Bomen langs de polderwegen in slechte conditie BIJZONDERHEDEN Soms springen mensen van schrik een eindje o STILLE OMGANG Te hard dagpuzzel Opening Alphens kinderdagverblijf w Winkelcen trum Leidsenhage geeft kunst weg Gepocheerde vis met roomsaus, bieten- salade en aard appelen - vla-flip Voor twee personen heeft u nodig: 3 dl water, zout, ui, stuk wortel, tak peterselie, foelie, tijm, 300 g gefileer de schelvis; 15 g margarine, 15 g bloem, 2 dl visbouillon, Vt dl kof fie- of slagroom, (droge witte wijn), zout, peper, peterselie; 400 g bieten, 2 lepels yog hurt, 2 lepels azijn, zout, peper, 2 lepels ananassap, bieslook of uitje, 1 appel, 2 schijven ananas, 1 ei; Vt tot 1 kg aardappelen; 4 halve perziken uit blik, 2 lepels jam, 2Vt dl yoghurt, 2Vt dl gele vla (2Vt dl melk, 25 g custard, 30 g sui ker). Laat het water een kwartier zacht koken met weinig zout, stukken ui en wortel, de tak peterselie, foelie en tijm. Spoel de vis af met koud wa ter en strooi er zout op. Zeef de kruidenbouillon, breng hem aan de kook, leg er de vis in en laat die gaar wor den in vocht dat net niet kookt. Houd de gare vis in een schaal warm. Smelt de margarine, roer er de bloem door, verwarm de massa even en verdun haar met de visbouillon. Laat de saus drie minuten zacht ko ken, voeg de room toe met desgewenst een scheutje wijn, zout en peper. Schenk de saus over de vis en gar neer de schaal met peterselie. Schil de bieten en rasp ze grof. Kook rauwe bieten in weinig water in een half uur gaar en laat ze afkoelen. Meng een sausje van' yog hurt. azijn, zout, peper en ananassap. Schep er fijnge knipte bieslook of gesnipper de ui, grofgeraspte appel, stukjes ananas en de bieten door. Garneer de salade met plakjes hardgekookt ei. Leg stukies perzik in hoge glazen, daarop een mengsel van jam en perziksap, ver volgens de yoghurt en dan de vla. Garneer met een en kel stukje perzik. JEANNE dienstuerlening Fietspaden rond Alphen DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Twee paden even buiten de be bouwde kom van Alphen worden aangewezen als on verplicht fietspad. Het gaat om het pad tussen de Riet- veldse Wetering en het Rietveldse pad in Alphen aan den Rijn en het pad tus sen het Rietveldsepad en de burgemeester Smitweg dat net in Boskoop ligt. Hiertoe hebben Gedeputeerde Sta ten besloten. Er komen bor den om ander verkeer dan fietsers van de paden te werden. ALKEMADE Inwoners uit Alkemade kunnen zaterdagnacht weer deelnemen aan de Stille Omgang in Amsterdam. De bussen voor de bedevaartgangers vertrekken za terdag om 23.30 uur uit Oude Wetering naar Amsterdam. Een half uur eerder star ten de bussen vanuit Oud Ade, om zo via Rijpwetering, Nieuwe Wetering en Roelofa- rendsveen naar het vertrekpunt te rijden. In Amsterdam wordt na de Stille Omgang met de bussen naar de Tichelkerk gereden om samen met de deelnemers uit Uden- hout, Helmond en Deurne om ongeveer half twee de eucharistie te vieren. Deelne mers kunnen contact opnemen met L. Krij ger, Zuideinde 142, 01713-2681. Inwoners van de Bollenstreek en Wasse naar kunnen dit weekend ook deelnemen aan een Stille Omgang in Amsterdam. Het programma begint zaterdagavond om 22.15 uur met een kort Lof in de H. Hart Kerk in De Zilk. Om 22.45 uur vertrekken de bus sen naar Amsterdam, waar om 24.00 uur de H. Eucharistie wordt gevierd in de Thomas van Aquino kerk aan de Rijnstraat. De bus reis kost 12 gulden, leden uit De Zilk beta len 11 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar tot en met vrijdag 20 maart bij onder anderen L. Verdegaal (tel. 02523-15581), C.A. Duin dam (02523-18400) en C.J. van Schagen (02523-18935). De vertrektijden van de bus: 21.30 Noord wijk (Quarles van Uf fordstraat), 22.00 uur Sassenheim (RK kerk), 21.45 uur Lisse (Engelen kerk. Beekbrug), 21.50 uur Lisse (Maria kerk), 22.00 uur Hillegom (St. Joseph kerk), 22.05 Hillegom (St. Martinus kerk). Prinses Margriet opent Flora Nova BOSKOOP Prinses Margriet verricht op don derdag 16 april de officiële opening van de jubileum tentoonstelling Flora Nova in Bos koop. De expositie wordt gehouden ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Vere niging voor Bos- koopse Culturen. AARLANDER- VEEN Dertig automobilisten kregen gistermid dag tussen half vijf en kwart voor zes een bekeuring van de Alphense poli tie, omdat zij te hard reden. De snelheden varieer den van 68 tot 100 kilometer per uur. De controle werd gehouden op de kruising Nieuw- koopse Weg- Dorpsstraat in Aarlanderveen. Zoeterwoudse steun voor melaats ;r ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse missionaris Fraru der Poel, afkomstig van de Hoge Rijndijk, wordt mome iij financieel gesteund door de werkgroep Missie en Ontw ling. Hij is daarmee de zestiende missionaris die kan rekiLi op een geldelijke bijdrage van het thuisfront. Recentelijk hij 5.000 gulden ontvangen en dat geld heeft hij besteedkn] verbetering van de akoestiek in zijn kerk te Brazilië. Frans van der Poel (Franciscaan) is werkzaam in de me1'1, senkolonie Sint Isabel. De parochie waarin hij werkzaam i c circa 12.000 mensen waarvan er 3.000 melaats zijn. Het n van Frans van der Poel en zijn kollega Frei Diogo Reesin* 11 staat voor een belangrijk deel uit het bestrijden van de oordelen tegen de ziekten. Zij zetten zich in om de mela een waardevolle plaats in de maatschappij te geven. Guns nfaf dat de ziekte bij een goede behandeling niet besmettelijk is. Veel aandacht wordt besteed aan de vorming van de sen en in dat kader verricht een bewonersvereniging i ag Hipnstpn "6 HAARLEMMERMEER De gemeente Haarlem mermeer kan het in 1982 door de gemeenteraad vastgestelde renovatieplan voor het gemeentelijk bo- menbestand niet exact uit voeren. De ooit opgestelde prioriteitenlijst moet re gelmatig worden herzien. Dit staat in een rapport over het bomenbestand langs de lange rechte Haarlemmermeerse pol derwegen. Van oudsher zijn de polder wegen in Haarlemmermeer van een boombeplanting voorzien geweest. Aanvan kelijk bestond deze beplan ting uit iepen. Oude afbeel dingen getuigen van een mo numentaal bomenbestand. Indertijd is de polder uiterst sober opgezet. De wegber men waren en zijn nog smal, zodat de groeiplaatsomstan digheden verre van optimaal zijn. Na de Tweede Wereld oorlog zijn de polderwegen herbeplant met populieren. Door het verharden van de oorspronkelijk onverharde wegen zijn de groeiplaatsom standigheden nog slechter geworden. Ook de wegver- bredingen en -reconstructies, de aanleg van nutsvoorzie ningen zoals gas en elektrici teit en de mechanische be schadigingen door bijvoor beeld landbouwverkeer en bermbeheer, hebben de vita liteit van het bomenbestand aangetast. Hierdoor zijn de bomen gevoeliger geworden voor ziekten en is feitelijk de ouderdomsfase vervroegd in getreden. Veel bomen blijken aange tast te zijn door de wilgen houtrups en de populieren boktor en op grote schaal wordt dood hout in de kro nen aangetroffen. Omdat dood hout veelvuldig af breekt en op de smalle pol derwegen terecht komt, is daarmee de verkeersveilig heid direct in het geding ge komen. Nadat het Waterschap Groot-Haarlemmermeer aan de gemeente de polderwegen had overgedragen is voor het bomenbestand een renovatie- plan opgesteld. Dit plan voorziet in het gefaseerd vervangen van ongeveer ze venduizend bomen in de pe riode van 1982 tot het iaar 2000. Het plan is in 1982 door de gemeenteraad van Haar lemmermeer vastgesteld. In middels zijn er ongeveer 2200 bomen van de zeven duizend vervangen, waarvan 470 in het seizoen 1986-1987. Vanwege de slechte omstan digheden in combinatie met klimatologische beperkingen komen voor herbeplanting alleen weinig eisenstellende houtsoorten in aanmerking. De, toepassing van iepen wordt in verband met de ge vreesde iepziekte op dit mo ment door Staatsbosbeheer ontraden. Onder de gegeven omstandigheden blijkt de po pulier buiten de bebouwde Veel bomen langs polderwegen blijken te zijn aangetast door de wllgenhoutrups en de populierenboktor en op grote schaal dood hout in de kronen aangetroffen. kom de meest geschikte In eerste instantie heeft de ken z*ch door licht-, voedsel- men weer verwijderd! houtsoort te zijn. Binnen de gemeente Haarlemmermeer en vochtgebrek echter zeer dens het seizoen 19861 bebouwde kom worden de geprobeerd jaarlijks slechts slecht te ontwikkelen temid- moesten er om die rede( polderwegen met duurzame de ernstig aangetaste bomen den van de overgebleven leen al bijna tweehon» houtsoorten zoals linden en te vervangen door jonge bo- exemplaren en worden daar- kwalitatief slechte, jon essen beplant. men. Deze jonge bomen blij- om tegelijk met de oude bo- bomen worden gerooid, JOSÉ HOOGEVEEN OPENT PRAKTIJK VOOR ACUPUNCTUUR EN SPORTFYSIOTHERAPIE Bijdrage: Jeannette Schreuder Foto: Wim van Noort LEIDEN OMGEVINGEeidaeSoutorU DONDERDAG 19 MAART 1987 PAGIN, APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 20 maart waargenomen door Apotheek Tot Hulp der Mensheid in Lelden, Apotheek Stevenshof in Leiden en Apotheek Voorschoten. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- ANTI-DISCRIMINAT1E CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10, tel. 130775; afdeling belas tingen; alleen op afspraak, klachten bureau: dl. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulp dienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar. - BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreeku ren ma. en dl. 10.00-12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening In Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten. Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Koren brugsteeg 2, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u„ do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging, Rem- brandtstraat 17. tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELEFOON Dagelijks geopend van 15.30 tot 19.30 uur. Het nummer is 071- 120611. MAATSCHAPPELIJK WERK Stich ting Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c. spreekuur ma. t/m vr. 09.00- 10.00 u. en volgens afspraak, tel. 142144. Gezondheidscentrum Meren- wijk, spreekuur ma. 11.00-12.00 en do. 14.00-15.00, tel 212195. Gezond heidscentrum Stevenshof, spreekuur do. 10.00-11.00, tel 311506. Bree- straat 24: spreekuur ma. t/m vr. 9.00- 10.00 u. en volgens afspraak, tel 254782/254756. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRIMI NATIE HOMOSEXUALITEfT 071- 221008. zo. 20-24. In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 zeesoldaat, 2. Semitisch dialect; 3. deugniet; 4. bijenhouder; 5. draaikolk; 6. Europeaan; 7 loofboom. OPLOSSING 'S9 L :j9| '9 :J09U "S :J8)|UJ| uewej :6aeujejv 'Z :J9|U|JBUI i ALPHEN AAN DEN RIJN Het nieuwe onderkomen kinderdagverblijf Katrijn in Alphen wordt zaterdag offi'£ geopend. Wethouder Brussen en de voormalige wetho a' Den Duyn zullen samen de openingshandeling verricht Door de verandering van het bestemmingsplan voor hetpfa rein Rijnstroom, moest er voor kinderdagverblijf Katrijn 'en nieuw onderkomen worden gezocht. Uiteindelijk werd g »P zen voor de voormalige kleuterschool 1-2-3 aan de Anna 'er' Burenlaan 22. Na allerlei verbouwingen is het pand nimei heel gereed. Op dit moment worden er ongeveer vijftig ters en baby's in Katrijn opgevangen. Het feestelijke programma rond de opening begint zateJ,i met een kinderoptocht met de fanfare Arti et Religioni v aA het Lauraplein naar het stadskantoor. Daar voegen de l U wethouders zich bij het gezelschap en vertrekt de stoet i de Anna van Burenlaan. Jan Klaassen en Katrijn zullen soonlijk de sleutel aan de wethouders overhandigen. Aan tend is er een receptie en er wordt open huis in het o fan knapte gebouw gehouden van 15.30 tot 17.00 uur. Cc LEIDSCHENDAM Winkel- vijf winkels zijn C&A, I De centrum Leidsenhage deelt HEMA, Meddens en tig. deze maand 25 kunstwerken Sport. In de etalages is o| 2&.1 uit. Er zijn werken van jonge opvallende manier een wgro veelbelovende kunstenaars aangebracht. Samen voi Dui aangekocht. Uitgangspunt van deze vijf woorden een gedjdre de actie is de kunstdrempel te van een slagzin. Degenen dru verlagen. De te vergeven wer- kans willen maken op een peli ken zijn originelen met een de 25 kunstwerken moetf wej waarde van omstreeks 150 gul- vijf woorden opzoeken, hf den per stuk. De werken zijn deelte van de zin make geselecteerd door Wim zelf aanvullen waardoor Vi vroomans van galerie De slagzin ontstaat. Een jurj Sluis. Het gaat om zeefdruk- oordeelt de slagzinnen, ken, gravures, schilderijen en prijzen worden op zaterd litho's. april uitgereikt in het wil- Door goed in de etalages van centrum om 12.00 uur. jA de winkels in Leidsenhage te Op zaterdag 21 maart i 1 kijken, kan iedereen zo'n bloemenmeisjes bloemst fe. kunstwerk in bezit krijgen. uitdelen in het winko «ey Vanaf zaterdag 21 maart han- trum. Ook bij hen z ,m' gen in de etalages van vijf nemerskaarten vooi winkels vijf kunstwerken. Die actie verkrijgbaar. Auto's opengebroken ALPHEN AAN DEN RIJN Tien automobilisten in Al| aan den Rijn vonden hun geparkeerde auto gisteren incom| gin terug. Zij waren voor zo'n 6 a 700 gulden per man bestolen mo hun autoradio's, zonnebrillen en waardepapieren in de oi De ving Groenoord/Stromenwijk. hoi Op Nieuw gemaal polder Achthoven wil een nieuwe gemaal bouwen langs de Ruigekade in I dorp ten behoeve van de bemaling van de polder Achtho L Het gaat om een vijzelgemaal met dieselmotor, dat omsti y°' 300.000 gulden kost. Het nieuwe gemaal zal in de buurt wo gebouwd van het oeroude gemaal, de molen van polder Act ven. Zodra het nieuwe gemaal gereed is wordt de molen ovi fcjl dragen aan de Rijnlandse Molenstichting. De voordeur ontbreekt nog, evenals electriciteit en meu bilair. „Het wordt nog even hard doorwerken, maar het moet allemaal op tijd af", vertelt José Hoogeveen (26) uit Oude Wetering, die vrij dagmiddag aan de Veers traat 20 haar praktijk voor acu punctuur en medische sport- begeleiding opent. Tot voor kort oefende de ge diplomeerde fysiotherapeute en acupuncturiste José haar praktijk uit in een gehuurde ruimte bij de Mensendieck- therapeute Jolanda Zoet. Nu heeft zij haar fysiotherapeuti- sche apparatuur, naalden, meridiaankaarten, behandel- tafel, sterilisatie-toestel en bloeddrukmeter verhuisd naar de Veerstraat. Veel mensen uit Alkemade, Leimuiden en Hoogmade hebben de afgelopen ander half jaar de weg naar José al gevonden. Of omdat zij kampten met kwalen die door de gewonegenees kunde moeilijk waren op te sporen of omdat zij door al te veel enthousiasme bij het sporten de pijnlijke gevolgen daarvan moesten ondervin den. „Acupunctuur is met name geschikt voor allerlei vage onduidelijk klachten", legt José uit Zo krijgt zij patiën ten die afwillen van hun al lergieën, schouder- en nek pijnen door spanningen, rook- en alcoholverslaving, stress of darmklachten. „Ook migraine kan heel goed met acpunctuur behandeld wor den. Over het algemeen kun je stellen dat bij klachten met een psychosomatische oor zaak waarbij er geen afwij kingen aan de organen zijn, acupunctuur soelaas kan bie den". Energie Het principe van de genees wijze met de naalden is geba seerd op het herstellen van het evenwicht in energiestro men in de meridianen die door het lichaam lopen. Door sommige loopt teveel energie en die moeten gekalmeerd worden, anderen kunnen juist stimulering gebruiken. „Het exacte vaststellen van de plaats waar een energie- verstóring is, vereist een hoop ervaring", weet José. Eerst praat zij dan ook uitge breid met de patiënt over zijn of haar klachten. Dan heb je vaak al een vermoeden waar je het moet zoeken. Het voe len van de slagader in de pol sen bevestigt dat vermoeden meestal. In die ader kun je drie verschillende golfbewe gingen voelen die elk over een komen met de energie- verhoudingen van de meridi anen". Is de storing of blok kade eenmaal gelocaliseerd, dan haalt José de naalden te voorschijn om ze op het juiste punt in het lichaam te ste ken. „Als het goed is zuigt zo'n naald zich helemaal vast in dat punt, je krijgt hem er dan meestal ook niet meer uit. Pas als de naald weer los laat, is de blokkade opgehe ven en stroomt de energie weer goed door. Gemiddeld is dat zo'n twintig minuten". De meeste patiënten vinden het in eerste instantie een beetje eng, dat geprik met die naalden. Volgens José echter voel je alleen een soort elec- trisch schokje wanneer de naald erin gestoken wordt. „Een gevoel of je je telefoon botje stoot. Sommige mensen springen van schrik even een eindje omhoog". Behalve acupunctuur behan delt fysiotherapeute José sportblessures, geeft zij voor lichting hoe individuele spor ters blessures kunnen voor komen en doet zij aan trai ningsbegeleiding. Afgelopen dinsdag heeft zij al een eerste cursusavond voor individuele hardlopers in het nieuwe pand gegeven. ,J31essures bij sport ontstaan meestal door overbelasting, hardhandig contact tussen spelers bij bij voorbeeld basketbal, frisbee en voetbal en vooral een slech te trainingsopbou w. Hardlopers leer ik in zes avonden de juiste warming- up als voorbereiding van het lopen, het dragen van het juiste schoeisel en kleding, een cooling-down na afloop en vooral hoe zij hun trai ning verantwoord op moeten bouwen". In de toekomst wil José ook lessen EIIBO en tape-cursussen opzetten voor trainers en coaches van sportclubs. Voorlopig heeft zij de handen echter vol aan haar nieuwe praktijk. Vrijdagmiddag wordt het pand geopend door de amateur-hardloper Peter Hoogenboom uit Roelofa- rendsveen die José de afgelo pen maanden elk momentje van zijn vrije tijd geholpen heeft het pand op te knap pen. Met behulp van een acu punctuurnaald zal hij een grote ballon doorprikken die de dan hopelijk gemon teerde voordeur afsluit Zondag houdt José Hooge veen van 12.00 tot 17.00 uur open huis voor belangstellen den die meer over acupunc tuur of sportfysiotherapie willen weten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14