooral in het noorden en oos ten ook sneeuw. Middagtem- peratuur van 4 graden in het noorden tot 9 graden in het zuidwesten. Benelux, noord-Duitsland: Vooral op vrijdag winterse buien. Zaterdag opklaringen, meer naar het westen later mogelijk regen en sneeuw. Middagtemperatuur 3 tot 7 graden. Midden- en zuid-Duitsland. Vrijdag enkele sneeuwbuien, zaterdag opklaringen. In de middag iets boven nul, in de nacht lichte en hier en daar matige vorst. Frankrijk: Vrijdag opklarin gen en in het noordoosten plaatselijk een sneeuwbui terdag in het noordweste komende regen maar vrij zonnig. Middagtem k tuur van 5 graden in noordoosten tot 13 grade het zuiden. Alpengebied: Op vrijdag j6Cj de noordzijde sneeuwb overigens vrij zonnig. Mi< temperatuur van iets nul aan de noordzijde graden in de zuid-dalen, graden-grens in de m; aan de noordzijde dicht l grond, aan de zuidzijde o| P geveer 800 meter. Spanje en Portugal: Zonm het noorden ook wolkei den. Middagtemperatuur 14 graden in het noordi 22 in het zuiden. Italië, Joegoslavische kul vrijdag voornamelijk in den- en zuid-Italië plaat! een bui, overigens vrij Middagtemperatuur v; graden in het noorden in zuid-Italië en op Sardid WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Mlo Amsterdam mist De Bilt mist Eelde h.bew. Eindhoven rw.bew. Den Helder l.bew. Mall ore» MalU

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2