128t> Knotsgek hotel vol huurlingen geheim-agenten en journalisten Gratis. Maar niet zo mai 'n weggevertje. I pUSSAj „Je geld of aids" Voorzitter Broederbond wil contacten met ANC KOKO Conservatieve Finnen winnen verkiezingen LEGER PARAAT We zien u graag terug. BUITENLAND SaidMOowumt DINSDAG 17 MAART 1987 PAG N Golf van zelfdodingen onder jongeren in VS NEW YORK Een golf van zelfdodingen onder jongeren, die waarschijnlijk werd losgeslagen door de gemeenschappelijke vrijwillige dood van vier jongelui vorige week in de staat New Jersey, houdt mo menteel het Amerikaanse publiek bezig. Het aantal doden is in het weekeinde tot negen gestegen. Het ging in alle gevallen om zelfdoding van jongeren door middel van het inademen van uitlaatgassen. Woordvoerders van de politie vrezen dat de uitvoerige berichtgeving over de zelfdoding van de vier jongelui in New Jersey een rol heeft gespeeld bij de andere gevallen. Ove rigens hebben in het stadje waar de vier zelfmoord pleegden het afgelopen jaar acht jongelui zich van het leven beroofd. Mogelijk bezoek Honeeker aan West-Berlijn LEIPZIG De Oostduitse president en par tijleider Erich Honeeker komt misschien naar West-Berlijn om deel te nemen aan de offi ciële viering van „750 jaar Berlijn", hetgeen kan worden gezien als een historische stap in de betrekkingen tussen de twee Duitslanden. De burgemeester van West-Berlijn, Eberhard Diepgen, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Er zitten echter veel haken en ogen aan deze uitnodigingen gezien de vier-mogendheden- status van Berlijn. Als Honeeker inderdaad naar West-Berlijn komt, krijgt hij te maken met de Westduitse bondspresident Richard von Weiszëcker en andere vooraanstaande Westduitse politici. Daarmee wordt een ver band gelegd tussen West-Berlijn en de Bonds republiek, hetgeen de DDR nog nooit heeft willen doen. Werknemers met plutonium besmet WIESBADEN Negen werkne mers van de nucleaire opwer kingsfabriek Nukem in de West duitse plaats Hanau (deelstaat Hessen) zijn door plutonium be smet. Volgens de autoriteiten had Nukem, dat uranium verwerkt, materiaal ontvangen waarin ook geringe hoeveelheden plutonium zaten. Het bedrijf bezit voor de verwerking van dit materiaal geen toestemming. Door ontoerei kende gegevens op de verpakking is het plutonium in de lichamen van de arbeiders terechtgekomen. Er zou geen radioactiviteit in het milieu zijn vrijgekomen. Opnieuw levenslang voor moord Schleyer DUSSELDORF Rolf Klemens Wag- ner is in Dtlsseldorf tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. De 42-jarige Westduitser stond terecht wegens mede plichtigheid aan de ontvoering van en moord op de werkgeversvoorzitter Hanns Martin Schleyer in 1977. Wagner was lid van de extreem-linkse organisa tie Rote Armee Fraktion (RAF). Bij de ontvoering van Schleyer kwamen vier begeleiders van de voorzitter om het le ven. De strafzaak was nodig, omdat een eerder vonnis van twee maal levens lang, in maart 1985, nietig was ver klaard. Een in het geheim afgeluisterd telefoongesprek van Wagner was toen onrechtmatig als bewijs opgevoerd. Leven gegijzelde Fransman gespaard BEIROET Een sji'itische reli gieuze leider heeft gisteren gezegd dat het leven van de ontvoerde Fransman Jean-Louis Normandin waarschijnlijk wordt gespaard. Sjeik Mohammed Mehdi Shamsed- dine deed deze uitspraak kort voordat het ultimatum van de ont voerders af zou lopen. Een dag eerder deed sjeik Fadlallah een be roep op de gijzelhouders het leven van Normandin te sparen. De .Fransman is ontvoerd door de Re volutionaire Gerechtigheid, die eist dat Frankrijk de wapenleve ranties aan Irak stopzet. Celstraf voor es fataal „grapje' PRETORIA Een blanke 18-jarige ft die „voor de grap" met zijn auto op j inreed, is gisteren in Pretoria tot 2,5 j voorwaardelijke celstraf veroordeel vrouw die onder een boom lag te werd twee maal overreden en overleüj dagen later in het ziekenhuis. d De jongen verklaarde voor de rechterjo1 vlak vóór de vrouw had willen remn }}v haar de stuipen op het lijf te jagen, was hij op die manier op een groepje kinderen ingereden. De auto schoot door en kwam bovenop de slapende tot stilstand. In een vluchtpoging i tiener nog een keer over haar heen. Niet besmettelijk In de Zweedse voorlichtingscampagne rond aids wordt niet al leen verteld wat gevaarlijk is, maar ook dat zwembaden, toilet ten en omhelzen „smittar inte" is, oftewel geen gevaar oplevert van besmetting met aids. ITALIANEN RAKEN IN PANIEK: (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Dreigen met aids is de nieuwste methode van straatroof ii\ Rome. Drugsver slaafden met een bloederige spuit in de hand eisen de beurs van een slachtoffer met de kreet: „Je geld of aids!". De schrik voor de gevreesde ziek te zit er in Italië zo in, dat de passanten uit angst dat de overvaller toesteekt vlot hun portemonnee of handtas-over handigen. In een ziekenhuis in Rome meldde zich een paartje dat was overvallen door een man die zei dat hij aids had. Op de weigering geld af te ge ven, volgde een vechtpartij, waarbij beiden in aanraking waren gekomen met de injec tiespuit van de overvaller. Het paartje wilde onmiddellijk een aids-test, maar kregen alleen een tetanusprik. De schrik voor aids heeft zich in Italië ontwikkeld tot een ware volkspsychose. Kranten, radio en televisie proberen elkaar af te troeven in even uitgebreide als vaak sensationele bericht geving. Een groot aantal men sen heeft zelfmoord gepleegd, omdat ze ervan overtuigd wa ren aids te hebben. Een chauf feur moordde zijn gezin uit en sloeg vervolgens de hand aan zichzelf, omdat hij er na een radio-uitzending zeker was dat hij aids had. Aids-besmette kinderen vast LONDEN Een aantal met het aids-virus besmette Britten wordt vastgehouden in speciale isolatieafdelingen in het land om hen uit het sexuele verkeer te houden. Dat heeft het Britse Lagerhuislid voor de Labourpartij Michael Meacher gisteren ge zegd. Het ministerie van gezondheid heeft ontkend dat er kinde ren worden vastgehouden om redenen zoals Meacher aangeeft. De leider van de Finse con servatieven, Suominen, omhelst een van de kandi daten van zijn partij die in het Finse par lement is ge kozen. HELSINKI De Finse Conservatieven hebben er in de kamer verkiezingen van de voorbije twee dagen negen kamerzetels bij gewonnen, en het ziet er naar uit 'dat zij na 21 jaar politieke wil dernis gaan deelnemen aan de regering. De regerende sociaal democraten van premier Kalevi Sorsa verloren maar één zetel, maar dreigen toch uit de regering te vallen. Een ommezaai naar rechts was voorspeld, maar een voorspeld succes voor de Groenen is niet uitgekomen. De op Moskou ge richte communisten moesten de vernedering van verlies van zes van hun tien zetels ondergaan. De Eurocommunisten behielden hun zeventien zetels. De conservatieven hebben de laatste jaren hun anti-Sovjet ima go gepoogd te veranderen, door te benadrukken dat zij de Finse neutraliteit respecteren. Ze hebben hun buitenlandse en econo mische politiek bijgesteld, waardoor de politiek van Finland vol gens commentatoren niet zal veranderen. De kans is groot dat de conservatieven een coalitie sluiten met de centrumpartij van minister van buitenlandse zaken Vayry- nen en daarmee gelieerde partijen. De centrumpartij maakte deel uit van de demissionaire coalitie, maar premier Sorsa en zijn minister van buitenlandse zaken zijn op slechte voet met el kaar komen te staan. lek« (Van onze verslaggever Rob Ruggenberg) SAINT-LAURENT DU MARONI Op straat pa trouilleren een gendarme en twee zwaargewapende legionnairs van het Franse Vreemdelingenlegioen. Op het terras probeert een indiaan aan een Belgische dokter van Artsen Zonder Grenzen een pijl en boog te slijten. Een tafeltje verder worden twee van Bruns- wijks Jungle Commando's langzaam dronken van slechte whisky. Boven, in een van de afgebladderde hotelkamers, zit een Britse huurling te doe-het-zelven aan een heuse bazooka. Hotel Le Toucan in het stadje Saint Laurent du Maroni in Frans-Guyana, is een van de krankzinnigste hotels ter wereld. Voor het Franse Deuxieme Bureau, een geheime dienst, is Le Toucan de plaats om op de hoogte te blijven van de oor logshandelingen in het aan grenzende Oost-Suriname. Voor Amerikaanse antropolo gen is dit halfvergane hotel het paradijs, waar zij na een maandenlang verblijf in de jungle tussen bosnegers en in dianen eindelijk weer een douche kunnen nemen en een gekoelde „punch planteur" kunnen drinken, de befaamde Franse rumcocktail, die in deze hitte na twee of drie gla zen meestal genadeloos toe slaat. Vorige week is Antoon van Koppen hier gearriveerd, een Nederlandse journalist/filmer die in verband met zijn lange afwezigheid reeds dood werd gewaand. In opdracht van, notabene, de Evangelische Omroep volgt hij de vier Brit se huurlingen en hun Amster damse ronselaar George Ba ker al tijdenlang op de voet. PARAMARIBO In de omgeving van Brownsweg, circa zeventig kilometer ten zuiden van Paramari bo, is de afgelopen twee dagen een aantal huurlin gen gesignaleerd. Dit heeft het Surinaamse persbu reau SNA gisteren gemeld. Brownsweg ligt vlak bij de Afobakka-stuwdam, waar vrijwel alle stroom voor Paramaribo wordt opge wekt. Het Surinaamse le ger is „in onmiddellijke staat van paraatheid ge bracht", aldus het persbu reau. Speculaties over huurlingen in Suriname zijn er volop, maar tot dusver lijkt het om slechts vier Britten te gaan. Tocht Van Koppen heeft een op- Hier verstopten de huurlin gen zich in Le Toucan en de den ze zich voor als missiona rissen, die nodig in de rich ting van Stoelmanseiland merkelijke tocht achter de moesten het hoofdkwartier rug, vertelt hij. Via Marokko, van Ronnie Brunswijk. Rio de Janeiro en Belem reis de hij vervolgens samen met de huurlingen met Toen ze na dagen wachten uiteindelijk door het Jungle Commando in een korjaal een auto door de modder van werden meegenomen, reisde Brazilië en toen dagenlang Van Koppen weer mee. Hij over de Amazone met een wrakke en tenslotte zinkende veerboot. Van Koppen kreeg slaande ruzie met koffieshophouder- trok met het Jungle Com mando het strijdgebied in Oost-Suriname in en werd bij terugkomst op Stoelmansei land min of meer gegijzeld /ronselaar Baker, maar huur- door de huurlingen, die daar de toch samen met hem waren achtergebleven. vliegtuigje om het illustere George Baker, die inmiddels gezelschap naar een klein weer naar Nederland was vliegveldje in het zuiden van vertrokken, had de huurlin- Frans-Guyana te vliegen, aan gen voor vertrek verteld dat de Braziliaanse grens. Van- Van Koppen ze een aanzien- daar vlogen ze naar Kourou lijk bedrag in dollars zou be- om tenslotte met een auto in talen. De journalist zou im- Saint Laurent te arriveren, mers flink rijk worden van zijn reportage, meenden Ba ker en de huurlingen, en daar wilden ze wel een graantje van meepikken. Van Koppen belandde op Stoelmanseiland in een cel, werd beroofd van al zijn geld, kreeg een pistool tegen het hoofd gedrukt, maar kwam tenslotte door tussenkomst van Brunswijk weer vrij. Hij moest, vertelt hij, echter wel van de huurlingen zijn video banden en camera's inleveren en zit nu, onder bewaking van een van de huurlingen, weer in Le Toucan. Hij krijgt in Saint Laurent en kele dagen de tijd om wat geld te versieren, tegen inle vering waarvan hij op Stoel manseiland zijn spullen hoopt terug te krijgen. Nederland staat dus nog een boeiende tv-reportage te wachten. Zenuwachtig De Britse huurling Carl Finch, bijgenaamd „Panzer", nam zijn intrek in Le Toucan om eigenhandig de voor Brunswijk broodnodige zware wapens in elkaar te fabrie ken. Om de Franse gendar merie te misleiden verhuisde hij om de paar dagen naar een andere kamer. Finch is een zenuwachtig type; hij heeft trillende handen en slikt elke dag een flinke dosis valium. De Belgische arts Mario Goet- hals, die enige tijd een hotel kamer naast Finch bewoonde, kreeg al gauw de kriebels van hem. Als de huurling zich verveelde en dat gebeurde vaak; hij durfde de straat niet op uit angst opgepakt te wor den doodde hij de tijd met het laden het herladen van zijn Beretta-pistool. Dat ge klik was kamersver te horen en werkte Mario (en de ande re hotelgasten) danig op de zenuwen. In de goedkoopste kamer van het hotel dertien gulden per nacht verblijft ook een Nederlandse ex-notarisklerk, die Nederland voor gezien hield en als avonturier annex freelance-fotograaf naar het Oost-Surinaamse front wilde. Hij kreeg onenigheid op Stoelmanseiland, werd van het eiland afgeschopt, reisde naar de andere guerillabasis Langatabbetje, kreeg ook daar ruzie (waarbij al zijn volge schoten films werden afge pakt) en werd op een koijaal naar Saint Laurens gezet. Nu zit hij in Le Toucan te wachten op een nieuwe kans „naar boven" te gaan, hetgeen in het spraakgebruik hier stroomopwaarts betekent, richting Langatabbetje. Hij wil zijn films terug. De man heeft pas een retourvlucht Nederland in november, dus hij heeft nog even tijd. Geheim agenten De twee Franse agenten van het Deuxieme Bureau, die een kamer in het hotel hebben ge boekt, pappen aan met ieder een van wie zij het vermoe den hebben dat zij onlangs bij Brunswijk zijn geweest. Hoe is het daar, hoeveel mannen heeft hij, wat is zijn bewape ning? De geheim-agenten worden danig in de maling genomen. Drie commando's, die net van Stoelmanseiland zijn komen varen, hangen wilde verhalen op over pas aangekomen mor tieren en bazooka's. Ze ver zwijgen echter dat die dingen enkele dagen eerder bij de eerste schoten al uit elkaar zijn geploft. De sfeer wordt, na het aanbie den van enkele glazen rum, een stuk amicaler. Een van de mannen van Brunswijk klapt uit de school. Hij vertelt de geheim-agenten over de speedboot bij Stoelijres land, waar Brunswijf probeerde de Tapanaf te varen, een rivier vc., en stroomversnelling#61 dure buitenboordmotoi na vijf kilometer in menten. Brunswijk mc rugroeien. Dat was goed voor zijn imago, terras luistert mee smakelijk. Een Franse soldaat aan. Hij heeft een weel ziekenhuis gelegen v< zware malaria-aanval, is niet de enige. Hetl kamp dat de Fransen I ingericht aan de oever Marowijne, recht te| Brunswijks basis Lang tje, is twee weken langl ontruimd geweest, vei Alle soldaten hadden Gekkenhuis Als de avond valt wo| Toucan net een gekkt/I£ Een aantal Franse legi<py< strijkt er neer. De Trj mond niet houden en i stikkend van de lach, j mislukking van de mort De legionnairs gaan er jj op in en dienen de l -commando deskundig advies. Carl Finch glL bar in en luistert aand"6, toe. Een Amerikaanse |af man, Vietnam-veteraape hij zegt, bemoeit zich o^eJ de nogal technische dis0B Hij biedt eventueel assi) aan. Een nieuw stel neemt op het terras. Flink gel Britten, „op vakantie", (ra,/ formeren naar Bruns' raken, zonder het te aan de praat met de van het Deuxieme Diep in de nacht breeffö vechtpartij uit. De dl legionnairs slaan de beschonken Britten in De plaatselijke prostitu de hoteleigenaar Robeij^' gen ook klappen. De gendarmes arrivereij ten even met het Dei Bureau en nemen de mee. De volgende worden ze Frans-Guyai gezet. Robert is die toch nog in staat om hi bijt te serveren. Hij mank en zit onder dej ters. Maar hij lacht volt zaken in Le Toucan zijlij t nooit zo goed gegaan, dj*J ste tijd. L jet. WASHINGTON De voorzitter van de Zuida- frikaanse blanke Broeder bond, Pieter Delange is voor een multiraciale dia loog. Hij zei in een inter view voorstander te zijn van bijeenkomsten met het verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC) om te proberen een oplos sing te vinden voor de cri sis in Zuid-Afrika. Delan ge zelf had al met enkele vooraanstaande ANC-le- den gesproken toen hij vorig jaar een bezoek aan New York bracht. Hij wist niet of hij alle andere le den van de Broederbond achter zijn ideeën kon krijgen. De Broederbond is een geslo ten blanke organisatie die gro te invloed uitoefent op de na tionale politiek. Zij is een fer vent voorstander van de apartheid, zeer chauvenistisch en waakzaam op alles ën ie dereen die zou kunnen knagen aan de typische Boerencultuur en -waarden. Voorzitter De- lange zei dat hij onlangs een ontmoeting had georganiseerd tussen dertig blanke Zuidafri- kaanse studenten en dertig jonge radicalen uit Soweto, de zwarte stad bij Jonhannesburg. „Het eerste dat zij van elkaar ontdekten, is dat zij mensen waren", aldus DeLange. De voorzitter, voormalige rector magnificus, wil de dialoog be vorderen om te voorkomen dat extremisten de macht overnemen. Overigens' bena drukt Delange dat een dialoog niet hetzelfde is als onderhan delingen tussen ANC en Pre toria. Ik ben niet voor onder- Botha zingt hoogste lied JOHANNESBURG Presi dent Botha heeft in het kader van de komende parlements verkiezingen een grammo foonplaatje gemaakt. Binnen kort worden 400.000 exempla ren met een aanmoedigende tekst van Botha op de markt gebracht. Het liedje „Waarom u op de Nasionale Party moet stemmen", duurt drie minuten en bevat een verkiezingsbood- schap in het Engels en het Afrikaans. „Om vrede te be reiken moeten wij de macht delen. Maar zonder capitula tie", aldus de tekst. FLIP handelingen zolang het ANC verlangt dat de macht aan haar wordt overgedragen en zolang zij gewelddadige mid delen gebruikt om dat doel te bereiken. Nederland heeft in het afgelo pen jaar, volgens voorlopige cijfers die de EG-commissie maandag in Brussel bekend heeft gemaakt, anderhalf mil joen ton steenkool uit Zuid- Afrika geïmporteerd. Op de totale Nederlandse steenkool- invoer van ruim twaalf mil joen ton was dat niet zoveel, maar het vormde wel een stij ging met 68,2 procent vergele ken met die van het jaar daar voor. De totale import van alle twaalf EG-landen van steen kool uit Zuid-Afrika daalde vorig jaar met 15 procent. (ADVERTENTIE) Voor 7 spaarkaarten met BP Premie-punten deze "big shopper" gratis. Winkelwaarde f 25,90. Een reuzentas van maf." liefst 25 X 50 X 50 cm, daar gaat heel wat in. 5 U draagt hem aan twee stevige stokken, zodat-ie P goed in model blijft y De tas is gemaakt vank nylon/canvas; ijzersterk efi waterafstotend. P Ga dus tanken bij BP en pak de premiepunten mee. BP Prerme-pompent? herkent u aan het spandoek.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4