paanse boeren, artsen en eiders op de barricaden QaidócQowumt Thatcher vrijgevig met oog op verkiezingen Britse slagveld-toeristen naar Falkland Eilanden _edicijn ^VS tegen kNhoog ipolesterol- 'balte Suralco hervat produktie Arob-rechtspraak kan beter, eenvoudiger en eerlijker [TTENLAND WOENSDAG 18 MAART 1987 PAGINA 7 iderd doden busongeluk »ALA Een ongeluk •n overvolle autobus in ^Gfósten van Oeganda heeft ■#wer ^an honderd mensen Obven gekost, zo heeft de !/15|ie radiozender van de '{Afrikaanse staat gisteren |d gemaakt. De bus, die jlaatsen had maar onge- ^et dubbele aantal passa- yervoerde, reed achterop tachtwagen, botste tegen irugleuning en stortte in (vier. De ramp deed zich pp een weg waarin door l regenval veel verzak- L zaten. Week uitstel executie gijzelaar BEIROET De Libanese groepe ring Revolutionaire Gerechtigheid heeft gisteravond meegedeeld de te rechtstelling van de Franse gijzelaar Jean-Louis Normandin, die zij sinds 8 maart 1986 gevangen houdt, met een week te hebben uitgesteld. De gijzelhouders gaven daarmee gehoor aan de oproep van de geestelijk lei der Mohammed Hussein Fadlallah. De groepering zei in een verklaring dat „in deze week uitstel vertegen woordigers (van de Franse regering) moeten worden gestuurd, aie de noodzakelijke opheldering kunnen geven, die of de situatie kan verbete ren of bloed zal doen vloeien". GETUIGENIS DODE ALS BEWIJSSTUK IN DEMJANJUKPROCES JERUZALEM Het gerechtshof in Jeruzalem, waar John Demianjuk te recht staat op beschuldiging kampbeul Ivan de Verschrikkelijke te zijn, heeft gisteren ondanks bezwaren van de verdediging, besloten dat een getuige- verklaring geldig blijft na het overlij den van de getuige. De aanklager kan met deze uitspraak twee oude verkla ringen gebruiken, van een overleven de van het kamp Treblinka die in middels is overleden. Deze identifi ceerde Demjanjuk als de Verschrikke lijke. Ook tijdens het proces hebben al vijf overlevenden de verdachte her kend als de kampbeul. Beperkte onschendbaarheid Poindexter en North WASHINGTON De commissies van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden die een onderzoek in stellen naar de Iran-Contra-affaire zul len beperkte onschendbaarheid verle nen aan de voormalige nationale veilig heidsadviseur Poindexter en diens me dewerker, Oliver North. De twee zullen later niet vervolgd kunnen worden op grond van verklaringen, die ze als ge tuigen voor de commissies zullen afleg gen. Een dergelijke onschendbaarheid neemt niet weg dat ze wél vervolgd kunnen worden op grond van onafhan kelijk vergaarde informatie vóór de twee worden gehoord. Stalin was geen groot strateeg MOSKOU Josef Stalin wordt op het ogenblik in de Sovjet-Unie ook beroofd van zijn laatste aureool: dat van grote strateeg in de Tweede Wereldoorlog. Het was Stalins fout dat de Duitsers bij hun in val in juni 1941 zo snel bij Moskou konden komen en Le ningrad insluiten, zo verklaar de de geschiedkundige Alek- sander Samsonov in een vraaggesprek met het week blad Argumenty i Fakty. Sta lin weigerde te mobiliseren, hoewel alles wees op een Duit se aanval. Reagan heeft geen aids WASHINGTON Een bloedonder zoek dat president Reagan van de Verenigde Staten in december van het vorig jaar onderging, heeft aange toond dat hij niet met het aidsvirus is besmet. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis, Fitzwater, wordt sinds juli 1985 bij wijze van routine elk bloedmonster van de president op aids getest. Amerikaanse gezondheidsautoriteiten willen dat patiënten die vóór 1985 een bloedtransfusie kregen toegediend zich laten testen op aids. Sinds 1985 wordt al het donorbloed op aids ge test. De autoriteiten vrezen dat zo'n 12.000 van de mensen die een bloed transfusie kregen in de periode 1977 tot 1985 geïnfecteerd zijn met het aids-virus zonder dit te weten. KINGSGOLF ZET PREMIER GONZALEZ VOOR HET BLOK: /erlRID Madrid en lijkle Spaanse steden len getroffen door le Vjolf van stakingen en ekfctacties. Aan de ac- legen het economisch Hi van de regering- ,ez wordt deelgeno- Idoor onder anderen ten, boeren, artsen tructie- en metaal- Iers. Verwacht dat de spanningen straten nog verder stijgen. .teilingen van de afgelo- Iweek tonen aan dat i een kwart van de be- tevreden is met het Jjneren van de regering. Men is woedend vanwege het feit dat elke vorm van discus sie over het regeringsbeleid in het parlement ontbreekt. De demonstranten menen dat een openbare discussie dan maar op de straat moet worden uit gevochten. De werkloosheid van ruim twintig procent wordt voorna melijk in de hand gewerkt door de bezuinigingsmaatrege len van de regering. Gonzalez heeft uitgelegd dat bezuinigin gen onontbeerlijk zijn als Spanje wil deelnemen aan de internationale industriële strijd, met name binnen de EG. Een tijd lang slaagde hij erin de kiezers te overtuigen dat zijn persoonlijke visie de juiste was. Maar Gonzalez is nu plotseling een politicus ge worden die de greep op de werkelijkheid verloren heeft. Een voorbeeld van de commu nicatiekloof tussen regering en bevolking is dat de regering gebruik maakt van „officiële" cijfers om aan te tonen dat ze werkelijk gaat slagen de infla tie tot vijf procent omlaag te brengen. Bovendien zou de consumptie met drie procent zijn toegenomen, waarmee de regering „bewees" dat de Spanjaarden het toch niet zo slecht doen. De vakbonden daarentegen stellen dat de winsten welis waar met zes procent gestegen zijn, maar dat de lonen daar entegen met eenzelfde percen tage gedaald zijn. Hierbij moet zelfs nog worden aangemerkt dat de inkomens van de rijke Verkiezingen De grootste oppositiepartij, het conservatieve Volksverbond (AP), heeft een nieuwe leider gevonden in de persoon van Antonio Hernandez Mancha. Maar of hij bij de provinciale- en gemeenteraadsverkiezingen in juni met een alternatief voor het economische beleid komt, is zeer de vraag. De communisten een Spaanse versie op de Westduitse Groe nen hopen dat de nieuwe strijdlust van de vakbonden de balans naar hun kant doet doorslaan. De verkiezingen zullen in ieder geval uitwijzen hoe de kiezers over de rege rende socialisten denken. Er is nog iemand die bij de Een groep wijnplukkers gooit wijn op straat om kracht bij te zetten aan hun eis dat de regering hun wijnoverschotten moet opkopen. verkiezingen door de facade van de huidige regering kan heenprikken. Adolfo Suarez, de populaire premier van de {'aren zeventig. Misschien kan lij de lokale verkiezingen ge bruiken om zichzelf kandidaat te stellen als alternatief voor Gonzalez bij de parlements verkiezingen in 1990. Alleen moet hij dan wel zorgen een werkelijke oplossing voor de diepgewortelde problemen in het land te bieden. Maar wat er dan ook in de toekomst ge beurt, Gonzalez bestuurt mo menteel nog een land dat zich in hevige wanorde bevindt Die chaos is het onvermijdelij ke gevolg van een systeem, waarin de regering preten deert alle antwoorden te we ten en daarom weinig aan dacht en geduld op kan bren gen voor de vragen. PAUL ELLMAN Copyright The Guardian Geneesmiddel mogelijk overbrenger van aids LEVERKUSEN De Westduitse chemiegroep Bayer heeft erkend dat een van haar geneesmid delen, een bloedstollend middel voor de behande ling van hemofielen (mensen met bloedziekte), aids heeft kunnen over brengen. „Het is geen probleem van Bayer maar van de hele far maceutische industrie", zei woordvoerder Heiner Springer van Bayer in Leverkusen. Hij wilde geen namen noemen van mogelijke andere betrok ken concerns. Van Westduitse medische zijde is vernomen dat in de hele wereld een tien tal firma's het betrokken bloedstollend preparaat maakt. Het geneesmiddel bestaat uit een concentraat van factor VIII, dat gemaakt wordt van bloedplasma. Het preparaat voegt aan het bloed van hemo fielen het stolsel toe, dat zij in geval van bloedingen bij een verwonding voor hun overle ven nodig hebben. Met ingang van 1968 maakte het middel geleidelijk bloedtransfusies overbodig. In een communiqué heeft Bayer laten weten dat het middel intussen wordt ver vaardigd met uitsluiting van elke mogelijkheid tot over brenging van aids. Het prepa raat werd gemaakt door een filiaal in de Verenigde Staten waar, zoals bekend, het aantal aidszieken erg hoog is. Volgens Springer zijn bij Bay er en andere, concurrerende concerns, al schadeclaims bin nengekomen. De informatie deed de aandelen van Bayer, maar ook van andere farma ceutische concerns, kelderen op de effectenbeurs van Frankfort alfll in onze correspondent Jo Wijnen) g'JfflNGTON In de ^ïigde Staten wordt 1 d lit jaar een nieuw an- n hplesterolmedicijn op 'ad markt worden ge- tejit, dat door sommige lercci wordt beschouwd en „doorbraak in de tegen de hart- en nijiekten". Het medicijn tatin verkomt de aaak van cholesterol k0<t lever. In feite kan ieuwe medicijn het isterolniveau in het I tot elk gewenst ni- terug brengen. e hoog cholesterolgehalte t bloed wordt beschouwd en van de belangrijkste ken van een aantal har- oeningen, waarvan som- I met een acuut karakter. veel aan cholesterol kan tot het verharden en slibben van een aantal te- het hart aanliggende Op dit ogenblik sterven ks een miljoen Amerika an hartziekten; meer dan ig miljoen Amerikanen :n een te hoog choleste- lalte en komen in aan- ing voor het gebruik van tine. Overigens hebben ci nog niet vastgesteld ?el milligram cholesterol lardbaar is. loon de goede resultaten ovastatin in de VS alge- worden erkend, vrezen ci dat zeer veel Amerika- la de introductie van lo- tin helemaal niet meer d zullen zijn een ve- dieet te volgen en ge- zullen terugvallen op het ve medicijn. Daar staat over dat met de introduc- in het medicijn een mid- oor handen komt dat van belang is voor partiënten sen bypass-operatie heb- ondergaan. Met lovastine t de kans kleiner dat ive aders weer dichtslib- Het nieuwe medicijn slechts op doktersvoor- ft wordt verstrekt zou bijwerkingen hebben. Gevangenen- ruil (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minister van financiën Ni- gel Lawson heeft gisteren, zoals verwacht, ijverig Sinterklaas gespeeld. Bij het indienen van zijn nieuwe begroting strooide hij namens premier That cher kwistig met cadeaut jes, met het oog op parle mentsverkiezingen die waarschijnlijk later dit jaar op het programma staan. Voor het eerst sinds mensen heugenis bevatte de begroting geen verhoging van de accijns op benzine, sterke drank, bier, wijn, sigaretten en pijptabak. Bovendien kondigde Lawson verlagingen aan van de belas tingen, al vallen die wel wat tegen: twee pence minder be lasting over elke verdiend pond sterling. Ook zal de Brit se staat komend jaar aanzien lijk minder hoeven te lenen, waardoor de rentetarieven zullen dalen en de economi sche groei zal worden bevor derd. De meevallers zijn ont staan door onverwacht hogere belastingopbrengsten, een her stel van de olieprijzen en de uitverkoop van genationali seerde bedrijven. Minister Lawson liet het Lagerhuis we ten dat de economische siuatie gunstiger is dan in de voor gaande jaren. De maatregelen worden vooral gezien als een poging van de Conservatieve regering Thatcher om op nieuw in de gunst te komen bij John Modaal. De City van Londen, het fi nanciële hart van het land, re ageerde enthousiast op Law- sons nieuwe begroting. De beurskoersen en de waarde van het pond sprongen om hoog. Maar oppositieleider Kinnock beschuldigde That cher in het Lagerhuis al on middellijk van pogingen tot omkoperij. Volgens Kinnock weigert de huidige Britse rege ring hardnekkig ook maar iets te doen om de nationale noden te helpen lenigen. Met name de ruim drie miljoen werklo zen komen er volgens Labour bekaaid vanaf. De Britse Conservatieven zijn evenwel van plan zoveel mo gelijk voordeel te halen uit de nieuwe begroting. De propa- gandamolen moet op volle toe ren draaien als premier That cher het ogenblik gekomen acht om een datum te kiezen voor de vervroegde ver kiezingen. Naar verluidt heb ben haar strategen Thatcher geadviseerd nog een poosje de kat uit de boom te kijken, tot dat de opiniepeilingen een sta biele stijging van de aanhang te zien geven. Zo'n 76 krijgsgevan genen komen aan op het vliegveld van de Iraanse hoofdstad Teheran, van waar zij gis teren werden overgevlogen naar Bagdad, de hoofdstad van hun va derland. De vlucht werd uitgevoerd met een Air bus A-310 van de Ne derlandse luchtvaart maatschappij Martinair, die was gechar terd door het Rode Kruis. PARAMARIBO De produk tie van aluinaarde in Surina me, die sinds 2 februari stil lag, is de afgelopen week her vat. Naar een woordvoerder van Suralco meedeelde zijn ruim 1.300 van de 1.600 werk nemers in de aluinaardefa briek weer aan het werk. Aluinaarde is de basisgrond stof voor het maken van alu minium. Aan de produktie van alumi nium van exportkwaliteit is men overigens nog niet toe, omdat het chemisch proces verstoord is door vernielingen die arbierders begin februari hebben aangericht. De export van aluminium is de belang rijkste inkomstenbron voor Suriname. Suriname staat niet vermeld in het eindrapport van de VN- commissie voor de mensen rechten die de afgelopen zes weken in Genève bijeen is ge weest. De schendingen van de mensenrechten in Suriname zijn wel in Genève ter sprake geweest. Maar omdat geen en kel land een resolutie over Su riname heeft ingediend, komt het land niet in het rapport voor. De Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Jules Wij- denbosch, heeft bij de tijdelijk- zaakgelastigden van Neder land en van Frankrijk in Pa ramaribo geklaagd over acties van leden van de Bevrijdings- raad van Suriname, die via Frans-Guyana naar het Suri naamse binnenland reizen om acties uit te voeren tegen het regime in Paramaribo. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Vijftien Brit ten die gek zijn op militai re geschiedenis brengen momenteel het eerste ge organiseerde bezoek aan de slagvelden van de Falkland Eilanden. Zes van de leergierige toeris ten zijn dames. Tijdens hun verblijf van acht da gen op de Falkland Eilan den bezoekt de groep on der meer Goose Green, Bluff Cove, Bomb Alley en de Tumbledown Mountain allemaal plaatsen waar „onze jon gens" hard hebben ge vochten tegen de „Argies" (Argentijnen). De lange reis van deze pio niers naar de afgelegen en volslagen waardeloze mini- -kolonie kost bijna 7.000 gul den per persoon en is georga niseerd door het „militaire" reisbureau Battlefield Tours uit Kent, dat wordt gedreven door ene majoor en mevrouw Tonie Holt. Tot voor kort or ganiseerde deze tien jaar oude firma alleen busreizen naar de slagvelden van beide wereldoorlogen in België en Frankrijk. Wegens de over weldigende belangstelling van zowel jonge als oude Britten worden nu ook rei zen gemaakt naar slagvelden in het Midden-Oosten, Singa pore, Maleisië en zelfs de Verenigde Staten. Op de Falkland Eilanden wordt de groep rondgeleid door lt.-kolonel Mike Martin b.d. Afgelopen november maakte hij een verkennings tocht op de eilanden om zich met eigen ogen te vergewis sen van de ligging van mij nenvelden en andere gevaar lijke plekken, die hij trou wens zorgvuldig in kaart bracht. „Wij zouden het jam mer vinden mocht een van onze klanten in de lucht vliegen", aldus de kolonel. De civiele en militaire over heid van de Falkland Eilan den steekt overal zeer be reidwillige een handje toe. De eilanden hebben een heu se VVV, die sinds kort wordt bestuurd door David Mor gan, een Welshman die thuis zonder baan zat en deze week met vreugde de eerste Britse toeristen onthaalt op de nodige attenties. DEN HAAG De populaire arob-rechtspraak voor burgers die menen door besluiten van gemeente, provincie of rijk in de nesten te zijn gekomen, kan beter, eenvoudiger en zelfs eerlijker. De voorgestelde ver beteringen hebben voorname lijk tot doel het gemak te ver groten waarmee de burger toe gang tot die rechtspraak kan krijgen. Maar ook de kwaliteit kan omhoog, wanneer ge meenten en provincies bij het behandelen van de ingediende bezwaren vaker buitenstaan ders in zouden schakelen die niet betrokken zijn geweest bij het tot stand komen van de aangevochten besluiten. Arob betekent „administratie ve rechtspraak overheids be schikkingen"; de afdeling rechtspraak van de Raad van State behandelt jaarlijks in laatste en hoogste instantie on geveer vijftienduizend arob- zaken. Zoals het nu met deze rechtspraak loopt, gaat het on danks het naar verhouding grote aanbod „redelijk schrijft de commissie-De Gaay Fortman in haar eindrapport over de arob-rechtspraak. Een woordvoerster van het minis terie van Justitie noemde het rapport echter „nogal vaag, omdat nog zoveel uitgewerkt moet worden". Minister Kort hals Altes van Justitie en mi nister De Koning van Binnen landse Zaken hebben het rap port officieel in ontvangst ge nomen. Tezijnertijd zal de Tweede Kamer zich over het rapport uitspreken. Volgens de commissie, waar van oud-minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken voorzitter is, komt het nog vaak voor dat degeen die zitting heeft in de gemeentelij ke of provinciale bezwaar schriftencommissie ook be trokken was bij het nemen van het aangevochten besluit. Hij of zij moet bij het uitspre ken van een eindoordeel over het ingediende bezwaar dus ook een oordeel uitspreken over zijn eigen handelwijze. Daar kan een zweem van par tijdigheid boven komen te hangen. De afstand tussen de leden van de arob-commissies en de behandeling van de be zwaarschriften moet bij ge meenten en provincies dan ook zo groot mogelijk zijn, al dus één van de belangrijkste conclusies uit het eindrapport van de commissie-De Gaay Fortman. Dat kan de loop van de hoorzittingen, die gehouden moeten worden, eveneens gunstig beïnvloeden. Hetzelfde geldt voor de adviescommis sies die gemeenten en provin cies hebben ingesteld en die de arob-commissies in hun werk ondersteunen. Ook hierin moeten zoveel mogelijk bui tenstaanders zitting hebben, meent de commissie-De Gaay Fortman. In circa dertig procent van alle arob-zaken delft de over heid (gemeente, provincie, rijk) het onderspit Met het uitbrengen van het eindrap port heeft de commissie-De Gaay Fortman haar werk zaamheden afgesloten. Geen gedwongen ontslagen Verkeer en Waterstaat DEN HAAG Ambtenaren die in het kader van de afslanking moeten verdwijnen bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat zullen in ieder geval in de eerste twee jaar niet worden ontslagen. Bij Rijkswaterstaat kan waarschijn lijk helemaal van gedwongen ontslagen worden afgezien. Een zegsman van het ministerie heeft dit giste ren laten weten. Op het ministeie moeten door de afslanking en het afstoten van diensten tus sen 1988 en 1991 totaal 5450 arbeidsplaatsen wegvallen. Het grootste deel daarvan, 3550, moet tot stand komen voor het afstoten van diensten. Volgens de woordvoerder zal pas in 1990 blij ken voor welke ambtenaren er geen herplaat- ingsmogelijkheden zijn. Het gaat dan om die ambtenaren die niet in aanmerking komer voor een vroegtijdig vertrek, bijvoorbeeld wegens VUT, of zelf bereid zijn op te stappen. Voor deze ambtenaren komt gedwongen ontslag dan in aanmerking. Naar verwachting betreft het enkele tientallen ambtenaren. Gedwongen ontslagen zijn bij Rijkswaterstaat vrijwel zeker uitgesloten gezien het grote na tuurlijke verloop daar. Per jaar vertrekken er bij Rijkswaterstaat 1500 van de kleine 11.000 werknemers naar elders. Over drie jaar geme ten moet Rijkswaterstaat met 1387 personen af slanken. Dat betekent nog geen 500 per jaar. Met enig passen en meten zijn gedwongen ont slagen niet nodig, aldus de zegsman.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7