Surinaamse indianen klem tussen Bouterse en Brunswijk CABINEPERSONEEL SMOKKELDE DRUGS oppen van gouw Woensdrecht ïvaar voor iketten-akkoord België levert wapens aan Zuid-Afrika Honderden doden na aardbeving Ecuador Catalogus kinderporno via computer Unicef Fendi- bontjassen: liefde op het eerste gezicht gjTENLAND SaidóaQowiant WOENSDAG 11 MAART 1987 PAGINA 5 tterrand wil isident Europa rjS De Franse presi- Francois Mitterrand acht menselijk" dat de Europe- jmeenschap een president die zijn taak langer kan tenen dan momenteel lijk is voor de voorzitter jde Europese Raad. Hij barde dit gisteren tijdens Uunch met diplomatieke Iggevers. Hij wees erop Juropa met het voorzitter- van de Europese raad, Jke zes maanden wisselt, er een president beschikt g dat presidentschap is plend en hobbelig", zo zei rrand. NIEUWE MOORDEN OP FILIPIJNEN MANILA Vermeende communisti sche terroristen hebben vandaag in een voorstad van Manila een plaatse lijke politiecommandant in zijn auto doodgeschoten. Hiermee komt het aantal gedode politie-agenten en mili tairen in Manila en omgeving op vijf binnen acht dagen. Sinds het staakt- het-vuren tussen de communistische opstandelingen en de regering een' maand geleden afliep zijn al meer dan 270 mensen om het leven gekomen bij allerlei daden van geweld. Bovendien zijn tienduizenden mensen op de vlucht geslagen, met name op het eiland Mindanao, om niet temidden van de gevechten tussen leger en re bellen terecht te komen. Een van de verdachten van de drugs-luchtlijn wordt door agenten van de FBI naar een wachtende overvalwagen gebracht. NEW YORK De Amerikaanse politie heeft gisteren negentien mensen opge pakt die ervan worden verdacht de afge lopen zes jaar cocaïne met een geschatte handelswaarde van ruim drie miljard gulden naar de Verenigde Staten te heb ben gesmokkeld. Alle verdachten hadden in die tijd kortere of langere tijd gewerkt bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Panam. De verdachten, deels beho rend tot het cabinepersoneel, konden elke week negentig kilo cocaïne van Bra zilië naar New York smokkelen omdat zij bij de douane niet worden gecontroleerd. De drugsbende stond onder leiding van de in Nederland geboren Amerikaan Art Van Wort, die drie jaar geleden' een huis in Amsterdam kocht ter waarde van 700.000 gulden: hij betaalde contant. Art Van Wort en zijn broer Chris werden op 3 maart in New York gearresteerd. Na speuringen van de Amerikaanse politie naar de smokkel van verdovende midde len via Kennedy Airport hadden eerder al geleid tot de arrestatie van 26 werkne mers van twee andere Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. Beloning in Palme-zaak 1,5 miljoen STOCKHOLM De Zweedse politie heeft gisteren de beloning voor de tip die leidt tot de aan houding van de moordenaar van wijlen premier Olof Palme ver hoogd tot ruim anderhalf mil joen gulden. Dat is het tienvou dige van het de eerste beloning. De regering hoopt dat het ver hoogde bedrag alsnog iemand er toe zal brengen de moordenaar te verraden. De politie verwacht dat de verhoogde beloning aan leiding zal zijn voor een groot aantal nieuwe tips. ^ERIKAANSE ONDERHANDELAAR keiX KAMPELMAN: HAAG Stopzetten de bouwactiviteiten basis in Woens- ?r jfit, waar volgend jaar •^raketten moeten len geplaatst, is ge- ijk voor de kansen op koord over de Eu- etten. De bereidheid de Sovjet-Unie om etten voor de mid- ige afstand uit Euro- ïénkug te trekken is een itaat van de eensge- 3. b houding van de ^O. Een bouwstop op isdrecht zou dat be- [doorkruisen. Ti I^was gistermiddag de niet verstane boodschap van Kampeiman, de leider J Jde Amerikaanse onder- ItJelingsdelegatie in Genè- lan diegenen in Nederland ^phienen dat stopzetten van Miouw in Woensdrecht de jen op een akkoord juist delfroot. „Als je een politiek janft die eindelijk vruchten af steil werpen, dan moet je dat »riefd voortzetten", aldus jasApelman, die via een direc- oteelevisie-verbinding tussen ian6pa en de Verenigde Sta- vrc werd ondervraagd door ienhalisten uit zes landen, gaéonder Nederland. De insfcrikaanse onderhandelaar geen details kwijt over onderhandelingen: noch de precieze voorstellen de VS en de Sovjet-Unie vei|n Genève ter tafel liggen, over de plannen voor de j> een akkoord, ver deze week door de Igenoten is overlegd, giij over een eventueel tijd- lenjma voor de onderhande- :n hield Kampeiman zich op de vlakte. „Wij hebben kalender waar wij ons moeten houden. Als het is dat wij nog acht iden onderhandelen, dan lat gebeuren. Een bekend in tgd luidt dat „de duivel in detail zit". Met die details we nu bezig. En als het wat langer duurt dan som- in hopen; jammer, maar details zijn heel belang- Mchermd ipelman ziet weinig heil in voorstel van de gezagheb- de Amerikaanse senator, Nunn, de voorzitter van ^jmachtige defensiecommis- in de Senaat. Volgens 0|n zou een akkoord over de X Jraketten (INF) gekoppeld 2i ten worden aan een ver voering van de conventio nele overmacht van de Sovjet- Unie in Europa. „Wat stop je allemaal in een akkoord?", al dus Kampeiman. „Het is altijd de politiek van de NAVO ge weest om de INF-besprekin- gen los te koppelen van ande re onderwerpen. Zeker nu de Sovjet-Unie de koppeling met SDI heeft losgelaten, zouden wij niet met een andere kop peling moeten komen. Ik ben daar erg sceptisch over". Een van de achtergronden van Nunns voorstel is de angst bij sommige Europeanen, dat het oude continent onvoldoende beschermd achterblijft wan neer de Amerikanen-en Rus sen hun wapens voor de mid dellange afstand uit Europa te rugtrekken. Ook als de Sovjet unie, zoals door partijleider Gorbatsjov beloofd, in de DDR en Tsjechoslowakije gestatio neerde kernraketten voor de kortere afstand terugtrekt, zou de veiligheid van Europa on voldoende gewaarborgd blij ven. Bovendien zou de enorme Sovjet-overmacht de VS ertoe kunnen bewegen „onbe schermde" Amerikaanse troe pen uit Europa terug te trek ken. Daarmee zou de ontkop peling tussen de Amerikaanse en de Europese veiligheid een feit worden. Match Kampeiman ziet dat allemaal niet zo somber. „Het is geens zins de politiek van de Vere nigde Staten om afstand te ne men van Europa. Bovendien lijkt er ook op andere onder handelingsterreinen beweging te zitten". Daar komt volgens hem bij dat als de Sovjet-Unie het aantal raketten voor de korte afstand (SRINF) niet vermindert, de VS zich het recht voorbehouden een gelijk aantal van dergelijke raketten op te stellen, het zogeheten right to match. Zover zal het volgens de Ame rikaanse onderhandelaar ech ter niet komen. Hij heeft goe de hoop dat een akkoord over de Euroraketten wordt gevolg door een akkoord over de SRINF. Maar lang niet alle westerse deskundigen delen dit optimisme van Kampei man. Zij blijven uiterst argwa nend staan tegenover de Rus sische overmacht, alle vredes voorstellen vanuit het Krem lin ten spijt. En over het Ame rikaanse „right to match" wordt fijntjes opgemerkt dat het, na alle perikelen rond de kruisraketten en de Pershings, uiterst twijfelachtig is of de Europese landen opnieuw over durven te gaan tot de plaatsing van Amerikaanse kernraket ten op hun bodem. JOS TIMMERS (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) LES HATTES Enkele uren nadat het donker is geworden, schuiven tallo ze massieve, ovale ge daanten vanuit de golven het strand op. De reus achtige zeeschildpadden laten in het zand een spoor achter dat het nog het meest lijkt op dat van een tractor. De indianen liggen achter een duinen- rijtje te wachten tot de schildpadden hun eieren in het zand hebben ver stopt en graven ze dan op. De voedzame schildpadeieren vormen een welkome aanvul ling op het karige eten dat de uit Suriname gevluchte india nen hier in deze uiterste noordwesthoek van Frans Guyana bij elkaar kunnen scharrelen. „Zonder die eie ren zouden mijn gezin en ik misschien al dood zijn ge weest", zegt John, een Suri naamse indiaan die vorige maand uit Galibi naar de overkant van de Marowijne- -rivier vluchtte. Hij zegt het met een grijns, want eigenliik heeft de Franse overheid dit eierenrapen streng verboden. John huist nu met zijn vrouw, zijn zusje en zijn drie kinde ren onder een afdakje op het strand van Les Hattes. Een heel klein indianendorpje aan de Marowijne, op de plaats waar deze oerwoudrivier in de Atlantische Oceaan stroomt. Het dorpje niet meer dan een stel open hutten onder de palmbomen oogt paradijselijk, maar de werke lijkheid is anders. Armoede en ondervoeding zijn de wer kelijke kenmerken. In Suriname was John visser, maar zijn netten heeft hij niet mee kunnen nemen toen hij vorige maand in allerijl het land moest verlaten. Nu ligt hij werkeloos in zijn hangmat en leest, o ironie „Papillon" het avonturenboek dat zich op precies deze zelfde plaats af speelt. „Ja, die man maakte toen heel wat mee. Maar dat doen wij nu ook", verzucht John. Opvangkampen Over de precieze reden van zijn vlucht is John wat ondui delijk. Ook de andere india nen van Les Hattes en van het nabijgelegen indianen- dorpje Aouara verliezen zich in vaagheden als hun ge vraagd wordt waarom zij ei genlijk Suriname verlieten. „Er waren wat problemen", zegt John. De omstanders knikken. Johns vrouw zegt: „Als er geschoten wordt geeft het niet waar de kogel van daan komt." De anderen brommen instemmend. De Surinaamse indianen verke ren in een uitermate netelige Surinaamse leraren: regime heeft gefaald PARAMARIBO De Bond van Leraren in Suri name, een overkoepelende organisatie van onaerwijs- fevenden bij het middel aar onderwijs, is na twee dagen vergaderen tot de conclusie gekomen dat het regime op elk gebied dui delijk gefaald heeft en daaraan consequenties moet verbinden. Boven dien zegt de bond dat lera ren en studenten worden bedreigd en geïntimideerd door militairen. Het Surinaamse Nationaal Instituut Mensenrechten (NIM) is na een onderzoek tot de conclusie gekomen dat tijdens de scholieren- demonstraties op 19 en 20 februari niemand overle den is als gevolg van mili tair optreden. Wel zijn in het Academisch Zieken huis in Paramaribo scho lieren behandeld voor soms zware mishandeling. positie. Zij zitten als het ware knel tussen Bouterse en Brunswijk. De meesten voe len er niets voor in dit con flict partij te kiezen. Bouterse is weliswaar half stamgenoot (zijn moeder is indiaanse) maar de opstandige bosnegers zijn hun buren. Op de opmerking dat sommi ge indianen Bouterse toch een aantal malen hebben bijge staan, verkiezen de vluchte lingen in Les Hattes niet te reageren. Zij verzinken in somber stilzwijgen en kijken de andere kant op. Er zijn minstens vijftienhonderd en misschien wel een veel voud van dit aantal india nen uit Suriname gevlucht. Voor hen geen opvangkam pen en geen of nauwelijks enige aandacht of hulp. Al leen zuster Helena trekt zich hun lot aan, maar ook deze Poolse missiezuster heeft geen tijd en energie genoeg om de tenminste zeven ver van el kaar gelegen dorpen in Frans Guyana te bezoeken waarin de Surinaamse indianen een heenkomen hebben gezocht. Sardines Nu is het ook maar de vraag of de indianen zoveel beter af zouden zijn in vluchtelingen kampen. In twee grote door de Fransen opgezette kampen, die bevolkt zijn met in totaal zeker tweeduizend bosneger- -vluchtelingen, onder wie heel veel kinderen, heersen erbarmelijke toestanden. Als het Zeister zendingsgenoot schap niet bij zou springen met voedsel, zou in kamp Charvein en in kamp Acarou- ani al zeker opstand zijn uit gebroken. Nederlandse hulp verleners en artsen in Frans Guyana spreken als een voor zichtig vermoeden uit dat de Franse overheid de Suri naamse vluchtelingen met op zet laten verkommeren. Motief daarvoor zou zijn de Franse angst dat als de vluch telingen het te goed krijgen, ze nooit meer terug willen. In beide genoemde kampen kla gen de vluchtelingen steen en been: de dagelijks door Franse militairen verstrekte portie eten bestaat uit varkensstaar- Surinaamse indianen zijn bij aankomst In Frans Guyana volledig berooid. ten, een half blikje sardines en bonen. Per gezin dat ge middeld zeven tot tien perso nen groot is, komt daar drie kwart beker rijst bij. Het wordt de vluchtelingen heel moeilijk gemaakt de kampen te verlaten. Dat mag alleen met een pasje. Jagen of vissen is verboden. De medi sche verzorging is minimaal. „Ik weet niet of die militair die spreekuur houdt een echte dokter is, maar hij behandelt mijn mensen in ieder geval niet", zegt Johan, de bosne ger-kapitein van kamp Char vein. Hij loopt er in vodden bij. „Kleding is ons beloofd, ook bedden, borden, kookge rei en bestek, maar het schijnt er niet van te kunnen ko men", zegt de kapitein som ber. Schietpartijen De meeste vluchtelingen in de kampen Charvein en Acarou- ani komen uit het gebied bij de Surinaamse Cottica-rivier. Vrijwel zonder uitzondering verhalen zij van schietpartijen door het Surinaams leger. Een man uit het dorp Wanhati vertelt hoe plotseling, zonder enige waarschuwing, twee he likopters boven zijn dorp ver schenen. Zij begonnen hel dorp te mitrailleren. De be woners vluchtten in paniek de jungle in. Zonder ook maar iets van hun bezit mee te kunnen hebben nemen, zijn zij in Frans-Guyana aangeko men. Een bejaarde man vertelt hoe hij werd opgepakt door een Surinaamse legerpatrouille toen hij van zijn kostgrondje terugkeerde. Acht uur lang heeft hij vastgebonden geze ten aan een boom. De solda ten hadden hem gezegd dat ze hem zouden doodschieten als ze terugkeerden, maar voor die tijd wist hij zich los te ma ken. Een vrouw vertelt dat haar twee kleine kinderen door de soldaten als gijzelaars werden gebruikt toen de legerpa trouille klem kwam te zitten tussen haar dorp en een groep jungle commando's. Toen de soldaten een kans kregen op de vlucht te slaan, lieten ze de kinderen achter. In kamp Acarouani vertell een man met verstikte stem dat hij zijn huis „met twee verdiepingen" in Langaoekoe in vlammen zag opgaan; in brand geschoten vanaf een patrouilleboot die de Cottica- -rivier opvoer. „Ik had alles, een huis, een tweedehands auto, werk, een gezin. Nu heb ik niets meer. Mijn vrouw en kinderen zijn weg. Ik heb geen kleren, geen schoenen, geen geld, geen werk en te weinig eten". Kourecord in Zuid-Italië ROME Scholen die dicht- blijven, schade aan fruitbo men, sneeuw en gladheid op de autowegen: in honderd jaar is het in Zuid-Italië in maart niet zo koud geweest. In Roc- carasa in het berggebied van de Abruzzen daalde het kwik 's nachts tot 22 graden onder nul. Verder naar het zuiden in de provincie Bari zijn honder den boerenbedrijven geïso leerd. Op de velden ligt een pak sneeuw van tachtig centi meter. In de buurt van Brindi- si stierf een vrouw omdat het dak van haar huis onder de sneeuwval bezweek. BRUSSEL Van België uit zijn, ondanks een door de Ver enigde Naties uitgevaardigd leveringsverbod, in de laatste jaren regelmatig wapens naar Zuid-Afrika verscheept. Dit is gisteren in Brussel meegedeeld door twee onafhankelijke bronnen. In juni 1985 heeft Gechem, een dochter van de wapenfabriek PRB, 38.000 mortiergranaten naar Zuid- Afrika verscheept. Volgens de Internationale Federatie van Vrije Vakverbonden ICFTU heeft het luchtvrachtbedrijf Air Charter Center onder meer machinegeweren vanuit Honduras naar Zuid-Afrika vervoerd. QUITO Organisatoren van de reddingsoperaties na de aardbeving die vorige week Ecuador heeft getroffen, vre zen dat meer dan viifhonderd mensen het leven hebben ver loren en dat het aantal daklo zen circa 75.000 bedraagt. Vol gens het Rode Kruis zijn min stens tweehonderd mensen omgekomen in de oostelijke provincie Napo, waar de be ving van donderdag haar epi centrum had. De waarnemend gouverneur van Napo zei dat tussen drie - en vijfhonderd bewoners langs de Aguarico door het water van de buiten haar oevers getreden rivier zijn meegesleurd of in hun hutten onder de modderstro men zijn bedolven. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL De 45-jarige werknemer van Unicef die verdacht wordt van het vervaardigen van kinderporno, zou volgens de politie met de computer van het kinder fonds een geïllustreerde catalogus hebben gemaakt van kinderen die voor sex beschikbaar waren. De voorlich ter van Unicef in België verklaarde dat de verdachte als schoonmaker bij de VN-organisatie werkte en dat hij onmogelijk de zeer moderne en ingewikkelde com puter had kunnen gebruiken. Naast de hoofdverdachte en de 53-jarige Delftenaar werd ook nog een echtpaar gearresterd dat hun kind had laten ge bruiken voor pornofoto's, alsmede een arts, een functionaris van het ministerie van justitie die rapporten van de geheime dienst over terrorisme vertaalde en een oud-politieman die in 1981 was veroordeeld omdat hij gegevens uit politiedos siers had laten uitlekken bij een weekblad. Alle negen mensen die nu nog worden vastgehouden, wor den in elk geval beschuldigd van aanranding. Unicef heeft inmiddels verklaard dat de organisatie in geen enkel opzicht bij het schandaal betrokken is. ip OP 2ULKE. WlOWieWTÉXi WBEEKt 2\CH VïftVi OPVJOEDWiA- Cristlan Dior vertoonde gisteren een voorproefje op de modeweek '87 In Pa rijs: een zwart satijnen japon, die vele centimeters langer Is dan de Mllaanse ontwerpers In gedachten hebben. MILAAN Al twintig jaar creër en de vijf Fendi-zussen met hun ingenieuze ontwerper Karl Lager feld de meest fabelachtige bont jassen en ook dit jaar blijken in Milaan de nieuw gepresenteerde modellen liefde op het eerste ge zicht. De magie van het Fendi- huis ligt in het vakmanschap waarmee men omgaat met de pel zen: het omslaan, breien en ver weven om zeer speciale effecten te krijgen. De Fendi-show werd bovendien opgeluisterd door prin ses Caroline van Monaco, die in een marineblauw Chanelpakje liep, dat eveneens was ontworpen door Lagerfeld. Voor het komende winterseizoen is de collectie gebaseerd op mineralogie en geologie: de Fendi's hebben in hun jassen effecten gesorteerd als van rotsformaties en kristallen. Lagerfeld houdt van details: hij speelt met het bont met dezelfde flair als waarmee hij zijn eigen Chanelcreaties ontwerpt. Hoewel Lagerfeld enig gevoel van humor in zijn collectie verwerkte, bij voorbeeld met enorme knopen, is het voor kopers in spe geen eenvoudige zaak te kiezen tussen al die verleide lijke bontjassen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5