Particuliere patiënten in ïnanciële moeilijkheden a STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd m DIEVEN BETRAPT Voorgevel boerderij ingestort WEEK EINDE Twee vrouwen op mannenafdeling ZATERDAG 14 MAART 1987 PAGINA 15 J| ntactdagen r bedrijven Bedrijven en instellingen kunnen |dag 18 en donderdag 19 maart weer te- k op de Bedrijven Kontakt Dagen, die in a roenoordhallen worden gehouden. Op n beurs, die bedoeld is voor mensen uit het HL fsleven, zullen meer dan 150 onderne- I^Hvertegenwoordigd zijn. De ondernemers S«Hn uit alle mogelijke bedrijfsbranches. Via Irijven Kontakt Dagen hopen zij relaties knopen met andere bedrijven uit de re- ehalve bedrijven zijn ook enkele over- nstellingen aanwezig zoals de gemeente en Leiderdorp en het Transferbureau Leidse universiteit. De openingstijden iide dagen van twee uur 's middags tot 's avonds. Verdronken man geïdentificeerd LEIDEN De man die in de nacht van donderdag op vrijdag in het water van de Oude Singel is gevonden, is geïdentificeerd. Het bleek om de 33-jarige Leidenaar M. Maachou te gaan. De po litie zegt niet precies te we ten hoe de man in het water terecht is gekomen en ver wacht dat ook niet meer te achterhalen. De politie sluit uit dat een misdrijf in het spel is. De man is door on derkoeling om het leven ge komen. Kindergeneeskunde blijft in Leiden LEIDEN De vakgroep Kindergenees kunde blijft voorlopig in Leiden. Deze be slissing heeft minister W. Deetman (onder wijs) genomen naar aanleiding van aanbe velingen van visitatiescommissies en advi seur De Wied. De nieuwe voorstellen van minister Deetman worden binnenkort in de Tweede Kamer behandeld. Dit meldt het universitair weekblad Mare. Tijdens het vorige week gehouden overleg tussen de minister en de vijf universiteiten uit de Randstad, liet Deetman al doorschemeren op zijn eerder ingenomen standpunt over het verdwijnen van de vakgroep Kinderge neeskunde uit Leiden terug te zijn geko men. De Leidse vakgroep moet wel mini maal zes ton bezuinigen. EBR wil gesprek met minister LEIDEN Het college van beheer van het Energie bedrijf Rijnland wil zo spoedig mogelijk praten met de minister van binnenlandse zaken over de arbeids voorwaarden van het personeel. Gistermiddag verga derde het college onder meer over het ultimatum dat de vakbonden maandag stelden. ABVA/KABO en CFO eisen dat het EBR voor 23 maart komt met ge structureerde voorstellen zodat hervatting van het overleg met het college zinvol is. De vakbondsverte genwoordigers hebben met instemming van het per soneel het overleg opgeschort omdat het college van beheer jarenlang voorstellen heeft afgewezen om het inkomen van het personeel te verbeteren. „We kun nen op dit moment niets doen voor het personeel om dat we hebben te maken met voorschriften van het ministerie. Volgende week gaat er een brief uit naar het ministerie waarin we aandringen op een ge sprek", aldus P. Heemskerk, binnen het college belast met personeelszaken. Steekpartij in leerwinkel LEIDEN Een verkoper van de leer winkel Leather Fashion aan de Haar lemmerstraat 170 is gistermiddag ge wond geraakt bij een steekpartij. De man trachte drie Hagenaars, 22, 22 en 19 jaar oud, aan te houden die een le ren jasje hadden gestolen. Daarop werd hij met een mes in de rechterzij gesto ken. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. De drie Hagenaars zijn door de po litie in de winkel aangehouden. Bij fouillering werden nog meer messen en een hoeveelheid cocaïne aangetroffen. Het trio is ingesloten. LEIDEN De bewakingsdienst van het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft gisteravond twee Leidenaars van 19 en 16 jaar oud aangehouden. Het tweetal was aan het inbreken bij de verplee- gafdeling van het ziekenhuis. Het duo werd betrapt bij het openbre ken van een kast. De dieven zijn overgedragen aan de Leidse poli tie. De politie hoopt met de aan houding een reeks van diefstal len in het AZL op te helderen. EDISCHE SPECIALISTEN KLAGEN OVER TRAGE BETALING VERZEKERAARS 5IDEN Een deel van particulier verzekerde tiënten kan de voort- tting van medische be- ndeling nauwelijks eer betalen, doordat kele verzekeraars te wachten met het rgoeden van de reke- ngen. Volgens een oordvoerder van het ZL zijn vooral bij het lveren Kruis in Noord- ijk grote administratie- i achterstanden ont- lan, maar ook de Nuts ektekostenverzekering u het probleem ken- n. De Bond van Medi- Specialisten voor Haag en Omstreken 'kt zelfs van een Onaanvaardbare en niet van risico ontblote situa tie". De patiënten zijn de dupe van de achterstanden bij de particuliere ziektenkosten- verzekeraars, omdat zij zelf de rekening van medische specialisten en apothekers moeten betalen. Zij sturen de nota's door naar de verzeke raar. Het duurt dan soms vele maanden voordat de ge maakte kosten worden terug betaald, waardoor patiënten niet kunnen wachten met het voldoen van de rekening aan de specialist, totdat de verze keraar het bedrag heeft ver goed. Medische specialisten constateren, dat hun patiën ten bij een volgend consult soms niet de voorgeschreven medicijnen hadden gekocht. Het ontbrak hen aan het geld, dat zij van de verzeke raars al lang terug hadden moeten krijgen. De situatie is ontstaan na de herziening van het verzeke ringsstelsel. De patiënten die in de problemen zijn geko men, waren tot april vrijwil lig verzekerd via het zieken fonds. De vrijwillige verze kering werd afgeschaft. De verzekerden (zoals zelfstan digen en ouderen met een bescheiden inkomen) moes ten hun toevlucht zoeken tot particuliere ziektekostenver zekeraars. De Bond van Medische Spe cialisten heeft er bij de verze keraars op aangedrongen haast te maken met de beta lingen. „Het gaat om de groep chronisch zieke patiën ten, mensen die het hardst medicijnen nodig hebben en dus vaak naar de apotheek gaan. Een aantal specialisten heeft gemeld dat patiënten het niet meer redden vanwe ge kasmoeilijkheden. We hebben het Zilveren Kruis en het Nuts een brief ge stuurd, waarin we vragen sneller te betalen. Sommige patiënten zitten sinds okto ber/november op hun geld te wachten. Betaling binnen een termijn van drie tot zes weken lijkt ons redelijk", al dus een woordvoerder van de specialisten. Een woordvoerder van het Zilveren Kruis in Noordwijk zegt in een reactie dat al eni ge tijd aan de oplossing van de problemen wordt gewerkt. „De grootste problemen zijn achter de rug. Ik denk dat we eind van de maand weer helemaal bij zijn. Dan moet betaling van de meeste reke ningen binnen veertien da gen haalbaar zijn". Volgens hem is vertraging van enkele maanden maar in zeer be perkte aantallen voorgeko men. „Dat is alleen gebeurd, als we bijvoorbeeld nog in formatie moesten inwinnen bij het desbetreffende zie kenhuis". Vertragingen van gemiddeld anderhalve maand zouden wel geregeld zijn voorgekomen. „De oor zaak van de achterstand is dat de patiënten die zich door de wijziging van het stelsel bij ons particulier hadden verzekerd, een heel ander declaratiepatroon bleken te hebben dan we tot nu toe van onze particulier verze kerden gewend waren. De nieuwe groep dient direct de nota's in. Tot dan toe werden die vaak opgespaard en eens in het kwartaal naar ons op gestuurd". De provincie Rolland krijgt alsnog miljoen gulden voor E/ van tehuizen in de eidszorg in de periode tot 1990. Gedeputeer- jV. Hekkelman heeft dit [n meegedeeld. Hierdoor Toch 40 miljoen voor nieuwbouw gezondheidszorg kan de provincie toch tien ini tiatieven honoreren. In de cember nog deelde staatssecre taris drs. D.J.D. Dees van WVC mee dat Zuid-Holland slechts 14 miljoen zou krijgen, terwijl er minimaal 60 miljoen nodig was. Op de lijst van pro- centrum Rozenburg en de nieuwbouw van operatieka mers bij het Rode Kruis Zie kenhuis in De Haag. Volgens jecten die nu toch kunnen de provincie kan met de bouw worden uitgevoerd staan de hiervan worden begonnen in vervanging van de Oude Ra- 1990. maerkliniek van Psychiatrisch De oude boerderij aan de Vlietweg ligt helemaal open. Een ruïne. Daar lijkt de zes- tiende-eeuwse boerderij aan de Vlietweg in Leiden op, sinds vorige week de voorgevel in elkaar stortte. In de stal ston den koeien, maar er raakten geen beesten gewond. „Het vee, dat nu in de hooischuur staat, is vreselijk geschrokken. De koeien waren een paar da gen dagen niet te houden", zegt B. van der Krogt, die juist gisteren de boerderij verkocht aan zijn zuster. „Ik had wel verwacht dat de gevel een keer zou instorten", zegt hij. bijdragen van Willem teweg, Frank Buurman gareel Gelauff. Foto: Tejo [ken (1) mte leukste vermaak is leed- n erfnaak. Inderdaad. Een Bde ilachje kon hier en daar I be worden onderdrukt toen ootweek bekend werd dat roep Rijnland zijn zender djefstal was kwijtgeraakt ex lat nog wel een paar da- en voor het ding in gebruik de I worden genomen, moet het bestuur van roep Rijnland ook hebben vo ft, toen werd besloten he,n ruchtbaarheid te geven het stelen van de zender, he aas voor het bestuur van 0 0 roep Rijnland, lekte hét rval vrijwel onmiddellijk '46aMaar ja, zoiets is ook niet nu, n te houden bij een orga- tie met zoveel medewer- ent£. Zo kon het gebeuren dat in deze week het bericht 55jscheen, dat de zendinstal- 3 p' met een waarde van 31 00 gulden was verdwenen, installatie stond in een in het opleidingsinstituut r verpleegkundigen Nieu- l9e'pord aan de Rijnsburger- in Leiden. Gelukkig was installatie ter beschikking eiJ eld door de Nozema, een die voor dat soort dingen iet hele land actief is. En [Nozema zorgt ervoor dat g een nieuwe wordt geï'n- leerd. De zender is be id voor het uitzenden via f 1#ether en de eerste pro 's zijn als het goed is iorgen de lucht in ge- ken (2) jen|ar Nozema niet voor zorgt, let opsporen van de daders steè de diefstal. Daar is de po- c voor, maar die heeft tot cuiper niet veel duidelijkheid ingfinen scheppen. Jf een beetje fantasie en af- 3 j|Wd op de geruchten die J ir en daar de ronde doen, is erf £r, wel te bedenken hoe diefstal tot stand is geko- 4.0kï- Want wie heeft er be- 7 bij het duperen van Om- ota Rijnland? Niet de regio- wtó i dagbladen, want daar- r geldt de omroep hoog- ïs als een bron van een ^ke ruzies (in dat kader: nu schijnt de sportredactie van de omroep weer in opstand te zijn gekomen wegens een ge brek aan telefoons in het kersverse onderkomen aan de Nieuwe Rijn).' Nee, dan komen eerder de Leidse radiopiraten in aan- merking. Toen Omroep Rijn land alleen op de kabel zat, was de luisterdichtheid niet zo groot. Dat had dan niets te maken met de al dan niet aanwezige kwaliteit van de programma's maar meer met het feit, dat vrijwel niemand zijn radio op de kabel heeft aangesloten. Al was het maar omdat aansluiten op de kabel betekent, dat ook de Leidse radio-piraten niet meer te be luisteren zijn. En daarbij laat een autoradio zich nu een maal niet bekabelen. Lekken (3) Nu Rijnland vanaf vandaag eindelijk wel via de ether mag uitzenden, begint Omroep Rijnland steeds meer op een écht radiostation te lij ken met steeds meer sluikre clame. De lokale omroep be gint zich hierdoor te ontwik kelen tot een ware concurrent van de bestaande piraten. En juist hun apparatuur wordt met een zeer hoge frequentie van het dak geplukt. De ver onderstelling, dat er bij de diefstal van de Rijnland-zen der wellicht sprake is van ja loezie de métier, is wellicht niet ver bezijden de waarheid. Maar tot die conclusie was de Leidse politie deze week ook al gekomen, hetgeen afgeleid kan worden uit de groot scheepse actie tegen Radio Freewave. De zender van Omroep Rijn land bracht dat niet boven water, maar het wekte wel de woede van Freewave. Vol gens Freewave staat wel vast dat het ministerie van WVC betrokken is geweest bij de huiszoekingen van donder dagmorgen. Niet zozeer omdat WVC zo'n hekel heeft aan il legale radiostations tenslot te zijn er tientallen in de lucht die ongemoeid worden gela ten maar omdat Freewave zo groot is, dat het wel een beetje erg veel in het vaarwa ter van Omroep Rijnland be gint te zitten. Misschien heeft Freewave wel gelijk. Want waarom zou de radiopiraat precies in de week dat Rijnland in de ether komt, zo hard zijn aangepakt? Kwakbak (1) Waar in Leiden de gemeente lijke politici in de komende weken gaan beslissen over de invoering van mini-vuilcon tainers in plaats van de ge bruikelijke plastic vuilniszak ken, is een soortgelijk voorstel in Alkemade inmiddels in de Het is eigenlijk een spelletje van de TROS televisie, onderdeel van het trum Leiden SFEElSi en in de lucht. Maar ook dit voormalige vervoermiddel zoekt het 'hoog en droog'. Of is de titel van dat ander televisiespelletje „fiets 'm d'r in" van toepassing op deze prent, geschoten aan de Lange Mare, waar de relatie tussen de slechte staat van het vehikel en het achterliggende uitvaartcentrum uiteraard een volstrekt toevallige is. prullenbak beland. Het voor stel om in deze gemeente de containers bij wijze van proef een half jaar te gebruiken, werd deze week onverwacht in de commissie openbare werken getorpedeerd. En dat allemaal door het betoog van Toni van Zeil van milieude fensie, die het angstaanjagen de verschijnsel „kwakbak" introduceerde. Met kwakbak wordt dan de minicontainer bedoeld, waar volgens de mi lieu-activiste eigenlijk maar van alles wordt ingekwakt, ook flessen, oud ijzer en pa pier, die nu juist apart opge haald zouden moeten worden om opnieuw te kunnen worden gebruikt. Daarbij zou den veel mensen vuilniszak ken in de containers stoppen, omdat het lastig is deze din gen schoon te maken en ko men de zakken toch weer in het milieu terecht. Eigenlijk was de zaak al gere geld. Het CDA-raadslid Wim Klerks was met het voorstel voor de proef gekomen. Het kostte de gemeente geen geld: containers en de kiepinstalla- tie aan de vuilniswagen wer den een half jaar lang gratis ter beschikking gesteld door de fabrikant. Kwakbak (2) De commissieleden bleken echter erg onder de indruk van de argumenten die Toni van Zeil naar voren bracht. De linkse partijen en de VVD waren gélijk overtuigd, maar ronduit verbazingwekkend was het dat raadslid Nico van Ruiten en wethouder Wim Nugteren, die als CDA'ers deel uitmaken van dezelfde partij die het voorstel heeft ingediend, hun partijgenoot Klerks lieten vallen als een baksteen. Nugteren besloot dat de proef maar moest worden uitgesteld en dat het college nog eens moet gaan bekijken wat er nu eigenlijk zo voordelig is aan die mini- containers. Een nadeel heeft de gemeente zichzelf al toege bracht: het reeds bestellen van een voor minicontainers feschikte vuilniswagen die 0.000 gulden duurder is dan een gewone wagen. De inwoners van Alkemade die een zogenaamde aanbied- plaats voor huisvuil voor de deur hebben weten een groot voordeel in iedere geval snel op te hoesten. Op veel plaat sen in de gemeente kunnen de zakken niet voor de huis deur worden gezet, maar moeten ze worden wegge bracht naar een verzamel plaats. Dat betekent dus sjou wen met zakken voor veel mensen, terwijl minicontai ners wielen hebben. Daarbij zijn er inwoners die heel wat klachten hebben over de aan- biedplaats voor de deur die veel weg heeft van een kleine vuilnisbelt. Katten, honden en andere snuffelaars weten 's nachts wel raad met te vroeg neergezette zakken. Tegen dergelijk gewroet is de kwak bak in ieder geval aardig be stand. I èn II (1) Al vergeten, die Babylonische spraakverwarring rond de Leidse Streekmuziekschool? Het college van B en W wil daar een half miljoen op be zuinigen, waarop de school onmiddellijk riep dat de op heffing van de school tot ge volg zou hebben. Die verwar ring zat hem met name in de werkwaardige dubbelrol, die VVD-wethouder Fred Kuijers in het geheel vervult. Als wethouder stemde hij in met het besluit van Ben W om de streekmuziekschool van een belangrijk deel van zijn in komsten te beroven. Om daarop als voorzitter van het bestuur van de school brieven aan het college van B en W te schrijven (aan zichzelf dus) waarin hij probeerde aan te tonen dat die bezuiniging he lemaal niet kon. Dat was geen beste beurt dus voor Kuijers. Weliswaar pleitte in zijn voor deel dat hij uit hoofde van zijn functie als wethouder au tomatisch de baas van de mu ziekschool is, maar een iets betere scheiding der machten had toch geen kwaad gekund. Ook binnen het college van B en W vroeg men zich af of Fred het wel allemaal zo slim ha'd aangepakt. I èn II (2) Alsof dat allemaal niet is ge beurd, verblijdde de PvdA- fractie in de Leidse gemeente raad de plaatselijk pers deze week met eea A4-tje. Onder de kop „Persverklaring" mengde de fractie zich in het conflict tussen de vakbondén en het college van beheer (zeg maar het dagelijks bestuur) van het Energie Bedrijf Rijn land. Beide maken al een paar jaar ruzie over de arbeids voorwaarden van het perso neel van het EBR en dat liep vorige week zo hoog op, dat het overleg tussen bonden en college werd afgebroken. Vol gens die PvdA-verklaring is de ruzie voor het merendeel uiteraard de schuld van het kabinetten Lubbers I èn II, maar de speling die het EBR heeft, had wel wat beter ge bruikt mogen worden. „Het college van beheer dient tegemoet te komen aan de naar voren gebrachte wensen om de positie van groepen binnen het personeel te ver beteren", aldus de PvdA-frac- tie. Laat dat college van beheer nu voor het merendeel uit Leidse raadsleden bestaan. Zo is VVD-wethouder Jos Fase de baas van de club en mag ook Rob van Lint van Links Leiden regelmatig aanschui ven. En wie maakt nog meer deel uit van dat EBR-bestuur dat het personeel steeds maar aan het lijntje houdt? Juist. PvdA-wethouder Paul Borde- wijk. „Maar ja, anderen dachten daar anders over. Monumen tenzorg is nu bezig met een plan om de boerderij op te knappen en dat zou twee ton kosten. Monumentenzorg ver biedt dan ook sloop. Ik kan daar zo kwaad om worden. Al les is vergankelijk, deze boer derij heeft zijn tijd gehad. Ik heb hem ook aan mijn zuster verkocht met de bedoeling dat het pand zou worden afgebro ken. Volgens de overlevering zou ik de zesde generatie zijn, die hier boert. Maar dat doet me niets, hoor. Kijk, als er een klein kalfje geraakt zou zijn door die stenen, dan zou ik me rot gevoeld hebben, maar nu niet". Momenteel wordt de ge vel gestut en er wordt een noodwand geplaatst zodat de boerderij niet verder instort. LEIDEN De gemeente wil maatregelen nemen om het voor vrouwen die tussen alleen maar mannen werken, gemakkelijker te maken. Als een gemeentelijke directie een vrouw aanneemt voor den technische functie, en zij is de enige vrouw op die afde ling, dan mag gedurende maximaal een jaar nog een vrouw ex tra worden aangenomen. Dit zei wethouder H. van Dongen van onderwijs en emancipatie gistermiddag tijdens de manifestatie van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf. Met deze maatregel die nog door de ge meenteraad moet worden goedgekeurd wil de gemeente vol gens Van Dongen een voorbeeld zijn voor het bedrijfsleven. De manifestatie „Bouwen moet je leren" werd gisteren en van daag (tot 16.00 uur) gehouden in het Caeciliacomplex in De Camp, dat momenteel wordt gerestaureerd. De informatiedagen waren vooral bedoeld voor leerlingen van mavo, lager en mid delbaar beroepsonderwijs, die een kijkje konden nemen op de werkvloer. Er werden rondleidingen gehouden door het com plex en lezingen. Bovendien was er een informatiemarkt waar aan alle onderwijsinstellingen in de regio die een bouwopleiding verzorgen meededen. De regionale opleidingscommissie Leiden organiseerde de mani festatie, omdat blijkt dat jaarlijks twintig procent minder basis schoolleerlingen doorstroomt naar het lager beroepsonderwijs. Aan de andere kant neemt de vraag naar jonge, vakbekwame mensen toe bij de bouwbedrijven. „Dit jaar zal de vraag naar personeel twee maal zo hoog zijn dan het aanbod", voorspelde de algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel, A. Berk hout gisteren tijdens de receptie. Hij benadrukte het belang van een „permanente dialoog tussen bedrijfsleven en beroepsonder wijs". Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is. maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres Posicode/plaais Telejoon. fvoor controle be:orging)_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar: Naam:Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 1, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ,er I JNZj CeicbcSotwatit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15