KAN ALLES bij dekker tennis warmond bent u ni iedereen een slag voor!!! n V Tarieven: „Opleiden is investeren" VI VI VI BIJ DEKKER TENNIS WARMOND Idealisme is onze basis de trimsport bij uitstek „Verlicht" jubileumjaar De Munnik Üsiiliti JACK MANUPUTTY: OEGSTGEEST Als voetballer van zaterdageersteklas ser Rijnsburgse Boys heeft Jack Ma- nuputty op zijn minst regionale be kendheid verwor ven. Als tennisser en tennisleraar van de Rijnkanters is hij nog niet zo ver, maar als het aan Manuputty zelf ligt zal dat snel veran deren. Een verhaal met een ambitieuze, realistische tennis- fanaat, die zijn ,,roots"in de voet ballerij heeft. ,,lk ben met tennis be gonnen op het CIOS. Ik volgde daar eerst de voetbalopleiding A. In het kader van de diffe rentiatie heb ik tennis erbij genomen. Vervol gens heb ik de B-oplei- ding afgerond en ben de tenniswereld inge rold". Bij de Rijnkanters volgde Manuputty Her man van der Capellen op als clubtrainer, het geen niet makkelijk was. ,,Nee, natuurlijk niet. Herman was als speler een topper en kon als zodanig alles perfect voordoen. Ik kwam uit de voetbalwereld en had mijn status als C1- speler alleen te danken aan mijn opleiding op het CIOS. Ik voelde ook dat de wedstrijdspelers van de Rijnkanters de kat uit de boom keken". Jack Manuputty vindt, dat een tennistrainer zelf een aardige bal moet kunnen slaan. ,,Je bent toch een voorbeeld voor de jeugd. Johan Cruyff is natuurlijk mede een hele goede trainer, omdat hij alles tot in de perfectie kan voordoen. Wanneer je als tenni strainer geen goede wedstrijdslagen in huis hebt, kan je die ook niet juist leren aan kinderen. Ik heb mijzelf gevormd door urenlang te oefe nen. Tijd, doorzettings vermogen en wil zijn be langrijk. Toen ik van het CIOS afkwam, was ik wel in staat om de meeste slagen uit te voeren, maar op wed strijdniveau lukte dat nog niet. Daar is routi ne, ervaring in het spel en geduld voor nodig". Vele voetballers maken na hun carrière de over stap naar tennis. Oud voetballers hebben in de regel een beperkte tennistechniek, een pri ma mentaliteit, goed ge voel voor de bal en ver staan de kunst van het lopen. Door deze kwali teiten staat deze cate gorie te boek als „lastig te bespelen". Manuput ty gelooft, dat er meer inzit: „Over het alge meen hebben voetbal lers een sterke topspin- forehand en een redelij ke slice-backhand. Ze hebben doorgaans wei nig zin om te trainen op een topspin-backhand, wat hun spel gevarieer der zou maken. Zelf heb ik daar een aantal jaar op getraind bij de muur en dat heeft zijn vruch ten afgeworpen". Jack Manuputty heeft een duidelijke visie op het trainerschap. „Om te beginnen moet je zelf plezier hebben in hetge- ne dat je doet. Je moet mensen enthousiast kunnen maken, een vonk over kunnen laten slaan. Ik probeer men sen het spel tennis te le ren, ze op tactisch en technisch vlak te verbe teren, mentaliteit aan te leren, mensen bewust te maken. Bij kinderen heb ik ook een opvoedkun dige taak, vind ik. Ik wil ze iets meegeven, waar ze later iets aan heb ben. Kinderen moet je in hun eigen wereld be naderen als je ze iets duidelijk wil maken. Contact met mijn leer lingen vind ik erg be langrijk". „Relativeren, momen topname, betrekkelijk heid, zelfkennis, voorbe stemd zijn"; het zijn kreten die regelmatig terugkomen in het re laas van de 29-jarige Jack Manuputty. „Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg. Wanneer je een toernooi of een wedstrijd wint, ben je op dat moment de bes te. Een dag of een week later kan dat weer an ders zijn. Verlies ik een wedstrijd, dan probeer ik de oorzaak altijd te achterhalen. Het kan gebeuren, dat je met 6- 0, 6-0 verliest en toch lekker hebt gespeeld naar je eigen maatsta ven. Ik ben dan toch te vreden. Het gaat niet al leen om het resultaat, maar ook om de ethiek van het spel". Het opleiden van talen ten, moet volgens Ma nuputty volgens het „Cruyff-principe" ge beuren. „Opleiden is in vesteren, niet forceren en niet kijken naar het resultaat. Spelenderwijs moet je proberen het maximale uit een leer ling te halen. Kwaliteit selecteert zichzelf, maar of kwaliteit doorbreekt naar de top is afhanke lijk van factoren. Het heeft te maken met ge luk, begeleiding, blessu res en nog wat facetten. Ja, het „juiste tijd-juiste plaats" principe. Jan Siemerink hééft het bij voorbeeld, maar de praktijk zal uitwijzen of hij het echt redt". Aan planning doet Jack Manuputty niet. Wel komt hij dit seizoen voor het eerst uit voor het hoogste team van de Rijnkanters, een ver eniging die hij een warm hart toedraagt. „Ik zie mijzelf er niet snel weg gaan. Ik heb het er naar mijn zin en er is genoeg werk aan de winkel. Mijn sterrenbeeld is een vis en en die blijft waar die is, als hij het naar zijn zin heeft". Jack Manuputty: „Een tennistrainer moet een aardige bal kunnen slaan". tennisvereniging Dekker Tennis. Het all-in-lidmaatschap geeft recht op binnen en buiten spelen; u komt bij ons dus nooit van de regen in de drup. Volop speelgelegenheid. Daglidmaatschap reeds vanaf 165,-. huur uw vaste buitenbaan vanaf 300,- per uur (28 weken): het hele seizoen een baan voor jezelf! Op 1 april a.s. openen wij zes nieuwe gravelbanen. Regen, geen probleem, u kunt vijf maal gratis binnen spelen. Losse baanhuur binnen of buiten in de zomerperiode vanaf 20,- per uur. U kunt lid worden van Dekker Squash Warmond. Een dagiidmaatschap reeds vanaf 175,- per jaar. NIEUW: in januari openden wij twee nieuwe centre-courtbanen speciaal voor vaste kontrakten, vanaf 375,- (50 weken) per half uur. Losse verhuur vanaf 10,- per half uur. Begin mei openen wij ons Elefantibad; een schitterende feestzaal rond ons tropisch zwembad met o.a. onderwater 'verlichting, jetstreams, klaterende fonteinen, tropische planten, openschuifbaar dak, watertemperatuur 28 graden, entresol met bar en landelijk uitzicht, licht- en geluidsinstallatie: dé ideale lokatie voor feesten, evenementen, recepties, produktpresentaties, modeshows, vergaderingen etc. Akkommodatie voor 100-400 personen. Inlichtingen bij onze receptie, tel. 01711-19301, Veerpolder 14, 2361 KV Warmond. NIEUW: eind september openen wij een v schitterende driving range met 18 overdekte en 18 open afslagplaatsen, klubhuis met terras en uitzicht op de Kagerplassen, drie korte par 3 holes, een bunker en een putting green van maar liefst 1500 m2 De driving range is het gehele jaar open en zal bovendien 's avonds verlicht worden. Senioren 100,- entree bij inschrijving (éénmalig), jaarlidmaatschap 200,- junioren tot 18 jaar 50,- entree en 100,- lidmaatschap. SASSENHEIM Daar waar in andere districten de ten- nis„schoien" als paddestoe len uit de grond gestampt werden, bleef Leiden het antwoord op deze ontwikke ling heel lang schuldig. De eerste die zich aan een school waagde was het Dek ker Tennis College. Waar mee de Warmonders een hele lange tijd eenlingen bleven. Men zag blijkbaar het „gat in de markt" niet en wellicht was dat er ook niet, totdat het „gat" ge creëerd werd door bonds coach Stanley Franker en zijn bondsplan. Een plan dat voorzag in een fasetraining voor maximaal slechts veer tien Leidse talentjes. Met als gevolg dat ettelijke tiental len kinderen, die voorheen de geselecteerde trainingen volgden, in de kou zouden komen te staan. Een levens groot gat dus, dat Henk Janssen, Marcel van Rijn, Frank Vahle en Gert Jan Minnee op instigatie van districtstennisleraar Peter Klein binnen zeer korte tijd wisten op te vullen. Gevie ren zijn zij sinds september vorig jaar op de markt on der de naam Terwegen Trai nings Opleiding. De totstandkoming van de opleiding was zeker geen kwestie van lang nadenken en zorgvuldig plannen, inte gendeel. Pas eind juli 1986 vernam het viertal via Klein van Franker's plannen. De alle bij het CIOS afgestu deerde tennlsleraren bleken snelle beslissers. „We zagen direct in, dat er werk aan de winkel was. Binnen twee maanden hebben we toen de organisatie opgezet, ex- faseleerlingen aangeschre ven over onze mogelijkhe- LEIDERDORP Het vijftig ste levensjaar van De Mun nik moet, als het aan de ju bileumcommissie van deze Leiderdorpse tennisvereni ging ligt, met recht een feestelijk en zeker „verlicht" jaar worden. De commissie heeft zich immers ten doel gesteld de vereniging dit zo merseizoen aan zes verlich te banen te helpen, een ac tie die een investering van zo'n zestigduizend gulden vergt. Pierre van Overloop is blij met het door de com missie genomen initiatief. „Het zou werkelijk een schitterend cadeau zijn", stelt de man die zijn derde jaar als voorzitter is inge gaan. „Door de leden, voor de leden gerealiseerd, beter kan eigenlijk niet". Van Overloop gelooft ook In het nut van dit jubileumge schenk. „Door die verlich ting krijg je een veel betere spreiding. Vooral in het voor- en het najaar. Juist in de periodes dus, waarin het erg druk kan zijn op het ten nispark". De eerste tienduizend gul den zijn inmiddels al binnen. De sponsorcommissie deed die niet onaanzienlijke duit in het zakje, toen Van Over loop tijdens de 16 februari gehouden ledenvergadering het jubileumjaar officieel voor geopend verklaarde. De resterende gelden denkt de jubileumcommissie mede bijeen te kunnen krijgen door een girokaartenactie onder de leden. Van Over loop hoopt op succes. „Licht is eigenlijk ook wel een noodzaak voor de club. De Munnik is op dit moment in dit district een van de laatste grote verenigingen zonder licht. Ik denk dat dat wel genoeg zegt". Op het puur sportieve vlak acht Van Overloop het noodzakelijk dat het vlagge- schip van De Munnik de overgangsklasse B laat voor wat het is en daarvoor In de plaats een plekje veilig stelt in de overgangsklasse A. Enthousiast kan vooral dienstplichtig militair Vahle worden, als de „trots" van de TTO, de training aan de Leidse tennistop, aan bod komt. Met Peter Klein, on bezoldigd adviseur van TTO, en Unicum-trainer Tommy Giberius verzorgt de 22-jari- ge voormalige tennisleraar van Artesia elke vrijdaga vond de training aan de competitieteams van Uni cum, De Munnik, OLTC, De Merenwijk, Nieuw Vennep, Forescate en De Boekhorst. „Er hebben zich zelfs meer verenigingen aangemeld, maar we hadden gewoon geer. plaats meer". Veel aandacht wordt door de TTO gewijd aan de sfeer op die avonden. „Het belang rijkste is natuurlijk het ten nissen, maar we zorgen er In eigen land, in en buiten Leiden, zullen de vier in de zomer voortdurend te vin den zijn op de toernooien om hun pupillen te begelei den. In het winteraanbod valt vooral op dat er in plaats van vaste tijden een variabele keuze in trainings uren zal zijn, waarbij „top groepen" worden gefor meerd met voor de besten sparringpartners als A-spe lers Ivar de Jong en Jos Koemans. Bovendien wordt met Pasen een skivakantie georganiseerd in Davos. Maar niet alleen de toppers kunnen aan hun trekken ko men bij TTO, de recreant wordt niet vergeten. Ook zij kunnen bij TTO terecht voor lessen en wedstrijden, want zo benadrukt Janssen voor de zekerheid: „Idealisme is onze basis...." Z86i laww 6i ovaaaaNoa Marcel van Rijn, Henk Janssen, Frank Vahle en Gert Jan Minnee: veel aandacht voor de sfeer. TTO VULT „LEVENSGROOT GAT" IN DE MARKT: wel voor dat na de training iedereen het naar de zin heeft. Zo hebben we eens een mosselavond georgani seerd, een enorm succes". Waarop Peter Klein aanvult, dat „de spelers met elkaar de toernooien en de compe titie moeten maken". Hoewel de „idealisten" in het afgelopen winterseizoen velerlei nevenactiviteiten bemiddeling bij de districts wintercompetitie in Alphen, het organiseren van thema zondagen met drills en ana lyse-opdrachten en TTO- kampioenschappen heb ben opgezet, gaan ze het voor de nabije toekomst nog grootser opzetten. Groots is men vooral op de overeenkomst die TTO sloot met Martinair die acht TTO- leerlingen vrijwel gratis naar Amerika vliegt om daar een drietal toernooien te spelen. den, banen in de Terwegen hal ingehuurd, kortom een hectische tijd blikken Janssen, Vahle en de steeds even aanwippende Klein nog vermoeid kijkend terug. Dat er inderdaad een be hoefte was, bleek uit het aantal leerlingen, zo'n 140, dat zich na de mailing en de open dag heeft aangemeld. Volgens Janssen een aantal dat in de toekomst groter kan worden: „We hebben goede sterke leerlingen en dat trekt nu eenmaal weer andere leerlingen aan. Dat moet ook wel, want nu wer ken we nog slechts kosten dekkend. Commercieel inte ressant is het nog niet, maar dat geeft ook niet. Idealisme is onze basis, het is meer enthousiasme dan bereke ning dat bij ons de boven toon voert". gevoerd. Daarvan plukt de vereniging nu de vruchten. Maar de club moet er wel voor zorgen aantrekkelijk te blijven. Ook in dat kader is promotie van het eerste team een belangrijk gege ven". Behalve aan de competities pelers, wordt bij De Munnik ook veel aandacht besteed aan het recreatieve gedeelte van de meer dan duizend le den tellende club. Van Overloop: „Op ons park zijn altijd banen beschikbaar voor recreatieve doeleinden. Natuurlijk zijn er ook bij ons wel eens wrijvingen tussen wedstrijdspelers en recrea tieve spelers, maar echte problemen zijn er toch niet. Ook al omdat men weet dat duidelijk rekening wordt ge houden met de niet wed strijdspelers. Zo zullen wij er dit seizoen ook nog eens naar streven om de banen in de competitie-weekends na 18.00 uur vrij te houden voor de recreatieve groep. Een nieuwe regel, waaruit wel blijkt dat de zorg van die groep ook de zorg van het bestuur is". Hetgeen ook duidelijk wordt aan de hand van het voor dit seizoen opgestelde jubi leumprogramma, waarin veel plaats is ingeruimd voor onderlinge activiteiten. Behalve met de gebruikelij ke receptie (op 19 septem ber) en de daaraan gekop pelde tentoonstelling vijftig jaar De Munnik, treedt de club dit jaar ook met diver se toernooien naar buiten. De traditionele open toer nooien voor jeugd en senio ren krijgen een feestelijk tin tje, terwijl het Masterstoer- nooi van de Leidse Courant, evenals het vijf Districten- toernooi, voor deze gele genheid ook In Leiderdorp zal worden verspeeld. „Een geslaagd programma", weet Van Overloop vooraf. „Ze ker als aan het eind van het seizoen mag blijken dat de jubileumcommissie én het eerste team hun doelen ook nog eens hebben bereikt". Als, anders gezegd, het eer ste de vereniging In de vorm van promotie nog een jubi leumcadeau zou kunnen aanbieden". De mogelijk heid daartoe bestaat zeker. Vorig seizoen al werd De Munnik één in staat geacht de sprong te maken, een ongelukkige indeling gooide echter roet in het eten. De huidige competitiesterk te geeft overigens wel de kracht In de breedte van de Leiderdorpse club goed aan. In de laatste jaren heeft de club zich immers als een vergaarbak voor redelijk ta lentvolle jeugd ontpopt. Een ontwikkeling die Van Over loop voor een groot gedeel te toeschrijft aan het goede werk van de jeugdcommis sie. „Er is aan de weg ge timmerd, een goed beleid De Munnik- voorzitter Pierre van Overloop: „Licht zou een schitterend cadeau zijn". „Op dit moment spelen er twee teams In de over gangsklasse B, terwijl we ook nog eens twee teams in de tweede klasse hebben. Voor de club zou het een hele goede zaak zijn als er meer spreiding zou komen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 26