Omwegen Leiden en de Bollenstreek met hondepoep, ouderenhulp en kunstuitleen op de buis Noten van de Babassu in plaats van kerncentrales Taak van Eerste Kamer blijft partijen verdelen Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk\eftellen ^Hj wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 WÊÊÊÊÊr** - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Picu-rs EN OMGEVING fjeidö&Qowuvnt DINSDAG 17 MAART 1987 PAGINA 13 LEIDEN „De Eerste Kamer moet zich niet al te terughou dend opstellen. Als een meerderheid tegen een door de rege ring voorgestelde wet is, dan moet tegen gestemd worden. De Eerste Kamer moet haar eigen verantwoordelijkheid kennen en mag onder sommige omstandigheden een kabinet naar huis sturen. Het gaat er daarbij niet om de regering dwars te zitten. Dergelijke praktijken krijg je later, als je eigen partij in de regering zit, op je brood". Dit stelde L. de Rijk, lid van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer, gisteravond tijdens een door de VVD georganiseerd, matig bezocht forum in de Stadsgehoorzaal. De Rijk deed zijn uitspraak in een betoog over de functie van de Eerste Kamer. De Rijk verwoordde het PvdA-standpunt dat het tweekamer stelsel zou mogen verdwijnen. Hij pleitte wel voor het hand haven van een mogelijkheid tot heroverweging van Tweede Kamerbesluiten, een visie die niet algemeen leeft bij de soci aal-democraten. De Rijk kreeg tegengas van J. Christiaanse, voorzitter van de CDA-fractie in de Eerste Kamer. Christiaanse ontpopte zich als een warm voorstander van de Eerste Kamer en van een kiesstelsel waarbij de kamerleden gekozen worden door de provinciale staten. „Je krijgt door dit getrapte kiessysteem andere mensen in de Kamer, mensen die niet in de frontlinie staan en brede maatschappelijke contacten hebben". Christi aanse ageerde scherp tegen het VVD-voorstel om directe ver kiezingen voor de Eerste Kamer in te voeren. „Dan krijg je echte doublures omdat de samenstelling van beide Kamers min of meer gelijk wordt". De CDA-er maakte zich sterk voor een terughoudende opstel ling van de Eerste Kamer bij het verwerpen van wetsvoor stellen. In het geval dat de regeringspartijen hun meerder heid verliezen in de Eerste Kamer na de verkiezingen van morgen dan zou dat, volgens de CDA-fractievoorzitter, moe ten betekenen dat de regering al in de Tweede Kamer sterk rekening moet houden met de wensen van de oppositie. „De verhoudingen binnen de Eerste Kamer hebben dan indirect invloed op de wetsvoorstellen van het kabinet". De VVD, die gisteravond vertegenwoordigd was door de voorzitter van de fractie in de Eerste Kamer G. Zoutendijk, meende dat de gevolgen van de statenverkiezingen voor de landelijke politiek niet onderschat mogen worden. „Als de VVD relatief sterk verliest ten opzichte van het CDA, dan betekent dit een verzwakking van onze positie in het kabinet. De grotere machtspositie van het CDA is slecht voor het land want we horen CDA-voorman B. de Vries nu al roepen om minder bezuinigingen. Een versterking van de VVD is nodig om de dreigende bezuinigingsmoeheid Dij het CDA te keren". De discussie spitste zich na de pauze toe op het functioneren van de Eerste Kamer. Een vragensteller uit de zaal vroeg hoe de partijen zich zouden opstellen bij een eventuele linkse meerderheid. „Er komt geen verdeel-en-heers politiek", zei Christiaanse stellig. „Er zal wel veel overlegd moeten worden met de oppositiepartijen. Een tussentijdse aanpassing van het kabinet bijvoorbeeld door D66 bij de regering te trekken, lijkt mij niet juist". Zoutendijk voorzag meer problemen ondanks geruststellende woorden van PvdA-er De Rijk dat alleen bij cruciale voorstellen afwijzing zou voorkomen. „Op sociaal- economisch terrein komen de kabinetsvoorstellen nog wel door de Eerste Kamer. Op het levensbeschouwelijke gebied lukt het, denk ik, niet meer", bracht hij enigszins somber naar voren. lovember van het vorig begon de stichting Tele- n samenwerking met een tatyal regionale dagbladen, v<3 een interessante en vaak jrerende serie. Men 'n nde het: de Ideeënbank. de deze bank, die soms ter ke met efi helikopter lei J neergelaten, werden uit gehele land nieuwe idee initiatieven en activitei- op cultureel en vooral M maatschappelijk gebied iari de kijkers voorgesteld, jut Teleac-presentator Bob iren, van wie zoveel rust 1 jaat dat iedere ideeënaan- het^er al gauw op zijn of gemak is gesteld. In- lels nadert de reeks haar e. Volgende week wordt de Ideeënbank afscheid imen in Maastricht, maar gen 18 maart om 18.30 is Leiden en de Bollen- >k als op één na laatste de beurt. Met een herha- van de uitzending ko- de zondag om 10.00 uur. leze regio werd aan het seren van de ideeën me- erking verleend döor de se Courant. Vorige week #rien de opnamen van ze- onderwerpen gemaakt. een indruk van een dag vol spanning, kijken nachten. Het kwam op de uut aan. kun je beter nieuwe, |e ideeën en vondsten [ouwen dan in onze na- ile bloementuin De Keu- iof in Lisse, waar op het blik vol ongeduld ge it wordt op het voorjaar, zo vurig verbeide lente, •n is het er nog kaal en maar door de bruine lolm heen zijn de bollen ilend bezig met uitlopen, itgelegde patronen voor- en de eenzame wande- dat het weer feëriek worden op De Keuken- Overal is men in de malige kruidentuin van ba van Beieren bezig het leggen van de laatste aan van alles en nog er wordt gebouwd en merd en gebouwen en ire opstallen krijgen een lik verf. Er moet wor- opgeschoten, want over ^irhalve week gaan de ;en van de 38ste enorme instelling open. Ruim 5 tn bloembollen liggen in bedden klaar om door ireld bewonderd te wor- ligt nog ijs is bar koud in dit gebied [oude duinen, waar op de lende grond nog weinig te bekennen valt. De irs zijn nog met ijs be- Een Vlaamse gaai had lopen donderdag het rijk zich, vloog van tak tot en kwetterde een lelijk terwijl toch de zon en. Maar binnen was het stuk aangenamer, in het jaar oude Koningin rix paviljoen met een rekkelijke architectuur, de opnamen van „Lei- 3rf „Iedereen stil nu; stilte graag". Als u volgende week kijkt ziet u een prachtig ge heel met inventieve mensen. Ze kwamen allemaal op de bank, zonder al te veel in de zenuwen te zitten: Loes van Beek en Maria Steenvoorden uit Katwijk met hun unieke poppenkastproject voor men sen zonder baan; Henny Ver maas van de Leidse Gezond heidsvoorlichting en Opvoe ding, met het gemeentelijk medicijnpaspoort („een com pliment voor de gemeente Leiden", vond Bob Loeven terecht). Het was een minuut te lang, met Henny. Een klei ne ramp; het moest over. Henny Vermaas bleef echter glansrijk overeind en nam de hindernis zonder enige moei te. Daar was ook Rob Beuk uit Noordwijk, initiatiefnemer van de actie tegen de overlast van hondepoep in de wijk Middengebied Noord. Een succesvolle wijkactie met ze ker 60 procent positief resul taat. Er was zelfs een kunst matig model „hondedrol" aanwezig, waarvan de „opna me" door Rob met een aan iedere hondenbezitter in de wijk uitgereikte poepschep „handig" werd gedemon streerd. Straks ook ten aan- schouwe van kijkend Neder land. Een serieuze oplossing van een netelig probleem alom. In den lande kan men er een voorbeeld aan nemen. Toch wel interessante gege vens, die door een recent rapportzijn geopenbaard: „Op de drie daarvoor be stemde „uitlaatplaatsen" voor Noordwijks Middengebiedse honden, wordt wekelijks door vrijwilligers ongeveer 60 procent van de hondepoep verzameld en opgehaald met scheppen en zakken. Met een totaal gewicht van circa 50 kilo. Positief resultaat". Bob Loeven had er even moeite mee, met de drol en de ver lossende gegevens. Maar het komt in de uitzending, vol gende week. Kunst in ziekenhuis Daar was ook Jacqueline Kleijsen, kunsthistorica, ver bonden aan het Academische Ziekenhuis Leiden; in de nieuwbouw. Ze hoefde geen enkele doublure te maken. Het ging in één moeite door: het verzamelen van kunst in een ziekenhuis. Om de saai heid te verdrijven; een beetje gezelligheid om patiënten zich weer mens te laten voe len. Daar in het nieuwe AZL is een galerie ingericht, met tentoonstellingen; ook voor de mensen van buitenaf. Zo wordt het nog leuk om naar het ziekenhuis te gaan. Straks is er ook nog een kun stuitleen voor patiënten en geneeskundig personeel. Wie doet dat het AZL na: een stil leven aan het voeteneind, of een Mondriaan of een weel derige Koekkoek, eventueel? Uit Warmond kwam het goe de nieuws voor de ouderen onder ons die vaak geen weg weten met de papieren romp slomp van deze samenleving. Het invullen van formulie ren kan voor velen (en niet alleen ouderen) fnuikend zijn. Vaak is de drempel naar het gemeentehuis te hoog. Daar kan Jan Timmermann, chef Sociale Zaken in War mond, van meepraten. Veel oudere mensen komen in de problemen met vragen en kwesties. Maar nu is er een „meisje uit het dorp", een Christien Duynhoven, die ie dereen kent: „Dat is er een van Duynhoven", zeggen ze dan. Maar dat is al voldoen de. Zij is de belichaming van de Vraagbaak voor Ouderen die vertrouwen weet te scheppen. Ouderen weten haar te vinden, zonder de drempelvrees ten raadhuize. Men kent haar, en ze is te spreken voor iedereen. Ge woon bij haar thuis. De hele dag door, zonder spreekuur. Thea van der Meel verkon digde de lof van de Bollen- streekse kerkeveilingen. Te- leac heeft daar, zo heb ik be merkt, bijzondere aandacht voor gekregen. Uitzonderlij ke activiteiten van de onder scheiden parochies (meestal in het najaar, soms in de len te). Kerkeveilingen zijn er om de kerken in stand te houden. Dat gebeurt al sinds een jaar of 30. Naast de (te rugvallende) collectes moes ten er ook andere bronnen worden aangeboord. Kwe kers stelden hun bollen be schikbaar voor een veiling, met notaris, veilingmeesters en al. Daar zijn andere goe deren bijgekomen: worsten, flessen jenever, geiten, een poes en een kanarie in een kooitje. Maar ook aangebo den diensten als een oppas worden geveild. In de paro chie Maria ter Zee in Noord- wijk loopt zo'n jaarlijks pro ces ten bedrage van 30.000 gulden op tot een ton. En ie dereen heeft plezier. „Het is een echt sociaal en parochi aal gebeuren voor elke beurs. Jaarlijks, en in elke paro chie". Teleac was daarvan zwaar ondèr de indruk. Ik zie Bob Loeven en Betty Kool van Teleac nog wel een keer terugkomen op dit on derwerp. Het slot was in handen en op adem van een aantal onver moeide studenten, die zich elk jaar in januari steevast manifesteren tijdens de on volprezen Leidse Jazzweek. Dan wordt er gemusiceerd van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Zonder onder breken. Dergelijke onver vangbare kampioenen zijn ook te zien en te beluisteren bij de Ideeënbank. Niet de hele nacht door, maar toch wel een minuut of drie, vier. Ik heb nu alles wel in wit- zwart verteld, maar u zult het zelf morgen in de voora vond of op zondagmorgen 22 maart op Nederland 2, in kleur en verve moeten zien. DE TELEAC-IDEEËNBANK ZIT ER ZO GOED ALS OP den en de Bollenstreek op de Ideeënbank" werden gehou den. Voor deze gelegenheid was het centrum van het pa viljoen in de stemming ge bracht: naaldbomen stonden er alsof ze er altijd al hadden gestaan. Blauwspar, ceder, cypres in een mini-land schap. De enig echte „Ideeënbank", in de felste kleuren uitgevoerd, stond er klaar, waarbij de geplante gele en witte narcissen en andere schalen met een bloe menweelde prachtig contras teerden. Dit moest waarlijk de Bollenstreek zijn. Dat kon niet anders. Het was efficiënt werken. Eerst even terwijl ieder een al beet in een broodje kaas, ham of rosbief, of z n vingers brandde "aan een plastic bekertje met gloeien de koffie (het was immers lunchtijd, zo tussen half twaalf en half twee) werd de chef-redacteur van de L.C. geïnterviewd door Bob Loeven, die hem „de sloot" over hielp. Men was even te voren door de kapper ge schminkt, in de teint van de sporen van een wintersport zonnetje, want die lampen zijn genadeloos. Wim Buijte- weg klaarde het karweitje van 3 minuten grandioos. Hij bibberde niet eens met het spiekbriefje dat hij achteloos in z'n hand hield. Collega Buijteweg annonceerde ze ven „items" en hij deed het voorbeeldig, hoewel hij beter schrijft, maar daarom is hij waarschijnlijk ook journalist geworden. De achtergrond van het in troductiegesprekje, tussen een bosschage, was ook ge raffineerd: een ingenieus ge construeerde fontein met tientallen klaterende straal tjes die van beneden naar bo ven leken te spuiten. Maar in feite gleden ze van boven naar beneden, langs kunstve zeldraadjes. En dat alles ge reflecteerd door lange spie gels die er een kermis van het zuiverste water van maakten. Het was allemaal erg exotisch, moet ik zeggen. En maar tellen Toen kwamen de echte opna men. Een netwerk van val len en opstaan, wachten en weer overdoen. En maar tel len. In de directiewagen bui ten het paviljoen huisde de regisseur, die in verbinding stond met de floor manager aan het front. Het waren draadloze dialogen die door niemand van de vele toe schouwers (meegekomen fans van de ideeënaandra- gers) gevolgd konden wor den. Bob Loeven, toch een routinier, moest steeds weer dezelfde zinnen zien te pro duceren. Maar ook voor hem was het om wanhopig van te worden. Zo gaat dat nu een maal bij de televisie, terwijl de kijker meent dat alles gladjes verloopt. Maar dit medium bedient zich nu een keer van kunstgrepen die geen leek bevatten kan. Maar alles bijeen wordt het een compositie die Teleac (en de L.C) alle eer aandoet. Aldus wordt een uitzending van een half uur met allerlei kunstgrepen aan elkaar ge plakt. Daar wordt dan wel uren over gedaan. Steeds weer de zaak opnieuw; om wanhopig van te worden: „Kan 't weer?", vroeg de floor manager menigmaal. D VAN DOEVEREN: ledans om de stembus is begonnen. Lubbers, Kok en ante politieke kopstukken trekken door de provincies om 'k ierlei clubgebouwtjes en café-zaaltjes te vertellen hoe ttij het met ons voor hebben. Daarbij vergeten deze na- •n He partij-mannen nogal eens dat op 18 maart „slechts" voée provinciebestuurders worden gekozen. In Zuid-Hol- ideknokken twaalf partijen voor 83 beschikbare stoeltjes ie iff Provinciehuis in Den Haag. Daarom komen in deze 'nijek lijsttrekkers en andere „provincialen" aan bod. er laag als laatste Aad van Doeveren van de Groenen. Doeveren is milieu-activist, vice-voorzitter. van de Neder landse afdeling van de We reldbond tot Behoud van Mens en Milieu en natuurlijk, lijst trekker van de „enige echte milieupartij" de Groenen. „Ik ben bij de milieu-bewe ging terecht gekomen omdat ik me druk maak over kern energie. Niet alleen het radio actieve fval is een ramp, ook zo'n centrale raak je nooit meer kwijt. Daar zitten meta len in die tachtigduizend jaar radio-actief blijven. Je kunt natuurlijk wel tegen kerncen trales zijn, maar dan moet je ook voor alternatieven zorgen. Via mensen van de Wereld bond tot Behoud van Mens en Milieu kwam ik in contact met die alternatieven. Zoals de ecologische methode van Van der Meulen. Deze Nederlandse lanbouwkundige heeft bedacht dat met de energieinhoud van de keiharde, massieve houten noten van de Braziliaanse Ba- bassu-palm de hele wereld van brandstof kan worden voor zien. Door deze noten om te zetten in alcohol, houtgas of houtskool. Dat hoef je natuur lijk niet heel extreem toe te passen. Want er zijn nog vol doende andere mogelijkheden: zonne-boilers, windenergie, warmtekrachtkoppeling, het Lijsttrekker Aad van Doeveren: „I produceren van waterstofgas of via zonnecellen elektrolyse toepassen. Ach, er is zoveel. Dat moet gewoon groots wor den aangepakt", zegt Van Doeveren. Op een gestencild A-4'tje zijn de uitgangspunten van De Groenen genoteerd. „Het le ven, de aarde, het heelal vor men één groot geheel, waarbij alles met alles samenhangt: geen simpele milieupolitiek maar een brede integrale aan pak", staat er onder meer te lezen. Van Doeveren: „Er wordt door de andere partijen alleen ge rommeld in de marge. Als de grootste gemene deler het er- maar mee eens is. Maar de grootste gemene deler heeft het niet altijd bij het rechte eind. Je scheept mensen op et toepassen van alternatieve ene met problemen voor de toe komst. Door de ramp in Tsjer- nobyl staan er bijvoorbeeld nog altijd 252 treinwagons met zevenduizend ton radio-actief besmet melkpoeder". Aan de ideeën van de diverse milieu organisaties wordt geen aan dacht besteed. Noch door de PPR. noch door andere partij en. Daarom heeft „het groene platform" zelf een politieke partij opgericht. „De BPR is volgens ons alleen „Groen", dus voor het milieu, omdat dit goed in de markt ligt. Het interesseert ze eigen lijk geen fluit", zegt de lijst trekker van de Groenen in Zuid-Holland. „Wanneer we met een paar ze tels in de Staten komen gaan ie moet groots worden aangepakt we heel scherp opletten. In de streekplannen van de provin cie staan bijvoorbeeld wel hele mooie verhalen over het be houd van natuur en landschap, maar die worden voortdurend ondergraven door de voor waarde dat ze economisch haalbaar moeten zijn. Die voorwaarde moet van tafel. Het is gewoon bijzonder kort zichtig om eerst je water te vervuilen en dat vervolgens met allerlei dure technieken schoon te maken. Om maar eens een voorbeeld te noemen. Of zoals nu in Maassluis. Daar gaan ze de vervuilde bodem anderhalve meter afgraven. Maar om geld te sparen laten ze de weg liggen. Op het mo ment dat het begint te regen sijpelt het water door de klin kers van de weg en vervuilt opnieuw de tuintjes. Dan kun nen ze over een paar jaar weer gaan graven. Dat is toch niet te geloven". Aad van Doeveren rekent op een paar zetels voor de Groe nen. Volgens hem zijn de men sen in deze provincie de rot zooi en de gifbelten inmiddels goed zat. „Het probleem met onze partij is natuurlijk de on bekendheid. We zijn maar een hele kleine partij en hebben nauwelijks geld om reclame te maken. Daarom moet jij maar een goed verhaal schrijven. En zo niet: dan gooi ik een brand bom bij je in de bus. Want ik weet je te vinden", voegt de lijsttrekker er enthousiast aan FRANS BOTHOF ~*JEN Aan onzinni- 'etjes en regels hou ik «iet. In de stille nacht ik bijvoorbeeld graag I een rood stoplicht n. Zo werkt dat nu iaal bij mij. Regels mensen maar pas en bekrompen. Ze >den bang om iets te lemen. Ik voel mij ig nog steeds vrij doen wat ik wil". dofan intiatieven heeft het Reljertigiarige beeldend kun- 'ir Aad van Doeveren intbroken. Momenteel is kefcttrekker van de Groe- de provincie Zuid-Hol- In Delft heeft hij ooit igdhonk vol randgroep- n beheerd. Totdat het itebestuur erachter dat hij niet de vereiste a's bezat. Vervolgens lij naar Maassluis. Kocht een slagerij en wist van zaak in korte tijd een, >et<| lopende koffieshop te i». Twee jaar geleden is 'eer teruggekeerd naar Daar is Van Doeveren jn igenaar van het vervallen -theater aan de Verwers- Hij is eigenhandig deze itiende eeuwse schouw- aan het verbouwen. Van

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13