GEJO KOUSENHUIS TENNISS0KKEN Gewoon spelen om te winnen Unicum één sterker dan ooit terwegen sport Voor al uw Haarlemmerstraat 8 Leiden 9 TENNISBANEN 7 BADMINTONBANEN TERWEGEN SPORT SALONS Tennispark v. Leeuwen LEIDEN De afsluiting, zondag 29 maart in het Al- phense Nieuwe Sloot, is even waardig als passend. En verwacht. Gezien de klasse van de deelnemende teams aan het Lancia Team Tennis Circuit, moest er im mers wel een ,,Nivo-1" fina le ,^op niveau" uitrollen. Een finale op A-niveau, beter ge zegd. Want zowel Unicum één (met Jan Siemerink, Jacco Eltingh, Eveline Buër- mann en Margot van Over loop) als de opponent, de Districts Topselectie Gronin gen (Jack Liewes, Hans Erik Zwaagstra, Trudy Torringa en de nationale indoorkam- pioene tot en met 14 jaar, Marlies Reinders), telt nogal wat A-spelers in de gelede ren. Het feit dat een team uit Groningen zich een plaats in de eindstrijd (inzet een eer ste prijs van 1500 gulden) heeft verworven, maakt eveneens duidelijk dat de tweede editie van dit winter- circuit bepaald niet meer re gionaal te noemen is. Peter Klein, hij noemt zichzelf niet ten onrechte het „manusje van alles" achter deze wed strijdenreeks: „De Nivo-1 wedstrijden zijn zeker natio naal te noemen. Dat moet bijna ook wel. Ik bedoel maar, er zijn in de poules zo'n 240 jeugdige B- en A- spelers en speelsters in ac tie geweest. Dat is een aan tal dat je niet zomaar even uit Leiden haalt. Nee, dan praat je echt over een deel nemersveld tussen Goes en Groningen". Een verschil met de eerste uitgave van het circuit, weet Klein, al be strijdt hij de mening dat het in het winterseizoen '85-'86 slechts een Leids onderons je betrof. „Het was toen al lemaal veel minder groot van opzet, natuurlijk. Maar het circuit mocht er qua ni veau zeker al zijn. We had den sterke teams uit de hele Randstad. En in Jaagpad ook een sterke winnaar". Terug Even terug naar het begin. Naar de aanleiding van het hele gebeuren, die voor het grootste gedeelte kan wor den gevonden in het nieuwe beleidsplan van de KNLTB. Een plan waarin voor tennis- Winter Team Tennis Circuit krijgt waardige afsluiting talenten van zestien jaar en ouder nauwelijks meer ruim te is. „Er werd voor die groep toch al weinig ge daan. En zeker in de winter niet. Het was dus een logi sche gedachte om juist met en voor die groep spelers en speelsters iets te gaan doen". Ook al omdat het aspect coaching een be langrijke rol kreeg toebe deeld binnen de, circuitop- zet, zag de Vereniging van Nederlandse Tennisleraren wel heil in het plan. En toen ook de naar aantrekkelijke en originele objecten zoe kende VNT-sponsor Lanim BV geïnteresseerd bleek, stond niets het opstarten van het circuit meer in de weg. Behalve dan misschien tijdgebrek. „Dat eerste cir cuit", herinnert VNT-lid Klein zich, „moest snel tot stand komen en kwam ook snel tot stand. In één week end, om precies te zijn". De plaats van handeling was het KNLTB Wintercircuit in Waalwijk. Klein begeleidde daar niet alleen zijn pupil Kees Jan Schuilenburg, maar probeerde tevens een „onpeilbaar gat van afme tingen te voorzien". Die af metingen werden al snel duidelijk. De interesse voor het circuit was groot, erg groot. En het kostteKlein dan ook absoluut geen moeite tien sterke teams bijeen te brengen voor de winterse sessies in het Noordwijkse Casino. Gezelschap Datzelfde Casino kreeg voor de tweede uitgave als speel hal gezelschap van de Sas- senheimse Terwegenhal. Het circuit had immers een forse uitbreiding ondergaan. Niet alleen kwamen de al gememoreerde 240 Nivo-1 - spelers in actie, maar ook werd vanaf begin november op regionaal niveau (Nivo-2) en in een experimentele 30+ competitie strijd gele verd. Desondanks moest or ganisator Klein ook voor deze tweede uitgave weer clubs teleurstellen. Reden voor hem om aan een nog verdere uitbouw te denken in de nabije toekomst. „Niet wat de Nivo-1-competitie betreft. Ik geloof niet dat die veel uitgebreider moet of kan. Maar Nivo-2, speel- sterkste tot maximaal over gangsklasse A, kan nog dui delijk worden uitgebouwd. We moeten op dat niveau dan wel gaan spreiden. De Nivo-1-ploegen kunnen hun wedstrijden gewoon in Noordwijk en Sassenheim blijven spelen. Maar de min der sterke teams zouden dan regionaal moeten gaan spelen. Met een landelijke finaledag tot slot natuurlijk". Een niet onwaarschijnlijke ontwikkeling die er toe zou kunnen leiden dat dit win- tertenniscircuit uitgroeit tot een officiële (KNLTB) in- doorcompetitie, compleet met heuse - kampioenen. Klein zou daar een voor stander van zijn. Al neemt dat niet weg dat< het voor Nederland in deze omvang unieke circuit in zijn huidige vorm al zeer wel aan de ge stelde doelen voldoet. Ta lentvolle tennissers kunnen nu ook in de winter op ni veau tennissen en clubs wordt met dit circuit een aantrekkelijk en ook uiterst betaalbaar winterprogram- ma aangeboden. Indoortennis en badminton op komfortabel sporttapijt, onder indirekte verlichting. Gezellige bar/restaurant Seizoentarieven TENNIS va 455.- BADMINTON va 245.- Mogelijkheid tot tennislessen. JAGTLUSTKADE 12, SASSENHEIM Telefoon 02522-19122* Levendaal 104 - 071-1236121 Doezastraat 13 -071-123666 Hoogmadeseweg Leiderdorp tel. 895214 7 buitenbanen Geen competitie op zat. en zond. Jaarkaarten van 1 april 1987 tot 1 april 1988 OCH iedere dag spelen 'wv>" Jeugdkaarten van 1 april tot 15 oktober maandag t/m vrijdagv." Ochtendkaarten of middag 130.- Losse verhuur. Tennislessen ingroep Gol/lessen 0,Privé Prijs op aanvraag WARMOND Freek Tanis mag zonder meer een „sportfreak" worden ge noemd. Judo, taekwondo, zeilen, hockey en tennis; zo maar een paar van de tallo ze sporten die Tanis beoe fende. Uiteraard sprong er één sporttak uit, waarmee Tanis zich wel héél nauw verbonden voelde: juist ja, het aloude tennisspel. De echte tennisliefhebber kan zich ook prima in die keuze vinden, omdat Freek Tanis garant staat voor leuk, snel, attractief en aanvallend ten nis op het gemalen bak steen. De in Curagao geboren Ta nis betreurt het, dat hij heeft moeten kiezen: „Ja natuur lijk, want ik wil het liefst alle sporten tegelijk doen. In Cu- rapao waren we dag-in, dag-uit bezig, al gebeurde alles een beetje oppervlak kig door die enorme hitte. Toen wij in 1980 naar Ne derland kwamen, ben ik di rect gaan tennissen bij de Merenwijk. Dat beviel mij goed, zeker toen ik een jagr later al werd gekozen voor de districtstraining". Tanis behoefde nooit het onderète uit de kan te ha len, omdat hij begiftigd was met een behoorlijk portie aanleg. Onder het regime van districtstrainer Peter Klein maakte Tanis een enorme sprong. „Ik zat in de groep Regio 3 en Klein plaatste mij van daaruit in Fase 3. Na dat jaar stapte ik uit de districtstraining, hoe wel dat niets met Klein te maken had. Ik vond hem erg goed; hij besteedde veel aandacht aan je, trainde pri ma, leerde je een hoop. Ja, soms was ik eigenwijs. Dacht het dan beter te we ten. Achteraf bleek Klein bijna altijd gelijk te heb ben". „Vervolgens kwam ik dus bij Dekker Tennis te- FREEK TANIS MET DEKKER IN EERSTE KLASSE: recht. Ik kreeg daar meer persoonlijke aandacht. Lo gisch, want de groep is klei ner. Ik train hier met Step- han Faas, Erik Snellenberg en Matthijs Glastra onder Freek Tanis: „In de competitie speel ik altijd goed". Carel de Bruyn. Hij heeft mij op technisch en tactisch ge bied geschoold. Mentale training wordt spelenderwijs gedaan, zonder dat je dat echt beseft. Voor mij per soonlijk is de combinatie district-Dekker Tennis de beste situatie. Ik hoop, dat dat ooit nog eens gereali seerd gaat worden". De 18-jarige Freek Tanis hoopt dit jaar zijn VWO-di- ploma te halen en dient der halve de nodige tijd boven zijn studieboeken door te brengen. Dit heeft gevolgen voor zijn trainingsuren, die voorlopig sterk in aantal zijn teruggebracht. Toch heeft ook Tanis zich weer onder worpen aan het met zorg uitgestippelde trainings schema van De Bruyn. „Techniek, intervaloefenin- gen, probeersels, conditie en vastheid. Zo ziet de trai- ningsopbouw er in grote lij nen uit. Pas één en maand voor de start van het tennis- seizoen gaan we fanatieker partijen spelen". Vorig jaar speelde Dekker Tennis een ijzersterke com petitie in de overgangsklas se A, waarin de titel spelen-, derwijs werd binnengehaald. Nadat ook promotie een feit was geworden, wacht de Warmondse formatie nu de eerste klasse. Op papier moet handhaven het devies worden. „Pech en geluk lig gen dicht bij elkaar", aldus Tanis, die bekend staat als een positief denkend per soon. „Wij moeten gewoon proberen het hoogste te be reiken. Iedere sporter speelt toch om te winnen? Wat mijzelf betreft, heb ik er veel vertrouwen in, omdat ik tij dens de competitie altijd goed speel". „Ons kent ons" in de Leidse tennistop, dus iedereen kent eikaars kwaliteiten. Freek Tanis staat bekend om zijn wisselvallige spel. Als hij op dreef is, zijn er weinigen die een passend antwoord heb ben op zijn knallende servi ce, hoge tempo, riskante topspin-forehand en harde vlakke backhand. In zijn aanvallende spel is echter ook opgesloten dat hij op een mindere dag ogen schijnlijk domme fouten maakt. Al stelt hij zelf, dat dat laatste minder is gewor den. „Vroeger miste ik de ervaring en nam ik op slech te dagen onverantwoorde ri sico 's. Dat gebeurt mij nu niet meer". LEIDEN Van de acht competitie spelende ge mengde teams werden er vorig seizoen zes kampioen. Van die zes slaagden vijf ploegen er vervolgens ook in de promotiewedstrijden succesvol af te sluiten. Op het eerste gezicht derhalve alle reden om van een ge slaagd seizoen te spreken. Bij Unicum deed men dat echter niet. Tot de twee teams die geen kampioen werden, behoorde immers ook het eerste team. Ster ker nog: het vlaggeschip van de Leidse vereniging duikelde roemloos uit de één seizoen eerder bereikte hoofdklasse. En dat deed toch pijn, daar aan de Haar lemmerweg. Lodewijk Kallenberg, binnen het bestuur van Unicum be last met het wedstrijdtennis, zegt het iets anders. „Als het eerste zich ook nog eens had kunnen handha ven, was het een grandioos jaar geweest". Kallenberg heeft de degradatie uit de op een na hoogste tennis- klasse in Nederland overi gens niet uitsluitend als „negatief" ervaren. „We hebben wel degelijk een hoop geleerd. Nu weten we voor een volgende keer wat ons op dat niveau te wach ten staat". En dat is niet mis, stelt Kallenberg: „Om op hoofdklasse niveau mee te kunnen doen, moet je ge woon over ontzettend goede tennissers beschikken. Als je aan pure klasse tekort komt, zoals Unicum vorig jaar, dan is het vrijwel on mogelijk je in de hoofdklas se te handhaven. Tenzij echt alles meezit". Unicum weet dus bij een volgende promotie wat het team te wachten staat. En dat is maar goed ook. An ders gezegd: het Unicum dat dit seizoen in de eerste klasse acteert, is sterker dan ooit. Het team telt dit seizoen maar liefst vier' A- spelers/sters (Jan Sieme rink, Jacco Eltingh, Eveline Buërmann en de wellicht tij dig uit Amerika overkomen de Jacqueline van Wijk) plus een top B-speelster (Margot van Overloop); voldoende reden om aan te nemen dat Unicum zich normaal ge sproken na deze competitie weer in de hoofdklasse blijkt te hebben gemeld. Kallenberg weet dat Unicum „heel sterk" mag worden genoemd. Maar weigert zijn club nu al als vaststaande promovendus te zien. „In tennis gaat het vaak om kleine dingetjes. Een blessu re op een ongelukkig mo ment kan je al drie punten en een promotie kosten. Wat dat betreft zal ik zeker geen voorbarige uitspraken doen. Unicum behoort tot de sterkere eersteklassers, dat is zeker. Maar die plek in de hoofdklasse moet eerst nog wel worden vero verd". Dat Unicum tot de favoriete ploegen behoort, heeft de club met name te danken aan de inbreng van buiten het Leidse district: Eltingh en Buërmann. Vooral de overkomst van de in de buurt van Zwolle wonende jeugdinternational Jacco El tingh, doet dan ook vermoe den dat Unicum fors met de geldbuidel heeft gezwaaid om haar streven een zo sterk mogelijk team te creëren kracht bij te zetten. Kallenberg wil daar niet aan. „Wij proberen er voor te zorgen dat tennis geen geld kost voor de spelers en speelsters die voor Unicum uitkomen. Wij vergoeden trainingsuren en reiskosten, dat is alles". Eltingh trok derhalve niet naar Leiden om het financieel aantrekke lijke aanbod. Kallenberg, duidelijk makend dat he.' mes ook in dit geval aan twee kanten sneed: „Dat El tingh bij Unicum speelt, heeft alles te maken met het feit dat Siemerink ook na de degradatie bij ons is geble ven. Voor Jan was de eerste klasse op zich niet zo aan trekkelijk. Wat dat betreft waren er voor hem beter betaalde alternatieven op hoger niveau. Hij vond het echter toch het leukste en ook voor zijn studie het meest praktische om in ie der geval nog een jaar bij Unicum te blijven. Zeker nu hij bij ons met vriend Jacco kon spelen". Het tweetal en sponsor Noorlander maken het Uni cum dit seizoen mede mo gelijk de doelstelling van de club „hoog tennis spelen" waar te maken. Een doel stelling waarvoor de club echter niet alles over heeft, laat Kallenberg weten. „Wij vinden het prettig de talen ten uit de Leidse regio zo lang mogelijk in het district te houden. Maar wij zullen daarvoor nooit de toekomst van de club op het spel zet ten". Heeft Unicum derhalve niet alles over voor een po sitie op het hoogste plan, ook Kallenberg weet dat het huidige team het ook na een eventuele promotie nog heel aardig zou kunnen doen. „Hoofdklasse is mooi, eredi visie is mooier", denkt hij vooruit. „We hebben dan ook met Jan en Jacco de af spraak gemaakt dat we bij een eventuele promotie weer om tafel gaan zitten om te zien of we het eens kunnen worden over nog een jaar..." Lodewijk Kallenberg: „Hoofd klasse is mooi, eredivisie is nog mooier"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 25