Betaald parkeren in Sandersgarage 1 a Qowta/nt STAD OMGEVING Jternatief foor Leids \tation en stationsplein Een cadeau van formaat OVERVAL OP BANK LAMMENSCHANSWEG Boete geëist wegens dodelijk ongeval 2 irdat Nieuwe studie naar verwerking van afval WOENSDAG 18 MAART 1987 PAGINA 11 er inspraak voor bewoners 1 verzorgingshuizen (EN Bewoners van verzorgingshuizen moe- ivloed hebben op de leefsituatie van het tehuis in zij wonen. Dat is uitgangspunt van een con- irerordening van de provincie Zuid-Holland. ens de nota houdt dat in, dat dat bewoners be sleden in hun tehuis moeten kunnen benoemen, jwonerscommissies krijgen verder eigen verant- delijkheden en er komt in de provincie een ten- en geschillencommissie die een „ombuds functie" krijgt. De verordening gaat nu met be- lebbenden als bewonerscommissies, personeel, •enbonden en gemeenten overleg voeren over fgeling. Bewoners van tehuizen worden recht ss benaderd via voorlichtingsbijeenkomsten, tschijnlijk kunnen provinciale staten, na afhan- g van de inspraakrondes, de verordening aan ind van dit jaar vaststellen. Ideeënbank om 17.40 uur LEIDEN In het verhaal over de Teleac-uitzending Ideeenbank (een reeks in formatie-presentatie over nieuwe ideeën, initiatie ven en activiteiten, deze keer uit de streek tussen Leiden en Hillegom) is in onze editie van gisteren abusievelijk vermeld, dat deze uitzending heden middag om 18.30 uur zou beginnen. Het juiste tijd stip echter is 17.40 uur, op Nederland 2. De uitzen ding wordt, zondagmorgen om 10.00 uur herhaald. Werkgroep vraagt meer aandacht voor vrouwenhulpverlening LEIDEN Het is belangrijk dat er een netwerk voor vrouwenhulpverlening komt, het liefst met een provinciaal coördinatiepunt. De vrouwen hulpverlening moet een plaats krijgen in de sa menwerkingsverbanden van het Regionaal Insti tuut Geestelijke Gezondheidszorg. De deskundig heid op dit gebied moet worden bevorderd. En er moeten punten komen waar vrouwen melding kunnen maken van sexueel geweld in gezond heidszorgvoorzieningen. Deze aanbevelingen doet de werkgroep Vrouwenhulpverlening en planning in haar eindrapport aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS). Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben nog geen standpunt ingeno men over de aanbevelingen. Het verslag wordt eerst verspreid onder de reguliere gezondheids zorg, de bestaande vrouwenhulpverlening en de plancommissie psychiatrie van de provincie. LEIDEN Het bijkantoor van de RABO-bank aan de Lammenschansweg is gistermiddag rond half drie overvallen. Een gewapende man heeft volgens een schatting van de politie enkele duizenden guldens buit gemaakt. Het exacte bedrag was vanochtend nog niet bekend. De keurig uitziende man stapte 's middags het bankgebouwtje binnen op een moment dat er ver der geen klanten aanwezig waren. Hij liet het perso neel weten een aanrijding gehad te hebben met een voor het bankgebouw geparkeerde auto en vroeg of het de auto van een van medewerkers was. Een vrou welijke bankemployee die dacht dat het om haar auto ging, kwam daarop achter de balie vandaan om de schade op te nemen. De man trok vervolgens een pis tool en duwde haar achter de balie. Daar griste hij zelf wat bankbiljetten bij elkaar en liet geld in een plastic tasje stoppen. De man verliet daarna het gebouwtje. Jeugdige inbrekers LEIDEN Vier jongens uit Leiden, Noordwijkerhout en Zoeterwoude hebben bekend de afgelopen weken ongeveer tien inbraken in woningen in Lei den, Warmond, Leiderdorp en Noordwijkerhout te hebben ge pleegd. De inbraken kwamen aan het licht bij de aanhouding van een 16-jarige Noordwijker- houter, die in zijn woonplaats werd betrapt op diefstal van ge reedschap. De politie heeft ver volgens nog een 16-jarige en een 17-jarige Leidenaar en een 16-ja- rige Zoeterwoudenaar aangehou den. Een 12-jarig Leidenaartje zal nog verhoord worden. Van de buit is nauwelijks wat terug gevonden. EIDEN Rond 1 april het afgelopen met gra- parkeren in de San- Iersgarage aan het Le- jendaal. De Leiderdorp project-ontwikkelaar aannemer Noorlan- ler, de eigenaar van het jomplex, wil dan de ap paratuur geïnstalleerd hebben, die ervoor moet korgen dat de gebruikers fan de garage gaan beta- „e garage werd augustus vo rig jaar opengesteld en bood lot dusver de gelegenheid gratis te parkeren. Men wilde het winkelend publiek de mogelijkheid bieden de weg naar de garage te vinden. Volgens een woordvoerder van Noorlander is dat goed gelukt: „Op vrijdag en zater dag is het bezettingspercenta ge zo'n 90 procent. De rest van de week is het rond 60 procent en dat is ons zeker niet tegengevallen. De vraag blijft natuurlijk wel hoe groot de belangstelling zal zijn als er betaald moet worden". De firma Noorlander gaat de garage zelf exploiteren. Po gingen om daar een bedrijf voor te interesseren zijn mis lukt en ook dat is een reden dat men al maandenlang gra tis mag parkeren. Het tarief dat vanaf begin april zal gel den is met de gemeente over een gekomen en bedraagt 1,75 voor het eerste uur, voor SBHBOBBB het tweede en derde uur 1,50 gulden en daarna loopt het weer op. Noorlander wil met die tariefstelling vooral de kortparkeerders in huis ha len. „De garage is niet be stemd voor langparkeerders al zal het wel mogelijk zijn dagkaarten en abonnemen ten te kopen", aldus de woordvoerder. Aanvankelijk was het de bedoeling dat om wonenden de garage ook zouden mogen gebruiken om hun auto's 's nachts te stallen, maar dat plan is nu definitief van de baan. Volgens Noor lander spelen de tarieven die de gemeente rekent voor een parkeerontheffing daar een belangrijke rol bij. Dat tarief is bij de gemeente 180 gulden per jaar, terwijl Noorlander dacht aan een bedrag van 450 tot 800 gulden per jaar. Dat bedrag was volgens de aan nemer nodig, omdat extra kosten gemaakt zouden moe ten worden voor zaken als elektriciteit, bewaking en de electronica die voor het func tioneren van de slagbomen noodzakelijk is. De belang stelling van omwonenden is dan ook vrijwel nihil. Niet meer dan één buurtbewoner meldde zich bij de firma Noorlander. Bij dat lage aan tal moet ook een rol gespeeld hebben, dat de auto 's mor gens om acht uur verwijderd zou moeten zijn of dat men vanaf dat tijdstip het normale tarief zou moeten betalen. Volgens Noorlander hadden zeker honderd buurtbewo ners zich aan moeten meld den om een en ander lonend De Sandersgarage, waar binnenkort weer betaald moet worden door automobilisten. te maken. Enkele maanden voor het openstellen van de garage richtten omwonenden van de Sandersgarage zich tot de ge meente met het verzoek de verkeerssituatie in de Kaar- desteeg te veranderen. De Kaardesteeg is de steeg tus sen de Hooigracht en de Ko- revaarstraat. Aan deze steeg is de ingang van de garage gevestigd, maar de steeg wordt ook gebruikt door sluipverkeer dat de verkeers lichten op de kruising van de St. Jorissteeg met het Leven daal wil ontlopen. Volgens de omwonenden zorgt dat voor gevaarlijke situatie» De woordvoerder van Noorlan der zegt weinig te zien in bij voorbeeld een afsluiting van de steeg. Dat zou halverwege met palen kunnen gebeuren. „Dat zorgt niet alleen voor een slechtere bereikbaarheid van de garage, maar boven dien hebben we afspraken met de supermarkt Hoog vliet, die in het Sanderscom- plex is gevestigd, over het la den en lossen. Als je er palen zet, moeten de vrachtwagens achteruit de steeg in. Dat lijkt me gevaarlijker dan de huidige situatie". Een eventuele wijziging van de situatie is nog niet bespro- ken tussen Noorlander en de gemeente. DEN HAAG/LEIDEN Een 28-jarige vrachtwa genchauffeur uit Alkema de is volgens de officier van justitie niet schuldig aan het dodelijk ongeval, dat op 6 september van het vorig jaar plaatshad in de Herenstraat in Leiden. De man reed een fietsster aan, die enkele uren later aan haar verwondingen overleed. De vrachtwagenchauffeur zei dat hij dacht dat ze rechtsaf zou slaan, maar de vrouw fietste rechtdoor. „De situatie is daar onduidelijk", zei de officier gistermiddag tijdens de zitting van de Haagse rechtbank. „Bo vendien reed de vrachtwagen chauffeur niet roekeloos. On derzoek heeft uitgewezen dat hij op het moment van de aan rijding 19 kilometer per uur reed". Daarom vond ze dat er van „dood door schuld" geen sprake was. De man moest volgens de officier worden vrijgesproken van een ver- keersmisdriif, maar wel wor den veroordeeld voor een ver keersovertreding. Want de of ficier van justitie vond dat de man beter had moeten uitkij ken. Ze achtte bewezen dat hij een overtreding had gemaakt, omdat hij de fietsster die rechtdoor moest, geen voor rang verleende. Ze eiste daar om een geldboete van 500 gul den en een voorwaardelijke onzegging van de rijbevoegd heid van zes maanden, met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank doet uitspraak op 31 maart. OJECTONTWIKKELAAR ERICA OMGEVING MEER ALLURE GEVEN »EN De Haagse tontwikkelaar Erica ft bij de gemeente Lei een alternatief plan een nieuw station en nieuwe inrichting van Stationsplein op tafel jd. Belangrijkste pun- uit dat plan: een sta- ihal boven de sporen, ipen vanaf de Stations- en een weg langs het ir onder een betonnen kapping met daarop woontorens. Het plan Erica wijkt niet alleen inrichting af van de len die de NS heeft jnaakt, het vergt ook luidend minder gelde- steun van de over- d. lat het plan van Erica op kwam. waren er in feite y e plannen: één voor de van een nieuw stations- jplex en één voor een nieu- Ql verkeersafwikkeling op J Stationsplein. Een nieuw on is volgens de NS en de «ente hard nodig, omdat huidige accommodatie niet er berekend is op het reizi- saanbod dat Leiden te ver- rken krijgt. Bovendien is uiterlijk van het station niet meer van deze tijd. uitvoering van de plannen voor nieuwbouw, die nog niet openbaar zijn, zou volgend jaar al van start moeten gaan. Articon, een dochteronderne ming van de NS, heeft boven dien een ontwerp voor een on dertunneling van het Stations plein gemaakt. Het plein is door de voorbij razende auto's en bussen een weinig aantrek kelijke oversteekplaats voor de vele reizigers die naar het station moeten. De gemeente wil openbaar vervoer, auto's en voetgangers daarom schei den door middel van tunnels. Het tunnelcomplex zou zo'n 20 tot .25 miljoen gulden gaan kosten. Projectontwikkelaar Erica, die de nodige projecten in Leiden onder handen heeft, wil de stad wat meer allure geven en heeft daarom op eigen initia tief een alternatief plan ont wikkelt. „Als je de stad binnen rijdt waan je je in 1900", aldus F. Swaak van Erica. „Het Sta tionsplein is de enige plek waar je de stad nog een face lift kan geven, omdat het ver genoeg van het historische deel van Leiden ligt. De be staande plannen voor het sta tion en net Stationsplein kos ten ruim 40 miljoen; de finan ciering daarvan krijg je nooit rond. Het zal er dan ook wel op uitdraaien dat er alleen een nieuw stationsgebouw komt en er verder hooguit wat gefrun nikt wordt op het Stations plein. We hebben daarom een Het Stationsplein zoals het er in de plannen van Erica moet gaan uitzien. De tekening is gemaakt vanaf het belastingkantoor. Links de woontorens, aie langs het station zouden moeten komen. plan ontwikkelt dat de entree van de stad een moderner aan blik geeft, maar bovendien ook te financieren is". In het plan van Erica wordt de weg verlegd. Het verkeer wordt niet meer langs de flats aan het Stationsplein geleid, maar er komt een weg vlak naast de bestaande spoorbaan. Zo ontstaat er een auto-vrij parkje. Boven de weg komt een betonnen overkapping. Die overkapping begint ter hoogte van het belastingkan toor en loopt door tot het kruispunt met de Rijnsbürger- weg. Daar zou een tunnel on der het kruispunt kunnen ko men, zodat het verkeer van en naar de Schipholweg gewoon door kan rijden. Op de over kapping komen drie woonto rens met in totaal 120 apparte menten. Ter hoogte van het station komen dan nog eens een kantoorgebouw en een congresgebouw. Ook bij het begin van de overkapping kan een kantoorgebouw komen. Voetgangers die vanaf de Sta tionsweg komen, wandelen via brede trappen en een plein op de overkapping naar net sta tion, dat vijf meter boven straatniveau en de sporen ligt. Via roltrappen komen reizi gers weer bij de perrons te recht. In de stationshal bevin den zich kantoren en exposi tieruimten. Volgens Swaak is het mogelijk om de Stations weg al geleidelijk met ander halve meter te verhogen, zodat er dan met trappen nog drie ëneenhalve meter overbrugd moet worden naar de stations hal. Onder het plein voor het sta tion komen laad- en loshavens voor vrachtwagens en taxis tandplaatsen. Het bestaande busstation wordt kleiner van opzet, er vanuit gaande dat bussen vaker wachten op het NZH-complex of aan de ande re kant van het station. Aan die kant, waar het Academisch Ziekenhuis ligt, is een verzor gingshotel voor poliklinische patiënten en een parkeergara- fe voor 300 auto's gedacht, 'ussen de bestaande flats langs de Stationsweg en de woontorens aan de kant van het spoor is in het plan van Erica een stadsparkje opgeno men. Het plan van de gemeente kost volgens Erica ruim 40 miljoen gulden, inclusief BTW. Dit be drag moet geheel door de overheid op tafel gelegd wor den, terwijl er niets te verdie nen valt. In het nieuwe plan van de projectontwikkelaar zijn niet alleen de kosten la ger, maar wordt bovendien door verhuur van de kanto ren, winkels en appartemen ten de exploitatie veel voorde liger. Het totale gat dat door de overheid gevuld moet wor den bedraagt dan uiteindelijk 4,5 miljoen gulden. Wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening en verkeer) vindt dat het plan van Erica „zeker aardige onderdelen heeft". „We zullen het nog al lemaal eens moeten doorreke nen, maar het ziet er finan cieel ook aantrekkelijk uit". Belangrijk nadeel vindt Peters echter het feit dat het station omhoog gaat. „Je moet eerst klimmen en vervolgens weer dalen naar de perrons. Dat is niet erg voor de hand lig gend". In de plannen van de NS ligt het stationsgebouw vermoedelijk voor de sporen, op gelijke hoogte. Niettemin vindt Peters het een goede zaak dat het plan van Erica in de besluitvorming over een nieuw station betrokken wordt. Donderdag 26 maart wordt er door de raadscom missies over vergaderd. De NS laat weten het plan niet te kennen en derhalve geen commentaar te willen geven. Donderdag 26 maart verschijnt bij deze krant de special WONEN/voorjaar'87. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Rob Kleijnen, bereikbaar onder nummer 071-122244 Alleenstaanden De Fiom aan de Langegracht 61 houdt donderdagmorgen tussen tien en twaalf uur een informatie-ochtend over va kantiemogelijkheden voor al leenstaande ouders en hun kinderen. Iemand van de Stichting Zon en Vrijheid zal informatie geven over goed kope vakantie mogelijkhe den. Verder heeft de Fiom materiaal verzameld over va kanties voor alleenstaande ouders met kinderen. Behal ve donderdagmorgen kunnen belangstellenden ook nog 's avonds tussen zeven en ne gen uur bij de Fiom terecht voor vakantie informatie. Percussieworkshop In het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 be gint op 19 maart een percus sieworkshop die 10 avonden duurt. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Opgeven bij het LVC tussen 10.00 en 17.00 uur. Volkstuinen Bij de Leidse Bond van Ama teurtuinders en de aangeslo ten turnverenigingen is weer een aantal volkstuinen be schikbaar. Het zijn meestal recreatie-groente tuinen, zo dat met overname van een tuinhuisje rekening gehou den moet worden. Nadere in formatie is verkrijgbaar bij de Bond van Amateurtuin ders, B.A. Slui, Wulkenbank 13, 2317 MG Leiden. Bingo Het bestuur van wijkvereni- ging Aktie houdt morgen een bingo-avond. Iedereen kan vanaf 20.00 uur meespelen in de grote zaal van het Aktief- gebouw aan de Berlagestraat 2. LEIDEN Een stuurgroep zal verder studeren op de toekom stige wijze van verwerking van huisafval in de Haagse en Leid se regio s. Dat staat in de notitie Toekomst Afvalverwerking van het dagelijks bestuur van de Gevulei, het samenwerkingsver band van gemeenten die de Leidse vuilverbrandingsinstallatie beheren. Volgens de notitie bestaan er nog te veel onzekerheden om nu al een duidelijk voorstel te kunnen doen. De stuurgroep zal daarom onder meer moeten onderzoeken waar een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie moet komen. Ook wordt bekeken of vuil afgevoerd moet worden naar de Afvalverwerking Rijn mond (AVR). Leiden, Den Haag en omringende gemeenten zoeken al geruime tijd naar een oplossing voor het probleem van de afvalverwer king in de jaren negentig. Een aantal onderzoeken heeft inmid dels wat mogelijkheden op tafel gebracht. Zo zou er ergens in Zuid-Holland een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie gebouwd kunnen worden, die het vuil van de Haagse en Leidse regio's gaat verwerken. Mogelijke lokaties die daarvoor in aanmerking komen zijn onder meer Zoetermeer en Roomburg in Leiden. Probleem is echter dat niet precies duidelijk is hoe groot de aan voer van afval zal zijn en welke gemeenten allemaal meedoen. Ook speelt mee dat nog onduidelijk is hoe groot de verwerkings capaciteit van installaties elders in Zuid-Holland over enkele ja ren zal zijn. Afvoer naar bijvoorbeeld de AVR is dan weliswaar relatief vrij duur voor Leiden en Den Haag, maar er zijn ge meenten die het onzin vinden om in de buurt een nieuwe instal latie te bouwen terwijl er elders in Zuid-Holland overcapaciteit is. De stuurgroep zal een lijst opstellen met mogelijke lokaties voor een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie, plaatsen waar vuil verzameld kan worden als het naar de AVR aigevoerd wordt en stortplaatsen voor reststoffen uit de vuilverwerkingsinstallaties. Uiteindelijk zullen de afzonderlijke gemeenten daarover moeten beslissen. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opeeefi De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaais Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). .r«ss*\ CcidócSouootit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11