Belasting gaat pmlaag, als lonen gematigd worden' Armoede ambtenaren met laag salaris IIEUWi UBBERS FLUIT RUDING TERUG: Inschri jfplicht arbeidsbureau blijft tot 60 jaar Lubbers erkent wel dat hij vorig jaar heeft gezegd dat hij blij zou zijn als hij twee maal een kabinet zou mo gen leiden. „Men dacht toen: Lubbers wil niet lan ger. Dat is niet juist. Ik zie nog allemachtig veel wat ik de komende jaren in Ne derland wil doen. Ik ben er nog helemaal niet uit wan neer ik op zal houden „Het zal er ook vanaf han ding gen hoe het gaat in het CDA. Loopt het allemaal goed: is er nieuw bloed no dig? Of juist niet? Nee, er staat nog geen opvolger klaar. Jan de Koning draait nog volop mee maar wil nu echt geen premier meer worden. Dat wilde hij in 1982 al niet, toen ik hem als I VANDAAGi I INHFT minister van sociale zaken wilde hebben. Daar had hij toen niet echt zin in en zijn vrouw vond het evenmin een goed idee. Toen zei ik: Er is ook nog een alterna tief... je zag ze allebei opkla ren... jij wordt premier en ik ga naar „Soza". Daar schrokken ze zo van dat Jan maar voor mijn eerste aanbod koos. Jan en Molly de Koning zijn beiden prachtmensen". Is minister Brinkman van WVC nog in beeld als op volger of is diens imago in middels te veel geschon den? Lubbers: „Het politie ke leven is net een wip- wap. Als je beneden zit, ga je ook weer een keer naar boven. En laten we niet vergeten dat El co op een ui termate lastig departement zit". t d Lu uite shei. N HAAG Heel Ne- anPafland weet inmiddels premier Lubbers wedefcr ziekte geveld is ge- ingefcst. Het aanzien van nu 47-jarige Rotter- aren^mer is door de jaren n zo groot geworden ook een lichte onge- terw dheid van hem als wer iws wordt be leid ouwd. En nu Lubbers jrdoor een belangrijk nerdebat moest mis let berichtten de media strei s dagelijks over zijn tand. Een eer die rgaans alleen de ko- gin te beurt valt. :htei r het fijne van de zaak ïn te d toch niet helemaal dui- jk. Wat had de premier wei 'recies? „Maandag was ik helemaal lekker. Maar idi Joch maar aan het werk o tan. Last van diarree, weri ^ien overgehouden aan bezoek aan India. Dins- kwam er een keelontste- vooibij en besloot ik toch r een arts te raadplegen. constateerde een behoor- LStisce koorts en wilde me on- dellijk in bed hebben, zei ik: nou, dan ga ik I liggen. Het is uiteinde een woonhuis. Ik toch al, vanwege het be- 1van de minister-presi- van Thailand". r" is het Catshuis, de itswoning van de Neder- dse premier. Dat moet ter niet al te letterlijk opgevat. Lubbers lint nog altijd gewoon in eigen huis in Rotterdam benut het landgoed van I ob Cats, dat schuin tegen- 0 ir het Omniversum en het Bgs Museon is gelegen, al- voor speciale gelegen he- 1 8 gu. Het ontvangen van bui- landse hoogwaardigheids- Jeders is er één van. Zo int het dat de premier ons eens niet in „Het Toren- ontvangt, zijn werkka- aan het Binnenhof, maar f "sniken met fraai antiek ge el ubileerde zitkamer van Catshuis. We kijken uit ir een reusachtig gazon en reau hoe een statig voortstap- orde iden zijde Mede daardoor lijkt Ruud Lubbers zich alweer aardig het ven tie te voelen. Als zijn vrouw Ria hem na een uur komt vragen of hij niet een middagslaapje zal gaan doen, weigert hij beslist. „Nee, ik ga liever straks met een war me jas wat wandelen". Tegen ons zegt hij: „Kijk, dat is mijn persoonlijk parlement. Zo word ik thuis gecontroleerd". Alles bij elkaar is het eigen lijk alleen aan de kom ver sterkende bouillon, die tij dens het gesprek wordt opge lepeld, te merken dat de pre mier wellicht nog niet hele maal de oude is. Niet geluisterd De tomeloze werkdrift van Ruud Lubbers kennende, ui ten we de veronderstelling dat zijn ziekte hem er niet van heeft weerhouden het kamerdebat - via de kabel omroep - van minuut tot mi nuut te volgen. Helemaal fout. „Dat vond ik volstrekt zinloos. Maandag had ik een gesprek gehad met de frac tieleiders De Vries en Voor hoeve en dinsdag met de mi nisters Ruding en De Korte. Dat moest het maar zijn. Ik ben wel een doe-mens maar ik ben niet bemoeizuchtig aangelegd. Als je iets niet zelf kunt doen, moet je het ook echt kunnen overlaten. Nee hoor, ik heb veel geslapen en nieuwe krachten opgedaan". Dat wil overigens niet zeggen dat Lubbers nu onkundig is is van het verloop van het debat. De Rijksvoorlichtings dienst heeft hem inmiddels precies op de hoogte gebracht van hetgeen er gebeurd is. De premier is tevreden over de „rustige" sfeer van het de bat. Hij. constateert dat zijn partijgenoot, CDA-voorman Bert de Vries, goed kan op schieten met Joris Voorhoe ve, de nieuwe fractieleider van de VVD. „Er was geen scherpslijperij tussen die twee", zegt Lubbers. Die op merking kan overigens al leen goed worden verstaan als men weet dat Ed Nijpels, de vorige VVD-leider, soms vechtend met De Vries over straat rolde. Nijpels leek er neren. Lubbers wil daar liever niet meer over praten. „We moe ten niet alles blijven herha len". Nee, de premier legt liever het accent op de be scheiden opstelling van de opvolger van Nijpels. „Ik no teer met dankbaarheid dat de VVD haar verzoek om las tenverlaging niet belegd heeft met exacte cijfers. Voorhoeve heeft niet gezegd: de belastingen moeten met zoveel omlaag in 1987. Dat vind ik heel verstandig. Het ging nu alleen om de intentie van het kabinet. Zou het wel of niet bereid zijn tot lasten verlichting? Welnu, het ant woord daarop is positief en de precieze invulling van het bedrag komt later wel". Slag om de arm Is dat nu wel zo? Minister Ruding heeft toch heel dui delijk een slag om de arm ge houden. Hij zei dat hij eerst wilde weten of de belasting meevaller over 1986 van blij vende aard is. Pas daarna kan wat hem betreft de be lasting omlaag. Maar die ver laging wil hij alleen toestaan als het bedrijfsleven bereid is tot loonmatiging. Lukt dat, dan komt er echter minder belasting binnen. En dus staat toch nu eigenlijk al vast dat Ruding straks zal zeggen: nee, bij nader inzien is er toch geen ruimte voor lasten verlichting. Lubbers glimlacht. „In enge re zin en op korte termijn is die redenering juist. Loonma tiging op zich is niet goed voor de schatkist. Maar toch denk ik dat een lastenver lichting volgend jaar, in ruil voor loonmatiging, verant woord is. Immers, met het te rugdringen van het financie ringstekort hebben we tot nu toe veel succes gehad. In 1982 geloofde vrijwel niemand dat we de doelstelling van 1986 zouden halen. Toch hebben we het gehaald en er is niets wat er nu op wijst dat we een verdere verlaging niet zou den halen. We kunnen ons derhalve wel enig risico per mitteren". „Nou, dan komt dus die uit eenzetting van Ruding. Maar dat verhaal van hem over structureel en incidenteel was niet de eigenlijke reden dat hij een slag om de arm hield. Hij wilde zijn kruit ge woon nog even droog hou den, tot het voorjaarsoverleg met werkgevers en werkne mers en tot er over enkele maanden meer inzicht is in de ontwikkeling van de rijks uitgaven en de economie in het algemeen. Zelfs als Ru- ding perfect had geweten welk deel van die belasting meevaller blijvend en welk deel incidenteel is, had hij zich nog niet vastgelegd. Hij wil eerst praten met werkge vers en werknemers, om te zien of ook zij bereid zijn op centraal niveau afspraken te maken, en hij wilde tijd ko pen". Voorjaarsoverleg Het pessimisme van met name FNV en VNO over het voorjaarsoverleg is dus mis plaatst? Lubbers: „Ja, natuur lijk. Er is geen enkele reden om dat gesprek bijvoorbaat als mislukt te beschouwen. Alleen zullen werkgevers en werknemers zich wel moeten realiseren dat ook zijzelf hun steentje zullen moeten bijdra gen aan de bestrijding van de werkloosheid. Het voorjaar soverleg is geen restaurant waar de sociale partners aan de ober, de regering dus, kunnen vragen: wat staat er op de menukaart? Die indruk wordt nu weieens gewekt. Werkgevers en werknemers hebben hun eigen plichten als het gaat om de groei van onze economie. Ze hebben natuurlijk wel het recht te informeren wat wij als rege ring denken te gaan doen. Behoud van koopkracht is immers een belangrijke zaak. Welnu, ons antwoord zal zijn: wij gaan - bij de bereidheid tot echte loonmatiging - de belastingen wat verlagen". Lubbers meent voorts dat werkgevers en werknemers nu het economische klimaat weer „wat guurder" is ge worden, een heel andere toon aanslaan dan vorig najaar, toen het centrale overleg op niets uitliep. „Nu hoor ik Pont (FNV-voorzitter) zeg gen dat hij geschrokken is van de cijfers over de econo- Lubbers: „Je kunt niet altijd winnen, maar een forse achteruitgang zou ons een mentale opdof fer bezorgen". Foto: CEES VERKERK mie. En ik hoor Van Lede (VNO-voorzitter) zeggen dat bepaalde zaken niet bijvoor- baat onbespreekbaar zijn. Dat klinkt heel wat anders dan in het najaar; toen dacht men dat het eigenlijk allemaal wel weer vanzelf ging". Verkiezingen We komen er uiteraard niet onder uit. Morgen ziin er sta tenverkiezingen. wat ge beurt er als CDA en VVD hun meerderheid verliezen in de Eerste Kamer, die im mers (in juni) door de nieuwe staten worden gekozen? De minister-president: „Het zal het regeren zeker bemoeilij ken. Maar als het gebeurt, kan ik er niets aan doen. Het zou wel een ernstig nadeel zijn voor CDA en VVD. Niet alleen vanwege de gevolgen voor de Eerste Kamer maar ook vanwege de verkiezings nederlaag zelf. Stel dat we in de senaat terugzakken van 43 naar 36 a 39 zetels, dan bete kent dat een achteruitgang van tenminste tien procent voor onze partijen. Dat moe ten we niet hebben. Je kunt niet altijd winnen, maar zo'n uitslag zou ons een mentale opdoffer bezorgen". Het lijkt wel of Lubbers met evenveel liefde spreekt over zijn eigen CDA als over de VVD. Hoe is de relatie tussen de coalitiepartners sinds de liberalen Ed Nijpels hebben vervangen door Joris Voor hoeve? Lubbers: „Ik wil eerst iets anders zeggen. Dit jaar is heel belangrijk voor het ka binet. We zijn nu druk bezig planten te zaaien die in de volgende drie jaar moeten opkomen. Ik prijs me daarom gelukkig dat de verhouding met de VVD weer goed is. Mijn indruk is dat Joris Voorhoeve het als fractie voorzitter prima doet. Hij heeft het vertrouwen van zijn hele fractie. Ik heb nu niets gelezen over VVD'ers die hun fractieleider in de wandelgangen afvielen. Dat las je vroeger om de haver klap". „Ik vind het ook goed dat Voorhoeve heel realistisch is ten aanzien van de verkie zingen. Hij rekent op 12 a 13 zetels in de Eerste Kamer, een verlies van 4 5 dus. Jo ris gaat dus niet meer uit van die incidentele overwinning van vijf jaar geleden. Hij vindt het belangrijker dat de VVD weer een goede struc tuur krijgt, met een duidelijk liberaal profiel. Ik denk dat hem dat zal lukken en dat de De Korte Het is almaar Voorhoeve wat de klok slaat. We horen niets over vice-premier Rudolf de Korte. Heeft die afgedaan na zijn „faux pas" in de zaak-Hi- rohito en de daarop volgende afstraffing door de premier in de Tweede Kamer? Lub bers meent dat hij toen echt niet anders kon. „Het was niet persoonlijk bedoeld. De Korte trad buiten zijn porte feuille. Bovendien, als het gaat om de koningin, heb ik bijzondere verantwoordelijk heden. Maar laten we geen oude koeien uit de sloot ha len. Zoals gezegd draait Joris Voorhoeve nu als fractie voorzitter voortreffelijk en Rudolf de Korte evenzo als minister. Dat betekent dat Joris zich profileert als VVD- kopstuk en Rudolf als minis ter en soms, zoals de afgelo pen week, als vice-premier. Ik geloof dat daarmee de verhoudingen in de coalitie en de onderlinge taakverde ling in de VVD zich nu heel goed ontwikkelen". Ware stormloop op test met haargroeimiddel ROTTERDAM Er hebben de afgelopen dagen zoveel ka lende mannen naar het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam gebeld om zich op te geven voor een proef met een haar groeimiddel, dat de telefoon centrale van het ziekenhuis overbelast raakte. Ondanks de mededeling dat drie weken lang op werkdagen speciale te lefoonlijnen beschikbaar zijn, Drobeerden velen al het afge- open weekeinde contact op te nemen. Het Academisch Zie kenhuis Rotterdam wil een middel van geneesmiddelenfa brikant Upjohn in Ede testen op kalende mannen tussen de 18 en 49 jaar. De proefkonij nen moeten van nature een donkere haardos hebben, goed gezond zijn en hun kaalheid moet nog in het beginstadium verkeren. Ziekteverzuim blijft gelijk DEN HAAG Het ziektever zuimpercentage is vorig jaar met 6,9 gelijk gebleven aan dat in 1985. Na een tamelijk hoog verzuim in het eerste kwartaal vorig iaar door een griepepide mie daalde het percentage in de latere kwartalen, aldus het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Tot het eind van de jaren ze ventig is het ziekteverzuim steeds gestegen. Daarna trad er een daling op die vorig jaar doorzette in de verzuimcijfers van de latere kwartalen. De gemiddelde verzuimduur daal de tot 14,2 dagen (15,5 in 1985) bij de mannen en tot 11,7 da gen (12,4 in 1985) bij de vrou wen. Vijf man gepakt wegens fraude en brandstichting ZWOLLE De politie heeft vijf arrestaties verricht in ver band met de brand die op 1 november vorig jaar in Zwolle een depot met textiel ver woestte. Deze brand blijkt te zijn aangestoken om verzeke ringsgelden te innen; het ging om een bedrag van twee en een kwart miljoen gulden. De verdachten, afkomstig uit Zwolle, Ermelo, Harderwijk, Almere en Bielefeld (West- Duitsland), worden beschul digd van brandstichting, ver zekeringsfraude en het ont trekken van goederen aan een faillissement. De politie ver wacht in deze zaak nog meer aanhoudingen. Ook zijn er aanwijzingen dat de verdach ten bij nog meer fraudegeval len zijn betrokken. Minister Smit Kroes wil maximum snelheid verhogen DEN HAAG Minister Smit- Kroes van Verkeer en Water staat wil de maximumsnelheid op snelwegen buiten de Rand stad optrekken tot 120 kilome ter per uur. Binnen de Rand stad zou de maximumsnelheid op gevaarlijke stukken 100 ki lometer per uur moeten blij ven. Dit staat in het concept- meerjarenplan verkeersveilig heid dat de minister volgende maand aan de Kamer aan biedt. Smit-Kroes stelt in het plan verder voor meer dan voorheen te controleren of de weggebruikers zich wel aan de maximumsnelheid houden, of ze hun autogordels wel om hebben en of ze geen alcohol hebben gebruikt. Andere pun ten uit het voorstel zijn onder meer de invoering van een voorlopig rijbewijs voor de jeugd en nieuwe voorlichtings campagnes voor risicogroepen in het verkeer. Wo|itein hoeft boete te betalen en Ringen Piet Open- kapitein van de sleep- Fighter, hoeft een boete weehonderd gulden niet Do ta'en' olgens de direk- 'an de rijksbelastingen in ngen is de kapitein, die »ie ilang betrokken was bij °P reddingswerk rond het schip Herald of Free En- |ORG1 se, door ambtenaren van t Min ,uane te formeel behan- Zij slingerden hem op de mdat hij bij terugkeer in ngen verzuimde zijn aan te melden voor in- ng. Overigens is de ber- van het rampschip sinds morgen stilgelegd in ver met het slechte weer. Tak verwacht niettemin klus voor het einde van maand is geklaard. Veertig illegale wapenhandelaars aangehouden VOLLENHOVE Na een on- derzoek van ruim drie maan den heeft een opsporingsteam van de rijkspolitie Brederwie- de/IJsselham in samenwer king met enkele andere poli tiekorpsen uit de regio veertig personen aangehouden wegens illegale wapenhandel en vuur wapenbezit. Er werden 43 wa- Cens en 4000 stuks munitie in eslag genomen. De aangehou den personen, in leeftijd varië rend van 24 tot 64 jaar, ge bruikten de wapens onder meer voor de stroperij. De wa pens zijn afkomstig uit Belgie, Frankrijk en West-Duitsland. DEN HAAG De bezui nigingen op de ambtena rensalarissen in de perio de 1980-1986 hebben ge leid tot armoede binnen de groep ambtenaren met de laagste salarissen. Deze ambtenaren, die maxi maal 36.000 gulden ver dienen, kunnen de harde klappen van de bezuini gingen niet meer aan. Het water is hen langzamer hand tot de lippen geste gen. Deze noodkreet hebben PTT- ambtenaren in het postdistrict 's-Gravenhage, en lid van de vakbond AbvaKabo, neerge legd in een zwartboek, dat vanmiddag op het Haagse Bin nenhof is overhandigd aan de leden van de Vaste Kamer commissie van Binnenlandse Zaken. Dit tijdstip is mede ge kozen, omdat minister De Ko ning en de vakcentrales mor gen gaan onderhandelen over de arbeidsvoorwaarden voor 1987. In het zwartboek wordt ervoor gepleit nu maar eens begrip te tonen voor ambtenaren in de laagste loonschalen. Van mi nister De Koning van Binnen landse Zaken wordt als werk gever van deze groep rijks ambtenaren verwacht dat hij vecht voor goede arbeidsvoor waarden voor zijn personeel. Op vele fronten hebben de ambtenaren moeten inleveren, zo is in het zwartboek te lezen. Dat geldt voor het vakantie geld dat afwijkt van dat in het bedrijfsleven, het niet-uitbeta- len van prijscompensatie, een arbeidstijdverkorting die heeft geleid tot minder banen in plaats van meer en het ver plicht gebruik maken van een particuliere ziektekostenverze kering, die verre van eerlijk en rechtvaardig is. Door het voortdurend, korten op salarissen, een toenemende werkdruk en het uitblijven van maatregelen zijn er tal van sociale problemen voor de medewerkers en hun gezin ontstaan, zo wordt gesigna leerd in het zwartboek. Het ziekteverzuim loopt op bij de Post. Schuldsanering en sala risvoorschotten komen meer voor dan ooit. „Steeds meer werknemers moeten noodge dwongen grijpen naar kalme rende, slaap- en bloeddrukver- lagende middelen", staat er te lezen. „Aan de oorzaak ervan wordt vrijwel niets gedaan, men blijft steeds weer nieuwe maatregelen nemen die de werkdruk verhogen, zoals het inhalen van min-uren buiten de normale werktijd of op de vrije zaterdag, bestelwijken worden vergroot; vaste werk tijden worden losgelaten; nachtdiensten worden nog on aantrekkelijker gemaakt dan zij al zijn door de mensen nog later op te laten komen en evenredig langer te laten wer ken. Ook worden er steeds meer individuele controles op snelheid gehouden". Vooral de oudere werknemers blijken daardoor in de proble men te komen, zo wordt ge constateerd. „Voeg dat bij de salarismaatregelen, de span ningen rondom privatisering van de PTT en de onrust on der het personeel zal te begrij pen zijn Reactiè Directeur Den Boer van het postdistrict Den Haag liet in een reactie weten dat er over alle in het zwartboek genoem de zaken afspraken zijn ge maakt met de dienstcommis sies (ondernemingsraden). Volgens hem hebben de Abva- Kabo-leden alleen een beeld willen geven van de geluiden die zij vanuit de basis opvan gen en zou er geen sprake zijn van conflicten tussen het post district Den Haag en de vak bonden. KNOLLEN HcmiK? cooler i&ucaJlK AL VeA* ZOETERMEER De in schrijfplicht bij het Ge westelijk Arbeidsbureau (GAB) moet tot het 60e jaar van kracht blijven. Dit stelt de Sociale Verze keringsraad (SVR) in een voorlopig advies dat ko mende donderdag bespro ken wordt. Werknemers houden van af 60-jarige leeftijd in het nieuwe stelsel van sociale zekerheid nog recht op een van het loon afgeleide uitkering tot 65 jaar en vallen niet terug op mini mumniveau. Aanvullin gen vanuit het bedrijfs leven zijn in het nieuwe stelsel peperduur gewor den. De SVR raadt minister De Graaf (sociale zaken en werk gelegenheid) verder aan ont heffing van de inschrijfplicht los te koppelen van het ont- slagvergunningenbeleid. Werknemers voor wie een ontslagvergunning is afgege ven worden tegenwoordig nog automatisch bij het gewestelijk arbeidsbureau ingeschreven als werkzoekende; de Raad is het met die koppeling niet eens. De Raad waarin werkge vers, werknemers en kroonle- den heeft bij dé invoering van het nieuwe stelsel de be voegdheid regels te stellen op dit gebied. De laatste tijd blij ken zich echter steeds meer ontslaggevallen voor te doen waarbij werkgevers aangeven de leeftijdsgrens voor collec tief ontslag en dus ook de inschrijfplicht bij het arbeids bureau te willen terugbren gen tot 55 jaar. Dit was voor het ministerie aanleiding om bij de Raad te signaleren dat de leeftijdsgrens van 60 jaar niet aansluit op de ontwikke lingen op de arbeidsmarkt. In bepaalde situaties en onder strikte voorwaarden is de Raad bereid ontheffing van de inschrijfplicht te verlenen voor 55-jarigen en ouder. Het gaat daarbij om al bij het Ar beidsbureau aangemelde en reeds lopende ontslagkwesties.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3