Zwijgen zal moeilijk zijn voor paus in Chili r 'nlAphe EEN TRAGISCHE LIEFDESGESCHIEDENIS IN DE PROVINCIE. kerk wereld KERKEN AFGEBRAND BU GODSDIENSTRELLEN NIGERIA beroepingen Ook LIO en Daly in hoger beroep Seidóc1 Lubbers' optimisme >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ficidócSotrtmit DINSDAG 17 MAART 1987 PAGI1 Nieuwe Testament taboe in bijbelles op Israëlische staatsscholen TEL AVIV De Israëlische regering heeft de bestudering van het Nieuwe Testament tijdens de bijbellessen in staatsscholen verboden. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs verklaarde dat het verbod het gevolg is van een klacht tegen een kibboets waar gelijktijdig het Oude en Nieuwe Testament werden onderwezbn. „Wij hebben één heilig boek en dat is het Oude Testament", aldus Cohen. Hij zei dat scholen het Nieuwe Testament wel mogen blijven behandelen, maar dan niet als onderdeel van de bijbelstudie. Nog deze maand encycliek over Maria VATICAANSTAD De zesde encycliek van paus Johannes Paulus II, waarin de Maria centraal staat, zal waarschijnlijk nog deze maand worden gepubliceerd. In kerkelijke kringen in Vaticaanstad werd gezegd dat de encycliek, met als beginwoor den Mater Redemptoris (Moeder van de Verlosser), vrijwel klaar is. De paus zal de encycliek waarschijnlijk op 25 maart (Maria Boodschap) ondertekenen. De brief is een bijdrage aan het Mariajaar dat met Pinksteren begint en tot 15 augustus 1988 zal duren. De vorige encyclieken van paus Johannes Pau lus II waren Redemptor hominis (1979), Dives in misericordia (1980), Laborem exercens (1981), Slavorum apostoli (1985) en Dominum et vivificantem (1986). Veel mensen denken bij het horen van een echo dat de klank oorspronkelijk van hen afkomt. Ernest Hemingway ROME De paus op be zoek bij de dictator. De reis van Johannes Paulus II volgende maand naar het Chili van generaal Pinochet wordt een van de moeilijkste die de paus tot nu toe gemaakt heeft. Het Vaticaan is er altijd op uit het pastorale karakter van de pausreizen te onder strepen, maar in dit geval lijkt het vrijwel onmogelijk de politiek helemaal buiten spel te laten. Daarvoor heb ben de Chileense bisschoppen de afgelopen dagen te na drukkelijk front gemaakt te gen Pinochet. Zozeer zelfs dat de dictator officieel bij het Vaticaan geprotesteerd heeft. De paus bevindt zich in een moeilijk parket. De oppositie en daartoe behoort ook het grootste deel van het episco paat in Chili verwacht dat hij stelling neemt tegen de dictatuur. Talrijke tegenstan ders van de generaal gaan er op zijn minst van uit dat Jo hannes Paulus alles zal nala ten wat opgevat zou kunnen worden als steun aan de ge neraal. Dat zal echter moei lijk zijn met een programma waarin drie ontmoetingen van de paus met Pinochet zijn opgenomen. Hoewel ze nauwelijks verder reiken dan het strikt voorgeschreven ce remonieel, blijven het toch ontmoetingen tussen de paus en een generaal die 14 jaar geleden de laatste democra tisch gekozen president Sal vador Allende doodde en sindsdien een schrikbewind voert. Ook wanneer de paus zich in het openbaar vol strekt afzijdig houdt van de Chileense politieke werke lijkheid, zullen de foto's in de kranten en de televisiebeel den van Pinochet met Johan nes Paulus II een steun in de rug zijn van de dictator. Hier wreekt zich het ambiva lente karakter van de paus reizen. Het Vaticaan blijft be klemtonen dat het slechts pastorale pelgrimsreizen zijn. De paus beschouwt de wereld als zijn parochie en hij be zoekt zijn gelovigen, meer niet. Zo eenvoudig is het ech ter niet. De paus is immers ook hoofd van de kleinste staat ter wereld, het Vati caan. En als staatshoofd wordt hij ontvangen door de staatshoofden en regerings leiders van de landen waar hij op bezoek is. Met dit we reldlijke aspect van zijn be zoeken heeft de paus geen moeite. In tegendeel. De paus geniet van zijn gesprekken met de groten der aarde. De toespraken die hij voor presi denten en regeringsleiders houdt, zijn vaak de interes santste en belangrijkste van zijn reizen. Maar zijn bezoe ken aan de staatshoofden wekken ook verwachtingen bij het kerkvolk. Juist op grond van zijn hoge morele gezag rekenen de gelovigen vaak op een woord van steun in hun strijd tegen onder drukking. Die consequentie wil de paus echter niet trek ken. Het blijft steeds bij alge mene oproepen de christelij ke waarden, niet uit het oog te verliezen. Wat de paus zijn gesprekspartners binnen de beslotenheid van vier muren ook zegt, naar buiten toe blijft voorzichtigheid de moe der van de Vaticaanse porse leinkast. Toen de paus voor het eerst in Argentinië was, ten tijde van de Falklandoor- log, vermeed hij zorgvuldig om ook maar met een woord over de duizenden mensen te praten die onder het gene- raalsregime spoorloos waren verdwenen. Bisschoppen Rome had gehoopt dat er aan de vooravond van de Zuid- -Amerika-reis niets zou ge beuren in Chili dat het be zoek nog delicater zou maken dan het al is. Maar het zijn juist de Chileense bisschop pen geweest die de spanning verder hebben opgevoerd. Twee weken geleden oefende de Chileense bisschoppencon ferentie kritiek uit op de po litiek van Pinochet. Het meest uitgesproken in zijn kritiek was bisschop Carlos Camus van Linares. Hij noemde het regime van Pi nochet 'immoreel' en hij toonde begrip voor de op standelingen die in septem ber vorig jaar een moordaan slag pleegden op de dictator. Bij de aanslag bleef Pinochet ongedeerd, maar werden vijf leden van zijn escorte ge dood. „De geschiedenis zou de daders wel eens kunnen beschouwen als helden", al dus Camus. De reactie van het regime op de uitlatingen van de bis schop bleef niet uit. Enkele familieleden van Camus wer den door de politie geïntimi deerd en hun huizen door zocht. Camus reageerde ech ter anders dan Pinochet waarschijnlijk verwacht had. Hij gaf links en rechts inter views waarin hij zijn mening nog eens bekrachtigde. „De Heilige Vader", zo zei hij in een van de vraaggesprekken, „heeft in zijn eigen Polen twee verschrikkelijke trage dies meegemaakt: de nazisti sche dictatuur en de commu nistische, twee verschrikke lijke ervaringen. Maar Jo hannes Paulus II heeft nog nooit een katholieke dicta tuur gezien." De pogingen van Pinochet om Camus te isoleren binnen de Chileense bisschoppencon ferentie lukten niet. Welis- Arbeiders in de Chileense hoofdstad Santiago werken aan een opknapbeurt van het plein voor de negentiende-eeuwse ka thedraal die paus Johannes Paulus II volgende maand bij zijn bezoek aan Chili bezoekt. waar zwakten de gezamenlij ke bisschoppen de woorden van Camus wat af, maar de kern ervan bleef overeind. Dat was voor Pinochet aan leiding officieel bij het Vati caan te protesteren tegen 'de inmenging van buiten'. Het protest is tevens bedoeld als een waarschuwing aan het adres van de paus zich in Chili te onthouden van kri tiek op het regime. Het pro test maakt het voor het Vati caan echter alleen maar moeilijker. Zwijgen over de Chileense situatie lijkt nu zwichten voor de druk van Pinochet. Van de andere kant groeit de druk ook. De gezamenlijke Chileense oppositie heeft zich niet voor niets vorige week in Bologna verzameld om over de situatie in het land te spreken. Voor de deur van de paus moest nog eens dui delijk gemaakt worden hoe de vlag erbij hangt in Chili. En in aanwezigheid van Al- lendes weduwe Hortensia on derstreepte premier Bettino Craxi dat de paus zich in Chili duidelijk uit moet spre ken over de dictatuur. Al met al wordt het voor het Vaticaan dit keer uiterst moeilijk vast te houden aan het uitgangspunt dat de paus tijdens zijn pastorale reizen nooit concreet stelling neemt ten opzichte van binnenland se conflicten. Feestbundel voor dr. A.A.A. Terruwe DEURNE Ter gelegenheid van haar 75e verjaardag wordt de zenuwarts me vrouw dr. A.A.A. Terruwe komende zaterdag te Deurne de bundel „Bevestigend sa menleven" aangeboden. Daarin wordt de door haar bepleite bevestigingsleer van uit vele disciplines belicht. Het boek bevat verder een bibliografie van de werken van mevrouw Terruwe. Hoewel de kwaliteiten van Terruwe op het gebied van de psychologie niet gering zijn, heeft zij haar meeste be kendheid gekregen door een ongewild uitvloeisel daarvan: een diepgaand en langdurig conflict met het Vaticaan. Zij werd in 1956 door het toen malige Heilig Officie (de hui dige Congregatie voor de Ge loofsleer) veroordeeld „we gens ontoelaatbare metho den". Mede dankzij de in spanningen van kardinaal Alfrink werd zij in 1965 gere habiliteerd. Zich afvragend hoe zij de medemens in zijn bestaans- nood op wetenschappelijk verantwoorde wijze zou kun nen helpen, heeft mevrouw Terruwe de noden van haar patiënten tot onderwerp van studie gemaakt. De door haar ontwikkelde bevestigingsleer getuigt daarvan. Tot de medewerkers aan de feestbundel behoren de eme ritus-hoogleraar dr. J. Basti- aans uit Leiden, emeritus hoogleraar dr. W. Goddijn, de Canadees Jean Vanier en oud-minister mevrouw M.H.M.F. Gardeniers-Be- rendsen. Paray-le-Monial Het Oostfranse stadje Paray-le-Monial mag zich de laatste jaren verheugen in een toenemende stroom van belangstellenden die daar de evangelisatiebijeenkomsten willen bijwonen. Deze wor den georganiseerd door de gemeenschap Emmanuel. Ook vanuit Nederland is het aantal geïnte resseerden elk jaar groter. De stichting Getuigenis van Gods Liefde in Eindhoven organiseert dit jaar in samenwerking met Emmanuel twee reizen in respectievelijk de eerste en de derde week van augustus. De stichting probeert iedereen die mee wil reizen tegemoet te komen, de kosten zijn daarom laag gehouden. Inlichtingen: Stichting Getuigenis van Gods Liefde, Jan van Hooff- straat 8, postbus 6290, 5600 HG Eindhoven. Tel. 040 - 433.989. LAGOS De Nigeriaanse regering heeft in- de noorde lijke staat Kaduna een avondklok ingesteld om een eind te maken aan rellen tus sen christenen en islamieten in het gebied. Gouverneur kolonel Abuba- kar Umar, een islamiet, be schuldigde zijn geloofsgeno ten ervan de rellen te zijn be gonnen. Officieel zijn elf mensen bij de rellen omgeko men, maar volgens de plaat selijke pers vielen er meer dan honderd doden. Nederlands* Hervormde K*rk Beroepen: te Scherpenzeel, A.van de Meer te Wierden. te Apeldoorn en Het Loo, H.J.Oortgiesen te Nieuw Stadskanaal: te Haastrecht toezegging. G.N.Binnendijk kandi daat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar: W.Groenenboom, Merelhoven 479, 2902 KH Capelle ad IJssel; K.Groe- nendijk, Reiger 21, 3245 TM Som- melsdijk; Dr.L.Koelmans, Jonkers- weegje 2, 4325 ER Renesse; H.E- Wevers, Koninginneweg 10, 2243 HB Wassenaar. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar IJsselstein (Utr), drs.F.Mol te Fijnaart; naar Hoog vliet, drs. D. Deuzeman te Anjum. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Mariënberg, H.J.Sie gers te Leek. Bedankt voor Hooge- veen, Leusden (wijk oost) en Vee- nendaal. H.J.Boiten te Enschede- Nederlandae Protestantenbond Benoemd tot pastoraal medewerk ster te Rhenen, mevrouw A. Kaart- de Jongh te Ede, die deze benoe ming heeft aangenomen. Al sinds de onafhankelijk heid steken geregeld proble men tussen christenen en is lamieten in Nigeria de kop op. De achtereenvolgende re geringen hebben uitgebreide maatregelen getroffen' om te voorkomen dat zij van be vooroordeeldheid zouden worden beschuldigd. Volgens diplomaten zijn de rellen vrijdagavond begon nen in de woonwijk Kafan- chan in Kaduna. Een pastoor zou daar tijdens de dienst in terpretaties van de Koran hebben verkondigd, waarna hij werd onderbroken door een islamitische meisje. Dat meisje werd aangevallen toen zij de pastoor ervan beschul digde de Koran verkeerd uit te leggen. Islamitische omwo nenden kwamen haar te hulp en uiteindelijk zouden er ne gen doden zijn gevallen. De spanningen zouden zijn verhoogd door de radio, die uitgebreid aandacht besteed de aan brandstichtingen in moskeeën. De uitspraken voor de radio van gouver neur Umar zouden de span- De ernstigste godsdienstrel- len hebben zich de afgelopen jaren voorgedaan tussen de islamieten onderling. Bij ge vechten tussen verschillende sektes moeten sinds 1980 honderden doden zijn geval len. In 1984 kwam het in de plaats Yola tot een massa moord waarbij meer dan 1.000 mensen werden gedood. Een afgebrande kerk in de Nigeriaanse staat Kaduna. NIJMEGEN Het LIO (Landelijk interdiscipli nair overleg feminisme en theologie) en de Ame rikaanse feministische theologe Mary Daly gaan in hoger beroep tegen de uitspraak in het kort ge ding, dat zij tegen kardi naal Simonis hadden aangespannen. Dit heeft het LIO in een verkla ring meegedeeld. LIO en Mary Daly waren niet ontvankelijk verklaard door de president van de rechtbank te Utrecht, mr. C.L. baron Van Harinxma thoe Slooten, in diens vonnis geen enkel opzicht represen tatief kan worden geacht" voor de feministische theolo gen, aldus de rechter. De schending van de au teurswet in deze zaak is vol gens het LIO en Mary Daly „exemplarisch voor een veel wezenlijker schending van het cultureel bezit van vrou wen, die werkzaam zijn op vooraanstaande en vernieu wende wetenschappelijke po sities. Het gaat hier uiteinde lijk om discriminatie." Daar om dient dit vraagstuk in een verdere juridische procedure aan de orde te komen. Het is volgens prof. Mulder „niet meteen de bedoeling een hoger beroep te winnen", maar er moet van deze pro cedure een opiniërende wer king uitgaan, zodat dat over van 7 maart. Zij hadden kar- deze zaak op een zo hoog mo- dinaal Simonis gedaagd we- gelijk niveau wordt nage- gens overtreding van de au- dacht en geschreven. De teurswet en discriminatie van vrouwen na zijn artikel over feministische theologie in het blad Communio. Het LIO werd niet ontvanke lijk verklaard omdat het „in verklaren. rechter heeft zich volgens LIO en Mary Daly te licht vaardig van de moeilijke ma terie afgemaakt door beide Koole vertoont film voor DDR-pers BERLIJN Directeur Wim Koole van de IKON heeft giste ren in Oost-Berlijn de film „Consuming hunger" vertoond voor de pers in de DDR. De organisatie was in handen van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR en de Nederland se oecumenische gemeente aldaar. Aanleiding was de dood, vijf jaar geleden, van Koos Koster en zijn televisieteam in El Salvador. Koster werkte van 1963 tot 1968 als vicaris in deze gemeente en werd 17 maart 1982 met nog drie collega's ver moord bij het maken van een documentaire. De film laat aan de hand van concrete voorbeelden zien hoe de honger in de ontwikkelingslanden journalistiek wordt verwerkt in de mas samedia van de westerse wereld. Beledigde priester schiet van kansel op gelovigen ORENSE Don Eladio Blanco Vila, een 47-jarige pastoor in Galicië in het noordwesten van Spanje, voelde zich bij een begrafe- nismis zo beledigd worden door gelovigen dat hij een pistool trok uit zijn soutane en vier schoten op hen af vuurde vanaf de kansel. Don Eladio vond dat de „overledene, een 84-jarige vrouw, geen recht heeft op een volwaardige begrafenis, daar zij niet regelmatig de mis bezocht". „Ik begeleid de rouwstoet dan ook niet naar het kerkhof", deelde hij de 300 aanwezigen vanaf de kansel mee. De hele gemeen te protesteerde. Dit vatte de in het dorp als wapengek be kend staande priester op als een belediging van zijn posi tie als geestelijke. Hij placht al wel eens met een revolver te zwaaien als hij teveel op had in café's. Nu trok hij zijn revolver en schoot. Eén kogel trof een 33-jarige man in een been. Don Eladio vluchtte de pasto rie in en hield de menigte vandaaruit op afstand met een geweer totdat hij werd opgepakt door de politie en in een cel in Orense beland de. Binnen vond men een machinepistool, drie grote en drie kleine geweren alsmede drie pistolen. ADVERTENTIE Aldus het themo van 'Het Rookoffer'. geschreven door Tessa de Loo. U ontvangt deze novelle van 18 t/m 28 maart als Boekenweekgeschenk bij aankoop van f 19,50 aan boeken, zolang de voorraad strekt. HOEWEL het kamerdebat, gewijd aan de werklooshei strijding, geen opzienbarende resultaten heeft opgeld hebben politici in het licht van de verkiezingen er de a pen dagen nog druk over doorgepraat. Bijvoorbeeld t stagnatie die optreedt bij het scheppen van nieuwe plaatsen nu er wat tegenslagen zijn bij de groei van c mie, doordat de gulden te duur en de dollar te goe< De verwachting van de regeringscoalitie dat het werkgelegenheid wel goed zal komen is daardoor tot n niet helemaal uitgekomen. OPMERKELIJK was dat tijdens het debat over de mejX Ier van bijna twee miljard gulden werd gesproken ali plotseling helemaal geen gapend gat meer is in de rijkst! ting. Alsof we met elkaar die tweeduizend miljoen gl over hebben, terwijl er een staatsschuld is van ruim d» duizend miljoen. Er valt nog steeds meer ellende dan spoed te verdelen, maar daarover sprak bijna alleen mi& Ruding. In een interview met onze krant verzekert premier Lu vandaag echter, dat het kabinet wel degelijk bereid is l lastenverlichting waar in navolging van de VVD de tenslotte op heeft aangedrongen. Ruding heeft zijn slechts wat droog willen houden tot het komende vooija verleg met werkgevers en werknemers, aldus de pre a Lubbers ziet geen enkele reden dat overleg al bij voorba mislukt te beschouwen, al zullen werkgevers en werkne ook zelf een bijdrage moeten leveren tot bestrijding vi werkloosheid. Maar indien de nodige loonmatiging won tracht, gaat het kabinet ten koste van Rudings schatki 'l belastingen wat verlagen, aldus Lubbers. J V OORAFGA AND aan zijn kortstondige ziekte had Lu overigens al de discussie op gang gebracht over de uite pende manieren waarop het spook van de werkloosheit N worden verjaagd. Hij sprak toen over het steviger aanpa la van sommige uitkeringsgerechtigden en verwees d; naar het Zweedse systeem. Het verschil tussen Zwede r ons land is, dat wie daar zonder werk komt, wordt ingei >st in het leger van de arbeidsreserve, terwijl men in onsin wordt verwezen naar de geldverstrekkende ambtenaren m ter de loketten. n y o IN Nederland staat de inkomensgarantie voorop, terw dl Zweden het accent ligt op het zoeken naar ander wer uv training, scholing en desnoods dwang. Het onderscheid OU vooral psychologische betekenis. In ons land is iemand rc der werk uitkeringsgerechtigd, in Zweden is hij of zij ne plicht werk te zoeken en dat ook te accepteren. Het b1 passende arbeid wordt daar ruim opgevat en er zijn streks sancties mogelijk als de wenselijk geachte scholing >ta wordt gevolgd. rg Nu van de kant van de werkgevers het aantal klachten r neemt dat er geen vakmensen te vinden zijn en men tefd i kertijd voor ongeschoold werk bepaald niet in de rij (jk. zou het zinvol zijn indien politici, werkgevers en wei'» mers in de komende weken nog eens van gedachten zo wisselen over de uiteenlopende visies op de bestrijding^ de werkloosheid en de rechten en plichten van de werk Scholing zou daarbij een belangrijk gespreksonderwerp t Indien die gedachtenwisseling vanuit een positieve in 1 hoek gebeurt, zal -dat alleen maar bevorderlijk zijn vooi gunstig verloop van het komende vooijaarsoverleg dat r mier Lubbers blijkens zijn interview redelijk optimistisc gemoet ziet. LLees de voorbeschouwingen. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! Regen DE BILT (KNMI) De de pressie bij IJsland trekt via noord-Schotland naar Dene marken en ligt morgen op de Noordzeé. De nabijheid van dit lagedrukgebied betekent voor ons land veel bewolking, pe rioden met buiige regen en veel wind. In de komende nacht komt geen vorst meer voor en in de middag loopt de temperatuur op tot rond 6 gra den. De vrij krachtige wind komt uit westelijke richtingen. Aan de kust en op het IJssel- meer moet op harde, mogelijk zelfs stormachtige, wind wor den gerekend. In de komende dagen blijft het weer wissel vallig en onbestendig. Vorst zit er dan niet meer in. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: Perioden met sneeuw. In de nacht lichte tot matige vorst, in de middag temperatuur om het vriespunt. Britse-Eilanden en Ierland: Perioden met buien en veel wind. Middagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot 10 in het zuiden. Denemarken en Benelux-. Pe rioden met regen of natte sneeuw. In de nacht tempera tuur iets boven het vriespunt. Middagtemperatuur omstreeks 8, in Denemarken rond 4 gra den. Duitsland: Op veel plaatsen re gen of sneeuw. In de nacht temperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur omstreeks 7 graden. Frankrijk: Veel bewolking en op veel plaatsen regen, dagtemperatuur rond 8 gi 1.1 in het noorden tot 10 het zuiden. Alpengebied: Aan de noo de veel bewolking en af e sneeuw, aan de zuidzijde r derdag ook regen of sik ee Middagtemperatuur in df ub len in het noorden rond het zuiden omstreeks 10 ïr den. Nul-graden-niveau n 800 meter in het noorde( 1500 meter in het zuiden. Spanje en Portugal: Wo iti velden en mogelijk Middagtemperatuur var graden in het noorden t gj in het zuiden. Italië en Joegoslavische Eerst in het zuiden enkeli en, elders vrij zonnig. Do dag in het gehele gebied n°. selijk een bui. Middagtem tuur rond 12 graden, op Sr°( omstreeks 16. scj. WEERRAPPORT HEDENMORG1 ifj Weer Max Mü> Amsterdam regen 6 0 Zi Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Mallorca Malta 'H i* :irS Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2