^ïcidóc Qowimd Geluidsscherm jsloopwoningen langs Morsweg a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Handig 'miniburo' hnbitie om wethouder te worden had ik zeker Brie directeuren B bejaardenoorden ALS BEWONERS MORSWEG IV AFBRAAK AFWIJZEN Experiment om arbeidsmarkt in de bouw te verbeteren WOENSDAG 11 MAART 1987 PAGINA 9 (MONDDe kloosterbejaardenoorden Mariënweide en fengaerde en het psycho-geriatisch verpleeghuis Mariënha- jn Warmond krijgen in de toekomst drie directeuren. Dat »t het bestuur gisteren medegedeeld. De drie bejaardenoor- hadden tot halverwege vorig jaar één directeur, de heer J. iers. Deze stapte in juni 1986 op na ernstige interne proble- Het bureau Twijnstra Gudde verrichtte in opdracht van lestuur een onderzoek naar de beste manier om de bejaar- njp.prden te leiden. Dat leidde tot het advies om een directie- 'jbestaande uit drie personen samen te stellen. Er komt één JcUjfleen directeur, die zich met de financiën en dergelijke gaat houden. Verder komt er een directielid dat zich speciaal PC afcezighouden met het verpleeghuis Mariënhaven en een di- Hid dat de twee kloosterbejaardenoorden gaat leiden. Bin- jort zal met de sollicitatieprocedure worden begonnen. De iwerkers en bewoners van de drie tehuizen in Warmond ^ttfymiddels op de hoogte gebracht. GESPREK GEMEENTE MET MEELFABRIEK LEVERT NIETS OP LEIDEN Het gesprek tussen de gemeen te en De Leidse Meelfabriek De Sleutels heeft geen concrete resultaten opgeleverd. Volgens directeur Bouterse had het gesprek „een oriënterend karakter" en valt er bij voorbeeld niets te zeggen over een eventue le bestemming van het gebouw van De Sleutels aan de Oosterkerkstraat. De ge meente had om een gesprek met de directie en leden van de ondernemingsraad van De Sleutels gevraagd, nadat bekend was ge worden, dat de Meelfabriek in 1988 dicht gaat. Meneba, het concern waar De Sleutels deel van uitmaakt, wenst concentratie van de activiteiten in Rotterdam en het gevolg daarvan is dat tachtig mensen hun baan kwijt raken. Hoogleraar benoemd LEIDEN Prof. dr. W.P. Blockmans (41) is benoemd tot gewoon hoogleraar in de mid deleeuwse geschiedenis en haar hulpwetenschappen aan de Leidse Universiteit. Blockmans werd geboren in Antwerpen. Hij studeerde middeleeuwse geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Gent en promoveerde in 1973 op het proefschrift „De volks vertegenwoordiging in Vlaan deren 1384-1606". In 1979 werd hij gewoon hoogleraar in de sociale geschiedenis aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. PASSAGIERE MOTOR GEWOND LEIDEN Een 20-jarig meisje uit Lei derdorp is gisteravond om kwart over zes gewond geraakt bij een ongeval op de hoek Lage Rijndijk en Sumatrastraat. Het meisje zat achterop de motor van een 30-jarige Leiderdorper die over de Lage Rijndijk reed. Uit de Sumatrastraat kwam de auto van een 54-jarige Leide- naar die aanvankelijk stopte om voor rang te verlenen aan een andere perso nenwagen. Daarna trok de auto op, waarbij de bestuurder de motor over het hoofd zag en tegen de achterzijde reed. De motor viel om. Het meisje moest met een verbrijzeld been worden opgenomen in het Diaconessenhuis. De bestuurder van de motor kwam er beter vanaf en hoefde niet in het ziekenhuis te worden behandeld. De motor werd zwaar bescha digd. Dode katten gevonden in Rooseveltstraat LEIDEN Op een bedrijfs terrein aan de Roosevelt straat is vanmorgen voor de vierde maal in korte tijd een dode kat gevonden. Het beest had schuim op de bek. Vol gens de politie betreft het hier vermoedelijk een geval van vergiftiging. In de omge ving is nog niets gevonden dat daar op wijst maar huis diereneigenaren moeten vol gens de politie ernstig reke ning houden met deze moge lijkheid. Poging tot verkrachting LEIDEN Bij het tunneltje onder de Churchilllaan bij de Klikspaanweg is vannacht rond half vier geprobeerd een 20-jarige Leidse te verkrachten. De fietsende vrouw, die op weg was naar huis, werd bij de hals gegrepen door een man. Ze begon hard te schreeuwen waardoor bewoners van de Klikspaan- weg wakker werden. Het geschreeuw van de vrouw en de lichten in de wo ningen zorgden ervoor, dat de man de vrouw even losliet. Daarvan maakte ze gebruik door er op haar fiets vandoor te gaan. De politie heeft onmiddellijk de omgeving doorzocht, maar heeft de man niet gevonden. Het gaat om een man met een fors postuur, die achterin de twintig is. Hij droeg een spijker broek en een donker jack met rits. De man heeft een bol gelaat en forse wal len onder de ogen. bij| of plc ier It OXIDEN Als de sloop oyan de 44 woningen in ilorsweg IV niet door laat, dan zal de gemeen- een aantal maatrege len nemen om het wo lf ffen ^aar weer enigszins Me veraangenamen. In rstrftat geval wordt een ge- luidsscherm langs de |(jeijp00rciijk neergezet, aan hi^ommige woningen wor den geluidsisolerende voorzieningen aange bracht en er komen ver- keerslichten voor voet- iangers en fietsers op de Dr. Lelylaan. Die toe zegging deed wethouder J. Peters gisteravond tij- (lens een informatie-bij- [£J$enkomst voor de bewo- fujs ners van het wijkje dat w> jvordt omgeven door de DNSTOr. Lelylaan, de spoor- Üijk, de Rijn en het ter- rein van Wernink. Die maatregelen zouden de gemeente een miljoen zuiden kosten. Bijna alle bewoners waren giste- ten aanwezig tijdens de 22. pijeenkomst, waar nog eens duidelijk werd ho§ verdeeld zij zijn over de plannen van het college van B en W om de hui zen te kopen en te slo pen. De aankoop en sloop van de 44 woningen in Morsweg IV en het geschikt maken van de wijk als bedrijfsterrein kost de gemeente rond de vijf miljoen gulden. De sloop van de huizen gaat niet door als blijkt dat 15 of meer be woners in Morsweg IV wil len blijven wonen, of als een meerderheid van de raad niet akkoord gaat met het voorstel van het college. Om de voorkeur van de bewo ners te onderzoeken wordt binnenkort een enquête ge houden. Het college wil dat hél voorstel in de gemeente raad wordt besproken als minstens 29 bewoners in principe „ja" zeggen tegen de plannen. Steunt de meer derheid van de raad het col lege, dan gaat de gemeente met alle bewoners afzonder lijk onderhandelen over de koopprijs van hun huizen en over herhuisvesting. Volgende week bezorgt de Nederlandse Stichting voor Statistiek de anonieme stem biljetten bij de bewoners. Vrijdag 27 maart is de uiter ste inleverdatum, en woens dag 1 april worden de stem men geteld in het bijzijn van twee bewoners. Wethouder Peters zei gisteren dat de mensen die niet stemmen, worden gerekend tot de te genstemmers. „In deze tijd van bezuinigingen moet je goed weten wat je doet met je geld. Om deze plannen uit te kunnen voeren, moet je ergens anders op bezuinigen. Daarom vind ik dat je een breed draagvlak nodig hebt, een aanzienlijke meerder heid van de bewoners, en dus niet de helft plus een, moet het met de plannen eens zijn", zo verklaarde Pe ters. Uit de zaal kwam de reactie dat „dit in het voordeel van de gemeente is want op deze manier heeft u weer meer tegenstemmers". Tesselaar antwoordde dat „Peters en ik dit plan verdedigen". „Wij steken onze nek ervoor uit", zei de wethouder, „en we lopen de kans dat we van de raad een klap op onze kop krijgen". Het is de bedoeling dat de huurders in een huurhuis gaan wonen, en dat de men sen die hun huis verkopen, een ander huis kopen. Vol gens wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) krijgen zij voorrang bij de aankoop van een premie-woning in de Stevenshof. „Deze huizen worden normaal verkocht aan mensen die een huur huis achterlaten. Maar in dit geval willen we dan voor de Morsweg-bewoners die dat willen, een uitzondering ma ken", zei hij gisteravond. De taxatie- en onderhandelings- kosten komen voor rekening van de gemeente. Over de prijs van het huis wordt on derhandeld door de gemeen telijke taxateur en een door de bewoners aan te wijzen makelaar. „Gemiddeld zes maanden na de koop willen wij dat het huis leeg aan ons wordt op geleverd, zodat we het kun nen slopen", aldus Tesselaar. Hij vond het gisteravond „niet zinnig" om over prij zen te praten: „Wij weten wel wat iedereen voor zijn huis heeft betaald, maar wij weten iet wat eraan is ver timmerd". De schade aan de huizen die wordt veroorzaakt door de spoorwegverbreding, kan door de bewoners worden verhaald op de Nederlandse Spoorwegen, verzekerde Pe ters. „Maar ik zou niet we ten waar u de schade zou kunnen verhalen, die wordt veroorzaakt door de Lely laan, het industrieterrijn of de huidige spoorlijn. Die schade is namelijk voorzien in het bestemmingsplan". Wethouder Peters vertelde dat het industrieterrein aan de Morsweg „op dit moment wordt gereed gemaakt voor nieuwe bedrijven". Er wordt met een aantal bedrijven on derhandeld over mogelijke vestiging op dit terrein. „In principe kunnen alle bedrij ven, ook de zware industrie, zich hier vestigen, mits ze binnen de hinderwet pas sen". De wethouder zei dat de veel overlast veroorza kende Leidse Betonmortel- centrale „met een aan zeker heid grenzende waarschijn lijkheid" niet wordt overge plaatst van de Zoeterwoud- seweg naar het terrein van Wernink. Ook het afvalver werkingsbedrijf De Nobel is volgens Peters niet geschikt voor het industrieterrein bij Morsweg IV. Minister E.H.T.M. Nljpels (VROM) reikt in het provinciehuis in Den Haag een van de eerste inschrijvingsbewijzen van het Ar- beidsbestand Bouwnijverheid uit. LEIDEN/DEN HAAG Vraag en aanbod beter op elkaar afstemmen en de vakbekwaamheid in de bouwnijverheid behouden en verbeteren. Met dat doel is deze maand in Zuid-Holland en Fries land het experiment „Bouw-vak-Werk" van start gegaan. BLEUIE (CDA) NA 13 JAAR UIT DE LEIDSE GEMEENTERAAD: bEN De schaars pikte publieke tribune de Leidse gemeente- i moet het zijn opge ien. Bijna altijd zat hij ^ns de urenlange ver dringen van de raad jterover geleund en on- Uit gezakt in de hoek I zijn zetel, alsof het (i allemaal maar wei- interesseerde. Veel ïousiasme straalde hij geval maar zelden uit. politieke tegenstan- beweren ongetwijfeld de interesse van het A-raadslid Willem fjie voor het politieke leuren zeker de laatste in niet optimaal meer Zijn fractiegenoten ntegen wijzen waar- jnlijk op de felheid mee Bleijie uit kon als de waarheid zijn idee te zeer werd ;etast. En op zijn vast- lendheid als bijvoor- d het gemeentelijk omisch beleidsplan of I Leidse financiën aan rde kwamen. W. Bleijie: „In het jaar 2000 zit het CDA nog in de oppositie in Leidei kan ze geen ongelijk geven, dat ze ons erbuiten houden". paar weken voor zijn af- ïid van de Leidse gemeen- (ad, dat officieel op 1 april lts heeft, zegt hij er zelf r „Ik heb er inderdaad b zin meer in. Ik heb geen het CDA (al heette het toen I genoeg om uren in de nog niet zo) afscheid nemen tken te zoeken naar een- van het pluche van de college- jil om tijdens een debat te banken om plaats te maken inen scoren. Ik ben meer voor een links college. Tot op and van de grote lijnen en de dag van vandaag bleef de I is de gemeenteraad niet rol van de christen-democra- \rg verdeeld over. En bo- ten beperkt tot de oppositie. ^ien, er zijn leukere din- De PvdA had het als grootste in het leven. Ik ben in al partij jarenlang voor het zeg baren voor van alles uitge- gen of kreeg daar van de rest ':t en laatst nog door van de raad de kans voor. De VVD heeft al sinds 1978 de voorkeur al kwam daar in VV11 1986 Links Leiden bij. Een herking. Dan gaat de lol er ontwikkeling waar Bleijie en brdaad wel een beetje af. het CDA machteloos op moes- ook een beetje zurig kan ten toezien. minder sterke wethouder ge weest. Ze hobbelt mee. Ze heeft veel te veel overgelaten aan eerst Cees Waal en nu Jit Peters (de PvdA-wethouders op ruimtelijke ordening en verkeer). Al was het maar wel bereid zijn die afstanden te lopen. Ik hoop dat er bij het Galgewater inderdaad een parkeergarage komt". Bleijie is een geboren en geto gen Leidenaar. Behalve in de politiek is hij ook als ouder ling-kerkvoogd actief in de Hervormde kerk. Hij haalde zijn diploma op de Rembrandt- veel officiële openingen. Sinds scholengemeenschap, vervulde de raadsverkiezingen van 1986 - is Fase zeker een lichtgewicht. Haar portefeuille is nog verder leeggeroofd. En Kuijers loopt stage om over een paar jaar zijn militaire dienstplicht en ging studeren aan wat nu de Erasmus-universiteit, maar toen nog de Nederlandse Eco- - nomische Hogeschool in Rot- ergens burgemeester te terdam heette. Na zijn kandi- worden. Die is straks opeens daatsexamen ging hij in 1969 verdwenen. Net zoals zijn voorganger, Piet-Heijn Schou- te, die burgemeester van Was senaar werd". Vriendjes lA-fractievoorzitter Van Molen tot op het bot ge kt door een of andere ro te worden, had ik zeker. In 1982 was er een reële moge lijkheid voor het CDA om deel uit te gaan maken van het col lege. De consensus over het programma was er, maar toen vielen we uiteindelijk toch uit de boot bij de PvdA, omdat we geen „bestuurlijke ervaring" hadden. Zo noemden ze dat, bestuurlijk ervaring. Dat is wel een beetje mijn frustratie. Die vicieuze cirkel van geen bestuurlijke ervaring hebben, maar ook niet de kans krijgen om het op te doen. We hebben als oppositie alles geprobeerd, denken, hard tegen ze te- lesgeven. In 1970 kreeg hij baan op de MEAO aan het Lammenschanspark in Lei den. In de loop der jaren zou zijn betekenis voor de school toenemen door zijn functie als stagecoördinator. „In die hoe- ölenie is aiKomsug uil ae danigheid heb ik bijna het CHÜ, maar beklemtoont altijd hele bedrijfsleven in de Leidse een voorstander van het CDA regio leren kennen. Van Kat te zijn geweest. „Ik heb me al- wijk tot Bodegraven en van tijd betrokken gevoeld bij poli- Lisse tot Leidschendam be- tiek vanuit het Evangelie". Hij zocht ik bedrijven om contac- belandde 'in 1974 in de ge- ten te leggen en stages voor meenteraad nadat „vriendjes" onze leerlingen af te spreken, hem een paar jaar eerder had- Voor een deel was dat natuur den gevraagd mee te gaan lijk ook de school verkopen. Ik naar politieke bijeenkomsten, denk dat ik alles bij elkaar wel „In 1974 zat er een links colle- 500 bedrijven heb bezocht. Die ge met onder meer Cees Waal. stages zijn echt heel erg nuttig. Probleem met Waal was dat Heel veel leerlingen kregen En vanuit de PvdA gezien: ik hij nooit iets samenhangend later een baan in het bedrijf zag. Hij wilde de Breestraat af- waar ze als stagaire zijn begon- sluiten en de Lange Mare nen". opengraven, maar hij vertelde Eind vorig jaar kwam een ein- niet er bij hoe het verder met de aan de verbintenis tussen het verkeer moest. Dat linkse de MEAO en Bleijie. Hjiwerd college vond ik echt tropenja- directeur van het RIO, het ren, dat ging hard tegen hard Rijnlands Instituut voor On- en ik zat daar als broekie tus- dernemersonderwijs in Lei- sen terwijl vergaderingen tot derdorp, de grote concurrent van 1986 zit in Leiden een col lege van B en W dat bestaat uit vertegenwoordigers van PvdA, VVD en Links Leiden, dat zich maar weinig aan de oppositie gelegen laat liggen. Bleijie verwacht niet dat het CDA snel een meer vooraan staande rol in de raad zal krij gen. En passant haalt hij stevig uit naar de VVD: „In het jaar 2000 zit het CDA nog in de op positie in Leiden. En vanuit de PvdA gezien: ik kan ze geen ongelijk geven dat ze ons er buiten houden. Als de PvdA' geen links college kan vor men, gaan ze verder met al- half vier 's nachts doorgingen, van de MEAO. „Het succes Sinds 1978 toen het linkse col- van deze opleid: lege opstapte en de PvdA met steeds erg groot. Sinds 1978 toen het linkse col- van deze opleidingen is nog w w groot Vrijwel elke de VVD in zee ging, is de sfeer leerling van het RIO en van keer gaan, maar het maakte leen de VVD. De VVD is i: "I^ja, die indruk gaf ik pchien wel eens. Maar dat ok de rol van de oppositie". Bleijie (43) stapt uit de dse gemeenteraad en het tilange verblijf van zijn Meedenken „Ik had graag aan de andere kant van de lijn gestaan en dat dat niet is gelukt, is één van de redenen om nu weg te gaan. Ambitie om wethouder allemaal niks uit. Ik heb al leen nooit begrepen waarom er geen breder college zou kunnen zitten. Programma tisch zijn de verschillen niet zo groot". Sinds de raadsverkiezingen Leiden altijd zeer inschikke lijk geweest en ik zie dat niet veranderen. Kijk maar naar de portefeuilles van de twee huidige VVD-wethouders, Fase en Kuijers. Dat zijn ei genlijk twee halve wethou ders. Ze zouden er zo twee be- wel veranderd. De PvdA is re alistischer geworden en daar door dichter bij het CDA ge- reclame te maken voor zijn komen. Als het CDA de afge- school en zijn liefde voor het lopen jaren in het college had beroepsonderwijs naar voren gezeten, zou Leiden er niet zo- te brengen: „Het algemeen veel anders uit hebben gezien, vormend onderwijs is me te Wij zouden wel veel eerder steriel, te weinig concreet met parkeergarages begonnen Werkgevers moeten het ge- zijn en dan zouden de proble- voel hebben dat de leerlingen men in de Breestraat ook niet die we afleveren praktisch in- zo groot zijn. Ik vrees echt dat zetbaar zijn en dat lukt blijk- het met het kernwinkelappa- baar. In het beroepsonderwijs raat de verkeerde kant opgaat, zie je veel meer resultaten. Ik De aanlooproutes worden zei dat er leukere dingen zijn steeds aantrekkelijker en de dan het raadslidmaatschap, binnenstad steeds groter. Je Mijn nieuwe baan is zoiets", kan je afvragen of de mensen MARCEL GELAUFF In de twee provincies worden de werknemers met voldoende opleiding of ervaring inge schreven in het zogenaamde Arbeidsbestand Bouwnijver heid. Werkgevers moeten hun vacatures melden bij het Ge westelijk Arbeidsbureau hun nieuwe personeel in eer ste instantie uit het arbeidsbe stand werven. Werklozen moeten bereid zijn om zich eventueel om- of bij te scho len. Werkgevers, werknemers en werklozen in de bouw in beide provincies krijgen een folder met informatie over het experiment, dat tot 1 maart 1988 duurt. Daarna zal worden bekeken of het experiment een landelijk vervolg krijgt. Gisteren gaven de ministers E.H.T.M. Nijpels en L. de Graaf vanuit de provinciehui zen in Zuid-Holland en Fries land het startsein voor het ex periment Tijdens deze bijeen komsten werden de eerste tien bewijzen van inschrijving in het Arbeidsbestand Bouwnij verheid uitgedeeld. Dit bewijs geeft recht op scholing en ar beidsbemiddeling in de bouw nijverheid. Rommelmarkt De stichting Meerburg houdt morgen een rommelmarkt in Clubhuis Matilo, Zaan- straat 126. Aanvang 10.00 uur. De toegang is gratis. De rommelmarkt duurt tot 16.00 Klaverjassen De drumband en majoret te nkorps Matilo houdt zater dag 14 maart een klaveijas- en sioelavond in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126. Aanvang 20.00 uur. Jazz Bij voldoende belangstelling wordt vanaf donderdag 2 april jazz-gymnastiek gege ven fn buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2. Het is de bedoeling dat men op donderdag bij elkaar komt van 20.30 tot 21.30 uur. De cursus is bedoeld voor ie dereen die het leuk vindt om te bewegen op populaire muziek. Voor informatie en aanmeldingen: tel. 071- 212893. Bridge De bridgegroep in de Meren- wijk kan nog deelnemers en invallers gebruiken. Er wordt elke donderdagmor gen van 9.00 tot 12.00 uur gespeeld in buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valken pad 2. Inlichtingen en opge ven bij mevr. Van Kessel, tel. 215903. Vrijwilligers Het dienstencentrum Leiden Zuid-West, Bevrijdingsplan 60, zoekt vrijwilligers voor het ouderenwerk. Aanmel den kan door een afspraak te maken voor een gesprek op telefoon 071-768711. Belasting K&O aan de Oude Vest 45 houdt morgen een voorlich tingsdag over het invullen van het belastingbiljet. Aan de orde komen onder meer tariefgroepen en aftrekpos ten. Aanmelden bij K&O, te lefoonnummer 141141. YVD-forum in Stadsgehoorzaal LEIDEN Ter afsluiting van de campagne voor de verkiezin gen van Provinciale Staten houdt de Leidse VVD-afdeling een verkiezingsforum in de Stadsgehoorzaal op maandag 16 maart om 20.00 uur. Aan het forum nemen deel de leden van de Eerste Kamer dr. G. Zoutendijk (voorzitter VVD-fractie), dr. J.H. Christiaanse (voorzitter CDA-fractie) en dr. L.M. de Rijk (lid PvdA-fractie). Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres: Postcode/plaats: Telefoonjvoor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:. Adres Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). 'US* ner I JNz| ScHwa/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9