Kabinet geeft geen extra geld voor grote steden „Erkenning komt eigenlijk te laat" „Ach, laat ze maar kletsen INDUSTRIEEL ONTWERPER ALDO VAN DEN NIEUWELAAR: Carrièreplanning is weer toegestaan; Aalberts Industrie^ gaat naar de beurs! Geen prijsverhoging margarine met 15 cent' BINNENLAND ficidócSouocmt DINSDAG 17 MAART 1987 PAGINA DEN HAAG Het kabi net is niet van plan in te gaan op de verzoeken van CDA, PvdA en D66 om meer geld ter beschik king te stellen van de vier grote steden. Minis ter De Koning (Binnen landse Zaken), zei giste ren in de Tweede Kamer dat Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht er niet op hoeven te rekenen dat zij vóór 1990 extra geld krijgen voor zaken als stadsver nieuwing, onderwijs, bij- stands-uitkeringen en cri minaliteitsbestrijding. „De verantwoordelijkheid voor de verdeling van de fi nanciële middelen die de ste den van het rijk ontvangen, ligt bij de steden zelf", aldus De Koning tijdens een verga dering van de Kamercommis sie voor Binnenlandse Zaken. „Zij moeten proberen, binnen de bestaande middelen een oplossing voor hun problemen te vinden. Het rijk heeft in verband met de bezuinigingen echt geen mogelijkheden meer om de steden wat ex tra's toe te stoppen, maar onze departementen willen wel de helpende hand bieden bij het zoeken naar mogelijke oplos singen". Eén van de mogelijk heden om geld te besparen is volgens De Koning, dat het particuliere bedrijfsleven meer bij gemeentelijke projec ten wordt betrokken. Positief De minister toonde zich posi tief over een voorstel van de CDA'er Hennekam om in de komende jaren het „Grote- Stedenbeleid" niet alleen te concentreren op „de grote vier" maar op alle steden met meer dan 100.000 inwoners. In totaal gaat het dan om 17 gemeenten. Enkele van deze gemeenten krijgen in de ko mende jaren wellicht meer politie. Momenteel is daarnaar nog een onderzoek gaande, zei De Koning. Van uitbreiding van het totale politiebestand in Nederland kan echter geen sprake zijn. Als in bepaalde gemeenten extra politiemen sen worden ingezet, gaat dat ten koste van de korpssterkte in betrekkelijk rustige ge meenten. DICK VAN RIETSCHOTEN BRENGT LEVEN IN HAAGSE BROUWERIJ: DEN HAAG Er is van daag heel wat af gelachen in het Haagse college van burgemeester en wethou ders. Tenminste als B en W tussen het vergaderen door werkelijk nog even de tijd vonden naar de vi deoband te kijken met de vrijdagavond in de Rid derzaal opgenomen pro- Haagse reclamespotjes. Zoals gisteren al in het kort gemeld werd die avond het 25- jarige bestaan van perscen trum Nieuwspoort gevierd. Onderdeel van de feestelijkhe den was een door de gemeente Den Haag georganiseerde re clamewedstrijd, waaraan onge veer 35 mensen deelnamen. Onder het oog van circa 800 bezoekers kregen de deelne mers ieder maximaal een hal ve minuut de tijd Den Haag aan de man te brengen. Ter vergroting van de feestvreug de moesten ze hun boodschap verkondigen vanuit een heuse poppenkast. Dat leverde van zelfsprekend aardige momen ten op die stuk-voor-stuk wer den vastgelegd op videoband. Zo was er minister Eelco Brinkman die Den Haag aan prees als „één groot openlucht museum". Leuk, maar niet leuk genoeg, meende de jury, die uiteindelijk unaniem van oordeel was dat de Haagse journalist Dick van Rietscho ten, parlementair redacteur van onze krant, had gewon nen. Zijn met opzet ietwat ver veeld uitgesproken tekst luid- Burgemeester Havermans overhandigt journalist Dick van Rietschoten de hoofdprijs van de ge meente 's-Gravenhage: een verzilverd miniatuurstadhuisje. Leuk voor in de letterbak. de ongeveer als volgt: „Den ben in Den Haag geboren en doen was bij het ter perse gaan Haag is een ontzettend saaie getogen". Van Rietschotens van deze editie nog niet be- stad... zeggen ze". Korte stilte. improvisatorische commercial kend. Volgens een voorlich- was goed voor een verzilverd tingsambtenaar blijven de op- „Ach, laat ze maar kletsen. We miniatuur stadhuisje dat hem namen in elk geval in het be- hebben dan misschien geen ei- gisteren werd uitgereikt door zit van de gemeente. B en W gen brouwerij meer, maar dat burgemeester Havermans. komen vandaag nog nas- wil nog niet zeggen dat er dan nikkend van het lachen geen leven is in de brouwerij. Wat de gemeente met het waarschijnlijk tot een soortge- En ik kan het weten, want ik kwartiertje videoband gaat Hjke uitspraak. EIS DRIE JAAR EN TBR VOOR HAGENAAR Bomaanslagen uit frustratie DEN HAAG Drie jaar celstraf en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstel ling van de regering luid de gisteren de eis van offi cier van justitie mr. R. van der Hoeven tegen een 20- jarige Hagenaar, die als lid van het Rood Revolu tionair Front betrokken is geweest bij verscheidene bomaanslagen, voorname lijk in Den Haag ge pleegd. Uit de reeks aanslagen heeft het openbaar ministerie onder meer de aanslag op het kan toor van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond in Den Haag op 16 febru ari vorig jaar ten laste gelegd. Hierbij brak brand uit in een vergaderzaal en werd voor on geveer driehonderdduizend gulden schade aangericht. Volgens de psychiater komen de politiek getinte daden van voort uit diens neurotische persoonlijkheid. In wezen heeft hij geen enkele politieke overtuiging en gebruikte hij de acties alleen om zijn frustraties kwijt te raken, meent hij. De psychiater drong er op aan de man zo snel mogelijk onder behandeling te stellen in een psychiatrisch inrichting, om dat de kans groot is dat hij zelfmoord pleegt. Opname in een TBR-inrichting werd door hem ontraden, omdat de nood zakelijke begeleiding hier niet voorhanden zou zijn. Op vragen van rechtbankpre sident mr. M. van der Grinten om meer duidelijkheid te ge ven over zijn motieven voor de aanslagen, gaf verdachte nauwelijks antwoord. Uit de verklaringen, die hij en zijn vrienden hebben afgelegd, is gebleken dat de groep met de aanslagen wilde protesteren tegen de gevestigde orde. Ves tigingen van instanties, die werden beschouwd als expo nenten van het kapitalistisch systeem, waren het doelwit. Uitspraak 30 maart. ROTTERDAM Indus trieel ontwerper Aldo van den Nieuwelaar (42) maakt zich zichtbaar kwaad wanneer hij wordt geconfronteerd met een citaat uit „Items", het de sign-tijdschrift van Open baar Kunstbezit. Volgens het blad is hij ten onrech te winnaar van de Kho Liang Ie-prijs 1986, de ontwerpersprijs van het Amsterdamse Fonds voor de Kunst. De prijs zou na melijk als aanmoediging bedoeld zijn, en Van den Nieuwelaar zou met zijn alom bekend geworden Amsterdammer kasten systeem en zijn lampont- werpen geen aanmoedi ging meer nodig hebben. Bovendien wordt er fijn tjes op gewezen dat Van den Nieuwelaar zijn beste ontwerpen al weer vele jaren achter zich heeft liggen. „Er klopt niets van", zegt de ontwerper op de overzicht-, stentoonstelling van zijn werk in het gebouw van de Stich ting ioN (industrieel ontwer pen Nederland) in Rotterdam. „De prijs is bedoeld als aan moediging voor ontwerpers én de industrie, als een steun in de rug. Ik ben overigens óók wel verbaasd dat ik de prijs nü krijg. Ik vind dat ik hem veel te laat gekregen heb. In '81, '82 en '83 hebben mijn Amsterdammer-kasten nogal prestigieuze prijzen ge wonnen in Amerika, terwijl de Kho Liang Ie-prijs toen ging naar allerlei mensen die veel minder interessant bezig waren. Dan denk ik: Neder land let niet op, óf ze gaan met opzet aan me voorbij. Met deze expositie wil ik laten zien dat dat ten onrechte is, dat ik al ruim twintig jaar be zig ben het Nederlands de sign-niveau tot over de gren zen bekend te krijgen". Aldo van den Nieuwelaar be gon in 1969 op 25-jarige leef tijd een eigen ontwerpbureau. Het eerste ontwerp dat op de markt werd gebracht was een lamp, een ronde bol op een f;ekromde metalen buis. Ver- ichting zou die eerste jaren de hoofdmoot vormen van Van den Nieuwelaars produc- Vier ontwerpen van Aldo van den Nieuwelaar op rij. Van linksnaar rechts zijn Amsterdammer-kast, de TC-lamp, de Cornerline-lamp en de nieuwe stoel uit het Amstelprogramma. tie. „Ik begon meteen na mijn opleiding met lichtontwerpen, hoewel ik eigenlijk binnen huisarchitect ben. Maar dat vond ik niks. Ik vind niet dat ik moet uitmaken hoe het er bij een ander uit moet zien". In de loop der jaren zouden het vooral zijn lampen zijn die de aandacht trokken, terwijl zijn kastontwerpen lange tijd onopgemerkt bieven. Inmid dels hebben juist die ontwer pen internationaal zijn naam gevestigd als industrieel ont werper. En pendelt Van den Nieuwelaar heen en weer tus sen Parijs, waar hij een atelier heeft, en ons land, waar zijn ontwerpen worden uitge voerd. „Nederland is te gezel lig, te gemakkelijk. Als ik hier ben, word ik inproduc- tief. In Frankrijk word ik niet gestoord", aldus de ontwerper. Klein deel De expositie aan het Weena in Rotterdam toont naast al lerlei lampen en tekeningen slechts een klein deel van Van den Nieuwelaars „Am sterdammers", zijn grootste succes. De winnaar van de Kho Liang Ie-prijs ontwierp inmiddels 71 variaties op zijn thema van een kast met schuif en ronde top. Zo is de schuif nu ook horizontaal te bedienen en heeft hij zijn in trede gedaan als bureau. Van den Nieuwelaar: „Aanvanke lijk dacht ik meer aan een kast voor kantoorgebruik dan voor de huiskamer. Dat het systeem het juist zo goed zou doen in de woonkamer heb ik nooit voorzien. Het oorspron kelijke idee stamt al uit 1973. Pas in 1978 nam de Utrechtse meubelfabrikant Pastoe het in productie, nadat ik eerst nogal wat omzwervingen met mijn ontwerpen had gemaakt. Pas toe was toen bijna failliet, maar kreeg door de „Amster dammer" weer een enorme dynamiek. Dat vind ik eigen lijk een van de leukste facet ten, dat dit ontwerp het voor hen mogelijk maakte ook weer hele andere program ma's in productie te nemen". TC-lamp Het was voor Van den Nieu welaar overigens niet de eer ste keer dat het nogal lang duurde voordat fabrikanten en publiek de waarde en gel digheid van zijn ontwerpen inzagen. Zo werd zijn in 1969 ontworpen TC-lamp, een cir kelvormige TL-buis waarvan een kwart verdwijnt in het vierkante schakelkastje, nau welijks verkocht. Aldo van den Nieuwelaar: „Het heeft heel lang geduurd voordat het publiek het accepteerde. Ik was mijn tijd vooruit. Men «ond TL-licht toendertijd nog veel te steriel, te wit, te koud. In de loop der jaren is het in ieder geval gelukt het TL- licht meer naar de huiskamer te trekken, mede onder in vloed van de economische cri sis. Philips heeft zelf zeker tot die acceptatie bijgedragen, door de TL-buis enorm te verbeteren". Misschien mede daardoor kon Van den Nieuwelaar in 1984 samen met zijn broer de hal verwege de zeventiger jaren gestopte productie van de lamp weer oppakken. Nu in eigen beheer, oncler de naam Nila en Nila. En opmerkelijk genoeg wordt de lamp nu, bij- na twintig jaar nadat hij werd ontworpen, beter verkocht dan ooit. „Je ziet dat mensen hem ook totaal anders gebrui ken dan ik voor ogen had. Hij is echt ontworpen als tafel lamp, terwijl ik hem nu ook her en der als wandlamp zie afgebeeld. Dat is prima, laat mensen zelf maar uitmaken hoe ze mijn ontwerpen willen gebruiken", aldus de indus trieel ontwerper. Stoelen Momenteel is Van den Nieu welaar bezig met de uitwer king van een stoelenprogram- ma, dat in juni op de markt komt. Dit Amstel-systeem, zo als hij het heeft gedoopt, speelt met ronde en vierkante vormen, in een programma dat is aangepast aan de wens van de gebruiker. Dat va rieert van de vorm van de rugleuning tot de zitdiepte, en van ronde armleuningen tot een platte kant die als tafeltje dienst kan doen. „Het gaat om een heel flexibel meubel", al dus Van den Nieuwelaar. „In feite zijn het vrouwelijk en mannelijk element verenigd in één meubel. Een vrouw is gemiddeld toch wat kleiner, ze kan een wat andere zi thoogte eisen dan een man. Dit systeem maakt het moge lijk dat aan die eis voldaan kan worden. De basis blijft dan wel gelijk, maar verder kan je de stoel aanpassen aan al je wensen". Het is opnieuw een ontwerp dat enige tijd nodig zal heb ben voordat het algemeen wordt geaccepteerd. De typi sche gevleugelde indruk die de stoelen en banken maken, vereisen enig aanpassingsver mogen van degenen die hun interieur strakker dan strak hebben ingevuld. De kolossaal aandoende meubelen, die deze zomer in het Centraal Mu seum in Utrecht voor het eerst worden gepresenteerd, doorbreken dat patroon radi caal. Overzicht van ontwerpen van Aldo van den Nieuwelaar, te zien tot 17 april in de expoaitieruimte van de atichting ioN, Weena 745 in Rotter- De acceptatie zal overigens een stuk makkelijker verlo pen dan die van zijn eerdere ontwerpen, omdat Van den Nieuwelaars naam als desig ner inmiddels ook verder is doorgedrongen dan tot de ont- werp-bureaus. Zo weten de meeste kopers van zijn „Am sterdammers" inmiddels wel wie de ontwerper is. En een zitmeubel van deze inmiddels internationaal gelauwerde de signer lijkt dan een volgende logische stap. De Kho Liang Ie-prijs, dé ontwerpersprijs van Nederland, zal met de toenemende belangstelling voor design die stap nog mak kelijker maken. „Maar", zegt Aldo van den Nieuwelaar, ,je moet de prijs niet alleen als een puur commercieel gege- ven bekijken. Het is een artis tieke erkenning, die commer cieel gezien leuk is voor de fa briek, tegenover wie je als ontwerper ook een verant woording hebt. En voor mij is het erg gunstig. Het is toch een prijs met aanzien. Ik kan mezelf moeilijk verkopen, en zo'n prijs op je curriculum helpt. Ook internationaal". KOOS VAN WEES hu. ROTTERDAM Dat de vraag „Is carrière te plannen of ife te weer onderwerp van een themamiddag kan zijn, is illustwj i voor de tijdgeest. Er wordt niet langer een vies gezicht bfe ki trokken. Dit constateerde rector-magnificus prof. A. Rinjóeg; Kan van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit gisteren bpó7/ opening van de „Businessweek". Tal van prominenten, aff de stig uit het bedrijfsleven en de overheid, waren uitgenodigp/n i op die vraag antwoord te geven. Lj na; De Businessweek is een uitgebreide ontmoeting van econoip dt tudenten met het bedrijfsleven en de overheidssector waarbm/le dens vier themadagen over een verscheidenheid aan ecoifc, i sche actuele onderwerpen van gedachten wordt gewisseldlom der de genodigden bevonden zich de Friese commissaris de Je ningin Hans Wiegel en dr. W. Dik, topman van Unilever.j Rinnooy Kan noemde naast goede voorlichting en eern antwoorde prognose van de kant van de universiteit vOll het aanpassingsvermogen van studenten op snel veranden omstandigheden van groot belang. Zich verontschuldigendj|l de aanwezige prominenten sloot hij verder niet uit dat ooi toeval bij het maken van een carrière een niet onaanzierj^j rol kan spelen. Hans Wiegel sloot daarop aan door te melden dat zijn eersté^ op de politieke ladder inderdaad een toevalstreffer was.p^1 carrièreplanning in de politiek wordt niet of nauwelijks aldus Wiegel. Van belang is onder meer dat je je zaken kent tamelijke bescheidenheid ten toon spreidt, goede contactueF?^ genschappen bezit en een goede neus voor publiciteit hebt. f wat betreft de carrièreplanning bij de overheid pleitte \ty|emi voor meer mobiliteit. Hij toonde zich een voorstander varflen reservoir van pientere, jonge, hoog gekwalificeerde ambten|}Sei die met een zekere regelmaat van departement wisselen, Ir. W. Dik beschreef hoe hij, na als elektrotechnisch ingeniefl zijn binnengekomen, systematisch een groot aantal functie, Unilever doorliep. Om de 3 4 jaar een andere verantwof lijkheid in verschillende fabrieken. Wat management b< stelt Unilever niet geringe eisen. Naast een academische ding wordt gelet op eigenschappen als: breedte, visie, overi ontplooien van initiatieven, durf om risico's te nemen, crei teit, analytisch vermogen en stress-bestendigheid. Het bek] er schaap met de vijf poten, aldus Dik. Nieuwe oude Spitfire Het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overtoom kjou gisteren de nieuwste aanwinst van het museum, een Spitlelfc Mark-14 (voorgrond). Het museum pleegt een ruil met eerr ei gels bedrijf dat oude oorlogsvliegtuigen opknapt. De ouderevi verkenner (achtergrond) vertrok gisteren naar Engeland. De> ge ratie werd uitgevoerd met behulp van een grote hijskraan. It in^i AMSTERDAM Aalberts Industries, een groep bedrijveijMi zich bezig houdt met de vervaardiging van hoogwaardige^ dukten die grote precisie vereisen, gaat op 27 maart naar deb Ti ciële beurs in Amsterdam en daarbij komt de helft van de 5 PI delen beschikbaar voor beleggers. 0 J* Zij kunnen inschrijven op 98.000 nieuw uit te geven aandelei *j 772.000 te herplaatsen aandelen tegen de vaste prijs van 2% M aandeel van 0,50 nominaal. Dit komt op basis van cijfers m 1986 neer op een verhouding tussen koers en winst per aan| G van meer dan 20 en op basis van de prognose voor dit jaari £i ging van de winst met 30 procent, op ongeveer 16. Na 198r Aalberts Industries 25 tot 30 procent van de winst uitkereil nj dividend. m Aalberts Industries is een groep bedrijven met in totaall m werknemers die samen met de (industriële) afnemers produP Dj ontwikkelen en die met elkaar gemeen hebben dat ze zeer| vanceerde produktietechnieken toepassen. De produkten I S( den geleverd aan onder meer ondernemingen die compu| v< vliegtuigen, satellieten en radarapparatuur maken en ookl 1' andere fijnmechanische industriën. Dochteronderneming Mig JJ onder meer gecertificeered voor de produktie van onderdr0 k voor Philips, Océ-van der Grinten, Siemens, Fokker, MBB, |o nier en Erno. vi ku Orders Aalberts Industries zag de omzet vorig jaar met 35 procenti nemen tot 47,2 miljoen en de nettowinst met 40 proceni 2,4 miljoen of wel tot 1,44 per aandeel. Voor dit jaar v£ mede op grond van de orderportefeuille verwacht dat de met 20 procent zal stijgen en de winst met ongeveer 30 prol De omzet komt voor 35 pr-ocent tot stand door export naar ofQ_22 veer vijftien landen, maar hoofdzakelijk West-Europa. Ktf z< schommelingen en veranderingen in grondstofprijzen zijn i welijks van invloed op de groep. Over de gang van zakei P' 1987 worden in het emissieprospectus geen voorspellingen daan. Daarvoor loopt het scala van produkten te sterk uiCT terwijl er geen langjarige contracten zijn. BRUSSEL Margarine zal niet met vijftien cent per pakt prijs verhoogd worden nu de voorgenomen heffing op oliëfc vetten voorlopig Vjin de baan is. Dat bleek gisteren tijdensjc algemene raad in Brussel, waar vooral Engeland, West-DM land, Denemarken en Nederland fel verzet aantekenden tl' de voorgenomen verhoging. Dat verzet is gegrond op overwegingen van binnenlands-pol! ke aard (de margarine-industrie), maar ook op het risio var' nieuwe handelsoorlog met de VS, die meteen nadat de Eurc Commissie haar plannen voor een heffing ontvouwde, al u mate fel reageerde. Over de heffing wordt nu in een later s) um nog gesproken. Winst Scheepshypotheek- bank in de stroppenpot ROTTERDAM De Neder- landse Scheepshypotheek- bank, sinds ruim een jaar een dochteronderneming van de Rabobank, heeft vrijwel de hele winst over vorig jaar in de var (de stroppenpot) moe ten stoppen. Van de bruto winst van 13,6 miljoen, die ongeveer geljk was aan die over 1985, ging 13 miljoen de var in. In het voorgaande jaar legde de bank 70 miljoen ter zijde voor (mogelijke) pen. Na belasting blijft over een nettowinst over P 487.000 tegen een verliesP 46,6 miljoen in het voorgj de jaar. Vooral voor de L scheepvaart is 1986 een uir moeilijk jaar geweest. Ho^o er sprake was van een (f ving van de tankvaart en; ter in het jaar, van enige Kj betering in het vervoer gestorte lading, moet de hi| ge situatie voor de kleine n delsvaart en de offshore: zeer ernstig worden aat merkt, aldus de directie.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 16