veranderd worden" Stuurloos kabinet spreekt met twee tongen BINNENLAND £eidóC@ouAattt~ ZATERDAG 14 MAART 1987 PAGINAÈ DEN HAAG Sommigen noemden het Sinterklaas spelen, voor anderen was het* een soort Monopoly, maar serieus blijkt het nooit te zijn geweest: het spelen met de miljarden meevaller, waar alle Haagse politici zich de af gelopen weken mee bezig hebben gehouden. Het was deze week hard ont waken. Maandagochtend kwam opperrekenmeester De Ridder (directeur van het Centraal Planbureau) vertellen dat het met de economie ineens zo slecht ging dat het uitgeven van de meevaller van twee miljard neerkwam op spe len met vuur. Aanvankelijk sputterden de politici nog tegen. Wie denkt ie wel dat ie is, die De Ridder? Een logische reactie: jarenlang was er immers niets te verde len en als je dan ineens een meevaller van twee miljard ziet ontstaan dan heeft elke politicus daar zo zijn eigen ge dachten over. Politiek is al zo lang synoniem geweest met snoeien, bezuinigen en de broekriem aanhalen, dat je als politicus ook wel eens ergens anders aan wil denken. Maar toen zij woensdagochtend nog dromend en handenwrijvend naar het langverwachte soci aal-economische debat in Den Haag afreisden om de buit te verdelen konden ze op de au toradio al horen hoe penning meester Ruding zijn handen al weer stevig op de staatsknip had gelegd. De woordvoerders v^n CDA en VVD bonden daarop in. Het wapengekletter rond be lastingverlagingen, banenplan nen en investeringsprojecten was al aardig verstomd toen De Vries (CDA) en Voorhoeve '(VVD) het spreekgestoelte be klommen. Zij wisten reeds dat ze bij vrijwel alles wat ze con creet zouden eisen uiteindelijk toch bakzeil zouden halen. Voor de oppositie lag dat an ders. Die had er eens te meer belang bij tegenover een goed gevulde ruif met geld het schrikbeeld te schilderen van een falend economisch en werkgelegenheidsbeleid. Het nele kamerdebat kreeg daardoor een vreemd karak ter. Reeksen voorstellen om banen te scheppen zijn in poli tiek Den Haag heel gewoon, maar zelden of nooit ligt er twee miljard gulden op tafel om de uitvoering van die voorstellen te bekostigen. Maar als de minister van fi nanciën dan elke poging om iets met die meevaller te doen resoluut afwijst krijgt de dis cussie soms een wat wezenloos karakter. Niet voor niets had den de vier ministers die na mens het kabinet in het strijd perk traden veel meer spreek tijd nodig om de wensen uit de Kamer af te slaan, dan de fractievoorzitters gebruikten om deze aan de orde te stellen. Ziek Kabinetsaanvoerder Lubbers was er niet bij. Hij lag ziek te bed naar de eigen draadom roep van de Tweede Kamer te luisteren. Dat zal trouwens zijn gezondheid niet ten goede zijn gekomen. De eerste man werd in het regeringsteam zichtbaar gemist. Erg overtui gend klonken de verhalen van De Korte, Ruding, De Graaf en De Koning bepaald niet. Zelden spraken ze uit één mond. Aan de ene kant wees minister Ruding bijvoorbeeld op de goede resultaten: sterk gestegen inkomsten en niet ongunstige prognoses. Nou, dan kan er toch wel wat van die meevaller af, zou je den ken. Maar nee: tegelijk zag de bewindsman donkere wolken samenpakken boven de econo mie, met name de staatsuitga ven. Anderzijds moesten zijn collega's in reactie op de aan vallen van de oppositie om standig bewijzen dat het alle maal reuze meevalt, dat het met de koopkracht toch zo goed gaat en dat Nederland een van de weinige landen in Europa is waar de werkloos heid nog daalt, zodat de werk loosheidsdoelstelling van het kabinet ook nog wel zal wor den gehaald. In een weinig inspirerend ver haal hamerde vice-premier De Korte steeds op de noodzaak van loonmatiging, maar geen van de voorstellen om daad werkelijk te helpen die mati ging haalbaar te maken in het overleg met werkgevers en werknemers kon genade vin den in de ogen van penning meester Ruding. Voor hem blijft de teruggang van het overheidstekort de heilige kern van het dagelijks politiek bestaan waar alles aan onder geschikt is, meevaller of geen meevaller. Stuurloos Uiteindelijk koos dit stuurloos opererende kwartet .bewinds lieden maar voor de politiek makkelijkste oplossing: het doorschuiven van vrijwel alle moeilijke zaken. In plaats van zelf de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het soci aal-economisch beleid laat het kabinet het aan de sociale partners, werkgevers en werk nemers, om het land te red den. Zij moeten de lonen zien te matigen, de concurrentiepo sitie waarborgen, werkgele genheid scheppen, en voor scholing van langdurig werk lozen zorgen. Afhankelijk van wat werkgevers en werkne mers met elkaar afspreken worden uitkeringstrekkers, ambtenaren en trendvolgers wel of niet gelijk aan de mark tsector behandeld, komt er wel of geen belasting- en premie- verlaging, moet er wel of niet extra worden bezuinigd. Werkgevers en werknemers moeten maar uitmaken of de WIR, de investeringsregeling die jaarlijks miljarden subsidie opslokt, aan verandering toe is. „Het zou onaanvaardbaar zijn als het kabinet aan de kant zou blijven staan", stelde vice-premier De Korte met ge dragen stem aan het einde van het debat, maar dat was nu in feite precies wat het kabinet twee dagen lang deed. Schijnvertoning' Daar komt nog bij dat al die drukte van de afgelopen we ken over meevallers en de be steding daarvan eigenlijk is aan te merken als een schijn vertoning, een dans om een zak met Tucht. Immers, uitein delijk werd een motie van CDA en VVD aangenomen, waarin de verlaging van belas tingen en premies en het be houd van de koopkracht af hankelijk wordt gemaakt van worden besteed aan belasting verlaging. Nu is die meevaller vooral een gevolg van de extra loonstij ging die zich vorig jaar heeft voorgedaan. Dus zal zii/op het moment dat de lonen gematigd gaan worden als vanzelf weer verdwijnen. Aan de door CDA en VVD gestelde voorwaarde dat de meevaller in 1988 nog moet doorwerken om loonma tiging te belonen kan dus in de praktijk onmogelijk worden voldaan. Lonen matigen bete kent de meevaller en daarmee de belastingverlaging de nek om draaien. Maar stel het geval dat het on mogelijke gebeurt, dat loonma tiging moet worden beloond met belastingverlaging. Dan nog zullen meeste belastingbe talers daar niets van merken. Waarom niet? Simpel omdat er een even grote belasting verhoging tegenover zal staan. Dat staat nu al zo vast als huis. We kennen immers genwoordig deflatie, dat zeggen dat de prijzen dali Vroeger hadden we inflat dat wil zeggen dat ons g< jaarlijks wat minder waa werd. In die tijd werd in belastingstelsel een inflatii rectie ingevoerd, die achteL aan de belastingbetalers ter I gaf wat ze als gevolg van J geldontwaarding te veel belasting hadden betaald. systeem geldt nog steeds, leen werkt in tijden van def tie juist in het nadeel van belastingbetalers. Zij zuil daarom in 1988 met een bel tingverhoging worden gec< fronteerd. Zomaar, auton tisch, zonder dat er een ka net of kamerlid aan te komt. Op z'n best zijn we i blij gemaakt met een dc#* mus. ARJEN BROEKHUIZ1 C MARGA RIJERj ,e Prof .dr. Lea Dasberg emigreert op 2 april definitief naar Israël. Ze woont en werkt al twee jaar in het Israëlische woestijnstadje Jeroecham in de Negev, waar ze werkt aan de verbetering van het onderwijs. Ze heeft deze week haar afscheidsrede als hoogleraar historische opvoedkunde aan de Amsterdamse Universiteit gehouden. Ze heeft in de hoofdstad tijdelijk haar intrek kunnen nemén in een gastenhuis van de Portugese synagoge aan het Vissersplein. Daar spraken we met de pedagoge die vooral bekend is geworden door haar stelling dat aan kinderen eisen moeten worden gesteld en dat zij een doel voor ogen moeten houden. „Grootbrengen door kleinhouden als historisch verschijnsel" is de titel van haar bekendste publicatie. AMSTERDAM - Ze heb ben een vermoeiende dag in Den Haag achter de rug. Daar hebben prof.dr. Lea Dasberg en haar ver zorgster de zaken voor de emigratie moeten regelen. „En dan zijn er van die prachtige gebouwen met een lift, maar je moet wel eerst een trap op om daar te komen", zegt de peda goge met een beetje ve nijn. In het gastenhuisje van de synagoge is het ge rieflijk. Amsterdam is het na Israël helemaal voor Lea Dasberg. Die stad verlaat haar hart nooit Lea Dasberg (geb. 1930) heeft na haar eindexamen gymnasi um in Amsterdam geschiede nis gestudeerd. In 1965 promo veerde ze op een studie over de vervolging van de joden in de elfde eeuw. Tot 1970 was ze lerares geschiedenis. Daarna was ze tien jaar verbonden aan de rijksuniversiteit van Utrecht en vervolgens werd ze hoogleraar in Amsterdam. In 1984 vertrok ze naar Israël om onderwijskundige vernieu wingen in Jeroecham in het hartje van de Negev-woestijn te bewerkstelligen. Daar gaat ze zich nu definitief vestigen. In haar afscheidsrede als hoogleraar in de historische opvoedkunde heeft ze een warm pleidooi gehouden voor het terugwinnen van de „uto pie in de pedagogiek" en het afschaffen van het politiek fa talisme, het doemdenken dat haar hier nu nog meer opvalt omdat het in Israël geheel af wezig is. Eisen In haar eigen jeugd heeft ze veel geleerd van volwassenen die eisen aan haar stelden, on danks het feit dat ze al vanaf haar derde jaar zeer ernstig gehandicapt is. „Ik heb geze gende ouders gehad," zegt ze. Haar oratie „Hulde aan de Hoop", uitgesproken in juni 1980 bij de aanvaarding van haar ambt als hoogleraar, heeft zij opgedragen aan de nagedachtenis van haar moe der die haar kinderen ondanks de Holocaust voorleefde hoe zeer het leven de moeite waard is. „Ze stelden eisen aan mij, zoals ook aan mijn niet-gehandicapt zusje. Daar ben ik ze enorm dankbaar voor. Ik had op het gymnasium ook een leraar klassieke talen, meneer Braaksma uit Assen, die het zelfde deed. Hij ontzag mij niet. Mijn doel was het gymna sium te halen. Hij stelde zich achter dat doel op, maar dan moest ik wel voldoen aan de eisen die aan het eindexamen worden gesteld. Hij was gewel dig. Met mijn fysiotherapeut was dat ook zo. Er lag een PEDAGOGE LEA DASBERG VERHUIST NAAR ISRAËL Lea Dasberg: „Het politiek fatalisme is dodelijk. Je kan alles wat je zelf hebt gemaakt ook weer veranderen." doel te vertrekken nader toe. de ze ook de politiek die een matje voor de deur. Ik ver wachtte dat hij dat wel weg zou halen, maar dat deed hij niet. Ik werd daar wat kribbig. In het leven worden de mades ook niet voor je weggehaald." Matjes Ze woont nu weer een maand in Nederland, maar ondanks haar liefde voor de hoofdstad, ergert ze zich aa® het aantal „matjes" dat daar voor gehan dicapten ligt opgestapeld. De Stopera bijvoorbeeld, „een vloek tegen de schoonheid". „Ik ben woedend, dat ze zo'n vreselijk gebouw aan de mooie Amstel hebben gezet". Ze noemt het een stapel stenen die onzinnig op elkaar zijn ge zet. Maar haar woede gaat nog meer uit naar de „idiote wijze" waarop ze het gebouw voor rolstoel-mensen toegankelijk hebben gemaakt. „Je moet vooraan op een apart Elateau met alle gekken bij el- aar. En je partner moet bij de normale mensen in de zaal gaan zitten. Openbare gebou wen zijn wel beter bereikbaar dan vroeger, maar het valt me vaak op dat ze niet het advies van gehandicapten hebben ge vraagd. Nederland heeft ten opzi<mte van Israël natuurlijk het nadeel, dat het in de hoog te moet bouwen. In Israël is laagbouw. De voorzieningen zijn er voor ons beter, maar er zijn ook veel oorlogsslachtof fers. Ook het warme droge kli maat is beter voor mijn ge zondheid," zo licht ze haar be sluit naar haar nieuwe levens- Doel Ze heeft zich altijd ten doel ge steld ooit definitief in Israël te gaan wonen. Het is haar ge woonte zich doelen in het le ven te stellen. Dat is ook steeds haar uitgangspunt in de pedagogiek. „Het kind moet in zijn waarde worden gelaten, maar we zijn verschrikkelijk bang geworden om te indoctri neren. Alle opvoeden is indoc trineren. Als je een kind zegt dat het naar de wc moet gaan en het niet in zijn broek moet doen, dan is dat ook indoctri neren. De opvoedkunde moet waardevrij zijn, zo luidde de slogan in het begin van de eeuw. Geen waarden dan die alleen van de pedagogiek mochten gelden, noch marxis me, noch christendom, noch humanisme. Dat zijn waarden- systemen van buiten de peda gogiek. Toch kan ie niet op voeden zonder doelen. Zeg je niet wat het doel is, dan wordt het voor het kind niet duide lijk waarom er dingen ge vraagd worden. Als je autobio grafieën leest uit de vorige eeuw, dan zijn die alleen maar leuk omdat je ziet dat ze be paalde doelen voor ogen had den. In de moderne tijd is het toekomstbeeld - wat je zou willen zijn - verdwenen. Kin deren die wel met zo'n doel zijn opgevoed, hebben ook een zin aan het leven gegeven die vaak een andere is dan die van de ouders". Stempel In haar afscheidsrede verfoei- bestempeld als „verloren gene ratie". De gepensioneerde nooit-werker, noemde zij die. „Als je een generatie zo'n stempel geeft, dan komt die daar ook moeilijk onder uit". Het Israëlische dorp waar zij nu aan onderwijsvernieuwing werkt, droeg de stempel van „onontwikkeld en achterge bleven gebied". Daar heeft ze eerst een stokje voor gestoken, want „niemand stuurt zijn kind naar een school met een slechte naam". In Jeroecham heeft het doemdenken nu plaats gemaakt voor „hulde aan de hoop". In Nederland wordt die hoop alsmaar doorkruist, vindt Lea Dasberg: „Je wilt verpleegster worden of onderwijzer, maar als je klaar bent krijg je je di ploma plus je ontslagbrief. De gedachte: je kan er niets tegen doen, is dodelijk. Onderwijzers die wel werk hebben, staan voor grote klassen, ze krijgen maag- en hartkwalen van net harde werken. En de klassen zouden kleiner moeten zijn dan ooit door het probleem van de buitenlandse kinderen. Grote klassen is foute politiek, vooral ten aanzien van de kin deren. Je hebt er slecht rende ment van. Je kan zo niet goed lesgeven". Volksgif Lea Dasberg heeft een hekel aan de fatalistische gedachte dat „Het nu eenmaal allemaal zo gegroeid" is. Alles kan altijd veranderen, zegt ze steeds met nadruk. „We zijn terecht geko men in zo'n hoog behoefte pa troon. Iedereen zou minder kunnen verdienen. Een foute politiek in de jaren zestig heeft bewerkstelligd dat iedereen zonodig een nuis moest kopen. Als er toen was geprotesteerd tegen die onwettige reclame van banken om maar geld te lenen voor hypotheken, zoals ze nu reclame voor tabak af wijzen, dan konden mensen nu ook beter bezuinigen. Ik ben geen econoom, maar ik vind wel dat die wetenschap buitengewoon ver is afgedre ven van de praktijk. Het ge vaarlijkste is nog dat er naar ze geluisterd wordt. Het is wel terug te draaien. Er kan een heleboel, als je het maar wil. We hebben zo vaak gedacht, dat dingen niet te veranderen waren. Ambtenaren die kun nen niet ontslagen worden, is er altijd gezegd. Nu, ze worden bij bosjes ontslagen". Homo universalis Ze heeft veel kritiek op het Nederlands onderwijssysteem op de universiteiten. „Er wor den geen intellectuelen ge schapen, alleen nog hogere timmerlieden komen er van de universiteit, geen architec ten van het leven. Ze kunnen een spijker slaan. Studenten zijn niet allround, geen meu belmakers. Het is jammer, dat er vooral nog op specialisaties wordt gewerkt. Studenten moeten een breed inzicht krij gen, een totale mens - homo universalis - worden. De stu die moet zo ingericht zijn, dat ie in alle wetenschappen kan kijken, dat je je kan verdiepen in de kunst, de politiek. Dat was vroeger ook zo. Ik zei mijn studenten altijd: lees eens een Nederlandse roman met een puber als hoofdpersoon, neem Die Leiden des Jungen Werthers van Goethe bijvoor beeld, of Ina Daman van Vest- diik. Dat zijn geen weten schappelijke boeken, zeiden ze dan. Kunst is vaak een afspie geling van de tijd waarin het is ontstaan. Je kan uit zo'n ro man vaker meer leren van het menselijke wezen in zo'n tijd dan uit wetenschappelijke lite ratuur". Jeugdliteratuur Ze verheugt zich over de ont wikkelingen van de jeugdlite ratuur. Vroeger zetten alleen mislukte literatoren zich aan boeken voor kinderen, nu is het een gerespecteerde zaak als je jeugdboeken schrijft. Er worden zeer hoge eisen aan ze gesteld. Deze auteurs schrijven ook schoolboeken. Dat is posi tief. Nu moeten alleen de ou ders nog over de brug. Die zeggen vaak nog dat een kin derboek te duur is, „ze lezen het maar één keer; koop maar een strip, die is niet zo duur" Er moet gewerkt worden aan leer ie van", dan kun je er na tuurlijk donder op zeggen dat er niets van komt. Je moet iong beginnen met veel vertel len en voorlezen. Kinderen vinden het heerlijk. Dat is creatief en dan is het boek niet meer weg te branden uit hun leven". De televisie is helemaal geen concurrent van het lezen, vindt Lea Dasberg. „Als er een boek verfilmd is, dan grijpen ze later naar dat boek. In de omgekeerde richting werkt het meestal niet, omdat de hoofdpersonen er vaak anders uitzien, dan ze zich tijdens het lezen hadden voorgesteld". Maar kinderen kijken meestal naar politiefilms. Een zojuist opgerichte landelijke werk groep heeft zich ten doel ge steld het geweld op de televi sie terug te dringen. Lea Das berg stelt zich acnter die doel stelling: „Ik heb er geen on derzoek naar gedaan, maar ik denk dat kinderen eraan wen nen dat geweld een normaal verschijnsel van de maat schappij is. Dat vind ik erg. Je vernietigt de gevoelige zone ten aanzien van politieke be wustmaking, wanneer ze elke dag geweld op de televisie zien. Ze hebben niet meer het gevoel dat het iets vreselijks is. Er zijn dan straks geen vol wassenen meer die zo ontzet tend woedend ziin op het ge weld in de wereld dat ze zich voornemen er met eigen poli tieke macht iets tegen te doen". Ze verheugt zich op de ko mende tijd. „Ik ben blij met deze tijd. De twintigste eeuw geeft je zoveel kansen. Je kan reizen waarheen je wilt Ik ben een zionist", zegt ze. „Dan trek je naar het land, waar onze cultuur vandaan komt. Je hebt een groot solidariteitsge voel met joden. Ik ben ook Ne derlander, geboren en getogen. Ik houd ook van dit land. Ik zal er nog vaak genoeg kun nen komen voor promoties van mijn studenten. Dat is dus een dubbele loyaliteit Maar als ik voor een keuze wordt gesteld, dan kies ik voor de joodse groep." (ADVERTENTIE) uw steun BROODNODIG in hun strijd tegentf armoede en honger de vastenaktie steunt jaarlijks 450 projekten in de Derde Wereld11 giro 5850 te zeist banknr. 70.70.70.14" ei t.g.v. vastenaktte-nederind" Emancipatieraad: Betere bescherming flexibele werknemer DEN HAAG De Emancipkp; tieraad vindt dat de recht ie van mensen die flexibel w&, ken, zoals oproepkracht! rg hulpkrachten of thuiswerke ig beter moeten worden I To schermd om uitwassen tegt te gaan. Dit heeft de Emanfcel patieraad gisteren geadvisec az aan minister De Graaf van spn ciale zaken en werkgeleg! ui heid. Deze groep werknemcas heeft recht op zaken als ol g< kostenvergoedingen, sch rei lingsmogelijkheden en doorl taling van vakantiedag! de: Werkgevers moeten ten mi i J ste aan een aantal minim: êw contractvoorwaarden voldofleii De overheid moet via wetgde ving onzekerheden voor ma sen met een flexibel arbeiint contract wegnemen. Geen bewijs voor per ronselactie Centrumdemocraten w DORDRECHT Vice-praR dent mr. C. Sikkel van (tisc rechtbank in Dordrecht heèni gisteren in kort paald dat de politieke groepfwe ring Centrumdemocraten (Clk v niet onder valse voorwends« «e mensen de kandidatenlij heeft laten tekenen. Drie i woners van Dordrecht haddjL een kort geding tegen de Crn voormannen H. Janmaat M. Koning aangespannen. N V Sikkel constateerde dat „h 1 verhaal van de eisers als ef nachtkaars is uitgegaan" veroordeelde het drietal het betalen van. de proceskc j|V 1 Duitse zoölooi "Sis Grzimek overleden FRANKFURT Bernh Grzimek, de Westduitse zo oog die internationale beker heid en waardering heeft ()- oogst voor zijn boeken en fil l) over het dierenleven in Oc Afrika, is gisteren vermoed^ lijk tengevolge van een haft"*, aanval, op 77-jarige leeft overleden. Als ere-opzichi fT" van de nationale wildpark V van Tanzania en Oegani V schreef Grzimek tientallig dierenboeken en toonde zich een warm voorstan! van natuurbehoud en dien bescherming. In 1956 werd een prominente verschijni op de Westduitse televisie n zijn programma „Een plfi^ voor dieren". Door zich p ft soonliik bij acties in te zett 1 wist hij met dit program! miljoenen in te zamelen behoeve van de wildbesche ming. Van 1945 tot 1973 u - hij directeur van de dierenti van Frankfurt. Er is tevQ/ een encyclopedie naar Duitse zoöloog genoemd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4