Internationale erkenning voor „Twintig van Alphen Ik houd niet van voetbal, maar mi jn werk doe ik goed Wereldtitel achtervolgt De Bruin nog steeds Gouds /Leidse bekerstrijd begin mei van stai SPORT LEIDEN SeidóeSomont VRIJDAG 13 MAART 1987 PAG|> -ja lof AJAX-REISLEIDSTER MARLIES HAAZEBROEK: 99 ITEF 99 LEIDEN „Atten tie, attentie, de wed strijd is afgelast en uitgesteld tot volgen de week zaterdag. Willen de supporters van bus één tot en met zeven instappen richting vliegveld". De stem van Marlies Haazebroek, reisleid- ster van het bureau dat de buitenlandse trips van Ajax ver zorgt, was vorige week woensdag zo wel op de Neder landse televisie als in het Malmö-stadion te horen. De Leidse hostess begeleidt al vijf jaar de pers, spe lers en supporters van Ajax, maar met een onverhoopte af gelasting had ze tot vorige week woens dag nog nooit te ma ken gehad. Morgen waagt Ajax, en dus ook Haazebroek, een nieuwe poging. Regel in gevallen van afge lasting is dat de wedstrijd 24 uur verdaagd wordt, ten zij beide partijen het eens kunnen worden over een alternatieve datum. Omdat men voorzag dat het veld ook de volgende dag niet bespeelbaar zou zijn én om dat Ajax zondag niet hoeft aan te treden tegen PSV, besloot men de wedstrijd te verzetten naar morgen. Daardoor hoefden vorige week woensdag de spelers niet, en de pers nauwelijks in aktie te komen. Voor Marlies Haazebroek daar entegen, betekende het uit stel enkele uren van bellen, rennen, vliegen en regelen. Zij moest „haar" duizend reizigers twee uur eerder dan gepland weer terug naar Nederland zien te krij gen. „Natuurlijk waren we blij dat de wedstrijd niet ver plaatst werd naar donder dag. Om zóveel mensen een extra nacht in Malmö onder te brengen is geen kleinig heid. Bovendien kun je niet zomaar vijf vliegtuigen een dag later bestellen. Geluk kig heeft men in de beslis sing ook daarmee rekening gehouden, 's Middags gin gen er al geruchten dat de kans bestond dat de wed strijd niet gespeeld zou kunnen worden. Maar ik kan pas in aktie komen als ik zekerheid heb. Die ze kerheid had ik niet eerder dan om tien voor zeven en toen pas kon ik de suppor ters, die buiten het stadion moesten wachten, meedelen wat er besloten was. Inmid dels had ik al contact gehad met het vliegveld van Mal mö en met Schiphol. Vanuit Amsterdam is er onmiddel lijk een extra toestel ver trokken". Zuinigheid Het tekort aan bussen dat er toen even ontstond was te wijten aan Zweedse zui nigheid. Men zou, als het Europa Cup-duel was door gegaan, een aantal bussen twee keer laten rijden. Toen alle supporters plotse ling tegelijk vervoerd moes ten worden, leverde dat problemen op. Bovendien was een concurrerend reis bureau er met de eerste drie bussen vandoor ge gaan. „En dan krijg je te maken met supporters die in hun teleurstelling tekeer gaan tegen het reisbureau. Alsof wij verantwoordelijk zijn voor het niet spelen van de wedstrijd. Maar af gezien van zulke onredelij Marlies Haazebroek begeleidt Ajax tijdens Europa Cup-reizen: „Bij Ton Harmsen zet ik een bloemetje op de kamer en Eddy Poelmann krijgt een VIP-room". ke uitvallen waren er geen ongeregeldheden". Marlies Haazebroek reist meestal één of meerdere dagen voor de groep uit en werd onmiddellijk na aan komst gebeld door de poli tie van Malmö naar aanlei ding van de excessen in Den Haag. Of die crimine len ook naar Zweden kwa men? „Zulke 'supporters' gaan eigenlijk nooit mee. Bovendien vragen we al onze passagiers uitdrukke lijk een goede indruk ach ter te laten in het gastland. In ons bus-bootarrange ment hadden we wel een aantal F-siders, maar die hebben zich redelijk gedra gen. Ze zaten om acht uur 's ochtends aan de whiskey, hebben om tien uur een po lonaise over het dak van de bus gemaakt en om twaalf uur elke ruit van een ster voorzien, maar behalve dat ze de boot hebben verlaten zonder voor de consumpties te betalen, viel het mee". Wilde Grieken In haar Ajax-carrière heeft ze weinig nare dingen mee gemaakt met de aanhang. Meestal worden de Ajax- supporters na de wedstrijd ongeveer drie kwartier om sloten door een politiecor- don. Als de achterban van de thuisclub het stadion heeft verlaten, kan de Am sterdamse aanhang weg. „Ze voelen zich dan ook veiliger, want tegen 10.000 wilde Grieken begin je na tuurlijk niks". „In Praag, toen Ajax tegen Bohemians zou spelen, heb ik wel problemen gehad. Het is daar verplicht je twaalf uur na aankomst op het vliegveld te laten regis treren in een hotel. Eén van de supporters is meteen na aankomst met een „vliegveldprostituee" mee naar huis gegaan en heeft zich dus niet laten registre ren. Nog dezelfde nacht had ik de KGB aan de hotelka merdeur. Gelukkig voor mij werd de man om twee uur dronken in het hotel gesignaleerd". De oud-turnster houdt niet van voetbal. „Maar je hoeft geen voetbalfan te zijn om dit werk goed te doen. De supporters, de pers en Ajax zijn zeer tevreden over onze service en omdat ik al enige jaren meedraai weet ik precies wat iedereen wil. Eddy Poelmann wil wel eens lastig zijn, dus die krijgt een VIP-room. Bij Ton Harmsen zet ik een bloemetje op de hotelka mer, fysiotherapeut Van Dordt wil een extra bed voor zijn „patiënten", Jo- han Cruijff heeft soms een [ofr schoolbord nodig en de materiaalman resen ik twee kamers voor de ft "di gage van 448 kilo". kt. Spannend w „Van de opstelling en tieken weet ik niks, door mijn contacten metV. t stuur en sponsors weer' soms meer dan de Daar praat ik niet over; hoort bij je werk. De spe spreek ik eigenlijk al] als we naar het buitenl gaan voor trainingskamj of oefenduels. Dan gaai geen supporters en nauj lijks persmensen mee gaan we wat informt met elkaar om". Het is na al die jaren Marlies Haazebroek meer echt spannend met „Het Grote Ajax" te gaan. „De uitdaging mijn werk is om het zo fect mogelijk te doen, op rolletjes te laten loj En wel zo dat niemand bij stil hoeft te staan dèt^TI goed verloopt. Als Aja> volgende ronde haalt, ii kans groot dat we een të 22 uit het Oostblok treffen.J j wordt er eerst een uitw strijd gespeeld dan moeP binnen twee weken hotPef> bussen en een paar hondiwoi visa regelen. Dat is eigiuk lijk nog veel spannendefofd CORIEN BOTMjtstc NIEUWKOOP Oud wereldkampioene wiel rennen op de weg Petra de Bruin is klaar voor de start van het nieuwe wie- Ierseizoen. Zaterdag komt ze in Den Haag aan de start in de eerste klassie ker voor dames, de Lente- race. De 25-jarige Petra de Bruin is dit jaar opgeno men in de B-selectie van bondscoach Rinus Ver boom, een selectie die be staat uit vier dames. Petra de Bruin: „Afgelopen weekeinde hadden we van de KNWU een trainingskamp in Bergen op Zoom. Dat was sa men met de acht dames uit de A-selectie. Die kregen alle maal een fiets en tassen vol met kleding. Voor de B-selec- tie was er nog geen broekje. Dat begrijp ik dan niet. Verle den jaar heb ik al gezegd dat ik kennelijk in de ogen van de KNWU te oud ben. Niettemin kon ik via prestaties op de baan toch nog een plaatsje af dwingen voor de Ronde van Frankrijk en de wereldkampi oenschappen. Maar daar ging het helaas niet best. Ergens re ken je er toch wel een beetje op dat je in de A-selectie wordt opgenomen. Ik ga er nu hard tegenaan en wil bewijzen dat ik nog lang niet ben af schreven voor de wielersport". Vorig jaar had Petra de Bruin moeite om de juiste vorm te pakken te krijgen. Maar plot seling won ze begin mei de Tweedaagse van Diessen en werd ze door de KNWU half mei uitgezonden naar interna tionale wedstrijden in Japan waar ze een keer tweede en een keer vijfde werd. Nadat ze uit Japan terug kwam was ze een week ziek en was het met de vprm gedaan. Niettemin mocht Petra de Bruin naar haar derde Tour de France. „De bergen gaan elk jaar be ter. Ik ben niet zo goed in het klimmen, maar ik kom toch steeds boven. Na de Tour kwa men de wereldkampioen schappen in Amerika. Dat pakte niet zo goed uit. Drie weken had ik daarvoor kei hard getraind. Dat was kenne lijk te veel. Toen ik moest vlammen was er niets meer". Verrassend In 1979 werd Petra de Bruin verrassend wereldkampioene. In Valkenburg bleef ze de Bel gische Jenny de Smet voor. Is die wereldtitel daarna niet een te grote druk geweest voor de Nieuwkoopse? „Ergens na tuurlijk wel. Ik ben misschien gewoon te vroeg wereldkam pioene geworden. Ik was nau welijks zeventien jaar. Je komt op een parkoers met je wereldtitel op zak en men ver wacht dan wat van je. Het is nu acht jaar geleden, maar nog steeds heeft de speaker het over de oud-wereldkampioene. Dat komt natuurlijk ook door het feit dat er na mij nooit meer een Nederlandse wereld kampioene is geworden. Ik hoop het ooit nog eens mee te mogen maken. Op de baan ben ik er dichtbij geweest. Maar door pech is het er nog niet van gekomen". Er zijn winters geweest dat Petra de Bruin actief was in het Rotterdamse sportpaleis. Dit jaar heeft ze in de winter dagen de fiets de fiets gelaten en is met schaatsen aardig in conditie gebleven. „Als je de fiets een tijdje langs de kant laat staan stap je er met veel meer plezier weer op voor het nieuwe seizoen. Ik heb nu al weer aardig wat kilometers in de benen zitten. Ik denk dat ik zaterdag goed zal rijden. Ik ge loof dat ik fanatieker ben dan de laatste jaren het geval is ge weest. Het zelfvertrouwen is er ook. Daarnaast hoop ik dat ik zo snel mogelijk weer in een gastrennersvereniging kan rijden. Vorige week is er een gesprek geweest met Leide- naar Joop Riethoven. Die is rond met sponsors. De kleding is nog niet klaar, anders zou den we zaterdag al in het shirt rijden van de nieuwe sponsor". Petra de Bruin, die in 1980 na tionaal kampioene achtervol ging op de baan werd, hoopt dat er ooit nog eens een zes daagse voor dames komt in sportpaleis Ahoy'. „Ik denk dat als Post dat zou doen in het voorprogramma van de profs er echt wel wat publiek op afkomt. In het buitenland zijn er ook enkele zesdaagsen voor dames. Dat zou gelijk nog meer erkenning betekenen voor het dames wielrennen in Nederland". Petra de Bruin, die in 1984 in de Ronde van Frankrijk nog een etappe in Bordeaux won, heeft nog steeds plezier in wielrennen. „Ik heb er alles voor over. En laten de mensen nu niet zeggen dat ik te oud ben. Mijn pech is slechts dat ik te vroeg wereldkampioene ben feworden. Maar aan de andere ant is die titel toch een keer binnengehaald. En dat neemt niemand me meer af". ARTHUR VAN RIJSWIJK Ronde van Zuid-Holland met start en finish in Haagse Kerketuinen DEN HAAG De Ronde van Zuid-Holland, de tweede klassie ker van het amateurwielerseizoen, start komende zaterdag voor de 34e keer. De start is om 13.00 uur aan de Kerketuinenweg. De wedstrijd wordt om 10.00 uur vooraf gegaan door de Lente- race voor dames. De inschrijving voor de Ronde van Zuid-Holland staat open voor de zes gesponsorde gastrennersverenigingen, de selectie- ploegen van de diverse wielerdistricten en ook voor de club teams. De Stichting Organisatie Sportevenementen in Zuid Hol land (SOS) is de organisatie van de wedstrijd en dat in samen werking met de gefuseerde Haagse verenigingen, de nieuwe club H.S.K. Trias. De Ronde van Zuid-Holland gaat via de Kerketuinenweg, De- demsvaartweg, Meppelweg, Zichtenburglaan, Eshofpolderweg, Lozerlaan, Erasmusweg (13.12 uur), Rijswijk (Schaapweg), rich ting Delft (Nassaulaan - 13.20). Rond 13.50 uur worden de ren ners op de Afrikaweg in Zoetermeer verwacht. Zo'n kleine 140 kilometers zijn achter de rug als het veld Maasland om 16.10 uur binnenkomt. Via 's Gravenzande (16.32), Poeldijk (16.38) worden de renners rond de klok van 17.00 uur weer aan de finish in de Kerketuinen terug verwacht. De dames, die rijden door het Westland, vertrekken om 10.00 uur worden om 11.30 uur aan de finish verwacht. LEIDEN De standaard- tie tot aan de winterstop zo teams van de afdelingen Lei- gladjes verliep, vormde voor den en Gouda van de KNVB beide afdelingen de reden dit starten in het weekeinde van 9 en 10 mei met hun onderlinge bekercompetitie. De weekends van 16 en 17 en 23 en 24 mei zullen vervolgens worden be nut om de resterende poule- wedstrijden af te werken. De poule-winnaars plaatsen zich voor vier, op 30 en 31 mei te verspelen, eendaagse toernooi en, waarna begin juni de halve finales en de eindstrijd zullen worden gehouden. De winnaar van deze competitie waar aan dertig Goudse en evenveel Leidse ploegen zullen deelne men kwalificeert zich voor de KNVB-bekerstrijd '87-'88. Het feit dat de voetbalcompeti- „extraatje" voor de standaard teams te organiseren. Er dreig de immers een wel erg lange „voetballoze" zomerperiode, en dat gegeven werd door bei de afdelingsbesturen bepaald niet als ideaal gezien. Hoewel de winterstop inmiddels al aanzienlijk langer is uitgeval len dan oorspronkelijk gepro grammeerd, was dat voor de initiatiefnemers geen reden deze bekerstrijd niet te Organi seren. Dus werd deze week op het Leidse bondsbureau in de Leiderdorpse Bloemerd de lo ting verricht. Een enigszins „gerichte" loting, overigens. Zo werden de zaterdag- en zondagteams bij elkaar in pou les onderverdeeld. Terwijl de loting tevens voorzag in een gecombineerde poule-indeling, waardoor Leidse en Goudse teams inderdaad bij elkaar in de poules werden onderge bracht. De eindstand in de poules wordt in eerste instan tie vanzelfsprekend bepaald door het aantal behaalde winstpunten. Indien twee of meer ploegen gelijk eindigen, geeft het doelsaldo de door- loting. Zaterdagploegen: poule 1: Sportief, ZLC, Linschoten, VNL; poule 2: LSVV '70, Gou da, Kagia, Oudewater; poule 3: Bergambacht, KRV, Schoon hoven, GWS; poule 4: SJZ, UNIO, Woubrugge, Aarlan- derveen; poule 5: WDS, HVZ, Rijnstreek, SVOW; poule 6: TAW, Soccer Boys, LFC, Si- veo '60; poule 7; Zwammer- dam, Alphia, Perkouw, Meer burg; poule 8: DONK, Kickers '69, Reeuwijk; poule 9: MVKV, llig Ammerstol; poule 14: NÉp Boys, Stompwijkse Boys '33, Oranje Groen; poi VNL, Oudewater, Warning Cabauw; poule 16: t,hu Moerkapelle, Bernardus-hon slag. Geven de elftallen elkaar Moerkapelle, Abbenes; poule dan nog niets toe, dan is het aantal gescoorde goals door slaggevend. Als er dan nog geen winnaar uit de poule is gerold, zal het lot beslissen welke ploeg verder mag. Het volledige resultaat van de SPV, SVLV, Waddinx- veen. Zondagploegen: poule 11: SJZ, Waddinxveen, Alk- mania, Schoonhoven; poule 12: Gouderak, MMO, Bergam bacht, ZLC; poule 13: Leidse Boys, Stolwijk, Kickers '69, (ADVERTENTIE) Waterpolo wedstrijd (Jêei ZIJL L.G.BF zaterdag 14 maart aanvang 20.00 1 Zwembad de Zij:J 1 Aangeboden door Merca? OPENINGSWEDSTRIJD ATLETIEK WEGSEIZOEN UZERSTERK BEZET LEIDEN Al jaren geldt de wegwedstrijd over 20 kilometer, in het tweede weekeinde van maart in Alphen aan den Rijn, als dé openings wedstrijd van het atle tiek wegseizoen. Dit jaar heeft de organisatie, als beloning voor haar niet aflatende ijver, van het IAAF zelfs het predikaat „internationaal' gekre gen. Hierdoor komen er morgen, naast de Néder- landse toppers, ook een flink aantal topatleten uit het buitenland aan de start. „Aan de ene kant ben ik heel blij met dat predikaat, want het is de beloning voor ons werk van de afgelopen jaren. Maar aan de andere kant moeten we ons nu nog meer waarmaken dan voorheen en er organisa torisch dus nog harder aan werken", vertelt één der organisatoren, Ad Persoons. De man die alle publiciteit „vangt", is allang niet meer alleen verantwoordelijk voor de organisatie van de wed strijd. Ruim honderddertig mensen zijn op de dag zelf van vroeg tot laat met het evenement bezig. Over het aantal uren (soms wel dagen) die de uit drie mensen be staande top van de organisa tie met deze wedstrijd en al les er om heen bezig is, be staan geen betrouwbare schattingen. Zeker is wel dat al de tijd die gestoken is in de organisatie van vorige edities langzaam maar zeker zijn vruchten begint af te wer pen. „Een aantal instanties bieden ons nu hulp, om er een geslaagd evenement van te maken. De gemeente ver zorgt, bij wijze van Alphen- promotie, het certificaat van echtheid; de politie heeft ons kundig geholpen met een Carta Beurskens nieuwe startplaats. En ook het bedrijfsleven is behulp zaam, doordat men begint in te zien dat deze wedstrijd met veel publiciteit gepaard gaat. De televisie is hier bijna als vanzelfsprekend, mede doordat zowel de kwaliteit als de kwantiteit van de lo pers elk jaar weer enorm stijgt". Betekenis Door de enorme betekenis die de wedstrijd gekregen heeft dient de organisatie wel een aantal extra voorzienin gen aan te brengen in het evenement. Zo is er een cer tificaat van echtheid vereist door de internationale atle tiek federatie, dat aangeeft dat de wedstrijd inderdaad over 20 kilometer gaat (hier bij is wel een marge van 1%). Ook stelt de IAAF dat er ten minste vier mensen aan een dopingtest onderworpen moeten worden. De eis dat het parkours volledig auto vrij zal zijn is door geen en kele organisatie in te willigen volgens Persoons: „Als je door een woonwijk moet lo pen is er altijd wel ergens ie mand die het huis uit moet en niet een kwartier kan wachten, dat is nooit te ver mijden, maar het is wel te beperken. De politie helpt ons ook dit jaar weer met meer mensen om het par kours tijdens de wedstrijd zo veilig mogelijk te houden. Daarnaast halen we op veel punten de irritant aanwezige Startschot Ook de Europese en Wereld kampioene op de 60 meter indoor, Nelli Fiere Cooman, zal zich morgen in Alphen aan den Rijn melden. Coo man zal niet als deelneemster in actie komen, maar zij zal om 11.30 uur het startschot van de trimloop lossen en natuurlijk heel veel hand tekeningen uitdelen. fietsers beslist van de weg." Mede door de inbreng van de politie is er overigens wel een andere startplaats geko zen. Door de enorme aanmel ding van de voorgaande ja ren gedwongen, werd uitge weken naar de Oranje Nas- sausingel, waar om 14.30 uur de start zal plaatsvinden. Aan de start verschijnen dit jaar weer een record aantal deelnemers. „We hebben nu al net zoveel voorinschrijvin gen als vorig jaar deelne mers, ik verwacht dit jaar zo'n 1000 wedstrijdlopers". Onder die lopers uiteraard heel wat favorieten. De enige die ontbreekt, is eigenlijk Cor Lambrechts, die door een achillespeesblessure nog wel geruime tijd uit de wedstrij- droulatie zal zijn, maar wel in Alphen komt kijken naar andere favorieten. Zoals de Engelsen Mike Bishop en John Boys, de Belgen Alex Hagelsteens, Jean Pierre Paumen en Sjef Gees, de West-Duitse atleten Manfred Schulz en Martin Grüning en de Poolse kamnpioen over 20 kilometer, Pavel Lorenz. Mannen die allemaal volge hangen zijn met eremetaal. „Daarnaast hebben we na tuurlijk de hele nationale marathonselectie aan de start met mannen als Gerard Nij- boer, Marti ten Kate, Tonnie Dirks en ook de beide Zeeu wen John Vermeulen en Kim Reynierse". Budget Mede door het ontbreken van de startgelden blijft het budget waarmee de vereni ging AAV'36 werkt binnen de perken. „Ons budget is zelfs voor een dergelijke wedstrijd erg klein. We ko men maar net boven de hal ve ton uit, terwijl andere or ganisaties met soms meer dan het drievoudige werken". Een groot deel van dat bud get komt, en dat is bijna „na tuurlijk" geworden tegen woordig, uit de promotiepot- ten van het bedrijfsleven. Daarmee wordt door Per soons en consorten heel voor zichtig omgesprongen: „Eg- mond herhaalt zich hier niet". Persoons doelt hiermee op de flirt van Mike Bishop met de idealistiche groep lo pers, verenigd in World Runnners. Met een shirtje van World Runners was hij minuten lang in beeld bij Studio Sport, terwijl hij het startnummer met de naam van de hoofdsponsor van Eg- mond had weggeggooid. Eg- mond is die geldschieter nu kwijt, iets wat Persoons ui teraard wenst te voorkomen. De World Runners organisa tie zorgt er overigens wel voor dat een aantal aanspre kende namen naar de Twin tig van Alphen komt, met als kopmannen naast Mike Bis hop, Adrie Hartveld en de eveneens Engelse Martin mcLougain. Vanuit Frank rijk komt een bus met ruim veertig Franse World Run ners onder aanvoering van Jean Paul Payer en Daniel Houot. Persoons, herhalend: Marti ten Kate „Ik sta wel achter die van World Runners l het bij atletiekwedstrijd gewonnen geld een lar bouwprojekt in het vroegf Opper Volta steunen, red.pe' geef die jongens dan ook ker wat extra faciliteiten 1 en ik ben ook niet zo harc| de onderhandelingen, Egmond herhaalt zich niet". Beurskens Door de goede organisatie^ de verhoogde belangstellj van de media is ook de dacht van de veteranen enL dames voor hun 15 kilomeT wedstrijd toegenomen. Gri voortrekster daarin is zon* meer wereldtopper Beurskens die deze wedts tot drie maal toe won. 1986 groeide zij uit tot i van de vijf beste maratï loopsters van de wereld L onlangs won zij in Japan I marathon voor dames. Of[ goed genoeg hersteld zal f van dat Japanse avontuurjP in Alphen het hoofd te den aan met name Elly w Hulst (de zeer veelvoudig I, tionale middenafstandsk pioene) en de Franse maf thonloopster Maria Lelut (f der andere 10e op de were ranglijst in 1986 met een J van 2.29.51 uur) is een i die rond 14.50 uur beaf woord zal zijn. De veteral en de dames vertrekken I als in voorgaande jaren j half uur voor de heren, jaar derhalve om 14.00 uuj GERT VELTHUIZf

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8