eubelplein oet boeten [M l'GElli,U5TREERBH^^ mwhbhmmmÉMI H PAN houdt bijeenkomst over milieuproblematiek Stroomstoring in Leiderdorp en omstreken Nieuwe rolstoelbus voor Leythenrode loekeloos rijgedrag Hazerswoudenaar Postdoctorale beroepsopleiding milieukunde in Leiden 'AGI IDEN OMGEVING QeidóaQomant ZATERDAG 14 MAART 1987 PAGINA 17 erdracht commando iegkamp Valkenburg JDCIlKENBURG Kapitein/luitenant ï-vlieger P.A. Kroon droeg gister en officieel het commando van gkamp Valkenburg over aan de iwe commandant kapitein/luitenant \e J.P.W. Janssen. Dat gebeurde tij- een plechtige bijeenkomst in één hangars van het marinevliegkamp genwoordigheid van officieren, on- ifficieren en manschappen. De heer ien heeft nu het bevel over squa- 321, dat vliegt met Orion-vliegtui- die onder meer worden gebruikt bij «strijding van onderzeeboten. Over- Kroon gaat als sous-chef fungeren de operationele dienst van de groep itieme patrouille-vliegtuigen. eroo latei NOORDWIJK De fractie Progressief Akkoord Noordwijk (PAN) houdt maandag 16 maart een openbare avond met als thema de milieu problematiek in Zuid-Holland. Eén en ander gebeurt in het kader van de verkiezingen voor de provinciale staten. De bijeenkomst wordt gehouden in dorpshuis De Kuip in Noordwijk en begint om half negen. Voor die tijd is er vanaf half acht een ledenvergadering van het PAN. De oprukkende bebouwing, versnippering van de groene ruimte, het ge bruik van gif in de bollenteelt en het omspuiten van weilanden zijn pro blemen die onder meer ter sprake komen. Spreker is de heer N. van Hijst, voormalig consulent van de Provinciale Planologische Dienst. Aan een forumdiscussie wordt deelgenomen door de heer A. de Kort, ex-wethou der van milieuzaken in Lisse, de heer H. Muilerman, deskundige op het gebied van chemische milieuproblemen en de heer J. Steegh, lijsttrekker van de statenfractie van PPR/PSP/CPN. LEIDERDORP Een zware explosie onder het trottoir bij de Rabo-bank aan de Van Diepeningenlaan in Leiderdorp betekende gisteravond omstreeks negen uur het begin van een stroomstoring in Leiderdorp en omgeving. Een las in de hoogspanningskabel begaf het en dat betekende dat een ge deelte van Leiderdorp, Hoogmade, Oud Ade en Rijpwete- ring een uur zonder stroom kwamen te zitten. Ook het Eli sabeth Ziekenhuis raakte zonder stroom en moest overscha kelen op noodstroom. Niemand raakte gewond bij de explo sie, waarbij een felle steekvlam uit de grond sloeg. Volgens omwonenden leek het alsof er een bom was gevallen. Het Energiebedrijf Rijnland kon vrij snel iedereen weer van stroom voorzien. Tot diep in de nacht werd er gewerkt door personeel van het EBR om de schade te herstellen. De explosie richtte een ravage aan In het trottoir HAAG LEIDER- RP De meubelbe ren Casba en Leski uit terwoude grijpen iede- mogelijkheid aan om Meubelplein aan de nt Snoepweg in Lei- Jdorp te torpederen, j bleek ook gisteren bij Ifdeling geschillen van iuur van de Raad van je, waar de bezwaren tn het bestemmings- l Elisabethhof, waarin l/ïeubelplein ligt, wer- behandeld. De onge- concurrent, die de bedrijven aan de Rijndijk merkbaar [et heeft gekost, wordt }el bij de Raad van Sta sis bij Haagse recht- op de huid gezeten. _s de afdeling rechtspraak 4 de Raad van State heeft t dat Leiderdorp ten on- e vooruit is gelopen op de [keuring van het bestem- iplan Eïisabethhof door ion heeft de concurren- j![nieuwe moed gekregen. V aanleiding van deze uit- ak is een procedure aange- Inen bij de Haagse recht bank tegen de de negen meu belbedrijven die het Meubel plein vormen. Opzet is de be drijven te dwingen de verkoop van meubels stop te zetten. Eerder lukte het via de recht bank de Meubelpleinbedrijven te dwingen geen andere zaken dan meubels te verkopen. „Ik verwacht niet dat het ons zal lukken om het Meubelplein weer te laten afbreken. Maar het indienen van een schade claim zal zeker succes heb ben", aldus Mr. Van de Pluym, de advocaat van Casba en Les ki. „Mocht de Kroon besluiten het bestemmingsplan Elisa bethhof alsnog goed te keuren dan is een schadeclaim over een periode van drie jaar, de tijd die is verstreken tot de goedkeuring, mogelijk op grond van de uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State", aldus de heer Van der Pluym. De advocaat van Casba en Leski vroeg de vertegenwoor digers van de Kroon, de staats raden Berg, Van Veen en Van der Stoel bij hun beoordeling uit te gaan van een „blanco si tuatie", alsof het Meubelplein nooit is gebouwd. „De meubel concentratie zou niet achteraf gelegaliseerd mogen worden. Het Meubelplein houdt inder daad 15 miljoen gulden aan omzet in de meubelbranche in Rijnland. Bij de bestaande be drijven is echter 11 miljoen gulden aan omzet wegge vloeid, hetgeen een versnelde sanering van die bedrijven tot gevolg zal hebben". Ook volgens de heer Huizer van de provincie is een af braak van het Meubelplein on waarschijnlijk. „De uitspraak van de afdeling rechtspraak heeft ons nogal verrast, aange zien het verzoek tot schorsing van het besluit om toestem ming te geven voor de bouw van de meubelboulevard was afgewezen. Zo'n verschillende uitslag komt volgens mij vrij wel nooit voor. Maar het bete kent niet dat het Meubelplein illegaal is verrezen. De provin cie moet de zaak gewoon over doen", aldus de heer Huizer. De provincie maakte indertijd een fout door per ongeluk een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de bouw van het Meubelplein. „Maar uitein delijk zou er toch voor Leider dorp gekozen zijn. We hoopten de zaken zo beter in de hand te kunnen houden", aldus Hui zen De Kroon zal, naar wordt verwacht, binnen een half jaar uitspraak doen in deze zaak. De patiënten van Leythenrode kunnen per lift plaatsnemen In de nieuwe rolstoelbus LEIDERDORP Verpleeg huis Leythenrode aan de Hoogmadeseweg 55 in Leider dorp kreeg gisteren de nieuwe rolstoelbus binnen. De sleutels van de nieuwe wagen werden door de Volkswagendealer of ficieel aan de directie over handigd. De nieuwe bus heeft 90.600 gulden gekost. De oude rolstoelbus was aan vervan ging toe en Leythenrode heeft 7 jaar gespaard om het bedrag voor de nieuwe bus bij elkaar te krijgen. Dat werd bereikt door het houden van bazars, braderieën en andere acties. De nieuwe bus biedt plaats aan vier rolstoelgebruikers en hun vier begeleiders. De bus is uit gerust met een lift, zodat het zware karwei van het via een helling de wagen induwen van de rolstoelen tot het verleden behoort. De rolstoelbus wordt intensief gebruikt. Voor win kelen, uitjes, dagtochten en vakanties is de wagen onmis baar. Subsidie wordt er niet voor gegeven, zodat het ver pleeghuis zelf volledig op draait voor de kosten ervan. De wagen wordt gereden door vrijwillige chauffeurs, die meestal ouder dan 60 jaar zijn. De nieuwe bus werd gisteren uitgebreid gedemonstreerd. Hij zal ook te zien zijn voor be langstellenden op de braderie van Leythenrode op 9 mei. De opbrengst van die braderie is gedeeltelijk alweer bestemd voor de volgende rolstoelbus. HAAG/HAZERS- JDE Ontzegging de rijbevoegdheid een jaar, een maand vaardelijke gevange- traf met een proeftijd j twee jaar en een boe man 2.500 gulden. Dat de een 23-jarige in- jher van Hazerswoude lerochtend voor de rechtbank tegen eisen. man stond terecht ;ens het veroorzaken i een ernstig ongeluk (februari vorig jaar, waarbij een andere auto door het ijs van een vijver zakte. Een schaatser kwam onder de auto te recht en verdronk in het wak. De officier van justi tie verweet de verdachte onvoorzichtig en zelfs roe keloos rijgedrag. „U heeft een ernstige verkeersfout gemaakt, waarbij een dode te betreuren valt". Het ongeluk gebeurde voor het gemeentehuis van Hazerswoude. De ver dachte wilde vanaf het Frederik van Eedenplein linksaf de Rijndijk oprij den. De stoplichten waren op dat moment niet in werking. De Hazerswou denaar wilde twee auto's die voor hem wachtten, passeren en reed daarvoor over een ononderbroken streep rechts de kruising met de Rijndijk op. Daar bij verleende hij geen voorrang aan een automo biliste. Deze moest plotse ling remmen, raakte de auto van de verdachte en slipte op het ijs van de vij ver. Een 74-jarige schaat ser kwam onder het ijs te recht en verdronk. Volgens getuigen reed de verdachte met forse vaart langs de stilstaande auto's en ging zonder te stoppen de kruising op. De ver dachte echter, die in de veronderstelling was dat de wachtende auto's voor hem met pech te kampen hadden, hield vol voor de „haaietanden" gestopt te zijn, maar de auto niet te hebben gezien. De rechter wijst 27 maart vonnis. LEIDEN De milieukunde- centra van de twee Amster damse universiteiten en van de Leidse universiteit gaan een postdoctorale beroepsop leiding milieukunde starten. Dat gebeurt met medewerking van de Landbouwuniversiteit Wageningen. De opleiding is mogelijk ge maakt door financiële steun van het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieuhygiëne. Zij is bedoeld om de kloof tussen de universitaire studies en de mi lieuberoepspraktijk te over bruggen. Aangeboden wordt een cursus van één jaar, be staande uit een informatief- en een praktijkgedeelte. Daar naast zullen er stagemogelijk heden zijn. De beroepsopleiding bereidt voor op beleidsfuncties bij di verse overheden, milieu-orga nisaties, onderzoeks- en ad viesbureaus en bedrijven. Daarbij wordt vooral gedacht aan activiteiten in de sfeer van het maken van plannen voor milieubeleid en -handhaving, uitvoering en programmering van milieu-onderzoek. Minimum-voorwaarde voor het deelnemen aan de oplei ding is dat men een eerste fase-studie aan een universi teit of een HBO-studie heeft voltooid en tenminste een in leidende cursus in de milieu kunde heeft gevolgd. Aan de opleiding zijn geen kosten ver bonden wat betreft inschrijf- en cursusgelden. Wel zal een bijdrage worden gevraagd voor het te verstrekken stu diemateriaal. Informatie voor werklozen op Alphense banenmarkt ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouder K.H. Mollema van economische zaken heeft gis termiddag de eerste Alphense banenmarkt geopend. „Een baan dicht bij huis. dat werkt!" is het motto van deze markt in de Bron, die vandaag nog open is tot 17.00 uur. De bedoeling is vooral om mensen die al werk hebben, maar die buiten Alphen wer ken, te motiveren om in hun eigen omgeving naar een baan te zoeken. Datzelfde geldt ook voor de schoolverlaters. Al phen verkeert namelijk in de gelukkige omstandigheid dat er relatief weinig werkloos heid is. Maar ook voor de langdurig werklozen zijn er kansen op de markt en wel door het aanbieden van korte gerichte opleidingen die er voor zorgen dat men kan vol doen aan de vraag naar ge schoold personeel. De eerste Alphense banenmarkt wordt bezet door 55 bedrijven. Be drijven die samen 800 vacatu res hebben aan te bieden op elk gebied. Wethouder Mollema zei in zijn openingsspeech dat ,,de werk loosheid in onze regio welis waar relatief meevalt, maar we moeten toch attent blijven op de mogelijkheden die er zijn om mensen die om wat voor reden dan ook naast het arbeidsproces zijn komen te staan of die op het punt staan op de arbeidsmarkt toe te tre den, te wijzen op werkgele genheid en scholing". De wet houder meende dat het ar beidsbureau hierin een belang rijke taak vervult. Ook de ge meente heeft een taak ten op zichte van de werkzoekenden en moet haar economisch be leid hierop afstellen, aldus de wethouder. „Dat betekent dat de gemeente voorwaarden scheppend moet werken voor ondernemingen en personen". Als voorbeeld noemde Molle ma het onderzoek van de ge meente Alphen naar de moge lijke aanleg van een „Office park", waar in een aantrekke lijke omgeving een aantal kan toren bij elkaar wordt ge plaatst. „Alphen is een ge meente voor kantoren en voor bedrijven in de dienstverle nende sector". S)e£eid<x4v«Somcmt Jj j|É8|-| Onder redactie van Ton Pleters. [olgens het „Geïllustreerd fondagsblad" van zaterdag 14 jaart 1925 maakte het mens- i zich in de eerste decennia (er 20ste eeuw nogal druk 'er het „probleem der veijon- ~g". Het blad voert een Rus- .he „verjongings-deskundi- ten tonele: prof.dr.Serge Woronoff, „wiens wetenschap pelijke arbeid vanuit zijn Parij- 'fhe laboratorium de aandacht r geheele beschaafde wereld ïeft getrokken". Wet systeem van Woronoff is i beginsel hetzelfde als dat van de tuinman zich be- jient bij het veredelen van inten door het inenten met Jemde looten. Tot nog toe bben de proefnemingen in wfdzaak de verbetering van Jisdierenrassen gegolden, in fet bijzonder schapen, paarden 'tl geiten. Ook varkens, runde- i en andere huisdieren wer- door dr.Woronoff met 1 gevolg behandeld, der buitengewoonste re- Wtaten was dat van een expe dient met een ouden ram. |et dier had een leeftijd van Nalf jaar en was reeds zoo Vak, dat hij zijn kop niet ?er recht kon houden en al- i wankelend gaan kon. Hij fcas volkomen onbruikbaar ge- 'Orden, gaf geen wol, deed de ooi geen deugd, kortom de ram deed in 't geheel geen dienst meer. Woronoff entte hem de klieren van een twee-jarigen gezonden ram in, en na ver loop van drie maanden was het dier weer in het bezit van ziin volle jeugdige kracht, vocht meer met zijn soortgenooten, nam in schoonheid en sterkte zichtbaar toe en verheugde zich binnen eenigen tijd met zijn wijfje in het bezit van een gezond lam. Nu, acht jaren na de overplanting der klieren, had die ram, onder normale omstandigheden, al lang dood moeten zijn. Dank zij de opera tie leeft hij altijd nog en levert alle jaren met een opgeruimd gemoed uitstekende wol. Eer ste klasse. Bovendien is de ram reeds vader van het derde lam in successie. Ten opzichte van de experi menten van Woronoff op men- schen meent men, dat zij groote veranderingen in de le vensverhoudingen tengevolge zullen hebben. De geleerde zelf beweert, dat het mogelijk zal worden, den gemiddelden le vensduur van den mensch tot op honderd jaren te verhoogen. Als deze voorspelling uitkomt, dan zal een man der twintigste eeuw feitelijk tot waarheid hebben gemaakt, waarvan sinds duizenden jaren de dich ters droomen en waarnaar sinds eeuwen de geleerden zoe ken". Helaas voor het Zon dagsblad en voor ons heeft het tot dusver niet zo mogen we zen. Zand erover. Vervolgens een schets van een zich geschoren en gesneden hebbende „pechvogel" anno 1925: „Drie keer opnieuw had ik mijn aluinstaafje gebruikt, een half pakje watten had ik al in de wond gestopt, drie nieu we boorden had ik omgedaan, in de dwaze hoop, dat het klei ne sneedje in mijn hals, juist bij m'n adamsappel, zou opdrogen. En langzaam bloedde ik dood, terwijl ik 8.16, 8.33 en nu 8.42 ook al rustig zonder mij naar de stad moest laten gaan" dat moet in Amerika zijn ge weest, want in ons land reden 60 jaar geleden de treinen nog niet zo ongehoord frequent van H. naar A. „Dan brak er een veter, en de knoop die ik er in legde, ging weer los en toen nog 'ns. Ik gooide dien schoen weg en trok een paar andere aan. En ik had nog wel mijn bad geno men met een lied op de lippen („Trek maar aan het touwtje en de wieg zal gaan, de wieg zal gaan" een heel goed bad- wijsje), had me ingezeept onder de ballade van den „Erlkönig. Maar nu zag ik m'n beeltenis in den theepot en huiverde. Toen ik eindelijk heenging, lag er een brief op de mat, een blauwe enveloppe, bedrukt met de hatelijke woorden: „Dienst, Directe Belastingen". Dat was de laatste druppel die den emmer deed overloopen..." Tenslotte „de naïeve dief„Gij hebt", zei de rechter, „gelijk door de getuigenverklaringen 'is bewezen, een gouden arm band gestolen. Weet ge wat daarop staat, verdachte? Huh, wat?!' Verdachte: „Er staat op „Ter herinnering", edelacht bare".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17