alsnog onderzoeken Kohl verliest steun uit eigen gelederen Geen „vergeten" namen meer in Sovjet-geschiedenis Israël zal spionage affaire Pollard Honderden doden bij Iraakse aanval Juwelen Marcos veilig in kluis Niet met Nederland over mensenrechten praten Afgevaardigden blokkeren hulp Contra's BUITENLAND GaickcQomant DONDERDAG 12 MAART 1987 PAGINA Echtpaar mag kind draagmoeder houden LONDEN Een Brits echtpaar dat aan een vrouw 5.000 pond sterling (circa 16.750 gulden) betaalde om voor hen een baby ter wereld te brengen heeft gisteren van het Hooggerechtshof toestemming gekregen het kind te behouden. Het hof motiveerde het besluit met het argument dat het meisje, dat intussen twee jaar oud is „in een liefderijke en normale ouders- kindrelatie" was verzofgd. Het was twee dagen na de geboorte door de draagmoeder afgestaan en zij heeft zich hier nimmer tegen verzet. De beta ling vormde naar de mening van het hof voor de ouders geen wettelijk obstakel om het kind te adopteren. Brandje gedoofd op dynamietschip IJMUIDEN Deskundigen van het IJmuidense bergingsbedrijf Wijsmul ler hebben gistermiddag vastgesteld dat het smeulbrandje in de lading van het met 400 ton dynamiet geladen Deense vrachtschip „Hornestrand" vrijwel uit is. Op het schip werd vrij wel geen rook meer gezien en de tem peratuur van de dekbeplating bleek gedaald tot onder de 20 graden Celsi us. Zodra het weer mee zit, wordt een begin gemaakt met het volspuiten van het scheepsruim met stikstof. Dit gas „drukt" de zuurstof uit het ruim, waardoor alle smeul- en brandhaar den definitief doven. Gevangenen Spanje met aidsvirus besmet (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Naar schatting veertig procent van alle Spaanse gevangenen zijn drager van anti-lichaampjes tegen het gevreesde aidsvirus. Dit heeft de al gemeen directeur van het Spaanse ge vangeniswezen gisteren in het Spaanse parlement bekend gemaakt. De schatting is gebaseerd op een onderzoek in de ge vangenissen van Madrid. Volgens de al gemeen directeur van het gevangeniswe zen ligt het percentage zo hoog omdat maar" liefst zestig procent van de opge- slotenen aan heroïne is verslaafd. In Spanje zijn tot dusver tweehonderd aids- gevallen ontdekt. Tweede kernproef in Sovjet-Unie LONDEN Voor de tweede keer sinds het einde aan het eenzijdige mo ratorium heeft de Sovjet-Unie van daag een kernbomproef uitgevoerd. Het persbureau TASS meldde de ex plosie een kracht had van twintig ki- loton en om 5.00 uur plaatselijke tijd werd uitgevoerd in het proefgebied van Semipalatinsk. Bij de kernproef die de Sovjet-Unie eind februari nam, is radio-actieve neerslag in de atmos feer terechtgekomen. De VS hebben hun bezorgdheid hierover aan Mos kou meegedeeld. Wat de hoeveelheid radioactiviteit was, is niet bekendge maakt. Politieke partijen Chili „toegestaan" SANTIAGO De Chileense president Pinochet heeft giste ren een wet ondertekend waar door politieke partijen, behalve marxistische, weer worden toe gestaan. Om geregistreerd te worden moet een partij echter wel de handtekeningen van 35.000 kiesgerechtigden tonen. De lijsten met die namen wor den openbaar gemaakt en juist dit zal het moeilijk maken om de handtekeningen bij elkaar te krijgen. De oppositie vreest dat mensen niet durven te tekenen uit vrees voor represailles door de militairen. MANILA De woordvoerder van de pijnse regering heeft vandaag meegedet dat de juwelen die Imelda Marcos, echtgenf te van de verdreven president Ferdinari Marcos, in Manila heeft achtergelaten tol zij met haar man naar het buitenland vluctè te, zijn ondergebracht in een kluis van t' centrale bank. De suggestieve vragen die oppositie gisteren over de juwelen stelde ren „goedkope steken onder water aan I adres van president Aquino.", aldus de wot a voerder. Imelda Marcos liet, behalve duizeu, den paren schoenen, japonnen en handtl sen, een particuliere kluis vol juwelen achtf, toen zij vluchtte. Henk Heidweiler verlaat de Surinaamse ambassade voor een ge sprek met minster Van den Broek. SURINAAMSE KABINETSCHEF HEIDWEILER: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens de kabinetschef van de Suri naamse leider Bouterse, Henk Heidweiller, is Neder land „niet de meest aangewezen partij om mensenrech ten in Suriname ter sprake te brengen. Het verleden van Nederland op dit gebied ten aanzien van Suriname is wel erg dubieus is geweest. Maar wij staan open voor elk objectief onderzoek van internationale lichamen, die een goede reputatie helden, in belang van de Suri- namers zelf. Een natie die de mensenrechten niet res pecteert is gedoemd uitermate eenzaam te worden in de internationale gemeenschap. Die natie zal ook wor den veracht door haar eigen volk". Tijdens zijn gesprek met minster Van den Broek werd Heid weiller nog gebeld vanuit Paramaribo. Hij kreeg te horen dat een commissie van juristen en staatsrechtgeleerden onder leiding van de advocaat mr. Eddy Bruma, van de Surinaam se regering de opdracht had gekregen om uiterlijk 31 maart aanstaande een conceptgrondwet gereed te hebben. Over het groepje Surinaamse demonstranten bij het ministe rie van buitenlandse zaken, waar het gesprek met Van den Broek werd gevoerd, zei Heidweiller: „Ik hoop dat de men sen die vandaag hebben gedemonstreerd het over enige tijd vrijelijk kunnen doen in hun eigen land, waar zij thuishoren. Veel van die mensen die ik daar heb gezien houden echt van Suriname". NICOSIA Irak heeft gisteren bekend gemaakt dat zijn troe pen in de nacht van dinsdag op woensdag een Iraanse aanval in de centrale sector van het front hebben afgeslagen. Voorts zou den in het noorden van het land honderden Iraanse soldaten zijn gedood bij een gevecht om een berg in Iraaks Koerdistan. Het was de eerste maal dat Irak melding maakte van strijd in het gebied bij Haj Omran, waar de Iraniërs naar eigen zeggen een week geleden een nieuw offensief zijn begonnen. Iran heeft gezegd drieduizend Iraakse soldaten te hebben gedood of ver wond tijdens het noordelijke offensief, dat kennelijk bedoeld is om Irak te dwingen zijn strijdkrachten te verspreiden terwijl de druk op de 1.000 km zuidelijker gelegen stad Basra onvermin derd voortduurt. Eeder deze week maakte het Iraanse persbu reau IRNA bekend dat Iraanse troepen aan het front bij Haj Omran dé overblijfselen van een Iraakse brigade hadden ver nietigd, een Iraakse militaire basis in brand gestoken en een aantal tanks onklaar gemaakt. JERUZALEM Onder zware druk en zeer tegen haar zin heeft de Israëli sche regering gisteren be sloten alsnog een commis sie van onderzoek in te stellen naar de spionage- af faire Pollard. Ameri kaanse regeringsfunctio narissen, Joodse leiders in de Verenigde Staten en parlementsleden in eigen land hebben immers de afgelopen dagen duidelijk gemaakt geen genoegen te nemen met de verklaring van Israëls premier Jit- schak Sjamir, dat voor hem de zaak is afgedaan. De affaire, zeggen deze groe pen, heeft de vertrouwensrela tie tussen Washington en Je ruzalem ernstig aangetast. Een grondig onderzoek is daarom wel het minste, dat het trio Sjamir/vice-premier Peres/ minister van defensie Rabin het Amerikaanse en het Israë lische volk verschuldigd is. Oud-minister van buitenland se zaken Abba Eban, thans voorzitter van de parlements commissie voor buiten'andse zaken en defensie, heeft eer der laten weten dat hij koste wat kost een onderzoek wil in stellen. Met dat vooruitzicht heeft het Israëlische kabinet gisteren kennelijk besloten de eer aan zichzelf te houden. De feiten zijn ernstig genoeg. Een Amerikaanse rechtbank veroordeelde vorige week de 35-jarige Jonathan Pollard tot levenslange gevangenisstraf. Zijn vrouw Anne kreeg vijf jaar wegens medeplichtigheid. Pollard heeft bekend in de loop van anderhalf jaar hon derden uiterst geheime Ameri kaanse documenten in handen te hebben gespeeld van Israel. Hij werkte op een decode- ringsafdeling van de Ameri kaanse marine-inlichtingen dienst in het Pentagon. De Is raëlische en Amerikaanse diensten wisselen regelmatig gegevens uit, maar in dit geval ging het om materiaal dat Washington, om wat voor re den dan ook, liever niet in Is raëlische handen zag. Oude rot De belangrijkste Israëlische contactpersonen van Pollard in de Amerikaanse hoofdstad waren Rafi Eitan, een oude rot in het inlichtingenwerk, en luchtmachtkolonel Avi Sella. Beiden namen de wijk naar Is raël, nadat Pollard in novem ber 1985 door de FBI was aan gehouden, even buiten de Is raëlische ambassade in Was hington, waar hij met zijn vrouw vergeefs had aange klopt voor asiel. De Pollards hebben steeds ge zegd dat ze niet in de eerste plaats voor geld spioneerden, maar dat ze voornamelijk uit zionistische motieven handel den. Dat Israël hen uiteinde lijk in de kou heeft laten staan, heeft ze dan ook diep gekwetst. De regering in Jeru zalem heeft sinds november 1985 verschillende keren haar spijt betuigd over de genante affaire, maar ook laten weten dat ze zich niet verantwoorde lijk acht. De operatie zou zijn uitge voerd door het Verbindingsbu reau voor Wetenschappen, de naam voor een kleine inlich tingenafdeling, ressorterend onder het ministerie van De fensie, die na de arrestatie van Pollard is opgeheven. Sella en Eitan, de belangrijkste figuren in dat merkwaardige bureau, handelden op eigen initiatief. zo werd gezegd, en zonder toe stemming of medeweten van hun superieuren. Beste bondgenoot In Washington rekende men er op dat functionarissen die de blunder hadden begaan spionage te bedrijven tegen Is raels beste bondgenoot, en bo vendien hadden nagelaten hun superieuren van hun ris kante onderneming op de hoogte te stellen, zwaar zou den worden gestraft. Ontslag uit overheidsdienst was wel het minste dat de Amerikanen voor Sella en Eitan in gedach ten hadden. Maar het tegengestelde ge beurde. De Israëli's benoem den Eitan tot directeur van de Chemische Industrie, het grootste staatsbedrijf in het land. En Sella werd twee we ken geleden, vlak voor de uit spraak tegen de Pollards, com mandant van Tel Nof, één van Israëls grootste luchtmachtba ses. En om de' kroon op hun werk te zetten nodigden de Is raëlische defensie-autoriteiten de Amerikaanse militaire atta ché in Tel Aviv uit voor Sel- la's promotieplechtigheid. Het valt te begrijpen dat de Amerikaanse regering uit het een en ander haar eigen con clusies heeft getrokken. Zo heeft minister van buitenland se zaken George Shulz, toch uitgesproken pro-Israël, ge zegd dat de Amerikaanse am bassade in Tel Aviv ieder con tact met kolonel Sella en met de luchtmachtbasis waar hij het commando voert, dient te vermijden. Zijn collega van defensie, Kasper Weinberger, liet weten dat Tel Nof ook voor de Amerikaanse lucht macht taboe is. En volgens het jongste nummer van Time Ma gazine heeft het Pentagon een op handen zijnde gezamenlijke oefening met de Israëlische luchtmacht afgelast. CDU-LEIDER VOOR DERDE MAAL BONDSKANSELIER BONN Met een uiterst bescheiden meerderheid van stemmen (253 tegen 225) is Helmut Kohl giste ren voor de derde keer tot bondskanselier gekozen. Zeker vijftien afgevaar digden uit de CDU en/of de coalitiepartijen CSU en FDP hebben tegen Kohl gestemd dan wel zich van stemming onthouden. Het nieuwe kabinet-Kohl ver schilt maar op enkele posten van de oude regering. Twee ministers die in de afgelopen regeerperiode weinig wapen feiten hebben kunnen laten noteren zijn verdwenen. Het ging om een minister van Kohls CDU en een van de Bei erse CSU. In hun plaats zijn ministers gekomen van de CSU en de liberale FDP, die de stemmenwinst dus omgezet ziet in een kabinetszetel. De Beierse minister-president en CSU-voorzitter Franz-Josei Strauss heeft géén minister spost aangenomen. Kohl had hem de keus gelaten uit bin nenlandse zaken (nu Zimmer- mann, CSU), financiën (nu Stoltenberg, CDU) en defensie (nu Wörner, CDU). Ook was hem het vice-kanselierschap aangeboden. Strauss liet pas gistermiddag, vlak voordat Kohl de samenstelling van zijn ministersploeg wereldkundig maakte, weten dat hij liever minister-president chen blijft. Strauss had in verkiezingstijd zijn zinnen zet op de positie van FDP-je S nister van buitenlandse zaliaai Genscher. Volgens Straijn. voert de liberale minister te zachte koers jegens de D en de Oostblokstaten. Aan de vorming van de co wo tieregering is een periode wen uiterst moeizaam onderhanfedri len voorafgegaan. De tijdnijndï werd uiteindelijk zo groot, A over enkele punten die in regeringsprogramma hadéi moeten staan nog geen ovij z eenstemming is bereikt. L betreffen vooral de binn T landse veiligheid (terrorist I bestrijding, kroongetuigen» geling) en het demonstrafl recht (onder meer het vj mommingsverbod). M ppo pli( Op zeer Ja panse wijze demonstreer den vak bondsleden gisteren in Tokio tegen het voorstel van de libe rale rege ringspartij om BTW in te voeren. Aan de beto ging namen ongeveer vijf duizend be dienden en winkeliers deel. WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigde heeft gisteren de toestemming onthouden voor het verstrekL van veertig miljoen dollar hulp aan de Nicaraguaanse rebellj. Het bedrag is deel van de honderd miljoen dollar die het C gres vorig jaar toezegde, mnaar nog niet is verstrekt. Het Huis wil dat president Reagan eerst verantwoording aff wat er met de eerder aan de Contra's verstrekte hulp is gebeii waaronder gelden afkomstig van de geheime Amerikaanse i penverkopen aan Iran. De Democratische oppositie verklaal dat het besluit van gisteren bovendien gerechtvaardigd wet door vermeende corruptie in de gelederen van de Nicaragua; rebellen. De stemming in het Huis van Afgevaardigden wordt gezien^ een nieuwe nederlaag voor president Regean: de hulp aan! Contra's is een van de belangrijkste onderdelen van zijn buitj landse politiek. De tegenstanders van de hulp in het Con^ verzetten zich ook tegen het plan van de regering om nog et, 105 miljoen dollar aan de Contra's uit te keren. Daarover wol dit najaar beslist. Overigens is ook bij voorstanders van de hh twijfel gerezen over de effetiviteit van de hulp, gezien het terst geringe succes van de Contra's tegenover de goedopgelefo Nicaraguaanse strijdkrachten. Vandaar dat enkele uren voor(a stemming de nationale veiligheidsadviseur Frank Carlifo waarschuwde dat stopzetting van de hulp de Contra's zou ovk leveren aan „dfe genade van de Sandinistische strijdkrachte Het aftreden van Contra-leider Arturo Cruz draagt bovendl ook niet bij tot de eenheid en motivatie van de conservatie, Contra's. MOSKOU Eind dit jaar zujlen de Sovjet-burgers eindelijk iets kunnen le zen over de belangrijke rol die Trotzky speelde in de revolutie van 1917. Eind oktober zal er een nieuwe editie van de en cyclopedie genaamd de Grote Socialistische Okto ber Revolutie verschij nen, ter gélegenheid van de 70e verjaardag van de revolutie die de Bolsje wieken aan de macht bracht. Voor het eerst zal de encyclopedie ook com mentaren van Westerse en „burger" historici op nemen. „De namen die om uiteenlo pende redenen in het verle den geen vermelding kregen in de encyclopedie zullen in de nieuwe uitgave wel opge nomen worden", bevestigde Michail Koeznetsov van de redactieraad van de Encyclo pedie. De oude Bolsjewieken die de dood hadden gevonden als gevolg van Stalins zuive ringsacties of de schijnproces sen van de jaren dertig zullen allemaal in ere hersteld wor den. Zij zullen hun plaatsje in de geschiedenis weer mogen innemen, ook al zijn ze nooit formeel gerehabiliteerd. Veel bekende figuren zoals Trotzky, Zinovlev, Kamenev en Karl Radek (een huisge noot van de toenmalige Guar dian-correspondent Arthur Ransome) en ook minder be kende figuren zullen weer deel uit gaan maken van de officiële Sovjet-geschiedenis. Anton Ovsejenko bijvoorbeeld was één van de leiders van de Rode Garde die het Winter Paleis bestormde. Bij het uit breken van de Spaanse bur geroorlog werd hij terugge roepen van zijn post in Ma drid, waar hij ambassadeur was. Hij kwam in een Rus sisch kamp terecht, waarna niemand meer iets van hem hoorde. Zijn familie onder nam actie om zijn rehabilita tie te bewerkstelligen tijdens Kroetsjovs ontspanning, maar zij hadden geen succes. Met het besluit om de nieuwe encyclopedie te publiceren wordt gevolg gegeven aan wat Michail Gorbatsjov afge lopen maand in een toespraak zei: „In onze geschiedenis mo gen geen gaten of vergeten namen meer voorkomen". Moskovkye Novosti leverde in de laatste aflevering weer een bijdrage aan het proces van glasnost, openheid, met een transcriptie van een bin nen de Schrijvers Bond ge voerd debat, waarin Boris Pasternak posthuum het bondslidmaatschap werd toe gekend. De vergadering werd bijeen geroepen door de dichter An drei Voznesensky die de be noeming baseerde op het na latenschap van Pasternak. Hij bevond zich in de frontlinie van de succesvolle campagne om Pasternak's roman Dr. Zhivago eindelijk te laten drukken in het land waar die ook geschreven werd. De zaak Pasternak is opgelost, maar er rijst alweer een nieu we controverse. Een groep schrijvers in Leningrad heeft zich verenigd onder de naam Klub '81. Onlangs publiceer den zij in beperkte oplage (10.000 exemplaren) een ver zamelband met de titel Kruy cirkel), waarin experimen tele en avant-gardistische pennevruchten zijn opgeno men. Het literaire magazine Nash Sovremenosk lanceerde een scherpe aanval op dit werk en beschuldigde Klub '81 ervan „het vertrouwen van de samenleving te heb ben beschaamd alleen maar ten behoeve van de kleingees tige interesses en oogmerken van een groepje schrijvers". Nog niet zo lang geleden zou zo'n uitspraak het doodvonnis hebben betekend voor eer dergelijke groepering. Vooral omdat enkele leden van Kluif '81 actief waren geweest een literaire actiegroep die in® 1980 door de KGB uiteen waf gejaagd, toen zij bezig wareif de eerste uitgave van een ex^ perimentele Krant te verzorj, gen. Klub '81 wordt nu echter' openlijk verdedigd in de Mosjl kovskye Novosti, het week] blad dat momenteel geldt air de vaandeldrager van dr nieuwe openheid. MARTIN WALKEBJ Copyright The, Guardian

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4