Europa moet Afghaans naar ook Gorbatsjov steunen F Politiek ontloopt vragen over bio-genetica CeidócScnvumt ffiabaas VS v ijgcsproken Happart opnieuw burgemeester af AN TER LAAK, SECRETARIS PAX CHRISTIE: in Gils in :roep tegen ^straffen Cao-akkoord in grafische industrie Amerikanen in ban van fundamentalisme Italië verhoogt boetes met 300 procent *T|i [TENLAND ZATERDAG 14 MAART 1987 PAGINA 7 YORK John Gotti, die be- wd wordt als het hoofd van de maffiafamilie in de Verenig- iten, is gisteren door een juryrecht- York vrijgelaten. De 46-ja- ÜJotti was samen met zes andere eende leden van de familie-Gambi- eschuldigd van moorden, afpersing, van luxe-artikelen en het afsluiten leningen tegen woekerrente. Het was vorig jaar augustus begonnen, iry heeft een week beraadslaagd at zij tot vrijspraak besloot. In de ipen maanden zijn de leiders van andere families tot langdurige ge- nisstraffen veroordeeld. BRUSSEL De waarnemend burge meester van de Vlaamse gemeente Voe ren, de hardnekkig Franssprekende José Happart, moet zijn burgemeesterss jerp weer inleveren. De gouverneur van de provincie Limburg, H. Vandermeu- len, heeft Happart gisteren uit zijn func tie gezet. Het is al de derde heer dat Happart zijn baan als eerste wethouder en waarnemend burgemeester kwijt raakt. Na de eerste twee keer werd Happart direct door de gemeenteraad opnieuw gekozen als waarnemend eer ste burger. In Belgie spreekt men dan ook van de Voerense carrousel. Thatcher in beroep in MI-5 affaire LONDEN De Britse premier Thatcher heeft gisteren gezegd dat haar regering zeer waar schijnlijk in beroep gaat tegen de uitspraak van een Australische rechtbank die donderdag bepaal de dat voormalig MI-5 agent Pe ter Wright zijn spionnenboek mag publiceren. De Britse rege ring kreeg 28 dagen de tijd om beroep aan te tekenen. De Britse regering begon anderhalf jaar ge leden een proces om publicatie van „Spycatcher" tegen te hou den, omdat de inhoud de nationa le belangen van Groot-Brittannië zou schaden. Sterrenstelsel op ware grootte WASHINGTON Het sterrenstel sel Markarian 348, dat al twintig jaar door astronomen bestudeerd wordt, is nu in zijn ware dimensies bekend. Het heeft een doorsnede van 1,3 miljoen lichtjaren en is daarmee volgens sterrenkundigen het grootste stelsel van het univer sum. Een lichtjaar staat voor de af stand die het licht in een jaar aflegt met een snelheid van 297.600 kilo meter per seconde. Het is dertien maal zo groot als onze Melkweg. De omvang kon worden vastgesteld met behulp van een reusachtige ra diotelescoop van het observatorium in Nieuw-Mexico. VN-rapporteur mag naar Afghanistan GENEVE Een speciale rap porteur van de Verenigde Na ties mag Afghanistan bezoe ken om ter plaatse de situatie van de mensenrechten te on derzoeken. Dit is één van de opmerkelijkste uitkomsten van de jaarlijkse conferentie van de VN-commissie voor de mensenrechten die de afgelo pen zes weken in Genève bij eengeweest is. Ook mag het internationale comité van het Rode Kruis weer in Afghanis tan aan de slag. Net als in voorgaande jaren veroordeelde de commissie het minachten van de mensenrechten in Af ghanistan. Ontslag bij Volkswagen FRANKFORT Het Westduitse automobielbedrijf Volkswagen heeft gisteren één hoge functio naris ontslagen en zes andere topfiguren geschorst. De maatre gel volgt na de recente onthulling over vermeende frauduleuze praktijken met buitenlandse va luta's, waardoor Volkswagen mo gelijk 480 miljoen mark aan ver liezen heeft geleden. De directie van Volkswagen maakte in een verklaring vanuit het hoofdkan toor in Wolfsburg bekend dat Burkhard Junger, belast met transacties in buitenlandse valu ta's, met onmiddellijke ingang is ontslagen. Fout ontdekt in MX-raket WASHINGTON Een be- langrijk onderdeel voor de stu ring van een Amerikaanse MX-kernraket blijkt ondeug delijk. Het zal bij alle nog niet geïnstalleerde MX-raketten worden vervangen, zo is giste ren door het Pentagon be kendgemaakt. De kosten van de operatie zouden „mini maal" zijn. Het gaat om het hitte-zoekende onderdeel van het geleidingssysteem van de MX-xaketten. De wapens zijn verder in orde bevonden en worden dan ook niet ontman teld. (STERDAM De af raak voor het inter- v met de Afghaanse retsleider was ge it voor gistermorgen twaalf. Maar enkele tevoren werd het rek vervroegd. Pax istie, organisator van [grote Afghanistan-bij- t€ttkomst die vandaag in hsterdam wordt ge ilden, was vergeten J haar moslim-gasten |t alleen vijf maal per g Allah aanroepen, hr ook op vrijdag rond n i middaguur naar de »skee gaan om te bid- n, óók als ze in het tenland zijn. Op de lag of deze situatie te- pend is voor de onbe- pdheid van christenen it moslim-rituelen zegt deijl ter Laak, secretaris Pax Christie: „Mis- hetuen wel", e katholieke vredesbewe- g Pax Christie verleent Un aan groeperingen die islamitisch bewind wil- n I vestigen; het lijkt een wat nderlijke combinatie, jjkt", benadrukt Jan ter |k, want volgens hem is er Pax Christie geen ande- us dan steun aan het is- itische verzet. „Wij heb niet zo'n nauwe uitleg het begrip vredesbewe- Het gaat niet alleen om strijd tegen de kernbewa pening, tegen de raketten in Oost en West. Conflicten in de Derde Wereld en inter venties van supermachten in Midden-Amerika, Afrika en Azië: ook dat is ons wertcter- rein". Ter Laak signaleert nog een paradox in de acties van zijn vredesbeweging rond Afgha nistan. „Wii kunnen het Af ghaanse volk het beste hel pen door zowel hulp te geven aan het verzet, als door het beleid van partijleider Gor batsjov te steunen. Gorbats jov wil weg uit Afghanistan. De aanwezigheid van Sovjet troepen in dat land legt een zware hypotheek op zijn ont- spanningspolitiek. Daarmee is de kring weer rond, want de ontspanning tussen Oost en West is het terrein van de vredesbeweging". Stromingen Ondanks de ervaringen in de strijd tegen de kruisraketten, toen de politiek op het beslis sende moment niet naar de vredesbeweging luisterde, is er volgens Ter Laak geen an dere mogelijkheid dan actie voeren. „Wij moeten natuur lijk niet de arrogantie hebben te denken, dat wij politieke besluiten kunnen opleggen", aldus Ter Laak. „De vredes beweging werkt aan de basis, brengt processen op gang, mobiliseert mensen. Of je ge dachten worden overgeno men is niet altijd te controle ren. Maar ik denk wel dat er invloed van uit gaat". Bovendien houdt ook het Kremlin volgens Ter Laak In het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam houden het Komitee Afghanistan Vrij en de katholieke vre desbeweging Pax Christie vandaag een grote informatiedag over de toestand in Afghanistan, het land dat sinds 1979 wordt bezet door meer dan 100.000 Russische militairen. Op de bijeenkomst wordt onder meer het woord gevoerd door Afghaanse verzetsleiders en een groot aantal Europese politici en Afghanistan-deskundigen. nauwkeurig de Westeuropese publieke opinie in het oog. „Door onze contacten maken wij voor een deel de publieke opinie zichtbaar die in de Sovjet-Unie leeft. Als de groepen in Europa die van belang ziin voor de Sovjet- Unie, zoals vakbonden, link se partijen en zeker ook de kerken, actief worden, in dit geval voor een vrij Afghanis tan, is dat een kracht waar Gorbatsjov voordeel van kan hebben bij de strijd om de macht tegen minder gematig de stromingen in het Krem lin". Een van de belangrijkste sprekers vandaag en tevens gast van Jan ter Laak is prof. dr. S. Mojadidi. Hij was jarenlang docent theologie in de Afghaanse hoofdstad Ka boel. Na enkele jaren van ballingschap richtte hij in 1978 het Nationale Front voor de Bevrijding van Af ghanistan op. Deze verzetsor ganisatie is aangesloten bij de overkoepelende beweging van zeven grote Afghaanse verzetsgroepen. Khomeiny Gevraagd naar de schijnbare tegenstelling van een katho lieke organisatie die een isla mitisch bewind in het zadel wil helpen zegt Mojadidi: „Zij zijn gelovigen, wij zijn gelo vigen. We hebben iets ge meen. Bovendien zijn de Af- f[hanen zeer gematigde mos- ims". En vervolgens: „Door de moeilijke situatie waarin wij ons bevinden, aanvaar den we alle hulp, zolang er maar geen voorwaarden aan worden verbonden", aldus Mojadidi. „We willen, nu en in de toekomst, samenwer ken met alle mensen die van goede wil zijn. Afghanistan moet weer een vrij en onge bonden land worden, want dat is het tot voor een aantal jaren altijd geweest". Jan ter Laak: „We hebben in Nederland, als gevolg van Khomeiny, waarschijnlijk een bepaald beeld van de is lam. Maar een geloof heeft altijd twee kanten. Het kan de zaak in vuur en vlam zet ten, maar ook warmte afge ven waar mensen wat aan hebben. Elk geloof kan ont aarden in fanatisme. Maar het kan ook proberen positie ve veranderingen te bewerk stelligen in een samenleving. Wij, als katholieke vredesbe weging, zoeken contact met de gematigde krachten, die je ook in de islam hebt. Ik geef toe, dat is niet altijd even ge makkelijk. Dat heb ik vorig jaar zelf ondervonden tijdens mijn bezoek aan Afghanistan en Pakistan. Als je in de vluchtelingenkampen loopt zijn mensen echt geroerd door het feit dat iemand met een andere geloofsovertui ging hen steunt. Maar het wordt wat gevaarlijk als je de kant opgaat van „onze gelo ven verbinden ons in de strijd tegen de Ongelovige communisten". Daarom zoe ken, zoals vandaag in Am sterdam, met name dat con tact met de gematigde groe pen". JOS TIMMERS !N Het herenkle- ncern Van Gils Inter- iental gaat in beroep te- Ie uitspraak van de Belgi- rechtbank, die gisteren ilde dat het bedrijf zich lig heeft gemaakt aan 'd in geschrifte, bedrieg- inkbreuk en oplichting Belgische oyerheid. De mene Bank Nederland, van zes topmensen even tot voorwaardelijke cel zijn veroordeeld willen itspraak eerst bestuderen, dat wordt besloten al of beroep te gaan. ens de Belgische rechter het vast dat zich grove 53 gelmatigheden hebben jedaan bij het losmaken Je Belgische textielfabriek )emer in Aarschot uit het Gils-concern. De Belgi- Staat, die in totaal ruim n miljoen gulden in het ddels failliet verklaarde jf pompte om de werkge- iheid van de bijna drie- lerd werknemers te red- zou daarbij opzettelijk zijn deeld. ioofdverantwoordelijkheid de hele operatie werd ag gelegd bij de president- tteur van Van Gils, Hij kreeg een voor- 'delijke celstraf van tien iden. B.van Gils die de onderte met acht tden. Zijn twee broers en ieder vijf maanden, ijl Van Gils Sr., die tijdens echtzitting opmerkte dat dleen verstand had van w. twee maanden kreeg legd. In het vonnis wordt eens een zware verant- delijkheid gelegd bij de Volgens de rechter is duidelijk dat de bank tdurend bij het bedrog be lten is geweest. De ABN irekte De Demer het kre- terwijl zij wist dat het alleen maar gebruikt zou y/ len om de fictieve verlies- M ningen te betalen. Ji ;&L\. V, Reddingswerkers dragen een van de dertien slachtoffers weg. Dertien doden bij scheepsbrand (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Dertien arbeiders ziin om het leven gekomen bij een brand in het ruim van een schip in de haven bij de Italiaanse stad Ferrara. De arbeiders stikten in de giftige rook, omdat ze in de duisternis de uitgang niet snel genoeg konden bereiken. De arbeiders waren bezig aan de wanden van het ruim toen .er plot seling brand uitbrak. Het brandende onderhoudsmateriaal zorg de voor een dikke, giftige, rook, die de arbeiders zeer snel be dwelmden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. UTRECHT Werkgevers en bonden in de grafische indus trie hebben vanmorgen over eenstemming bereikt over nieuwe cao's voor het tech nisch personeel, de chefs en het administratief personeel. Onder deze cao's, die een loop tijd krijgen van 1 februari 1987 tot 1 februari 1989, vallen ruim 50.000 werknemers. Be langrijkste punten zijn een loonsverhoging, maatregelen ter bevordering van de werk gelegenheid en verbetering van enkele sociale regelingen. Op 1 juli 1987 krijgen de werk nemers een eenmalige uitke ring van 2 procent (0,5 procent meer dan in 1986), die op 1 april 1988 wordt omgezet in een structurele loonsverhoging van 2,5 procent. PASADENA Het onbeman de ruimteschip Voyager-2, dat sinds 1977 bezig is aan een reis langs de planeten, heeft giste ren instructie gekregen van koers te veranderen en zijn snelheid te verhogen om mo gelijke stenen en keien rond Neptunus te ontwijken als hij deze planeet in 1989 passeert. Of de instructies het gewenste resultaat hebben opgeleverd, is nog niet duidelijk: ze moeten immers eerst een afstand van 3,35 miljard kilometer over bruggen. Met de wijziging wordt de snelheid van het ruimteschip opgevoerd tot bijna 70.000 km per uur vergeleken met de snelheid van de zon. De nieu we koers brengt de Voyager 2 tot op 5.000 km van de noord pool van Neptunus, en tot op 40.000 km van Triton, de grootste van de twee manen van de achtste planeet vanaf de zon. De NASA heeft tot een ruime re route gekozen om de kans te verminderen dat het ruim- Voyager vliegt sneller om stenen te ontwijken teschip in botsing komt met stenen, keien of kiezels die Neptunus naar men aanneemt omgeven. Ook vreest men dat de Voyager de buitenkant van de atmosfeer van Neptunus zou kunnen raken als hij de planeet te dicht nadert. De aantrekkingskracht die daar door op het schip zou worden uitgeoefend zou de uitgekien de stand van het ruimteschip verstoren, ten koste van de kwaliteit van de naar de aarde te seinen foto's. De Voyager-2 heeft al drie an dere planeten aangedaan: Ju piter op 9 juli 1979; Saturnus op 25 augustus 1981; en Uranus op 24 januari 1986. Zijn twee lingschip Voyager 1 heeft eveneens studie gemaakt van Jupiter en Saturnus, maar on derzoekt momenteel de helio- pauze, een gebied dat tot de rand van ons zonnestelsel wordt gerekend. Net als Jupiter, Saturnus en Uranus bestaat Neptunus voornamelijk bestaat uit gas sen, die waarschijnlijk een kleine stenen kern omvatten. De planeet heeft een doorsnee van ongeveer 50.000 km, ver geleken met 12.600 km door snee voor de aarde. Triton heeft de bijzondere belangstel ling van de wetenschap, omdat het voorzover bekend één van slechts drie objecten in het zonnestelsel is dat stikstof be vat. De andere zijn de aarde en Titan, een maan van Satur nus. Omdat het Neptunus-stel- sel zo ver weg ligt, is de NASA van plan tijdens de passage van de Voyager schotelanten nes in verschillende delen van de wereld met elkaar te ver binden om de ruimtefoto's als het ware met één grote schote lantenne te kunnen opvangen. Jo Wijnen) WASHINGTON Een rech ter in het Amerikaanse Alaba ma bepaalde vorige week dat ongeveer veertig boeken met wat hij „een werelds humanis tische inhoud" noemde, niet meer in de openbare scholen in ziin staat mogen worden ge bruikt. De rechter stelde daar mee zeshonderd ouders in het gelijk die tegen het gebruik van de boeken protesteerden. De ouders vinden dat de in houd van de boeken tegenge steld is aan hun fundamenta listisch religieuze opvattingen. De opmars van het christelijke fundamentalisme is mogelijk geworden door de frappante groei van de zogenaamde „electronische kerk" de vele tientallen radio- en tv-stations die worden geleid door predi kanten die zichzelf hebben be roepen. Sommige van die sta tions zijn vrijwel dag en nacht in de lucht. De tv-predikanten bedienen zich van donderpre ken, handopleggingen en ge bedsgenezingen en schuwen zeer politiek getinte bood schappen niet. Jaarlijks klop pen ze ettelijke miljarden uit de zakken van hun volgelin gen. Hun aldus verworven rijkdommen vergroten hun macht zeer snel. Enkele tv-dominee's beschik ken over eigen scholingscen tra, universiteiten, religieuze pretparken en netwerken van stichtingen en fondsen die niet alleen religieuze, maar ook po- litiek-propagandistische oog merken hebben. Het politieke fundamentalisme heeft nauwe banden met het religieuze. Het heeft zich georganiseerd in de rechtervleugel van de republi keinse partij en telt vele mil joenen aanhangers. Leerstoelen De religieuze en politieke fun damentalisten willen het gezin weer tot hoeksteen van de sa menleving maken. De politie ke fundamentalisten zijn bo vendien voorstanders van de economische en militaire su- HILVERSUM De grote politieke partijen wagen zich niet aan een onder vraging over de bio-gene- tica en de maatschappelij ke gevolgen daarvan. Tenminste, dat meldt pro grammamaker Wim Kay- zer in de tweede afleve ring van het drieluik „Be ter dan God" (zondag 15 maart, 23.02 uur, Ned. II). Staatssecretaris Dees van volksgezondheid (VVD) liet verstek gaan, de PvdA-fractie moest erkennen dat er binnen de fractie nooit over dit onder werp wordt gepraat en dat er dus geen kamerlid is die met enig gezag kan praten. Me vrouw Laning van het CDA was uiteindelijk wel bereid om voor de camera te komen, maar stelde daarbij zulke voorwaarden dat Wim Kayzer er wel van af moest zien. De politiek mag dan verstek laten gaan, allerlei deskundi gen gaan in dit tweede deel van de documentaire door met het spuien van huiveringwek kende informatie. Wat zijn bij voorbeeld de maatschappelijke gevolgen van het op eenvoudi ge wijze in kaart kunnen brengen van de gezondheid sprognose aan de hand van de volledige kennis van het erfe lijk materiaal. „Kennis hebben is kennis gebruiken", roepen genetici, verzekeringsdeskun digen en bio-chemici in koor. De belangen zijn veel te groot om de prognose over iemands gezondheid niet te gebruiken. Ziektekostenverzekeraars bij voorbeeld kunnen met behulp van een „genenkaart" met vrij grote zekerheid een inschat ting maken van de kosten die een eventuele verzekerde zal opleveren. Verschillende risi cogroepen, met de daarbij be horende tariefstellingen, lig gen dan voor de hand. In de Verenigde Staten, maar ook in West-Duitsland hebben grote werkgevers buitenge woon veel belangstelling voor de mogelijkheden de geneti- sche screening toe te passen op werknemers en toekomstige werknemers. In het tweede deel van de boeiende documentaire laat Kayzer zien hoe in de weten schap de nadruk weer volop ligt in de materialistische be nadering van de werkelijk heid. De mens met z'n eigen schappen en gedragingen is niet meer dan een ingewik keld chemische machine. Cri mineel gedrag bijvoorbeeld, maar ook intelligentie, zijn er felijk bepaald Dankzij de we tenschap zijn eigenschappen te lokaliseren en binnenkort „weg te werken" of te „repa reren". Kayzer zegt steeds somberder te zijn geworden, tijdens het maken van de documentaire. Onafwendbaar gaat de samen leving toe naar die van de „glazen mens". De wetenschap kan straks als het ware door mensen heen kijken. Over heid, werkgevers en verzeke ringsmaatschappijen zullen vroeg of laat de genenkaart verplichten. Er ontstaat een modelmens, die normatief wordt voor de samenleving. „Afwijkingen" zullen niet worden getolereerd en dus worden geëlimineerd. Waar mee het voor Kayzer niet moeilijk is vergelijkingen te trekken met de Hitler-tijd. De kijker van de documentai re heeft de neiging Kayzer een sombere man te noemen. En die neiging is deels verklaar baar, Kayzer is soms erg snel in zijn conclusies. Maar de boodschap: we staan voor een revolutionaire omwenteling in de samenleving, lijdt daar niet onder. Evenmin de constate ring dat de politieke beleids makers van niets schijnen te weten. LÜTSEN KOOISTRA ROME De Italiaanse rege- chaos in Italië terug te drin- gemeenten het recht gekregen ring heeft gisteren besloten gen. in historische stadsdelen par- dat boetes voor verkeersover- Een parkeerbon, de meest uit- keerbonnen uit te delen tot tredingen driemaal zo duur gedeelde bon in Italië, gaat 55 een maximum van 300.000 lire, zullen worden. De maatregel gulden kosten. Daarbij hebben ofwel bijna 500 gulden, is bedoeld om de verkeers- prematie van Amerika. Ze zeggen de enige dragers van de „echte Amerikaanse waar den" te zijn. Hun boodschap pen hebben vaak een bijna fa natiek patriottistische onder toon. Het politiek fundamentalisme heeft, met het goede geld van de vele miljoenen aanhangers, honderden „denktanks" opge zet die zich bezighouden met het formuleren van een „neo- -conservatieve ideologie". Ze hebben politiek actie- en pres siegroepen opgericht. Ze fi nancieren boeken, seminars, congressen en tv-programma's. Ze zorgen ervoor dat hun aan hangers zich een plaats ver werven in kerk- en schoolbe sturen en maatschappelijke or ganisaties. In sommige uini- versiteiten hebben ze leerstoe len gevestigd die vooral zijn gericht op de verbreiding van hun economische opvattingen. Dat laatste heeft in hoge mate bijgedragen tot het succes van tal van conservatieve econo men. Op hun denkbeelden zijn ook de de economische opvat tingen van president Reagan gebaseerd. Die komen er op neer dat, als de belastingen worden verlaagd, de economi sche krachten een maximale vrijheid krijgen en de bemoei enis van de overheid tot een 'minimum wordt beperkt, alles vanzelf terecht komt. Vandaar dat de overheid de grootste vijand van het politieke fun damentalisme is. Voedselbron Het politieke fundamentalisme zich af tegen het communisme, het socialisme en trouwens alle politieke stromingen die een belangrijke rol toekennen aan de overheid. De ware fun- damantalist wil niets weten van ontwapening, hij wil de militaire macht van Amerika superieur maken aan die van de Sowjets. Aan communisti sche activiteiten zoals in Cuba en Nicaragua moet desnoods gewapenderhand een einde worden gemaakt. Teleurstelling en angst zijn de voornaamste voedselbronnen van zowel het religieuze als het politieke fundamentalisme in de VS. De afnemende mili taire macht, de neergang van de Amerikaanse industrie en de enorme begrotings- en han delstekorten, hebben het Ame rikaanse zelfvertrouwen diep gaand geschokt. De toenemen de criminaliteit, het nog steeds stijgend drugsgebruik en het alarmerend groot aantal on wettige kinderen dat jaarlijks wordt geboren, hebben die ge schoktheid een sterk morele dimensie gegeven. Pornografie en abortus worden door de fundamentalisten met alle mo gelijke middelen bestreden. Het fundamentalisme heeft gaandeweg het traditionele Amerikaanse liberalisme, maar ook de positie van de grote officiële religies krachtig ondermijnd. Tal van vooral re publikeinse politici vallen steeds meer op het fundamen talisme terug. Zonder twijfel zal het georganiseerde politie ke fundamentalisme een grote rol gaan spelen bij de presi dentsverkiezingen van 1988. VS waarschuwden Iran voor inval door Sovjet-Unie TEHERAN De Verenigde Staten hebben Iran gewaar schuwd voor een mogelijke aanval van de Sovjet-Unie. Dit heeft de voorzitter van het Iraanse parlement Hashemi Rafsanjani gisteren bij een ge bedsbijeenkomst op de Uni versiteit van Teheran be weerd. Volgens Rafsanjani ga ven de VS Iran de beschik king over een satellietfoto die „plannen voor Russische aan vallen" toonde. Wanneer de VS die foto overhandigden, vertelde de parlementsvoorzit ter niet. Wel zei hij weinig waarde te hechten aan de in formatie. Het zou slechts ten doel gehad hebben de Iraanse aandacht van de oorlog tegen Irak af te leiden en een toena dering tussen Iran en de Sov jet-Unie te voorkomen, aldus Rafsanjani.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7