AZL schrapt 140 banen kiaóccxhiwnt«f stap omgeving i- Hoogstraat moet zich waarmaken Uitgelezen opgeruimd A R, Leiden in de pas met landelijk verkiezingsbeeld Dit JL ïpii iklt £i nn IIDEN Bij het Acade- nisch Ziekenhuis Leiden AZL) moeten de komende of naanden 140 banen verdwij- ien. Dit is een gevolg van hel IPC nverwacht hoge exploitatiete- j. ort over 1986. Tijdens overleg 'Uil iét de centrales van over heidspersoneel, personeelsraad n stafconvent is door de di ctie van het AZL toegezegd it gedwongen ontslagen zul- worden voorkomen. Het twijnen van de 140 banen worden bereikt door een iturestop tussen maart en itember 1987. Daarnaast zal inzet van uitzendkrachten wijk tot een minimum worden be perkt. Het Academische Ziekenhuis had rekening gehouden met een tekort van 3,8 miljoen over 1986. Dit is uiteindelijk 14,1 miljoen gulden geworden. Tegenvallers bij de ingebruik name van de nieuwbouw van het ziekenhuis, overheidsbe zuinigingen en intensivering van de patiëntenzorg zijn oor zaak van het hoge exploitatie tekort. Deze onverwachte pro blemen hebben geleid tot ho gere personeelskosten en ho gere uitgaven voor materiaal. Als de directie van het Acade misch Ziekenhuis het beleid niet wijzigt, betekent dit dat voor dit jaar groting te krijgen en een ge deelte van het tekort over 1986 weg te werken, wordt 27,5 miljoen gulden bezuinigd. Het resterende tekort van 1986 wordt gedekt door extra bezui nigingen in 1988 en 1989. Behalve bezuinigingen op de personeelskosten van ruim elf miljoen gulden, zal vier mil joen worden gekort op het budget voor de aanschaf van nieuwe apparatuur. Daarnaast moeten de materiële lasten worden verlaagd met acht mil joen. De directie van het Aca demisch Ziekenhuis voert nog overleg met het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen om de bezuinigingsmaatrege len over een langere periode te kunnen spreiden. Met name de centrales van overheidsper soneel hebben daar bij de di rectie op aangedrongen. Ver der willen de centrales op kor te termijn overleg met de di rectie over maatregelen om overbelasting van het perso neel in de komende vakantie periode te voorkomen. S. Weeda, lid van de perso neelsraad van het AZL, rea geerde vanmorgen tamelijk la coniek op het verdwijnen van de 140 banen. „We kunnen hier geen bezwaar tegen ma ken, omdat deze maatregel on vermijdelijk is. Waar het ons om gaat, is dat er geen ge dwongen ontslagen vallen. En dat heeft de directie ons toege zegd". Weeda verwacht niet dat het inkrimpen van het personeelsbestand problemen op zal leveren. Van de geza menlijke vakbonden die het personeel vertegenwoordigen was niemand voor commen taar bereikbaar. ioi0 winkel in elektrische laratuur Hartwijk aan Nieuwe Beestenmarkt vandaag heropend na verbouwing. Onlangs de firma toegetereden Ide landelijke organisa- van elektro-detaillisten VM. ^Volksdansen Leidse volksdansvere- \gingen Krici Krici Ticek Oud-Poelgeest houden kfolkloredag over Roe- më. Het programma be- fritom 14.00 uur en duurt Y23.00 uur. Er wordt ge- ist in de danszaal van Irici Krici Ticek aan de ichoterweg in Lei- Beginners en gevor- 'den kunnen zich opge- i bij Sandra, tel. 071- f10458 en bij Ariane, tel. fo-122803 (na 18.00 uur). Rommelmarkt fief Dienstencentrum Bin- iènstad houdt woensdag 15 april een bazar-rom- Z0 ielmarkt. Van de op- irengst worden activitei- voor ouderen georga- iiseerd. Wie oude of nieu- ve spullen heeft die op de Tl(|«z3r verkocht kunnen 'orden, kan contact opne- len met Bart Dekkers of han van der Kroef, tel. 43503 of de goederen 1 eej^en bij het Diensten- 'entrum aan de Hoge- SCl voerd 65 Ie directie Sport en Re latie van de gemeente 1eiden houdt morgen een hmistoernooi voor dames ie geen competitie spelen, let toernooi heeft plaats i de Drie Octoberhal aan e 'Smaragdlaan 99. Deel- ame kost 10 per per- ion. Voor inlichtingen: Mt%15601. Vinkenoog beschrijver Simon Vinke noog houdt op vrijdag 20 72t2\maart een lezing in Ex '85, iet centrum voor hulp en bewustwording, gevestigd f-nflian de Koppenhinksteeg 15. Aanvang 20.00 uur. de 1 hl tegang bedraagt 5 gulden. ld Dingo 5e stichting Meerburg houdt morgen in clubhuis ïllt Uatilo, Za nstraat 126, een bingo waarbij onder ande re een fiets is te winnen. Qfrtenvang 20.00 uur. De yegang is gratis. >e< uilbeurs Ruilclub Koningskerk boudt morgen in de aula van de Dr. van Voorthuy- tenschool aan de Marnix- straat een bijeenkomst voor verzamelaars van on der andere munten, post zegels, prentbriefkaart en [ucifermerken. De entree edraagt voor niet-leden i'50 gulden. Jongeren on- 'er de 15 jaar betalen een Sulden. GERESTAUREERDE KELDERS IN HARTJE LEIDSE BINNENSTAD WEER OPEN Hoogstraat op Stelten LEIDEN Hoogstraat op Stelten. Dat is de titel van het boek dat is gemaakt over de historie en de restauratie van de kelders on der de Hoogstraat. Het boek is vanaf 23 maart in het Stadhuis en het Stadsbouw- huis voor tien gulden te koop en is een uit gave van de gemeente Leiden. Het boek be staat uit bijdragen van betrokken ambtena ren van de gemeente Leiden, de aannemer en anderen die mét de restauratie te maken hebben geh?d. „De titel slaat niet alleen op de chaotische taferelen, die zich tijdens de restauratie voordeden met over planken struikelend publiek en winkeliers die hun omzetten zagen dalen", aldus R. van Gu- lick, één van de samenstellers van het boek in het gemeentelijke voorlichtingsblad Stadswerk. „De stelten slaan ook op de pa len, die door de tussenmuren van de kel ders zijn geslagen en waarop als het ware een betonnen dak is aangebracht. Dit via duct, waar de straat op ligt, hangt boven de gewelven en rust dankzij de palen niet op de zwakke fundering van de kelders". LEIDEN Een vriendelijk ge heel vormt de rij kelders onder de Hoogstraat nog niet. De onaf gewerkte deuren, de kleine raampjes, de ongeschilderde re ling van het plankier en de koude wind onder de brug nodi gen niet uit tot een bezoekje. Alleen iemand die nieuwsgierig is naar de kelders zal nu kiezen voor de laaggelegen route langs de monumenten in plaats van over de levendige Hoogstraat te wandelen. Toch moet dit bin nenkort drastisch veranderen. Morgen wordt officieel de laat ste hand aan de restauratie werkzaamheden gelegd door wethouder J. Peters, plaatsver vangend directeur-generaal cul tuur van het ministerie van wvc, J. Jessurun, en de voorzit ter van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, J. Verplancke. De bouwvakkers zijn morgen nog niet uit de Hoogstraat ver dwenen, want de reling wordt nog geschilderd en het voeg werk van de buitenmuren moet nog vernieuwd. Verder is nog niet alles opgeruimd. De kelders die aan de binnenkant zijn afge werkt, kunnen in gebruik wor den genomen door de eigenaren van de panden in de Hoogstraat. Plannen hebben zij daarvoor al klaarliggen. In drie kelders komt een restaurant, de schoe- nenhandel Peppermint trekt de kelder bij de winkel, IJssalon Capri weet nog niet wat in de kelder komt en ook bij kleding zaak Benneton is nog niet hele maal bekend hoe de onder grondse ruimte straks benut wordt. De verwachting is dat de alle kelders in de zomer van 1987 in gebruik zullen zijn. Pas dan zal blijken of de miljoenen kostende operatie niet alleen zorgt voor het behoud van een uniek stukje Leiden, maar ook de binnenstad voor toeristen en het winkelend publiek aantrek kelijker zal maken. Vooral de middenstand zal er blij mee zijn als de Hoogstraat de verwachtingen waarmaakt. De uitvoering van de restaura tie heeft de Hoogstraatonderne mers flink wat overlast bezorgd ondanks alle voorzorgsmaatre gelen van gemeente en aanne mer. De marktkooplui hebben ruim twee jaar voor het stadhuis moeten staan. Sinds november 1986 zijn ze terug op de Hoog straat in vaste, alleen op papier nog verrijdbare stands. „Ieder een is blij terug te zijn", meldt H. de Roode, die al twintig jaar met bloemen in de Hoogstraat staat. „De omzet op het plein voor het stadhuis was veel lager dan in de Hoogstraat". Het re laas van De Roode wordt beves tigd door mevrouw Fu die Chi nese etenswaren op de Hoog straat verkoopt. „De Hoogstraat is een gewild plaatsje. Het is al leen jammer dat we niet meer met open kramen kunnen staan. Dan sta je tussen de men sen in en heb je meer een echte marktsfeer. Voordeel is dat we niet meer elke dag de waren hoeven uit te pakken". Ook voor de winkeliers aan de Hoogstraat is de ellende van de slechte bereikbaarheid van de winkels en het vuil dat de win kels in werd gelopen, achter de rug. Ook zij zijn redelijk tevre den met het eindresultaat, ook al worden de blauwe marktkra men niet door iedereen gewaar deerd. Sommigen vinden het bouwwerk afbreuk doen aan de restauratie, maar het feit dat de werkzaamheden achter de rug zijn, staat toch voorop. A. Gasto- ne van ijssalon Capri, die in 1985 zijn zaak begon aan de Hoogstraat: „Mijn zaak liep in het begin slecht. De rommel, herrie en slechte bereikbaar heid zorgden ervoor dat men mijn zaak voorbij liep". Gastone is niet de enige die last had van een dalende omzet. Op dit mo ment loopt er nog een rechts zaak tegen de gemeente Leiden waarbij schadevergoeding wordt geclaimd in verband met de res tauratiewerkzaamheden. Tijdens de restauratie waren de kelders alleen functioneel voor een specifieke beroepsgroep. In brekers kwamen dankzij het ijs via de kelders makkelijk de winkels aan de Hoogstraat bin nen. Vooral de juwelierszaak op de hoek Hoogstraat/Oude Rijn was een favoriet doelwit van de nachtelijke stropers. De kelders onder de Hoogstraat hebben zich de laatste jaren kunnen verheugen in de voort durende belangstelling van de Leidse politiek. Vanaf het mo ment dat de gemeente in 1967 een lijst moest opstellen met Leidse monumenten zijn de in slechte staat verkerende kelders regelmatig onderwerp van ge sprek geweest tijdens vergade ringen in het stadhuis. Angst voor instorting van de kelders had er al toe geleid dat de Hoog straat in 1975 voor motorver- keer werd afgesloten. In 1980 werd de restauratie van de kel ders definitief onder handen ge nomen. Er werd een project groep opgericht en een restaura tieplan opgesteld. Financiën moesten komen van de rijks overheid maar dit kon alleen als de kelders eigendom zouden zijn van de gemeente. De histo rische gewelven werden na langdurig overleg voor het sym bolische bedrag van een gulden door de eigenaren van de pan den uit de Hoogstraat overge dragen aan de gemeente. Lei den nam daarmee de plicht op zich de kelders te restaureren en weer in gebruik te geven aan de oorspronkelijke eigenaren. De unieke Leidse kelders in het centrum van de stad, hebben een lange voorgeschiedenis. Vermoedelijk zijn de eerste kel ders gebouwd in de 14e eeuw en hoorden ze bij de panden die aan de Hoogstraat stonden. Waarschijnlijk werden de ge welven gebruikt voor opslag van goederen. Bovendien kon den waren via het water wor den aangevoerd naar de Hoog straat, die in 1537 definitief werd aangewezen als markt plaats. Het aantal kelders werd in de 17e eeuw uitgebreid. Water Met het verdwijnen van de aan voer van goederen via de Rijn raakten de kelders in onbruik. Ook als opslagplaats werden de kelders steeds minder gebruikt met als gevolg dat jarenlang weinig aandacht aan de oude gewelven werd besteed. In 1950 kwamen de eerste sein tjes binnen over de slechte staat van de kelders. Scheuren en overlast van water van de straat waren de meest gehoorde klachten en zelfs instorting leek reëel. In 1959 werd actie onder nomen door de Hoogstraat af te sluiten voor het zware verkeer. Restauratie was in deze tijd nog niet aan de orde. Geregeld kwa men voorstellen op tafel om de kelders op te vullen met zand of anders de gewelven te vervan gen door gewapende betoncon structies. Even werd gedacht aan het ombouwen van de kel ders tot openbare schuilgelegen- heid in het geval oorlog zou uit breken. In vredestijd zouden de Leidenaren de kelders kunnen gebruiken voor het stallen van fietsen. In 1961 werd voorge steld de kelders helemaal af te breken. Door personeelstekort bij de gemeente werd dit plan echter nooit uitgevoerd. En is Leiden nu een uniek monument rijker. ROZA VAN DER VEER DONDERDAG 19 MAART 1987 PAGINA 13 St p o rsoneel van muziekschool lai it opheldering ii [DEN Personeel van de Streekmuziekschool t |en en Omstreken heeft een telegram gestuurd rilt r hef algemeen bestuur van de school. Hierin .ken de stafleden van de school hun bevreem- 1 p< uit over het feit, dat zij geen enkele informa- lebben gekregen over de stappen die het alge- n bestuur neemt tegen de bezuinigingsplan van de gemeente Leiden. stafleden wijzen op de zeer ernstige conse- |-)L„ties voor de werknemers 80 docenten en .veer 10 man huishoudelijk personeel en de iitr verontrusting die er onder hen heerst. De ircommissie van de streekmuziekschool heeft gericht tot de leden van de gemeenteraad van >n. In hun brief tonen zij zich zeer veronrust de gevolgen van de bezuinigingsplannen jhet Leidse muziekleven, voor de school en 'hun kinderen. [Kd -Jfh. Botsing tussen fietser en brommer LEIDEN Een 45-jarige Leidse vrouw is gister middag gewond geraakt toen ze van haar fiets viel na een botsing met een bromfietser. De vrouw reed over de parallelweg langs de Dr. Lelylaan. Ze wilde de tunnel onder de Damlaan ingaan. Daar kwam net een 19-jarige bromfietser uit die de vrouw geen voorrang verleende. Een botsing was het gevolg. De vrouw werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd met een hersenschudding, een gat in haar hoofd, een gebroken sleutelbeen en een verbrijzelde duim. Een 17-jarige jongen uit Zoeterwoude is gistermiddag rond twee uur op een auto gebotst op de hoek Vijfmeilaan/Sweelinc- klaan. De jongen reed op zijn brommer op de Vijf- meilaan richting Johan Wagenaarlaan. De auto, bestuurd door een 69-jarige Leidenaar, reed op de Sweelincklaan richting Debussystraat. Hij kreeg van de bromfietser geen voorrang die tegen de auto aan reed. De jongen is met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Infotheek naar Leeuwenhoek LEIDEN De Infotheek wil de hoofdvestiging verplaatsen van de Overrijn naar het Science Park in de Leeuwenhoek. Het is de bedoeling dat in de nieuwe vestiging computerapparatuur wordt verkocht en onderhouden, en dat er curssussen worden gegeven. Bij de Infotheek werken 100 personen. Het bedrijf wil een kan toorgebouw met een oppervlakte van 2700 vier kante meter neerzetten, en een bedrijfshal van 2500 vierkante meter. Ook voorziet het bouw plan in een ondergrondse parkeergarage voor ongeveer 110 personenauto's. Het bedrijf heeft met de gemeente overeenstemming bereikt over de uitgifte in erfpacht van een perceel grond in de Leeuwenhoek. Volgens het college sluit „de vestiging van de Infotheek in de Leuuwenhoek aan op onze plannen om van de Leeuwenhoek een science park te maken". VACATURESTOP MOET FINANCIEEL TEKORT TERUGDRINGEN Nieuwe Rijn en Botermarkt moeten autovrij LEIDEN Twintig zakenmensen, die een winkel heb- ben aan de Nieuwe Rijn en Botermarkt en omgeving, zijn voorstander van het autovrii maken van deze stra ten. Zij schrijven dit in een verklaring aan het gemeen tebestuur. De gemeente is van plan de Nieuwe Rijn open te stellen voor twee-richtingsverkeer. Door de af- sluting van de Breestraat op 1 mei wordt de Botermarkt onbereikbaar voor auto's. De winkeliers willen dat „hun gebied" met de Breestraat en de Haarlemmer straat winkelpromenade wordt. Als dit niet gebeurt, vrezen zij dat hun winkelstraten „afglijden tot tweede rangs niveau, mede door een toename van het ver keer". Volgens de winkeliers moet wel een goede rege- ling komen voor het leveranciersverkeer en bovendien moet in de omgeving voldoende parkeergelegenheid zijn. De winkeliers doen de suggestie een gratis winkel- pendelbusje heen en weer te laten rijden naar parkeer- plaatsen, bushaltes of het station. Leidenaar verduistert duizenden guldens LEIDEN Een 39-jarige Leidenaar is maandag aangehouden in Wassenaar. De man werd bijna be trapt door het personeel van een hotel in Wassenaar bij het stelen van portemonnees uit hotelkamers. Daarmee wilde hij zijn eigen hotelrekening betalen. Eenmaal bij de politie bleek dat de man niet alleen op deze wijze aan extra geld kwam. De Leidenaar had in 1986 15.000 gulden verduisterd van een vere niging van flateigenaren uit Leiden. De man was penningmeester van de vereniging en had het geld via allerlei spaarrekeningen doorgesluisd naar zijn eigen rekening. Bovendien bleek dat de man sinds 1979 nog eens 80.000 gulden van de vereniging ach terover te hebben gedrukt. Verder had de Leide naar bij diverse geldverlenende instanties bijna drie ton schuld en wordt hij ervan verdacht voor enkele duizenden guldens zijn eigen familie te hebben op gelicht. Het geld heeft de man vergokt. Derde Kontakt Dagen Wethouder J. Fase heeft gistermiddag de derde Rijnlandse Be drijven Kontakt Dagen in de Groenoordhallen geopend. Het eve nement is bedoeld voor ondernemers uit allerlei branches die contacten kunnen leggen met collega-ondernemers en over heidsinstanties. Zo zijn de gemeenten Leiden en Leiderdorp ver tegenwoordigd met een stand, en ook de universiteit Leiden en het gewestelijke arbeidsbureau. In totaal zijn er ongeveer 160 stands, zo'n twintig pVocent meer dan vorig jaar. De Bedrijven Kontakt Dagen zijn vandaag nog tot 22.00 uur geopend. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten wijkt in Leiden nauwelijks af van het landelijk beeld. Al leen het verlies van de PvdA, in Leiden de grootste partij, blijft in vergelijking met de Tweede Kamerverkiezingen van mei 1986 beperkt tot 0,1 procent. Het plaatselijk verlies is daarmee wat kleiner dan de landelijke achteruitgang. CDA en VVD verliezen in vergelijking met de Kamerverkiezin gen respectievelijk 2,1 en 2,9 procent. D66 en klein links doen het vergeleken met tien maanden geleden goed. De democraten gaan van 8,2 naar 9,6 procent, PSP/PPR/CPN van 5,3 naar 8,2. Indien de uitslag van de Statenverkiezingen omgerekend wordt in raadszetels, versterkt de PvdA haar toch al riante positie. De socialisten winnen in vergelijking met de raadsverkiezingen van 19 maart 1986 anderhalve procent en komen daarmee op 39,7 procent. De PvdA zou van 16 naar 17 zetels gaan. Het CDA zou zich op acht handhaven, de VVD zou een raadszetel moeten in leveren. PSP, PPR en CPN, zowel in de Provinciale Staten als in de Leidse gemeenteraad verenigd, zouden bij plaatselijke ver kiezingen hun drie zetels behouden. Klein links zou dan wel voorbij gestreefd worden door D66. De democraten bezetten nu twee raadszetels, dat zouden er vier worden. De andere partijen behaalden gisteren onvoldoende stemmen om bij raadsverkie zingen een plaatsje in de raad te veroveren. De SP bij de raads verkiezingen goed voor 3,1 procent en een raadszetel, blijft nu steken op 0,8. De Leidse collegepartijen PvdA, VVD en Links Leiden zouden in totaal op 27 zetels blijven staan; het verlies van de VVD wordt goedgemaakt door de PvdA. Aan de hand van de uitslag van gisteren zou het ook mogelijk zijn om een links college van PvdA en Links Leiden te vormen. Samen zijn de partijen goed voor een krappe meerderheid met 20 zetels. Postcode/plaats: Telejoonjvoor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar; Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). i jtsgsn^d I Noteer als nieuwe abonnee ingaande.I I NaamVoorlettersI Adres Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is. maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. CcidócSoivta/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13