mm Formule voldoet TENNIS CIRCUIT Unieke „meester-serie" Madelijn Damen Recreatieve start van TV Zuid West Leiden Je heet al snel ongezellig EckiócSotvumt LEIDEN Het vijfde Leidse Courant Tennis Circuit ver schilt qua opzet niet van de direct voorgaande edities. De formule blijkt nog altijd te voldoen, wijzigingen zijn derhalve niet op hun plaats. In de komende toernooien- reeks zal in B, C en D dus op dezelfde basis strijd wor den geleverd om een plaats in de top-acht van de ver schillende klassementen. Een plek die aan het eind van het seizoen recht geeft op deelname aan het van 31 augustus tot en met 6 sep tember op het park van LTC De Munnik te houden Mas- LEIDSE COURANT TENNIS CIRCUIT Puntentelling Stercategorie (192-256 deelnemers): winnaar 9 punten; verliezend finalist 7; halve finalisten 6; kwartfinalisten 5; achtste finalisten 4. Categorie 1 (96-192 deelnemers): winnaar 8 punten; verlie zend finalist 6; halve finalisten 5; kwartfinalisten 4; achtste finalisten 3. Categorie 2 (48-96 deelnemers): winnaar 7 punten; verlie zend finalist 5; halve finalisten 4; kwartfinalisten 3. Categorie 3 (24-48 deelnemers): winnaar 6 punten; verlie zend finalist 4; halve finalisten 3; kwartfinalisten 2. Categorie 4 (12-24 deelnemers): winnaar 5 punten, verlie zend finalist 3; halve finalisten 2; kwartfinalisten 1. Categorie 5 (6-12 deelnemers): winnaar 4 punten; verlie zend finalist 2; halve finalisten 1. Voor de bepaling van de categorie waarin het toernooi wordt gerangschikt, geldt het werkelijke aantal deelnemers. terstoernooi. Aan iedere deelnemer (deel neemster) aan een „open toernooi" die de kwartfinale, halve finale of eindstrijd haalt, worden dus ook dit jaar weer circuitpunten toe gekend. De grootte van het toernooi, het aantal ge speelde rondes, bepaalt het aantal punten dat kan wor den verdiend. De totalen worden door de organisatie bijgehouden. Zij die zich aan het eind van het seizoen dus na het toernooi van de Zoeterwoudse Tennis Club bij de beste acht hebben gerangschikt, worden uitge nodigd voor het Masters- toernooi. Een slottoernooi dat evenais in voorgaande jaren weer vele aantrekkelij ke prijzen zal kennen. Eenvoudig De puntentelling die wordt aangehouden, is betrekke lijk eenvoudig. Het begelei dende kader op deze pagina verzorgt in deze de nodige duidelijkheid. Toernooien of onderdelen die niet meetel len voor het Leidse Courant Tennis Circuit zijn in het algemeen gesproken die toernooien of onderdelen waarin leeftijdsgrenzen wor den gehanteerd. Niet omdat de organisatie van het cir cuit deze toernooien niet als volwaardig zou beschou wen, maar eenvoüdig omdat de gestelde leeftijdsvoor- waarden verhinderen dat een ieder aan het toernooi kan deelnemen. Jeugdtoer- nooien vallen derhalve bui ten de circuitpunten-boot. Maar ook de onderdelen die met toevoegingen als 18+, 30+, 35+ (enzovoorts, enzo voorts) zijn gesierd, zijn niet in het LC-circuit opgeno men. In het geval dat op één toernooi (bijvoorbeeld) een D30+ én een „gewoon" D- toernooi wordt verspeeld, wordt dat D-onderdeel één categorie hoger ingeschaald dan waarop het qua werke lijk deelnemersaantal recht zou hebben. Een regeling die ook opgaat voor de „ge splitste" toernooien in het District Leiden van de KNLTB. Indien op een toer nooi (bijvoorbeeld) zowel een B2- als een B1-onder deel wordt gehouden, wordt dat B1-onderdeel een cate gorie hoger ingeschaald dan normaal. Op D2, C2 of B2- toernooien kunnen nooit cir cuit-punten worden vero verd. De weer op het park van Unicum te verspelen De (meeste) deelnemers en deelneemsters aan het vierde Ma8terstoernooi van de Leidse Courant broederlijk (en zusterlijk) bijeen. Dit jaar wordt het afsluitende toernooi op de banen van het jubilerende De Munnik gehouden. districtskampioenschappen worden automatisch een klasse hoger ingeschaald. Bij ieder toernooi dat geheel of gedeeltelijk deel uitmaakt van het LC-circuit zullen ui terlijk donderdag de bijge werkte lijsten aanwezig zijn. Een dag eerder zullen de namen van de best geklas- seerden in alle categoriën in Informatie Meer informatie over het circuit kan worden verkre gen bij de Leidse Courant, afdeling Tenniscircuit, tele foonnummer 071-122244, toestel 18. SASSENHEIM De unieke „meester-serie" heeft het hoofd van Madelijn Damen bepaald niet op hol ge bracht. Het feit dat zij in drie achtereenvolgende ja ren in de categoriën D, C en B aanwezig was in het Mas- terstoernooi van de Leidse Courant, wordt door de Nieuwvennepse afgedaan met de mededeling dat zij „nog nooit echt goede pres taties heeft geboekt". Om vervolgens met de medede ling „Je gaat me toch niet de hemel in prijzen hè?" he lemaal duidelijk te maken waar zij wenst te staan. Desondanks past wel dege lijk enig „ontzag" als de nog korte tenniscarrière van Ma delijn Damen ter sprake komt. Pas op elf-jarige leef tijd werd zij verkozen voor de fasetraining om binnen een jaar Leiden te vertegen woordigen tijdens de Natio nale jeugdkampioenschap pen. Het bleek, zoals gezegd, on der meer het begin van een unieke serie. Maar de huidi ge B1- speelster laat niet na zichzelf voortdurend tekort te doen. Wat betreft haar dromen bijvoorbeeld: „Na tuurlijk wil ik Wimbledon- kamploene worden, wie niet? Laten we er maar van uit gaan dat dat altijd een droom zal blijven. Op „mijn" niveau droom ik er van na mijn school, want dat blijft uiteraard het be langrijkste, naar Amerika te gaan. Ja, net zoals Jacqueli ne van Wijk en Ingelise Drie huis. Ik heb daar zoveel goede verhalen over ge hoord, vooral die combina tie van studie en tennis lijkt me wel wat". Waarna zij weer „wakker" wordt: „Het grote verschil met Jacqueli ne en Ingelise Is echter dat Dat hoeft zij ook niet, want inmiddels heeft de bij Nieuw Vennep overgangsklasse B spelende Damen zich bewe zen als iemand die er, ook nationaal, bijhoort en „ken nen" ze haar. Dat bleek on langs bij de Nationale in door tot en met 16 jaar, waarvoor zij zich recht streeks plaatste. Evenals haar „eeuwige" concurrente' Helèen van den Berg, van wie zij deze winter tijdens de districtsjeugd in Alphen voor het eerste keer in de ontelbare onderlinge con frontaties wist te winnen. Waarop Madelijn zich on middellijk afvraagt of de zege op de Dekker-speel ster geen eenmalige zaak zal blijken te zijn, omdat zij „immers zoveel van Heieen verloren heeft". Toch ge looft de 15-jarige atheneum leerlinge wel dat de zege op haar „angstgegner" haar verder zal brengen, net zo als de onverwachte dis trictswinst op Tine Lange- veld haar vorig jaar verder bracht. Een overwinning waarvoor ze overigens nog steeds dank verschuldigd is aan, de om zijn psychologi sche aanpak door Madelijn geroemde, Peter Klein: „Ik had in B2 net verloren van Carola Geerlings en had er behoorlijk de pé in. Toen fluisterde Peter wat in mijn oor, waarop. Ik tegen Tine als een beer speelde. Vraag me niet wat Peter gezegd heeft, dat vroeg mijn moe der mij toen ook al. Ik weet het echt niet meer". Voor 1987 wil de nationale num mer elf van de zestienjari gen weer best meer van dat soort overwinningen. Waar op zij in „stijl" eindigt: „Na tuurlijk wil ik steeds hoog eindigen. Maar ja, er zijn zo veel andere goede speel sters..." zij goed kunnen tennissen en ook nog goed kunnen le ren. Ik ben nu eenmaal in beide niet goed". Het leek er in het begin van haar tennisloopbaan inder daad op, dat zij niet zo goed in tennis zou zijn. Vla zus Jorien kwam Madelijn in aanraking met het tennis bij Nieuw Vennep. Zo'n drie jaar bleef zij daar onopge merkt: „Ik mocht wel jeugd- competitie spelen, maar dat vond ik niet eens zo leuk. Met meerdere meisjes in' een team, zodat je de hele dag moest wachten om één dubbel te mogen spelen". Nadat eenmaal de poort naar de fasetraining van Pe ter Klein geopend was, ging het allemaal opeens heel snel. Een bewijs daarvan was de plaatsing, een jaar later, voor de nationale jeugdkampioenschappen, waar zij geen mens kende en niemand Madelijn Da- men. Luid lachend herinnert zij zich haar eerste landelij ke optreden: „Toen ik daar met mijn moeder aankwam, stonden sommigen in te slaan. Dat wilde ik ook wel, dus heeft mijn moeder zich toen maar omgekleed om mij in te slaan. Dat was wel gek, dat doe je natuurlijk niet meer". Madelijn Damen: „Echt goede prestaties heb ik nog nooit geboekt". unieke complex van zes ba nen. Uniek inderdaad, want in Zuid West zal binnen zeer afzienbare tijd (de banen zullen in mei klaar zijn, het clubhuis waarschijnlijk een maand later) op kunstgras kunnen worden getennist. „Er is voor kunstgras geko zen, omdat je daarop het hele jaar door kunt spelen. Speltechnisch is het daarbij identiek aan gravel, terwijl het natuurlijk veel minder onderhoud vergt". De ba nen worden voor tien jaar gegarandeerd, maar ook storende slijtageplekken die eerder worden gesignaleerd, kunnen tussentijds worden weggewerkt. Met de aanleg van de banen is een fors bedrag gemoeid, weten Tuyel en Bertens. „De mindere onderhoudskosten maken deze banen uiteinde lijk zeker niet veel duurder dan gewone gravelbanen, maar dat neemt niet weg dat de begroting van de club een kleine acht ton be draagt". Bertens vervolgt: „We moesten die begroting zelf rond krijgen. De ge meente werkte dan wel mee, startpremies of subsi die zaten er niet in. Deson danks zijn we er in geslaagd een redelijk plaatje te creër en". Afgaande op de in Zuid West te heffen contributie (250 gulden) kan inderdaad van een aantrekkelijk plaat je worden gesproken. Voor een heel jaar tennissen valt dat bedrag immers hard mee. Tuytel: „Maar onze le den verdienen dat ook. In de voorbereidende periode' heeft juist hun positieve op stelling een heel belangrijke rol gespeeld. Als zij niet zo nadrukkelijk hadden laten weten, bijvoorbeeld door het betalen van contributie zonder dat er direct zicht was op het snel slaan van een tennisbal, was het on getwijfeld nog veel moeilij ker geweest de nieuwe club zo snel van de grond te til len". „Die recreatieve wens is er niet voor niets. Onze club bestaat voor het grootste gedeelte uit beginnende tennissers, beginners die zich in de regel niet direct op toernooien en competi ties storten", verklaart Ber tens de sterk op ontspan ning gerichte start. Een start die overigens mede door dat grote aantal beginners mogelijk werd. Toen de op richting van een nieuwe Leidse tennisclub eind 1985 serieus ter sprake kwam, was het feit dat Leiden Zuid West nauwelijks leden van bestaande clubs zou „over nemen" voor de gemeente en die andere clubs een be langrijke overweging om voluit mee te werken. „We begonnen niet als concur rent, we vulden meer een gat in de markt", weet het tweetal. Met die markt doe lend op Leiden Zuid West, maar ook op de Voorscho- tense wijk Noord Hofland. Tuytel: „In Noord Hofland was je als tennisser aange- LEIDEN In deze tennis- krant zal nog tevergeefs worden gezocht naar een competitieteam. En ook op de toernooikalender van 1987 ontbreekt de naam van de vereniging onder het kopje „organiserende club". Maar dat neemt allemaal niet weg dat de vereniging wel degelijk bestaat. Nog niet aangesloten bij de KNLTB „Het was de wens van de leden eerst puur recreatief te starten, daarbij was dit financieel een stuk aantrekkelijker" maar wel aangemeld bij de Kamer van Koophandel. Meer dan zeshonderd leden sterk en binnen afzienbare tijd ook zes banen en een fraai clubhuis rijk. De naam: TV Zuid West Leiden, „niet direct origineel, maar het dekt de lading wel heel aar dig". Voorzitter Arnold Tuy tel en secretaris Fons Ber tens vertellen. Fons Bertens en Arnold Tuytel (achter de tafel, derde en vierde van links, tijdens de oprichtings vergadering): „De leden stelden zich zeer positief op". wezen op Forescate. Een club met een enorme wacht lijst. De 200 Voorschotense leden die Zuid West nu telt, komen dan ook vrijwel alle maal uit Noord Hofland". Hoewel de gemeente opti maal meewerkte en ook de leden van de tennisclub zich van hun beste zijde lieten zien door probleemloos contributie te betalen, ter wijl het nog niet mogelijk was ook daadwerkelijk te tennissen, verliep de aan loop van Zuid West bepaald niet probleemloos. Zo lieten een drietal belangenvereni gingen in Zuid West de ge meente weten niet blij te zijn met de aan de Schubertlaan gevonden huisvesting van de club. En dus werden be zwaarschriften ingediend. „Tegen de gemeente", kij ken Tuytel en Bertens terug op de inmiddels afgesloten periode. „De drie groepen waren niet direct tegen onze komst, maar wel tegen de door de gemeente gevolgde procedure". Toen de afdeling recht spraak van de Raad van State begin dit jaar een ein de maakte aan alle proce dures, kon daadwerkelijk worden gestart met de voorbereidingen van het LEIDEN Vorig seizoen won hij „slechts" twee fina les. Na die al vroeg in het toernooienjaar op De Mun nik geboekte overwinnin gen, was het voor John Dahlhaus afgelopen waar het de hoofdprijzen betrof. Desondanks staat de van De Merenwijk naar Dekker Tennis overgestapte Dahl haus te boek als een topper in D30+. Met spelers als Arie Wesseling „Die wint echt alles" en Fred van Stierum bepaalt hij mede de gang van zaken in het we reldje, dat wel eens wordt gezien als de recreatieve tak van het D-gedeelte. Een foute opvatting, weet Dahl haus: „Want ook in D 30+ wil iedereen gewoon win nen. Echte recreanten vor men ook in de D 30 dui delijk een minderheid". Ook John Dahlhaus wil zijn wedstrijden graag winnen. Een eigenschap die hij altijd al moet hebben bezeten. Maar die gedurende de sportieve loopbaan van Dahlhaus ook sterk is ont wikkeld. „Ik heb van m'n vijftiende tot m'n zesender tigste aan atletiek gedaan. Bij Metro, in Rotterdam. Een puur individuele sport die me heel erg aansprak. Ik ben begonnen als midde nafstandsloper, vervolgens doorgegaan als tienkamper. Het was een heerlijke perio de, m'n prettigste sporttijd, durf ik wel te stellen". Dahl haus, die aan twee jaar voetbal bij de jeugd vol doende had om te zien dat teamsport niet echt aan hem was besteed („Je bent daarin te afhankelijk van an deren, daarbij werd het zoontje van de jeugdleider voorgetrokken, dat stond me helemaal niet aan"), stopte desondanks met at letiek. Eerlijk: „Ik kon niet zo goed meer meekomen. Ik had me bij Metro altijd aar dig kunnen handhaven, maar ik moest steeds meer gaan toegeven. Dat beviel me niet. De lol ging er op die manier knap af". Dus meldde de nu 45-jarige Dahlhaus zich negen jaar geleden in de tenniswereld. I Op zijn eigen manier. Als in dividualist ook. Een presen tatie die niet altijd even goed aanslaat. Dahlhaus beaamt: „Je heet al gauw niet gezellig. Tenminste, dat vinden anderen. Na tennis is het voor veel mensen een gewoonte om uren bierdrin kend aan de bar te hangen. Ik heb daar niets op tegen, maar ik hoor daar niet bij. Ik drink een paar biertjes, praat een tijdje, neem een douche en ga verder weer m'n eigen weg. Dat heet on gezellig, maar waarom ei genlijk? Ik tennis graag, maar ik ben ook graag bij m'n vrouw, mijn kinderen. Nou, als je dan toch al veel tijd aan het tennissen zelf besteedt, Is het toch niet zo gek dat je na de wedstrijd ook weer betrekkelijk snel naar huis gaat?". Dahlhaus vindt het ook niet gek dat hij de baan opstapt om z'n partij te winnen. „Ik wil graag winnen, kom daar direct voor uit. Ik geloof die mensen ook niet die zeggen dat ze het niet erg vinden om te verliezen. Waarom gaan ze dan die baan op? Als ze gewoon een balletje willen slaan, doe je dat toch niet in toernoolverband?" Zelf heeft Dahlhaus „nooit de smoor in" als hij verliest. „Ik ben wel stiller, maar na een uurtje ben ik dat gevoel wel kwijt. Dat komt ook om dat ik me altijd helemaal geef in een partij, ik probeer binnen de regels van het spel van alles uit, verander van tactiek, geef me voor honderd procent. Nou, als ik dan toch verlies, behoef ik mezelf niets te verwijten. En de tegenstander ook niet. Die heeft dan gewoon ver diend gewonnen, ik kan daar wel mee leven". Anderen duidelijk niet, weet Dahlhaus: „Er zijn een paar spelers in het dertig pluswe reldje die mij niet zien zit ten. Die achter m'n rug om aan vuilspuiterij doen. Het gebeurt me dan ook regel matig dat tegenstanders voor de wedstrijd naar me toe komen en me waarschu wen. Zo van: „Pas op, we hebben van je gehoord". Ik zeg dan altijd: laten we maar gewoon gaan spelen. Ik spreek ja na afloop wel". Na de partij wil de betref fende tegenstander van John Dahlhaus z'n vooraf geuite kritiek dan nog wel eens terugnemen. „En dat vind ik dan erg prettig. Zelf ga ik nooit op andermans oordeel af, misschien is dat voor anderen ook een idee. Nee, op zich doet het me niet zoveel, die aversie die sommigen tegen mij heb ben. Ik vind het niet prettig, dat niet. Maar ik ben nu eenmaal wie ik ben. En ik zie niet in waarom ik mezelf zou moeten veranderen. Ik speel graag tennis, doe dat volgens de regels van het spel en ik zal me altijd voor honderd procent geven, le dereen mag van me winnen. Maar ze zullen er wel voor moeten werken, cadeautjes geef ik niet". A TENNISSENDE ATLEET JOHN DAHLHAUS: John Dahlhaus: „Ook in D30+ wil iedereen

Leidse Courant | 1987 | | pagina 29