Bescherming weidevogels heeft veel resultaat BIJZONDERHEDEN Nieuw verzorgingstehuis wellicht op Damplein Als er iets plat gaat in het centrum ben ik erbij VVD: alcoholbeleid in Alkemade niet veranderen" dagpuzzel Bewoners belemmeren doorgang zandauto's LEIDEN OMGEVING CöidócSowiant DINSDAG 17 MAART 1987 PAGI1 'aan tafel Gehakt met kaas, koolraap en aard appelen - citroen- griesmeelvla De benodigdheden voor twee zijn: 1 sneetje brood, 200 g gehakt, zout, peper, nootmuskaat, losgeklopt ei, 2 korte en stevige reep jes kaas, paneermeel, 25 g margarine, mespunt bloem, aroma; l/t dl lauw water, 1 bouil lonblokje, 600 g koolraap, 1 ui, 10 g margarine, kerrie, zout; Vt tot 1 kg aardappelen; Va liter melk, 30 g gries- meel, 30 g suiker, 1 lepel ci troensap, citroenessence naar smaak. Week het brood in water, druk het zo droog mogelijk uit en maak het fijn. Kneed brood, gehakt, zout, peper en nootmuskaat door elkaar en voeg zo veel losgeklopt ei toe dat de massa nog stevig blijft. Verstop de kaas in het ge hakt en maak er kroketach tige „ballen van. Rol het ge hakt door paneermeel en leg het ten minste een uur koel weg. Bak de gehaktrollen op een matig vuur in twintig minuten bruin en gaar. Leg het vlees op een warm bord en maak de jus af met even meegebakken bloem, weinig water en aroma. Leg het bouillonblokje in het water. Snijd de koolraap in één centimeter dikke plak ken, schil die, was ze schoon en snijd ze in reepjes of blok jes. Fruit de grofgesneden ui met kerrie in de margarine lichtbruin. Voeg de koolraap toe en bak de groente al om scheppende twee minuten mee. Doe er vervolgens het in het water opgeloste bouil lonblokje bij en sluit de pan. Laat de groente onder af en toe omscheppen in twintig minuten gaar worden. Proef halverwege en voeg zo nodig zout toe. Breng de helft van de melk aan de kook. Strooi er al roe rende een mengsel van gries- meel en suiker in en laat de vla vijf minuten zacht ko ken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe. Meng de geheel afgekoelde vla met citroensap en -essen ce. JEANNE dienstverlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken In de re gio Leiden worden tot vrijdag 20 maart waargenomen door Apotheek Tot Hulp der Mensheid in Leiden, Apotheek Stevenshof in Leiden en Apotheek Voorschoten. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuls polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Ellsabeth-zleken- huis). ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 vla 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10, tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulp dienst. tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreeku ren ma en dl. 10.00-12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Lelden, Leiderdorp. Oegstgeest. Rijnsburg. Valkenburg. Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSUEDEN Koren brugsteeg 2, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u., do. 18.30-20.00 u. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. knaagdier; 5 onbezon nen; 6 bundel; 8 smalle weg; 9 ogen blik; 11 verfstof; 13 wedspel; 14 niet vet (b.v. van vlees); 16 Europeaan; 18 bouwmateriaal; 21 wisselborgtocht; 23 denkvermogen; 25 vinnig; 26 kreet; 27 muurholte; 29 watervlakte; 30 vertrouwelijk. Verticaal: 1 grondvlak v.e. mand; 2 oude lengtemaat; 3 laagtij; 4 schroef v.e. helikopter; 5 huisbedekking; 7 onderdeel v.e. tennispartij; 8 wijfje v.e. kanarie; 10 roem; 12 losgeraakte draad v.e. weefsel; 13 zangstem: 15 zwarte delfstof; 17 hulzen van gedor ste korenaren; 18 hekwerk; 19 tel woord; 20 blad papier; 22 heidemeer- tje; 24 aanwijzend vnw.; 28 muziek noot; 29 persoonlijk vnw. OPLOSSING 92 62 '«S 82 i0!p *2 :u0a zz "|0a 02 luebeu 61 :eiieq 81 Li h|0 gi uoue» et :i»i -bj zi :*oi oi :dod 8 hes i :xep g hot -oj p :qe e lie z luiepoq i :|eeo!uaa ue6ie 0e '992 62 ^sju LZ -i|6 92 :|ej SZ 'epej £2 ;i0a® iZ luojeq 81 :uid 91 ijsbbuj fl loioj et ne>to tl :iet 6 ;ped 8 :soq 9 i|op g ua/vaq i :|bbiuoz|joh Nieuw gemeentehuis van Alkemade kost 7 miljoen ALKEMADE Het nieuwe ge meentehuis van Alkemade zal ruim zes en een half miljoen gaan kosten. Voor het realiseren van ee noodhuisvesting komt daar nog eens 300.000 gulden bij. Er is ruimte voor 62 ambtenaren in het nieuwe gebouw. Wanneer volgens berekening in het jaar 2000 85 medewerkers gehuisvest moeten worden, biedt het vloe roppervlakte ook nog voldoende ruimte zonder dat er van een krappe huisvesting sprake is. Een en ander is vastgelegd in een eerste discussienota over de huisvesting van personeel van het nieuwe gemeentehuis. Schadevergoeding voor geluidsoverlast fietspad DEN HAAG/HAZERSWOUDE Dr. J.H.J. Crijns, be woner van de Zuiddijklaan in Hazerswoude wil schade vergoeding voor de overlast die hij ondervindt van de aanleg van een fietspad over de Zuiddijk. Van de ge meente wil hij daarom een bedrag van 4.500 gulden als tegemoetkoming in de kosten voor aanleg van geluidwe- rende voorzieningen hebben. Tegen de weigering daar van door de raad heeft hij nu bij de Raad van State be roep aangetekend. De zaak kwam gisterochtend aan de orde. Crijns vindt dat er geluidwerende voorzieningen getroffen moeten worden om de verkeers- en geluidso verlast door de gebruikers van het fietspad te verminde ren. Met name bromfietsers zouden het nodige lawaai te weegbrengen. Verder vindt hij dat zijn privacy door het fietspad wordt aangetast en de waarde van zijn huis ach teruit gaat. Metingen hebben echter uitgewezen dat het lawaai niet uitkomt boven de norm die de Wet geluid hinder stelt, zo stelt de raad van Hazerswoude. VERBOUWING VAN LAURENTIUSSCHOOL VOORSCHOTEN Met de verbouwing van de Laurentiusschool aan de Raadhuis laan is gisteren begonnen. Het doel van de ingrijpende verbouwing is dë integratie van de Kleuterhof en de lagere school Laurentius tot de basisschool Laurentius. Om het onderwijs zo goed mogelijk door gang te laten vinden, zullen de kinderen tijdens de verbouwing gastvrijheid genie ten in enkele lokalen van het scholencom- Elex Noord-Hofland vier lokalen beschik- aar voor de Laurentiusschool. De kinde ren worden iedere morgen vervoert met 2 autobussen en 's middags weer terugge bracht naar de Raadhuislaan. Het is de be doeling de bedoeling dat de verbouwing gereed zal zijn rond de zomervakantie zo dat het nieuwe schooljaar kan starten in een vernieuwd schoolgebouw. Onderzoek naar wensen ouderen LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp houdt deze en volgende week een enquête onder ouderen vanaf 60 jaar in de gemeente om er achter te komen welke wensen zij hebben op het gebied van huisvesting, hulp verlening, verkeer, vervoer, sociaal-culturele voorzie ningen en andere zaken. Leiderdorp telt ongeveer 3000 60-plussers. Vandaag gingen 200 vrijwilligers aan de slag om te proberen een zo groot mogelijk percentage yan de ouderen te enquêteren. Zij hadden naast de vragenformulieren de nieuwe brochure „Ouder-en- wijzer" bij zich, een soort gemeentegids voor ouderen. Deze wordt aan de ondervraagde mensen aangeboden. De gemeente Leiderdorp wil met behulp van de uitsla gen van het onderzoek de voorzieningen en activitei ten in de gemeente zoveel mogelijk op de wensen van de ouderen afstemmen. Bij de afdeling welzijnszaken van de gemeente werkt sinds kort mevrouw E. Kee- senberg-Borger, als functionaris gecoördineerd oude renwerk. Zij is voor de ouderen bereikbaar op maan dag, dinsdag en donderdag tussen 9.00 en 10.00 uur, tel. 899261. PPR van Alkemac bestaat 12 V2 jaar ÏDÏ ALKEMADE De fracti de PPR in Alkemade morgen, de dag van de stat kiezingen, 12,5 jaar. Het vo lige raadslid Henk van in september 1974 het voor de oprichting van de in Alkemade. Ook het 1 n PPR-raadslid, Lia Castelei] j' vanaf het begin lid van de madese fractie. Er wordei bijzondere festiviteiten geh ter gelegenheid van het juk Wel zal tijdens de openbar tievergadering bij het jul stil gestaan worden. De v« ring wordt op 26 maart 20.00 uur gehouden in gebouw. I1 ;ke op helel ALKEMADE Het re sultaat van de Weidevo- gelwacht Rijpwetering was vorig jaar „goed tot zeer goea". Dat staat in het jaarverslag van de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid- Holland, dat onlangs ge reed kwam. De Weidevo- gelwacht Rijpwetering is met een deelname van 22 weidevogelwachters en 22 veehouders en met een oppervlakte van 580 hek- taren verdeeld over 12 polders in de gemeenten Alemade en Warmond de grootste van Zuid-Hol land. Het doel van de weidevogel- wacht is om in nauwe samen werking met de veehouders actief bezig te zijn met weide vogelbescherming. Dit houdt in dat de vogelbeschermers merkstokken of nestbescher mers bij weidevogel nesten plaatsen. De boer kan dan tij dens zijn werkzaamheden op het land waar de merkstokken staan, rekening houden met de ligging van de nesten. De nest- beschermers boven de nesten dienen tevens om het vertrap pen van de eieren door het vee tegen te gaan. De eieren van de grutto en de kieviet kwa men vorig jaar voor het groot ste deel uit, voordat de boeren massaal begonnen met maaien. Dat kwam door de lange win ter en de lage temperaturen in het voorjaar. Als gevolg van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl mocht het vee van drie tot en met acht mei opnieuw op stal. Dat was pre cies in de tijd dat de scholek ster en de tureluur aan de leg kwamen. In vergelijking met de rest van Zuid-Holland is het resul taat in het gebied Ade echter zeer goed. Naast de genoemde bekende weidevogelsoorten, vonden de natuurbeschermers in het gebied Ade vorig jaar meer nesten dan ooit van de wilde eend, de slobeend, de kuifeend, de zomertaling, de kluut en de zeldzame bontbek- plevier. De nesten van deze laatste werden uitsluitend ge vonden in de Warmondse Zwanburgerpolder. Er werden vorig jaar in het geheel geen nesten van watersnippen en kemphanen gevonden. Vol wassen watersnippen zijn ech ter wel in het gebied Ade waargenomen. In totaal wordt op ruim 2500 hektaren gras land in Zuid-Holland door 146 weide vogel wachters en 153 veehouders aan nestbescher ming gedaan. De Stichting Na tuur- en Landschapsbeheer in Zuid-Holland schat dat onge- veerr 25 a 30 procent van alle weidevogelnesten in de pro vincie met behulp van merk stokken is beschermd. Over ongeveer zestien procent van de nesten worden nestbescher mers geplaatst teneinde ver trapping door het vee tegen te gaan. De resultaten van de Vogel- werkgroep Koudekerk/Ha zerswoude waren vorig jaar goed. Het 240 hektaren grote gebied wordt intensief gecon troleerd door een twintigtal weidevogelwachters met twin tig veehouders. De uitkomstre sultaten en broedpaardichthe- den waren ongeveer gelijk aan die in 1985. De weidevogel- wacht van Alphen aan de Rijn kon vorig jaar haar activitei ten vrij sterk uitbreiden dank zij een groeiende belangstel ling vanuit de bevolking voor de werkzaamheden van de na tuurbeschermers, het onder controle gehouden grasland is honderd hektaren groot. Bij de Weidevogelwacht van Wassenaar ging net vorig jaar goed. Opvallend in het gebied zijn de zeer hoge dichtheden van kieviet en scholekster, on danks een sterke afname van de scholeksterstand in het ge bied in de afgelopen jaren. Op merkelijk is voorts de zeer lage dichtheid aan grutto's in het gebied. De weidevogel- wacht Voorschoten kampt met een kleiner wordend weidege bied. Naast nesten in grasland werden ook nesten op een bouwterrein opgezocht. De op rukkende huizenbouw legt na melijk beslag op aanzienlijke delen van het weidegebied in Voorschoten. Met behulp van personenauto's, gierkarren en andere obstakels werd de weg afgesloten. LEIDEN Tientallen bewo ners van het Rietveldsepad in Alphen hebben gistermid dag een uur lang de door gang belemmerd voor de zandauto's die van de Zeger- plas komen. Met behulp van personenauto's, gierkarren en andere obstakels sloten zij de weg voor het verkeer af. De bewoners protesteerden met deze actie tegen het on verantwoordelijke rijgedrag van de chauffeurs van de zandauto's, dat volgens hen levensgevaarlijk is voor de fietsers op het Rietveldsepad. Zo zouden de bestuurders veel te hard rijden en geen voorrang verlenen aan de weggebruikers van het pad. Bovendien verliezen de au- Kroon stemt in met rijksweg 11 ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen en Rijkswaterstaat kunnen de aanleg van rijksweg 11 bij Al phen aan den Rijn voortzetten. De Kroon heeft de bezwaren die waren ingediend tegen het bestemmingsplan Rijksweg 11, dat dé aanleg van de weg bij Alphen regelt, verworpen. De bezwaren waren ingediend door de de Werkgroep Mi lieubeheer en de Stichting Natuur en Milieu. Volgens de werkgroep en de stichting is de aanleg van de weg een on aanvaardbare aantasting van het groene hart van de Rand stad. Verder zou hij dlleen maar verkeer aantrekken en daardoor zou de overlast eerder toe- dan afnemen. Eerder deze maand wees de Kroon de bezwaren die waren inge diend tegen het tracé bij Zoeetrwoude al van de hand. Daar ging het om dezelfde bezwaren. to's onderweg flink wat ma- tra verkeersgevaarlijke situ- teriaal. Het losse zand dat atie. De zandauto's zijn af- daardoor op de weg ligt, komstig van de zandwinin- zorgt nog eens voor een ex- stallatie in de Zegerplas en leveren het zand af voor de aanleg van rijksweg 11, waarvan het tracé vlakbij het Rietveldsepad ligt. De bewoners hebben de door gang van half twee tot half drie geblokkeerd. Na afloop van de actie zijn de woord voerder van de bewoners, de politie, rijkswaterstaat en de aannemer van het werk met elkaar om de tafel gaan zit ten om tot een oplossing van het probleem te komen. De bewoners eisen onder meer een goede voorrangsregeling en regelmatig schoonhouden van het wegdek. Dit werd uiteindelijk toegezegd. Bo vendien komen er voor rangsborden op het Rietveld- LEIDSCHENDAM Het algemeen verzorgingste huis dat binnen enkele ja ren in Leidschendam zal worden gebouwd komt wellicht op het Damplein. Architect Van Beek van het bureau PRO zal hier voor een voorlopige schets uitwerken. De initiatief groep, voornamelijk be staande uit vertegenwoor digers van de ouderen bonden, die de plannen moet uitwerken heeft ook een vestiging op het Ken- nedyplein in ae wijk De Heuvel gesuggereerd. B en W hebben nu het stede bouwkundig bureau OD205 te Delft opgedragen de mo gelijkheid van het Kennedy- plein te onderzoeken. Wet houder J. C. van Erp van ruimtelijke ordening heeft al laten weten dat de situering van een verzorgingstehuis in De Heuvel zich niet ver draagt met de oorspronkelij ke stedebouwkundige opzet. Waar precies het tehuis op het Damplein zou moeten verrijzen is overigens ook de raadsleden nog een raadsel. De vöormalige school aan de Damstraat zal weliswaar moeten verdwijnen maar dat grondvlak zal te klein zijn. Het tehuis krijgt ook «en aantal aanleunwoningen en die zouden volgens de initia tiefgroep dan een ongunstige ligging (aan het Molenpad) krijgen. Er bestaan echter al jaren plannen het Damplein totaal te reconstrueren. Wet houder F. IJmkers heeft de commissie sociale zaken en volksgezondheid meegedeeld dat het probleem wellicht in die richting kan worden op gelost. Volgens de prognose heeft Leidschendam in 1990, als het tehuis zo ongeveer klaar moet zijn, een tekort aan 134 verzorgingsplaatsen. Bij de provincie is dit getal aangemeld als capaciteit voor het nieuwe tehuis. Geen EHBO-post WASSENAAR Volgens wethouder C. Barning is het uitgesloten dat Wasse naar een 24 uur per dag en 7 dagen in de week geo pende EHBO-post in het gezondheidscentrum krijgt. Eerder had wethouder J. Greep (PvdA) er al op ge wezen dat een EHBO post in het Wassenaarse ge zondheidscentrum niet mogelijk is en niet hoeft met het huidige voorzie ningen niveau. Evenals wethouder Greep zegde wethouder Barning de le den van de commissie fi nanciën gisteren wel toe te zullen bevorderen dat er in Wassenaar een uitruk- Eunt voor de ambulance omt. Dit om de tijd tus sen de melding van een ongeval en het ter plaatse komen van de ambulance te verkorten. HISTORISCHE VERENIGING ALPHEN KAN BODEMSCHATTEN NIET KWIJT De historische vereniging Al phen is naarstig op zoek naar opslagruimte waar zij haar collectie bodemschatten en andere zaken kan opslaan. De vereniging heeft wel een kleine expositieruimte en een werk-vergaderkamer in het pand Rijnkade 11, maar dat is bij lange na niet genoeg voor alle spullen die de vereniging in de loop der jaren heeft verzameld. En daar komt nog steeds meer bij. De vereniging heeft nu ook de verzameling bo dem- en opgravingsvondsten van de amateur-archeoloog Erik van der Most aangebo den gekregen. Althans, wan neer het de vereniging lukt deze forse verzameling er gens verantwoord en profes sioneel op te slaan. Lukt dat niet, dan verdwijnt deze ver zameling in de kelders van het Leidse museum van Oud heden waar het provinciaal archief voor bodemvondsten gevestigd is. „Dat zou wel heel erg jammer zijn", menen Erik van der Most en het be stuur van de historische ver eniging. „Dan zijn deze schat ten voor de Alphense bevol king verloren en niet meer toegankelijk". Erik van der Most graaft al sinds zijn dertiende jaar in de bodem van Alphen, op zoek naar de restanten van de Ro meinse beschaving met het daarbijbehorende Castellum. Hij vertelt dat bodemvond sten in principe altijd eigen dom zijn van het rijk. Daar valt niet aan te tornen. Als een officiële opgraving afge sloten is, valt er vaak voor de amateurgravers nog het een en ander te vinden. Die vondsten zijn meestal niet in teressant genoeg om te laten onderzoeken op de universi teiten of andere onderzoeks instellingen en ook niet van belang voor een expositie. Voor de amateur-archeolo gen en voor bijvoorbeeld een historische vereniging vertel len deze resten echter een verhaal over hoe het vroeger was of ze geven aan waar men eventueel verder zou kunnen zoeken. Dat is een goede reden om deze stukken zelf te bewaren". Dat heeft Erik dan ook gedaan. Negen jaar lang heeft hij scherven en stukjes aardewerk verza meld. Nu wil hij daarvan af omdat zijn huis in Utrecht inmiddels uitpuilt. Bovendien is hij nogal eens verhuisd, zo dat alles steeds in- en uitge pakt moet worden. „Daarbij komt nog dat ik een fikse verzekeringspremie voor mijn verzameling moet beta- Do opgegraven bodemschatten van de amateur-archeoloog I van der Most liggen tot de zomer nog in een expositieruimte6"', het pand Rijnkade 11 in Alphen. len en dat gaat op den duur nadat daar de resten van ook een rol meespelen. Te- Romeins badhuis waren meer omdat een amateur-ar cheoloog eigenlijk liever naar vondsten zoekt dan er naar wil kijken". vonden is die hoop verf gen. Op een grote kaart bij Erik aan de deur hal Bijdrage: Hanneke Gunther Foto: Wim van Noort Brokstukken Negen jaar lang heeft Erik de verschillende scherven die in Alphen werden gevonden aan een nauwgezet onder zoek onderworpen. „Dat is overigens een tijdrovende be zigheid, want met het graven en vinden alleen ben je er nog lang niet. Daarna komt het schoonmaken van de voorwerpen, het op schrift stellen ervan, de stukken te kenen, fotograferen en in el kaar zetten. Het kost uren werk om van brokstukken weer een hele pot of vaas te maken", aldus de amateur- archeoloog. Hoewel Erik niet meer in Al phen woont, graaft hij er nog steeds. „Als er iets plat gaat in het centrum, ben ik erbij". Hij hoopt nog altijd het Cas tellum van Alphen te vinden. Dat het Castellum ergens in het centrum ligt, daarvan is hij overtuigd. Lang is ge dacht dat het onder de Ad- ventskerk zou liggen. Maar Romeinse resten waar gei- den zijn. Dat gebied con\ treert zich rond de Julia* straat. In combinatie met I vonst van het badhuis, dal Erik nu aan een ligging(L der de winkel van Van Spek op de hoek van de\ Jorisstraat tot aan het ho\ postkantoor. Het blijft echter voorlopig deze theorie. Zolang het T tellum niet gevonden is, d Alphen het doen met ang resten. Resten die voli Erik ook in Alphen ho(_ Dat was voor hem redenj noeg om zijn verzamel aan de historische verenig aan te bieden. De verenig had zelf ook al een ver. ling bodem vonsten. Die I men gekregen van wjj Klaas Dekker die in de vi)nde ger jaren voorzitter vante p< vereniging was en ook lerh enthousiast archeoloog tzij 1 De twee verzamelingen ile p men tot de zomer be worn ren in het pand Rijnkadél Alleen in het weekeinde itt iemand van de verenigt aanwezig om uitleg overia geëxposeerde te geven. "etje liet. ALKEMADE De gisterena vond door de VVD van Alke made georganiseerde bijeen komst over de alcoholproble- matiek in de samenleving le verde veel interessante infor matie op. De aanwezige VVD'ers verbonden daar evenwel geen consequenties aan ten aanzien van het te voeren beleid. Zo zullen ze zich niet sterk gaan maken voor het „droogleggen" van jeugdsociëteiten, sportkantines en gemeentelijke bijeenkom sten. Volgens huisarts H. van Mier- lo.zou in Alkemade, statistisch gezien bij 440 personen het drankgebruik zodanig uit de hand zijn gelopen dat zij tot de categorie van alcoholverslaaf den moeten worden gerekend. Dat is een groot aantal, gezien het feit dat men pas tot de al cohol verslaafden wordt gere kend bij een gebruik van twaalf alcoholhoudende con sumpties per dag. In heel Ne derland ziin momenteel 650.000 problematische drin kers, waarvan 300.000 alcohol verslaafden. Volgens A. van der Voorde, staffunctionaris van het Centrum Verslavings- zorgd in Den Haag, duurt het gemiddeld tien jaar om zo ver te komen. Hij erkende dat de verslavingsgrens veel eerder ligt dan bij de genoemde twaalf consumpties. Er ligt na melijk een onzichtbare grens tussen gebruik en misbruik. De grens is voor iedereen an ders zo betoogde hij. Van der Voorde ziet een ver betering van het gesignaleerde alcoholprobleem onder meer in het verantwoordelijkheids gevoel van gastheren en gast vrouwen. „Wij moeten het ook zoeken in de opvoeding; aan jongelui laten blijken dat drankgebruik niet stoer is en niet bijdraagt aan succes, maar juist veel verdriet vlen zaakt". (me Naar aanleiding van van aanwezigen liet hetL~i raadslid A. van den Br weten dat men in gemeef verband weinig kan ddan i gen drankmisbruik. Hefertij invoeren van een sluitiar van café achtte hij niet vntb lijk, omdat cafébezoekefcttr allemaal tegelijk weggaan d< alle mogelijke overlas! In dien. Het aan banden feugc van de drankverkoop {ren drankreclame is volgenfente den Bogaard een zaak da landelijk niveau zou rfna's worden aangepakt. Hij d>ij i de dat de subsidiërinleen sportkantines en jeugdsa zaa ten omhoog zou moetd lof daar geen alcoholhoujn- dranken meer besch^eer zouden mogen zijn. Dezi Dj tines en sociëteiten zijn ffienj lijk voor het grootste del-the hankelijk van de bar-oniHij ntier

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12