eidse scholen massaal n actie op 25 maart ScidócSoii^mit STAD OMGEVING Brug voor fietsers eind dit jaar klaar ini- en wi jk- kmtainers op ote schaal igevoerd Kloosterpoort na jaren touwtrekken opgeknapt ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat li £eid&iQowiant PROTEST TEGEN BEZUINIGINGEN £cidóeGotwa/nt CDA: Leiden moet De Sleutels openhouden Onbekende man verdronken VRIJDAG 13 MAART 1987 PAGINA 11 ting vjzwaar gewonden bij steekpartij in Haarlemmerstraat ïlmanl Een 19-jarige Leide- stoken. Het andere slachtoffer een 22-jarige inwoner van werd in de hals en in de buik ge raakt. De twee slachtoffers strom pelden naar een café aan de Nieu we Rijn. De vechtpartij zette zich voort tussen het resterende tweetal ijn gisteravond zwaar ge- ,ar het AZL overgebracht. 1 was betrokken bij een rtij in de Haarlemmerstraat. rter b''l'e ^eeft v'er arrestaties en de man met het petje en zijn ^t. Wie het mes heeft gehan- vriend. Daarbij is ook een ketting is nog niet duidelijk. De gebruikt. De gewaarschuwde .poli- n a rtij kwam voort uit een ru- tie hield even later in de omgeving t ez rond tien uur ontstond op de van de Haarlemmerstraat een 36- 9Ia Tan Haarlemmerstraat en jarige en een 38-jarige Leidenaar "d- inkersteeg. Vier mannen aan. Eén van deze twee moet heb- bruikt.n opmerkingen over het pe- ben gestoken. Ook de twee reste- :nnrf een passerende man droeg, rende knapen konden worden ge jond een handgemeen waar- pakt. Het ging om een 17-jarige en man met het petje of zijn een 21-jarige Leidenaar. De politie het mes gebruikte. De 19-ja- verzoekt getuigen zich te melden idenaar werd in de buik ge- via tel. 071-258888. Hekkelman: nieuwe VVI niet in Leiden LEIDERDORP De nieu- we vuilverbranding (VVI) voor Leiden, Den Haag en Zoetermeer moet wat CDA- gedeputeerde J. Hekkelman betreft niet in Leiden ko men. Dat zei Hekkelman gisteravond tiidens een ver kiezingsbijeenkomst van het CDA in Leiderdorp. Hekkel man die onder meer het mi lieu in zijn portefeuille heeft, zei dat de wijk Room burg in Leiden geen ge schikte lokatie is voor een nieuwe VVI. De VVI zou op een industrieterrein moeten komen. Binnen twee jaar verzorgings tehuis op Zijloever LEIDEN De wijk Zijloever krijgt volgend jaar of het jaar daarna een verzorgingstehuis. Die verwachting sprak het CDA-statenlid mevrouw L. Offringa gisteravond uit tijdens een verkiezingsdebat in het Antonius Clubhuis. De PvdA'er T. Roes was iets voorzichtiger: „Ik denk dat Zijloever deze Statenperiode een verzorgingstehuis met een experimenteel karakter krijgt". Volgens Offringa komt de bejaardenvoor ziening er eerder: „Leiden heeft een probleem. Bijna alle verzorgingstehuizen zijn in het verleden in Leiden-Zuid neergezet. De Zijloever is een wijk met veel ouderen. Daar moet iets gebeuren. Ik weet dat de plannen voor een voor ziening daar, snel worden gemaakt. Volgend jaar is mis schien in verband met de financiën wat te snel, maar ik ver wacht zeker dat het tehuis er het jaar daarna komt". Tijdens de discussie-bijeenkomst, die werd bijgewoond door een vijf tigtal belangstellenden, kwam verder naar voren dat CDA en VVD veel eerder dan de PvdA geneigd zijn tot de aanleg van nieuwe wegen in Zuid-Holland. >gelb !IDEN De basis- Van Jolen in Leiden heb- >ergh^n woensdag 25 maart gekozen als actiedag ;en de bezuinigingen minister Deetman. rgens.n scholen zullen de 'spraajders hun kinderen die 7 thuis houden. Op 8 iere scholen wordt >r andere vormen van ie gekozen, zoals het ken en ophangen van ndoeken en het schrijven van protest brieven naar kamerle den. Van de resterende 11 scholen is nog niet be kend op welke wijze aan de actiedag wordt deel genomen. Tot de actiedag werd gisteren besloten tijdens een bijeen komst op de Teldersschool. Daar waren 31 van de 42 Leidse basisscholen (open baar en bijzonder onderwijs) vertegenwoordigd. De bijeen komst was belegd door een actiegroep van ouders. De ac tiebereidheid onder de Leid se scholen is uitermate groot. Men wil vooral actievoeren tegen de plannen om de vier jarigen later naar school te sturen en het besluit om een zieke leerkracht pas later te vervangen. Ouders van leerlingen zullen op die dag een protestverkla ring met handtekeningen op stellen en aanbieden op het Leidse stadhuis of opsturen naar het ministerie van on derwijs. Tussen half elf en elf uur zullen actievoerders in de Leidse binnenstad pam fletten uitdelen. Ook zal van uit Leiden woensdagmorgen een reclamevliegtuigje naar Den Haag gestuurd worden. Boven de parlementsgebou wen aan het Binnenhof zal dit vliegtuigje rondcirkelen met de tekst „Leiden ontzet over Deetman". De Leidse wethouder van onderwijs H. van Dongen staat positief ten opzichte van de actie van de ouders. „Het is prima, dat de ouders in het geweer komen en laten we ten dat bezuinigen op deze manier niet kan. Het protest moet immers van hen komen en niet in eerste instantie van de leerkrachten". Zij noemt het besluit om zieke leerkrachten niet snel te ver vangen „een slechte beslis sing Vandaar ook dat de ge meente geld heeft vrijge maakt om deze beslissing enigszins te verzachten. Over de gekozen vorm van de ac tie, wenst mevrouw Van Dongen geen uitspraak te doen, omdat ze nog niet pre cies op de hoogte is. XE WUKEN BUITEN DE SINGELS |tN De gemeente Leiden wil het gebruik van mini- en ptainers voor het ophalen van huisvuil uitbreiden. Het wil nu ook in de wijken buiten de singels en het gedeelte de Oranjegracht en de Zijlsingel het mini-containersys- nvoeren, gecombineerd met wijkcontainers. In de binnen- —^ijven de vuilniszakken in gebruik. In de wijken Stevens- >rskwartier, Boerhaave en De Waard wordt sinds februa- jaar al huisvuil vèrzameld met behulp van mini-contai- e reacties van de bewoners zijn daar overwegend positief, ■^Aroor de gemeente om mini-containers op grotere schaal te ivoeren. 12.7 «meenten zijn terug gekomen op de in de jaren zeventig ja propageerde plastic vuilniszakken. Personeel van de ge- 14'9 ireiniging klaagt over de zware lichamelijke belasting die 11*7! halen van de zakken met zich meebrengt. Ook is de 15.9 erontreiniging sterk toegenomen. Kapotte en verkeerd 15.9 emaakte vuilniszakken zorgen voor zestig tot tachtig pro- 14-9 in het vuil dat op straat rondslingert. Bovendien zijn de gg vrij klein, waardoor afval als dozen en blikken ten on- I2^7jals grofvuil op straat gezet wordt. De stevige grotere huis- 1CL9 itainers hebben deze bezwaren niet. Ze hebben twee wiel- 10.9 ardoor ze niet opgetild hoeven worden en kunnen ook 8.9 afval bevatten. Reden waarom het college vorig jaar be- g q n in een aantal wijken te gaan proefdraaien met mini- 7[g ers. De reacties van de bewoners zijn positief, zo blijkt 7.5 gens een enquête vindt 83 procent de nieuwe manier van 12.9 halen een verbetering. De tegenstemmers klagen vooral 14.7 hoonmaakproblemen en ruimtegebrek. Ook werd er een 1^ oek gehouden bij bewoners die van een wijkcontainer ge- gaan maken. Dat is een betonnen cocon, waarin vuilnis- 29.7 verzameld worden. De wijkcontainers zullen vooral 20.9 tet worden in buurten met veel flats of woningen zonder 11.9 i achterom. Daar ontbreekt de ruimte om de mini-contai- Jp'o 'l1 te kunnen. Ook bij die bewoners vielen voornamelijk 'l l 'e geluiden te beluisteren. Een proef met wijkcontainers 10 g urinamestraat leverde een gunstig resultaat op. 12*7 kge wil de mini- en wijkcontainers daarom dit jaar ook 12.9 ivoeren in de Merenwijk, De Kooi, de Zeeheldenbuuurt 10.5 *rofessorenwijk van het Utrechtse Jaagpad tot de Lorent- In 1988 volgen de andere wijken, met uitzondering van 15^9 J®nstad- De mini-container is voor de veelal oude huizen 19 9 linnenstad zonder tuinen of achterom ongeschikt, maar Intainers bieden door plaatsgebrek geen alternatief. Wel ^^daar in 1988 huisvuil en grofvuil gezamenlijk opgehaald Verder wordt nog bekeken of winkels de beschikking krijgen over grotere mini-containers, ten van de invoering van de nieuwe manier van vuil op- 12.9 ledragen ruim vier miljoen gulden. Zo zijn er 17.000 mini- 2 lers en wijkcontainers nodig en moeten de wagens 14 5ji gemeentereiniging aangepast worden. In de toekomst 9j dat bedrag terug verdiend doordat er bij de gemeenterei- 15.9 zes mensen via natuurlijk verloop zullen afvloeien en er 15.9 ifvuilwagen afgestoten kan worden. Donderdag 26 maart verschijnt bij deze krant de special WONEN/vooriaar'87. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Rob Kleifnen, bereikbaar onder nummer 071-122244 LEIDEN Wethouder J. Pe ters mocht zich gistermiddag met een graffitistift uitleven op de muren van de nog maar net opgeknapte Kloosterpoort. Met veel plezier spoot hij zijn voornaam Jit op de muren van de overkapping van de Kloos terpoort. „Normaal kan ik mij dit niet permitteren maar ik vind het heel leuk dat ik nu eens de spuitbus mag hante ren. Bovendien mag ik spuiten op iemands anders eigendom", stelde hij lachend. De voorzitter van de college van bestuur van de universi teit, K. Cath, schreef er Jut'bij waarna de poort, die door wet houder Peters een symbool van de soms moeizame samen werking tussen gemeente en universiteit werd genoemd, of ficieel voor geopend werd ver klaard. De kloosterpoort is een doorgang tussen de Hooigracht en de Middelstegracht en wordt al jaren gebruikt (ille gaal) door bewoners van Pan- cras-Oost om van en naar het centrum van de stad te lopen. Het opknappen van de poort heeft, 90.000 gulden gekost. De poort is jarenlang naamloos geweest. Ruim vijf jaar gele den heeft de poort pas haar huidige naam gekregen. Uit de archieven bleek dat naast het gasthuis uit de 19e eeuw een poort was, die waarschijnlijk naar de bijbehorende klooster gemeenschap leidde. Dit was reden om de poort langs de huidige psychologiefaculteit, die gehuisvest is in het voor malige Elisabethziekenhuis, Kloosterpoort te noemen. De gemeente Leiden sloot bij na twee jaar geleden een over eenkomst van de universiteit over de overdracht van de poort. Na jaren touwtrekken ging de universiteit akkoord dat de poort een openbare doorgang zou worden tussen de Middelstegracht en de Hooigracht. De universiteit was bang dat bij openstelling van de poort haar gebouwen het slachtoffer zouden worden van vandalisme. Wethouder Peters: „Bij elke vergadering tussen de gemeente en de uni versiteit stond de poort op de agenda". In de overeenkomst werd vastgelegd dat de gemeente voorzieningen zou aanbrengen om de faculteitsgebouwen te beschermen tegen vernielin gen. Bovendien zou de ge meente de poort opknappen. Inmiddels zijn de ramen van de psychologische faculteit voorzien van onbreekbaar glas. De poort zelf heeft een ware metamorfose ondergaan. De bestrating is opgeknapt en de muren van het overkapte gedeelte van de Kloosterpoort zijn voorzien van graffiti voorstellingen. Dit is gemaakt door zes Leidse jongeren: Je roen Visser, Ronald de Ro- mijn, Loek Gerards, Jan-Paul Jansen, Matthijs van Dueren en Emiel Dieters. Dit zestal heeft ook in de Haarlemmer straat graffiti aangebracht op rolluiken van winkels. LEIDEN Gedeputeerde T. Jansen heeft gistermorgen een gedeelte van een stalen dam- wand ingetrild voor de aanleg van de nieuwe brug voor voet gangers en fietsers over het Rijn-Schiekanaal. Het is de be doeling dat de brug aan het eind van dit jaar in gebruik wordt genomen. De brug verbindt de Leidse Professorenwijk met Room burg en het recreatiegebied Cronesteijn. Over de nieuwe brug zullen vooral veel school kinderen fietsen, die nu regel matig gebruik maken van de spoorbrug. En dat is volgens rijk, provincie en gemeente „levensgevaarlijk". „De brug is nooit een punt van discussie geweest", zei wethou der J. Peters van verkeer gis teren. „Maar wel hebben rijk, provincie en gemeente jaren lang gesproken over de kos tenverdeling. Wie moest wat betalen, hoe breed moest de brug worden en moest de ver binding geschikt worden ge maakt voor bussen en ambu lances? Uiteindelijk hebben we besloten de brug alleen voor fietsers en voetgangers te ma ken, anders had de discussie nog jaren geduurd. De provin cie en gemeente waren soepe ler en guller dan het ministe rie van landbouw en visserij", merkte de wethouder op. Het rijk draagt zes ton bij in de kosten, de gemeente Leiden betaalt een miljoen gulden en de provincie betaalt de reste rende 1,4 miljoen. „De gemeente Leiden wilde geen bussen over de brug laten rijden, omdat dan het aandeel in de kosten voor de gemeente te hoog zou worden", aldus een woordvoerder van de pro vincie. Bij de bouw van de brug wordt volgens hem wel rekening gehouden met een eventuele buslijn die Room burg ontsluit: „De paal die vanmorgen is ingetrild, kan ook een bus tillen, zodat de fundering dan niet meer hoeft te worden aangepast. Alleen de aan- en afrijroute zou dan nog moeten worden aangelegd. Nu loopt alleen het fietspad Leiden-Alphen naar de brug". De brug wordt 5,5 meter breed. Het fietspad krijgt een breedte van vier meter, daar naast komt het 1,5 meter brede voetpad. Ambulances kunnen gebruik maken van de nieuwe brug over het Kanaal. De nieuwe brug wordt evenals de spoorbrug bediend door de brugwachters van de Wilhel- minabrug. Met behulp van vier monitors hebben zij 'zicht op de situatie. De „werknaam" van de brug is Rodenburger- brug. „Dat is volgens de pro vincie-woordvoerder „een his torisch bepaalde naam, de pol der Roomburg heette vroeger Rodenburgerpolder. Anderen willen de brug liever Kanaal- brug noemen. Daarover moet dus nog worden gepraat". Gedeputeerde Jansen bestreed gisteren het idee van topamb tenaren om het file-probleem in de Randstad op te lossen met geld dat wordt verkregen door de motorrijtuigenr en we genbelasting in de Randstad te verhogen. „Automobilisten moeten al genoeg betalen", al dus Jansen. Hij vindt dat het openbaar vervoer moet wor den verbeterd en dat plannen van de verschillende overhe den beter op elkaar moeten worden afgestemd om tot een oplossing van het probleem te komen. De Burcht De muziekvereniging De Burcht-Leiden houdt zon dag 15 maart een kaart- en sjoel middag in de Burcht, Aalmarkt 9 in Leiden. Aan vang 14.00 uur. Deelname kost 2,50 per persoon. De Walnoot Een kinderkleding- en speelgoedbeurs wordt zater dag gehouden in het kin derdagverblijf voor geeste lijk en meervoudig gehan dicapte kinderen „De Wal noot". De verkoop heeft plaats van 10.00 tot 13.00 uur in het gebouw aan het Strauspad 5 in Leiden Zuid- West. De opbrengst komt ten goede aan een vakantie weekje voor de kinderen van De Walnoot Petraherk Het theaterteam van Youth for Christ brengt zaterdag 14 maart in de Petrakerk het programma 'Op vrije voeten'. De voorstelling be gint om 20.00 uur, de toe gang is gratis. LEIDEN De gemeente Lei den mag zich niet neerleggen bij het sluiten van de meelfa briek De Sleutels, maar moet er alles aan doen om de fa briek open te houden. Dat schrijft de CDA-fractie aan het college van B en W. Het CDA wijst erop, dat toen begin deze maand bekend werd dat het Menebaconcern de fabriek De Sleutels wil sluiten, het college van B en W verklaarde, dat er een gesprek met de directie van de meelfabriek op het programma stond. Dat gesprek zou met name gaan over de vraag of het ge bouw van de Meelfabriek aan de Oosterkerkstraat gebruikt zou kunnen worden voor an dere werkgelegenheid. Verder zou het gesprek gebruikt moe ten worden om te kijken of de gemeente behulpzaam kan zijn bij het vinden van andere werkgelegenheid voor de tach tig werknemers van De Sleu tels voor wie begin 1988 ont slag dreigt. Volgens het CDA- raadslid D. van Duyn is dat een niet te accepteren stand punt, omdat het "feitelijk bete kent dat de gemeente zich neerlegt bij sluiting van de Leidse vestiging van Meneba. Van Duyn wijst erop dat de vakbonden en ondernemings raad van Meneba willen on derzoek of De Sleutels toch niet in afgeslankte vorm voortgezet kan worden. Hij herinnert er aan, dat de ge meente in 1980 behulpzaam is geweest bij het openhouden van de betonfabriek Wernink aan de Morsweg. Een eerste oriënterend ge sprek tussen de gemeente en De Sleutels is inmiddels achter de rug. Na afloop verklaarde J. Fase wethouder (economi sche zaken) dat de gemeente wil proberen behulpzaam te zijn bij het overeind houden van De Sleutels. Geld zal de gemeente daar niet in steken, maar de gemeente wil het on derzoek wel ambtelijk steu nen. Praten over vervangende werkgelegenheid zou nog niet aan de orde zijn. LEIDEN Een tot dusver onbekende man is vannacht in het water van de Oude Singel om het leven gekomen. De politie werd rond een uur gewaarschuwd dat een man in de gracht lag. Een agent van een surveillancewagen sprong de man achterna maar kon hem door het koude water niet bereiken. Om niet door de kou bevangen te worden, moest hij weer naar de kant. Ook een voorbijganger slaagde er niet in de man te bereiken. Duikers van de brandweer haalde de man even later boven wa ter. Reanimatie mocht niet meer baten. Hoe het slachtoffer, dat 30 a 35 jaar oud is, in de gracht terecht is gekomen, is niet duide lijk. Volgens een woordvoerder van de politie heeft hij totaal tien minuten in het water gelegen. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook 1 hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not J Noc Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:1Voor Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11