Sport omlijst orso Festival provincie stimuleert milieuvriendelijke bestrijdingsmiddelen Imfibieën weer p voorjaarstrek a Voorhout Lokaal start uitzendingen Jan Wolkers in tv-programma Oud-Poelgeest Jonge bakkertjes GEEN INTERESSE IN BEDRIJVENCENTRUM "ÏDEN& OMGEVING C&tdaeSomaiit WOENSDAG 18 MAART 1987 PAGINA 13 Schrijfavond In Het Onderdak in de Hoofdstraat in Sassen- heim wordt donderdag vanaf half acht de maan delijkse schrijfavond van Amnesty International ge houden. Er zullen brieven geschreven worden aan de regeringen van Joegosla vië. de Dominicaanse Re publiek en Kameroen over mensen die gevangen zit ten op grond van hun ge loof, of politieke overtui ging, en die geen geweld hebben gebruikt of gepro- pagandeerd. Landschappen De KMTP Sassenheim houdt donderdagavond vanaf acht uur een bijeen komst in het Jeugdhuis aan de Julianalaan. Deze avond staat in het teken van het onderwerp „Land schappen Eigen leden zullen hierover dia's ver tonen. De toegang is vrij. Leden vergadering De speeltuinvereniging Kindervreugd in Lisse houdt donderdagavond haar jaarvergadering. De bijeenkomst vindt plaats in het speeltuingebouw en begint om 20.30 uur. Op de agenda staat onder andere het jaarverslag, maar ook de bestuursverkiezingen. Zakenmensen Het Comité Christen Za kenmensen Rijnland houdt donderdag vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in het Golf bar-restaurant De Landerije aan de Kromme Aarwegö in Al phen aan den Kijn. Tij dens de bijeenkomst wordt een video gedraaid over het leven van de Ameri kaanse zakenman John de Lorean die na allerlei te genslagen tot het christe lijke geloof kwam. Na af loop is er gelegenheid tot discussie. Nadere inlichtin gen bij de heer J. van Pelt, 01720-94249. Polders Het IVN afdeling Alphen organiseert donderdag avond vanaf 20.00 uur een lezing in de kantine van openbare werken, Castel- lumstraat 6 in Alphen. Spreker is Henk Haber- mehl over het onderwerp „De historie van de Al- phense polders". De toe gang is gratis. Kaarten Leden, donateurs en me dewerkers van de sport vereniging ROAC '79 zijn donderdag welkom op een kaart- en sjoelavond. De spelletjesavond wordt van af half negen gehouden in de kantine op het Hertog spark in Rijpwetering. Oud-Zoeterwoude De Stichting Oud-Zoeter woude verzorgt donder dagavond een bijeenkomst in „Ons Huis" aan het Kosterspad met een sterk afwisselend programma. Begonnen wordt met een diaporama voorstelling over de 150-jarige Harte- brugkerk te Leiden. Voorts worden korte im pressies vertoond van Delft en Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. Historisch Het Historisch Genoot schap Warmelda houdt vanavond na de jaarverga dering een lezing met dia 's over de geschiedenis van het hoogheemraadschap van Rijnland. De heer J. H. M. Sloof zal aan de hand van kaartmateriaal tonen hoe in de loop der eeuwen het aanzien van het hoogheemraadschap is gewijzigd. De vergadering wordt gehouden in de bo venzaal van 't Meerpunt en begint om 20.00 uur. IE Het inmiddels itioneel geworden Festival dat jaarlijks 1 Hobaho Hallen in voorafgaand aan het ■mencorso duizenden iekers trekt, krijgt dit op 23 en 24 april een dimensie. Was het 'oor kort voornamelijk kleurrijk en muzikaal dat zich in het de- Van de geëxposeerde üwagens afspeelde, dit zal het evenement dat thema meekreeg Mu- i en Sport een sportief akter dragen. Dat dt bereikt door een ïpetitie tussen sport- ïsen afkomstig uit de lendorpen Hillegom, ;e en Sassenheim. jrganisatoren van het Fes- de Lions Bollenstreek, jen vorig jaar te kampen een aantal problemen, lalisme, agressiviteit ge welddaden door jongeren vormden een bedreiging voor het welslagen van dit bloem rijk en muzikaal gebeuren. In samenwerking met het corso comité werd dan ook naarstig gezocht naar een nieuwe for mule, een andere vorm van amusement die een sfeervol en prettig verloop zou moeten ga randeren. Mede omdat dit jaar het corso voor de 40ste maal door de Bollenstreek trekt, heeft men gemeend dit gebeu ren met een grootse aanpak van het Festival een extra feestelijk tintje te moeten ge ven. Het bloemencorso is oorspron kelijk door initiatieven van in woners en bedrijven gevestigd in Hillegom, Lisse en Sassen heim tot stand gekomen. De onderlinge rivaliteit tussen de betreffende gemeenten (die vanouds heeft bestaan, aldus de organisatoren van het Cor so Festival) zal weer tot leven geroepen worden op 23 en 24 april in de Hobaho Hallen. Een sportieve krachtmeting tussen een aantal sportmensen uit deze bollenstreek gemeen ten zal uit moeten maken welk dorp zich het komend jaar „Het Beste Bollendorp" mag noemen. Een en ander zal plaatsvinden onder leiding van Dick Passchier, bekend als presentator op de radio en bij de televisie. De drie coördi natoren die aangetrokken zijn uit Sassenheim, Hillegom en Lisse hebben verklaard dat vanaf 15 april wanneer de voorronden beginnen tot en met 24 april zo'n 5.000 mensen zullen deelnemen aan de com petitie. Een uitgebreid scala van zo'n 25 activiteiten 24 a 25 zal deel uitmaken van het sportieve programma. Ook burgemeesters en raadsleden zullen meedoen. De opbrengsten van dit Corso Festival zullen ook dit jaar weer zoals gebruikelijk, wor den aangewend voor een goed doel. Gedacht wordt onder meer aan een financiële bij drage aan een zeilkamp voor jeugdige kankerpatiënten van het Emma Ziekenhuis in Am sterdam. Zo'n dertig kleuters van de basisschool De Wegwijzer uit Rijnsburg waren gisteren te gast bij op de consumptieve afde ling van de Katholieke Technische School aan de Leidsevaart. Dit gebeurde in het kader van het project Voedsel dat deze week uitgewerkt wordt op de Rijnsburgse school. De kleuters waren allemaal getooid met een grote bakkermuts en hadden een schortje voor. Vol aandacht werd gekeken naar de toe komstige broodbakkers, leerlingen van de KTS. Die zorgden ervoor dat fraaie exemplaren uit de ovens kwamen. Ook werd de kinderen verteld wat je allemaal met meel kunt doen. Na afloop werden de jeugdige bakkertjes in het restaurant van de school getracteerd op flensjes, gebakken en geserveerd door de leerlingen van de afdeling koken-serveren van de K.T.S. inneweide lelmeerbad geopend „STGEEST Met het werpen van ne- 'munten in evenzovele automaten open- vethouder P. van Veen gisteravond in overdekte Poelmeerbad een zonnewei- jaarmee heeft Oegstgeest de 170ste zon- eide die in een overdekt zwembad is stalleerd. Direkt na de opening namen dames op de zonneweide plaats en de louder sloot zich daar met bedrijfsleider der Bent bij aan. De belangstelling voor overdekte Poelmeerbad is met sprongen l oeid. Alleen al in januari, februari en rt dit jaar kwamen er vijfduizend bezoe- méér dan vorig jaar. Het tekort van vijf ton per jaar is in 1986 teruggedron- 2,5 ton, deelde Van Veen mee. ^IMPETITIE TUSSEN LISSE, Noord wijk Promotion nog ver weg NOORDWIJK Noordwijk Pro motion is nog ver weg. Burge meester J.M. Bonnike van Noord- wijk liet onlangs weten dat aan de oprichting van de stichting die Noordwijk moet gaan promoten, nog de nodige haken en ogen kle ven. Het is de bedoeling dat in Noordwijk Promotion vertegen woordigers van de Noordwiikse Ondernemers Vereniging (NÓV), de horeca en de gemeente zitting nemen. Dat de gemeente over deze zaak niet in het openbaar wilde in gaan verklaarde Bonnike met te zeggen dat de gemeente eerst het overleg tussen horeca en NOV wil afwachten. Gewond door negeren stoplicht OEGSTGEEST Een invalide man uit Rijnsburg is gisteravond licht gewond geraakt bij een bot sing met een 76-jarige bestuurder van een personenauto uit Oegst geest. Het ongeluk gebeurde op de Rijnzichtweg in Oegstgeest bij de afrit van rijksweg 44. De Rijnsbur ger reed in een invalide-driewieler over het fietspad. Vermoedelijk heeft hij het rode stoplicht gene geerd. De automobilist, die na het op groen springen van het ver keerslicht optrok, kon de man niet meer ontwijken. Het slachtoffer is met lichte verwondingen opgeno men in het Diaconessenziekenhuis in Leiden. NOORDWIJK Bedrijven en kantoren uit Noordwijk hebben geen interesse voor een bedrijvencentrum. Dat is voorlopig de conclusie van K. de Jonge, woordvoerder van de gemeente Noordwijk. De gemeente wil, bij gebrek aan een industrieter rein, graag een bedrijvencentrum starten in Noordwijk en heeft belangstellenden door middel van een advertentie in een plaat selijk huis-aan-huis blad gevraagd zich te melden. Tot nog toe heeft daar niemand op gereageerd. De Jonge noemt het resultaat „teleurstellend", maar sluit niet uit dat zich alsnog kandidaten melden. De gemeente heeft pas één maal een advertentie in de krant gezet. „Misschien was die wel te klein", aldus De Jonge. Het is nog niet bekend of de ge meente doorgaat met de wervingsactie. Daarover voert De Jon ge binnenkort overleg met wethouder P. Warmerdam. „Mis schien dat we nog een advertentie plaatsen", aldus De Jonge. „Maar dan wel een grotere". DEN Chemische an delen voor de bestrij dt i van onkruid moeten red den vervangen door JJ* ïur- en milieuvriende- j produkten. Dat stelt jji provincie in een nota hie r het beheer van open- em r groen. Door milieuvriendelijke pro dukten te gebruiken, ontstaan in bijvoorbeeld recreatiegbie- den, wegbermen en slootkan ten meer mogelijkheden voor de inheemse flora, vogels, in secten en andere dieren. Bo vendien verdient het natuur- en milieuvriendelijk onder houd uit het oogpunt van Uit de nota blijkt, dat biologi sche beheersmethoden effect hebben en niet duurder zijn dan chemische onkruidbestrij- ding. Voorbeelden van biolo gisch beheer zijn onder meer het planten van bodembedek kers of het aanbrengen van boomschors tussen jonge be planting, gevolgd door een aangepast maaiveld, en het aanpassen van het in te plan ten assortiment. Op plaatsen waar de maatregelen in eerste instantie duurder zijn dan spuiten, lopen in latere jaren de kosten sterk terug, omdat de behoefte aan onkruidbe- strijding daar afneemt. Het gebruik van chemische middelen kan in nog niet alle gevallen helemaal worden stopgezet. De nota noemt daar om ook een aantal middelen dat min of meer aanvaardbaar wordt geacht in die gevallen waarvoor alternatieven ont breken. De provincie hanteert de nota als richtlijn bij het beheer van openbaar provinciaal groen. De provinciale districten heb ben het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen de afgelopen jaren al aanzienlijk beperkt. Waar mogelijk wordt het natuur- en milieuvriende lijk onderhoud verder uitge breid. Alle gemeenten, hoogheem raadschappen, waterschappen en recreatieschappen krijgen de nota toegestuurd. De pro vincie hoopt hiermee het mi lieuvriendelijk onderhoud van openbaar groen te stimuleren. WASSENAAR Omwo nenden hebben bezwaar tegen de bouw van een blinde muur van zestien meter lengte met een hoogte van zes meter langs de Vleysmanlaan in Wassenaar. Deze „Berlijn- se muur" maakt onder deel uit van een bouwplan in de parkachtige Wasse- naarse wijk Rijksdorp. Het gaat om het huis Bronk- horstlaan 7, dat nu wordt be woond door het VVD-raadslid mevr. Zeven-Postma. Dit huis wordt uitgebreid met een mo dern woongedeelte. De ge meenteraad ging op 19 novem ber 1984 in beginsel al ak koord met verbouwing en uit breiding van het rustieke pand tot twee woningen. Gedepu teerde Staten gaven in april 1985 een verklaring van geen bezwaar af voor splitsing van de grond en het aanbouwen van een woongedeelte. Het bouwplan laat volgens de om wonenden een groot modern woonhuis zien dat tegen een kleine stijlvolle bungalow wordt aangeplakt, met een enorme muur op zes meter van de weg, in een wijk waar allerlei rustieke woonhuizen staan. De welstandscommissie had er minder problemen mee. Deze commissie omschreef het plan als een „verrijking voor het Wassenaarse gebeuren". Een andere omstreden woning in Wassenaar is de bedrijfswo ning die de heer Haastert van de Wassenaarse kwekerij De Bosrand op zijn grond wil bou wen. Bezwaar heeft een bewo ner van een huis aan de Pape- weg. Zijn uitzicht zou door de woning worden belemmerd, en op waardevol agrarisch ge bied zou toch geen woonhuis gebouwd mogen worden. Het gebied is volgens de zich ver zettende buurman van natio nale betekenis voor weide- en moerasvogels. Voor wat be treft de gemeente kan de wo ning er komen. Ijsbaan Lisse verhuist LISSE De ijsbaan van de Lissese IJsclub gaat verhuizen. Het college van B en W heeft met de vereniging plan nen opgesteld, omdat de huidige ijsbaan in het gebied ligt waar Lisse in de toe komst woningbouw wil plegen. De baan komt nu langs de Ringvaart, ten zuiden van het clubgebouw van de scoutinggroep de Shawano's en zal on geveer 16.000 vierkante meter groot worden. Er komt een verenigingsge bouw, waarvan ook andere verenigin gen gebruik zullen maken. Daarbij wordt met name gedacht aan de vere niging van Duitse herdershonden. Met het plan is een bedrag van ongeveer 3 ton gemoeid, waarvan eenderde door de vereniging wordt betaald. De com missie openbare werken heeft gisteren met dit plan van B en W ingestemd. VW's Bollenstreek lichten plan toe STREEK De VW's uit de Duin- en Bollenstreek houden woensdag 25 maart een voorlichtings avond over hun samen werkingsplannen. Aanwe zig is onder anderen de heer J.S. Stokvis van de Provinciale VVV Zuid- Holland. Na de pauze is er gelegenheid tot discussië ren en kan men vragen stellen aan een forum. De bijeenkomst wordt gehou den in De Schelft aan de Maandagsewetering 202 in Noordwijkerhout en be gint om 20.00 uur. SASSENHEIM EN HILLEGOM va Bedenkingen tegen muur in Rijksdorp "Pi 0RDWIJK In Noordwijk steken jaarlijks meer 10.000 padden en tientallen groene en bruine kik- s de weg over op zoek naar voortplantingsgebieden. blijkt uit het verslag Amfibieëntrek en -bescher- 'jfcg van de provincie Zuid-Holland over de periode arl 5-1986. °fl|ens de voorjaarstrek gaan er in deze provincie jaarlijks meer tienduizend amfibieën met gevaar voor eigen leven op weg de voortplantingsgebieden. Om massale sterfte onder pad- kikkers, salamanders en ringslangen te voorkomen, bege- *w* en zo'n twintig vrijwilligersgroepen in deze provincie de lijks trek van de amfibieën. De trek vindt meestal plaats in naanden maart en aprü, wanneer de buitentemperatuur op- 4 it tot zo'n zeven graden Celcius. -21 Is 1984 geeft de provincie subsidie aan de Stichting Natuur- Landschapsbeheer Zuid-Holland, die daarmee de vrijwilli- groepen behulpzaam is bij het nemen van maatregelen ter herming van de amfibieën. Zo brengen de vrijwilligers gaas- ttingen aan. De dieren worden daar dan gevangen en ver- [ens veilig over de weg gezet. Voor het verkeer worden er op mige plaatsen snelheidsbeperkingen ingevoerd. Op sommige itsen worden er tijdens de trek zelfs wegen afgesloten tussen sondergang en zonsopkomst. provincie inventariseert jaarlijks de gegevens over de amfi- n. Het gaat dan om gegevens over trek, aantallen, soorten tibieën en voortplantingsplaatsen. Deze gegevens zijn van be- l bij het opstellen van beleids- en beheersadviezen, zodat er ening kan worden gehouden met de leefgebiedjes van deze ren. Zo kan de provincie op grond van de verordening be- erming landschap en natuur gebieden aanwijzen waar het n', ipen van bijvoorbeeld putten, poelen en drassige gebieden worden verboden. De presentatie is in handen van W. Goslinga- van der Kroft (rechts) en F. Knop. VOORHOUT De omroep Voorhout Lokaal gaat zondag voor de eerste keer de ether in. Daarmee zal de vijfde loka le omroep van Rijnland een feit zijn. Medewerkers zijn H. Krabbendam en P. Langhout die de apparatuur gaan bedie nen. De presentatie is in han den van W. Goslinga-van der Kroft, die ook de eindredactie heeft van de programma's, en Ferdie Knop. Afwisselend zullen zij de pre sentatie verzorgen van het plaatselijke nieuws, zoals het aankondigen van activiteiten via de weekagenda, het ver slaap van evenementen, het geven van impressies van raadsvergaderingen, belangrij ke commissiebijeenkomsten en het houden van interviews. heer W. J. Dekker aangetrok ken. De uitzendingen worden verzorgd vanuit de studio van Omroep Rijnland, Nieuwe Rijn 20B te Leiden. Voorhout Lo kaal is te beluisteren iedere zondag van 11.30-12.00 uur via de ether op 105,7 mhz en via de kabel op frequentie FM 88.1. Aanstaande zondag zal Burgemeester M. Th. van de Wouw de eerste uitzending openen. Voorhout Lokaal heeft bij de gemeente "een aan vraag ingediend voor een startsubsidie van 3500 gulden. Voor dit bedrag zullen twee bandrecorders aangeschaft worden plus de nodige aanvul lende apparatuur. Het correspondentieadres van Voorhout Lokaal luidt: Meid- dornrode 2 2215 LE Voorhout. Tel. 02522-10153 of 10216. itch Country Poll la in Hillegom n -LEGOM De populairste mtperlandse en Amerikaanse itryartiesten worden vrij- 27 maart verkozen in Hil- )m. Daar heeft in Treslong zogenaamde Dutch Coun- Poll Gala plaats, een orga- Jatie van Tulsa Music in sa- L iwerking met de radiopro- X rnma's Tros' Country en O's Country Time. De op- ïes worden uitgezonden op t o (derdag 2 april van 19.02 tot tan >5 uur op radio 1 en 2 in O's Country Time en van •2 tot 23.00 uur op radio 3 Tros' Country. KaaFten r het Gala zijn telefonisch telbaar onder de nummers 27-4775, 01725-3118 en 20-15347. OEGSTGEEST Jan Wolkers gaat meewerken aan een televisieprogram ma waarin om steun ge vraagd wordt voor de res tauratie van kasteel Oud- Poelgeest in Oegstgeest. Dit deelde de heer Slag molen van de Lions Club Oegstgeest/Warmond gis teravond mee tijdens een commissievergadering in Oegstgeest. De titel van het stuk luidt „De Lions Club luidt de noodklok voor Oud-Poelgeest". De gemeente wil het kasteel Oud Poelgeest voor twee miljoen gulden laten res taureren. De heer Slagmolen wilde geen nadere mededelingen doen over het televisie-programma „in het kader van de onder handelingen". Het is daarom nog onbekend in welk televi sieprogramma van welke om roep de uitzending plaats heeft. Ook de datum is nog een vraagteken. Wolkers zal ook meewerken aan een bibliofiele uitgave over Oud-Poelgeest en verder staan tentoonstellingen op het programma. De manifestatie start op 20 juni aanstaande in Oud-Poelgeest. De commissieleden waren het oneens over de wijze waarop de restauratie van net kasteel moet gebeuren. In een plan van het college komt het beno digde geld voor 15% uit de te rugkoppelingsregeling, 45% uit de huuropbrengst vanwege de verhuur aan de Stichting Vor mingscentrum Oud-Poelgeest en 40% komt uit de gemeente- pot. Het bedrag wordt in tien jaar afgeschreven Wethouder A Kohlbeck bracht de suggestie naar voren eventueel kaveltjes grond van Oud-Poelgeest te verkopen en met de opbrengst daarvan het reparatieplan mogelijk te ma ken. Mevrouw Van der Bend- Den Ouden (CDA) vroeg zich af of de „3 poten" waarop het behoud van Poelgeest steunt wel betrouwbaar zijn als het op duurzaamheid aankomt. Ook moet het ministereie in april nog een uitspraak doen over het voortbestaan van vor mingscentra in Zuid-Holland. Grondverkoop wees zij als sa- lamipolitiek van de hand. Döö zag het behoud van het land goed meer in de particuliere sfeer zitten. De PvdA ver klaarde wel het kasteel te wil len behouden maar vond dat het de gemeenschap niet te veel mag kosten. Het geld is voor andere aktiviteiten in de gemeente harder nodig. De coördinator van het Vor mingscentrum verklaarde dat men in staat is een hoge bij drage, in de vorm van huur, te betalen aan de reparaties en restauratie. Het gaat goed met het vormingscentrum Oud- Poelgeest.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13