Overtreders gaan erg ver rijgedrag in goedpraten Vlindermodel keert terug in brilmode echtbank moet „gifmengers" vrijspreken Onvoldoende toezicht op inkomens vrije beroepen VERISCHE JOONHEID i GENLAND/BUITENLANDQeid^QowuvntWOENSDAG 18 MAART 1987 PAGINA 5 Borsele boos KAMER VINDT NIEUWE WET TE SOEPEL: om steun aan blokkade BORSELE Het besluit van de gemeente Arnhem een voorgenomen blokkade van de kerncentrale in het plaatsje Borssele financieel te steunen, is de gemeente Borsele in het verkeerde keelgat geschoten. Het gemeentebestuur van Bor sele heeft een brief-op-poten gestuurd waarin gewaar schuwd wordt dat Arnhem een gepeperde rekening tege moet kan zien voor de schade die bij de „niet-vreedzame ac tie" toegebracht wordt. De steun van de gemeente Arn hem is bedoeld voor het comi té „Nooit meer Tsjernobyl- Borssele dicht" dat de centrale alsmede de belendende kolen centrale eind april drie dagen wil blokkeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net moet de bevoegdheid houden in te grijpen in de inkomensontwikkeling van de zogenaamde vrije beroepen. Een meerder heid van PvdA en CDA in de Tweede Kamer heeft ernstige bedenkingen te gen het soepele regime dat de regering terzake heeft voorgesteld. De regering wil de mogelijk heid van ingrijpen beperken tot de gezondheidszorg (medi sche specialisten) en de nota rissen. Voor vrije beroepers in de marktsector (zoals architec ten en accountants) is de be voegdheid tot ingrijpen niet nodig, omdat hun werk aan vraag- en aanbod onderhevig is, zo oordeelt de regering. PvdA en CDA lieten gisteren blijken het daar niet mee eens te zijn. CDA-woordvoerder Gerritse stelde dat wat hem betreft de overheid de moge lijkheid moet houden in te grijpen in alle vrije beroepen. Hij wees erop dat het oor spronkelijke voorstel van het kabinet ook daarvan uitging en vroeg zich af waarom het kabinet daar op was terugge komen. De oppositie wijst de nieuwe wet als volstrekt onrechtvaar dig en a-sociaal van de hand. PvdA-woordvoerder Buur- meijer beschuldigde het kabi net van meten met twee ma ten. De PvdA wil alle vrije be roepen die niet in een dienst verband werken aan wettelij ke banden leggen. De VVD is ingenomen met het wetsontwerp. Zij ziet er een bewijs in dat het kabinet ernst maakt met de terugtredende overheM en het terrein van arbeidsmarkt en inkomensvor ming aan de maatschappelijke krachten overlaat. De regering antwoordt morgen Mogelijk staking bij gemeente ambtenaren in Amsterdam AMSTERDAM De kans is groot dat personeel van ge meentelijke diensten in Am sterdam morgen en vrijdag in staking gaat. Op een door achthonderd tot duizend men sen bezochte kadervergade ring van de AbvaKabo is gis teravond besloten de leden voor te stellen het werk neer te leggen als de gemeenteraad in de hoofdstad morgen besluit de ziektekostenvergoeding te verlagen. Dat zou neerkomen op een een daling van het net to inkomen met 19 gulden voor alleenstaanden en 45 gul den voor een gezin. Aan het gemeentebestuur zal tevens de eis worden voorgelegd met de vakbonden te komen tot een werkgelegenheidso vereen - komst. )\J Tienduizend meisjes uit de he stad Irkoetsk hebben deelgeno- de eerste Siberische schoonheids- d. Acht meisjes bereikten de fina- de Ljoedmila Semdjakina de Bntste en aantrekkelijkste" vrouw De Russische krant „Sovetskaje van gisteren deed verslag van de j. De deelneemsters aan de eidswedstrijd moesten zich meten gebied van presentatie, sport en ist. Het werd duidelijk dat ..stereo- sco-gedrag, zoals sommige deel- r probeerden na te doen, niet in k viel, schreef de krant. De win- ioudt van sport en ballet, leest rookt niet, aldus de krant. Grote brand in houthandel Een felle brand heeft op een industrieterrein in Lelystad een houthandel in de as gelegd evenals een deel van een nabij gelegen sportschool. Overslaan van de brand naar een garagebedrijf en een wijnhandel kon worden voorkomen. De schade beloopt ten min ste een miljoen gulden. Drie waakhonden in het pand zijn waarschijnlijk omgekomen. De techni sche recherche van de politie is vandaag een uitgebreid sporenonder zoek begonnen, omdat het vermoeden van brandstichting bestaat. KE EN WISKE—DE HELLEGATHONDEN Miljoenen- prijs voor gevangene ZURICH Enke le weken voor zijn vrijlating heeft een 60-jarige ge vangene in Zwit serland als enige de hoofdprijs ge wonnen in de lot to. Hij zal een be drag van bijna vier miljoen Zwit serse franks uitge keerd krijgen. De man zit in de ge vangenis van So- lothurn een straf uit wegens dood- Verdachte gijzelt tolk in rechtszaak AMSTERDAM Een 41-jarige man heeft gisteren tijdens de be handeling van een strafzaak tegen hem bij de rechtbank in Amster dam een tolk Engels korte tijd ge gijzeld. Hij bedreigde hem daarbij met een pakketje, waarin naar zijn zeggen explosieven zaten genoeg om „de hele boel op te blazen". Tolk P. Kuiper werd uit deze ha chelijke situatie bevrijd door par ketwachters die de verdachte met getrokken wapens tegenhielden. In het pakketje „explosieven" bleek volgens een van de bodes van de rechtbank alleen wat rommel te zitten. Het pleidooi werd uitgesteld tot 12 mei. 'ERDAM De schaal afvalolie te hebben proces dat werd gevoerd op lank in Rotterdam vermengd met chemisch basis van de Wet Chemische gisteren de ex-be- afval, op alle punten moe- Afvalstoffen (WCA), betekent eider en de adviseur ten vrijspreken. L^r" Gerd^gd" Map" erhoeven Oil Recy- voor deze wet. De officier had die ervan werden zes maanden voorwaardelijke lldigd op grote De vrijspraak in het eerste gevangenisstraf geëist, alsme- de boetes van vijf- en vijfen vijftigduizend gulden. De vervolging van de oliehan delaren, die chemisch afval zo als schadelijke PCB's in afge werkte olie hebben laten ver dwijnen, leed schipbreuk door dat in de WCA niet is geregeld hoe de monsters van verdach te partijen moeten worden ge nomen en omdat in de wet duidelijke definities ontbre ken. De rechter concludeerde dan ook dat de genomen mon sters niet bewezen representa tief waren voor de hele partij. Volgens Gerding is de vervol ging van malafide oliehande laren nu praktisch onmogelijk geworden. „We kunnen alleen maar hopen, dat dit vonnis de ogen zal openen". Bij Philips Drachten 300 werknemers weg DRACHTEN Binnen drie jaar moeten bij Philips in Drachten 300 van de 1900 ar beidsplaatsen verdwijnen. Phi lips maakt in Drachten vooral scheerapparaten. Verdere au tomatisering en andere bespa ringen zijn de oorzaak van de afslanking. Gedwongen ontsla gen zullen bij de inkrimping niet aan de orde zijn, aldus Philips. Volgens districtsbestuurder Theo Huisman van de Indus triebond FNV zou Philips moeten proberen door middel van het ontwikkelen en pro duceren van nieuwe produk- ten de uitstoot van arbeids- laatsen op te vangen. Philips eeft het in het noorden ge probeerd door onder meer zonnebanken te ontwikkelen, maar dat heeft tot dusver nog niet het gewenste resultaat ge- had, aldus Huisman. Overleg graancao zit muurvast ROTTERDAM Het overleg tussen werkgevers en werkne mers over een nieuwe cao voor de graanoverslagbedrij- ven in de Rotterdamse haven zit muurvast. Vanmorgen was er nog geen enkel zicht op een akkoord tussen de onderhan delaars, hoewel zij op dat mo ment meer dan een etmaal bij een waren. De graancao heeft betrekking op ongeveer 850 werknemers bij de graanover- slagbed rijven ntallen en door iter in ts m\p ortrtmtYdkr dm mlntort teHthnhhelijh mót wrctn booi- wiM zoals hij r Treuzelaars in het verkeer, vooral op de midden- en linkerstrook van de snelweg, krijgen in april extra aandacht van de rijkspolitie. Betere planning werkzaamheden scheelt files DRIEBERGEN Het aantal files als gevolg van wegwerk zaamheden is vorig jaar ten opzichte van 1985 met bijna een derde (31 procent) ge daald. Ontstonden over het hele jaar 1985 nog maar liefst 1270 korte en langere files als gevolg van aanleg en onder houd van wegen, een jaar later was dat met 400 teruggelopen tot 870. Volgens majoor J.J. Kleppers, hoofd van de Operationele Dienst van de Algemene Ver keersdienst (Rijkspolitie) is de gunstige ontwikkeling voor een groot deel te danken aan een andere houding van Rijks waterstaat. „Daar is nu het in zicht ontstaan dat door een be tere planning veel ellende voorkomen kan worden. Weg werkzaamheden worden te genwoordig steeds meer in de vakantietijd en 's nachts uitge voerd". Ondanks deze gunstige ont wikkelingen steeg het totaal aantal files vorig jaar nog licht, van 5392 naar 5413. Het aandeel van de files in de och tend- en avondspits nam met 8,5 procent toe, de filevorming buiten de spits steeg van 279 naar 407. Ook het aantal files dat door een ongeluk ontstond nam toe, van 720 naar 840 (zestien procent). Het aantal bij de Politiever- keerscentrale binnengekomen meldingen van spookrijders daalde met 67 naar 247. licht aan en maar toeteren. Dat is op zich natuurlijk vrese lijk fout, maar zulk gedrag wordt onder meer veroorzaakt door automobilisten die onno dig lang links blijven rijden". Even later blijkt dat sommige automobilisten zich op geheel eigen wijze een weg banen door het verkeer. Mede dank zij de oplettende bemanning van het begeleidingsvliegtuig van de dienst Luchtvaart (ook Rijkspolitie) worden enkele forse vangsten gedaan, waar onder twee „sportieve rijders" die met 170 kilometer per uur aan het dollen waren en daar- Felrode BMW... Tijdens de avondspits van deze werkdag blijkt dat de eenhe den van de AVD ondanks de speciale aandacht voor de linksrijders nog de handen vol hebben aan de gewone hard rijders. Via de radio geven de radarwagens in de berm langs de A-12 met tussenpozen van soms seconden de gegevens door van hardrijders. „Felrode BMW, 158 kilometer met het volgende kenteken...". Schol man zet onze wagen even op een vluchtstrook in afwach ting van de bolide die zes kilo meter achter ons is gefotogra feerd. Het is slechts één van de honderden wagens die in korte tijd op dit beruchte stuk snelweg op de foto worden ge zet. „Zou je ons een plezier willen doen door geen auto's meer door te geven die langza mer dan 150 gaan?", klinkt het beleefde verzoek van één van de Porsche-bemanningen aan de radarwagen. ,Wie tussen 120 en 150 gaat, wordt mooi op de foto gezet, alles wat harder gaat, halen Make-upbril met uitklapbare glazen (Vereniging Oog merk). AMSTERDAM De nieuwe brilmodellen zijn ge ïnspireerd op de mode van de jaren vijftig en bor duren voort op het vlindermodel. Een andere bron van inspiratie is de film „Out of Africa" die de sa faristijl weer onder de aandacht brengt. De nieu we voorjaars- en brilmode is gisteren gepresen teerd door de Vereniging Oogmerk, een vereni ging van ongeveer 150 opticiens. De kleuren varieren van kaki en beige tot turquoise en olijfgroen en worden ook veel in combinatie gebruikt. De monturen ziin over het algemeen vrij dun en hebben een platte wenkbrauwenlijn. In navolging van de Italiaanse mode komen ook asymmetrische modellen steeds meer in. Het is opvallend dat steeds meer grote modeontwerpers (Nina Ricci, Mondi en Christian Dior) de bril als modearti kel ontdekken en zich met het ontwerpen van monturen gaan bezighouden. De twee vlotste modellen zijn van Silhouet die duidelijk de safarilook heeft toegepast in het montuur. De kleuren van het zebramotief ziin zwart en wit. Naast de zonnebril in safaristijl heeft Silhouet ook een asymmetrische correctie- bril in deze stijl ontwikkeld. Bij beide monturen is de wenkbrauwenlijn recht. Kleiner In de collectie van Nina Ricci is de trend naar kleinere monturen goed zichtbaar. Het montuur van de zogenaamde look-over (halve bril) uit deze collectie is gemaakt van twee kunststoflagen met daartussen brokaatstof. Dit procé dé werd voor het eerst gebruikt in de jaren vijftig. Nog steeds 'in' is de Ray Ban zonnebril die inmiddels al vijftig jaar bestaat. De meeste herenbrillen zijn op dit mo del of op het vlindermodel geïnspireerd. Bovenrand De ontwerpers van brilmonturen hebben ook aan de prak tische kant gedacht. Argenta bijvoorbeeld brengt een mon tuur op de markt waarvan de bovenrand afneembaar is. Die rand is voor een paar tientjes in de meest uiteenlopen de kleuren te verkrijgen zodat de bril uitstekend met tal van kledingstukken te combineren is. Apart is de make-upbril van Provob, een correctiebril met uitklapbare glazen. Heel handig voor wie zich op wil ma ken en een bril nodig heeft. Je kunt de bril ophouden en de glazen om de beurt omhoogklappen om de make-up goed aan te brengen. JEANNETTE VOORBIJ trouwen De 22-jarige prin- ihanie van Monaco en irige Franse nachtclu- ar Mario Olivier Ju- llen trouwen. De plan- de eigenzinnige Stép- ullen waarschijnlijk op stuiten omdat Jutard, Los Angeles zakelijke i heeft in een nacht twee maal gescheiden ïanie, wier escapades de geïllustreerde we- zijn weg te slaan, is evriend geweest met ideren Paul Belmon- van de filmacteur Belmondo, en An- ilon, zoon van filmac- lin Delon. iep bij Kroon tl opstarten kerncentrale RDAM De vereni- {lieudefensie heeft bij n beroep aangetekend it besluit van minister f van Sociale Zaken ncentrale in Borssele ip te starten, voordat gens het Internationaal Energie Agentschap noodzakelijke veilig- aatregelen zijn geno- i een toelichting schrijft iniging dat de minister en te haastige in be lling „de bescherming bevolking tegen kern- verkwanselt". pt ♦faal trant ontvangen Bel 18.00 en 19.00 uur, za- tussen 14.00 en 15.00 efoonnr.071 -122248 en nt wordt nog dezelfde labezorgd. Vooruitlopend op de april-ac- tie „Rechtsrijden" gingen gis teren vier motoren, zes opval lende en twee onopvallende wagens, twee radarauto's en een vliegtuig er alvast even hard tegenaan. De oogst van linksrijders viel vooralsnog mee, maar dat kwam vermoe delijk doordat men de handen vol had aan het indammen van de stroom snelheidsmani akken op de drukke A-12, die- door het slechte weer een ge vaarlijk traject was geworden. Een paar uur surveilleren op de A-12, één van de drukste verkeersaders van Nederland, leert waarom de AVD-actie zo hard nodig is. Wachtmeester Scholman, aan het stuur van een snelle politie-Mercedes: „Het onnodig links rijden be perkt de capaciteit van de weg en zorgt onnodig voor verstop pingen". Zijn woorden worden ondersteund door een vracht wagencombinatie die op dat moment met een slakkegange- tje aan een inhaalmanoeuvre begint. Ogenblikkelijk ontstaat een lange rij van auto's; het duurt bijna een minuut voor dat er weer sprake is van een in politietermen normale verkeerscirculatie. „Wanneer er een auto van de politie tussen rijdt, houdt men zich nog wel min of meer aan de regels, maar zodra de kust veilig is, ontstaan als gevolg van het links rijden levensge vaarlijke situaties. Auto's rij den op een meter of vijf van elkaar, een situatie waarin een kettingbotsing zó is gebeurd". Het zijn de verschijnselen waaraan Scholman en zijn col lega's zich groen en geel erge ren. „Drammers, dat zijn de gevaarlijke rijders. Die jagen achter een ander aan, gaan vlak achter 'm rijden, groot we van de weg. Maar eigenlijk scheppen we met een vangmet met veel te grote mazen", zegt Scholman, terwijl zonder pau ze kleur, merk, type en snel heid van tal van auto's worden doorgegeven. De rode BMW is inmiddels aangehouden; de bestuurder weet geen beter excuus te ver zinnen dan „m'n vrouw is be vallen". Als blijkt dat de ge boorte van een zoon al gerui me tijd geleden plaatsvond, worden alsnog zijn gegevens genoteerd. Een boete van een paar honderd gulden is zijn deel. Zo zal het in april overi gens niet met alle linksrijders gaan. Terwijl wachtmeester Scholman ter hoogte van Woerden weer invoegt („we werpen ons weer in de strijd"), legt hij uit dat het educatieve aspect van de politie-actie voorop staat. „Praten is het be langrijkste, dat helpt vaak nog wel. voor de zekerheid krijgen alle eenheden een stapeltje fol ders van Veilig Verkeer Ne derland mee waarin van alles over rijden op autosnelwegen staat uitgelegd. Maar als we zien dat we met iemand van doen hebben die toch niet luis tert, dan moet-ie het maar in z'n portemonnee voelen. Net zo makkelijk". Goedpraten Een middagje bonnen uitdelen op het beruchte stuk van de A-12 leert dat sommige men sen wel erg ver gaan in het goedpraten van hun rijgedrag. Zo wordt het achteloos bezet ten van de linkerbaan (zulke verstrooidheid wordt weer verboden door artikel 13c van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens) door één weggebruiker goedgepraat met „ik zat te telefoneren". Een bon wegens te hard rijden wordt door een ander aange vochten met „mijn auto haalt de 120 niet eens". Zo blijkt dat er voor de verkeerspolitie voorlopig nog genoeg te doen is. De gisteren gepubliceerde plannen van minister Smit- Kroes om de maximumsnelhe den op sommige plaatsen te verhogen en om de controle op de naleving van verkeersre- §els te vergroten, zijn door cholman en collega's met ge mengde gevoelens ontvangen. „Een maximumsnelheid van 120 maakt niet zo veel uit, nie mand houdt zich tegenwoordig nog aan honderd kilometer. Bovendien denk ik dat er al tijd wel overtreders zullen zijn. En extra controle? Na tuurlijk, graag! Maar dan wel met extra mensen én materi aal". ARJEN VAN DER SAR d-Europa IE/ANKARA De ilf die sinds drie we- •rst in Griekenland en heeft al aan meer dan nensen het leven ge- Turkije spreekt over iter van de eeuw". In iland is een enorme langericht aan de land- n het noorden en mid- I Griekenland en in de ieden van de Pelopon- egon het gisteren op- te sneeuwen. Talrijke moeten vanuit de lucht bevoorraad met le- Idelen, veevoeder en nenten. De meteorolo- ben vanaf morgen een ijke stijging van de tuur voorspeld, die ge il gaan met hevige re- Regen en smeltende zullen waarschijnlijk jrote overstromingen phanie (Vervolg van de voorpagina) DRIEBERGEN Als au tomobilisten te lang op de midden- of linkerbaan blijven rijden, kan dat niet alleen voor veel er gernis zorgen, maar ook voor zeer onveilige situa ties. Levensgevaarlijke manoeuvres van mensen die de sukkelaar rechts trachten in te halen zor gen niet zelden voor fikse ongelukken, zegt wacht meester J.J. Scholman van de Porsche-groep van de Algemene Verkeers dienst (AVD) in Drieber gen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5