1eidóeSoiwa/nt rROS-spektakel eer in Leiden Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ezuiniging op universiteit stemt niet treurig Ongeschoolden vinden werk in bollensector 79e)66: EEN SCHOON LAND er/ERGT EEN eiiflELDER BESTUUR Grondsanering Zijloever knallend van start DINSDAG 17 MAART 1987 PAGINA 11 •j m. na Eik terug Leidse Hout il De Leidse Hout krijgt ;n Juliana Eik. Vijftig jaar werd ter gelegenheid van welijk van prinses Juliana Bernhard een eik geplant dse Hout. Deze eik is in de jjd verdwenen, terwijl een teen die bij de boom was al eerder op last van de was weggehaald. In het i de viering van het gou- ivelijk van prinses en prins e Vereniging Vrienden van se Hout, de gemeente Lei- Leidse Oranjevereniging en schappij voor Tuinbouw en nde op 30 april een nieuwe e Leidse Eik plaatsen. Afscheid van CDA'er Bleijie LEIDEN „Een oprecht raadslid, vaak met een afwij kend principieel standpunt. Niet alleen ten opzichte van het college en de raad, maar ook ten opzichte van zijn eigen fractie". Zo kenschetste burgemeester C. Goekoop gisteravond CDA'er W. Bleijie, die na twaalfeneenhalf jaar afscheid nam van de raad. „Hij was een van de wei nige raadsleden die echt kwaad kon worden en ook na afloop nog altijd boos kon zijn", aldus Goekoop. „Bleijie miste wel eens de roomse blijheid die het CDA ken merkt, het was iemand die binnen de CDA-fractie zo zijn eigen opvattingen had". Bleijie, die wegens drukke werkomstandigheden de gemeentepolitiek verlaat, ging in zijn laatste raadsvergadering in op de oppositierol die hij met het CDA altijd heeft moeten vervullen. „Ik heb me vaak een boksbal gevoeld, alle agressie richtte zich op één van ons. Maar misschien wordt het in de 21ste eeuw beter. Wie weet zitten de kinderen van Tesselaar, Kuijers en Bleijie dan samen in één college". Bleijie wordt in de raad opgevolgd door de Leidse aannemer W.M. Hettinga. Bezwaarschrift tegen vuurwerkopslagplaats LEIDEN Buurtcomité Noordvest houdt vanavond een vergadering voor bewoners van de Nieuwe Beesten markt en de Oude Singel. Het is de bedoeling dat een gezamenlijk bezwaarschrift wordt opgesteld tegen de af gifte van een hinderwetvergunning voor een verkoop- en opslagvoorziening voor vuurwerk, die mogelijk wordt gevestigd in het pand Nieuwe Beestenmarkt lb. Een aantal omwonenden heeft bij de gemeente reeds be zwaren ingediend tegen een hinderwetvergunning voor deze onderneming. Zij willen niet naast een volgens hen „explosieve zaak" wonen en slapen. En ondanks de voor schriften vinden zij dat de komst van de vuurwerkhan- del „onaanvaardbare risico's" met zich meebrengt. De bewoners vragen zich af wie controleert of of in hel pand niet wordt gerookt, en of er inderdaad nooit meei dan 150 kilo vuurwerk aanwezig is, zoals wordt voorge schreven. De vergadering begint om 20.30 uur in buurt huis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. Buschauffeur veroordeeld LEIDEN Een 44-jarige Haagse buschauffeur van de NZH is vanmorgen door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar, een jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar en een boete van 2.000 gulden. De chauffeur veroor zaakte vorig jaar in Wassenaar bij een 80-jarige vrouw blijvend letsel. Hij reed al weg toen ze nog aan het uitstappen was. De vrouw bleef met een voet tussen de klapdeuren steken en werd zo 57 meter meegesleurd. Bij het stoppen van de bus schoot het slachtoffer los, waarna het achterwiel haar knie verbrijzelde. De vrouw die door het on geluk ook flinke psychische schade heeft opgelo pen, zal in een verpleegtehuis moeten blijven. De straf voor de chauffeur is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Van de busmaatschap pij NZH, waarbij hij werkt, kreeg hij al drie maanden proeftijd. Kogels luchtbuks beschadigen auto LEIDEN Een 15-jarige jongen uit Leiden heeft gistermiddag met een luchtbuks geschoten op de Sanders-parkeergarage. Een nieuwe auto, eigendom van een inwoner van Oud Ade, raakte op vijf plaat sen beschadigd. De politie werd rond kwart voor vijf gewaarschuwd, trof de dader aan en nam de luchtbuks in beslag. Aanvankelijk dachten de agen ten dat de jongen geen voertuigen had geraakt, maar later kwam de man uit Oud Ade aangifte doen. De ouders van de jongen worden aansprake lijk gesteld voor de schade. Hoe groot de schade is, kon de politie vanmorgen niet zeggen. Winkelruit vijf maal vernield LEIDEN Voor de vijfde maal binnen enkele da gen is vannacht de grote winkelruit van een drogis terij aan de Haarlemmerstraat ingegooid. De politie was vannacht vrijwel meteen nadat de ruit was ver nield ter plekke, maar trof niemand aan. ELEVISIE-OPNAMEN VOOR TE LAND, ER ZEE EN IN DE LUCHT peli lEN De TROS-te- ie zal deze zomer op- v naar Leiden ko- voor opnamen van televisie-spektakel Land, ter Zee en In lucht". Volgens een •dvoerster van de IS staat vast, dat men ieuw naar Leiden it. Het onderdeel het nu om gaat, is imd „Fiets 'm d'r Onderhandelingen de TROS met de ge- inte en de VVV zijn ienteel gaande. De imen maken deel uit van de Leidse Laken- f eesten. Vorig jaar juni werden aan de Nieuwe Rijn opnamen ge maakt voor het onderdeel dat was genaamd „Hoog en Droog". Daarbij was het de bedoeling dat men zo snel mogelijk over twee boven het water gespannen stalen ka bels de overkant trachtte te bereiken. Allerlei zelfge maakte vervoermiddelen (waarbij vaak fietsen werden gebruikt) werden daarbij in gezet. Het het merendeel van deelnemers haalde de over kant niet zonder nat pak. Bij het het spelonderdeel „Fiets 'm d'r in" stappen de deelne mers ook op een fiets of iets dat daar op lijkt. Maar nu moeten ze proberen de over kant te bereiken over smalle balk waarin een wipje is aan gebracht. Vorig jaar werden opnamen gemaakt bij de Koornburg, maar nu wordt waarschijnlijk voor een ande re lokatie gekozen: vlak voor de gerestaureerde kelders on der de Hoogstraat. De opnamen van vorig jaar kwamen overigens niet zon der problemen tot stand. De GG en GD verklaarde zo'n twee weken voor de opna men dat het water in de Leidse grachten zo slecht zou zijn, dat het onverantwoord zou zijn daar Te Land, ter Zee en In in de Lucht op te nemen. Bovendien waar- Fiets 'm d'r In". Zo noemt de Tros het gebeuren waarvoor in juli In de Leidse binnenstad opnamen gemaakt zullen worden. schuwde de GG en GD voor mogelijk opstakels onder wa ter. De TROS maakte zich daar toen nogal boos over, omdat de gemeente pas op een zo laat moment de kwali- Sitterlaan moet veiliger I Bewoners van De Sitterlaan willen dat er voor sep- 1987 iets wordt gedaan aan de volgens hen gevaarlijke ssituatie in de straat. In een brief aan het college van B aan de gemeenteraad hebben zij hun wensen kenbaar t. Al vanaf 1983 hebben bewoners de problemen aange- ij de gemeente. De inspanningen waren tevergeefs „en rden we een beetje kregelig van", zegt A. Abcouwer, een jewoners. Op een bewonersbijeenkomst, die in december thouden, besloten de 18 aanwezigen gezamenlijk een sturen naar de gemeente. De bewoners willen dat de torziening in de middenberm wordt gesnoeid. Nu is het I hen zo, dat automobilisten die een zijstraat injyillen, het Iptkomend verkeer niet kunnen zien door de hoge be- Bovendien willen de bewoners dat de grote bomen op toirs worden weggehaald omdat de wortels schade aan- aan de riolering, aan de bestrating en aan de huizen, jeten volgens hen twee bushaltes worden verplaatst. Ver den de bewoners dat er bij het kruispunt Van 't Hoff- 'ranchimontlaan een aantal maatregelen moet worden i. Bovendien wordt in de brief de suggestie gedaan de itroken anders in te delen. „Wij vragen eigenlijk hele- t zo veel", zegt Abcouwer. „We willen de zaak houden is, want we beseffen dat De Sitterlaan een hoofdroute rkeer is net als water, het moet ergens naar toe. We tiet om-verkeerslichten, of om een verkeersarm gebied, in dat dat niet kan worden gerealiseerd. Maar we willen j het hier veiliger wordt. De gemeente heeft de kwestie el in onderzoek. (ADVERTENTIE) m ikj lemond is legen milieuzorg, maar hoe lel zijn we er jlemaal vóór? Wal hebben we er voor over en hoe pak- n we het aan? De strijd legen de vervuiling is een taai svechl, dat met nuchtere zin voor werkelijkheid moet orden gevoerd. Geen onderwerp voor radicale preken, jaar zeker ook niet voor bureaucratisch geschuif met Yantwoordelijkheden. ,llie het milieu bewaren wil, moet de politiek vernieuwen, let één lukt niet zonder het ander. rfES DEMOCRATEN IDE fENAAT EN DE STATEN teit van het water ter discus sie stelde. Overwogen werd de opnamen te schrappen maar met behulp van de brandweer werd het pro bleem op het laatste momenl WÊÊmmÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊmmmmÊm toch opgelost. Door leiding water in de grachten te spui ten, werd voorkomen dat de deelnemers die de overkanl nief droog haalden, onaan vaardbare risico's liepen. LEIDEN Nadat de spring- meester met een speciale toe ter het sein 'veilig' had gege ven. mochten wethouder van ruimtelijke ordening, J. Peters en gedeputeerde J. Hekkel- man gistermiddag ieder een lading springstof tot ontplof fing brengen. Daarmee werd een deel van de fundering van de voormalige scheepswerf Boot opgeblazen. Tevens bete kende dit de officiële start van de grondsanering van de Zij loever. Voor het ceremonieel, dat voortgezet werd met het aan stukken 'knippen' van een betonnen muur, was veel be langstelling van bewoners uit De Kooi. Als de restanten van de scheepswerf zijn verwijderd, wordt de met olie en zware Met een denderende knal wordt de fundering van de scheepswerf Boot verbrokkeld. metalen verontreinigde grond weggehaald. Dit zal worden opgeslagen in het provinciaal depot bij Moerdijk. In het ko mend najaar start de bouw van bejaarden- en eengezins woningen op het schoonge maakte terrein. De definitieve plannen daarvoor worden in mei verwacht. Daarnaast moet in de komende jaren een be jaardenhuis op de Zijloever worden neergezet. De grondsanering van het eer ste gedeelte van de Zijloever is door de provincie betaald. Het bodemonderzoek van het res terende bedrijfsterrein langs de Zijloever is nog niet afge rond. Oriënterend onderzoek heeft al uitgewezen dat de res terende percelen verontrei nigd zijn. De gemeente Leiden zal verdere sanering uit eigen zak moeten betalen omdat de provincie voorlopig geen geld meer beschikbaar stelt voor de Zijloever. Toch meende wet houder J. Peters gistermiddag een poging te moeten wagen. „Het feit dat gedeputeerde Hekkelman het begin van de grondsanering mee viert, geeft ons hoop dat de provincie snel met de resterende gelden voor bodemsanering zal komen. Twintig procent van het pro vinciale fonds voor bodemsa nering is weliswaar al naar Leiden gegaan maar wij zijn ambitieus genoeg om nog meer te willen". Trein „Leiden gaat spoorslags aan het werk". Dat is de titel van een lezing die P. Hoope mor gen houdt in het NZH-ont- spanningslokaal aan de Rijnsburgerweg 1. De lezing gaat over de verdubbeling van het baanvak Leiden-Den Haag en over de nieuwbouw- plannen voor het Leidse sta tion. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, de kosten be dragen 2,50Organisatie is in handen van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstel lenden in het Spoor- en Tram wegwezen. Rommelmarkt De muziekvereniging De Burcht houdt zondag 22 maart tussen 12.00 en 17.00 uur een rommelmarkt aan de Aalmarkt 9. De toegang is gratis. De opbrengst is be stemd voor het jeugdkorps van De Burcht. Stille omgang Deelnemers aan de jaarlijkse Stille Omgang in Amsterdam kunnen zich op donderdag 19 maart tussen 19.00 uur en 20.00 uur opgeven in de Ro man uszaal aan de Mare, ach ter de Hartebrugkerk. De Stille Omgang vindt plaats in de nacht van 21 op 22 maart. Open dag In buurthuis 't Spoortje wordt morgen van 13.00 tot 16.00 uur een open dag ge houden over het onderwijs voorrangsgebied in Leiden Noord. —ITS EN KINDERGENEESKUNDE BLIJVEN IN LEIDEN Dig van voorpagina) !N De leden van liversiteitsraad zijn f gezien niet onte- over de laatste tkelingen in de be- mgsplannen van mi- Deetman. Het feit ndergeneeskunde en voor Leiden behou- lijven, stemt velen ir treurig dan voor- „De donkere wol- lie zich eerst boven i samen pakten, lij- iu iets meer af te drijven", aldus het buiten universitair lid, de heer P. Cannegieter tijdens de gis teravond gehouden uni versiteitsraadvergadering. De voorzitter van het college' van bestuur, K.J. Cath, kon zich bij deze mening aanslui ten. „We hadden eerst de in druk dat er twee armen en een been van ons werd afge hakt, maar nu blijkt het slechts een arm en een been te worden", aldus Cath. Hij voeg de er echter meteen aan toe, dat het gehele bezuinigings- Croces toch weerzinwekkend lijft en een ernstige amputa tie inhoudt. Cath wees er op, dat vooral de in Nederland westelijk gelegen universitei ten met een medicijnen-rich ting hard worden aangepakt. Naar zijn mening wordt de universitaire wereld in tweeën gedeeld: de universiteiten ten oosten van Utrecht (Nijmegen, Groningen en Limburg) en die ten westen (Leiden, Rotterdam en Amsterdam) van deze stad. Hij vroeg zich af, of dit met de gelijkwaardige ontwikkelings kansen voor de oostelijk gele gen universiteiten te maken had. „Hier wordt dan wel een ernstig precedent geschapen. De ontwikkeling dat een be paalde instelling meer wordt begunstigd dan de ander, vind ik een zeer ongunstige", aldus Cath. Het college van bestuur kon gisteren nog enigszins ver heugd melden dat minister Deetman in de komende vier jaar twee miljoen gulden in het vernieuwingsfonds van de Leidse universiteit zal storten. Dit bedrag werd echter gerela tiveerd door K.H. Buikstra van de Progressieve Partij. „De minister heeft voor deze doeleinden op landelijk niveau 21 miljoen gulden beschikbaar gesteld, dus Leiden krijgt iets minder dan tien procent. Het grootste gedeelte van de ver nieuwingsgelden gaat naar an dere universiteiten, omdat zij geheel vernieuwde studiepro gramma's brengen", aldus Buikstra. Cath weersprak dit niet, maar wees er op dat som mige van deze vernieuwde studieprogramma's, zoals de regionale studies in Amster dam, hun waarde eerst nog maar eens moesten bewijzen. „De Leidse universiteit wil haar profiel behouden. Men is hier in Leiden sterk gericht op het leren van een vak, en niet op het zeer breed opleiden van mensen", aldus Cath. Hij zei dat de vernieuwingsgelden vooral gebruikt zullen gaan worden voor het oplossen en voorkomen van knelpunten, die door de bezuinigingen worden veroorzaakt. Het Leidse college van bestuur is van plan om met minister Deetman zo snel mogelijk een zodanige tekst voor het bezui nigingsplan op te stellen, dat beide partijen het er mee eens kunnen zijn. „We zullen nu de puntjes op de i moeten zetten, zeker ook in overleg met de betrokken besturen van de fa culteiten", aldus Cath. Hij ver wacht dat een dergelijk over-' leg nog deze week plaats zal kunnen vinden. De resultaten van dit overleg zullen deel uit maken van de definitieve be leidsvoornemens van de mi nister die op 30 maart in de Tweede Kamer worden be handeld. LEIDEN/LISSE Het aantal werklozen dat staat ingeschreven bij de ar beidsbureaus in Leiden en Lisse is in de maand fe bruari afgenomen met 174. De daling was in het rayon Lisse (- 108) groter dan in het rayon Leiden (- 66). Dat komt volgens de arbeidsbureaus door de (tijdelijke) inschakeling van voornamelijk onge schoolden in de bollensec tor. In februari werden 1161 werk zoekenden ingeschreven, 1452 mensen lieten zich uitschrij ven. In totaal werden 477 nieuwe vacatures gemeld; 55 minder dan in januari. Door bemiddeling van het arbeids bureau konden 178 vacatures worden vervuld. Jongeren profiteren relatief veel van de oplevende econo mie, aldus de arbeidsbureaus. De afgelopen jaar is de werk loosheid onder jonge mannen onder de 23 jaar gedaald met 43,4 procent, terwijl de totale werkloosheid bij de mannen afnam met 22,1 procent. Bij de vrouwen liggen die percenta ges op respectievelijk 39,9 en 15 procent. De arbeidsbureaus in Leiden en Lisse zijn begonnen met de actieve bemiddeling tussen werkgevers en langdurig werklozen. Drie speciaal daar voor aangestelde arbeidsbe middelaars proberen een baan te vinden voor mensen van 21 jaar en ouder die drie jaar werkloos zijn in het kader van de Maatregel Langdurig Werklozen (Wet Vermeend- Moor). Werkgevers die een langdurig werkloze aannemen, worden vrijgesteld van bepaal de werkgeverspremies en ont vangen een subsidie van 4000 gulden voor kosten van bege leiding en training van de nieuwe kracht. In het rayon Leiden staan 2250 langdurig werklozen ingeschreven, in Lisse 900. Het is de bedoeling dat jaarlijks 180 mensen met behulp van deze maatregel een baan vinden. Voordat de actie ve bemiddeling door het ar beidsbureau van start ging, zijn tien mensen geplaatst. De werkloosheid ontwikkelde zich de afgelopen maand als volgt: Mannen Vrouwen Jan. '87 Feb. '87 Jan. '87 Feb. '87 Alkemade 154 144 73 69 Katwijk 650 614 171 178 Leiden 3978 3967 2034 2035 Leiderdorp 347 341 195 182 Oegstgeest 222 226 148 143 Rijnsburg 100 99 45 42 Valkenburg 27 30 10 13 Voorschoten 281 277 170 168 Warmond 64 62 25 25 Zoeterwoude 82 79 51 50 Hillegom 241 226 163 133 Lisse 240 219 152 131 Noordwijk 416 380 221 216 Noordwijkerhout 177 145 111 102 Sassenheim 141 143 102 101 Voorhout 91 85 40 39 Voorjaarsbal in Stadsgehoorzaal LEIDEN In de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat heeft zaterdag 4 april een vooijaarsbal plaats in drie za len. Tijdens het bal spelen diverse orkesten zoals Gospo- dar, Kalis, Kummel, Kwarts en Lierelyers. Verder is er een theaterprogramma met Lex Goudsmit, Nitsanim, Gaida en Pirin en worden er danslessen gegeven. De dansen komen uit diverse landen. Het voorjaarsbal heeft plaats tussen 12.00 en 23.00 uur. De toegangsprijs be draagt 15 gulden. Seze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. No J Nai Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:Voorletters Adres: Postcode/plaats Telejoon fvoor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Voor Adres1 Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ner I JNZI CaidaaOowumt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11