Afhandeling ongelukken dikwijls „goed fout" Arnhems traumacentrum werkt aan betere opvang verkeersslachtoffers A/EGWUS Eens moet je weer met beide benen ip de grond staan" i9ei VRIJDAG 13 MAART 1987 deugt niet zo veel van behandeling en afhan- Ing van verkeersonge- ien en in het meren- il van de gevallen Is de ;hadlgde" verkeers- Inemer daarvan de e. „Er zit heel veel zo viel onlangs in tijdschrift Verkeers- oppunt (van de rijks- tle-verkeersschool) te n. Opper E.F.A. de ig doet over zijn lokkende bevindingen boeiend boekje open. helft van alle bij aanrijdin- betrokken Nederlanders nt geen reden te hebben lOlitie er bij te halen. Maar groep stuurt wél een scha- jrmulier aan de verzeke- raar in de hoop en verwach ting dat de schade vergoed wordt. Vaak komt die ver wachting niet uit. Hadden ze de politie dan toch moeten waarschuwen? Het zoeken naar de schuldvraag bij een aanrijding Is werk van deskun digen. Maar wie zijn die des kundigen? De onpartijdige po litie en de onafhankelijke (ver keersrechter? Ja. De com mercieel werkende verzeke ringsmaatschappijen ook? Dat valt nog te bezien. Tot half mei 1972 kreeg het openbaar ministerie van elke aanrijding een proces-verbaal om te bepalen of verkeersfou- ten waren gemaakt die moes ten worden vervolgd. Maar het massale aanbod dwong de minister van justitie de „blik schaderegeling" in te voeren. Die regeling bepaalt wanneer de politie het geval moet re gistreren of verbaliseren. Registratie volgt slechts als de schade méér dan duizend gul den bedraagt (schadebedra gen die kleiner zijn worden nooit genoteerd); als de ver oorzaker er vandoor Is ge gaan; als een van de partijen onverzekerd of jonger dan zestien jaar is en als de ver oorzaker tegelijk het enige slachtoffer met „beduidend De registratieset wordt toege stuurd aan het CBR, de ver keersongevallen-centrale en aan de vereniging van (auto verzekeraars. Justitie krijgt niets, waardoor het heel moei lijk is de schade via de rechter vergoed te krijgen. Dat bete kent vrijwel altijd dat de ver zekeraar uitmaakt of en hoe veel wordt uitbetaald. Opper De Jong stelt dat gemiddeld zeventig procent van alle door de politie behandelde aanrij dingen uitsluitend wordt gere gistreerd. De rest (de zwaarste gevallen) wordt per proces- -verbaal aan justitie gemeld. VRIJBLIJVEND Hoe het ook zij, de politie moet bij elke aanrijding be oordelen of het geval slechts wordt geregistreerd of dat ook een proces-verbaal wordt op gemaakt. Een nogal vrijblij vende situatie; althans, de po litie kan met de blikschadere geling alle kanten uit. Politie mensen hebben bovendien zo hun eigen regels ingesteld. Mocht een verdachte van een aanrijding bijvoorbeeld alleen tegen wettelijke aansprakelijk heid (wa) zijn verzekerd, dan wordt veelal geen proces-ver- baal opgemaakt. Door de ei gen schade Is de verdachte al genoeg gestraft, is de redene ring. Justitie wijkt zelf ook van de regeltjes af. Zij staat name lijk toe dat van zogeheten eenzijdige verkeersongeluk ken met dodelijke afloop géén proces-verbaal wordt opge- maaktl Als van het opmaken van een proces-verbaal wordt afge zien, ontvangen verzekeraars de Juridisch waardeloze regi stratieset. De verzekeraars kunnen er alle kanten mee uit en de gegevens uitleggen zo als ze zelf willen. Deskundige vaststelling van feiten en om standigheden. en zeker die welke op de schuldvraag be trekking hebben, ontbreken. Het ligt voor de hand dat ver zekeraars de gegevens In hun eigen voordeel uitleggen. Ze kunnen In elk geval vrijwel on gestraft hun gang gaan, ook al omdat de gedupeerde juri disch gesproken geen poot heeft om op te staan. Het is helemaal vreemd dat politie mensen als schade-experts moeten optreden. Daarvoor zijn ze niet eens opgeleid en dus is hun schatting van de schade meestal natte-vlnger- werk. Als ze een registratieset invullen moeten ze daarom, zo waarschuwt opper De Jong, heel voorzichtig zijn, omdat verzekeraars op grond van hun beschrijvingen al of niet tot betaling van de schade overgaan. De Jong: „Ik acht het niet uitgesloten dat verze keringsmaatschappijen het onderling nogal eens op een akkoordje gooien. Ik conclu deer dat uit de verhalen van door mij benaderde verkeers slachtoffers". Verder wijst hij er op dat per politlegroep en -korps grote verschillen be staan In het al of niet opma ken van een proces-verbaal. Dat noemt De Jong „een stuk- Je rechtsongelijkheid waaraan een eind moet worden ge maakt". BOB BIRZA Goede zonnebril onmisbaar Het ligt voor de hand: goed zicht van de bestuurder Is bepalend voor zijn eigen veiligheid en die van an dere verkeersdeelnemers. Voorkomen van verblin ding door de zon tijdens het rijden speelt hierbij een belangrijke rol. De zon staat in de koudere maanden laag aan de hemel, weerspiegelt in ruiten, zijspiegels en weerkaatst op het natte wegdek. Het reflecterende licht geeft de ogen geen vorm- en kleu- rinformatie, maar schijnt als een witte en felle verbinding. Dit optische fenomeen beTnvloedt de visuele waarneming van de bestuurder. In het ongunstigste geval kan dit zelfs zo sterk zijn dat het zicht voor korte tijd volledig belem merd wordt. Deze gevaarlijke situatie wordt nog eens ver sterkt doordat tegenliggers met de zon In de rug juist erg goed zien. Ze gaan er daardoor vanzelfsprekend van uit dat de overige verkeersdeelnemers ook goed zicht hebben. Door deze bedrlegelljke situatie reageert men verkeerd of te Jaat. Wat soms nog door de bekende „schrikseconde" net goed gaat, eindigt met minder geluk In een catastrofe. Effectieve bescherming tegen verblinding van de zon is daarom een belangrijk onderdeel in de reeks van ongeval- beschermende maatregelen. Bovengenoemde situaties kunnen worden voorkomen door het dragen van een goede zonnebril. Zonnebrillen zonder polariserende lenzen ver minderen het contrast. De donkere delen van de aanblik verdwijnen haast volledig, waardoor het uiteindelijke beeld van de gebruiker afneemt. Ze schakelen echter niet het sto rende en gevaarlijk verblindende licht uit. Zonnebrillen met een optisch blokkerende filter voorkomen deze verblinding voor 99 procent, handhaven de natuurlijke kleuren en verbeteren het contrast sterk. POLAROID Een dergelijke Polaroid-bril gebruikt dezelfde techniek als professionele en amateurfotografen. De lichtreductie van de zonnebrillen Is vaak zestig tot tachtig procent minder dan bij gewone brillen. Alle verblindende horizontale stralen worden volledig geblokkeerd. De lenzen van de zonnebril zijn opgebouwd uit zeven lagen. De slechts 0,75 millimeter dikke lens bestaat uit twee UV-filters, twee anti-splinter la gen, twee krasbestendige beschermlagen en het eigenlijke polarisatiefilter. Het gezicht van de automobielindustrie In de jaren tachtig wordt bepaald door moderne constructie-methoden. In drukwekkende technische vooruitgang en het gebruik van voortdurend verbeterde materialen. Ongevallen door con structiefouten van de auto vormen een zeldzaamheid. Toch gebeuren er veel ongelukken met auto's. Het is moeilijk om de veelvuldige wisselwerking tussen de bestuurder en de omgevingssituatie In het verkeer te herkennen en er greep op te krijgen. De techniek heeft ervoor gezorgd dat tegen woordig verreweg de meeste auto's zijn uitgerust met ge laagd glas, dat het „vlekkenprobleem" niet kent. In auto's met gehard glas zijn onder bepaalde omstandigheden wel „olievlekken" waarneembaar. Een polarlsatlefliter kan deze vlekken zichtbaarder maken. Deze vlekken worden veroor zaakt tijdens de fabricage. Het glas wordt verhit en vervol gens snel afgekoeld om de buitenste laag van de ruit te verharden. De structuur die wordt gevormd bij de afkoeling Is waarneembaar door de iets donkere kleuring in de ruit, die men olievlek noemt. Verkeersdeskundigen hebben vaak opgemerkt dat veel on gelukken op zonnige dagen het gevolg zijn van op de weg weerkaatsend licht. Statistieken wijzen uit dat er op zonnige dagen vijf tot tien keer zoveel licht aanwezig kan zijn dan nodig is voor een goed zicht. De pupil van het oog heeft ongeveer drie tot vier seconden nodig om zich goed in te stellen op het plotselinge extra licht als gevolg van een weerkaatsing. Bij een snelheid van ongeveer zeventig kilo meter per uur zal men ongeveer zestig meter afleggen voordat het oog Is Ingesteld. Dit kan bij plotselinge bochten en wegversperringen tot zeer gevaarlijke situaties lelden. Het nieuwe model zonnebril absorbeert tot 99 procent van de weerkaatste stralingen en daarnaast nog eens 76 pro cent van het gewone daglicht. ke zaak. Maar de gedachte dat we allemaal potentiële veroor zakers en slachtoffers van die ongelukken zijn ligt veel verder van ons bed. Als er tóch een ernstig ongeluk gebeurt weten we er geen raad mee. Marijke Hofman: „Zo is het tot dusver geweest, maar Ik geloof dat we langzamerhand ook hierin vol wassen beginnen te worden, getuige het toenemende be grip. Daarmee zullen we in de komende tijd verder moeten werken". Voor meer informatie: Instituut voor Psychotrauma, Jansbui tensingel 32, 6811 AE Arnhem. Telefoon: 085-427951. AAD SCHOUTEN het begrip doorbreekt voor de tienduizenden lijders aan de psychische gevolgen van die ongelukken? Een deel van het antwoord kan besloten liggen in het verschil tussen bijvoor beeld een geweldsdelict en een verkeersongeluk. Slachtof fers van geweld hebben een duidelijke status, de buitenwe reld is bereid de ernst van zo iets tot zich te laten doordrin gen. Maar de auto is in de laatste decennia uitgegroeid tot iets van ons allemaal, een verworvenheid waarmee we aangenaam willen leven. IJver en voor terugdringen van het aantal ongelukken is dan nog een acceptabele en begrijpellj- dlng het toch zo te doen. De organisatoren hebben daar geen spijt van gehad: er kwam een wisselwerking van gevoel suitingen tot stand die als be vrijdend werd ervaren. VERRASSING De ochtend na de eerste groepsavond belden Henk en Georgine Düster de deelne mers. En wat ze te horen kre gen, was zelfs voor hen een verrassing. Sommigen bleken het gesprek thuis te hebben voortgezet, In het eigen gezin. Hadden blijkbaar na jaren zwij gen de toon gevonden die nu bij de huisgenoten althans een begin van weerklank vond. Een man vertelde, sober en eigen lijk maar met een enkel woord: „De slaappillen zijn vannacht In de kast gebleven, 'k Heb tóch geslape®. Wel gedroomd, maar geslapen, hoor je dat?" De Düsters hoorden het. Ze re aliseerden zich wel en doen dat nog dat één zwaluw geen zomer maakt en dat hun stichting feitelijk bezig is met een experiment waar gevaarlij ke kanten aan zitten. Want hoe hard zal het aankomen als een terugval plaatsvindt na een hoopvol stemmend begin? Houdt ledereen het vol? Dat de jonge stichting een lan ge weg te gaan heeft, daar twijfelen de Düsters niet aan. Het zal moeilijk zijn de ge spreksgroepen in het hele land van de grond te krijgen; finan ciële middelen zijn er alleen via donaties, en mocht het be staan van de stichting de men sen ook bereiken, dan zal er in zekere mate toch terughou dendheid merkbaar zijn. Im mers, wie jarenlang steeds die per In z'n schulp gekropen is komt er moeilijk weer uit. Voor meer informatie: Stich ting Verkeerstrauma. Willem Mulierhof 39, 1067 SJ Amster dam. Telefoon: 020-133313 of 655504. AAD SCHOUTEN nstituut Psychotrauma rnhem werkt samen de ANWB en het lan- Bureau Slachtoffer- aan betere opvang verkeersslachtoffers psychische proble- Gedacht wordt aan landelijk netwerk van npunten voor de hulp- ning, die nu wel plaats maar onvoldoende tuur heeft. En van I belang die hulp- ming is, bleek tijdens vooronderzoek dat het lut ervaren in iabehandeling na za- als gijzelingen, bank- allen en wiege- instelde in op- ht van het Nationaal eersveiligheidsfonds. schatting verkeert ig procent van dege- die een ernstig ver- ingeluk hebben jemaakt, nog jaren in psychische proble- Het exacte aantal proken wordt over tot twintigduizend !t bekend. Verder on- ik is dus noodzake- Een gesprek met drs. Ijke Hofman, die het et „in portefeuille" en dr. D. Brom, di- teur van het instituut. I vakgebied is de klini- B psychologie. Directeur D. Brom en stafmedewerkster Marijke Hofman van het Instituut Psychotrauma: Verder werken met het groeiende begrip". krijgen in het concentratiever mogen, soms fobieën zoals vrees om de straat op te gaan of allerlei andere angsten. De wetenschap heeft er een ver klaring voor: je hebt In de eer ste tijd na het ongeluk geleefd met ontkenning van hetgeen er is gebeurd, nu moet je het stukje bij beetje tot de eigen belevingswereld toelaten. Een vorm van eerste hulp kan al hieruit bestaan, dat de ge traumatiseerde slachtoffers duidelijk wordt gemaakt hoe normaal hun reactie eigenlijk is. Ze zijn niet zomaar „pa tiënt", zij het dat ze het wel degelijk kunnen worden als er geen adequate reactie komt op hun gedachten en hun situatie. Maar de eigen omgeving on derkent slechts zelden wat er aan de hand is en hulpverle nende instanties zijn er eigen lijk ook niet op ingespeeld, zo is tijdens het onderzoek van het Instituut Psychotrauma aan het licht gekomen. Als een eer ste vereiste ziet Marijke Hof man dan ook Intensieve voor lichting aan alle mogelijke be trokkenen. Marijke Hofman: „Als op die eerste verschijnse len goed gereageerd wordt, heb je wellicht veel grotere problemen in de klem ge smoord". ZELFHULP Het vooronderzoek van het In stituut Psychotrauma wordt nu afgerond. Marijke Hofman: „Als we bekijken wat het tot dusver heeft opgeleverd, valt in de eerste plaats op hoeveel belangstelling ervoor bestaat. Het zegt toch wel iets, dat een zo onderbezet en overbelast apparaat als de politie er veel tijd aan heeft willen besteden. Het bleek ook aan te sluiten op een behoefte die binnen de politiekorpsen ai lang bestaat. Voor 't overige moeten we ons realiseren, dat we de tijd tegen hebben als we denken aan professioneel georganiseerde hulpverlening die geld kost. Daarom hebben we In om te beginnen gepraat met be staande instanties als de ANWB en het Landelijk Bureau Slachtofferhulp. In aansluiting daarop moeten we zeker den ken aan het organiseren van onderlinge zelfhulp. Daarin zit de „kracht van de lotgenoot", zij het dat je het nadeel houdt van grotere kwetsbaarheid. Maar het werkt. Dat zie Je bij de organisatie die bestaat dft mensen die een ongeluk ver oorzaakt hebben en daar psy chisch onder lijden". Hoe is het mogelijk dat nu pas riCHTING LAAT INRIJDERS" ET ELKAAR PRATEN i kopje thee meer of der bij het ontbijt en ai- zou anders zijn ge- )st. Dan was je net iets r of iets vroeger van gegaan. Je was dan bij die zijstraat ge- tst waar opeens een Ber uitkwam. Die zou nu nog leven. Je had die morgen ook de bus inen nemen, zoals dui den anderen dat deden Qat het zo mistte. Mijn nel, wat had je allemaal I meer kunnen doen of in om dit te voorko- [1? Zo wordt een dage- se gedachtenwereld Kis kleiner, totdat de zich sluit rondom dat punt: „Die ander is >d en dat heb ik ge- een ander doodrijdt in het (eer wordt vaak heel lang Weid door een schuldge- I. zelfs als is vastgesteld [hij vrijuit gaat. De dagen m niet voorbij en aan de _hten komt geen eind. Het ken lukt niet meer, thuis is toestand niet te harden. Er ift maar weinig te gebeuren een heleboel kapot te laten in en dat weinige gebeurt jal eens. Nuchter en welo- wogen zoeken naar ant- ïrd op vragen rondom dat jbleem, daaraan werkt sinds iele maanden de Stichting ^keerstrauma in Amsterdam. zoekt contact met mensen in psychische problemen [n na een verkeersongeluk {irengt vervolgens die men- bij elkaar. Dan zou wel kunnen blijken, aldus de htlng, dat de partners in I gesprek voor 't eerst echt nen praten over hetgeen bezighoudt. Het is als met Bel andere traumatische er- ngen: het blijft een blinde voor degenen die het niet hebben beleefd. OPGERICHT Oprichters van de Stichting Verkeerstrauma zijn de Am sterdamse rijschoolhouder Henk Düster en zijn vrouw Ge orgine. die haar atelier voor beeldende kunsten aan de Eerste Boerhaavestraat be schikbaar stelde als vergader ruimte voor de eerste ge spreksgroep. Ze zijn allebei tot aan hoofd en schouders door de ellende gegaan waartegen ze nu die stichting hebben op gericht. Een aantal jaren gele den kreeg Henk Düster een fietser tegen zijn auto. Een on geluk met dodelijke afloop, waaraan hij onschuldig werd verklaard. Met die onschuld kon hij toch niet leven. „De vrijspraak geldt niet voor je zelf", zo zou hij het later sa menvatten, en er volgde een jarenlange strijd van hem en zijn vrouw tegen het neer waarts kolken In een eindeloze spiraal. Ze zijn er uitgekomen. Geïnspireerd tot het oprichten van de stichting werden ze overigens niet alleen daardoor, maar ook door het werk van het Instituut voor Psychotrau ma in Arnhem, in het leven ge roepen na de gijzelingsacties in de Jaren zeventig. De Stich ting Verkeerstrauma onder houdt contact met het Arn hemse instituut en heeft een afspraak gemaakt met de fa culteiten psychologie aan ver schillende universiteiten, die stagiaires zullen afvaardigen. WAAR? Een gesprek tussen mensen met dezelfde ervaring: waar moet het» beginnen en waar kan het ergens eindigen, zo het al ooit eindigt? De ervarin gen en de verwerking ervan zijn zo verschillend. Je hebt de bestuurder die echt wel oplet te, zelfs nog langzamer reed dan ter plekke was toegestaan, maar toch kon hij het plotse ling voor z'n auto rennende kind niet ontwijken. Er is de eveneens altijd voorzichtige chauffeur, die even niet oplet te. Nog een stapje verder: de man, de vrouw, die echt te hard reed, duidelijk aan andere dingen dacht, zat te babbelen met een passagier of een heel klein beetje had gedronken. Nog erger: de bestuurder die duidelijk onder Invloed was of uitgesproken roekeloos reed. En onderaan de ranglijst de maffia van de weg. Reeds op de eerste contacta vond in Amsterdam waren ook enkele nabestaanden van ver keersslachtoffers aanwezig. Dat laatste zat oorspronkelijk niet in de planning, maar sig nalen vanuit de kring van die nabestaanden gaven aanlei-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 29